PANTER Deze week 20 ct voordeel V KOFFIE HUG Nader overleg met Landbouwschap over garantieprijs voor de melk Tweede Kamer voorlopig akkoord Het avondje is gekomen! Neem één maand de HAG-proef Minister Marijnen verdedigde garantiel>eleid in de Kamer Ex-Gestapochef dr. Zimmermann tegen verwachting vrijgesproken Bonn zit met lastig probleem: de Olympische-vlaggenkwestie DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 (Van onze parlementaire redacteur) Indien de garantieprijs voor de melk gekoppeld blijft aan de kostprijs, kan dit er toe lelden dat de melkproduktie onverantwoord toeneemt en dat de garantieprijs voortdurend moet worden verhoogd doordat de kostprijs steeds stijgt als gevolg van grotere produktie. Ongeacht ongunstige omstandigheden. Daarom wil minister Marijnen in overleg met het landbouwschap een nieuwe basis zoeken, volgens objectieve maatstaven, voor de melkgarantieprijs. Met het oog op dit voornemen van de minister vond de meerderheid van de Kamer geen aanleiding haar bezwaren tegen het garantiebeleid op de spits te drijven. Men wilde voorlopig het resultaat van het overleg afwachten. Met de doeleinden van het garantie beleid was ook de heer Egas (PvdA) het eens. Hij kon ook meegaan met de op vatting van de minister, dat een ver ruiming van de methodiek in het garan tiebeleid noodzakelijk is en vond het geen bezwaar, dat aan het garantiebeleid geen structuurbeleid is gekoppeld. Daar om diende hij een motie in, waarin de regering wordt uitgenodigd een even wichtig samenstel van structuur- en garantiemaatregelen te ontwikkelen, zo danig, dat de positie van de agrarische bevolking niet wordt verslechterd en een redelijke verdeling van het agrarische Inkomen wordt gewaarborgd. Motie ontraden Minister Marijnen constateerde, dat er geen sprake is van verslechtering. Bovendien oordeelde hij de motie met betrekking tot het structuurbeleid voorbarig, omdat de Kamer nog niet weet welke beslissing de regering zeer binnenkort zal nemen over een meer jarenplan voor de cultuur-technische werken. Hjj ontraadde de aanneming van de motie. De Kamer heeft nog veel gesproken over het volgens minister Marijnen „volkomen theoretische geval", waarin de produktiestijging in de landbouw de gemiddelde nationale produktiviteits- stijging zou overtreffen. In dat geval dient de extra produktiviteitsstijging te worden aangewend voor een verlaging van de garantieprijzen. Aldus is over eengekomen tussen regering en Land bouwschap, omdat deze beslissing nodig was om de grenzen te bepalen van het garantiebeleid. Indien mocht blijken, dat deze begrenzing een wezenlijke rem zou vormen voor een gezonde loonontwikke ling in de landbouw, zou de minister dat punt opnieuw in het Kabinet aan de orde stellen. Reeds de vorige dag had de heer Vredeling (PvdA) een motie ingediend, waarin het oordeel wordt uitgesproken, dat voor de beloning in de landbouw dezelfde loonmaatstaven moeten worden Loonbeleitl in de landbouw (Van onze parlementaire redacteur) Bijzondere aandacht is gisteren in de Tweede Kamer besteed aan de samenhang tussen het loon- beleid en het garantiebeleid in de landbouw. De praktische uitwer king van de vrijere loonvorming voor de landbouw is in de eerste plaats een zaak, waarvoor het ge organiseerde bedrijfsleven zelf de verantwoordelijkheid draagt, ver klaarde minister Marijnen. Met het Landbouwschap is overeen stemming bereikt over het niet meer doorberekenen van produktiviteitsstij- gingen in een verlaging der garantie prijzen en het niet meer doorberekenen van loonsverhogingen in een verhoging der garantieprijzen. Er zijn nu bezwaren tegen gerezen, dat de regering aan het niet meer doorbe rekenen van en. van produktiviteitsstijginge Indien de produktiviteitsstijging de landbouw de gemiddelde nationale produktiviteitsstijging overtreft, dient het meerdere aangewend voor een ver laging der garantieprijzen. Min of meer is gezegd, dat hiermee een nieuwe richtlijn voor het loonbeleid is ingevoerd, die afwijkt van de algemene richtlijnen voor de vrijere loonvorming en de landarbeider in een minder gun stige positie plaatst. Deze stelling kon minister Marijnen niet onderschrijven. De bepaling vormt geen richtlijn voor de vrijere loonvor ming, maar stelt een grens hoever de overheid moet gaan met het garantiebe leid voor de landbouw. Natuurlijk kan een dergelijke begrenzing gevolgen heb ben in het loonpolitieke vlak, maar daar mee is dit nog geen nieuwe richtlijn voor de vrijere loonvorming, zoals de motie Vredeling suggereerde. Het is en blijft een begrenzing van het garantiebeleid. Niettemin verklaarde de minister zich bereid, indien mocht blijken dat deze begrenzing een wezenlijke rem zou vor men voor een gezonde loonontwikkeling in de landbouwsector, dit punt in het kabinet opnieuw aan de orde te stellen. Onderdelen van het landbouwbeleid (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft minister Marijnen gistermiddag verklaard, dat de marktsituatie geen aanleiding geeft con sumptie-aardappelen en eieren onder de gegarandeerde produkten te brengen. Bjj verandering van de situatie kan deze kwestie nader worden bezien. Het koolzaad is geen gegarandeerd produkt, omdat het van te geringe be tekenis is voor de inkomensvorming. Het is bovendien nationaal-economisch een van de meest verliesgevende produkten, zodat de produktie ervan niet moet wor den aangemoedigd. Het onderzoek inzake de ruilverkave ling komt slechts langzaam op gang. De grote aandrang tot ruilverkaveling duidt erop, dat er in de praktijk gunstig over wordt geoordeeld. Aan een meerjaren plan hechtte de minister veel waarde en hij hoopt op zeer korte termijn hierover een beslissing van de regering te kun nen mededelen. Dan kan ook het stem mingsprogramma voor 1960 tot stand komen. Over het rapport van de commissie- Hofstee over de structuur van de land bouw. kan niet zo spoedig een beslissing van de regering worden verwacht. Er moet eerst een openbare meningsvor ming over worden afgewacht. aangelegd als in andere bedrijfstakken. Daarnaast kwam gisteren de heer v. d. Ploeg cKVP) met een motie van ongeveer gelijke strekking, waarin als oordeel wordt uitgesproken, dat het regeringsstandpunt tot gevolg kan heb ben, dat bij de loonpolitiek in de land bouw niet dezelfde regels kunnen wor den gevolgd die voor de andere bedrijfs takken gelden, reden waarom de regering werd uitgenodigd zodanig nader te be slissen, dat het genoemde gevolg niet kan optreden. Tegen de motie-Vredeling had minis ter Marijnen het bezwaar, dat deze suggereert, dat er aparte richtlijnen zjjn voor de loonvorming in de land bouw. Dat is niet waar. De beperking heeft alleen betrekking op het garan tiebeleid. Hij was bereid de uitnodi ging in de motie-v. d. Ploeg op korte termijn in het Kabinet aan de orde te stellen en beschouwde de motie daar om als overbodig. Over de moties wordt vanmiddag beslist. Generaal jean E. Valluy. com mandant van de NAVO-strijd krachten in Centraal-Europa heeft gisteren een bezoek aan ons land gebracht. In het Ministerie van De fensie werd deze opname gemaakt v.l.n.r. vice-admiraal H. H. L- Pröpper. staatssecretaris, generaal M. R. H. Calmeyer, generaal Val- luy en minister ir. S. H. Visser. FURORE 14 cent In doosjes van 10 en 20 stuks. In smaakvolle geschenkverpakking: 50 stuks in blik Geen wijziging dividendbelasting De minister van Financiën zegt in zijn Memorie van Antwoord inzake de begroting van Financiën 1960 aan de Tweede Kamer dat hij een wijziging van de dividendbelasting in die zin, dat het karakter van voorheffing vol ledig tot zijn recht kan komen niet overweegt. Voor verreweg het belangrijkste deel van de gevallen waarin de dividend belasting thans eindheffing is te weten de dividenden welke naar het buitenland afvloeien is immers het karakter van eindheffing in overeen stemming met de thans internationaal gebruikelijke gedragslijn. Weliswaar, zo verklaart de minister, vindt in de inter nationale verhoudingen talrijke malen gehele of gedeeltelijke teruggaaf van dividendbelasting op uitgaande dividen den plaats, maar dit geschiedt in de regel slechts indien zulks is voorzien bij Gratificaties voor P.T.T.-weekloners De minister van Verkeer en Water staat en van Binnenlandse Zaken hebben thans volgens een bekend making van de F.T.T. goedgevon den. dat de gratificatieregeling, welke de P.T.T. reeds geruime tijd hanteert, zal worden uitgebreid. Daardoor kan aan tachtig procent van de week- loners binnenkort een extra weekloon worden uitbetaald. Dat is ongeveer het gemiddelde van de toegestane prestatiebeloningspercentages. it gem it. Zij vormen ongeveer tien een tussen belanghebbende staten ge sloten verdrag, waarbij de verdragspart ners zich over en weer tot het verlenen van die terugaaf hebben verbonden. procent. Zij zullen twee weken loon extra ontvangen. Van de resterende tien procent der weekloners zijn de prestaties beneden peil gebleven. Zij zullen van een gratifioatie verstoken blijven. Deze uitbreiding vain het gratificatie systeem geldt echter niet voor de maand'loners, omdat ten aanzien van de toepassing van de werkclassificatie en prestatiebeloning in tegenstelling met de weekloners nog geen beslis- sing*door de regering is genomen. Daar om zal voor de maandloners het tot nu toe gehanteerde gratificatiesysteem ook voor dit jaar ongewijzigd blijven. Voor de regeling van het invoeren van werk classificatie en prestatiebeloning voor de weekloners zal binnenkort overleg met de vakorganisaties aanhangig wor den gemaakt Dit betekent vermoedelijk, dat met ingang van 1 januari a.s. een opzet zal kunnen gelden, die. op basis van dit systeem van werkclassificatie en prestatiebeloning, is aangepast aan de structuur en de eisen van het bedrijf. Advertentie Dan zult u merken, hoe goed u en uw huisgenoten zich bij Koffie Hag voelen. Om u deze proefne ming te vergemakkelijken, is Koffie Hag bij uw winkelier tijdelijk met 20 ct voordeel verkrijgbaar! ImpHAG - Verkoopkantoor Haarlem Postbus 619 Nieuwe basis nodig voor melkprijsbeleid (Van onze parlementaire redacteur) By de verdediging van zijn landbouwbeleid heeft minister Marijnen gister middag in de Tweede Kamer uiteengezet dat zijn streven is gericht op een zo groot mogelijke produktie en een redelijke beloning van de landbouw. Dat is niet alleen een taak van de overheid, maar in de eerste plaats van het bedrijfsleven zelf. Het is volgens de minister noodzakelijk in het garantiebeleid meer ruimte te scheppen voor een doelbewuste prijspolitiek, teneinde de ontwikkeling in de landbouwsector in meer verantwoorde banen te leiden. Er moet rekening worden gehouden met de wisselwerking tussen het garantiebeleid en de ontwikkeling van de produktie en afzet van de gegarandeerde produkten. „Als wij dat niet doen", vervolgde minister Marijnen", dan raken wij tenslotte weer verzeild in allerlei direct-produktie beheersende maatregelen. Vrijwel over de gehele linie valt bij de melk een kostprijsstijging te constateren, niettegenstaande er in de afgelopen ja ren wel degelijk sprake is geweest van een kostprijsverlagende rationalisatie. Er hebben dus kennelijk tegenkrachten ge werkt. Er zal daarom naar een nieu we, meer verantwoorde basis voor het melkprijsbeleid moeten worden gezocht, in het belang van de gehele volkshuis houding en van de zuivelsector zelf. Gevraagd is waarom de garantieprijs van melk is vastgesteld op 28,90 per 100 kg. voor een gegarandeerd produktie- kwantum van 5 miljard kilo. In de eer ste plaats is dat gedaan op grond van de overweging dat de berekende gemid delde kostprijs van melk niet zonder meer „vertaald" kon worden in éen ga rantieprijs. De tweede overweging is geweest dat blijkens de nacalculaties over de beide laatste jaren het vastgestelde garantie niveau ruimschoots heeft beantwoord a'an de doelstelling: het bevorderen van een redelijk bestaan. Handhaving voor één jaar Om deze reden heeft de minister het verantwoord geacht dit garantieniveau voor één jaar te handhaven, in afwach ting van een diepere studie over deze materie en van nader overleg met het georganiseerde bedrijfsleven over de ba sis voor het garantiebeleid in de zuivel sector. Indien er in de toekomst een nieuwe basis zou worden vastgesteld voor de hoogte van de garantieprijs, dan dient ook de gegarandeerde hoeveelheid in be schouwing te worden genomen. De nieuwe regeling voor de graan- toeslag op de lichte gronden biedt meer ruimte dan het vorig jaar. Het complex van garantieregelingen is niet krapper dan verleden jaar, daarbij mede gelet op het vervallen van het onzekere ele ment van het gedeelde marktrisico. Ver der bleek de minister van mening, dat wanneer de samenwerking in EEG-ver- band op landbouwgebied op gang komt, Nederland de straffe binding tussen ga rantieprijzen en kostprijzen toch zal moeten loslaten. Geen inkomensveria ging De vrees is uitgesproken dat het ga rantiebeleid teveel het karakter zou krijgen van een inkomenbeleid. Met de uitspraak, dat als criteria voor een re delijk bestaan, de arbeidsinkomens per bedrijfshoofd en voor de typische gezins bedrijven mede de gezinsinkomens moe ten worden gehanteerd, heb ik slechts willen aangeven, aldus minister Marij nen, dat het arbeidsinkomen per be- het uitgangspunt voor het beleid zie op de typische gezinsbedrijven in de prak tijk een moeilijk precies vast te stellen gegeven is en dat het daarom gewenst is voor de typische gezinsbedrijven daar naast ook altijd het gezinsinkomen in beschouwing te nemen. Dat het beleid zou leiden tot een aan merkelijke inkomensverlaging voor de weidebedrijven en de gemengde bedrij ven noemde de minister een onjuiste conclusie: het blijkt namelijk dat de laatste jaren de werkelijke uitkomsten steeds aanmerkelijk beter zijn geweest dan de verwachtingen. Wegpiraat reed tweemaal op agent in Schieten hielp niet (Van onze Amsterdamse rechercheur) Tot tweemaal toe heeft vannacht een automobilist in Amsterdam getracht een agent van politie omver te rijden. Niet tegenstaande de agent twee schoten los te op de vervolgens voortvluchtende auto, wist de dader te ontkomen. De auto had op het Stationsplein voor het Centraal Station een verkeerszuiltje op een vluchtheuvel beschadigd. Een agent die de aanrijding zag gebeuren, wilde de bestuurder aanhouden. Toen hij de auto van achteren naderde, gaf de chauffeur echter vol gas achteruit. De afcs> moest opzij springen om zijn leven te redden, de auto reed daarop snel weg. Rekening houdend met de mogelijk heid dat de wagen wellicht naar het Damrak zou gaan, rende de politieagent naar de hoek bij het Victoriahotel en in derdaad naderde de wagen daar over de Prins Hendrikkade. Opnieuw negeerde de bestuurder het stopteken en opnieuw moest de agent opzij springen. Toen trok deze zijn pistool en schoot op de banden, maar miste. De auto verdween in de richting van de St.-Nicolaaskerk. Het signalement van de auto werd doorgegeven naar alle radio-patrouille auto's van de politie, die vannacht en vanmorgen jacht maakten op deze weg piraat. Te elfder ure gaven twee nieuwe getuigen wending aan de kansen van de verdachte Binnenkort weer als Westduitse comité wil in elk geval naar de spelen in Rome en Squaiv Valley (Van onze correspondent te Bonn) Twee uur lang hebben Bondskanselier Adenauer en zijn ministers Von Bren- tano (Buitenlandse Zaken) en Schroder (Binnenlandse Zaken) gisteravond met de voorzitter van het Westduits Olympisch Comité Ritter Von Halt en de voor zitter van de Westduitse Sportbond Daume stevig gediscussieerd over de vlaggen- kwestie. Men is elkaar daarbij geen meter naderbij gekomen. Daume heeft later op de avond op een druk bezochte persconferentie te Bonn duidelijk gemaakt, dat het Westduitse Olympische Comité vast van plan is toch naar de Olympische Spelen in Rome en Squaw Valley te gaan. De regering is niet van plan enige juridische stap hiertegen te nemen. Geen „partij" voor Adenauer pleiter in Bielefeld (Van onze correspondent in Bonn) In het Bielefelder proces tegen de voormalige Gestapochef dr. Herbert Zimmermann viel gisteren tot ieder grote verbazing als uit spraak .vrijspraak". Tegen Zim mermann was vorige week een tuchthuisstraf van 10 jaar geëist. Zimmermann was ervan be schuldigd als Gestapoleider in de Poolse stad Bialystok in juli 1944 het bevel te hebben gegeven 100 Poolse mannen, vrouwen en kin deren te vermoorden. Maandag j.l. zou de rechtbank in Bie lefeld in deze zaak uitspraak doen en algemeen verwachtte men de bevestiging van de eis van tien jaar tuchthuis van vorige week. Te elfder ure kwamen twee getuigen opdagen, die Zimmermanns po sitie bijzonder verbeterden. Een thans 49-jarige kokkin vertelde, dat zij ervan overtuigd was dat Zimmermann on schuldig was; zij had namelijk in de nacht van 13 op 14 juli 1944 op het sta tion van Bielefeld een gesprek afgeluis- drijfshoofd, dat ook ik in beginsel alsterd tussen de Feld-gendarmerie-kapi- tein Hermann en een onderofficier. Her mann zou de sergeant het bevel hebben gegeven 100 gevangenen uit de plaatse lijke gevangenis te halen en ter vergel ding voor het doden door Poolse parti- sanen van vier Duitsers te fusilleren. De volgende dag hoorde de kokkin, dat de onderofficier de kapitein meldde, dat de order was uitgevoerd .Zij concludeerde daaruit thans dat het ook hierbij ging om het doden van de 100 Polen. De tweede getuige decharge was een Düsseldorfer ingenieur, die aan de hand van zijn oorlogsboek berichtte over de laatste Duitse dagen in Bialystok. Hij heeft daar In juli 1944, zegt hij, niets bemerkt van het doodschieten van Po len. De officier van Justitie verklaarde maandag na beide getuigenissen nog al tijd overtuigd te zijn van Zimmermanns schuld In deze. Hij herhaalde dan ook de eis van tien jaar tuchthuis, maar de jury-rechtbank van Bielefeld had van morgen een andere mening en sprak Zimmermann vrij. Dit is de tweede maal, dat Zimmer mann vrij wordt gesproken naar aan leiding van een beschuldiging dat hij verantwoordelijk zou zijn voor executies. Twee en een half jaar geleden kwam hij er te Kiel met vrijspraak af; daar was hij ervan beschuldigd als ex-Gestapochef in Zuidwest-Duitsland in 1944 de Duitse politie-commissaris te Freiburg zonder meer te hebben laten doodschieten. Zimmermann, die thans 52 jaar is, was reeds in 1930 SS-er en werd later Gestapochef In verscheidene Westduitse steden. Na de oorlog dook hij In Oost- Sport en politiek Het Westduitse Olympisch Comité is door het Internationaal Olympisch Co mité officieel erkend, in tegenstelling tot het Oostduitse comité, dat met die er kenning tot 1960 zal moeten wachten. Maar beide comité's zijn door het IOC verplicht een al-Duitse Olympische ploeg samen te stellen. In enig geval van tweedracht beslist het IOC en dat deed het toen onlangs de vlaggenstrijd los barstte. Was de al-Duitse ploeg in 1956 naar Melbourne nog gegaan zonder volkslied (namelijk met Beethovens lied „An die Freude"maar met de zwart-rood-goudén kleuren, welke de vlag van beide Duitslanden toen nog uitsluitend toonde - nadat het commu nistische regime van Oost-Duitsland een eigen vlag had aangeschaft, zwart-rood- goud met arenkrans, hamer en passer, wenste het Oostduitse Olympisch Comité niet meer te marcheren onder de oude thans nog slechts Westduitse vlag. Het IOC, althans zijn voorzitter Brundage, greep hier tenslotte in en stelde als vlag voor een al-Duitse Olympische ploeg vast: zwart-rood-goud met de Olympische ringen. Wie hierop „neen" zou zeggen, zou niet naar Rome gaan.. Daume maakte gisteravond op de Bonner persconferentie duidelijk, dat er doodeenvoudig geen terug en geen com promis mogelijk is. Of het Westduitse Olympisch Comité legt zich niet bij het IOC-besluit neer - en dan gaat er geen enkele Westduitse sportman naar Rome en Squaw Valley en zal geheel Duits land door communistisch Oost-Duits- land worden vertegenwoordigd óf men accepteert de beslissing van Brundage. En daarop is alle kans. Op 6 december zal de voltallige vergadering van het Westduitse Olympisch Comité hierover een beslissing nemen en reeds thans kan als vaststaand aangenomen worden, dat daarbij het standpunt van de regering- Adenauer niet overgenomen zal worden en dat de neutrale vlag van Brundage zal worden geaccepteerd. Duitsland onder, werd daar timmerman, bouwkundige en na een amnestie in West-Duitsland weer advocaat. Te Hamm heeft hij in tijd van twee jaar een goede praktijk opgebouwd. De ex- Gestapochef, die in het proces een man werd genoemd, die een gevaarlijke en gevreesde chef bij de Gestapo was ge weest, kan nu weer trachten in Hamm zijn aanzien als man van importantie te herwinnen Hij zal binnenkort onder meer dus weer voor dezelfde rechtbank, waarvoor hij als zwaar beschuldigde verdachte heeft gestaan, als pleiter kunnen optre den Daume, een nerveuze maar sympathie ke Roer-fabrikant, van wie men zich niet kan indenken dat hij ooit een rede lijke partij voor een man als Ade nauer kan zijn, legde er alle nadruk op dat de sport geen instrument van de koude oorlog noch van de politiek in het algemeen is en dat de sport eigen wet ten heeft en niet altijd de wetten der politiek kan volgen. Kortom, waar voor Oostduitse, in het algemeen voor com munistische zijde, de sport wel een poli tieke zaak is en als zodanig dagelijks misbruikt wordt, daar blijft Daume op het standpunt staan, dat dit in de Wes telijke wereld niet het geval mag zijn. Adenauer en de zijnen, die deze kwes tie veel te laat hebben aangepakt, heb ben Daume, zo erkende deze zeer na drukkelijk niet onder druk gezet. Zij heb ben hem alleen gewezen op de politieke gevolgen van zijn besluit, dat neerkomt op een buiging voor het communistische Oostduitse regime, dat hier zonder twij fel een tactische politieke zege heeft be haald. Daume bleef evenwel spreken over het feit, dat „wij heel zeker de Oostduitse sportkameraden niet zullen uitsluiten" en over het besluit om „vast te houden aan een al-Duitse ploeg, want het gehele Duitse sportvolk staat achter ons". Zo bleef de betreurenswaardige con troverse bestaan tussen de regering- Adenauer, die in dit geval bepaald licht vaardig gespeeld heeft met het begrip „nationale waardigheid" en het West duits Olympisch Comité dat blijkbaar niet over de keiharde onderhandelaars beschikt om een redelijk resultaat te ha len uit de met politiek doorspekte, taaie discussies die alle communistische on derhandelaars over leder onderwerp - of het nu over graan of ijzer of sport gaat - plegen te voeren. De Bondsrepu bliek is een vervelend probleem „rijker" geworden. Belastingnota op komst In zijn Memorie van Antwoord op de begroting 1960 meldt de Minister van Financiën, dat hij het niet nodig acht de in december 1958 door zijn voorgan ger ingediende belastingontwerpen in te trekken. De minister en de Staatssecre taris zullen de overwegingen hiertoe in een nota aan de Tweede Kamer neerleg gen en daarbij een nota van wijziging op de ingediende ontwerpen voegen. Met betrekking tot andere belastingen zoals op inkomen en winst hoopt de minister ongeveer tegelijkertijd met deze nota's in het voorjaar I960 voor stellen te doen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 21