NUTROMA surprises 0,kom er eens Peek&Cloppenburg Grafici vergaderen in Maastricht OLIFANT „Slechte bescherming kunstbezit" Toekomstbeeld der luchtvaart: 3200 km. per uur, 20 km, hoog Poolse landdag in de Belgische Tweede Kamer VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 ■HHI voo r oliehaarden Schaakspel Maskers f 25 Camera Ondernemingsraden moeilijk op gang In de bondsvergadering van de Alg. Ned. Grafische Bond, die gisteren in de Staarzaal te Maastricht is gehouden, en daar vandaag en morgen wordt voort gezet, heeft de bondsvoorzitter, de heer A. M. van den Boogaart uit Amsterdam voor ruim 200 afgevaardigden een rede gehouden, waarin hij een overzicht heeft gegeven van het werk der organisatie. De Bond heeft weinig te lijden gehad van de recessie en volgt sinds 1945 een voortdurend opgaande lijn", aldus spre ker". De Bond is bereid krachtig mede te werken aan de toepassing van de wet op de bedrijfsorganisatie. De instelling van bedryfsgemeenschappen is aan staande, zowel in de offset- als in de chemigrafische sector. Alleen in de boekbindersgroepering staat men nog wat weifelachtig tegenover de gedachte van de PBO. Het eerste positieve resul taat van de PBO was de afkondiging van een bedrijfschap in het fotografi sche bedrijf. De heer Van den Boogaart wees er ook op, dat de instelling van ondernemings raden in de grafische bedrijven moeilijk op gang komt. Er zyn pas acht van der gelijke instellingen en voor vijftien is het voorlopig reglement goedgekeurd. Ook in de papierverwerkende industrie vordert men op dit terrein slecht. In de grafische bedrijven zijn zeker mogelijk heden voor 200 tot 250 ondernemings raden. Met name in het dagbladbedrijf is men ten achter, hetgeen volgens de heer Van den Boogaart te wijten is aan onvruchtbaar gekrakeel over tal van pro cedurekwesties. Meer optimistische geluiden liet de bondsvoorzitter horen over de geboekte vooruitgang op het terrein der sociale voorzieningen. Het Algemeen Sociaal Fonds van de Bond is zo gegroeid, dat er een aanzienlijk overschot is. De reglementen zullen voor wat het recht op meer uitkering betreft dan ook ge wijzigd worden. „Verjongingspil" H3 is waardeloos Het Britse medische tijdschrift, het officiële orgaan van het Britse Medische Genootschap, heeft stelling genomen te gen het verjongingsmiddel van de Roe meense professor Anna Asian, dat be kend staat onder de naam „H-3". Het blad schrijft dat er geen werke lijke bewijzen zijn voor Anna Asians stelling dat H-3 oude mensen weer jong kan maken. De enorme publiciteit, die in de pers aan dit middel is gegeven, zal helaas de de hoop van velen aanwakkeren dat men eindelijk het levenselixer heeft gevon den, aldus het blad. H3 is niets anders dan een plaatselijk verdovingsmiddel, dat al meer dan een halve eeuw bekend staat onder de naam „Novocaine". Het geven van een nieuwe en zinloze naam aan dit middel schijnt ons geen excuus te zijn, evenmin trou wens als de „promotie" van H3 tot vita mine, want het is geen vitamine, zo schrijft het blad. Prof. Anna Asian heeft in Engeland lezingen gehouden over haar verjon gingspil. Advertentie petroleum DE HAARDOLIE met het hoogste rendement ailnlj - g«en roef - meer warmte JOH. LEIDEN Morsweg 176 Tel. 21405 BOELEË LEIDERDORP M. P. Splinterlaan 7 Tel. 26501 OLIEHANDEL A. BRANDT LEIDEN Maresingel 64 - Tel. 23684 P. M. P ETq üTN OEGSTGEEST Hoge Morsweg 78 - Tol. 21584-21351 Prijs op Eichmanns hoofd De Israëlische regering heeft een prijs van 50.000 dollar gesteld op het hoofd van Adolf Eichmann, de voormalige SS- overste die samen met wijlen Heinrich Himmler verantwoordelijk is voor de dood van vier miljoen Europese joden. Een in Duitsland in de Engelse taal verschijnend blad meldt, dat Eichmann In Koeweit moslim is geworden en een Arabische naam heeft aangenomen. Hij is kolonel bij de geheime dienst en zijn werk is hetzelfde als in Duitsland: de joden bestrijden. Het blad „American Weekend" bericht een en ander op gezag van een voor malige medewerker van Eichmann, die zijn oud-collega in het Nabije Oosten ontmoet heeft en later door het blad is ondervraagd. Het bericht dat een prijs op Eich manns hoofd is gesteld was de wereld ingezonden door prof. Friedman, direc teur van het Joods Instituut voor Oor logsmisdaden. Eichmann was chef van alle Duitse concentratie- en uitroeiingskampen, Dachau, Auschwitz, Belsen en Buchen- wald niet uitgezonderd. Hij zou in de laatste dagen van de tweede wereld- orlog samen met de Moefti van Jeru zalem, ook een hoveling van Hitler, per De voorzitter wijdde hierna een be schouwing aan de vrijere loonpolitiek, waar hij sceptisch tegenover stond. Hij sprak van de dreiging van een complete chaos op loongebied. Spreker weidde vervolgens nog uit over de contractvernieuwingen, welke in de grafische bedrijven van Nederland zijn bereikt. De per 1 januari a.s. in gaande arbeidstijdverkorting en diverse andere sociale en economische voorzie ningen wijzen daarop. Spreker betreur de het, dat een aantal leden de jongste goedkeuringsprocedure niet afwachtte en in de nacht van 30 september op 1 oktober de straat boven het bedrijf ver koos. Hy hoopte, dat men voortaan beter de leiding van de organisatie zou volgen. De heer Van den Bogaart conclu deerde, dat de rechtspositie in de Ne derlandse grafische bedrijven, wat be loningen, sociale voorzieningen, ar beidstijden, vakanties en verzuimrege- lingen betreft, de laatste tijd is ver sterkt. Volgens de laatste loonstatistie- ken staan (zonder rekening te houden met de ondergrondse mijnwerkers, die een duidelijke uitzonderingspositie in nemen, de chemigrafen op de tweede plaats, de lithografen op de vierde, de boekdrukkers op de achtste en de boekbinders op de elfde plaats. Het ledental van de Bond, zo zeide spreker, bedraagt thans 27.105. Felle brand in Schiedam Schade f. 100.000 Gisteravond is brand ontdekt in een oud branderjjpand aan de West-Vest te Schiedam, waarin gevestigd zyn de N.V. Gimanese, groothandel in etalagemate riaal en de papierhandel N.P.R., die voornamelijk papierartikelen alsmede kaarsen en kerstartikelen verhandelen. In het pand lag een grote voorraad daarvan opgeslagen. De directeur van de NPR, de heer N. P. Prieborn, was nog bezig met een be diende om een klant te helpen, toen een hunner plotseling vlammen ontdekte. Het bleek dat de benedenverdieping reeds flink brandde. De drie mannen konden zich bijtijds langs de trap in veiligheid stellen. Brandweer nam het blussingswerk ter hand met 25 stralen op de waterleiding. Men slaagde er in de aangrenzende panden tegen het over slaan van de vlammen te behoeden. Bijna aangrenzend aan het brandende pand staat het gebouw Musis Sacrum waarin een toneelvoorstelling werd ge geven. De kegelbaan van dit pand moest reeds nat gehouden worden. Twee van degenen die aanwezig waren toen men de brand ontdekte, liepen, toen ze de vluchtnamen nog vrij ernstige brand wonden op en moesten naar het Ge meenteziekenhuis te Schiedam vervoerd worden. De schade wordt voorlopig geschat op f 100.000,—. Kossem -.een neuroticus" President Nasser van de V.A.R. heeft gisteren in een rede in de universiteit van Cairo premier Kassem van Irak heftig aangevallen Hij noemde Kassem een neuroticus. Maar in dezelfde rede herhaalde hij zijn verzoek aan Kassem om het Iraakse leger naar Syrië te sturen voor de ver dediging van dit land tegen Israël. Voor mij een „olifantje" oude en jonge jenever Zware straf voor Nederlander in Djakarta Een rechtbank in Djakarta heeft gis teren de Nederlander J. de Bruyn, ge zagvoerder van het Nederlandse schip „Tjiwangi" veroordeeld tot een boete van 1 miljoen roepia, subs vjjf maanden ge vangenisstraf, zo meldt Antara. De Bruyn werd veroordeeld voor een „economisch delict". Hij zou de Indone sische autoriteiten geen lijst verstrekt hebben van goederen ter waarde van 4 miljoen roepia, die hij in Indonesië had ingevoerd. Vijf Chinese bemanningsleden van de „Tjiwangi" kregen elk zeven jaar ge vangenisstraf. De rechtbank citeerde een decreet van de president, waarin zware straffen ge steld worden op overtredingen van eco nomische aard, die betrekking hebben op vitale goederen zoals voedsel en kleding. Kapitein de Bruyn zou o.m. vitaminen geweven stoffen, dekens, hemden, hor loges, speelgoed, brillen en leren koffers hebben ingevoerd. Diefstal uit Haags museum berecht (Van onze Haagse redactie) De officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank, mr. Folmer, heeft een gevangenisstraf van 10 maanden m.a. geëist tegen een 29-jarige Oostenrijkse beeldhouwer, de dader van de geruchtmakende diefstal uit het Haagse Gemeente museum. De man bekende op 11 oktober j.l. drie delen van een antiek toilet garnituur te hebben gestolen. De buit, ter waarde van f 15.000.smokkelde hjj onder zijn jas het museum uit. Zijn metgezel, een 20-jarige Oostenrijkse belner, was niet medeplichtig geweest, zo verklaarde verdachte. Deze kelner is inmiddels al over de grens gezet. Zoals bekend, werd de vermissing van het gestolene in het Gemeentemuseum niet bemerkt. De diefstal kwam pas op 13 oktober toevallig aan het licht, dank zij een routinecontrole van de Rotter damse vreemdelingenpolitie, in een ho tel. Het staat wel bijna vast dat de Oos tenrijkse beeldhouwer ook in Denemar ken en Duitsland diefstallen uit musea heeft gepleegd. Nog onlangs werd hij wegens een diefstal uit het museum van Leuven tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. maken de strooiavond verrassend leuk! Al deze surprises mët exclusieve zakdoek 1,25 Hamer Banketstaaf, origineel gebak 0,95 Supersonische verkeersvliegtuigen zullen 54 tot 75 miljoen gulden kosten De ICAO, de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart waarbij 76 landen zijn aangesloten, heeft een studie gemaakt van de problemen op technisch en economisch gebied, welke vastzitten aan het verkeer met supersonische vlieg tuigen. In deze studie vindt men de conclusie dat het supersonische vliegtuig een snelheid zal kunnen ontwikkelen van ongeveer 3200 km. per uur, hetgeen byna drie maal de snelheid van het geluid betekent. Het supersonische toestel zou een vliegbereik bezitten van 7300 km. en op een hoogte van 18.000 tot 24.000 meter kruisen. De krachtbron zal kunnen worden ontwikkeld uit de huidige straalmotoren en zo ver mogelijk naar achter worden geplaatst. De capaciteit varieert van 70 tot 160 passagiers en het gewicht wordt geschat op 90 tot 270 ton. Het aan schaffen van een supersonisch vliegtuig kost 54 tot 75 miljoen gulden. in de morgen van dezelfde dag in Los Angeles landen. Men mag aannemen dat de tijds duur, uit te trekken voor de reis van een hotel in Parklane Londen naar London Airport, passencontrole, ba gage inboeken, douane enz. langer zal zijn dan die voor de vlucht van Lon den naar Los Angeles. Zon inhalen Beneden de 10.000 meter zal het vlieg tuig met een snelheid moeten vliegen, die lager ligt dan die van het geluid. Slechte op een hoogte boven de tien km. zal supersonische snelheid mogen wor den bereikt. De etappes zullen niet lan ger duren dan anderhalf tot 2% uur. Supersonische toestellen zullen voorzien moeten zijn van betere communicatie middelen en weerberichten dienen te ontvangen van luchtlagen tot op 30.000 meter hoogte, terwijl de verkeersbevei- liging op de grond aangepast zal moe ten worden aan de speciale eisen, welke het vliegtuig stelt. Van oost naar west vliegend halen de supersonische toestellen „de zon in". Een vliegtuig dat om elf uur des morgens van Schiphol vertrekt zal om acht uur Leidende Poolse socioloog verliest zijn functies De Poolse regering heeft de vooraan staande Poolse socioloog prof. Chala- sinski ontheven van zijn functie aan de Poolse Academie en wetenschappen, aldus bericht het Poolse blad „Trybuna Ludu". Eerder had de Poolse communis tische partij kritiek geleverd op prof. Chalasinski's „Anti-marxistische" hou ding. De hoogleraar was plaatsvervangend wetenschappelijk secretaris van de Academie. De regering heeft voorts gelast, dat het Instituut voor sociologie en cultuur geschiedenis van de Academie, dat onder leiding van prof. Chalasinski stond, op 30 november wordt gesloten. De socioloog is ook ontheven van zijn functie van hoofdredacteur van enkele wetenschappelijke tijdschriften. In universitaire kringen te Warschau werd gisteren gezegd, dat prof. Chala sinski in ongenade is gevallen wegens een document, dat hij deze zomer op een wereldcongres van sociologen te Stresa in Italië had voorgelezen. Het document zou onwetenschappelijk zijn geweest en hebben doen denken aan een schot schrift over de sociale veranderingen, die in Polen zyn ingevoerd. S.S.-bewaker uit liet kamp Saclisenliausen komtbinnenkortvoor Richard Bugdalle, een sergeant van de SS, die met de eerder tot levenslang ver oordeelden Sorge en Schubert deel heeft uitgemaakt van de bewaking van het concentratiekamp Sachsenhaussn, zal vanaf 18 januari volgend jaar te München terechtstaan op de ten lastelegging, dat hij 26 gevangenen van het kamp vermoord heeft. Ook een gruwelijke lijst wreedheden wordt Bugdalle ten laste gelegd. Hij zit sinds twee jaar in voorarrest. Bugdalle. die thans 52 jaar is, was chef van de „Arbeitsdienst' in Sachsen- hausen en Blockflihrer. Hij was heer en meester over de isolatiebarak, waar de meeste martelingen zich hebben afge speeld. In 1937 werd Bugdalle naar Sachsen- hausen overgeplaatst Zijn eerste slacht offers waren enkele gevangenen, die hadden meegewerkt aan de bouw van een schietbaan Hij liet ze eerste een „beredans" doen en dwong ze toen over de laatste kogelvanger te springen wetend, dat de kampbewaking iedereen zou neerschieten, die zich zover van het I kamp verwijderde. i Bugdalle heeft mensen doodgetrapt, i en ze een soort „waterkuur" laten j ondergaan, waarbij hij de straal van een brandslang op hun hart of keel richtte, Hij proeft hetZij weet het de veredelde koffiemelk vaa 1tiitrieia vliegtuig naar het Nabije Oosten ztfn enkele malen met de dood tot gevolg. Of gevlucht. hij liet ze naakt en drijfnat in de vries- nacht stil staan. Ook heeft hij, op 1 mei 1940 bij wijze van „meiviearing", tien ge vangenen opgesloten in een kleerkast waar nauwelijks ruimte was voor vijf, en het sleutelgad dichtgestopt. Tegen de avond waren vijf der gevangenen ge stikt. Toen de dagvaarding door een func tionaris van het Beiers ministerie van Justitie openbaar werd gemaakt zei deze man: „Men zou zich kunnen schamen, dat men met zulk een man deel uit maakt van hetzelfde volk". Albert Ketelby overleden De Britse componist Albert Ketelby is donderdagavond op 84-jarige leeftijd te Cowes op het eiland Wight overle den. Zijn bekendste werken zijn „in a monastery garden" en „In a Persian market". Ketelby schreef sonate voor plano toen hij 11 jaar was. „Diefstallen uit musea zyn natuurlijk heel moeilijk te voorkomen. Toch moet het mij van het hart dat ten aanzien van de wijze, waarop de kunstvoorwer pen in het Haagse Gemeentemuseum be waard worden, een grotere accuratesse op haar plaats geweest zou zijn", zo zei de officier van Justitie nog over dit ge val, dat, zoals bekend, ook al vragen heeft uitgelokt in de Haagse gemeente raad. De officier wees erop dat het onvol doende beveiliging is alleen een bank voor de deur van een der zaaltjes te zet ten, ten teken dat het publiek hier niet in mag. Ook verdachtes verdediger, mr. J. A. Fijn van Draat, zei van mening te zijn dat ons kunstbezit slecht beschermd en gecontroleerd wordt. „Iedere amateur had deze diefstal kunnen plegen", aldus pleiter, die trouwens van oordeel was dat de Oostenrijkse beeldhouwer zulk een amateur was. Verdachte is heus niet zulk een internationale bandiet, aldus de verdediger, die na verdachtes nare jeugd te hebben beschreven (hij moest bijv. in de Hitlerjugend) een gedeeltelijk voor waardelijke straf bepleitte, opdat ver dachte met Kerstmis weer thuis kan zijn. „Daar zal toch wel niets van komen", meende de officier van Justitie, „want hij moet ook nog in Duitsland terecht staan". De officier achtte een voorwaar delijke straf in dit geval trouwens zin loos, want als verdachtes tijd om is, wordt hij over de grens gezet. Uitspraak 10 december a.s. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische Tweede Kamer was gis teren de getuige van wilde tonelen. De vice-president van de socialistische par ty, Jos van Eynde, riep in een moment van grote woede: „Wy hebben hier een voorzitter „die zich als een pompier (dik doener) gedraagtPrompt riep de voorzitter, de grauw-wit geworden baron Kronacker, de liberale president van de Kamer, hem tot de orde: „Gy onteert de Kamer, Van Eynde!" Na eindeloze scheldpartijen keurde de katholiek-liberale meerderheid de be slissing van de voorzitter goed, waarbij Van Eynde als lid van de Kamer voor één zitting werd uitgesloten. Van Eynde bleef echter gewoon zitten en weigerde het halfrond te verlaten. Dit brengt me de, volgens het reglement van de Bel gische Tweede Kamer, dat hy zichzelf voor een week uitsluit. Kamer verlaten De socialistische fractie verliet daarop uit protest de zaal en tenslotte werd de herrie bijgelegd, toen de voorzitter toe gaf en de uitsluiting van het socialis tische Kamerlid tot een enkele zitting beperkte. Overigens tot grote woede van veie Kamerleden, die een definitieve rpyering van het socialistische Kamerlid eisten. Op een bepaald moment was het rumoer zo oorverdovend, dat de presi dent met beide handen de alarmbellen in beweging bracht en de zitting schors te. Het was weer eens een echt tumult zoals in de tyd van de konings- en de schoolkwestie. De herrie was klaarblij kelijk tegen premier Eyskens gericht. Maar sedert enkele weken is de ani mositeit tussen de meerderheid en de socialistische oppositie duidelijk merk baar. De Kongo-kwestie speelt hierin een rol, daar de regeringsgezinde pers en zelfs de neutrale Soir, een pers die een veel grotere oplage heeft dan de socia listische partijbladen, de socialistische party wegens haar houding in de Kon go-kwestie in een kwalijk daglicht heeft gesteld. Amnestie De discussie is bovendien daarom zo venijnig en scherp, omdat de regering spoedig een ontwerp van wet wil doen goedkeuren, waardoor de politieke delin quenten opnieuw enkele functies zouden mogen vervullen, o.m. in de uitgeverij en de bioscopen, welke hen totnutoe zijn ontzegd op grond van een koninklijk be sluit van 1945. Tevens zouden de geld boeten voor de politieke delinquenten worden verlaagd. Zondag wordt in Brus sel een manifestatie van het verzet ge organiseerd tegen de „amnestie", waar door zoals de socialistische Peuple het gisterochtend schreef. Leon Degrelle, de Waalse verrader, in het land zou mogen terugkeren. De premier ontkende dat er sprake is van een algemene amnestie. Tenslotte bedaarde de storm en werd de motie van vertrouwen in de regering goedgekeurd. Prof. Korteweg over projecten voor Nieuw-Guinea Het ontwikkelingsfonds voor over zeese gebiedsdelen van de Euromark bestudeert thans drie projecten voor Westelijk Nieuw-Guinea. aldus heeft de Nederlandse afgevaardigde in de be- heerschapscommissie van de VN, prof. dr. S. Korteweg medegedeeld. Deze projecten zijn: Een geologisch onderzoek ten bedrage van 18,5 miljoen gulden: een demografisch onderzoek ten bedrage van 2,5 miljoen en de bouw van een landbouwkundig proefstation in Manokwarl ten bedrage van 7 mil joen gulden. Het onderzoek naar de uitvoerbaar heid van deze drie projecten Is in een vergevorderd stadium. Tot de andere projecten die worden voorbereid beho ren uitbreiding van het Koemba rijst- project, drainage van het Grime-pla teau en een algemeen onderzoek. De to tale kosten van alle projecten bedragen 107 miljoen gulden. Prof. Korteweg mekrte nog op dat de 10% tariefsverlaging van de Èuromarkt- landen ook van toepassing is op niet- zelfbesturende gebiedsdelen. Advertentie Sint Nicolaas gaf aan AGFA de vererende opdracht om een speciale surpriseverpakking voor camera's te ontwerpen. Want, zei de Goede Sint, AGFA camera's ga ik dit jaar aan tallozen schenken. Daarom zijn AGFA cayiera's nu verpakt in blank houten kistjes. In zo'n kistje zitten ook nog twee rolfilms eneen kant-en-klaar Sinterklaasrijm KERKELIJK GESPREK TUSSEN HERVORMDEN EN GEREFORMEERDEN Tijdens de vergadering van de cen trale kerkeraad der Leidse hervormde gemeente is op voorstel van de gespreks- advies zal uitbrengen over kwesties, commissie uit de herv. en geref. kerke raad een contactcommissie benoemd, die welke beide kerken raken. Voorts is be sloten gezamenlijke gemeente-avonden te houden. De heren F. W. Corpel en P. J. Korpel zijn benoemd tot regent van de Groeneveldstichting.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7