X-® VERKEERS(ON-) VEILIGHEID JAPANSE WINTERGEBRUIKEN IN UITNEMENDE FOTOSERIE YELPON Lezers schrijven.... zeker! ADLERETTEN C. F. MEERPOEL „Christus en de geschiedenis" In slaagt U Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 26 november 1959 Tweede blad no. 29909 Klein in omvang, groot in kwaliteit fische 'techniek. Voor kenners van" de Het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft in de na-oorlogse jaren, overeenkomstig de moderne ontwikkeling in het museum-wezen, ook veel documentatiemateriaal in de vorm van foto's, dia's en films weten te verwerven. Een belangrijke aanwinst op dit gebied vormt een collectie, waaruit voor dit jaar de winter-expositie is samengesteld: foto's uit drie provincies van het Japanse hoofdeiland Hondsjoe, gewijd aan de typische wintersfeer en nieuwjaarsgebruiken. Deze kleine maar kwalitatief zeer hoogstaande expositie werd gistermiddag in tegen woordigheid van de Japanse ambassadeur in ons land geopend door de r ~;dse hoogleraar in het Japans en Koreaans, prof. dr. F. Vos. Kennis en kunde Vorig jaar is de directeur van Volkenkunde, dr. P. H. Pott, in gezel schap van de conservator, de heer C. Ouwehand in Japan geweest ter gele genheid van de aldaar gehouden Van Gogh tentoonstelling. De heer Ouwe hand vertoefde voordien reeds een jaar in Japan. Bij deze bezoeken hebben zij kennis kunnen nemen van het werk van de Japanse fotograaf Hüroshi Ha- maya. Dank zij diens belangeloze mede werking kon een serie foto's door het Leidse museum worden verworven even_ Advertentie SCHAATSEN, vanaf f 6.— ruime sortering. Fa. DUSOSWA Leiden Lezing over Israël voor Culturele Commissie De bekende radiospreker, prof. Beek, hield in het Gebouw voor Chr. Belangen voor de Culturele Commissie van de Hervormde Jeugdraad een lezing over „Aspecten van het oude en nieuwe Is raël". In een bijzonder boeiende voordracht droeg spreker iets over van zijn grote kennis van en liefde voor het volk Is raël, dat in de loop der eeuwen getoond heeft - en nog toont - een enorme span kracht te bezitten. De jodenvervolgingen hebben het ver langen terug te kunnen keren naar het land rond de berg Zion gestimuleerd. Met succes gingen de vluchtelingen de gronden, van Arabische grondbezitters gekocht, ontginnen totdat de Engelse mandaatregering deze grond transacties ging verbieden. Het grote conflict kwam op 14 mei, 1948, toen Ben Goerion met medeweten van de Ver. Naties, via de radio de on afhankelijkheid van de staat Israël pro clameerde. De Egyptische bommen in de volgende nacht op Tel Aviv afgeworpen luidden een tijdperk van strijd in met de omliggende landen van de Arabische Liga. De overwinning van het kleine, maar sterke Israël noemde prof. Beek een wonder. Nog meer overwinningen werden be haald. De ontginningen vonden steeds meer doorgang en de emigranten pasten zich steeds beter aan. Met veel succes werd de strijd gevoerd tegen het water, tegen de erosie en te gen de ontwatering. Een markant voorbeeld noemde spr. de ontginning van het Negebbegied, waar de woestijn wordt teruggedrongen. Wat de staat Israël bijeenhoudt, wat eigenlijk de ruggegraat vormt, is de Thorca, de wet van Mozes. Hieraan houdt men zich. De eerste tien tot twintig jaar achtte spreker voor de staat Israël wel verze kerd. Aan de hand van een aantal bijzon der mooie dia's liet prof. Beek verschil lende beelden van de nieuwe staat Is rael zien. Speciaal de bekende plaatsen Uit de bijbel werden vertoond. Ds. Sarabar, die de spreker ingeleid had, dankte voor de door velen gevolgde lezing. Prof. Beek beantwoordde diverse vragen. fotografie zij opgemerkt, dat vrijwel alle opnamen met 6x6 camera's werden vervaardigd. De serie foto's wordt op aantrekke lijke wijze afgewisseld met tijdens voor noemde Leidse bezoeken aan Japan voor het museum verworven gebruiks voorwerpen en met enkele geheel in stijl gehouden in het museum zelf vervaar digde illustraties. Film De kleurenfilm over de nieuwjaars- gebruiken in deze streken, waar een hard klimaat heerst en de besloten heid van kleine dorpsgemeenschappen, levend naar een zeer diep ingrijpend religieus ritueel, welke film, door het museum werd aangekocht, verleven digt de voorstelling welke men zich na een bezoek aan de expositie van dit gebied maakt, in hoge mate. Deze film werd gisteren na de ope ningsrede door prof. Vos aan de geno digden vertoond. Het ligt in de bedoe ling deze film eveneens te draaien bij vooraf besproken bezoeken van school klassen en andere grote gezelschappen. Mocht het bezoek aan de tentoonstel ling groot blijken te zijn, dan overweegt men ook vertoning van deze film des zondags. Zeer wezenlijk Prof. Vos opende de expositie met een kort woord, waarin hij naar aanleiding van de titel der tentoonstelling „Ook dit is Japan" (in de geest van de foto pagina in ons blad onder de titel „Ook dit is Leiden") schetste, dat een derge lijk „gezicht" van Japan even wezenlijk is, hoe onbekend over het algemeen dan ook bij ons westerlingen, als het beeld dat wij ons vormen van de grote steden en de moderne technische aspecten van dit land in het Verre Oosten. De openingsplechtigheid werd door vele genodigden bijgewoond, onder meer de Japanse ambassadeur en de presi dent curator van de Leidse Universiteit dr. J E. baron de Vos van Steenwijk, benevens een vertegenwoordiger van het Ministerie van O-, K. en W.. De tentoonstelling blijft geopend tot 28 fe bruari. RO Twee cassettes en twee modellen zijn hier afgebeeld. U kunt bij Uw Gero-leverancier keuze maken uit veel meer cassette-samenstellingen couvert-modellen. Prijzen vanaf f 72.- Het Gero Spaarkrediet! Een fabrikaat voor Uw gehele leven, op aantrek kelijke voorwaarden en toch de cassette gratis. Een van de foto's uit de serie nieuwjaarsgebruiken. Uit het hout van de godenboom worden zwaar den gesneden voor de jongens, wel ke zij gebruiken bij een ceremoniele rondgang door het dorp. als een film worden aangekocht. De al dus verworven foto's van de genoemde Japanse fotograaf vormen de kern van de expositie, welke gisteren werd ge opend Dank zij de voortreffelijke fotogra fische techniek en de grote kennis van land en volk van Hamaya werd een beeld van bepaalde Japanse stre ken in een bepaald tijdperk verkre gen. dat bijzonder boeiend en leer zaam is. De foto's hebben in het bijzonder be trekking op de oostelijke provincies Aomori, Akita en Niigata in het winter seizoen. Kern: één serie Het grootste deel van de expositie wordt ingenomen door opnamen van nieuwjaarsceremoniën in het dorpje Nishiyokoyama. Deze zeer helder vertel lende serie treft behoudens door volken kundige aspecten ook door de bijzondere Aanbesteding Vlietsehool In het gemeentehuis van Voor schoten is aangesteed het bouwen van een 8-klassige openbare lagere school in de Vlietwijk, waarin de Vlietsehool ge vestigd zal worden. Er waren 36 inschrijvers. De laagste was de firma Corn. Boel te Voorburg voor f. 218.900 en hoogste de firma Hoe ben uit Rotterdam voor f. 334.500. De gunning is aangehouden. Lezing dr. Brongersma In de grote aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam heeft dr. L. D. Brongersma. weten schappelijk leider van de expeditie naar het Sterrengebergte op Nieuw-Guinea, gisteravond een voordracht met licht beelden over het eiland en zijn bevol king gehouden. Zijn gehoor bestond uit leden van het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap en de Ko ninklijke Vereniging Oost en West, af deling Amsterdam, die dr. Brongersma hadden uitgenodigd zijn voordracht te houden. De werkelijk ideale electrische NAAIMACHINE voor de MODERNE WONING. Gewicht slechts 7 kg. Ook in zig-zag leverbaar. BREESTRAAT 171 Koopt U de complete inhoud ineens dan ontvangt U de waardevolle cassette gratis. Ideaal voor het opbergen. 6 |GERÖj( ZILMETA) Studentenconferentie Zendingshogescliool In de Zendingshogeschool is gisteren een halfdaagse conferentie gehouden, welke georganiseerd was door de Hervormde Studentenraad. Ze stond onder leiding van dr. K. E. H. Oppenheimer, hervormd studentenpredikant. Op deze conferentie, waarvoor grote belangstelling bestond, hield ds. C. Aalders uit eerste spreker een inleiding over het geestelijk leven. -Gravenhage als Bij het stellen van de vraag aldus ds. Aalders hoe het geestelijk leven kan worden binnengetreden, blijken kerkgang, meditatie of bijbellezen op zichzelf niet de kracht te hebben om de poort tot dat leven te openen. Het geheim ligt daarin, dat het iets te ma ken heeft met de keerzijde van het leven. In vele levens, zo stelde spreker, is er het verlangen naar een kracht, die de innerlijke wanorde kan ovenvinnen en naar een stem, die werkelijk gezag heeft.. Men wenst zich het bezit van een oor, dat inderdaad zou willen luisteren. Het principe van geestelijk leven is, dat er in de mens een besef leeft van orde en wanorde, waardoor het geestelijk leven tot ontplooiing kan komen. Spreker wilde geen kwaad zeggen van de academische opleiding van zijn hoor ders en van hemzelf, maar deze leert een louter wetenschappelijk denken, waarmee alle dingen op een bepaalde manier worden benaderd. Alles wordt tot voorwerp van onderzoek verlaagd, in plaats van dat wij ons tegenover het Goddelijke op een lager standpunt stel len. ALS EEN KIND ZIJN.... Dit loopt uit op een vereenzaming van de moderne mens en daarom moet er in ons wezen iets worden omgezet. Het ge heim van iemand diepste levenshouding, het subjectieve kennen, dient tot volle bloei te worden gebracht. Jezus, die zelf ook veel heeft moeten worstelen, heeft ons geleerd als een kind te zijn. De aandacht van een kind (het opgeslorpt zijn door zijn omgeving) is moeilijk voor ons en ons kritisch denken werkt des tructief. Voor het oordeel over goed en kwaad is een lange weg van lering no dig. Wanneer de mens op het spoor komt van Hem, die zioh aan al het ob jectieve onttrekt, dan krijgt het geeste lijk leven nieuwe steun, want wie door het luisteren, het geheimenis zal leren kennen, die zal gegeven worden. Horen wij door tot op God, dan wordt het geestelijk leven van oneindige diepte, aldus besloot ds. Aalders. Over deze inleiding werden uit de kring van studenten een aantal vragen gesteld. Enkele beantwoordingen gaven nog aanleiding tot levendige discussie. CHRISTUS EN DE GESCHIEDENIS Na een gemeenschappelijke brood maaltijd in de grote zaal begaven de conferentiegangers zich weder naar de aula. waar dr. Oppenheimer het woord gaf aan de tweede spreker, dr. H. Berk hof, rector van het Theologisch Semi narium en benoemd tot kerkelijk hoog leraar te Leiden. Dr. Berkhof, die het onderwerp „Christus en de geschiedenis" behan delde, begon met citaten van Jezus uit Daniël, waarvan het „Mij is ge geven" weerslag vindt in het zen dingswerk, dat ook kenbaar zal zijn aan negatieve tekenen. Ook Paulus doelt in 2 Thess. 2 1-8 op een dubbel geheimenis, nl. dat Jezus is gezet tot een val en een opstanding. Spreker zag dit als een geloofsovertuiging over onze historische werkelijkheid. Met deze visie van Paulus voor ogen, kan men, het gelovende, het in de ge schiedenis ontdekken en terugvinden, waarvan spreker een aantal voorbeel den gaf. Wanneer de primitieve volken menen, dat ziekte de wil van God is. stellen de zendelingen daar tegenover, dat dit niet juist is. Het leven, door het evangelie opgevoed, wordt dan verzakelijkt, omge woeld en van demonische machten be vrijd. Vaak worden wel de vruchten van het evangelie geaccepteerd, maar niet de boom. SPEELBAL EN BELANGENGROEPEN De Staat aldus dr. Berkhof kan een speelbal van belangengroepen wor den, met het gevaar van een opnieuw sacraliseren. Maar er zo aan geloven als de oude volken in Egypte en China de den, kunnen wij niet meer. Het wordt dan een heen en weer tussen seculari sering en sacralisering of tussen idolen en nihilisme. Het gezegende en het de monische van de prediking zijn vaak naast elkaar gelegen en in dit verband citeerde spreker Guillaume van der Graft „Het. Koninkrijk groeit en zijn schaduw groeit mede". Doch straks zijn de geboorteweeën over als de presentie van Christus alles overvloeit. Dr. Berkhof gaf naar het bijbelwoord uit Thessalonisenzen, dat het- geheime nis anders uitwerkt dan dat het van binnen is. als zijn zienwijze. dat de men leeft in een wereld van grijzen van het mysterie van Christus. Uit deze grij zen moet de mens kiezen, waarbij wij ons kunnen vergissen. Soms denken wij kennelijk leiding te ontvangen, maar la ter blijkt het „dood spoor" te worden. Dit kan ons geloof echter niet schok ken, want interpretatie is gebaseerd, op geloof en niet omgekeerd. Onze inter pretatie zal altijd relatief zijn, maar on danks de spanningen moeten wij stand houden. want als deze worden opgehe ven, zal de verheerlijking van de Men senzoon en de tegenwoordigheid van Ziin rijk openbaar worden. Ook dr. Berkhof kreeg vele vragen te beantwoorden. Naar aanleiding van het artikel „Oranje-bollen" in de rubriek „Lezers Schrijven" in het LD. van woensdag 25 november j.l. zend ik U een door mij gemaakte foto(l) bij een van de over steekplaatsen op het Stationsplein. De bushalte ligt principieel verkeerd: in de richting van het centrum overste kende voetgangers hebben pas midden op de rijbaan overzicht van de situatie en kunnen door het ry verkeer niet tijdig worden opgemerkt. Bovendien is deze toestand in strijd met de verkeerswetgeving! Het is onbe grijpelijk. dat de plaatselijke verkeers- autoriteiten nog niet hebben ingegrepen. Het zou bijv. mogelijk zijn, de uitstap- halte te verplaatsen, en wel tot voorbij de taxistandplaats; dit laatste is dan noodzakelijk in verband met de ligging van de andere oversteekplaats, waar anders hetzelfde euvel zou optreden. Wellicht brengt, zoals reeds opge merkt, het gebruik van stoplichten pas een grotere veiligheid. Hetzelfde geldt dan op de Rijnsburgerweg en op het Levendaal, waar blijkens de berichten kortgeleden een ongeluk gebeurd is bij de oversteekplaats Kraaierstraat! Op de andere foto (2) ziet men een regelmatig voorkomende situatie op de andere rijbaan van het station: de par- keerstrook is bezet, met het gevolg, dat kort-parkeerders hun wagens maar even (of langer!) op de rijweg zetten, om niet zo ver te hoeven lopen. Is hier niets aan te doen? Het systeem van „wegpijlen" heeft trouwens ook weinig zin, aangezien velen, rydend in de richting van het viaduct, zich hier aan niet storen, wat dan ook soms onmogelijk gemaakt wordt blijkens deze foto. Men bedenke echter, dat onzekere situaties ook gevaren scheppen Men krygt de indruk, dat de politie dikwijls machteloos staat tegenover de rijstebrijberg van overtredingen; dit doet weinig goeds vermoeden voor de bestrij ding van de onveiligheid! Ik dank U voor de aandacht, die U hieraan hebt willen besteden. Hoogachtend. W. VAN ROOIJEN, Marlslaan 11, Lelden. Advertentie Lijm en plak alles met van Ceta-Bever JUBILEUM H. ZAALBERG BIJ AMSTERDAMSCHE BANK Op 1 december herdacht de heer H. Zaalberg, algemeen procuratiehouder van de Amsterdamsche Bank N.V. alhier, het feit, dat hij 40 jaar geleden in dienst trad bij het Noordhollandsch Landbouwcrediet. welke instelling op 1 januari 1940 werd overgenomen door de Amsterdamsche Bank. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Caroline, dr. van J. Korenhof en M. Bavelaar; José. dr. van A. Bouwman en W. J. Stouten; Viola, dr. van J. Groene- veld en P. A. Troost; Abraham, zn. van A. van Weeren en K. Dijkstra. OVERLEDEN M. E. Tiggeloven, 64 Jr.. weduwe van J. S. M. Banen; L. F. Bleljl 49 Jr., echtge note van W. van Rijn. Mindervaliden behaalden hun zwemdiploma Gisteravond hebben in „De Overdekte" twaalf mindervaliden uit Leiden en om geving hun zwemdiploma behaald. Ne gen verwierven het diploma A en drie het diploma B. Opgemerkt dient hierbij te worden, dat de eisen voor dit diplo ma volkomen gelijk zijn aan die voor valide personen. Er bestond voor dit diplomazwemmen veel belangstelling. Behalve afgevaardig den van de Algemene Nederlandse Inva liden Bond en de Nederlandse R.-K. In- validenbond „St.-Lidwina", waren ook vertegenwoordigers aanwezig van het Bureau Sociale Zaken en Arbeidsbemid deling. Het zwemexamen werd afgeno men door de heren Kampenhout en Gi>- lijn. De heer H. P. Pannekoek opende de bijeenkomst en heette de aanwezigen welkom. Hij herinerde aan de oprichting in 1952 toen de beide organisaties ANIB en „St. Lidwina" besloten de minderva liden onder medische controle de zwem kunst bij te brengen. Bijzondere dank bracht hij aan de in structeurs van de „Leidse Watervrien- den" en de EHBO. Deze medewerkers ontvingen van de heer Pannekoek een geschenk. Hierna liet men in een korte demon stratie zien, hoe er op de oefenavonden gewerkt wordt. Geslaagden voor het diploma A: L. G. M. Alkemade (Noordwijk). mej. A. Wijier (Noordwyk), mej. G. Ouds hoorn (Rijnsburg), mej. J. van Seggelen (Warmond), mevr. J. By-Dunnebier (Sassenheim), M. Kapel (Noordwyk mej. M. de Jong (Katwijk), mej. H. C. van de Meer (Leiden), J. van Houten (Noordwyk); Diploma B: mej. L. Steen voorden (Noordwyk), mevr. A. Lourier (Leiden) en Ph. J. Levaert (Leiden). 0WM-fc, f les Saint Marcel f8.25 Een echte Franse cognac tegen een Hollandse prijs. Hoogheemraadschap Rijnland LASTEN OP ONGEBOUWD VERLAAGD VAN 1.63 TOT 1.40 De Verenigde Vergadering van Rijn land heeft gisteren de begroting voor het jaar 1960 vastgesteld. De omslag per ha. ongebouwd werd onveranderd ge raamd op f. 12 per ha. In verband met de geleidelijk toenemende omvang van het gebouwd, dat volgens het reglement 2/5 van de totale omslag dient op te brengen, konden de lasten daarvan wor den teruggebracht van 1.63 tot 1.40 der belastbare opbrengst. Belangrijke nieuwe plannen geeft de begroting noch op de gewone dienst noch op de kapitaaldienst te zien. Ver melding verdient, dat de post afvalwa terzuivering verhoging onderging ten einde de mogelijkheid te scheppen het boezemwater op het gehalte aan radio activiteit te doen onderzoeken. In ver band hiermede werd aangedrongen op bevordering van een spoedige totstand koming van de in maart door de verga dering vastgestelde, thans bij de provin ciale besturen van Zuid-Holland en Noord-Holland aanhangige, concept-re glementswijziging op het punt van de afvalwaterzuivering, volgens welke de lasten van deze tak van Rijnlands be moeiing via een afzonderlijke begro- tingsdienst en heffingen van de vervui lers op billijker wijze worden verdeeld. Mr. dr. J Hazenberg te Wassenaar werd voor 1960 herbenoemd als plaats vervangend hoogheemraad. Niet 1920 maar 1927 In ons overzichtige „Op zevenmijls laarzen door VVSL-historie" in ons blad van gisteren werd vermeld dat Prinses Juliana in 1920 als noviet tot de vereni ging toetrad. Dit moet zijn 1927. INTERKERKELIJKE SAMENWERKING Evenals vorig jaar zullen in de Oud- Katholieke Kerk aan de Zoeterwoudse Singel op de komende adventszondagen vespers gezongen worden, die in inter kerkelijke samenwerking tot stand ge komen zijn. Leden van verschillende kerken zullen als liturg en lector funge ren. De eerste dienst is zondag a.s. om 6.30 uur. Op de volgende zondagen wor den deze vespers om 5 uur gezongen. Expositie in Volkenkunde ZHmeétt

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3