SCHUVei s CITRO T71 H. Walenkamp Zonen Electrolux brengt TUSSEN PECH EN SLECHT IS HET MOEILIJK KIEZEN HET KLAVERBLAD Agenda Met een enkel woord !a VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 Kans gemist? (Van onze t.v.-medewerker) Om maar direct een mogelijk misver stand de kop in te drukken willen we onthullen, dat het niet de NTS of de Vara waren, die gisteren hun kansen onvoldoende zouden hebben aangegre pen en uitgebuit, maar elke kijker, die verstek liet gaan. Die kyker heeft de kans laten lopen om zijn krant, die hij niet uit handen had gelegd, op een rijke manier geïllus treerd te zien herverschijnen. De Brit tenburg, de lancering van een kunst maan in Amerika, 'n stukje film van de betreurde Philip en de Sjah van Perzië. Daarmee was het nieuws niet uitgeput, want de Vara had dr. de Jong gemach tigd een kleine poging te ondernemen om aan het zuilenbestel te knagen. Hij haakte aan bij de VPRO-actie ten bate van de Algerijnse vluchtelingen in Ma rokko en deed nu eens haarfijn (en dui delijk) uit de doeken, waar de histori sche, geografische, militaire, sociale en politieke achtergronden van het be staande conflict lagen. Een voortreffe lijk staaltje actuele voorlichting, waar toe de VPRO principieel niet mocht ko men, omdat haar actie geheel vrij van politiek moest blijven om de (onmense lijkheid in de situatie voor zichzelf te laten spreken. Ons sprak vooral aan de hulde aan De Gaulle, die gekenschetst werd als een verstandig en humaan mens, die de Fransen begreep, maar dit begrip niet wederkerig ontmoette. Er leek een grimmige symboliek in te schuilen, toen Willy van Hemert direct daarna een éénaMer ten tonele voerde, die tot titel droeg „Total loss", maar we willen onze beoordeling van zijn ont moetingen met het geluk niet verder aan internationale kwesties koppelen, omdat het hier een zuiver binnenlandse aangelegenheid betreft. Duidt deze uit drukking in de regel op interne moei lijkheden, ditmaal geldt ze vreugde over 'n nieuw aspect van een groot talent. Wat van Hemert heeft genresteerd met zijn drie éénacters. die Ida Wasserman eerbiedig, maar trefzeker als aan het lijf waren geschreven, was bepaald een openbaring. Niet slechts als auteur, maar ook als programmacomponist en regisseur had hij zijn dag, want de bal let-intermezzi sloten in het geheel als een bus en werden welhaast feilloos ge bracht. Niet iedereen zal de strekking van de éénakters en van het ballet heb- Kustvaarder „Peter Swenden" gestrand (Van onze Haagse redactie) De Nederlandse kustvaarder „Peter Swenden" (499 brt.) is gestrand aan de Zuidkust van Engeland in de Torbay bij Teignmouth. Het schip is geladen met pijpaarde. Het liep gisteravond vast op een zandplaat in de Torbay. De ka pitein heeft daarna hoogwater afge wacht om te trachten op eigen kracht vlot te komen. Dat is vandaag niet ge lukt. De sleepboot „Stentor" ligt nu in de nabijheid van de „Peter Swenden" ben aangesproken dat is een kwestie van persoonlijke geaardheid en van stemming maar ieder zal toch het spel van het echtpaar Diels-Wasserman als van hoge klasse hebben erkend en onze vreugde kunnen delen over het jonge en rijpe danstalent. Het leek of de Vara met dit program ma wilde tonen, dat het haar ernst was om de culturele missie van het medium tot gelding te brengen. Op verschillend terrein weiden de kansen gegrepen en volledig benut. Vandaar we zeggen 't nogmaals dat we elke bewuste kijker, die dit donderdagevenement heeft laten passeren, beklagen en vinden, dat hij een kans heeft gemist. Na afloop werd er door de Vara een familiefeest gevierd in verband met de inschrijving van het 500.000ste lid. We gunnen ieder de pret, die niet uitsluitend het deel geweest zal zijn van de kijkers, die het voorgaande een beetje te zwaar vonden. Want wie is ongevoelig voor het opnieuw tot leven wekken van oude en vertrouwde radio sterren, ook hier met een nieuw aspect, van een andere dimensie, omdat vooral Hetty Blok zo kostelijk zichtbaar aan het „Sjaan"-en sloeg? Mr. Burger tenslotte wist zelfs de la chers op zijn hand te krijgen door de verhaspeling van een spreekwijs tot de kreet: het badwater met het kind weg gooien. Als hij dat in de Kamer had ge probeerd, hadden de vonken eraf gevlo gen, maar hier zat ieder aandachtig en humorloos de stem van de meester te ondergaan. Den Doolaard heeft last van blaffende hond Voor de Apeldoornse kantonrechter is gisteren de auteur A. den Doolaard als getuige verschenen met het oog op de overlast, die hij bij zijn werk ondervindt van een hond. Deze hond, de herdershond Nora, zo verklaarde de schrijver voor de kantonrechter, is er door zijn aanhoudend geblaf en hysterisch gehuil oorzaak van ge weest, dat mijn laatste boek een maand te laat in de winkels is ver schenen. Vandaar dat tegen de eige naar van de hond een klacht werd in gediend. De hond is eigendom van een inwo ner van Hoenderlo, die een kampeer- centrum exploiteert, waarnaast de wo ning van de heer Den Doolaard is gele gen. De schrijver verklaarde, dat het hondegeblaf door de omliggende hel lingen nog wordt versterkt en zo hin derlijk is. dat hij verschillende malen naar de Hoenderlose zandverstuivin gen is gevluoht om daar te werken. Maar zelfs op een afstand van 2lA km was het geluid nog te horen. De getuige- verbalisant, agent Knoef, gaf tijdens de zibting toe, dat het inderdaad geen ple zier is om het geblaf van Nora de gehele dag te moeten aanhoren. De raadsman van verdachte, mr. dr. Schaeffer von Wienwald, die voorzitter is van de Apeldoornse vereniging voor dierenbescherming, zei met de inspec teur van genoemde vereniging, de heer Houtkamp, een proef met de hond te hebben genomen, waarbij het dier en kele malen had geblaft, maar toen ertoe was overgegaan de handen van de in specteur te likken. Enkele omwonenden verklaarden, dat de hond wel tegen vreemden, maar niet tegen bekenden en buurtgenoten blaft. De behandeling van de zaak is daarna geschorst, omdat de kantonrechter nog enkele getuigen wil horen. nog meer gemak voor de huisvrouw I „PYRAMIDE"-CENTRIFUGE uiterst solide uitvoering (Electrolux!) droogt Uw was binnen 3 min. automatische rem - veilig! 3x gelakt - plotselinge temperatuursveranderingen hebben absoluut geen invloed! "danst" niet - staat muurvast! Ook verkrijgbaar bü: Officiële ELECTROLUX- dealer HAARLEMMERSTRAAT 1 Telefoon 23784 Toonkamer: TURFMARKT 8 Leiden en zal, wanneer de kapitein daarom ver zoekt, vastmaken aan de kustvaarder. De „Peter Swenden" is in 1950 gebouwd en eigendom van de rederij Joh. B. Vets en Co. te Rotterdam. Lovell toont grote bewondering voor het Amerikaanse ruimteonderzoek Iets te haastig (Van onze Londense correspondent) Professor Lovell, de directeur van En- gelands radiotelescoop in Jodrell Bank, die onlangs de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie heeft bezocht om ruimte- projecten te bespreken, noemde de mis lukking van het Amerikaanse maan- schot „pech", maar hjj voegde eraan toe dat het moeilijk is te onderschei den tussen pech en een slecht ontwor pen raket omdat de raketten zo inge wikkeld zijn. Prof. Lovell verzette zich echter tegen de mening, dat de meeste Amerikaanse pogingen op ruimtegebied mislukkingen zouden zijn. Een van hun experimenten met satellieten was een enorm succes. Wat dit betreft heeft Amerika meer gegevens inzake het heelal verzameld dan de Sovjet-Unie. De Amerikanen, die alles op alles zetten om de Russen ook spectaculair voorbij te streven zijn volgens Lovell misschien iets te haastig gebakerd. De Russische succesen zijn grotendeels toe te schrijven aan het feit dat alle acti viteit in Rusland door de Moskouse Aca demie van Wetenschappen straf zijn gecoördineerd, terwijl in de Verenigde Staten de krachten nog altijd versnip perd zijn. Over de kwestie of de Russisch ra ketten beter zijn dan de Amerikaanse zeide Lovell dat de Russen uiterst be kwaam zijn in het maken van op pre cisie berustende besturingsmechanis men, welke van de grond af gecontro leerd kunnen worden. In de laatste fase van hun raketten gebruiken de Russen vloeibare brandstof welke eveneens van de grond af kan Salarissen orkestmusici te laag geacht De Nederlandse Federatie van Be roepsverenigingen van Kunstenaars heeft zich tot de leden van de Tweede Kamer gewend met een adres over de positie der orkestmusici. „De Politiek van de overheid moet er o.m. op gericht zijn", aldus het adres, „een bloeiend muziekleven te bevorde ren door de instandhouding van sym fonie-orkesten op hoog niveau. Een achterstand moet worden ingehaald, o.m. door een financiële herwaarde ring van het beroep van de orkest musicus, dat nog schromelijk wordt onderschat." Het rapport Witteman biedt, aldus de Federatie geen oplossing. „Deze is niet denkbaar zonder een aanmerkelijke ver hoging van de salarissen, d.w.z. de sub sidies." Enige tientallen leden van een viertal grote orkesten hebben in een adres aan de Tweede Kamer de aandacht gevestigd op .,hun uiterst precaire financiële situatie" en er op gewezen „dat daarin verlichting zou zijn te brengen wanneer het basis-salaris op 21-jarige leeftijd zou worden gesteld op 1 6200 per Jaar". worden gemanipuleerd. De Amerikanen daarentegen gebruiken vaste brandstof in de laatste fase, wolke minder be trouwbaar schijnt. De Amerikanen zui len waarschijnlijk meer succes boeken indien zij ook tot vloeibare brandstof overgaan, aldus Lovell. Spoetnik III 8000 keer om de aarde Spoetnik III zendt nog steeds radio- seinen uit dank zij haar zonnebatterijen en zou vandaag haar 8.000ste omwente ling voltooien zo heeft Tass gemeld. Britse lof voor Eisenhower Graaf Mountbatten, een van de mili- tairee topleiders van Engeland tijdens de tweede wereldoorlog, heeft gisteren Eisenhower geprezen op een diner te Londen ter gelegenheid van „thanks giving day". Hij noemde hem een „groot bevelhebber". De manier waarop gene raal Eisenhower tijdens de tweede we reldoorlog plannen bekeek, onmiddellijk de essentiële dingen hiervan begreep, de moeilijkheden eruit haalde, vragen stel de en dan scherp omlijnde beslissingen nam, is een duidelijk voorbeeld van de manier waarop een groot bevelhebber de dingen moet aanpakken tegenover zyn ondergeschikten, aldus Mountbatten. Trams botsten Remmen werkten niet (Speciale berichtgeving) Tot zijn schrik ontdekte de RTM- machinist S. Gardenier uit Rotterdam gisteravond, toen hij tussen Hoogvliet en Poortugaal wilde stoppen, dat de luchtdrukrem van zijn motorwagen niet werkte. In allerijl trok hij aan de noodrem, maar ook die kon het voer tuig niet tot stilstand krijgen. Met een snelheid van tegen de 50 km. reed de tramtrein, die van Rotterdam op weg was naar Hellevoetsluis, over het enkele spoort. En dat terwijl de tram van de heer Gardenier bü de wissel had moeten wachten totdat de tram trein uit de richting Spykenisse naar Rotterdam om tien over tien was ge passeerd. Men dacht niet anders of er zou een zeer ernstige botsing volgen. De conduc teur waarschuwde de passagiers, geluk kig waren het er niet zoveel, zodat zij op de schok waren voorbereid. Uit de tegenovergestelde richting kwam de tramtrein, bestuurd door de heer J. Smit uit Hellevoetsluis. Hij zag op hetzelfde spoor de tram uit Rotterdam naderen. Gelukkig had hij de tegenwoordigheid van geest direct te remmen. Enkele me ters voordat de treinen met elkaar in botsing kwamen, stond de motorwagen van de heer Smit stil. De machinist was er af gesprongen. Een halve seconde later botsten de motorwagens tegen elkaar. Machinist Gardenier was, nadat hij wanhopig aan alle mogelijke handels had gerukt, uit zijn cabine gesneld. De klap was vrij hevig, maar dank zij het feit, dat de Spijkenisser tram stil stond, toch niet zo dat er zwaar lichamelijk letsel het gevolg van was. Nu werden drie personen licht gewond. Beide mo torwagens waren ernstig beschadigd, die uit Rotterdam was uit de rails gelopen. Het is onbegrijpelijk dat de remmen hebben geweigerd. Een onderzoek wordt ingesteld. Het niet werken van de rem men wordt zeer ernstig geacht. Motie over loonvorming in landbouw aangenomen De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen de motie Van der Ploeg aangenomen, waarin de rege ring wordt uitgenodigd nadere beslissin gen te nemen waardoor bij de loonvor ming in de landbouw dezelfde regels kunnen worden gevolgd als voor andere bedrijfstakken gelden. De motie met ongeveer dezelfde strek king van de heer Vredeling (PvdA) was tevoren ingetrokken. De motie van de heer Egas (PvdA), waarin er bij de regering op werd aan gedrongen een evenwichtig samenstel van struotuur- en garantiemaatregelen te ontwikkelen, werd bij zitten en opstaan verworpen. Alleen de PvdA en de CPN stemden voor. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.20 Lichte muz. 18.50 Rege- rlngsuitz.: Emigratierubriek. Het emigra tiepraatje v. H. A. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. praat- Je. 19.40 Verz.progr. v .d. mllit. 20.30 Ame rika, land van vele maar begrensde mo- elljkheden. klankb. 21.00 Lichte muz. 1.20 Pianorecital. 22.00 Lichte muz. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Ruimte als bevrijding, praatje. 22.50 Ge- var .progr. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de i. lezing. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, praatje. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 De bijbel en ons geloof, lezing. 20.20 pianorecital. 20.25 De camera als psycho- oog, praatje. 20.35 De wereld vergadert, praatje. 20.45 Kamerkoor. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Lichte muz. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muz. praatje 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjoum. KRO: 20.30 In terviews. 20.45 Zangersportret. 21.05 Film documentaire. 21.45 Popul. liedjes. 21.45 Sportact Van Nelle bestellen Advertentie Samenwerking Detwiler-Verolme De heer L. E. Detwiler ts New York en Verolme's Verenigde Scheepswerven te Rotterdam hebben opgericht de Amerikaans-Europese Transportmaat schappij „American European Lines", gevestigd te Den Haag. Doel van deze maatschappij is het vervoer van passagiers en vracht ter zee, te land en in de lucht en hetgeen daarmee verband houdt, waaronder ver huur en exploitatie van schepen en an dere transportmiddelen. De Raad van Bestuur bestaat uit 9 personen o.w. prof. mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter, C. Ve- rolme en L. E. Detwiler. Deze samen werking zou verband houden met de exploitatie der reuzenschepen van Det wiler in de toekomst. Van Nelle bestellen Advertentie VOOR ZATERDAG 28 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 V .d. Jeugd. KRO: 14.00 Fanfare-muz. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork. en zang. 15.15 Franse les. 15.30 V. d. jeugd. 16.00 Gre goriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Lichamelijke opvoeding en sport, praatje. 17.00 V. d. kind. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Amateursprogr. 18.45 En nu mijn geval, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Gevar. progr. 21.10 Pol. praatje. 21.20 Ge- var. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong-oud-eeuwig. 23.5524.00 Nws. Hilversum n, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.45 Voor U en uw gezin, praatje. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Tijde lijk uitgeschakeld, lezing 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Waarom krijg ik niet v. d. A.W.W.?, praatje. 10.30 Gevar. progr. 11.35 Hobo. klarinet en fagot. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Jazzmuz. 13.40 Ac tueel sportnws. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Koor zang. 15.00 Streekultz. 15.25 Hammond orgelspel. 15.45 De Mammoet-wet Cals. lezing. 16.00 Kamerork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjoum. 18.00 Nws. en comm. op het nws. 18.20 Opera- fragm. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing. 19.35 Redt een kind, klankb. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Twintig vragen. 21.40 De Z 69, hoor spel. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.30 24.00 Lichte muz. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00—17.30 V. d. Jeugd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Interviews en muz. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Sluiting. Van Nelle bestellen I Advertentie Advertentie N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Den Burcht (grote zaal): „Ons Grunne- gerlaand". Delftse club speelt ..Berendje Niksnut". 8 uur nam. Doezastraat 2a: Gew. Arbeidsbureau geeft voorlichting over Zuld-Afrlka en Rhodesia. 8 uur nam Gerecht 10: Prof. dr. A. J. Rasker. spreekt over „Europa tussen Oost en West". 8 uur nam. Gerecht 10: Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 8 uur nam. Gulden Vlies: Opening Leldse Llcht- week. 7 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. Spr. ds.Bar nard. 7.157.50 uur nam. Schouwburg: VPRO-ensemble Benny Vreden met cabaretfantasie „Pampus". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal tournee. Opv. van dieu". 8 uur nam. Thearoom-Rest. v. d. Heijden (Bree- straat)Ledenvergadering Ned. Handels reizigersver. 8 uur nam. Zuidsingel 8: Ouderavond Mytylschool. 8 uur nam. Wassenaar. Deylerhui6Hervormde Gemeente-avond. 8 uur nam ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (foyer)Receptie 55-jarig bestaan Zangver. „De Stem des Volks". 3.305 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. Bijbel studie van 1011 uur voorm.; 1112 uur. Spr. N. Heykoop van Huls ter Heide. Lakenhal: K. en O. Kon. Ned. Toon kunstenaarsver. „Een uur moderne Ne derlandse muziek". 8 uur nam. Leger des Heils: Introductiesamenkomst Korpskadetten Amsterdam met zang. mu ziek .toneel en decl.groepen. 8 uur nam. 7.30 n.m. Opwekkingsdienst. Stadszaal (grote zaal)Feestavond 10- jarig bestaan R.-K. Leidse Harmoniekapel. 8 uur nam. Zaal Maria Ghzensteeg: Receptie 10- larig bestaan R.-K. Leldse Harmoniekapel. BINNENLAND De minister van Verkeer en Water staat spreekt in zijn Memorie van Ant woord inzake de begroting voor 1960 de hoop uit dat hij zeer binnenkort, zo mo gelijk nog voor de mondelinge behande ling van het begrotingshoofdstuk, een nota over de technische, economische, so ciale en financiële problemen, welke bij de eventuele afsluiting en inpoldering van de Lauwerszee zijn betrokken, aan de Kamer zal kunnen toezenden. Op de Radiocursus 1960 van de Stich ting Openbaar Kunstbezit hebben reeds per dag deze cursus wordt op 18 januari a.s. ge.- houden. De Commissarissen der Koningin in Nederland hebben gisteravond in hotel Wittebrug te Schevenlngen, een diner aan geboden aan hun oud-collega, prof. De Quay, de huidige minister-president en diens echtgenote. De minister van Verkeer en Water staat deelt in zijn Memorie van Antwoord nopens de begroting 1960 aan de Tweede Kamer mede, dat voor wat de inwerking treding van het gewijzigde rijtijdenbesluit betreft, gestreefd wordt naar de datum van 1 oktober 1960. De minister van Maatschappelijk Werk, mej. dr. M. A .M. Klompé, heeft gisteren het revalidatiecentrum voor blin den van alle gezindten „De Schansenberg" te Loenen op de Veluwe. geopend. Met deze instelling voor blinden van alle ge zindten heeft Nederland de primeur op het vasteland van Europa. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: s.s. „Al- nati" 29/11; Australië: m.s. „Amer6kerk" 1/12, s.s. „Strathnaver" 3/12; Brazilië: s.s. „Alnatl" 29/11; Canada: s.s. „Rotterdam" 29/11, s.s. „Maasdam" 512; Chili: via New York 29/11 3/12; Indonesië: s.s. „Cly- toneus" 30/11; Ned. Antillen: m.s. „Am- gamemnon" 30/11; Ned. Nw.-Guinea: m.s. „Bengkalls" 3/12; Nieuw-Zeeland: s.s. „Southern Cross" 2/12; Suriname: m.s. „Oranjestad" 2/12; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pendennis Castle" 29/11; Brits Oost-Afrlka: s.s. „Plere Lotl" 29/11; s.s. „Africa" 3/12. Inlichtingen be treffende de verzendingsdata van post pakketten geven de post* A De minister van Verkeer en Water staat verwacht, dat het thans mogelijk zal zijn op korte termijn het vraagstuk van de Rijnvaartpremies te bespreken. BUITENLAND De „vliegende grootvader", de 56- jarige Amerikaan Max Conrad, heeft het lange-afstandsrecord voor lichte vliegtui gen verbeterd door zonder tussenlanding in 56 uur en 26 minuten van Casablanca in Marokko naar El Paso, in de Ameri kaanse staat Texas te vliegen. Toen Con rad donderdag te El Paso landde, had hij nog genoeg benzine voor een vlucht van 1.600 km. De Franse filmregisseur Jean Gre- millon is woensdagavond na een lang durige ziekte in de ouderdom van 56 jaar te Parijs overleden .Gremillon had een dertigtal films op zyn naam staan, waar onder „Remorques", „Le ciel est a vous" en „Le 6 juin a, l'aube". President Sekoe Toeré van Guinea heeft premier Kroesjtsjef van de Sovjet- Unie uitgenodigd een tegenbezoek aan zijn land te brengen, zo is donderdag te Mos kou bekendgemaakt. Sekoe Toeré brengt momenteel een bezoek aan de Sovjet- Unie. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat kapitein Kittinger, die op 16 november op 23.287 meter hoogte uit een ballon een parachutesprong had gemaakt, tijdens de vrije val van 19.500 meter, een snelheid van 680 km, per uur had gemaakt! Deze maximum snelheid zou bereikt zijn op het moment dat Kittinger zich op 17.900 meter hoogte bevond. Met zijn tweeën per auto vertrokken en met zijn vieren aangekomen. Dat over kwam het echtpaar Boulanger te Düssel- dorf, dat op weg waö laar de kraamkli niek. Onderweg bracht mevr. Boulanger namelijk een tweeling ter wereld. Het hele gezin maakt het goed. In Rome is een zekere Ottorino Baz- zonl gearresteerd wegens oplichting. Zijn slachtoffers zijn een goudsmid, een hoge officier en een hoogleraar, die de 59-Jarlge Bazzoni gelden hebben verstrekt tot een bedrag van 20 miljoen lire (130 duizend gulden) voor de financiering van zijn uit vinding: een „synchrotron" waarmee elk materiaal in goud veranderd kan wor den De Cubaanse premier, Fidel Castro, zijn broer Raul en president Betancourt van Venezuela, zijh in Ciudad Trujlllo bij verstek tot dertig jaar dwangarbeid ver oordeeld wegens „misdaden tegen de staatsveiligheid" van de Dominicaanse re publiek. Zij zouden burgers ertoe hebben aangezet de wapens op te nemen tegen de autoriteiten van genoemde republiek. i uur nam Jan Kalnber Sins heeft zijn ontslag genomen als eerste secretaris van het cen trale comité van de communistische par tij van Letland, zo heeft Radio-Moskou meegedeeld. Zijn verzoek om ontslag werd ingewilligd op een zitting van het cen trale comité. Hij wordt opgevolgd door Arwid Pelshe. Radio-Moskou maakte voorts bekend, dat het centrale comité van Letland nota heeft genomen van de „ernstige tekortkomingenbij de opvoe ding in communistische zin van de Letse jeugd. De stad Birmingham heeft besloten de vierhonderdste verjaardag van het overbengen van de tulpebol uit Azië naar West-Europa te vieren met de aan leg van een tulpenpark in de stad. De eerste 2.000 bollen een gift van de KLM zijn reeds aangekomen. In totaal zullen 160.000 bollen geplant worden. Voorts zullen feestelijkheden worden ge organiseerd. Een Japanse student die te diep in het glaasje had gekeken, gooide donder dag in een overmoedige bul een steen door de ruiten van het huis van de Ameri kaanse professor Charles Elllo Perry, hoog leraar aan een universiteit te Tokio. De professor kon dit natuurlijk niet accep teren en nam de student bij wijze van straf zijn identiteitsbewijs af. De jonge man wond zich hierover zo op, dat nij de hoogleraar in een judogreep nam, ten gevolge waarvan deze overleed. Volgens de „Daily Express" zal in Yorkshire een zeer grote radar-installatie worden opgesteld. Deze radarpost zou de Britten vier minuten en de Amerikanen vijftien minuten tevoren melden dat een raket op komst is. De installatie zal deel uitmaken van de keten van radarposten tussen Alaska, Groenland en Europa. In Parijs is een „slaapliga" opgericht die lijders aan slapeloosheid zal leren hoe zij normaal kunnen slapen. De methode bestaat uit een serie spier- en ademha lingsoefeningen om geest en lichaam te ontspannen, zo werd van de zijde der Liga meegedeeld. Gezegd werd dat 25 pro cent van de patiënten die gedurende twee weken elke avond ongeveer een kwartier deze werkwijze had gevolgd, normaal kon den slapen en dat 75 procent nu beter sliep. De Tunesische regering heeft be kendgemaakt, dat de elektriciteits-, gas- en waterleidingsbedrijven van Tunis, die vroeger eigendom waren van een Franse maatschappij, met ingang van donderdag door de Tunesische staat worden geleid. Het personeel wordt gehandhaafd. De Franse ambassadeur in Tunesië, Gorse, heeft laten weten, dat hij voornemens is tegen de maatregel te protesteren. Voorschoten. BondsgebouwSin terklaasviering R.-K. Instuif. 8 uur nam. Voorschoten. („De Grote Vink"): Toneelver. Leidse Weg-Noord speelt: „Wat- kins". 8 uur nam. Van Nelle bestellen Advertentie BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Gram. 12.30 Ooggetuigeverslagen. 13.00 Lichte muz. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.10 Hoorsp. 16.10 Gevar. progr. 17.10 Boek bespr. 17.45 V. d. kleuters. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Sport 19.45 Gevar. muz. 20.15 Pari. overz. 20.30 Interviews. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Avondgebeden. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 11.00 Gevar. progr. Om 11.30 en 12.30 Nws. 13.00 Wedstr. tussen scho len. 13.30 Nws. en lichte muz. 13.45 Sport- parade. 14.10 Gram. 14.45 Filmnws. 15.10 Gevar. muz. 15.40 Lichte muz. 16.00 Ork.- muz. 16.45 Voetbalrep. 17.45 Pianorecital. 18.00 Sportrep. 19.00 Gitaarspel. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Journ. 20.24 Voetbalultsl. 20.30 Nws. en progr. v. d. Jeugd. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Gevar. muz. (Om 22.30 Nws.) 23.30 Nws. 23.40 Popul. gram. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 15.30 Instr. conc. 16.30 Gevar. pro gramma. 19.00 Nws. 19.30 Koorzang. 20.10 Gevar. muz. 21.45 Nws. 22.10 Ork.conc. 22.35 Lichte muz. 23.05 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Gram. 2.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.40 Kamer- muz. 23.05 Ork.conc. 23.5324.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gesproken aperitief. 12.46 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14.30 Jour naal. 15.00 Gram. 15.16 Gevar. muz. 15.45 Klankb. 16.15 De start naar het succes. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper, en lit. kal. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Or gelrecital. 18.30 V. a. sold. 19.00 Nws. 19.30 Lichte muz. m. comm. 20.00 Caba ret. 21.00 Gram. 21.15 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05 24.00 Gram. 484 m.: 12.17 Gram. 12.54 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto-progr. 14.20 Vrije tijd 17.00 Nws. 17.53 Gram. 19.1" 16.05 Grai Gram. 19. var. muz. Nws. 20.30 Idem. 21.00 Ge- 23.55 Nws. Van Nelle bestellen Advertentie Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. M. J. Kunst. 11 uur nam. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's getuigen: „is dit leven alles wat wij hebben te verwachten??" 4 uur nam.; Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen: 5 uur nam. Steenschuur 6Geünieerde Loge van Theosophen. 11 uur voorm. MAANDAG Schouwburg: Toneelgroep „Podium": ,,'t Gaat om je leven". 8.15 uur nam. Hotel Central: Ledenverg. Chr. Hlst. Jongerengroep. Spr. G. v .d. Vliet over: Jeugd in de chr. politiek. 8 uur nam. Harmonie: Ledenverg. Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam. Rijksmuseum van Oudheden: Lezing ?rof. dr. H. G. Beyen. „Een acte uit het weede bedrijf der Pompeiaanse wand schilderkunst 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht: Ontspanningsavond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7 uur nam. Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus. Spr. dr. P. H. Pott over: „Het Buddhlsme en zijn kunst". 8 uur nam. DONDERDAG In den Vergulden Turk: Bultengew. aandeelhoudersverg. N.V. Leidsche Wol spinnerij. 11 uur voorm. TENTOONSTELLINGEN Auberge Frangalse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pleter Glltay en Rein Dool (tot 12 december) Lakenhal: Haagse Kunstkring. Werkd.: 104 uur; zondags: 14 uur nam. (tot 7 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 4 Zon en feestdagen 2 4 r Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari). DE BIOSCOPEN Luxor „De blauwe engel". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „Slavinnen van Carthago". 18 laar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Opmars naar de galg". 18 jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Een kogel gemerkt X". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Trapeze". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „De stille Amerikaan" 18 Jaar. AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend Centraal-Apotheek Breestraat 74, tel. 20552. Bü geen gehoor bü Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Van Nelle bestellen 1 Advertentie WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam regen Den Helder regen Ypenburg regen Viissingen regen Eelde re?en De Bilt regen Twente regen Eindhoven regen Z.-Limbur- regen Helsinki ijzel Stockholm geh. bew. Oslo motregen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Madrid regen licht bew. regen regen mist regen geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. mist mist mist •egen geh. bew. half bew. mist half bew. onbewolkt regen CL d bi d 1 w d wind s i! c fl zzo 4 7 6 11 z z 4 3 8 8 6 7 6 6 z 5 8 7 2 z 4 5 5 0.5 z 2 7 6 9 z zzo 2 3 8 8 7 6 0.1 3 zzo 6 9 7 1 z 6 -2 -3 0.2 z 8 7 4 0 z 3 7 4 2 zzo 7 5 3 0 z 6 10 2 0.2 w.stll 12 6 4 zw 2 9 7 7 zo 4 7 4 2 w.stil 10 7 13 zzo 2 10 8 17 zzw 6 7 4 0 n 3 16 9 0 O zo 4 3 -3 0 O 1 6 -1 0 w.stil -1 •3 0 O 2 1 -1 0 wzw 2 2 0 0 ozo 1 10 5 3 zo 4 2 ■3 0 w 6 13 1 0 w.stil 11 ■1 0 no 2 17 7 0 WAtll 8 0 WA til 10 6 11

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2