BOSCH Mammoelwel - Cals dreigt tot een ernstig politiek conflict te leiden Wirwar van lidmaatschappen staat eenheid Europese landen in de weg Een derde gat Westduitse metaalarbeiders voor een schuld van honderd miljoen.... In kleine vrijhandelszone buitenste zeven") zowel NAVO- als politiek-neutrale staten Kan WEU dienst doen als brug? Werkgevers kunnen som opvragen maar uit tactische overweging schijnen zij nog te aarzelen KOELKAST I^h/I Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel. 185222 (10 lijnen). Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 november 1959 Derde blad no. 29910 „Laat tie mammoet geenbrokkenmaken" (Van onze parlementaire redacteur) „We moeten de moed hebben te erkennen, dat we met ons voort gezet onderwijs achterop zijn ge raakt", zei gisteren de heer Tans (P. v, d. A.) in de Tweede Kamer. Daarom vond hij het ontstellend, dat de desbetreffende mammoet wet is gestuit op tegenstand van de helft van de vier partijen, waar op het kabinet steunt. Er worden grondwettelijke bezwaren geop perd met veronachtzaming van de noodzakelijke vernieuwing van het onderwijs. Het gevaar bestaat, dat de mammoetwet van minister Cals niet op stal komt, maar in een politiek slop geraakt. Ook mevrouw Van Someren-Downer (VVD) maakte zich ongerust over de vernieuwing van het onderwas, maar de heer Tilanus (CHU) baarde het juist omgekeerd zorg dat minister Cals de mammoet, die hij aan een ketting ach ter zich aansleept, vurig wil verdedigen. „Pas op", waarschuwde hij, „dat het dier geen politieke ongelukken veroorzaakt (kabinetscrisis)". Ook de heer Roosjen (AR) verklaarde, dat er in zijn kring ernstige bezwaren tegen de mammoet wet bestaan. Hij heeft het wetsontwerp reeds horen betitelen als het „lelijke jonge eendje". Daarentegen beloofde de heer Stokman (KVP) constructieve me dewerking, hoewel ook hij kritiek heeft. „Recht aangetast" Tijdens de kabinetsformatie heeft mi nister Cals overleg gepleegd met de drie fractievoorzitters, de heren Romme (KVP), Bruins Slot (AR) en Tilanus (CHU) over grondwettelijke bezwaren tegen de mammoetwet, waarvan ge vreesd wordt dat het „recht" zal wor den aangetast op de oprichting van bij zondere scholen. Er werd toen overeen stemming bereikt over een oplossing, waarna minister Cals de wet dienover eenkomstig wijzigde. In de Eerste Kamer heeft veertien dagen geleden de heer Schipper (AR) opgemerkt, dat er toch geen overeen stemming was over het grondwettelijk bezwaar. Daaraan herinnerde gisteren de heer Tans (PvdA), waarna de heer Roosjen (AR) opmerkte, dat ook als de grondwettelijke bezwaren zouden zijn opgeheven, daarmee nog niet alle prin cipiële bezwaren zijn weggenomen. De minister moet nu maar eens uitvoerig meedelen, maande de heer Stokman (KVP) waarover wel en niet overeen stemming is bereikt. De vrees bestaat, dat bestaande scholen moeten worden opgeheven volgens het overgangsrecht. Indien de minister zich nader uit spreekt over dit overgangsrecht en posi tieve uitspraken doet, zal volgens de heer Stokman het klimaat voor de be handeling van de mammoetwet veel be ter worden. Gestegen kosten De kosten van het onderwijs stijgen enorm om te kunnen voldoen aan de eisen, die nationaal en internationaal aan het Nederlandse volk worden ge steld. Er is geen sprake van, weerde de heer Tilanus (CHU) een verwijt van de heer Tans (PvdA) af, dat liberalen en confessionelen op deze uitgaven zouden willen bezuinigen. In alle toonaarden is gesproken over de noodtoestand bij het onderwijs door gebrek aan schoolgebouwen, het tekort aan leerkrachten en de toeneming van het aantal niet volledig bevoegde in leer- Regeling van de rechtspositie van de onbevoegden in een noodwet, bepleitte mevrouw Van Someren-Downer (VVD). Zij hield ook een pleidooi voor verho ging van de lerarensalarissen nadat zij een sterk gedaalde waardering van de intellectuelen had geconstateerd. Zij Eindelijk verkeerslichten bij de Diemerbrug (Speciale berichtgeving) De vele honderden automobilisten, die gisteravond tijdens het spitsuur van hun arbeid in de hoofdstad naar hun woon plaats in het Gooi en de Vechtstreek te rugkeerden, bemerkten tot hun verwon dering dat zij bij het beruchte, gevaar lijke en uiterst drukke kruispunt bij de Diemerbrug werden opgehouden door verkeerslichten, die er voorheen niet waren. Eindelijk is het zover! Jaren heeft het gemeentebestuur van Diemen en de Rijkspolitie aan de pro blemen van dit gevaarlijke kruispunt ge dokterd en vele strubbelingen, zij het vreedzame, zijn er geweest met Rijks waterstaat eer men een oplossing had gevonden in de vorm, die er nu is: een aantal verkeerslichten, die voorlopig nog door de politie op een aantal uren van de dag bediend worden. Deze ver keerslichten konden uiteindelijk niet achterwege blijven. Zowel voor het snel verkeer op deze drukke weg als voor het lokale verkeer in Diemen zijn zij van een dusdanig belang, dat de ingebruik neming gistermiddag met enig officieel vertoon geschiedde. In de raadzaal van Diemen ontving burgemeester mr. J. H. Strumphler Tide- man zijn gasten. Deze gaf een uiteen zetting van de vele moeilijkheden die ei- geweest waren. Aannemer vergiste zich Bij de in Hoogeveen gehouden aanbe steding door de directeur van Gemeen tewerken namens het gemeentebestuur voor ophoging van een industrieterrein, waarvoor 16 inschrijvingen binnenkwa men, deelde na opening der biljetten de firma Booy en Koster uit Hoogeveen mede dat zij zich voor onderdeel B ver gist hadden door voor f. 39.000 in te schrijven. Hun bedoeling was geweest f. 39.000 lager dan voor sub A. welk be drag f. 284.700 was. Het gemeentebestuur zal nu moeten beslissen wat met deze inschrijving zal gebeuren. Formeel is deze firma met f. 39.000 natuurlijk d« laagste.. drong er bij de minister op aan het goe de voorbeeld te geven en althans aan de onderbetaling van de leraren een einde te maken. Teveel formalisme „Hoe staat het met de onderhandelin gen?" vroeg de heer Tans (PvdA). Op het betrekken van de schoolbesturen bij het overleg drong de heer Van Nierop (AR) aan. Bij de bezwaren van mevrouw Van Someren-Downer tegen teveel formalis me sloot de heer Roosjen zich aan met de opmerking dat het jaren duurt voor op een schoolbouwplan alle rijksgoed keuringen zijn verkregen. Er zijn in totaal 108 handelingen no dig alvorens een bijzondere school er staat, zette de heer Peters (KVP) uit een. De bouw van een nijverheidsschool kan aldus vijf jaar duren! De heer Engelbertink (KVP) en an deren vroegen, wanneer de nota kan worden verwacht met de beslissing van de regering over de spreiding van het hoger onderwijs, In totaal hebben zeventien sprekers klachten en wensen geuit, waarop mi- nister Cals dinsdag a.s. zal antwoorden, hebben "bereiktT De minister van Verkeer en Water staat merkt in zijn Memorie van Ant woord inzake de begroting voor 1960 op, dat de vraag of het wenselijk is voor bromfietsers een theoretisch en/of praktisch rij-examen in te voeren reeds meermalen is overwogen. Tot dusver is daartoe niet overgegaan, omdat ernstig moet worden betwijfeld, of het daarvan te verwachten nut de uitgebreide organisatie, die daarvoor nodig zou zijn, wel zou rechtvaardigen, ook als men het examen tot een theore tisch deel zou beperken. De vraag of, en zo ja in hoeverre, het aanbeveling verdient op grond van een ingevulde eigen verklaring een soort brom fietsvergunning af te geven, die zou kunnen worden ingetrokken indien een bromfietser blijkt een gevaar voor het verkeer op te leveren, is thans in studie bij de commissie veiligheid weg verkeer. De minister stelt zich voor zijn standpunt ter zake te bepalen nadat hem het advies van deze commissie zal (Van onze correspondent in Bonn) Sedert Adenauers bezoek aan Londen breekt men zich te Bonn het hoofd over het probleem hoe tussen Groot-Brittannië en de Europese Economische Gemeenschap (EEG) via de Westeuropese Unie een brug kan worden geslagen. In feite komt deze vraag neer op de beant woording van de veel concreter vraag: hoe wordt een handelsoorlog tussen de EEG en de kleine vrijhandelszone voorkomen. Drie organisaties De drie organisaties waarom liet liier gaat, kan men als volgt in het kort schetsen: 1. De Westeuropese Unie (WEU) werd in haar eerste stadium als Pact van Brussel opgericht op 17 maart 19J/8 door België, Nederland, Luxemburg, Frankrijk en Engeland voor econo mische, sociale en culturele samen werking, alsmede voor collectieve verdediging. Door de Parijse ver dragen van 23 oktober 1954 kreeg dit pact verdere taken en werden Duits land en Italië er lid van, waarna men van Westeuropese Unie sprak. De militaire functies van het Brus selse Pact gingen over op de NAVO, maar een militair aspect bleef de WEU bezitten door een taak op het gebied van de bewapeningscontrole. De WEU is evenwel bepaald geen zuiver militair pact; zij heeft in de eerste plaats ook tot taak om zich in te spannen voor verhoging van de levensstandaard in de zeven aan gesloten landen. In de praktijk is haar invloed zeker niet. erg groot; 2. de EEG, waarvan op Engeland na alle zes WEU-landen lid zijn, beoogt sedert 25 maart 1957 de creatie van een Europese markt door integratie. En wel door onder elkaar de invoer rechten af te schaffen, de kwantita tieve beperkingen te vermijden en naar buiten toe een gemeenschappe lijke handelspolitiek te voeren; 3. de kleine vrijhandelszone omvat En geland, Zweden, Noorwegen en Dene marken, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal. Ook zij wil onder elkaar de invoerrechten afschaffen, de kwan titatieve beperkingen vermijden, maar bepaald geen gemeenschappe lijke handelspolitiek tegenover niet- leden voeren. Vorige week te Stock holm is de basis voor deze organi satie gelegd. Geen exclusieve club Van Britse zijde vreest men dat de EEG, de gemeenschappelijke markt dus, niet alleeen tot economische maar ook tot vergaande politieke integratie zal leiden, dat daardoor in Europa als het ware een exclusieve club zal wor den gevormd, waar Engeland buiten zal moeten blijven, en dat daardoor in de Westelijke alliantie van de NAVO niet slechts handelspolitiek maar ook politiek een kloof zal ontstaan. Deze vrees nam te Londen toe, toen in Pa rijs en Bonn gesproken werd over de oprichting van een gemeenschappelijk politiek secretariaat en over politieke organen van de leden-staten van de gemeenschappelijke markt. Van Britse zijde is nu tijdens Adenauers bezoek aan Londen duidelijk gemaakt, dat men niet tegen het politieke eenheids- streven van de EEG-staten is, maar dat zulks niet gepaard mag gaan met de vorming van een exclusieve club. Er moet volgens de Britten een brug geslagen worden, politiek gezien, van Londen naar de EEG. En voor die brug willen Britten, en sedert Adenauers bezoek aan Londen, ook Duitsers de WEU gebruiken! Een geregelde consultatie in het raam van de WEU, waartoe èn de zes EEG-lan- den èn Engeland behoren, moet er voor zorgen dat er geen politieke kloof zal ontstaan tussen Londen en het „con tinent". In Bonn heeft men er daarbij de nadruk op gelegd, dat de WEU in de eerste plaats gezien moet worden als een politiek instrument dat geac tiveerd kan worden. De „goede, oude WEU", zoals men haar hier heeft ge noemd, moet opgekalefaterd worden, opdat de politieke integratie (volgens Bondskanselier Adenauer via de Euro- markt bereikbaar, waarna deze poli tieke eenwording de basis moet wor den van een nog grotere continentale eenheid!) onder Britse hoede zal kun nen verder gaan. Adenauers ideaal en de vrees van de Britten Zit hierachter de Britse vrees voor een politiek en economisch al te sterk wordende Europese club, met econo misch krachtige landen als Duitsland en Frankrijk? Men zwijgt hier in Bonn over, maar men vraagt zich wel af, hoe Adenauers ideaal een verenigd Europa via economische integratie ooit kan samengaah met de Britse vrees voor een kloof in de Westelijke alliantie, d.w.z. Britse vrees voor een al te sterk Europa in economische zin Doemen hier reeds raadsels van de eerste grootte op, minstens zo groot zijn die welke ontstaan als men na denkt over de samenwerking tussen de „kleine vrijhandelszone" en de EEG-landen. Handelspolitiek moet sa menwerking mogelijk zijn, bijv. door associëring, waardoor een economi sche oorlog kan worden voorkomen en niet nog eens een streep door Europa wordt getrokken. Maar toch doemen reeds hier moeilijkheden op. Immers, het is algemeen bekend, dat men in de Verenigde Staten zeer sceptisch staat tegenover plannen om tussen EEG en „kleine vrijhandelszone" een brug te slaan. Een brug tussen de EEG en Engeland via de WEU wordt daar waarschijnlijk toegejuicht. Maar een brug tussen EEG en kleine vrijhan delszone zou daardoor niet op kos ten van de Amerikaanse handel met Europa iets bekokstoofd kunnen wor den? Zou de brug niet tenslotte bekos tigd moeten worden met de Ameri kaanse export naar niet minder dan twaalf Europese landen? Wormer loopt in de gaten (Van onze correspondent) WORMER, 26 nov. - In Wor mer is men blijkbaar niet voor één gat te vangen. De afgelopen nacht is er een derde gat ontstaan. Weer zo'n geheimzinnig, meters diep en vyfkantig gat en wel in het weiland van boer K., ongeveer 800 meter verwij derd van het veelbesproken tweede gat. De Maatschappij tot Exploitatie van Wor mergaten is onmiddellijk begonnen met een uitgebreid onderzoek. Een bliksem- onderzoek, want men hoopt nog vandaag het raadsel te ontsluieren. De Maatschap pij ziet er kennelijk nog een gat in. Wij houden u op de hoogte. Raadpleeg dus de krant van morgen. Wellicht kunnen wij u dan meer vertellen, want wat in het gat zit verzuurt niet! Gevaar van verwarring Daarnaast vraagt men zich af hoe de politieke en handelspolitieke identi ficatie van a) een Engeland als EEG- gesprekspartner via de WEU én b) een Engeland als lid van de kleine vry- handelszone, dat eveneens met de EEG moet onderhandelen, zal verlopen. Zweden, Zwitsers en Oostenrgkers zijn geen lid van een Westelyke defensie alliantie en zullen een Britse band via de WEU met de EEG met wantrou wende ogen gaan bekijken, wanneer de kleine vrijhandelszone via eigen orga nen in handelspolitiek contact treedt mede uit naam van datzelfde Enge land! met de EEG. Vandaar dat in Bonn met de grootst mogelijke voorzichtigheid thans ge sproken wordt over de bevoegdheden van Adenauer tijdens zijn bezoek aan Londen en zijn gesprekken met Mac- millan over de EEG en kleine vrijhan delszone. Die gesprekken, zo zegt men hier met nadruk, gingen in eerste in stantie voor eigen rekening en niet in naam van de andere EEG-partners. Vandaar ook de grote Westduitse be langstelling voor minister Luns' voor stellen terzake van een samenwerking tussen EEG en „Stockholm". Maar allereerst lijkt het noodzakelijk een bijzonder scherpe scheidslijn te trek ken tussen de taak van de WEU als brug van Engeland naar de EEG, en de zuiver handelspolitiek gedachte associatie tussen EEG en kleine vrij handelszone. Zo niet dan ontstaat er bepaald verwarring. En wel om En geland, dat nu eenmaal zowel lid van de WEU is, als van de NAVO en tot beide organisaties behoren alle zes EEG-landen en ook van de kleine vrijhandelszone, waarin zowel NAVO- als neutrale staten zitting hebben Zo ooit dan blijkt uit deze wirwar van lidmaatschappen tot welk een alles behalve verheven soort samenwerking de Europese staten zijn gekomen Heel duur staartje (Van onze correspondent in Bonn) Reeds driemaal in de afgelopen twee maanden zijn vertegenwoor digers van de machtigste West duitse vakbond, de Industriege- werkschaft Metall (Metaalarbei dersbond) en van de Westduitse metaalindustrie bij elkaar gekomen om te praten over een enorme schuld van de I.G. Metall. Op vraagbaar is vanwege de werk gevers een bedrag van 38 miljoen mark, maar vast staat dat er boven het hoofd van de I.G.-Metall- leider Otto Brenner een schuld hangt van tenminste 100 miljoen mark In het najaar van 1956 en begin 1957 vond in Sleeswijk-Holstein een staking plaats onder de arbeiders van metaal bedrijven, scheepswerven e.d. Het werd de langste staking in Duitsland sedert 1905! Het ging bij deze staking om een vakbondseis tot doorbetaling van loon voor de volle 100 percent in geval van ziekte. De staking zelf liep op een com promis uit, zij het een compromis met een heel duur staartje. Want de werk gevers in de Noordduitse metaalnijver heid dienden een eis tot schadevergoe ding in, omdat huns inziens de vak bond over de schreef was gegaan. Er bestond n.l. een overeenkomst volgens welke beide 'partners eerst dan konden overgaan tot staking, uitsluiting e.d. wanneer de onderhandelingen defini tief mislukt waren. Maar nog tijdens de onderhandelingen ging de I.G. Me tall in Noord-Duitsland over tot het houden van een stemming onder de metaalbewerkers over de vraag „sta king of geen staking". Het werd „sta king" nog voor de onderhandelingen officieel afgebroken waren en nog voor de vakbond de werknemers op de hoogte had gesteld van de nieuwe situatie. Driemaal „schuldig" Tot driemaal heeft een rechterlijke instantie de vakbond in deze schuldig verklaard. En dat betekent dat de eis Van de werkgevers was toegewezen. Er is juridisch gezien dan ook geen lieve moederen aan, nog te minder daar de hoogste instantie voor dit ge val, het sociale bondsgerecht te Kas sei, alle uitspraken van lagere instan ties heeft bevestigd. De I.G. Metall werd uitgenodigd aan 34 Noordduitse metaalbedrijven en scheepswerven schadevergoeding te betalen. De totale schade wordt geschat op 100 miljoen mark, maar voorlopig heeft de werk- geversbond het gehoudeh bij een be drag van 38 miljoen mark, zijnde het bedrag dat het ondersteuningsfonds van de hele Westduitse metaalindustrie aan de gedupeerde bedrijven tijdens de lange staking heeft uitbetaald, ter dekking van de lopende bedrijfskosten. Geen haast tall de duimschroeven zal worden aangezet. Men is kennelijk uit op een ruil: de vordering wordt ingetrokken (maar kan als een zwaard van Damo cles boven de I.G. Metall blijven han gen), indien de vakbond wat rustiger zal worden. Brenner, de „IJzeren Otto" van de I.G. Metall, staat be kend om zijn zeer scherpe eisen. Die eisen kan men thans ontscherpen, in ruil voor 100 miljoen mark! Het gaat hier o.m. om de door de ondernemers gewenste langere looptijd van de C.A.O. rust inzake het werk tijdprobleem; een seheidsgereehtsover- eenkomst om stakingen te voorkomen; vorming van een paritaire commissie ter behandeling van geschillen. Of Brenner zal toehappen is nog een vraag. Maar met vóór zich de steeds luider wordende stemmen van talrgke metaalwerkgevers, die de rekening aan Brenner gepresenteerd willen zien en geld op tafel willen hebben, hlgft hem nog maar weinig tgd over een di plomatiek spel te spelen Men verwacht dan ook dat de rekening niet in de vorm van 100 miljoen mark, maar in de vorm van een overeen komst over het toekomstige gedrag van de I.G. Metall zal worden gepresen teerd. Een unieke situatie! kom pressor Van ondernemerszijde heeft men be paald geen haast met deze vordering, die sedert de uitspraak van Kassei van oktober 1958 kan worden ingediend. Hier wordt „tactisch" geaarzeld want. uit alles blijkt duidelijk, dat de ondernemers er niets aan gelegen is om de I.G. Metall een rake veeg uit de pan te geven. Niet dat de I.G. Me tall door betaling van 38 miljoen mark, of zelfs van 100 miljoen mark totaal aan de grond zou komen te zitten! Im mers, deze vakbond is de grootste, qua ledental, in de gehele wereld: met niet minder dan 1.76 miljoen leden, zijnde i 28 percent van het totale ledental van het Algemeen Duits Vakverbond, de D.G.B. De bond beurt per jaar aan contributies een bedrag van 100 mil joen mark en soms nog meer. Per jaar stopt men niet minder dan 22 mil- j joen mark in een strijdfonds. Dat wil zeggen: een reservering van één jaar is voldoende om 20.000 metaalbewer- kers gedurende zes maanden een we- 1 kelijkse ondersteuning van 45 mark te j geven, zoals dat ook in 1956/1957 in Sleeswijk-Holstein is gebeurd! Of ove-I rigens de I.G. Metall gewild zal zijn te betalen, is een tweede zaak. Het is mogelijk, dat de vakbondsleiders er ijlings toe zijn overgegaan hun vele tientallen miljoenen zó te beleggen, dat niemand er aan zal kunne nkomen! IJzeren Otto onder druk Maar de vraag is of de ondernemers van dc Westduitse metaalindustrie die i 100 miljoen mark wel willen hebben. Eerder lijkt het erop, of hier een „han deltje" gemaakt wordt. De drie on derhandelingen sedert september j.l. duiden daar bepaaldelijk op. Niets duidt erop, dat van ondernemerszijde, zoals enkele werkgevers in Sleeswijk- Holstein wel zeker wensen, de I.G. Me- onmisbaar voor U en Uw gezin i_ i_ 'prijzen 'vanaf verkrijgbaar bij de bonafide handel Alleenvertegenwoordiging EjSN N.V. Willem van Rijn even K e r k e 1 ij k L NED .HERV. KERK Beroepen te Wilhelminadorp H. Lint boom, kand. te Delft; te Poortvliet (toez.) C. J. van den Broek te Ridderkerk. GEREF. KERKEN I Beroepen te Den Bommel tl letterlijk opzien- Egmond, kand te Rijnsburg; woude en te Putten iN.O.P.) te Eén Dr.). A en zou dit irende arbeid kunnen noemen. Deze dame vervaardigt pieken voor kerstbomenwaarnaar binnen kort vele ogen zullen opzien. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Veenendaal A. F. Honkoop te Goes; te Ridderkerk M. Blok te Rijs- sen. Schermutselingen in Tweede Bromfietsvergunning is in studie

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5