I - Laatste nieuws Een eeuw geleden wilde Amerika nog wel grof bedrogen worden i Men nam van Barnum wel wat van de televisie niet aanvaard wordt Maatschappelijk werk komt nu steeds meer in belangstelling Radio-actie voor Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers Warmonds Fanfare stelde teleur VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 (Van onze correspondent in Washington) De grote Amerikaanse „show-man" van ruim honderd jaar geleden, P. T. Barnum, heeft in zijn memoires op sappige manier beschreven hoe hij zijn publiek vaak bij de neus genomen heeft. De Amerikanen hebben die goedaardige oplichterijen kennelijk veel lichter opgevat dan de schijnvertoningen waarmede de televisie de laatste jaren Amerika heeft beetgenomen. Er is inderdaad verschil tussen Barnums kermisachtige attracties en de veel langer volgehouden en veel ernstiger opgediende televisie sensaties. Maar toch is het na alle morele verontwaardiging van de laatste tijd wel aardig om de luchtiger opvatting over zulke zaken te lezen in de autobiografie van de man, dié ruim een eeuw geleden veel succes-trucs zelf heeft georganiseerd. en Barnum verdiende schatten aan haar. Toen Joice Heth, zo heette de hoogbejaarde, na enige tijd overleed, verklaarden de dokters na onderzoek, dat zy niet ouder dan tachtig ge weest kon zijn, te jong dus om inder daad Washingtons kindermeid te zijn geweest Barnum zegt in zijn memoires, dat hijzelf te goeder trouw is geweest. Hoe het zij, hij moet hebben ingezien, dat er veel geld zat in openbare verto ningen van sensationele aard, ook al kreeg het publiek niet precies wat er werd beloofd. Nog tijdens het leven van Joice Heth begon Barnum een andere attractie te vertonen: een Italiaanse jongleur, aan wie hij de schone naam signor Vivalla gaf. Wat deze man, staande op stelten, uithaalde met bordjes die hij draaien liet op stokken en bajonetten, was fe nomenaal en trok heel wat publiek. Maar pas goed begon Barnum hieraan te verdienen, toen hij 1.000 dollar uit loofde voor een opschepper, die beweerd had evenveel te kunnen presteren als signor Vivalla, Barnum organiseerde een openbare wedstrijd tussen de twee en de toeloop was geweldig. Barnum had er de pocher wel van weten te overtui- .gen, dat hij nooit op zou kunnen tegen de beroemde Italiaan. Hij wilde hem echter allerminst afschrikken en be loofde hem in elk geval dertig dollar als hij op zou treden. Om het spannend te maken, moest de strijd eerst wat gelijk op gaan, en daarvoor gingen jongleur en uidager gezamenlijk repeteren! Men ziet, dit komt aardig overeen met wat in de laatste jaren voor de televisie is ge beurd, maar Barnum raakte niet uit de gunst, toen hij achteraf openlijk voor dergelijke trucs uitkwam. Sympathie voor Nederland Een bijzonder klein kind van vijf jaar liet hij, onder de naam van gene raal Tom Thumb, niet alleen in Ame rika optreden, maar ook in Engeland en op het vasteland van Europa. In Lon den werd de „generaal" zelfs door Ko ningin Victoria ontvangen! Over Ne derland schrijft Barnum met veel sym pathie en waarlijk niet omdat hij er zo veel geld heeft verdiend met de gene raal De Rotterdammers en Amster dammers waren, zo zegt hij, te zuinig en te nuchter voor dergelijke vertoningen... Maar Barnum was in hoge mate geïnte- Jongleur oefende samen met uitdager ,Het was een stoutmoedige gok, die Barnum in 1835 de smaak gaf van de voordelen, die een publieke sensatie kan opleveren. Barnum was in dat jaar nog kruidenier. Hij hoorde toevallig 'n verhaal over een negerin, die 161 jaar oud zou zijn en die kindermeid zou zijn geweest voor George Washington, Ame- rika's vader des vaderlands. Voor dui zend dollar wist Barnum de medewer king van deze vrouw te verwerven en hij besloot met haar vertoningen te organi seren, waarbij mensen uit het publiek allerlei vragen konden stellen over George Washington en zijn omgeving. De negerin was zó oud, dat zij alleen nog maar liggen kon, maar haar stem was nog helder en zelfs zong zij nog oude liederen bij de vertoningen. De toeloop in diverse plaatsen was enorm LEIDERDORP Bejaarden bijeen Gistermiddag werd in Irene de eerste bejaardenmiddag uitgaande van de Geref. Kerk gehouden. Er heeft zich een comité gevormd bestaande uit enige dames van de vrouwenvereniging „De Lampen Brandende" en uit enige ker- keraadsleden. Ongeveer 38 bejaarden gaven blijk van hun belangstelling. Ds. Dijk sprak over „Ouden van dagen en jong van jaren". Na de gezellige thee pauze, waarin men elkaar begroette of oude banden vernieuwde, vertoonde de heer Van Olst dia's over Curasao. WARMOND TAFELTENNIS TTV „STEEDS VOORUIT" De uitslagen van de voor de compe titie gespeelde wedstrijden luiden: Heren: 2e-klas: Steeds Vooruit I Netbal I Den Haag 37. 4e-klas: Steeds Vooruit IIScylla VI Leiden 19; St. Vooruit IIIDen Burch III Leiden 28. Dames 3e-klas: Steeds Vooruit I PTT Leiden 3—7. WASSENAAR IRIS-ACTIE VOOR „KERK EN KRUIS" De actie „Voor kerk en kruis", die een tweeledig doel dient: de verbouwing van het wijkgebouw van het Wit Gele Kruis en de bouw van een nieuwe kerk in de St.-Josephparochie is enige weken geleden begonnen met een bromfiets- rallye. Intussen leveren ook de gidsen en verkenners hun aandeel door de or ganisatie van een oud-papierinzameling, terwijl de r.-k. jongeren ten bate van de actie een dansavond hielden in Sion. Een nieuw programma-punt is nu de verkoop van irissen. De irissen zijn ver pakt in een zakje, dat slechts 75 cent kost. De verkoop- en besteladressen zijn Crocusstraat 21, van Hogendorpstraat 24 en Donker Curtiusstraat 1. Zoals bekend staan ondermeer nog een verkoopactie van lepeltjes, een grote landelijke loterij en diverse toneel avonden op het programma. De data van de toneeluitvoeringen zijn al vastgesteld: 24 januari spelen de r.-k. jongeren; omstreeks Pasen treedt de vereniging „De Vriendschap" op. MEISJESKOOR OPGERICHT In verband met de grote behoefte die daaraan gevoeld werd, heeft het Wasse- naarse Jongerenkoor besloten als onder afdeling een Wassenaars Meisjeskoor op te richten voor meisjes van 13 tot 16 jaar. Dit meisjeskoor staat evenals het jongerenkoor onder leiding van Gerard Akkerhuis; het repeteert elke vrijdag avond van 78 uur op de galerij van de Zijllaankerk. OPENBARE LEESZAAL GESLOTEN Van maandag 30 november tot en met donderdag 3 december zal de Openbare leeszaal en bibliotheek aan het Plein ge sloten zijn wegens werkzaamheden aan de vloer. Amerikanen herdenken Thanksgivingday In de hal van Kasteel Oud-Wasse naar was gisteren een kleine maar in teressante expositie ingericht, die voor al de aandacht trok van de Amerika nen, die naar het kasteel gekomen wa ren o mer hun ,,Thanksgivingdiner te gebruiken. De expositie had n.l. betrek king op het verblijf van de Pilgrim- fathers" in Leiden, die bijna 350 jaar geleden naar Amerika overstaken. Aan de Pilgrimfathers heeft Amerika het nationale feest van de Thanksgiving day te danken. Zij waren het n.l. die voor het eerst een speciale dag be stemden als „dankdag" voor het ge was. Het materiaal voor deze expositie was afgestaan door het „Pilgrimfather House", een klein museum aan de Boi- sotkade in Leiden. Niet alleen deze expositie had de volle aandacht van de Amerikaanse families, die gisteren in Wassenaar de Thanksgivingday herdachten, ook het diner, cïat er opgediend werd, samen gesteld volgens het geijkte recept, dat iedere Amerikaanse huisvrouw kent, maar dat in ons land tevergeefs in een kookboek gezocht zal worden: gevulde kalkoen, zoete aardappelen, gekookte appels en peren, veenbessen, uien in roomsaus, gestoofde kastanjes, een tweetal salades, olijven, „pickles" en selderie, met tot besluit de traditionele „pumpin pie", een gebak, dat in het zuiden van ons land „pompoenvla" genoemd zou worden als men het daar kende. BURGERLIJKE STAND Geboren: Peter ,zn. van W. G. de Jong en G. van Barneveld; Yvonne M., dr. van J. P. Bosman en P ,M. J. Westgeest; Cor nells W. M„ zn. van W. A. M. Parmen- tier en A. M. A. Mortier. Ondertrouwd: W. J. A. van Schie en A. W. J. Knljnenburg; W. J. Wubbeling en P. A. Geisbers; A. de Vos en W. C. Alblas; W. de Vos enS. D. Hessing; H. J. I. Woensel en A. A. Kiene. Getrouwd: G. M. van der Holst en M. T. C. van der Holst; B. de Jong en H. Brak; J. W. M. Livius en A. G. J. M. Wolfs. Overleden: B. Beekhuizen, 54 jr.; A. J. Aartsen, 51 jr.; R. M. E. Elisabeth, 86 jr.; P. J. Buijs, 67 jr.; N. H. Dullaert 70 jr.; A. J. Hoorweg. 58 jr.; J. Russchen, 86 jr.; J. F. Wolvers. 84 jr.; P. A. Gooijer, 80 jr.; A. van der Ham, 73 jr.; C. van der Niet, 7 jaar. ZOETER WOU DE VERKIEZING AMBTSDRAGERS HERV. GEMEENTE Tijdens een gehouden gemeente-avond zijn tot ouderling der hervormde ge meente herkozen de heren J. D. Hulsbos en tot diaken de heer F. v. d. Loo. Tot ouderling is voorts gekozen de heer L. Schenkelveld en tot ouderling-kerkvoogd de heer H. v. d. Berg. resseerd in de uit Japain afkomstige op gezette zeemeerminnen, die in Neder lands .regeringsmuseum' omstreeks 1857 te zien waren. De Japanners uit die tijd schijnen er heel handig in geweest te zijn combinaties te maken van opge zette apen en vissen. Zij schijnen het met Barnum en Erasmus eens te zijn geweest, dat de wereld bedrogen wilde worden. Maar de Amerikanen van 1959 kunnen het nog altijd niet verkroppen, dat zij jarenlang geloofd hebben in die serieus aangediende vraag- en ant woord wedstrijden van hun geliefde te levisie. Is de wereld voor- of achteruit gegaan in de laatste eeuw? .Drenthe" neemt mannen van „Friedi" aan boord Zij hadden geen geld meer... Hr. Ms. onderzeebootjager „Drenthe" is vandaag met de bemanning van de kustvaarder „Friedi" uit Delfzyl aan boord uit de haven van Londonderry Noord-Ierland) vertrokken, waar deze zeelieden drie weken lang gestrand zyn geweest, omdat de eigenaars van het kusttvaartuig, de heer Zweep te Delfzyl en de heer Brockschmidt, die op zee vertoeft, geen geld ter beschik king hebben gesteld ter reparatie van de „Friedi". Het schip was met machi- neschade de haven van Londonderry binnengesleept. De „Drenthe" wordt zondag in Den Helder verwacht. De Nederlandse vice-consul te Lon- donderry had de Marine verzocht de opvarenden aan boord te nemen. De .Drenthe", ingedeeld bij smaldeel V van de Kon. Marine, bevond zich ten noor den van Ierland, waar het schip met de „Karei Doorman" en de „Limburg" deel neemt aan de oefening „Sharp Squall". De Nederlandse zeelieden verkeerden in een netelige toestand doordat zij enige tijd na hun aankomst in London derry geen geld meer hadden om in hun eerste levensbehoeften te voorzien Zij werden door een zeeliedenorganisatie 1 evensmiddelen voorzien. Reeds 4.5 ton aan „slapende renten" (Van onze Haagse redactie) Na de inwerkingtreding van de Alge mene Weduwen- en Wezenwet, kregen de Raden van Arbeid gegevens in han den. die leidden tot een onderzoek naar eventuele „slapende verzekeringen", ge vallen dus, waarin alsnog weduwen- of wezenrente of 'kinderbijslag kon worden uitgekeerd. Bij de 22 Raden van Arbeid in ons land zijn totnutoe bij 14 kantoren 247 gevallen ontdekt, aan welke in totaal een bedrag van ongeveer f. worden uitgekeerd. Boeiende lezing in Leiderdorp De protestants interkerkelijke Stich ting voor Maatschappelijk Werk en Ge zinszorg hield gisteravond voor haar donateurs een contactavond in het „Ge bouw" aan de Eikenlaan. De heer Gordijn verjtelde iets over het werk in het afgelopen jaar. Men heeft constant gewerkt met 5 gezinsverzorg sters en sinds enkele maanden is er een vaste kracht voor het werk onder de be- jaarden. Ook kon de voorzitter tot zijn blijdschap meedelen, dat er de laatste maanden 50 nieuwe leden bijgekomen zijn. De maatschappelijke werkster, mej. Barendrecht, vertelde vervolgens het een en ander over haar werk. Zij zette uiteen waarom men voor de oorlog dit werk nauwelijks kende, terwijl het na de ooi-log zo'n grote vlucht had geno men. Als oorzaken noemde mej. Baren drecht de immigratie, emigratie, repa trianten en bejaardenzorg. Zij lichtte met enkele woorden elk punt toe. Ook heeft de maatschappelijke werkster contacten met vele instellingen. Ten slotte zei mej. Barendrecht, dat zij vaak wordt geconfronteerd met moeilijk op losbare problemen. De directeur van de Hervormde Stich ting voor Diaconaal Maatschappelijk Werk in Zuid-Holland, de heer J. Visser, besprak de verschillende facetten van het maatschappelijk werk weer van een andere zijde, namelijk gezien vanuit kerkelijk standpunt. De heer Visser vestigde er vooral de aandacht op, dat het werk van de diaken een zo geheel ander karakter heeft gekregen. Dit werk is niet meer zo zeer gericht op de financiële nood van de mensen, maar op de nood van de mens, die in de sa- menleving in de knel is gekomen. Dit 450.000 kon wijdse terrein zijn de kerken nu aan het ontdekken door beter bijbelinzicht door de moderne wetenschap, de psy chologie gesteund. Ook sprak de heer Visser uitgebreid over de kinderbescher ming, aan de hand van de film „De Paraplu". Deze film van Pro Juventute is gemaakt door Kees Brusse over het boefje van 1957. En dit boefje vindt men overal, ook in de zogenaamde .betere" kringen. „Appèl 4" nog dit jaar Voor instandhouding bnngaloivdorp in Doorn Dinsdag a.s. begint de vierde, voor laatste radio-actie „Appèl 4" ten bate van de Nederlandse militaire oorlogs slachtoffers, met als inzet de exploi tatie van het woonoord Doorn en de revalidatie van de daar verblijvende verlamden. De zwaar gehandicapte oorlogsinva liden leven in het woonoord Doorn met hun gezinnen. Steen voor steen is dit bungalow-dorp door het kopen van appèl-loten gebouwd. Thans gaat het om de geldmiddelen voor de instand houding van dit werk. Onder de waarnemend dirigent Jansen „Warmonds Fanfare" mist z'n dirigent der voorgaande jaren. De heer Hondong vertrok naar Curagao. Bij zijn afscheid is hij o.m. om twee redenen geprezen: om zyn pedagogisch inzicht en om de eigenschap, de vereniging aan zich te binden. Voorzitter Ouwehand presenteerde nu tijdens zyn welkomstwoord de „waar nemend dirigent", de heer L. Th. Jansen. Er is dus een nieuwe, tijdelijke of overgangstoestand in het orkest. Het spel maakte dat duidelijk. Binding en pedagogisch inzicht hebben we uit dat spel nog niet kunnen aflezen, al is het niet uitgesloten dat deze in feite bestaan. De inleidende mars van Kelly ver klikte al dadelijk, dat er bij allerlei spe lers slecht zittende tonen waren, die niet in hun zuivere kern getroffen wer den. De opvolgende Nabucco-ouverture van Verdi bracht een begin met leven loze. moeizame, verbrokkelde noten. Tot een herscheppende vertolking kwam het allerminst. De driedelige London Suite van Eric Coates had genoeg intonatie zwevingen en technische haperingen om van „grondverf" te mogen gewagen. Wat is er aan de hand? Alles maakte de indruk boven de or kestrale capaciteit te liggen en nog in het instuderingsstadium te verkeren. Het is onze plicht dit te registreren, maar het zou onjuist zijn „Warmonds Fanfare" er op aan te zien. Er is, als gezegd, een overgangstoestand en er kunnen en zullen ongetwijfeld ongewete- ne „verzachtende omstandigheden" aan wezig zijn. Het programma vermeldde links „Mu ziek" en rechts „Toneel". De donateurs hadden recht op het gebruikelijke na- jaars-speelstuk, dat nu als een Romance aangekondigd was van Toon van Vuu- ren, getiteld „Liefde om de IJskant", en uitgebracht door het Ensemble „De Vro lijke Noot" onder regie van G. Heynen. De muziek zal zich daarnaar hebben moeten voegen. In het voorjaar komt weer een uitvoering en dan kan men „revanche" nemen. In de directie van de heer Jansen was iets prima in orde: de maatslag. Het metrisch verloop kwam weinig te kort, maar deze dirigent heeft een onecono misch werkende, nerveuze vibratie in de handen, die hem beletten moet om tot een plastische gebarentaal te komen of om „de muziek in de lucht af te teke nen". Deze directie laat na om aanwij zingen en suggesties te geven voor de voordracht. Maar nu hebben we inmiddels een misieidend beeld van de avond gegeven! Want een Wals-suite van Johan Strauss bracht een zekere muzikale opleving, - waarbij we noteren dat we Strauss-wal- sen een volkomen ongeschikte speelstof achten voor een fanfare. Het nóg be tere waren echter een Gladiator-mars van Sousa en Meindert Boekels ouver ture „Harlem Shadows". Deze ouverture is al twee maal eerder gespeeld en tel kens met grote zorg. De oude routine, en daarmee wat van het „heilige vuur", kreeg dan toch nog de greep op het or kest. Het resultaat was dan ook zeer re delijk. Als geheel gezien is er dus teleur stelling geweest. Het wachtwoord luidt derhalve: volgend maal als vanouds! De tamboermars „Steeds vooraan" heeft tenslotte alle vorige indrukken wegge slagen. V. „Appèl 4" zou oorspronkelijk volgend jaar gehouden worden, maar door het uitvallen van een andere loterij, kon het ministerie van Justitie vergunning verlenen voor deze vierde actie voor de oorlogsslachtoffers nog in 1959 te organiseren. „Appèl 5", die het slot van de nationale inzameling voor het woonoord Doorn zal vormen, volgt pas in mei 1961. Geen N.R.U. Ook dit keer noemen de organisato ren de loterij die 1.6 miljoen loten omvat met 225.000 gulden aan prijzen, zoals vijf woonhuizen, auto's, enz. een radio-actie, maar de Nederlandse Radio Unie werkt er niet op de gebrui kelijke wijze aan mee. Vandaar dat dit keer de reclamezender Radio-Lu xemburg moest worden ingeschakeld. Omdat de N.R.U. in het voorjaar al medewerking verleende, werd deze dit maal geweigerd. Niet meer dan één actie per jaar kunnen wij steunen, zei men in Hilversum. Nadat de organi satoren met de bliksemactie-kampioen Bergers, uit Rotterdam, aan het hoofd, de garantie hadden verstrekt, dat in 1960 geen beroep op de radio zou wor den gedaan, werd nog toestemming verleend tot het uitzenden van kran tengeheimen, op" zondag 6 december. Drie miljoen kranten Wat zijn krantengeheimen? Ter in leiding van de actie worden tot 5 de cember Appèl-kranten huis aan huis verspreid in een oplaag van ruim drie miljoen. Dat gratis krantepapier kan bankpapier worden, indien blijkt, dat U een prijskrant hebt ontvangen. Hon derd kranten zijn elk f. 100.waard en 44 kranten leveren elk een televi sietoestel op. Het geheim van deze kranten wordt zondag 6 december bekend gemaakt over de radio: Luxemburg van 9.00 tot 10.00, 12.15 tot 12.58 en 13.10 tot 13.59 uur en Hilversum II van 22.05 tot 22.25 uur. Aan het programma van Luxem burg werken Mies Bouman, Sophie Stein, Cees de Lange en Alexander Pola mee. De bekendmaking van de hoofdprij zen heeft plaats zondag 27 december in de „Ahoy"-hallen te Rotterdam. Radio-Luxemburg zendt dit program ma uit van 12.15 tot 14.00 uur. Mede werkenden zijn Mies Bouwman, Chris tine Spierenburg, Vera Lynn, Bert Robbe, Cees de Lange, de Belgische militaire kapel „La musique la guide" en een Nederlandse militaire kapel. De bezoekers zullen in hoofdzaak militairen met kerstverlof zijn, in ge zelschap van vrouw of verloofde. Zy krijgen in Rotterdam nog de kans een uitzet of een spons te winnen. BEURSBERICHTEN Internationale waarden vast Amsterdam, 27 november. De gepubliceerde zeer gunstige derde kwartaal-cijfers van Philips werden ter beurze met een koerswinst, vergeleken bij de slotkoers van gisteren, van ca. acht punten gehonoreerd. De netto winst van dit wereldconcern nam in de eerste negen maanden van het lopende boekjaar toe van f. 151 miljoen over de eerste negen maanden van 1958 tot f. 210 miljoen. Alle artikelengroepen droegen tot de winst bij met als kop lopers de verkopen van televisietoestel len en buizen. De handel was, mede in verband met het naderende weekeinde, niet groot. De koers liep op van 728% tot 731 tegen gisteren als slotprijs 716%, zodat hierdoor de aanvankelijke koers winst van acht punten werd vergroot. Afgewacht moet worden of New York de aankopen van de laatste tijd van avond verder voortzet. In de morgen uren werd als hoogste prijs voor de Philipsaandelen 730 betaald. Unilevers waren op 713% een vijftal punten bo ven het slotniveau va nde vorige dag. Aku's lagen vast in de markt op 401 en boekten een koerswinst van ruim zes procent. De maatschappij heeft met de H.K.I. besloten de produktie-capa- citeit van cellofaan in de fabriek te Breda te verdubbelen. Dit zal ten gun ste van de export komen. Voor de rayon-aandelen bestond gedurende de gehele beursduur een behoorlijke be langstelling. Kon. Olies sloten de beurs- week af met een vaste stemming bij een prijs van f. 156.70, tegen gisteren f. 155.90. De aandelen werden voor Parijse rekening door de arbitrage uit de markt genomen en noteerden boven pariteit New York. Ook het publiek bleef in de oliewaarden geïnteresseerd, waardoor de handel gedurende de ge hele middag een vlot verloop had. KLM werd onveranderd pp f. 117. geadviseerd. Gisteren vertrok van Schiphol een groep emigranten naar Nieuw- Zeeland met de eerste rechtstreekse vlucht sedert de Christchurch-race. Voor deze gelegenheid werd aan de gezagvoerder door de directeur van de Nederlandse emigratiedienst een oorkonde voor de burgemeester van Christchurch overhandigd onder het toeziend oog van I. A. Alec midden Mevr. J. R. staat verstomd Mevrouw Jean Rhinelander, de vrouw die als ,.mevr. J. R." door Tina Onassis genoemd werd in haar tegen de Griekse reder Aristoteles Onassis ingediende eis tot echtscheiding, heeft in Frankrijk (in Nice en in Grasse) tegenover Britse journalisten verklaard, dat haar betrek kingen met Onassis zeker niet van die aard zijn geweest, dat zij daarvoor in het echtscheidingsproces zou moeten worden genoemd. „Ik ben een oude vriendin van Onassis. maar Tina heeft my slechts genoemd om een reden te hebben voor de door haar ingediende echtscheidingseis. Ik sta verstomd, dat zij dit heeft kunnen doen en dat ik op deze wijze in een schandaal word betrokken, waarmee ik niets te maken heb", aldus de 29-jarige geschei den Amerikaanse mevrouw Rhinelander. Scheepvaartwaarden lagen vrij goed gedisponeerd in de markt bij een kalme handel. Door elkaar konden in deze sector koerswinsten van 1 tot 2 wor den geboekt. Van de leidende cultures haalden certificaten Deli niet alleen het gehele verlies van gisteren in, doch kwamen hier nog bovenuit met een prijg van f. 178.50. Overigens gebeurde er in deze af deling niet veel. Op de beleggings- markt noteerden de kortlopende staats fondsen hoger. In de lokale afdeling werden aandelen Sikkens Lak op 725 a 750 geadviseerd (700) op de 25 aandelen-bonus. Bankaandelen ver deeld. WISSELKOERSEN Amsterdam, 27 november. Londen 10.57%—10.58%; New York 3.77A3-77}g. Montreal 3.953.96 Parijs 76.95—77.05; Brussel 7.54%— 7.55%; Frankfort 90.51%—90.56%Stock holm 72.88%—72.93%; Zürich 87.03— 87.08; Milaan 60.82%—60.87%Kopen hagen 54.72—54.77; Oslo 52.87%—52.92% Wenen 14.56%—14.57%Lissabon 13.18% —13.20. Beurs van Amsterdam Vrijdag 27 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100A 100AGL Ned '59 4% 100 A 100% Ned '59 4% 98.V.GB 98AGB Ned '53 3% 94%GL 94% Grootboek obi. 3% 78% 70% Ned '47 3% (3) 92 92GB Ned '51 3% 95% 95%. Med '53 (3%) 93% 93JJB Ned '56 3% 93H 937-» Ned '48 314 87% 87% Ned '54 3% 87% 87% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91% 91 u Ned '37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert 3 96% 97GB Ned 62-64 3 97fè 97%GB Indie '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned WJB 6% 109% 109%GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41% 41GB Nat. Handelsbank 156 155% Ned Handelmij 246% 248% Amst Rubber 110% 110% H.VA147% 148GB Senembab 612 612GB A.K.U394% 401% Berkel's Patent (v.) 274GB Calvé Delft cert 707% 710 Deli Mij.en (Ver.) 174.30 178 Kon Pap v "Gelder 252GB 255 %GB Hoogovens eert 750GB 753GB Müller en Co N3 390% 394% Ned Kabelfabr 406 406GB Philips 717% 729% Philips pref257GB 259% Unilever 708% 711GB Wilton Feyenoord 198GB 199% Biliton 2de r 335 335 Dordtse Olie gew. 713% 719% Kon Olie (f20.—) 157.20 158.90 idem (50 f 20—) 155.90 156.90 Holl Amer lijn 158 159 Java China Paket 146 145% KLM 117 118.50 Kon Ned Stmv Mii 164 166 Kon Paket Mi) 129 129% Stoomvaart Mij Ned 165 165% Nievelt. Goudr eert 136% 136%GB v Ommeren eert 244% 245% KonRott Lloyd 145% 144% Ned Scheepv Unie 138% 140 NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A dam 47 (3%) 3 93% 94 tdem '48 (3%) 93 R'dam '52-1 (4%) 99 idem -37 I-II1 (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 97% 98% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104 104 id N.WJ3 '52 (4%) 98% 98 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 95% 82% 82% A'dam '56 I 2% 81% 81 Adam '56 II 2% 90 90% Eindhoven '54 2% 82L 80 Enschede '54 2% 80 80% Den Haag '52 I 2% 88% Idem H 2% 87% 88% R'dam '52 I 2% 89% 87% 88% 89% 99% 98% Utrecht *52 2% 85A Z.-Holl 1957 2% 96% 95% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 217 217.50 325 321% 258 255% 292 290 Twentsche Bank 265 264% Industrie Ondernemingen 402 403 Borsumlj. 69% 71 K. N. Edunet. A-AA 92 93 345 340 337 Kon Ned Grofsm 177 179 tioij Constructie 449 450 ing bur v Bouwnljv 282 275 157 159 Int. Kunststof!. Ind. 61L Leldse Wolspinnerij 383 386 Rott. Droogdok Mij. 597 599% Sikken's Lakfabr. 700B 725 Ver. Touwfabrleken 293 293% 120% 121 Wernink's Betonm 159 159 Van Wijk Textiel 96%B 132% Spoorwegen Del) Spoorweg Ml) 6% - Amerlk fondsen Canadian Pacific ft 25% 25% 103% 103% 63 62 M Bethlehem SteeJ 54 A 55 Cities Service 47% 47% General Motors 52% 53 Kennecott 94% 94% steel 72% 72% 75% 75% 29% Un. States Steel 97 97

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9