Mogelijkheid van maximum-snelheid buiten bebouwde kom nog in studie WEERBERICHT Betere regeling voor zebrapaden Koningin liet zich voorlichten in de legerplaats Emielo Rechter in Bonn, Quirini, stelde leken-rechtbank verkeerd samen Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 No. 29910 LEIDSCH mDAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer J7A0 per kwartaal: f2.55 per maand: f0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Minister Korthals niet afwijzend De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer H. A. Korthals, staat in beginsel niet afwijzend tegenover het invoeren van maximum snelheden ook buiten de bebouwde kom, variërend naar gelang de aard van de wegen* Deze kwestie wordt thans in het departement grondig bestudeerd. Zo wordt daar op het ogenblik ook gewerkt aan een betere regeling van de voetgangersoversteekplaatsen. De huidige regeling biedt geen voldoende bescherming aan de voetgangers op de zebrapaden. De commissie veiligheid wegverkeer heeft reeds advies uitgebracht over deze kwestie. Voor de Hem- en Coentunnel worden bouwtijden van 4 jaar mogelijk geacht, voor de IJ-tunnel wellicht iets meer. Wordt met de IJ-tunnel begonnen, dan zal in de eerste vier jaar veertig mil joen nodig zijn, waarna voor de Coen tunnel nog 16 miljoen en voor de Hem- tunnel 20 miljoen gulden per jaar. Wordt met de Coentunnel begonnen, dan wordt in de eerste vier jaar gemiddeld 23.5 miljoen geïnvesteerd, waarna voor de Hem- en IJ-tunnels resp. 20 en 32.5 mil joen gulden jaarlijks nodig zullen zijn. Naar mening van de minister wordt de bouw van de IJ- en de Coentunnels niet vertraagd door wedijver tussen Amster dam en Zaandam. Rotonde - Utrecht wordt verbeterd Dit deelt minister Korthals mede in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De commissie veiligheid wegverkeer zal hem binnenkort ook ad vies uitbrengen over eventuele maxi mum-snelheden buiten de bebouwde kom. De gedachte echter om alleen voor een bepaald gedeelte van de dag maximum-snelheden in te voeren acht de minister vooralsnog weinig aantrek kelijk. De vraag of eventueel de bevoegdheid tot het voorschrijven van maximum snelheden voor bepaalde gevaarlijke weggedeelten buiten de bebouwde kom aan de wegbeheerders moet worden ge geven dan wel in handen gelegd dient te worden van de centrale overheid, zal bij het beraad mede in beschouwing worden genomen. Met rondgaande pijlen De minister komt in zyn memorie van antwoord ook nog even terug op de onlangs ingevoerde regeling, waarbij het verkeer op door een bord met rond gaande pijlen aangegeven verkeersplei nen niet gebonden is aan het verbod van recht inhalen. Men zal volgens de minister zo tot een efficiënter gebruik van de verkeerspleinen kunnen komen. Pleinen van de omvang van het ver keersplein bij Oudenrijn (beter bekend als de „rotonde bij Utrecht") zullen hierdoor minder snel overbelast raken. Desondanks gaan de plannen voor het ongelykvloers maken van deze be ruchte kruising door. Verwacht kan worden, dat de grondaankoop en en kele kleinere voorbereidende werken in de loop van het volgend jaar ge reed zullen komen. Met het grote werk zou dan in 1961 begonnen kun nen worden. De uitvoering van dit omvangrijke werk, dat vanzelfspre kend wordt bemoeilijkt doordat het verkeer tijdens de werkzaamheden in stand moet worden gehouden, zal naar schatting tenminste twee jaar duren. Nog verkeerslichten De rotonde is nu op bepaalde uren en dagen zo overbelast, dat in afwachting van de bouw van een ongelijkvloerse kruising het verkeer ondanks de rege ling met de nieuwe verkeersborden met verkeerslichten zal worden geregeld. De wenselijkheid van een voorrang op andere verkeerspleinen wordt hier te lande aan het inzicht van de wegbe- heerder overgelaten, aangezien niet de indruk bestaat, dat een dergelijke voor rang voor alle, onderling immers door vormgeving en soorten van verkeer daarop zeer afwijkende, circulatiepleinen in alle gevallen een vlotte verkeers afwikkeling zou bevorderen. Het is jammer, aldus de minister, dat Duitsland aan het bord met rondgaande pijlen een veel verdergaande betekenis geeft dan internationaal gebruikelijk. Maar verwacht mag worden, dat men in Duitsland zich over dit punt nader zal beraden. Voorts doet minister Korthals in zijn memorie van antwoord nog enkele mede delingen. Over de plannen tot verhoging van de spoorbruggen over het Amster dam-Rijnkanaal wordt thans overleg gepleegd tussen de Rijkswaterstaat en de Nederlandse Spoorwegen. Nu kan nog niet worden overzien, wanneer met de uitvoering ervan kan worden be gonnen. De spoorwegplannen voor Den Haag kunnen niet los gezien worden van die tot wederopbouw van het Bezuidenhout- kwartier. Maar het werk heeft een der gelijke omvang, dat het de minister niet mogelijk is een verantwoorde schatting te geven van het tijdstip, waarop het nieuwe station in gebruik zou kunnen worden genomen. Maar het zal toch zeker wel tien jaar duren. verband met een Amsterdamse IJ-tun nel is nog niet genomen. In overleg met de gemeente Amster dam en de Rijkswaterstaat is door het Centraal Planbureau een interimrapport betreffende de rentabiliteitsberekening van de Coen- en IJ-tunnel uitgebracht. De bouw van de Coentunnel zal, vol gens de minister, inclusief kanaalverbre ding, f 51 miljoen vorderen plus f 13 mil joen voor de zuidelijke toegangsweg. De Hem-spoortunnel komt met inbegrip van toeleidingen op 80 miljoen gulden. Ongeacht de reeds gedane investeringen zal bij de goedkoopste oplossing voor het Marine-etablissement nog globaal 130 miljoen gulden nodig zijn voor de IJ-tunnel. De wegen naar Amsterdam noord en de Zaanstreek zouden nog maals 30 miljoen gulden kosten. Boven dien zal Amsterdam kostbare sanerings- werken moeten uitvoeren. In Hongaarse mijn: 31 slachtoffers van een ontploffing By een ontploffing in de kolenmijnen van Szuecsi in Hongarije zijn 31 mijn werkers om het leven gekomen, zo heeft Radio-Boedapest gisteren bekendge maakt. Volgens het communiqué, dat af komstig was van de Hongaarse regering, behoorden de slachtoffers tot een groep van 144 mijnwerkers die werden bedol ven; 113 van hen brachten het er levend af. Een regeringscommissie onder leiding van vice-premier Antal Apro zal een on derzoek naar de oorzaak van het onge luk instellen. NATU-adviescommissie voor Zuid-Holland De ondervoorzitter van de Nederland se Amateur Toneel Unie, dr. A. J. Tey- chiné Stakenburg, heeft gistermiddag in het Groothandelsgebouw te Rotterdam de provinciale commissie van de Neder landse Amateur Toneel Unie voor Zuid- Holland geïnstalleerd. In deze commissie, die een adviesli chaam is. hebben zitting mevr. F. J. van Gelder-Droste (Den Haag), en mevr. F. Cleton-de Waard (Rotterdam) en de heren B. Brinkman, burgemeester van Hardinxveld en Giessendam, L. H. van Duren (Den Hoorn), W. Hofman (Rot terdam), H. F. Horenburg (Den Haag), D. A. van Krevelen (Rotterdam), dr. R. H. Roessingh (Roekanje), J. C. van Scha ik (Leiden), mr. P. C. E. Spran- gers (Delft) en J. van der Wal (Nieuw- Helvoet. In haar eerste vergadering hield de commissie zich o.m. bezig met de opleidingen voor amateurregisseurs in Zuid-Holland, en de organisatie van een provinciaal landjuweel Zuid-Hol land en stedelijke landjuwelen te Rot terdam en Den Haag met ingang van het seizoen 19601961. Aartüge momenten bij ongedwongen bezoek Na haar bezoek aan de Infanterieschool te Harderwijk bezocht HJVÏ. de Koningin gistermiddag voor de eerste maal de grote, moderne legerplaats Ermelo, waar talrijke prachtige gebouwen, oefen- en praktijklokalen, kantines en ont spanningszalen zjjn gebouwd. Nadat op de binnenplaats de erewacht met het vaandel van de School voor Reserve-officieren van de Infanterieschool (SROI) was geïnspecteerd, werd een aantal officieren aan Hare Majesteit voorgesteld. Majoor C. R. Dassen, hoofdinspecteur, gaf vervolgens in de officierskantine een korte uiteenzetting over de taak en de organisatie van de school. Nieuwe voorzitter van „Keukenhof" Mr. Th. de Graaf benoemd De raad van beheer heeft tot algemeen voorzitter van de natio nale bloemententoonstelling „Keu kenhof' mr Th. M. J. de Graaf, te Lisse benoemd. De nieuwe voorzitter is -ii jaar. Hij volgt de in het voorjaar 1959 overleden heer T. M. H. van Waveren op. Na het beëindigen van zijn academische studies te Utrecht was hij aanvankelijk rech terlijk ambtenaar in Indonesië. Na de oorlog keerde hij naar Nederland terug, waar hij in 1946 werd benoemd tot bur gemeester van de gemeente Maasdriel (Gelderland). Hij is thans, sedert 1950, burgemeester van Lisse. Mr. De Graaf is ook lid van de Tweede Kamer der Hem zon nu een processchuld van 200.000 mark boven het hoofd hangen Formele fout (Van onze correspondent te Bonn) Opnieuw hangt er in Bonn een schandaal in de lucht. Niemand minder dan de bekende rechter dr. Quirini zou een formele fout heb ben begaan in de processen tegen prof. Hallstein, ambassadeur Blan- kenhorn en de kolonel Löffelholz. Als gevolg hiervan zou de moge lijkheid bestaan, dat deze rechter de proceskosten van totaal 200.000 mark uit eigen zak moet betalen. Dr. Quirini heeft zowel in het proces tegen prof. Hallstein, thans president van de EEG en Blankenhorn, de West- duitse ambassadeur te Parijs als tegen Löffelholz van het ministerie van De fensie geen blad voor de mond geno men. Hallstein kwam er tenslotte in de zaak-Strack (waarbij hij en Blanken horn ervan waren beschuldigd dr. Sta ten-Generaal (KVP). Hij is voorts als enige niet-bollenkweker of -hande laar reeds jarenlang lid van het dage lijks bestuur van „Keukenhof". Amsterdamse tunnels Een beslissing over de toekomstige vorm van het Marine-etablissement in Hier en daar mist De Bilt verwacht tot morgenavond Enkele verspreide opklaringen, maar ook hier en daar mist en voornamelijk in het oosten van het land nog enige re gen. Zwakke wind. Dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 NOVEMBER Zonop: 8.20 uur; onder: 16.35 uur. Maan op: 5.23 uur; onder: 15.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.03 en 13.25 uur. Laagwater te 9.14 en 21.30 uur. (Dit blad bestaat uit 24 pagina's) Strack met opzet op een ambtelijk zij spoor te hebben gerangeerd) af met vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Blankenhorn kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maanden; de van corruptie beschuldigde Löffelholz van drie maanden. Op mysterieuze wijze zijn de advocaten van Blankenhorn en Löffelholz te weten gekomen, dat er een formele fout door Quirini is gemaakt bij de samenstelling van de leken-recht bank, waarvan hij voorzitter was. Een van de lekenrechters was bij het begin van de zaak-Strack ziek geworden. Vol gens zekere bepalingen was toen leken- rechter nr. 32 aan de beurt, maar Qui rini nam nr. 31, die reeds eenmaal in 1959 aan bod was geweest en dit jaar niet meer als zodanig had mogen func tioneren. Volgens de beide advocaten was de rechtbank verkeerd samengesteld, en daarop bouwen zij thans hun ver zoek tot x-evisie van het proces een uiterst belangrijke zaak, daar bij afwij zing van dit verzoek, Blankenhorn de proceskosten ter hoogte van 150.000 mark zal moeten betalen en Löffelholz circa 50.000 mark. Volgens een paragraaf van het Westduitse wetboek van straf recht is Quix-ini's fout inderdaad, zo zegt men te Bonn, een reden tot revisie. Wie klapte uit de school? Het hoger beroep is aangetekend bij het Bondsgerechtshof te Karlsruhe. In dien dit zou besluiten om de uitspx*aak in de zaak-Strack tegen Blankenhorn op te heffen, zal Quirixxi belast kunnen worden met de proceskosten, tenminste indien bewezen kan worden dat hier een grove, formele fout is begaan. Men zegt: Quirini had zelf moeten onder zoeken of zijn strafkamer op de juiste wijze was samengesteld en had dit niet mogen overlaten aan een lagere ambte naar. Maar in juridische kringen te Bonn zou men het minderwaardig ach ten indien de zaak zo op de spits zou worden gedreven, dat Quix-ini voor een bedrag vaxi 200.000 mark zou moeten opdraaien. De vx-aag die deze gehele affaire be heerst is, hoe de beide advocaten aan de foutieve samenstelling van Quirini's strafkamer zijn gekomen. Dit was slechts aan een klein aantal rechters en ge rechtsdienaren te Bonn bekend. Iemand moet uit de school hebben geklapt en daarbij is reeds het woord „politieke indiscretie" gevallen. Er is groot [eest geweest op „Mi- landes". het huiten van Josephine Baker. De „regenboog-kinderen" de tien kleuters, die door de grote revue-ster zijn geadopteerd, heb ben er de eerste rozenstruiken ge plant, welke naar het enige meisje van de kinderen. Petite Marianne, en naar de revue van Josephine, „Paris, mes amours" werden ge noemd. De kinderen bij het planten van de rozen. Vrijspraak voor kapitein van de „Audrey" Voor een smokkelaffaire van verleden jaar werd de kapitein van het Neder landse m.s. „Audrey", een kustvaarder uit Delfzijl, in Gedser door douane-auto riteiten aangehouden. Het schip was op weg van Zweden naar Nederland, toen het enige dagen geleden op de zuidkust van Lolland strandde. Het schip werd naar Gedser gesleept, waar aan de kapi tein een rekening gepresenteerd werd van 3.200 kronen voor onbetaalde in voerrechten, vergezeld van een boete van 3.400 kronen. De kapitein vex-klaarde gisteren voor de rechter te Nakskov, dat hij niet schuldig was aan het ten laste gelegde, namelijk het verkopen van 16.000 siga retten en zes flessen sterke drank aan twee personen in Nakskov. Hij gaf toe, dat hij ten tijde van de beweerde smok kel in Nakskov was, maar zei dat het aantal sigaretten en sterke drank aan boord van de „Audrey" te verwaarlozen kleiy was. Hij werd door de twee Denen niet erkend als de man,die de goederen geleverd zou hebben. Deze getuigen ble ven bij de bewering, dat ze de goederen van een van de vier bemanningsleden hadden gekocht. De kapitein werd vrijgesproken. Vervolgens begaven de Koningin en haar gevolg zich via het middenterrein naar een camouflagegroep. Een van de aardige momenten vormde de les van majoor F. de Boer. die de Koningin bij woonde. De les werd gegeven aan een twintigtal jongelui, die vrij en frank discussieerden over het leiderschap. Ko ningin Juliana volgde de les met grote belangstelling en de spontane opmer kingen van de jonge militairen verwek ten enkele malen een hartelijke lach. Hare Majesteit had voorts de nadruk kelijke wens te kennen gegeven om met enkele leerlingen van de SROI onge dwongen te kunnen spreken, zonder de aanwezigheid van officieren. De SROI had een manier bedacht om zonder in vloed van bovenaf de mannen te selec teren. Het ongedwongen karakter van het onderhoud bleek bovendien uit de wijze waarop Hare Majesteit de lunch gebruikte. De praeses van de leerlin- genvei-eniging, R. L. Ferwerda, was de tafelheer van de Koningin. Aan de an dere zijde van de vorstin zat de leerling N. L. Wijnstok. In de legerplaats Ermelo, werd weder om de erewacht geïnspecteerd en door 't fanfarekorps van de Limburgse Jagers met tamboerkorps het Wilhelmus ten gehore bracht. In de soldatenkantine In de instructiezaal van de school te Harderwijk werd Koningin Julia na door majoor M. A. Panhuijzen voorgelicht over de verschillende instructiemodellen, welke daar ten toongesteld waren. verbleven op dat moment enkele hon derden jonge militairen, aan wie Hare Majesteit een bezoek kwam brengen. Ongedwongen begaf de vorstin zich onder hen. De militairen J. Lenior, Th. de Booy, P. Bos en N. Bax moesten haar antwoorden op enkele vragen. Uitvoerig liet de Koningin zich verder voorlich ten over de mogelijkheden voor ont spanning en vei-pozing. Voorts maakte de Koningin een rondrit per auto over het oefenterrein. De rondrit eindigde met een bezoek aan het lesgebouw, waar de Koningin van de heer A. L. Crêvecoeur, leraar pottenbakkerij, een fraaie schaal kreeg aangeboden. Ook hier liet de Koningin zich uitvoerig op de hoogte stellen van de verschillende mogelijkheden tot ont spanning. Omstreeks halfvier was het bezoek ten einde. Advertentie Bang-Jensen dood in park aangetroffen De 50-jarige Povl Bang-Jensen, voor malig Deens lid van het secretariaat van de V.N., die vorig jaar werd ontslagen omdat hij geweigerd had secretaris-ge neraal Hammarskjöld de namen van Hongaarse getuigen te geven, is gisteren in een park in een voorstad van New j York dood aangetroffen. Bang-Jensen, die sedert maandag werd vermist, had de hand aan zichzelf geslagen. Het lichaam werd gevonden nabij Lake Success, waar Bang-Jensen woonde en waar eex*tijds het hoofdkwartier der V.N. gevestigd was. Secretaris-generaal Ham marskjöld heeft de weduwe zijn deel neming betuigd. De Deen was destijds uit het secreta riaat van de V.N. ontslagen nadat een administratief tribunaal van de wereld organisatie had bepaald dat hy geen geldige reden had voor zyn weigering de lijst van namen van Hongaarse vluchte lingen aan Hammarskjöld te overhandi gen. Als secretaris van een commissie der V.N. welke een onderzoek naar de Hongaarse opstand van 1956 instelde, had hij deze vluchtelingen ondervraagd en persoonlijk hun anonimiteit gewaar borgd. Hij rechtvaardigde zijn weigering met het motief dat hij niet wenste dat de namen in verkeex-de handen zouden vallen. De lijsten werden later op gx-ond van een uitspraak van het administra tieve tribunaal verbrand. Tijdens het onderzoek naar zyn zaak publiceerde Bang-Jensen een aantal ge schriften waarin hij hoge functionaris sen van de V.N ervan beschuldigde het werk van de commissie van onderzoek ten voordele van de Sovjet-Unie en de Hongaarse regering te hebben gesabo teerd, onder meer door geen acht te slaan op inlichtingen die zouden heb ben bewezen dat Hongaren na de op stand naar de Sovjet-Unie waren ge deporteerd. In een brief die op Bang-Jensen werd gevonden en waarin sprake is van zyn moeilijkheden, vraagt hij zijn vrouw ver giffenis. Hy laat vijf kinderen van 4 tot 16 jaar achter. Bang-Jensen was advocaat, en bijna 20 jaar in de buitenlandse dienst. De laatste tijd was hij onder behandeling van een psychiater. Hij verdween op de dag dat de Hongaarse kwestie weer in de V.N. ter sprake werd gebracht. De Amerikaan Ruber Morris, die toen de Senaatssubcommissie voor interne veiligheid een onderzoek instelde naar de Hongaarse opstand eerste raadsman van deze subcommissie was, heeft ver klaard dat Bang-Jensen in het bezit van gegevens was waarvan de Russen de onthulling niet wensten. Morris drong ex-op aan dat de Newyorkse politie ter dege zal onderzoeken of toch niet boos opzet in het spel was bij de dood van de Deen. Volgens Morris had Bang-Jensen „een belangrijke boodschap" voor het Westen. Morris zei persoonlijk te weten dat Bang-Jensen in het bezit van gehei men was die de Russen niet onthuld wil den zien. Morris zei dat hij dit met pa peren kan bewijzen en dat hij deze pa pieren heeft overgedragen aan de fede rale recherche en aan de Senaat.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1