Kroesjtsjef heeft geen haast, zegt Adenauer: topoverleg eerst in mei? Ruime overwinning voor Franse premier Debré Communisten niet veranderd en nog steeds zeer gevaarlijk WEERBERICHT Socialistisch-radicale motie van wantrouwen kreeg slechts een vijfde van stemmentotaal Spionne-uit-liefde (stuntelig en dom) schreide bittere tranen CHALET KAAS Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 28 NOVEMBER 1959 No. 29911 LEIDSCH m DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Bonn) De Russische communisten zijn niet veranderd en nog steeds zeer gevaarlijk, aldus verklaarde de Westduitse Bondskanselier dr. Ade nauer gisteren op een bijeenkomst van zijn christen democratische partij te Düren bij Aken. De huidige periode kan het best beschreven worden als een tijdvak van bezoeken, reizen en uitwisselingen, waarop later conferenties volgen. „Maar ik ben nog steeds de overtuiging toegedaan, dat in het communisme niets is veranderd en niets zal veranderen". De Bondskanselier verklaarde verder, dat de topconferentie tussen Eisenhower, De Gaulle, Macmillan en Kroesjtsjef pas begin of midden mei zal worden gehouden. Hij was ervan overtuigd, dat de Russische premier g^en enkele haast op dit punt heeft. geven definitie, dat het „een satanische heilsleer" is, juist en goed. Volgens Adenauer zal een communist voor zijn leer alles in de waagschaal stellen, maar wat het Russische communisme zo ont zaglijk gevaarlijk maakt is het feit, dat het doordrenkt is van Russische natio nalisme. „Geen ander land op deze aarde heeft de laatste eeuwen zo veel oorlogen gevoerd als Rusland. Ik ben er zeker van dat Kroesjtsjef het gevoel heeft even goed te zjjn als wie dan ook van de tsaren", aldus Adenauer. Bondskanselier op dinsdag naar Parijs Volgens Adenauer zal Kroesjtsjef, na Etfn bezoek aan Parfjs half maart, eerst geruime tijd met vakantie gaan. Na dit verlof zal hü enige tijd nodig hebben voor de voorbereiding van de topconfe rentie en pas daarna kan het topoverleg plaats vinden. Dat zal dus pas in mei kunnen zijn. Deze uitspraak van Adenauer is in 6trijd met de verklaring van de Rus sische ambassadeur te Parijs Winogra- dof, die gisteren heeft gezegd dat vol gens de Russen de topconferentie ook vóór Kroesjtsjefs bezoek aan De Gaulle zou kunnen plaatsvinden. Men neemt te Bonn aan, dat Adenauer van wie be kend is dat hij zijn woorden over Duits- lands politiek zeer voorzichtig pleegt te kiezen door de Westduitse ambassa deur te Moskou, Kroll, is geïnformeerd. Kroll is dezer dagen, in verband met een medische behandeling, te Bonn te ruggekeerd. Hij geldt als een diplomaat die te Moskou goed geïnformeerd pleegt te zijn en die soms over inlichtingen bronnen beschikt, die slechts voor wei nig diplomaten open zouden staan. Tot zover onze correspondent in Bonn. Een woordvoerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medegedeeld, dat alle interna tionale vraagstukken, waarover Frank rijk en West-Duitsland het in hoofd zaken reeds eens zijn, de volgende week in Parijs door president De Gaulle en Adenauer zullen worden besproken. De besprekingen zouden o.m. gaan over de betrekkingen tussen Oost en West, voorbereidingen voor de Westelijke top conferentie van de volgende maand in Parijs en de voorbereiding van de top conferentie tussen Oost en West. Ook Europese vraagstukken zouden ter sprake komen. Adenauer komt dinsdag in Pa rijs aan en reist de volgende avond naar Bonn terug. Satanische heilsleer In zfjn hierboven genoemde rede in Düren noemde Adenauer een door een vorige spreker van het communisme ge- I persoonlijke service lang* mare 66 lelden telefoon 26500 levert U vanaf f 83. PHILIPS RADIO in diverse modetinten Drastische verlaging van de kaasprijs (Van onze Haagse redactie) De kaasprijs is drastisch omlaag ge gaan. Op de gisteren in Leeuwarden ge houden kaasbeurs varieerden de verla gingen van 40 tot 60 cent per kg. Vorige week werd in Leeuwarden de notering opgeschort. Ditmaal bedroegen de noteringen voor Goudse kaas f.2. f. 2.04 per kg., vergeleken met een vorige prijs van f. 2.61.f. 2.63. De Edammers en broodkaas noteerden resp. f. 1.95—f.2.— en f. 1.85—f. 1.90 (2.40—2.41). De situatie bij de kaas was reeds on zeker. Onder invloed van veranderingen op de internationale zuivelmarkt heeft zich bjj roomboter reeds gelijk gemeld een scherpe prijsdaling voorgedaan, bij welke neerwaartse tendens de kaas zich thans heeft aangepast. Onbestendig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Onder invloed van een IJslandse de pressie zal de wind aanwakkeren uit zuidelijke richting, terwijl een front morgen in de loop van de dag met enige regen ons land kan bereiken. Het weer behoudt dus een onbestendig karakter. (Opgemaakt te 10 uur). 29 NOVEMBER Zon op: 8.21 uur; onder: 16.34 uur. Maan op: 6.43 uur; onder: 16.26 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.52 en 14.11 uur. Laagwater te 10.06 en 22.21 uur. (30/11 hoogwater te 2.39 en 14.58 uur. laagwater te 10.50 en 23.13 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's. en een Bijvoegsel, Volgens de Westduitse Bondskanse lier is Kroesjtsjef er nog steeds van overtuigd, dat hU eens de wereld zal regeren. Aangaande de Frans-Duitse betrek kingen zei Adenauer, dat de Fransen enkele fouten hadden gemaakt. Maar wat zijn deze kleinigheden vergeleken met de grote gebeurtenis van de Frans- Duitse vriendschap na al die jaren waarin wij vijanden geweest zijn? Als Frankrijk en Duitsland deze broeder lijke harmonie niet tot stand gebracht hadden, zou West-Europa verloren zijn. Adenauer voegde er aan toe, dat de Frans-Duitse vriendschap de grondslag is van Westduitslands gehele Europese politiek. BREESTRAAT 173 Ook voor Uw geschenken. Aanval van de grote vakbondfederaties De Franse regering-Debré heeft hedenochtend vroeg bij de stem ming over de eerste motie van afkeuring die tegen haar was in gediend, een ruime overwinning behaald. De motie die afkomstig was van de socialisten en radica len, kreeg slechts 109 stemmen, terwijl voor aanvaarding er van de helft van het aantal stemmen plus één (277) nodig zou zijn geweest. De aanval gold de economische po litiek van het kabinet. De verwerping van de motie van afkeuring betekende dat de gehele begroting automatisch was goedgekeurd. Hoewel de motie was ingediend naar aanleiding van een be snoeiing op de post pensioenen aan oud strijders, was het debat ook gegaan over de betrekkingen tussen de uitvoerende macht en het parlement en over de functionering van het nieuwe bewind. Bij dit punt hadden de Onafhankelij- ken de partij van de minister van Financiën Pinay, die met honderd zetels na de Unie voor een nieuwe republiek van Debré met 220 afgevaardigden de belangrijkste fractie in de regerings coalitie vormt met kracht geprotes teerd tegen de gang van zaken, dat een voor het kabinet gunstige uitslag van een vertrouwensstemming over een om streden deel van de begroting de stil zwijgende aanvaarding van de gehele begroting zou inhouden. Met name werd de premier verweten, dat hij de regels van het constitutionele spel misbruikte om de begroting „er door te drukken" Dit bezwaar werd door de socialistische en de radicale oppositie gedeeld. In te genstelling tot de radicalen en de socia listen stemden de Onafhankelijken ech ter niet voor de motie van afkeuring. Oproep tot staking De drie grootste Franse vakbondfede raties katholieke socialistische en communistische hebben gisteren op dracht gegeven tot een staking van 24 uur van ambtenaren en employé's in de openbare diensten in heel Frankrijk op woensdag a.s. In een communiqué van de drie fede raties worden de onderhandelingen tus sen de delegaties en de premier „nega tief" genoemd en wordt geprotesteerd tegen de „koppigheid van de regering om te weigeren nieuwe fondsen te ver lenen om aan de achterstand in de sa larissen en pensioenen een eind te maken". De regering heeft gelden uitgetrok ken voor salarisverhogingen van twee procent in 1960 maar dit is door de bon den verworpen als onvoldoende. De staking zal o.a. gelden voor amb tenaren, de posterijen, gas- en elektrici teitsbedrijven, de waterleiding, de reini gingsdienst en employé's van de gezond heidsdienst. Amerikaans - Chinees incident in Bombay Het Amerikaanse conculaat in Bom bay heeft meegedeeld dat een klerk van het consulaat, de 30-jarige Robert Arm strong, vrijdag zes uur lang in het Chi nese consulaat-generaal is vastgehouden. Men had hem de armen op de rug ge bonden, beledigde hem en nam foto's. De man kwam vrij door ingrijpen van de politie. Het incident is een gevolg van het feit dat de klerk donderdag in het Amerikaanse consulaat heeft gesproken met een personeelslid van het Chinese conculaat. dat politiek asiel vroeg. De Chinees, die zich niet veilig voelde, bracht de nacht in een Amerikaans ge bouw door onder bescherming van Arm strong. De verklaring van de Chinees was op de band opgenomen, 's Morgens bij het ontwaken zag Armstrong de Chinees met het opnameapparaat weg lopen, aldus een Amerikaanse woord voerder. Armstrong ging hem achterna en het tweetal stapte in een taxi, die voor het Chinese consulaat stopte. Arm strong trachtte te verhinderen, dat de Chinees met het apparaat uitstapte. De Chinees zette het op een schreeuwen en vijf of zes Chinezen kwamen uit het consulaat toegesneld. Zij namen Arm strong mee naar binnen. Agente van Oost-Duitsland Na aanhoren straf: IV.'z jaar gevangenis (Van onze correspondent te Bonn) Het Bondsgerechtshof te Karlsruhe veroordeelde gisteren de 2 ^-jarige voormalige secretaresse van het CDU- bureau te BonnJohanna Scheinert tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Voorts is een bedrag van 5000 mark in beslag ge nomen en verbeurd verklaard, dat zij uoor spionagediensten van de Oost duit se geheime politie heeft ontvangen. Het was spionage uit liefde en daarbij spionage van een dom en stun telig soort. Johanna Scheinert maakte voor de rechtbank dan ook de indruk een aardig onschuldig meisje te zijn. Sedert 1951 onderhield zij nauwe be trekkingen met een zekere Schwarz, een 20 jaar oudere gehuwde transportleider van een communistisch wegenbouwbe drijf te Görlitz in Oost-Duitsland. Ze was toen zelf werkzaam bij de commu nistische volkspolitie, maar werd zon der meer ontslagen toen uitkwam, dat zij eens een snoepreisje naar West-Ber- lijn had gemaakt. In oktober 1955 ver huisde zij naar West-Duitsland. ze kreeg een baantje als secretaresse by de af deling „Oder-Neisée" van het CDU- bureau te Bonn. Nagestuurd Schwarz is blijkbaar daarna door de Oostduitse geheime politie naar West- Duitsland gestuurd. Want plotseling dook hij te Bonn op en had een ontmoe ting met Johanna. Hij vertelde haar, dat hy bü de Oostduitse communis tische partij in ongenade was gevallen en dat hij zich alleen kon rehabiliteren door spionage te plegen. De domme Jo hanna bekende tijdens het proces te Karlsruhe open en wel. dat zij direct tegenover Schwarz bereid was geweest als agente op te treden. Zij wilde haar geliefde helpen en zij zou op kosten van de Oostduitse geheime politie geregeld reisjes naar Oost-Berlijn kunnen maken om daar Schwarz te ontmoeten! Ze bracht notulen van CDU-vergaderingen, aantekeningen. circulaires aan CDU-le- den. beschrijvingen van CDU-leiders en informaties overv erkiezingsacties, naar Oost-Berlijn. waar men haar in totaal een bedrag van 4350 mark betaalde, te weten 150 mark per maand als salaris, alsmede 110 mark voor onkosten en dan nog 150 Oostduitse marken om een paar dagen in Oost-Berlijn gezellig rond te De Siamese (Thailandse) minis ter van Landbouw generaal Soe- radjit Tsjaroesreni kwam voor een vierdaags bezoek aan ons land op Schiphol aan. Links de minister en zijn echtgenoterechts de Thailand se ambassadeur Prins Djajangoera Wongsamahip en echtgenote* komen. Voorts zorgde de politie ervoor, dat zij het genoegen smaakte Schwarz geregeld te ontmoetenDaarnaast gaf de politie haar een opleiding voor het doorgeven van berichten. In een handtasje Hoe dom en stuntelig Johanna te werk is gegaan, bleek uit haar mede delingen tijdens het proces, dat zij in het begin van haar agentenactiviteit de CDU-paperassen gewoon in haar hand tasje naar Oost-Berlyn placht te bren gen, hetgeen Schwarz en de geheime politie kippevel bezorgde. De domme Johanna heeft er tydens het proces ove rigens geen doekjes om gewonden: zij bekende alles, vertelde veel details over haar activiteiten en haar opleiding in Oost-Berlijn en maakte allesbehalve de Koningin Juliana heeft gisteravond in Utrecht de opvoering bijgewoond van het toneelstuk uClerambard" dat opgevoerd werd door de Utrechtse Studenten Toneelvereni ging. In de pauze liet de Koningin enkele van de actrices en acteurs aan zich voorstellen. indruk een echte doortrapte spionne te zijn. Dit geval is de eerste uit een serie van 18. Het gaat hier om een spionnagekom- plot van de Oostduitsers in de Bonner CDU. Alle verdachten werden op 19 mei jl. gearresteerd, nadat de kapitein Heim van de Oostduitse geheime politie met Pinksteren jl. met zijn gehele gezin naar West-Berlijn was gevlucht. Heim beheerde te Oost-Berlijn de sectie „CDU West-Duitsland". Hij had alle 18 namen van zyn vroegere medewerkers als een soort „geschenk" voor zyn verblijf in West-Berlijn aan de Westduitse justitie gegeven! Onder zijn medewerkers was ook Johanna Scheinert. die overigens geen Staatsgeheimen heeft verraden, maar wier werkzaamheden wel zeker door het Gerechtshof te Karlsruhe als spionage werden aangezien. Onder stro men van tranen moest de domme secre_ taresse horen, dat zij tenminste een jaar in de gevangenis zal moeten zitten. Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. It alleen echt met het merk CHALET! Koningin Juliana zag „Clerambard" Koningin Juliana heeft gisteravond in de Stadsschouwburg te Utrecht de galavoorstelling bijgewoond van het toneelspel „Clerambard" van Marcel Ayme. Het stuk werd gebracht door de Utrechtse Studententoneelvereni ging ter gelegenheid van de 48ste Dies Natalis van de Utrechtse Studenten vereniging „Unitas" en het 10e lus trum van de Utrechtse Studenten- toneelvereniging. De Koningin arriveerde omstreeks acht uur. Ter begroeting waren aanwe zig de heer G. Frens, rector van Unitas en mej. A. A. van Kekem, die de vorstin bloemen aanbood. In de foyer van de schouwburg maak ten de rector-magnificus van de Utrechtse Universiteit prof. dr. J. F. Nuboer en zijn echtgenote hun opwach ting. Ook werd aan de Koningin de on langs benoemde directeur van de stads schouwburg, de heer H. R. Faber, voor gesteld. Bij binnenkomst van de hoge gasten speelde een kwintet het Wilhel mus. Onder regie van Berend Boudewijn volgde hierna de Nederlandse première van „Clerambard". Tydens de pauze werden leden van de Senaat van „Uni tas" van het bestuur van de Utrechtse Studententoneelvereniging aan de vorstin voorgesteld. Koningin Juliana onder hield zich daarna nog geruime tyd met de regisseur en enkele medespelenden. Tevoren had de vorstin het diner ge bruikt bij de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. India zo nodig een „natie van wapens" Premier Nehroe van India heeft gis teren in het parlement een overweldi gend vertrouwensvotum gekregen voor zijn politiek ten aanzien van China, na verzekerd te hebben dat India zijn ge hele, byna vijfduizend kilometer lange Himalajagrens, met inbegrip van de grens van het onafhankelijke Nepal, zal verdedigen. Nehroe zei dat oorlog met China „de diepste tragedie" zou zijn voor Azië en de wereld. Als de toestand erger zou worden, zouden India's miljoenen een „natie van wapens" worden, aldus waar schuwde Nehroe aan het slot van een debat van twee dagen. Een aanval tegen Bhoetan of Nepal zou door India als een aanval op India beschouwd worden. De Indiase premier zei niet te gelo ven, dat er een land in de wereld is dat minder om vrede geeft dan China. De Sovjet-Unie was na haar revolutie tot rust gekomen en volgens Nehroe is er geen land dat meer naar vrede ver langt dan de Sovjet-Unie. Drieling gevraagd voor bloemencorso De heer A. W. van Driel, artistiek adviseur van het Corsocomité Bloem bollenstreek, is thans op zoek naar een „bollenstreekdrieling"De drieling zal HILda, LISa en SASkia moeten heten. Wie is HILda van Hillegom, LISa van LISse en SASkia van SASsenheim? Meisjes van deze naam in boven genoemde bollengemeenten moeten om en nabü de dag, dat het corso wordt gehouden, dus op een bepaalde datum in het voorjaar, zijn geboren. Deze meisjes zullen in het corso meerijden en resp. de hyacint, de tulp en de nar cis uitbeelden. Degenen, die denken hiervoor in aanmerking te komen moeten zich op geven bij het secretariaat van het cor socomité Bloembollenstreek p/a. Open bare Werken Hillegom (de heer Lan- cee), tel. K 2520 - 6147. ,,Ze mogen gerust midden in de nacht bellen", zegt corso-consul Van Driel. Generaal Snijders-medaille voor C. Kolff (Van onze Haagse redactie) Het bestuur van de Stichting Gene raal Snij dersfonds heeft de Gouden Ge neraal Snydersmedaille voor het tijdvak 1956—1959 als erkenning van bijzondere verdiensten voor de Nederlandse lucht vaart toegekend aan de heer C. Kolff te Rotterdam, voorzitter van de Kon. Ned. Vereniging voor Luchtvaart. De medaille zal op 21 december tydens een plech tige bijeenkomst in de rolzaal te Den Haag worden uitgereikt. Na afloop zal er in een van de grafelijke zalen gele genheid zyn de heer Kolff geluk te wensen Midden december rapport censuur Nieuw Guinea Het rapport van de commissie van on derzoek naar de kwestie der brieven- censuur op Nieuw-Guinea, welke com missie onder voorzitterschap staat van de president der Haagse rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, zal ongeveer mid den december aan minister Toxopeus worden aangeboden. Een aanvulling van het feitenmate riaal, die zich dezer dagen heeft voor gedaan. maakt een kleine omwerking van het rapport noodzakelijk, waardoor enige vertraging in de indiening is ver oorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1