Na jaren wachten: aanvang bouw halteplaats aan Lammenschansweg! WASHINGTON BEZORGD OVER DE GANG VAN ZAKEN OP CUBA Heden begonnen met werkzaamheden THANKSGIVINGDAY' WERD IN DE PIETERSKERK HERDACHT Ambassadeur Philip Young sprak boodschap van Eisenhower uit Het aanzien van de impulsieve Fidel Castro is sterk gedaald Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 26 november 1959 Derde blad no. 29909 In Artis is een Mangabey-aapje I het diertje met de [les moet worden geboren waarvoor de moeder zo gevoed, weinig belangstelling toonde, dat1 PROMOTIES LEID SE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld .Petrology of the Northern Adula Region, Switzerland", de heer L. van der Plas, geboren te Leerdam en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „De monoöximen van p-chloor- en p- broomtoluchinon". de heer E. Fisch- mann, geboren te Stagen (Ind.) en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „Burgerlijke openbare dienst", de heer H. J. M. Jeukens, geboren te 's-Herto- genbosch en thans wonende te Den Haag. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. examen Ned. recht mej. M. A. E. Oudemans (R'dam); doet. examen psychologie de heer H. Brink (Heemstede); kand. examen geschiede nis de heer J. van Heyst (Vlaardingen). VOORSCHOTEN „Leidseweg Noord" met vlot toneel Ten bate van het Sint-Nicolaas-kin- derfeest hield de toneel afdeling van bovengenoemde vereniging haar jaar lijkse opvoering. Een volle zaal van „De grote Vink" was getuige van een door deze ver eniging opgevoerd blijspel „De klomp en de goudvis", onder regie van de heer J Mugge. Nu is het moeilijk om met beperkt spelersmateriaal een goed ge heel te geven, desondanks is men daar in tooh nog geslaagd en werd het een vrij vlotte opvoering, getuige de bijval vanuit de zaal. Het, hartelijke applaus was Welverdiend. Een verloting, een gezellig samenzijn en een dansje besloot deze geslaagde avond. De opzet van het bestuur, een Sint- Nicolaasfeest voor de kinderen te geven, is hiermede verzekerd. Na jaren van wachten en onderhandelen in ons Blad van 19 maart 1954 schreven wij reeds uitvoerig over de plannen is het vandaag, wij mogen wel zeggen, voor Leiden een historische dag in de verdere ontwikkeling van zijn spoor wegplannen, Hedenochtend is personeel van de N.V. Steensma Aannemingsbedrijf te Utrecht aan de Trekvlietweg begonnen met de voorbereidende werkzaamheden, welke moeten leiden tot de bouw van een halteplaats en viaduct aan de Lammen schansweg, t.w. het plaatsen van een directiekeet. Reeds volgende week begint men aan de stads- zijde met het uitbaggeren en ontgraven van de sloot. Vervolgens moeten grote hoeveelheden zand worden aangevoerd tot verbreding van de toe komstige baan over een lengte van circa 300 me ter. Een volgende fase is het plaatsen van beton nen keerwanden, waarna de eigenlijke bouw van de halteplaats, met daarop corresponderende rijwielstalling, kan beginnen. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat dan inmiddels ook een aan vang is gemaakt met de bouw van een viaduct. De totale werkzaamheden nemen ruim 20 maan den in beslag. Men streeft er in ieder geval naar, dat met ingang van de winterdienstregeling-1961 het werk gereed is. Tegen die tijd wordt ook de interlokale tranjdienst naar Den Haag opgeheven en door autobustractie vervangen. Zodra het werk is opgeleverd, is Leiden in deze omgeving uit zijn isolement verlost en ontvangst het „achterland" van Leiden een rechtstreekse verbinding met de stad. Hedenochtend is de basis daartoe gelegd! Vanmorgen heeft de ambassadeur van de Verenigde Staten in Nederland, Philip Young in de Pieterskerk, de plek vanwaar 340 jaar geleden de „Pilgrimfathers" naar Amerika vertrokken ter gelegenheid van Thanksgivingday, de Amerikaanse dankdag voor het gewas, die vandaag door Amerikanen over de hele wereld gevierd wordt, de jaar lijkse boodschap van president Eisenhower voorgelezen. De dienst in de Pieterskerk, die ieder jaar onder auspiciën van de U.S. Educational Foundation gehouden wordt, werd geleid door een Fulbright-professor. Studenten, die in het kader van het Fulbright- uitwisselingsprogramma in Nederland vertoeven brachten o.a. op orgel en fagot gewijde muziek ten gehore. Er was veel belangstelling voor de dienst, die ook door verscheidene Nederlanders werd bijgewoond. Nadat ambassadeur Young de aan wezigen verwelkomd had en de ge schiedenis van Thanksgivingday in korte trekken verhaalde, declameerde hij het gedicht „Western Star", van Stephen Vincent Venet over de tocht der „Pilgrimfathers". De boodschap van president Eisen hower zegt, dat het huidige jaar voor uitgang heeft gebracht en de belofte heeft versterkt voor het handhaven van de levenswijze, die het volk en de regering der Verenigde Staten van Amerika voorstaan. Eisenhower ver heugt zich in het produktievermogen van landbouw en industrie, maar nog meer in het vooruitzicht van komende verbeteringen tussen mensen en vol keren. Hij hoopt dat verdraagzaamheid, begrip en verzoeningsgezindheid steeds meer invloed zullen doen gelden tussen de volkeren. President Eisenhower gaat zijn rede verder met te zeggen „Laten wij, die ons verheugen in een goed leven, niet het geboorterecht vergeten, dat ons in staat stelt de vruchten van leven en arbeid in dit schone land te oogsten. Laten wij pal staan voor de beginse len van onze republiek, verkondigd met woord en daad door onze staatslieden, leermeesters en profeten, aan wie wij ons ontstaan als volk te danken heb ben. Laten wij dankbaar zijn, dat wij bij de uitoefening van macht en het gebruik onzer vrijheid gespaard zijn gebleven voor de gevolgen van mense lijke zwakheid en dwaling. Laten wij ten teken onzer dankbaar heid voor Gods genadig geschenk der overvloed de opbrengst met milde hand delen met minder bedeelden in bin nen- en buitenland. Laten wij in deze tijd van dankzegging milddadig zijn en laten wij, het gehele jaar door, die daden van burgerplicht en menselijk heid volvoeren, die uit een dankbaar hart opwellen". OEGSTGEEST Jan Kalsbeek exposeert sier-aardewerk in atelier „Eenvoudig te zijn in de kunst is hele maal niet zo eenvoudig": men zou deze uitspraak als compliment willen schrij ven boven de verkoop-tentoonstelling van sier-aardewerk, welke Jan Kalsbeek ook dit jaar weer houdt in zijn atelier aan de Abtspoelweg la alhier. Deze beeldhouwer-pottenbakker bereikt in zijn klein aardewerk (vazen, schalen, kommen) immers een niveau, dat getuigt van steeds voortschrijdende ontwikke ling. De eenvoudige voorwerpen, die uit zijn oven kwamen, hebben door vorm en glazuur een voornaam cachet. Kals beek varieerde ditmaal de halzen van zijn vazen, voorts verkreeg hij verrassen- deresultaten door binnenin eens 'n an dere kleur toe te passen dan het wit, dat de neiging heeft wat al te sterk af te steken, de versieringen werden nog meer aangepast aan de vorm van de voor werpen om een grotere eenheid tot stand te brengen, en tenslotte maakte hij ge bruik van een ruimere kleurenkeuze: naast het van vroeger reeds bekende diepe blauw ook een juichend geel, een warm naturel, een dof naast een glan zend zwart en vooral een gepointilleerd gebroken wit, dat het zeer charmant ,doet". Deze variaties op zijn werk van vroe gere jaren bewijzen, dat deze kunstenaar gestadig verder zoekt èn vindt Wat hij vindt is echter niet gezocht, maar is am bachtelijk-verantwoorde kunst, die zich bovendien van veel wat elders te koop is, onderscheidt door sprankelende variatie. Wat hier staat zijn unica: daardoor als sier-voorwerp in eigen huis of als ge schenk met de feestdagen ongewoon aantrekkelijk. Het is verheugend, dat Kalsbeek naast zijn werk als beeldhou wer nog zoveel aandacht heeft kunnen (Van onze correspondent in Washington) Indien er een eind zou komen aan Castro's bewind op Cuba, dan zou dat een zekere opluchting betekenen voor de Amerikaanse rege ring te Washington. Van het begin af aan is het de grote vraag geweest: zal deze romantische revolutionair zich kunnen ontwikkelen tot een bekwaam leider van zijn volk? Minder en minder begint men er in Washington aan te geloven, dat Fidel Castro de wijsheid en het organisatie-talent bezit om zijn land verstandig te besturen. Castro's aanzien in de Verenigde Staten is de laatste tijd zeer gedaald, maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat men in Washington de stelling ver kondigt: „alles beter dan Castro". Zouden bij Castro's val de commu nisten de overhand krijgen, dan zou men van de wal in de sloot zijn geraakt en de meer liberale Amerikanen zouden ook niet wensen, dat een regime als dat van Battista zou terugkeren. Communistisch bewind kwam, leek dat een stap in de goede, democratische richting. Zijn vele executies en zijn overhaaste wetgeving hebben echter wel twijfel doen rijzen aan de vorm van democratie, die hij voorstaat. Bovendien wekt het wel enige ongerustheid in Washington, dat er in Castro's omgeving nogal wat figuren voorkomen, die een zekere mate van sympathie voor het communisme moeten hebben. Het meest ongerust echter is de Ame rikaanse regering over de neiging tot onteigening, die de Cubanen beginnen te vertonen. Het respect voor buitenlandse investeringen is een principe, dat men noch in Cuba, noch elders in Zuid- Amerika wenst te zien aangetast. Een man als Castro, die zijn volk graag urenlange, steeds meer anti-Amerikaans wordende televisie-redevoeringen ge lieft op te zwepen, is ongetwijfeld een gevaar voor Amerikaans bezit op dit suiker-eiland. Uiterlijk blijft Washington echter geduldig, want represailles of in terventie zouden Castro, die ook in Cuba al aan gezag verliest, alleen maar weer stevig in het zadel helpen. gevaar loert op achtergrond Van Castro zou men dan wel af wil len, maar dat betekent beslist niet dat Amerika de stoot zou willen geven om hem te doen tuimelen. Elke vorm van interventie kan op het ogenblik sterke terugslag teweegbrengen in Cuba en op die manier zou men vooral de commu nisten in de kaart spelen, die het sterk geworden Cubaanse nationalisme dank baar zouden uitbuiten. Bij de massa op Cuba is Castro nog steeds populair, maar de wat beter ontwikkelde Cuba nen beginnen aan hem te twijfelen. geven aan iets, dat zowel nuttig als kunstzinnig is. En dat ofschoon zijn les sen aan de Montessorischool, zijn cur sussen voor K. en O. en zijn onderricht in eigen atelier (hij is thans de enige pottenbakker in Zuid-Holland, die hier voor tijd disponibel stelt) veel van zijn werkkracht eisen. De expositie duurt tot en met woensdag 2 december a.s. en is op werkdagen geopend van 1012. van 25 en 's avonds van 810 uur. Koningin bezocht infonterieschool Koningin Juliana bracht vandaag een bezoek aan de Infanterieschool te Har derwijk, om kennis te nemen van de op leidingsmethoden aldaar. In de koude zuidooster stond het fanfarekorps der Limburgse Jagers en de bekende demon stratie-compagnie van deze school, on geveer 120 man sterk, opgesteld om de Koningin te begroeten. Onder de tonen van het Wilhelmus trad Hare Majesteit langs deze ere-wacht. In de instructiezaal gaf kolonel W. D. H. Eekhout uitdrukking aan de dank baarheid van de school voor het bezoek en gaf diverse bijzonderheden over de inrichting en de werkwijze van deze eigen legerschool, die een centrum is voor alle soorten opleidingen. Majoor M. A. Panhuijzen gaf een uit eenzetting over de methodische instruc tie in het leger. Hierna bezichtigde Hare Mejesteit een tentoonstelling van de di verse hulpmiddelen, die voor deze me thodische instructie worden gebruikt. Nadat de koffie was aangeboden werd naar de Jan van Schaffelaarskazerne gereden. Het toerisme, dat voor dit land zo be langrijk is, heeft een zware klap gekre gen: de Amerikanen voelen er op het ogenblik weinig voor om naar een zo onrustig land te gaan, waar anti-Ame rikaanse demonstraties elke dag kunnen uitbreken. De laatste jaren is er geweldig ge bouwd in deze staat; thans echter is de bouwbedryvigheid met vijftig procent verminderd. De massa mag het dan wel mooi vin den, dat Castro er rond voor uitkomt het land te hebben aan bureaucratie en ambtenarij, maar geen moderne staat kan geregeerd worden door een impul sief revolutionair, die alles alleen wil doen. 't Mooiste droge zwembad De verhalen, die men hoort over het ongeregelde en onbeschermde bestaan van Castro, zijn bijna ongelooflijk. Een collega van mij is pas teruggekeerd van een journalistiek bezoek aan Cuba. Hij kent Castro vrij goed en ging op een avond met hem eten in een betrekkelijk klein eethuis. „Zou ik hier niet een beetje kunnen slapen?", vroeg de im pulsieve Castro plotseling aan de eige naar van het kleine restaurant. Dat bleek wel mogelijk - op de divan in een kamertje achter de eetzaal. In zo'n ge val strekt Castro zich rustig uit en slaapt een paar uur. Dan gaat hij weer verder. Waarheen? Dat weet hij soms zelf niet als hij vertrekt. Over Castro's impulsiviteit en over het blindelings vol gen van zijn bewonderaars, hoort men aardige verhalen op Cuba. Op een tocht over het eiland, zou hij een mooie heu vel hebben gezien en hij moet de op merking gemaakt hebben, dat dit een prachtige plaats was om een motel neer te zetten. Terstond werd er met het werk begonnen. Een groot gebouw ver rees, natuurlijk met een flink zwembad erbij. Men had er echter niet aan ge dacht, dat men voor een zwembad wa ter nodig had en thans geniet deze pleis terplaats de reputatie het mooiste dro ge zwembad van Cuba te bezitten Prins Bernhard in 1960 naar Argentinië? Prins Bernhard heeft vanmorgen een bezoek gebracht aan de Argentijnse minister van Binnenlandse Zaken dr. Vitolo en de Argentijnse ambassadeur dr. Migone in het Haagse hotel Wit te- brug. Nadien begaf de Prins zich naar een bijeenkomst in het KLM-gebouw. Na afloop verklaarde dr. Vitolo tijdens een persconferentie, dat Prins Bernhard een hartelijke uitnodiging om met een Nederlandse regeringsdelegatie de vie ring van 150 jaar onafhankelijk Argen tinië in 1960 bij te wonen, zo mogelijk zal aanvaarden. Gisteren zijn in de Noordoost- i een nieuwe poldercommissig, die polder, verkiezingen gehouden voor 21 leden zal bestaan ten' uit Walcheren brengen in hun gemeente hun stem uit% Neiging tol onteigening Meer dan enige jaren geleden toont de Amerikaanse regering sympathie voor de ontwikkeling van democratische regimes lin Zuid-Amerika. Toen Castro aan het WASSENAAR Werkbezoek mr. J. Klaasesz Het programma voor het ambtsbe- zoek, dat de Commissaris der Konin gin. mr. J. Klaasesz op woensdag 2 de cember a.s. aan Wassenaar zal bren gen is vastgesteld. Om 9 uur 's morgens arriveren de Commissaris en mevrouw Klaasesz aan het raadhuis. Mr. Klaasesz zal dan achtereenvolgens een vergadering van het college van B. en W. en een be sloten zitting van de gemeenteraad bijwonen, terwijl mevrouw Klaasesz in gezelschap van mevrouw Van Wijn bergen en van twee vertegenwoordig sters van de Wassenaarse vrouwenver enigingen. mevrouw Van Velzen Duynstee en mevrouw Van der Goes van NatersVan der Plaats achtereen volgens zullen bezoeken de Nijver heidsschool voor Meisjes aan de Lange Kerkdam, het atelier van de kunst schilder Sierk Schroder en de Neder lands Hervormde Kerk aan het Plein. Intussen zal na de raadsvergadering de Commissaris de Melkinrichting Menken bezoeken. Gezamenlijk wordt daarna een bezoek gebracht aan het Sportfondsenbad aan de Prinsenweg. Na de lunch in hotel Duinoord volgt dan nog bezoeken aan de St.-Ursula- kliniek en het Dierenpark Wassenaar. Tot slot is er een bijeenkomst met vertegenwoordigers van de burgerij in cU raadzaal.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5