REKORD 1200 40 „GEWETEN BEPAALT OOK IN WETENSCHAP WAT WAARD IS GEWETEN TE WORDEN" Anton Hunink 26 NOVEMBER IN DE PIETERSKERK Inzicht heilige verontwaardiging moed Nozem begint bij verkeerde kant Volkomen luchtdicht... échte Gelderse rookworst Kamer van Koophandel - Leiden - denkt aan nieuwbouw Alwéér 'n nieuw model OPEL Thans de Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 27 november 1959 Tweede blad no. 29910 Koningin Juliana bij oud-alumni in Gooi Prof. dr. H. C. van tie Hulst analyseerde een probleem dat tegenwoordig zeer velen bezig houdt Inzicht, heilige verontwaardiging, moed. Waar op dienen we ons te bezinnen op de dag van 26 november, de dag waarop in 1940 prof. Cleve- ringa in zijn college in het Groot Auditorium de wetenschappelijke waarde belichtte van het werk van prof. Meijers, wiens ontslag als joods hoog leraar toen door de bezetters was bewerkstelligd? Dit beroemd geworden college luidde het open Leidse verzet in, het was het verdiepen van in zicht waar doorheen heilige verontwaardiging trilde, welke op haar beurt de spreker en zijn toe hoorders bezielde tot moed. Bezinning op welk van deze drie met deze vraag opende prof. dr. H. C. van de Hulst gister middag in de Pieterskerk zijn beschouwing onder de titel „Wat is het weten waard" welke bijeen komst het hoogtepunt vormde van de jaarlijkse herdenking van deze 26ste november. Prof. Van de Hulst koos welbewust voor een beschouwing over het inzicht, thans niet in het bijzonder in het werk van prof. Meijers, maar in Alvorens over het „inzicht" als een van de drie aspecten dezer herdenking te spreken, merkte prof. v. d. Hulst nog enkele dingen op over de twee andere aspecten, in het bijzonder ten aanzien van de volgorde van „inzicht-heilige ver- ontwaardiging-moed". Er zyn namelijk jeugdige lieden, die aan de omgekeerde volgorde de voorkeur geven. Deze lieden willen in eerste instantie moedig zijn, zoeken in tweede instantie een object hunner verontwaardiging. Men noemt zulke a priori moedige lieden thans wel nozems. Zü zijn ongevaarlijk. We mogen zelfs blij zijn, zo con stateerde prof. v. d. Hulst, met hun natuurlijke uitbundigheid welke tevens strekt tot persoonlijkheidsvorming. Wordt deze moed echter een dogma met een gesche matiseerde verontwaardiging als consequentie op grond waarvan men een dikwijls door oudere fanatici gesteund vals inzicht tracht te wekken in de reden tot verontwaardiging (niet als inzicht a priori derhalve) dan wordt dit verschijnsel levensgevaarlijk. Op deze wijze hebben de georganiseerde nozembenden van de SA en de SS vele jaren lang de overhand gehad in een groot deel van West- Europa en onnoemelijk leed gesticht. De tweede mening ligt merkwaardi gerwijs betev in het gevoel, juist als ge voel in plaats vain een weloverwogen standpunt- Maar in ernst zal men dat in wetenschappelijke kring ook niet wil len aanvaarden. de waarde van het maatschappelijk werk in het algemeen. Hij concludeerde, dat het fundamentele crite rium voor de waarde van het weten, voor het inzicht dus, het geweten is. Het gaat binnen en buiten de wetenschap om 's mensen verant woordelijkheid tegenover God. Nieuwsgierigheid, schone traditie en maatschappelijk nut mogen krachtige stimulansen zijn, het zijn nimmer waarde-criteria. Slechts een enkele maal komen vragen op dit terrein zo pregnant naar voren als b.v. op 26 no vember 1940. Laten wij bidden, aldus prof. v. d. Hulst, dat ons bij dergelijke gelegenheden het licht geschonken wordt dat nodig is om de weg der gerechtigheid te zien en onbevreesd te bewan delen. Het is slechts dan waard een „bolwerk van de vrijheid" te zijn en dit te verdedigen, indien de zon der gerechtigheid in de vorm van een voor alles sprekend geweten ons verlicht. derwerp hunner arbeid bepaalden ge antwoord; „Je hoeft een probleem niet aan te pakken, wacht maar tot het probleem jou pakt". Maar dat geeft, met alle waardering voor de diepere zin van deze gedachte, nog geen criterium voor de „waarde" van geweten wil wor den, wat dus onderzocht moet worden. Ook nu, maar ook sterk overtuigd? Prof. v. d. Hulst merkte op, de over tuiging te zijn toegedaan dat ook in de huidige generatie verontwaardiging zou opvlammen en de moed zou groeien tot verzet wanneer daartoe de reden zou rijzen. Minder overtuigd was hij echter van het unanieme en klare inzioht van de waarden voor dit vechten, zeker in dien wij ons tegenover een minder dom me tegenstander zouden bevinden dan in 1940. Verdieping van dit inzicht, waaruit verontwaardiging en moed ge put kunnen worden, is derhalve van tijd tot tijd zeer nuttig. Het oordeel over de waarde van de wetenschap ligt tussen twee polen: zij is alles waard en zij is niets waard. De eerstgenoemde pool, die overeenkomt met het Paust-motief, spreekt niet meer aan. Wij zijn er te zeer aan gewend, o.a. door de discussies rond de atoombom, dat de wetenschap niet is als een brandweerauto die onder alle omstan digheden voorrang heeft. „Mei Invoar ien" bracht „Skroeitle Flerken" Voor de Friese Vereniging trad gis teravond in Den Burcht" het Toneel gezelschap „Mei invoar ien", uit Vlaar- dingen op met „Skroeide flerken" Ge schroeide vlerken) van de Rotterdamse toneelschrijver W. Chr. Duba. In dit stuk worden de spanningen in het leven van een achttienjarig meisje tot uitdrukking gebracht, dat al te lang aan de strakke leiband van vader en moeder heeft gelopen en dat plotseling geconfronteerd wordt met de zeer mo derne opvattingen van een jongeman, die haar ertoe brengen afstand te ne men van de verregaande preutsheid in het ouderlijke milieu in de streng puri teinse gezindheid van de burgerlijke directrice harer school, welke haar be klemd hebben gehouden. Wanneer daarna de omgang met een andere jongen geleid heeft tot „ge schroeide vlerken", is het haar levens wijze oom, die, met ruim begrip voor de schadelijke invloed van haar be krompen en angstvallige opvoeding, het meisje steun geeft en haar leert inzien, dat de verhouding tussen meisje en jongen alleen dan in onbevangenheid zuiver kan blijven wanneer de liefde als het hoogste goed wordt beschouwd. Van het stuk kan, ondanks de lange dialogen, niet gezegd worden, dat het psychologisch voldoende is uitgewerkt, maar wel is de schrijver er in geslaagd, enkele figuren zeer aannemelijk te te kenen, o.a. de charmeur, die het meisje op het pad der liefde brengt en de oom, wiens uitbeelding wel het meest over tuigend is te noemen. De zwakke plekken werden geaccen tueerd door het hier en daar wat wan kele spel van deze nog jonge ploeg, maar over het geheel werd er toch ver dienstelijk gespeeld, waarbij de best geschreven rollen de sterkste vertolkers kregen. De avond stond onder leiding van de vice-voorzitter dr. J. Keuning. Het to neelgezelschap is voor zijn zeer gewaar deerde prestaties gecomplimenteerd door de heer K. Woudstra, waarna bloe men werden aangeboden. Na afloop was er nog een gezellig sa menzijn in de koffiekamer. De gebeurtenissen van 26 november 1940 wijzen trouwens op een stand punt tussen deze polen: de aantoning van een waardevol goed in het werk van een der Leidse hoogleraren, al leidde die aantoning tot tijdelijke af stand van velerlei wetenschappelijke arbeid waaruit erkenning van het nog hogere gloed van vrijheid en gerech tigheid blijkt. De waarde van de wetenschap kan dus niet in zwart-wit geschilderd wor den maar vraagt om een tekening in gradaties of kleuren, vraagt om wegen en meten en bovendien om een maat staf. Niet afschuiven Vroeger was het nogal eens gebruike lijk deze vragen af te schuiven en zelfs tegenwoordig zijn daarvan nog wel Sciëntia is een vrouw. Prof. v. d. Hulst veroorloofde zich bij het zoeken naar een bevredigend ant woord de vergelijking tegenover de vraag „de wetenschap om haarszelfswil of de wetenschap terwille van haar maatschappelijk nut" met de vraag „de vrouw om de vrouw of de vrouw om het maatschappelijk nut". Over de eenzij dige oriëntatie van deze vergelijking heen stappend constateerde prof. v. d. Hulst dat ook hier het antwoord een synthese moet zijn tussen beide extre men. Ook de wetenschap kan drang en nieuwsgierigheid niet ontberen, maal ais criterium voor de moraal kan dit niet warden aanvaard. Anderzijds kan men evenmin het maatschappelijk nut noch van de vrouw als basis voor de liefdesmoraal noch van de wetenschap als maatstaf voor haar waarde hante ren. Spreker ging op deze vergelijking en op haar consequenties nog iets die per in. Hij ontleedde daarbij enkele ver schijnselen die men de persoonlijke drijfveren tot wetenschapsbeoefening en wijze daarvan zou kunnen bestempelen. Hij stelde, dat ook zonder uitdrukke lijke leiding door een maatschappelijk orgaan de gang van de wetenschap in sterke mate door de maatschappelijke behoefte wordt bepaald en dat dit juist is. Voor een groot gedeelte gebeurt dit onopgemerkt doordat de wetenschap onderdeel is van een cultuur en doordat de wetenschappelijke onderzoekers auto matisch de waarde-oordelen gebruiken die in hun cultuur leven. Als persoon lijke drijfveren kunnen in het weten schappelijk onderzoek dienen de nieuwsgierigheid, doodgewone eerzucht, hebzucht of koppigheid, zelfs jaloers- Zoals dat ieder jaar het geval was hebben gisteravond in tegen woordigheid van H.M. de Koningin ongeveer honderd Leidse oud alumni uit het Gooi in het Palace Hotel te Hilversum een bijeen komst gehouden. De voorzitter, dr. E. D. Duyster, opende de bijeen komst en herdacht de overleden hoogleraren. Vervolgens leidde prof. dr. L. J. Oosterhoff de lezing van dr. P. W. Kastelyn in, die sprak over het actuele onderwerp „elektronische rekenmachines". Tijdens de lopende maaltijd was er volop gelegenheid om bekenden te spreken en onderling contact te zoeken of te hernieuwen. De heer H. J. Muller, preases van het LSC, behandelde in een korte voordracht de vraag of de Nederlandse student een actief medespeler wordt in het internationale politieke steekspel. Tenslotte sprak mevrouw mr. M. A. Kakebeeke-Van der Rut (Leiden) over de positie van man en vrouw civielrechtelijk en fiscaalrechtelijk. De avond werd beëindigd met het zingen van het Io Vivat. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH beslissing, waarbij het gaat om 's men sen verantwoordelijkheid tegenover God. Het is te hopen, zo besloot prof. v. d. Hulst met hantering van het devies van de Rijksuniversiteit in Utrecht, dat het slechs dan waard is een bolwerk der vrijheid te zijn, indien de zon der ge rechtigheid ons verlicht wanneer wij nogmaals voor een direct persoonlijk antwoord komen te staan als op de vragen, die in november 1940 werden gesteld. Entourage De bijeenkomst werd muzikaal inge leid met orgelspel van Adriaan Blan- kenstein en geopend door de rector magnificus prof. mr. J. E. Jonkers. Deze vroeg in andere bewoordingen dan de hoofdspreker aandacht voor de beteke nis van de 26ste november, voor de plaats van de wetenschap in de maat schappij en voor de verantwoordelijk heid van de wetenschappelijke werkers ten opzichte van de grondbeginselen van een samenleving waarin de men selijke rechten worden geëerbiedigd. Na dit openingswoord werd het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen door de zeer vele aanwezigen, en werd een muzikaal intermezzo verzorgd door mej. C. A. Boon. Na de toespraak van prof. v. d. Hulst zong men gezamenlijk het laatste couplet van het Wilhelmus en sloot de rector magnificus deze bij eenkomst. Herdenkingen elders in den lande In vele plaatsen in Nederland werden gisteren ter gelegenheid van deze her denking bijeenkomsten gehouden ter bevordering van het contact tussen de Leidse Universiteit en de oud-alumni. De sprekers waren hoogleraren, leden van de Wetenschappelijke Staf en stu denten, die de Universiteit vertegen woordigen. De plaatsen, waar deze bij eenkomsten gehouden zijn waren: Alk maar, Almelo, Amersfoort (op 28 no vember), Amsterdam, Assen (op 28 no vember), Breda, Brussel, Gouda, 's-Gra- venhage, Haarlem, Heerlen, 's-Herto- eens voorstanders. Men komt er echter niet met te zeggen dat wetenschap een stuk cultuur is aan de bouw waarvan men medewerkt, zonder de verantwoor delijkheid te erkennen voor de waarde daarvan, afgewogen tegenover andere zaken. Men mag dit waarderingsoordeel niet afschuiven op politici, economen, filosofen of dichters. Sinds de laatste oorlog heeft in ruime mate het inzicht veld gewon nen, dat de man van wetenschap al thans in principe medeverantwoorde lijkheid moet dragen voor de prak tische, politieke en sociale consequen ties van zijn werk. Relatief Met voorbeelden toonde prof. v. d. Hulst aan, dat er relatieve waardeoor delen worden gehanteerd zelfs binnen een bepaalde vakwetenschap door de mensen van dat vak, wanneer het gaat om de keuze van het object der weten schappelijke interesse en werkzaamheid. Thans wijlen prof. dr. H. A. Kramers heeft prof. v. d. Hulst op de vraag hoe grote onderzoekers htm keuze van on- heid al komen om verschillende rede nen de „tricheurs" die men op grond van dergelijke motieven zou verwach ten in de wetenschap vrijwel niet voor. Vraagteken achter alles Het kwam spreker voor, als conse quentie van zijn voorgaande beschou wingen, dat op de deelgenoten van de Universitaire gemeenschap sterker dan op anderen de plicht rust, achter alles een vraagteken te zetten, zeker ook achter de waardeoordelen die zij als vanzelfsprekend plegen te hante ren. Naeerkenning van dit vraagteken moeten zü zich bezinnen op het ant woord waarom dit vraagt. Na in het verloop van zqn voor dracht geen antwoord t? hebben ge geven op de vraag „Wat is het weten waard?", dus de basis van een der drie in de aanvang genoemde aspecten der herdenking, het inzicht, legde prof. v. d. Hulst er in zijn slotwoord de na druk op dat er slechts één fundamen teel criterium is: het geweten. Elke praktische beslissing binnen en buiten de wetenschap is een gewetens- Dat is het grote Anton Hunink nieuws voor de liefhebbersnaast de beroemde Gelderse rook worst met het loodje is er nu ook vacuum verpakte rookworst van Anton Hunink! Luchtdicht, dus kersvers Gemakkelijk ook klaar voor de boterham. Voor de warme maaltijd de worst even laten opwellen in water, dat nèt niet aan de kook is. Heerlijk om in te bijten! HOFLEVERANCIER Wordt huidige pand afgebroken? Tüdens de gistermiddag gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland is uitvoerig gesproken over een eventuele restauratie, dan wel totale nieuwbouw van de percelen Stationsweg 41 en 43, waarin de kan toren van de Kamer zijn gevestigd. Woensdag 16 december wordt een ver gadering van de Kamer te Alphen aan den Rijn gehouden. De burgemeester van deze gemeente zal dan een uiteen zetting geven van de plannen tot in dustrialisatie, welke Alphen heeft. De Rijnlandse Kring van Werkgevers treedt deze middag als gastheer op. Gisteren was de Leidse Pieters kerk tweemaal het centrum van een jaarlijkse herdenking. Voordat des middags de Leidse Universitaire Gemeenschap er bijeen kwam om de befaamde 26ste november 1940 te herdenkenverzamelden zich daar des ochtends de in Nederland vertoevende Amerikanen voor de viering van Thank: givingday. De foto toont ambassadeur Young op de kansel tijdens zijn toespraak tot zijn landgenoten. genbosch, Hilversum, Leeuwarden, Mid delburg, Rotterdam en Zwolle. Op 3 oktober zijn reeds dergelijke „Leidse" bijeenkomsten gehouden in Arnhem en Dordrecht. Aan deze bij eenkomsten was tevens een gemeen schappelijke maaltijd verbonden. De organisatie ging uit van het Leidsch Univcrsiteits Fonds en de Stichting Pro Civitate, met hulp van vele plaat selijke comité's. Er waren drie plannen ter tafel, welke resp. werden toegelicht door de voorzit ter, ir. J. J. G. van Hoek en de secre taris, mr. H. A. C. Branderhorst. Het eerste plan voorziet in de verbouwing van beide panden. In het tweede plan waren richtlijnen aangegeven voor de bouw van een nieuw pand op een terrein aan het Schuttersveld met een front breedte van circa 13 meter. Het gemeen tebestuur wenst hiervoor grond, tegen een nader overeen te komen prijs, be schikbaar te stellen. Tenslotte was er een plan voor totale nieuwbouw op de thans bestaande oppervlakte. Ondanks een langdurige discussie kon voor al deze plannen geen meerderheid worden gevonden. Tijdens deze vergadering werd ook nog een vierde plan „geboren". Dit plan gaat uit van de gedachte om het hoofdgebouw van de K. van K. af te breken en de dan vrij komende ruimte te benutten voor de bouw van een nieuw kantoorgebouw, uitgebreid met de daar achterliggende tuin. Het aangrenzende pand, eveneens eigendom van de Kamer, blijft dan intact en zou in later jaren kunnen dienen voor een eventuele uit breiding. Met de bouw zou hiermede re kening kunnen worden gehouden. Uit de bespreking bleek, dat vele leden met deze oplossing akkoord konden gaan. Het bestuur werd opgedragen dit plan verder uit te werken en met voorstel len te komen. Met het oog op de urgentie van deze bouw, komt de Kamer op 23 december opnieuw bijeen teneinde een definitieve beslissing te nemen. Aan het begin van deze vergadering, waarin ook de begroting voor het jaar 1960 werd vastgesteld, heeft de voorzit ter een kort „in memoriam" uit gespro ken, gewijd aan de nagedachtenis van de heer P. A. de Gooyer, oud-lid van de K. van K., in welke ki-ing zijn werk hoog werd gewaardeerd. Voorts vond deze middag de installatie plaats van de heer R. B. van Waveren, die in de plaats van zijn overleden vader tot lid der Kamer was benoemd. Mededeling werd gedaan van een in gekomen plan van ing. A. Thomassen, waarin deze zijn visie geeft over een we genschema voor Leiden en omgeving. Vooral voor het omleggen van de vaar route buiten Leiden - een suggestie, welke indertijd reeds door de Kamer werd geopperd - hadden het bureau dei- Kamer en de verkeerscommissie belang stelling. Met de Ned. Spoorwegen was wederom contact opgenomen over de slechte aan sluitingen, met name naar het zuiden en oosten, van de treinen na aankomst te Utrecht. Een contact, dat echter nog geen resultaat opleverde. Besloten werd aan VVV te Leiden een eenmalige bijdrage van f. 750 te verle nen in de kosten van een folder, welke ook aandacht schenkt aan enkele streek- belangen. Mr. J. G. van Rooyen, die sinds augustus 1957 bij het bureau der Kamer werkzaam is, werd benoemd tot adjunct secretaris. Vele activiteiten van Ned. Protestanten Bond Tijdens de gisteren in het „Oolgaardt- huis" te Arnhem genouden algemene vergadering van de Nederlandse Pro testanten Bond, heeft dr. C. van der Berg o.m. aandacht geschonken aan de uitwendige en inwendige groei van de Bond. Voor de reorganisatie van het bondswerk zal een reorganisatie-com missie worden ingesteld. Voor het vrijzinnig christendom is volgens spreker, nog een grote taak weg gelegd. De behandeling en de bespreking van de jaarverslagen namen het grootste deel van de eerste dag in beslag. Uit de jaarverslagen klinkt doorgaans een op timistische toon. De activiteiten in de afdelingen groeien en ook het medele ren van de leden wordt groter. Ook financieel zijn de prestaties in het al gemeen gunstiger geworden. Er zijn verschillende afdelingen, waar- Advertentie Volmaakter dan ooit: onbelemmerd uitzicht ruime zitaccomodatie veilig maximaal comfort kolossale kofferruimte En als altijd economisch: goedkoop In aanschaf zuinig in gebruik hoge inruilwaarde Laat U door ons voor lichten en maak gratis proefrit. U krijgt 't gevoel of de OPEL Rekord 1200 juist voor U is ontworpen. Binnenkort in beperkte mate uit voorraad lever baar; evenals OPEL Rekord 1700 en OPEL Kapitan 1960. M A <1 jiiyrtlaigisin Showroom: Stationsweg f en 2. Kantoor, werkplaats en garage: Morssingel 1 b Hoge Rijndijk 5 Tel. 24741 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiM in men verlangt naar een eigen kerk gebouw. Sinds 1945 zijn thans tien afdelingen een kerk rijker geworden. Zestien afde lingen hebben plannen voor een nieuw kerkgebouw. Vijftig afdelingen hebben een kerk in eigendom. In 84 afdelingen zijn thans voorgangers, geestelijke ver zorgers of godsdienstonderwijzers werk zaam met 99 standplaatsen. Er zijn 15 vaoatures. In verschillende afdelingen kon met vrucht het kerkelijk gesprek worden gevoerd. Ook is melding ge maakt van veel activiteit ten opzichte van bejaardenzorg en jeugdzorg. Van- eaag werd de behandeling van de ver schillende verslagen voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3