Gérard Philipe door hartaanval getroffen J. P. VAN DER BLOM Studiecommissie ontwikkeling visserij spoedig in werking Pracht handen RIDER 0: Frans toneel en film verliest een begaafd en bemind acteur ABDIJSIROOP Agenda Met een enkeJ woord DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 Goede en verkeerde accenten (Van onze t.v.-medewerker) De jubilerende NCRV heeft ter verho ging van de feestvreugde een fotowed strijd uitgeschreven, waarvan de onder werpen respectievelijk waren vakantie, kinderen en naar vrije keuze. Het aar dige was, dat er een aparte prijskamp voor 11- tot 17-jarigen was. De oogst bedroeg 4000 foto's, waarvan slechts 250 in de jüniorenklasse. Zo werd het ten minste gesteld, omdat dat kleine aantal kennelijk was tegengevallen. Wij vinden het daarentegen 250 winstpunten, al vielen die natuurlijk niet allemaal in de prijzen. Ons viel echter heel iets anders bitter tegen. De makers van conventio nele plaatjes zagen zich bekroond en enige fotografen met visie moesten zich tevreden stellen met projectie op de beeldbuis; zoveel als een eervolle ver melding, zou men kunnen zeggen. Op voedkundig was men dus reeds bij de prijstoekenning tekortgeschoten, maar erger lijkt ons, dat de kijkers de indruk krijgen, dat wie langs vertrouwde lijnen wandelt, als de beste wandelaar wordt beschouwd. Daarentegen was de gedachtenwisse- ling De Vries-Van Duinkerken fris op gezet, omdat de één de mening van de ander formuleerde. Het ging over kerk en kunst, waarop overigens en helaas niet dieper werd ingegaan. Ook hier werd de visie een halt toegeroepen. Mo derne architectuur kreeg eveneens te weinig tijd toegemeten, want vooral te gen het eind was het prentjes kijken zonder meer. Zelfs geen „intiteling" dat zijn de gedrukte toelichtingen, welke onderaan het beeld worden vertoond had er op kunnen overschieten. De Hemony-herdenking daarentegen kwam goed uit de verf. Alleen hinderlijk, dat de tijdberekening te wensen overliet, want het gepraat tussen het spelen van het Wilhelmus door stoorde sterk. Daarop besteeg Dick van Bommel zijn „telediscoparade"-paardje en hij dartel de weer fraai rond. Wü konden ten minste niet de toespraak van minister Klompé te erg vinden, zoals we wel van andere zijde vernamen. We hebben het idee, dat als er nog eentje pret over gehad zal hebben het Hare Excellen tie zelf geweest moet zijn. Kroesjtsjef, aan Nixon een mop vertellend bij mon de van Snip en Snap, was ook een aar dig nummertje. De verpakking met Callas konden we minder waarderen, maar het geheel was toch wel weer flink gek. Han Rensenbrink is een aardige jon gen, die de dieren zeer innig liefheeft, maar er te lang over babbelt. De keuze van zijn onderwerp was meer nuttig dan „Staatsziekenfonds is niet gewenst" De voorzitter van de Federatie van door verzekerden en medewerkers be stuurde Ziekenfondsen (V.M.Z.), de heer A. J. van Leusen, heeft tijdens de ope ning van de gisteren in Utrecht gehou den vergadering van deze Federatie ais zijn overtuiging uitgesproken, dat de verzorging van de volksgezondheid ge baat is met een zo groot mogelijke zelf standigheid van het Ziekenfondswezen. „De overgrote meerderheid van ons volk", aldus de heer Van Leusen, wenst beslist geen Staatsziekenfonds. Evenmin is er een meerderheids-verlangen naar een totale algemeen verplichte volksver zekering. Sprekende over de beheerskosten van het Ziekenfondswezen zei de heer Van Leusen, dat deze slechts een zeer klein gedeelte van het totale budget vormen (pl.m. 6%) en dat zelfs ingrijpende ver anderingen van de huidige gezondheids verzorging geen noemenswaardige in vloed hebben op de premiestelling, om dat het beheersapparaat, naar zijn me ning, zeer economisch werkt en men zich dagelijks inspant het nog meer te ver beteren. Een Staats-apparaat zal oneindig veel duurder komen, aldus spreker, die in dit verband wees op de enorme toeneming van de totale beheerskosten voor ziekte verzorging indien voor allerlei catego rieën ambtenaren afzonderlijke verzeke ringsinstellingen worden gecreeërd. aantrekkelijk, maar wat hij nodig heeft, is een regisseur, die hem binnen de perken van de welsprekendheid houdt. Men moet kunnen wat Kan kan, om al doorbordurend te blijven boeien. Pi Scheffer opende met trombone en twee specialisten, waarvan één uit het „vijandelijke" kamp, hetgeen zowel op de deelneming aan de VARA-quiz kon slaan als op de serieuze instelling van het lid van het Brabants Orkest. Al pratend bleek er geen verschil in waar dering voor de knappe speeltechniek. Via de mondharmonica en Jan Klaas- sen ging het wij kunnen er heus niets aan doen naar het kerstverhaal, voordracht, eigenlijk meer stemmenspel, geënt op een door Cruys Voorbergh int het Frans vertaalde geschiedenis, door leden van de „Theater"-groep met mu ziek van onze oud-stadgenoot Klaas van Beeck. Na een paar zinnen was het weer helaas over. Beginnende zan gers en -essen kregen echter ruim de tijd toegemeten. De dagsluiting uit het Christelijk Blindeninstituut in Zeist was een waar dig sluitstuk door inhoud, opvatting, regie en aanpak. Indringend zonder on bescheidenheid. Het maakte veel tekor ten goed, omdat dit slotaccent zuiver was. (Van onze parlementaire redacteur) We zien in de visserij het streven om steeds grotere schepen te bouwen constateerde minister Marijnen gisteravond in de Tweede Kamer. Dat stelt het visserijbedrijf voor financiële moeilijkheden. Het is de vraag of de ontwikke ling in de juiste richting gaat. Zal de toekomst zijn aan het vangfabriekschïp of aan de traditionele visserij met kleine eenheden? Dat is mede afhankelijk van internationale factoren. Een oplossing van het totale probleem is moeilijk. Dezer dagen zal daarom een commissie worden geïnstalleerd om de minister van advies te dienen in verband met de algemene problematiek. Voorzitter van deze commissie zal zijn prof. A. Diepenhorst te Groningen. Wetenschappelijk is vastgesteld dat er sprake is van overbevissing van enkele belangrijke vissoorten in de Noordzee. Uitbreiding van de vangstcapa citeit is een internationaal verschijnsel. In internationaal verband zal behoefte komen aan overleg over de bevissing van de Noordzee. Een wet tegen waterverontreiniging moet er met spoed komen, verklaarde minister Marijnen. De wet is in voorbe reiding. Er wordt met kracht aan ge werkt. Mededelingen over de plannen tot verbetering van de havens van Scheve- ningen en Katwijk rekende de minister Uen nimmer ruw of schraal n Het is de Hamomelis die het m doet De vermaarde acteur en voor- Jean Vilars gezelschap in het Theatre aanstaande Franse filmacteur Gé rard Philipe is gisteren in zijn woning te Parijs aan een hart aanval overleden. Hij behoorde op zijn 37ste jaar tot de begaafdste, zuiverste en geliefdste acteurs van het Parijse toneel. Gérard Philipe speelde in talloze films de jeune premier of de avonturier en met een dergelijk élan. dat zijn roem internationaal werd door films als ,.Pnr)f"n 1" (roet fUna Lollo- Wenst U Advertentie ook een kapsel Dan naar modern STEENSTKAAT 57 Oecumenisch werk wezenstaak der kerk In Utrecht kwam de synode der Oud- Katholieke Kerk bijeen. Na een misvie ring in de kathedrale kerk nam de zit ting een aanvang met een rede van de aartsbisschop, mgr. dr. A. Rinkel. Deze memoreerde allereerst het overlijden van de bisschop van Deventer mgr. E. La- gerwey en schetste zijn bijzondere ver diensten voor de kerk en het oecume nisch werk. Voorts vermelde spreker dat de internationale bisschopsconferentie inderhandelingen voert met het patriar chaat van Konstantinopel met betrek king tot een nauwer samengaan van beide kerkgemeenschappen. Met de Anglicaanse kerken bestaan goede con tacten en binnen enkele jaren is er een conferentie te verwachten van bisschop pen, die met de Anglicaanse kerk nauwe betrekkingen onderhouden, welke conferentie door de aartsbisschop van Canterbury zal worden bijeengeroepen. Het oecumenisch werk noemde de bis schop een van de wezenstaken der kerk. Nadat de synodale raad bij monde van haar voorzitter de heer C. A. van Thiel verslag van haar werkzaamheden in het afgelopen jaar had gegeven en de financiële stukken uitvoerig waren besproken en goedgekeurd, sprak pas toor G. J. Blom over de problemen rondom de IJmond en de Randstad Holland. Tenslotte werd na uitvoerige discussie het voorstel van de synodale raad aan genomen, waarbij alle leden der kerk besturen persoonlijk lid van de synode worden en het aantal kerkbestuurders per parochie wordt uitgebreid. Een nieuwe synodale raad werd gekozen, be staande uit drie geestelijken en vier kerkbestuursleden. Voorzitter voor de komende jaren werd can. H. D. Raay- maekers uit Rotterdam. GERARD PHILIPE brdgida) en „Les grand es manoeuvres" van René Clair. De laatste, sterk be sproken film waarin hij een hoofdrol vertolkte, was Roger Vadams „Les liaisons dangereuses", die voor uitvoer verboden werd. Zelf gaf Gérard eigenlijk de voorkeur aan een optreden op de planken, aan direct contact met het publiek, gewoon publiek vooral. Hij was verbonden aan National Populaire, het herleefde volks toneel, en vond de rol van zijn leven in Comeilles „Le Cid", waarin hij heel het Franse klassioisme en de romantiek in zijn vertolking neerlegde. Van rechten naar toneel Tot de fiilrns, die Philipe bekend maak ten, behoorde ook „De idioot", „Le diable au corps", Juliette ou la clé des son- ges" „Tijl Uilenspiegel", „Les Orgueil- leux", „La ronde", ,Une si jolie petite plage", „De zeven doodzonden" en „Alle wegen leiden naar Rome". De lange, slanke, blonde Gérard Philipe met zijn klare blauwe ogen, zijn sympathiek gezicht en zijn ironi sche intelligentie maakte o.m. reizen raar Washington en Moskou. Hij werd geboren in Cannes op 4 december 1922. Hij studeerde enige tijd rechten, maar maakte zijn toneeldebuut in het Casino van Cannes in André Roussins „Une grande fiille toute simple". Op tournee in de provincie ontmoette hij de Parijse theaterdirecteur Jacques Hebertot. Na bij hem gespeeld te hebben volgde hij lessen aan het Parijse conservatorium. In 1944 maakte hij zijn debuut bij de film. Philipe was een der medeoprich ters van het Theatre National Popu laire, het door de staat gesteunde Pa rijse volkstheater. In 1957 werd hij voor zitter van de Franse nationale commis sie van acteurs en een jaar later mede- voorzitter van het vakverbond van ac teurs. Geluksgetal dertien Toen Philipe de wereld van de kunst betrad, voegde hij een „e" aan zijn achternaam Philip toe om zijn acteurs- naam op een totaal van dertien letters te kunnen brengen .wat hij als zijn ge luksgetal beschouwde. In 1951 trouwde Philipe met Nicole Tourcade een producent van reisfllms. De acteur laat een dochter van vijf en een zoon van twee jaar achter. Toen hij een half jaar geleden in Mexico filmde, had Philipe amoebe dysenterie opgelopen. Veertien dagen ge- 'eden werd hij wegens een amoebe-abces geopereerd. Zondag jl. was hij uit het ziekenhuis ontslagen en zijn herstel ver liep goed. totdat hij gistermiddag in zijn flat door een hartaanval werd ge troffen. Het Franse toneel heeft met de vroege dood van Gérard Philipe een zware slag geleden, een slag die ook zeker door de honderdduizenden in en buiten Frank rijk, die hem alleen maar van de film kenden met droefenis zal worden erva ren. niet tot zijn bevoegdheid. H(j staat er persoonlijk niet onverschillig tegenover. Hij zal er bij zijn ambtgenoot van Ver keer en Waterstaat op aandringen spoedig een standpunt te vormen. Er is geklaagd over de plotselinge af kondiging van de langere gesloten tijd voor het vissen op snoekbaars in het IJlsselmeer met sleepnetten. Er is geen sprake van een plotseling besluit, ver klaarde minister Marijnen. Er is lang durig en veelvuldig overleg gepleegd met alle belangrijke vissersverenigingen rond het IJsselmeer. Iedereen wist dat het besluit zou komen na de kuiltijd. Het was geen verrassing. De maatregel is genomen in het belang van degenen die er tegen protesteren. De snoekbaars verdraagt de intensieve bevissing met sleepnetten niet meer. Inperking is ge biedende eis. De vissers, die in verzet z(jn gekomen, zijn niet aangesloten bij een vereniging van IJsselmeervissers. Goed jaar De minister betwijfelde of de vissers moeten aankloppen bij Sociale Zaken. De besommingen in de laatste jaren to nen een steeds stijgende lijn. Aangeno men mag worden dat ook dit jaar voor de visserij goed is geweest. Ter vermijding van misverstand maakte de minister er op attent dat de visserij met staande netten is toege- De 23 genezende bestanddelen van Abdijsiroop (Akker-Si roop) verjagen de gevaarlijke ziektekiemen, zuiveren de luchtwegen en lossen slijm op DONDERDAG: Casino-theater: K. en O.-film: „The quiet man". 8 uur nam. De Kleine Burcht: Lezing Leldse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Plantage 16: Lezing dr. J. C. Groot voor niet-katholieken. 8 uur nam. Stariszaal (foyer): Filmavond Alg. Ned. Bedrijfsbond voor Metaalnllverheid en de Elektrotechnische Industrie 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Chr. Gvmnastiekver. „Jahn" 7 30 uur nam. Leiderdorp. Gebouw Eikenlaan Vergadering Prot. Interk. Stichting voor Maatschappelijk Werk en Gezinsverzor ging. 8 uur nam. VRIJDAG Den Burcht (grote zaal): ,,On6 Grunne- gerlaand", Delftse club speelt ..Berendje Niksnut" 8 uur nam. Doezastraat 2a: Gew. Arbeidsbureau geeft voorlichting over Zuid-Afrlka en Rhodesia. 8 uur nam Gerecht 10: Prof. dr. A. J. Rasker. spreekt over „Europa tussen Oost en West". 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. van Huisvrouwen. Lezing en film over katoen. 2.30 uur nam. Gulden Vlies: Opening Leldse Llcht- week. 7 uur nam. PieterskerkAvondgebed. Spr. ds. Bar nard. 7.157.50 uur nam. Pieterskerk: Pauzeconcert Leids Studen ten Zangkoor en Collegium Musicum. 12.3012.55 uur nam. Schouwburg: VPRO-ensemble Benny Vreden met cabaretfantasie ..Pampus" 8 uur nam. Thearoom-Rest. v. d. Heijden (Bree- straat)Ledenvergadering Ned. Handels reizigersver. 8 uur nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubr. 18.30 Fanfare orkesten 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. en orgel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Ge- var. progr. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsport- uitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Or- gelconc. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.30 V .d. Jeugd. 18.45 Sportpraatje 18.55 Gesproken brief. 19.00 V .d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Omr.ork. en piano. 21.00 Ahasverus, hoorsp. 22.15 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 De wereld van vandaag, lezing. 20.30 Ontmoetingen met het geluk, drie één- acters. Van Nelle bestellen Advertentie VOOR VRIJDAG 27 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 1315 zonnewijzer 13.20 Gram. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Gram. 14.10 Slotzusters, klankb. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Zang en plano. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. (Intermezzo: Gram). 17.40 Beursber. 17.45 Gevar .muz. KRO: 18.20 Lichte muz. 18.50 Rege- ringsuitz.: Emigratierubriek. Het emigra tiepraatje v. H. A. Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. praat- Je. 19.40 Verz.progr. v .d. milit. 20.30 Ame rika, land van vele maar begrensde mo- felijkheden, klankb. 21.00 Lichte muz. 1.20 Pianorecital. 22.00 Lichte muz. 22.20 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Ruimte als bevrijding, praatje. 22.50 Ge var .progr. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 Nederlandse vrouwen 1. h. bultenl., praatje. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 V .d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Pianoduo. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerings- uitz.: Landb.rubr.: De boer van Nooitge- dacht .12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Een praatje over wedstrijd- bridge. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Muz. uit Mexico. 14.25 Boekbespr. 14.45 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 V. d. zieken. 17.00 Gram. 17.55 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 De puntjes op de 1, lezing. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu. praatje. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 De bijbel en ons geloof, lezing. 20.20 pianorecital. 20.25 De camera als psycho loog, praatje. 20.35 De wereld vergadert, Van Nelle bestellen Advertentie Zuidsingel 8: Ouderavond Mytylschool. 8 uur nam. Wassenaar. DeylerhulsHervormde Gemeente-avond. 8 uur nam ZATERDAG praatje. 20.45 Kamerkoor. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Lichte muz. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muz. praatje 23.55—24.00 Nws. Van Nelle bestellen Advertentie (Over de vierde l(jn van 1820 uur) I. Carl Maria von Weber. 1. Ouverture „Abu Hassan". Symphonie Orkest van Bamberg o.l.v. Fritz Lehmann. 2. uit „Der Freischütz", a. Nein, l&nger trag lch nicht die Qualen; Durch die walder, durch die Auen (Ree. en Aria Max le bedrijf). Frans Vroons, tenor. Weena Symphonie Orkest olv. Wilhelm Lolbner. b. Wie nahte mir der Schlummer (Scène en Aria Agathe 2e bedrijf). Gré Brouwen- stljn, sopraan. Residentie Orkest olv. Willem van Otterloo. c. Elnst trailmte meiner sel'gen Base (Romance in Aria Annchen 3e bedrijf). Rita Sterelch, so praan. Philharmonisch Orkest van Berlijn olv. Fritz Lehmann. d. Was glelcht wohl auf Erden (Koor der jagers 3e bedrijf). Koor van de Stedelijke Opera te Berlijn. Prilharmonisch Orkest van Berlijn olv. Joseph Keilberth. II. Albert Lortzlng. 1. „Zar und Zim- mermann" (2e bedrijf). Komische opera ln 3 bedrijven. Plaats en tijd van han deling: Saardam in Holland omstreeks 1698. Personen: Peter I, Tsaar van Rus land ,als timmermansgezel onder de naam Peter Michailow, Horst Günther, bariton; Peter Iwanow, een Jonge Rus, Alfred Pfeifle, ^enor; Van Bett, burgemeester van Saardam, Gustav Neldlinger, bas; Marle, zijn nicht, Ellinor Junker-Glesen, so praan; De weduwe Brown, Therese An ders, als; Markies van Chateauneuf, Fran se gezant, Walther Ludwig, tenor; Lord Syndham, Engelse gezant, Wolfram Zlm- mermann, bas; Admiraal Lefort, Russische gezant, Gustav Grefe, bas; Een officier, Karl Splrwes; Een raadsdienaar, Siegfried Fischer-Sandt. Timmerlieden, burgers, burgeressen. Dlaloog-regie: Karl Ruppel. Koor en Orkest van het Württembergs Staatstheater, Stutgart. Dirigent: Ferdi nand Leitner. 2. uit „Undine" a. Ouver ture Symphonie Orkest van Bamberg olv. Victor Reinshagen. b. Was seh' lch! Ihr seld glücklich wieder da? Nun frellich; Ihr seht es Ja! (Ent'act muziek, duet Hans Veit 2e bedrijf). Toni Blakenheim, bas; Walther Ludwig, tenor. Symphonie Or kest van Bamberg olv. Victor Reinshagen. c. So wisse, dasz in allen Elementen. (Ree. en Aria Undine 2e bedrijf). Anny Schlemm, sopraan. Symphonie Orkest van Bamberg olv. Victor Reinshagen. d. Ballet muziek. Symphonie Orkest van Bamberg olv. Victor Reinshagen. e. Vater, Mutter, Schwestern, Brüder (Lied van Velt 3e be drijf). Walther Ludwig, tenor. Symphonie Orkest van Bamberg olv. Victor Reins hagen. f. Nun lst's vollbracht! (Duet Künleborn, Undine met koor 3e bedrijf) Hans Braun, bariton; Anny Schlemm, so praan. Koor van de Beierse Staataqpera, München. Symphonie Orkest van Bam berg olv. Victor Reinshagen. III. Frledrich von Flotow. Ouverture „Alles6andro Stradella". Symphonie Orkest van de Beierse Omroep, olv. Ferdinand Leitner. Van Nelle bestellen Advertentie Breestraat 19: gem. „Ecclesia". Evangelisatie Christen- 8 uur nam. Van Nelle bestellen Advertentie BINNENLAND De heer Soesanto Diojjosoegito, de nieu\j( benoemde zaakgelastigde van de Re publiek Indonesië ln Nederland, ls gister avond per vliegtuig in ons land aange komen. Hij volgt de heer M. Maramis op, die kortgeleden door zijn regering naar Djakarta is teruggeroepen. De Ned. Toonkunetenaarsbond heeft zich schriftelijk tot de leden der Tweede Kamer gewend met het verzoek te willen Sleiten voor een onmiddellijke salarisverh oging van 5% voor de leden van symfo nieorkesten. De minister van Sociale Zaken heeft aan dr. M. G. Candau, directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie, die enige dagen in ons land vertoefde, twee miljoen doses pokstof aangeboden, ter bestrijding van de pokken in landen, waar dit het meest noodzakelijk ls. De pokstof was afkomstig van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht. - Het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft meegedeeld, dat het ln de be doeling ligt dat mr. J. A. G. de Vos van Steenwijk, gevolmachtigd minister te Parijs, de huidige staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, zal opvolgen ln diens vorige functie, n.l. directeur-generaal politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Gistermorgen ls ln het ziekenhuis St.-Annadal te Maastricht aan haar ver wondingen overleden de 28-jarige mevrouw A. M. J. MulderMullenders uit Geleen. die gelijk gemeld met haar 2-Jarig zoontje op de arm aan de bushalte te Berg en Terblijt stond te wachten, toen een personenauto haar aanreed. Het kind- Je was reeds enkele uren na het ongeval overleden. De Raad voor de Burgerlijke Rijks dienst heeft besloten te bevorderen, dat ln verband met de afschaffing van de aubsidie op melk, per 1 Januari 1960 voor het overheidspersoneel een soortgelijke voorziening wordt getroffen als voor de werknemers in het particuliere bedrijfs leven, n.l. een verhoging van de kinder toelage of kinderbijslag met 2 cent per kind per dag, zulks gerekend van 1 ok tober 1959. I Generaal Humberto Delgado, Portu gees oppositieleider, die in het verleden kandidaat bij de presidentsverkiezingen ls geweest, zal op 29 november uit Londen ln Amsterdam aankomen. Hij maakt een rondreis door Europa om contacten te leggen met verscheidene vooraanstaande politici en om met hen de binnenlandse toestand van Portugal te bespreken. Hij zal tot 2 december in ons land blijven. Kapitein S. L. de Jong en officieren van de Nederlandse onderzeeboot Jager „Overijssel" zijn door de burgemeester van Bombay, de heer P. T. Borale ,in diens woning ontvangen. De „Overijssel" heeft vijf dagen in Bombay gelegen voor een onofficieel bezoek. Het schip ls gisteren weer vertrokken. Vanmorgen is het tweede slachtoffer van de explosie, die gistermorgen plaats had ln de gasfabriek van Leerdam, over leden aan zijn brandwonden. Het ls de 42-Jarige G. van Aalst. Hij laat vrouw en kind achter. De toestand van twee andere gewonden ls zorgwekkend. BUITENLAND Een medische tuchtraad te Londen heeft woensdag geweigerd, dr. John Bod kin Adams toestemming te verlenen om weer praktijk uit te oefenen. Dr. Adams werd ln 1957 vrijgesproken van moord, maar tot boeten van in totaal 25.000 gul den veroordeeld wegens het vervalsen van recepten voor gevaarlijke verdovende mid delen. Armeense tapijtwevers hebben een reusachtig tapijt van 164 vierkante meter vervaardigd voor het gebouw van de Ar meense Academie van Wetenschappen, zo meldt Troed, het orgaan van de Sovjet- ru8slsche vakbeweging. Het ontwerp was afkomstig van de Armeniër Kesjlsjian, die motleven uit de volkskunst gebruikte. De Londense Importeurs van een plastic kinderkatapult hoorden zich woens dag tot een schadevergoeding van 25.000 gulden veroordelen aan een zevenjarige, die door het spel met de katapult een oog verloor. Volgens een correspondent van de conservatieve „Daily Express" zijn Chinese troepen „enkele kilometers ln Bhoetan binnengedrongen". „Ongeveer 200 Chine zen houden het gebied nog bezet en de bewoners verlaten huh hulzen", aldus de correspondent. De Amerikaanse minister van Han del, Mtiller, heeft gisteren bij aankomst te New York na een reis van tien dagen door Polen, gezegd, dat uitbreiding van de handel tussen de Verenigde Staten en Polen wenselijk is. Hij zei tot verslagge vers dat hij geen concrete handelsbespre kingen in Polen heeft gevoerd. De Polen zijn de Amerikanen vriendschappelijk ge zind en dat is altijd bevorderlijk voor uit breiding van de handel, aldus minister Mtiller. De hoofdbouwmeester van de ge meente Moskou, Wlassof, oefende vandaag nogmaals kritiek uit op de pompeuze bouwstijl uit de Stalinistische periode. Deze stijl met de overdadige decoratie, die in 1954 op de architectenconferentie te Moskou is veroordeeld, heeft nog altijd aanhangers, aldus Wlassof ln een artikel in de .Izwestia" van heden, donderdag. De Moskouse architect oefent ook kritiek uit op degenen die geneigd zijn buiten landse bouwstijlen te imiteren. Door overstromingen in de „teen" van Italië zijn tenminste vijf mensen om het leven gekomen. Er zouden vele ge wonden zijn. Honderden gezinnen zijn dakloos. Het ergst getroffen door de wa tersnood is Cosenza. aan de samenvloei ing van de Busento en de Crati. Door dijkbreuken is het gehele laag gelegen deel van de plaats ondergelopen. De over stromingen zijn veroorzaakt door lang durige regen, die gepaard ging met or kaanachtige winden. Met Amerikaanse hulp zal ln West- Duitsland een tankschip van 16.000 bruto register ton worden uitgerust met een kernenergie-installatie met een vermogen van 10.000 PK. Prof. Ellles, technisch lei der van een Duitse organisatie die voor bereidingen treft voor het gebruik van kernenergie voor de aandrijving van sche pen, heeft in een persconferentie te Ham burg medegedeeld, dat dit atoomschip binnen drie Jaar gereed zal zijn. Mevrouw Anthina Mary Onassis (29), heeft bij het hooggerechtshof te Manhat tan een eis tot echtscheiding ingediend tegen haar echtgenoot, de Griekse reder Arlstoteles Socrates Onassis. Mevr. Onas sis heeft tevens verzocht om de voogdij over haar twee kinderen, de elfjarige Alex en de negenjarige Christina. Op welke gronden mevr. Onassis haar verzoek ba seert is nog niet bekendgemaakt. De enige grond die ln de staat New York voor echtscheiding wordt aanvaard is overspel. Den Burcht (foyer): Receptie 55-Jarig bestaan Zangver. „De Stem des Volks". 3.305 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. Bijbel studie van 1011 uur voorm.; 1112 uur. Spr. N. Heykoop van Huis ter Helde. Lakenhal: K. en O. Kon. Ned. Toon kunstenaarsver. „Een uur moderne Ne derlandse muziek". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Feestavond 10- Jarig bestaan R.-K. Leldse Harmoniekapel. 8 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg: Receptie 10- Jarig bestaan R.-K. Leldse Harmoniekapel. 35 uur nam Voorschoten. „De Grote Vink") Toneelver. Leidse Weg-Noord speelt: „Wat- kins". 8 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Spr. mevr. mr. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's getuigen: „Is dit leven alles wat wij hebben te verwachten??" 4 uur nam.; Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen: 5 uur nam. MAANDAG Schouwburg: Toneelgroep „Podium": ,,'t Gaat om je leven". 8.15 uur nam. Hotel Central: Ledenverg. Chr. Hist. Jongerengroep. Spr. G. v .d. Vliet over: Jeugd ln de chr. politiek. 8 uur nam. Harmonie: Ledenverg. Leldse Bond van Huls- en Grondeigenaren. 8 uur nam. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden: Lezing prof. dr. H. G. Beyen. „Een acte uit het tweede bedrijf der Pompeiaanse wand schilderkunst". 8 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Den Burcht: Ontspanningsavond Alg. Bond van Ouden van Dagen. 7 uur nam. Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde O.-cursus. Spr. dr. P. H. Pott over: „Het Buddhlsme en zijn kunst". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Frangalse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pieter GUtay en Rein Dool (tot 12 december) Lakenhal: Haagse Kunstkring Werkd.. 104 uur; zondags: 14 uur nam (tot 7 december) Rijksmuseum Geolugle en Mineralogie v. d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 4 Zon- en feestdagen 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Ook dit is Japan". Werkd. 104 uur; zondags 14 uur. (tot 28 fe bruari) BIOSCOPEN Trianon: ,,Kat op een heet zinken dak" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2 15. 4.30 7 en 9.15 uur. Casino: „Met de kapitein aan tafel". 18 Jaar. Werkdagen: 2 30 en 8 uur. Zater dag: 2.30, 7 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45 7 en 9.15 uur. Luxor: „Tarzan en zijn vijanden" 14 Jaar Werkdagen: 2 30 7 en 9.15 uur Zondag 2 30 4.45. 7, en 9.15 uur Ltdo: .Onstuimige driften" 18 Jr. Werk dagen: 2.30 7 en 9.15 uur Zondag: 2.30. 4.45 7 en 9 16 uur. Rex: „Het pantermelsje" 14 Jaar. Werk dagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9 15 uur. Donderdag cyclus: ..Cavalerla Rustlcana". 18 laar. Te Lelden ls geopend Centraal-Apotheek Breestraat 74, tel. 20552. B(j geen gehoor bij Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. KRO: 20.30 In terviews. 20.45 Zangersportret. 21.05 Film- documentaire. 21.45 Popul. liedjes. 21.45 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.00 Schoolradio. 16.00 Drle- venbeantw. 16.30 Onbekend. 17.00 Ork.- conc. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Hoor spel. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Bultenl. overz. 22.45 Recital. 23.15 Vragen- beantw. 23.45 Pari. overz. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. en weerber. 0.06—0.36 Alt viool en plano. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. muz. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V .d .vrouw. (Om 15.30 nws.) 16.00 Fabrleksfanfare. (Om 16.30 nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Planomuz. 18.15 Dlxielandmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Ge var. muz. (Om 22.30 nws.) 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.40 Lichte muz. 18.00 Gram. m. comm. 19.00 Nws. 19.20 Ork.conc. 20.10 Italiaanse muz. 20.40 Rita, opera. 21.45 Nws. 23.30 Ka- mermuz. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 18.30 Nwe. gram. 19.16 Kamermuz. 20.00 Hoorsp. 21.20 Oedipus Rex. opera. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 12.00 Ork.conc. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.02 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.15 Popul. liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.20 V .d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Automoblelkron. 19.40 Gram. 20.00 Ork.conc. 20.45 Kunstkaleido- scoop. 21.00 Ork.conc. (verv.) 21.35 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Kunstprogr. 22.5523.00 Nws. 484 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork.conc. 15.00 Werken v. Belgische com ponisten. 16.05 La Vestale, opera. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.20 Chansons. 20.30 Kamermuz. 20.10 Disco grafie. 22.55 Nws. dokterstelefoon 22222. Van Nelle bestellen I Advertentie WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a öo 0.4 0 Amsterdam onbewolkt zzo 8 9 Den Helder geh. bew. z 8 6-1 Ypenburg onbewolkt zzo 4 6-0 Viissingen licht bew. zzo 8 6 2 Eelde onbewolkt zo 4 3-3 De Bilt onbewolkt zo 8 5-2 Twente onbewolkt zo 3 2-4 Eindhoven onbewolkt zo 4 4-30 Z.-Limbur" onbewolkt zzo -4 7 -2 -4 4 9 5 0.2 6 5-0 Helsinki geh. bew. Stockholm geh. bew. Oslo regen Kopenhagen gen. bew. Aberdeen regen w.stil Londen regen z 6 Brussel onbewolkt zzo Luxemburg onbewolkt ozo Parijs zw. bew. w.stll Bordeaux zw. bew. zo i Grenoble onbewolkt w.stll 7 -4 Nice zw. bew. nnw 5 13 9 0 Berlijn geh. bew. ozo 4-1-3 0 Frankfort licht bew. w^tll 1-10 München mist o 2-1-4 0 Zürlch geh. bew. zw 11-10 Genève geh. bew. wnw 2 4-20 Locarno geh. bew. w.stll 9 6 0. Wenen geh. bew. ozo 3 4-10 Innsbruck onbewolkt wnw 2 9-10 Belgrado mist w.stll 7-1 0 Athene onbewolkt w.stil 16 6 0 Rome half bew. w.stil 18 12 21 AJaccio geh. bew. ono 1 14 9 5 Madrid half bew. w.stll 13 5 O Lissabon regen ozo 4 16 9 32 0 6 0

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2