PRIJ i Banketbakkerij HENDR Pak Uw cadeautjes eens anders in! Bond van oud-strijders (RSL) is in Australië een machtige organisatie Boterletters MARSEPEIN extra korting VULPEHHOUDERS Gevulde speculaas ERVAREN VLOERENLEGGERS Enkele van de vele mogelijkheden Regering én particulieren op bres om ex-soldaten te helpen aan huizengrond en kapitaal Roomboferkoekjes 1.10 per 250 gram Turfmarkt 9 - Donkersteeg 7 - Leiden Een greep uit de boot van Sint-Nicolaas MODEHUIS „LUCÏENNE" BOTERMARKT 17 GEEF EEN PRAKTISCH SINT - NICOLAASCADE AU VOOR DE ZELFSCHILDER Huishoudlrappen I. van WEERLEE Ie of 2e automonteur loodsarbeider Pakken oude Couranten ƒ0.75 per 5 ICG. VRIJDAG 27 NOVEMBER 1959 Zo langzamerhand bent U klaar met Uw Sinterklaascadeautjes. U heeft van alles gemaakt, van alles gekocht en enkele aardige surprises bedacht. U bent dus aan het inpakken toe. En U wilt Uw pakjes natuurlijk wel een beetje aardig inpakken. Vanzelfspre kend kunt U het zich gemakkelijk ma ken en die pakjes van een aardig Sin terklaaspapier voorzien, maar met een beetje meer werk en effen papier kunt U het anders doen en U daarbij door onze schetsjes laten inspireren. Een langwerpig, rechthoekig pak, dat op zijn smalle kant kan staan, leent zich by na altyd voor een gezicht: een Chi nees (1), een Zwarte Piet of Sinter- klaashoofd, een meisjeskopje, een mannengezicht (2) of nog wat anders. Met een kokervormig pakket, een rol, een fles, kunt U iets dergelijks doen (3), terwyi menige doos, groot of klein, tot een huis of een compleet flatge bouw kan worden gemaakt (4) en een minuscuul pakketje altyd een onder komen kan vinden in de pot van een decoratieve papieren filodendron (5), die al dan niet in cellofaan verpakt door Piet wordt bezorgd. 1. De Chinees, zyn hoofd is een in effen papier verpakte doos, met de vouwkanten van het papier op de korte zijkanten. Aan de onderkant van het pakket wordt het pakpapier met plak band goed vlak dichtgeplakt. Aan de bovenkant wordt het losgelaten, opdat de conische hoed, van stevig papier of dun karton gemaakt, er aan vast kan worden geplakt. De wenkbrauwen zijn getekend met zwarte inkt. De ogen zyn een rondje van wit papier, waarop een knoop als pupil fungeert. De neus is een opgeplakte, halve kegel van niet te slap papier. De mond wordt gete kend, de snor wordt gemaakt van breed veterband, lintdrop of zwart zy- den borduurgaren, de sik van borduur garen of zwart glanspapier en de vlecht van wol, raffia of papier. 2. De heer. Als het pakketje keurig in effen papier is verpakt en dit met lym is dichtgeplakt, wordt de rand van de hoed aangebracht. Hiervoor dient een ovaal van vrij stevig papier of dun karton, waarin in het midden een rechthoek is uitgesneden, die niet groter is dan de bovenkant van het pakje. De ovaal wordt om het pakje geschoven en met een hoedelint van echt linnen of papier afgewerkt. De monocle is een schijfje zilverpa pier, voorzien van een zwart koordje, het oog een wit papiertje, waarop een knoop, de neus een halve kegel van niet te slap (of dubbelgenomen) pa pier, en de mond is getekend. De wenkbrauw wordt van draadjes don kere wol gemaakt en de snor is een stukje uitgerafelde, donkere wollen stof. 3. Het meisje. Haar hoofd is een ko kervormig pakketje of een fles ver pakt in effen papier en bekroond met een muts, die uit de boord van een oude sok of de manchet van een oud truitje wordt gemaakt. Een sterretje vermicelli (zwart geverfd indien het gezicht licht is en goud indien het pakpapier donker is) dient als pupil op een oog van wit papier. Mond en wenkbrauwen zijn opgeplakt. Het haar is van wol, raffia, touw, garen of crêpepapier. 4. Het huis. Aan de onderkant van het pak wordt het pakpapier keurig dichtgeplakt. Aan de bovenkant mag het niet verder uitsteken dan die bo venkant breed is. De beide lange kan ten van het pakpapier worden op de gebruikelyke wijze gevouwen, waardoor langs de korte kanten van het boven vlak een puntje ontstaat; dit wordt niet plat gevouwen, daar het als top- geveltje zal dienen, dat in het dak past. Alleen de puntjes worden stevig vastgeplakt; op enkele centimeters af stand van de puntjes, en evenwijdig daaraan worden de neergevouwen kan ten van het pakpapier tot de zijkanten van de doos ingeknipt en omhoog ge trokken. Dit omhoog getrokken stuk wordt met lym besmeerd en het dak, dat uit stevig of dubbelgenomen pa pier is gemaakt, wordt erop bevestigd, zó dat de puntjes precies in de hoek van het dak passen. Ramen en deu ren, afhankelijk van de hoogte van het pakket in één of meer verdiepingen worden van gekleurd papier in ver schillende tinten gemaakt. De schoor steen is een sigaret, met een speld be vestigd, die al dan niet kan „roken" wanneer het pakje wordt aangeboden. 5. De filodendron. Nodig zyn een bloempot - een echte of een van kar ton gemaakt - en een lang planten- stokje, dat in het gat van de bloempot wordt vastgezet. Voorts een kartonnen schijf, die als deksel voor de bloempot dient en met een beetje aarde kan worden bestrooid nadat een klein ca deautje in de pot is ondergebracht. De bladeren en de stelen worden uit groen glanspapier (of goudpapier) geknipt en aan het stokje bevestigd, de stelen worden er losjes omheen geslingerd. J. V. Opstand in Birma In de Oostbirmaanse provincie Shan heerst weer opstandige activiteit. Op standelingen hebben vyf regeringspos ten aangevallen, die moesten worden ontruimd. In Rangoon wordt hieromtrent gezegd dat deze aoties van opstandelingen on- afhankelyk staan van het optreden der communistische rebellen en dat dit een van de gevolgen is van de door de rege ring ondernomen stryd tegen het smokkelen van opium, dat traditioneel langs de grenzen van Birma met China, Laos en Siam plaats vindt. De herleving der opstandige aotiviteit in de provincie Shan dateert van 19 december 1958, toen een officier van het OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Getrouwd: W. D. Reinink, 20 jr. en E. M. Meerpoel, 19 Jr.; J. J. Imminga, 36 jr. en E. Verhaar, 20 jr.; J. D. van Raffe, 44 Jr. en T. Seinstra. 40 jr. Overleden: P. H. Meijers, e.v. M. Lange- zaal. leger, die wegens opiumsmokkelen was gearresteerd, met negentien manschap pen deserteerde. De Birmaanse autoriteiten schatten de sterkte der rebellenstrydkrachten op zevenhonderd man. Onder hen zyn een nationalistisch-Chinese officier en twin tig manschappen waargenomen. Van regeringszyde worden thans maatregelen genomen om het door de opstandelingen bezette gebied te her overen. (Van onze correspondent in Sydney) In alle steden en dorpen van Australië treft men clubgebouwen aan van de „Returned Servicemen's League", de bond van teruggekeerde soldaten. In de grote steden, zoals Sydney, zijn die clubgebouwen „machtige bastions", luxueus uitgevoerde paleizen, die wat de aankle ding van het interieur betreft, kunnen wedijveren met de prachtigste verenigingsgebouwen in Nederland! Dikwijls is het gebouw zelf, aan de buitenkant, ook imposant, maar daarnaast zijn clubs, die gehuisvest zijn in een eenvoudig, houten optrekje, dat van buiten meer doet denken aan een schuur dan aan een café- en ontspanningsgelegenheid. De „R.S.L.-halls" of „R.S.L.-clubs" zijn inderdaad ontspannings gelegenheden voor oud-strijders uit beide wereldoorlogen. Zij vinden er hun gezellig zitje of „standje" aan de „bar", waar zij hun biertje kunnen genieten. Er zijn zalen met „snooker"-tafels (wij zouden zeg gen: biljartzalen) en voor het spelen van „darts", een ook in Engeland bekend werpspel met metalen pijltjes, die „in de roos" gemikt moeten worden, een geliefkoosde bezigheid van de Australiër. Verder is er radio, televisie, een dans- en toneelzaal, dikwijls zijn er ook „showers" (douches), kortom van alles om iemand weg-van-thuis toch thuis te doen gevoelen, maar dan samen met je „mates" (vrienden), met wie je een „lady's waist", een „middy" of een „schooner" kunt genieten (klein glas, middelgroot glas en heel groot glas bier). huizenbouwens byvoorbeeld bieden hem een huis aan voor een aanbetaJingssom van 250 gulden op de totale koopsom van bijvoorbeeld 25.000 gulden, terwijl de man, die géén „teruggekeerde stry- der" is meer dan 2.500 of drieduizend gulden aanbetalingssom moet neertellen. De r.s. (returned serviceman) geniet ook voorkeur bij benoeming in overheids functies, zowel by het Rijk als de ge meente. Dit is wettelijk voorschrift. Als hij zich als boer op het land wil vesti gen, dan staat de regering klaar het hem financieel gemakkelijk te maken. De overheid stelt grond voor hem ter beschikking tegen lage afbetalingspre- rnies en leent hem bovendien werkka pitaal tegen lage rente. Zy geeft hem ook een half jaar lang geld om te leven, zolang de eerste produkten nog niet voor verkoop ter markt zyn gebraoht. De overheid heeft voor deze geste van dankbaarheid tegenover de strijders voor de vrijheid van Australië ,al meer dan Voorzitter komt in 1960 naar ons land Een van de andere, meest gezocnte genietingen is de „poker-machine", want gokken doet de Australiër graag en de poker-machine, die voor elke in zet een shilling (ruim 40 cent) of twee shilling (85 cent) eist, kan hem door het rondwentelen van een cilinder met speelkaarten de somma van ach- rnt tien pond opleveren (68 tot 85 gulden). Meestal verliest hij. De Australiërs ver gokken miljoenen ponden in deze en andere clubs met het spelen op de po kermachines. In sommige clubs staan er tien Of meer pokermachines op een rijtje en de belangstelling is zo groot, dat de spelers er queue voor maken! De R.S.L.-clubs zyn dikwijls hen' -''k. niet alleen omdat zij vele leden tellen, maar omdat ie pokermachines zoveel geld opleveren, ook als eist Vadertje Staat (in Niéuw-Zuid-Wales) meer dan tweeduizend gulden belasting van elke eerste vyf machines en drieduizend gul den voor elke machine méér. Binnenkort wordt deze belasting zelfs verdubbeld! Een club was ten tijde van het bezoek van de Amerikaanse komiek Danny Kaye in staat bem uit te nodigen voor een voorstelling van één uur waarvoor hem de fabelachtige som van bijna vijftienduizend gulden werd geboden. Het democratische karakter van de clubs komt tot uiting in de gevarieerde samenstelling der leden: de soldaat zit er naast de kapitein, de vlieger-com mandant drinkt er zijn biertje met de bankwerker. De leden zijn allemaal te ruggekeerde strijders". Er wordt geen onderscheid gemaakt tussen „rang en stand". Ta! van voordelen De „returned serviceman" is een man, die in Australië niet wordt vergeten. Hij geniet tal van voordelen. Particuliere (iets aparts). haalt da SINT natuurlijk ^o^boteikoefa °'W gpmahhut Tijdens de winkelweek uitsluitend Wij verwerken uitsluitend ROOMBOTER onder Rijkscontrole. zeshonderd miljoen gulden uitgegeven. Desondanks zyn er nog talloze oud-strij ders, die sinds 1945/46 vergeefs op een toewijzing van grond hebben zitten wachten. De grond moet namelijk mees tentijds komen van de bezittingen der groot-grondbezitters, dus: worden ont eigend ,en de overheid heeft niet altyd voldoende geld. Royale geschenken Grond krijgen is één ding, het vee of schapen ,of zaad een tweede. Daarvoor geeft de regering krediet, maar ook particulieren tonen hun dankbaarheid tegenover de oud-strijder. Herhaaldelijk geven grote schapenfokkers fokrammen aan hen cadeau, zodat zij in de gele genheid worden gesteld een eigen kudde op te fokken. Schatrijke schapenfokkers zien er geen gat in om zo nu en dian eens tien of meer fokrammen weg te geven. Als u weet ,dat zo'n ram vijf duizend of meer gulden waard is, dan mag zo'n presentje er zijn! De schen kingen hebben dan ook met groot cere monieel plaats in het ministerie van Landbouw bijvoorbeeld, waar de minis ter de namen van de gelukkigen „trekt" als bij een loterij. De oud-strijder neemt een grote plaats in het hart van de bevolking in, maar ook in georganiseerd verband telt hij mee. De „Returned Servioemen's League" is weliswaar geen politieke par ty, maar laat haar stem horen wanneer het zaken van regeringsbeleid betreft. De regering wacht zich er wel voor de R.S.L. met geringschatting te behan delen, ook all is zy het niet altyd met de opvattingen van de bond eens. De leiders van de bond kunnen de herin neringen aan bijvoorbeeld de Japanse gruwelen en gevangenkampen moeilyk kwijt, en telkens wanneer de regering de vriendschapsbanden met het nieu we Japan wil versterken, komt de R.S.L. in het geweer, o.a. toen Australië een handelsverdrag met Japan sloot. De oppositie van de R.S.L. was sterk en fanatiek .maar de regering wilde in ddit geval van geen wijken weten. Ook naar Nederland De voorzitter van de R.S.L. van Nieuw Zuid-Wales, W. Yeo, heeft dezer dagen nog geprotesteerd tegen de kranslegging by het graf van de onbekende soldaat door Japanse en Duitse consulaire amb tenaren: u kunt er zeker van zyn, dat de regering in gespannen verwachting heeft gezeten ,toen zij tot die kransleg ging toestemming gaf, over wat de heer Yeo wel zou zeggen, want de R.S.L. is een machtige organdsaitie. Op de gevels van de clubgebouwen staan de letters Wenen lacht om lawaaimnziek (Van onze Weense correspondent) Het kon niet anders of ook de tra ditionele en romantische Mozartzaal van Wenen moest aan het ultra-mo derne geloven toen o.a. een piano-con cert van John Cage ten gehore werd ge bracht. Byna moederziel alleen stond de dirigent op het podium, want ae meeste musici zaten tussen het publiek beneden in de zaal of boven op de ga- lery. Op een gegeven ogenblik begon de zogenaamde dirigent met zijn armen te zwaaien of te roeien, voortdurend dezelfde bewegingen makend. Volgens de verklaring van het programma gaf hij slechts de grote lijnen aan van een compositie die de uitvoerende kunste naars ieder op hun eigen manier inter preteerden. Ergens toeterde een bazuin, verderop ratelde een wekker, van boven kwamen snerpende geluiden uit een viool, achter in de zaal bromde een con trabas, rechts werd er een deur dicht geslagen, een bekken viel ergens klette rend op de grond. Intussen probeerde een zangeres toonladders te laten horen, een violist kraste soms op zyn instru ment, dan weer roerde hij met een lepel in een pannetje en er knetterden knal erwten, maar de meeste aandacht trok toch een pianist die soms met volle vuisten en zelfs met zyn ellebogen op de toetsen hamerde, waarop een rhap- sodie volgde op en met de pianoklep. De overigens niet onverdienstelyke muzikale onderneming. „Die Reihe" die haar naam natuurlijk met kleine letters schryft had voor deze gele genheid een ultra-modern programma van lawaai- en kabaalmuziek samenge steld uit werken, die grotendeels in Noord - Amerika werden vervaardigd. Nadat het publiek even over de schrik was heengekomen, vermaakte het zich kostelijk, omdat het deze vertoning als een grap beschouwde. Er werd bijna niet gefloten, maar'het hele geval werd uitgelachen en dat was de dodelijkste kritiek. Men zegt wel eens dat de Wener slap is en dat hij geen karakter heeft, maar inzake muziek vertoont hij stand vastigheid. Hij weet te onderscheiden tussen echt en gewild ook in de mo derne muziek. Daarom bedankt hy voor de eer om ten koste van alles als mo dern te worden aangezien. Hy is tole rant, maar voor die lofspraak laat hy zich toch niet omkopen. NIEUWE UITGAVEN Drie Koningen van Nederland, karakter schetsen van Willem I. Willem II en Willem m. door L. Aletrino. Uitg.: Schel- tema Holkema, Amsterdam. De hellehof. door Ivo Andric. Uitg.: We reld-Bibliotheek, Amsterdam. De 14de december, door D. Meresjkow- sky. Uitg.: Wereld-Bibliotheek, Amster dam. R.S.L. ais een symbool van kracht en zelfbewustheid. Ik geloof dan ook dat vele Nederlan ders er in hun hart trots op zijn, dat in zulke gebouwen dikwijls de Nederlandse verenigingen gelegenheid wordt geschon ken toneeluitvoeringen en dansavonden te houden. Er heerst in deze clubs een bijzondere sfeer van kameraadschap, die zich schijnt mee te delen aan hen, die van de toneel- en danszaal gebruik mo gen maken. U zult over die R.S.L. wel meer horen als de heer Yeo Nederland komt bezoe ken. De Nationale Bond heeft hem na melijk afgevaardigd om in 1960 een pelgrimsreis te maken naar Japan, Amerika en Europa om er de graven der gevallenen te bezoeken! JUMPERS en VESTEN ROKKEN en BLOUSES JAPONNEN en MANTELPAKJES Het zijn altijd welkome en praktische geschenken. En als speciale SINT-NICOLAAS VERRASSING geven wij van 28 november tot en met 5 december een HOBBY SET, 6 busjes Flexa - lak in doos met kwastje, enzf 5.90 ROLBORSTEL met plastic bak f 3.25 VERFSPUIT geheel van metaal f 19. Alle soorten gereedschappen. FLEXA- en TOKION lakken. VOOR DE BESTE TECHNISCHE EN KLEURENADVIEZEN. Nieuwe Rijn 49 KfC Herenstraat 34 Gratis het boekje: Gezelligheid door kleur. in hout en staal, tabourets, schoorsteenpijpen, hagelwitte polycel plaföikfplaten, ma honie, eiken, berken en limba triplex, hard- en zachtboard, watervast- en eterniet board, latten en planken, alles op maat gezaagd. H. R. TROOST HAVEN 17 naast Roelofs TELEFOON 24734 Brieven op advertenties welke naar onze mening niet bonafide op de inhoud reage' ren (o.a drukwerken) wor den niet aan de stellers door gegeven. doch zonder meer vernietigd. GEVRAAGD: bekend met linoleum, rubber en plasticbanen. Aanm.: Fa. DAMEN, Wagenstraat 167, Den Haag Telefoon 070—11.11.19 of 11.37.37 WATERMAN - UNION - OSMIA, enz. vele soorten en prijzen. KANTOORBOEKHANDEL Hogewoerd 69 Leiden N.V. VAN GEND LOOS TE LEIDEN vraagt een Tevens gevraagd een voor wie na gebleken geschiktheid de mogelykheid bestaat tot opleiding voor vorktruckryder Schrifteiyke of mondelinge sollicitaties te richten aan het vrachtgoederen-kantoor Haagweg Leiden. Afgehaald aan ons bureau Witte Singel II

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 19