Het was allemaal „Sint" wat de Sint gisteren in Leiden zag.... Ludwig Erhardverbeten vijand Enorme prijzen op veiling bij Londense kunsthandelaar Sotheby van 'n verdeeld europa DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 Acht burgemeesters van „Sint-gemeenten" maakten hun opwachting Sinterklaas maakt in deze dagen zijn intocht in vele Nederlandse dorpen en steden. Gisteren was hij, zoals reeds in een deel van onze oplaag gemeld, in Leiden. In tegenstelling met al zijn bezoeken in ons land, was het gisteren alle maal „Sint" wat de Sint zag. Tussen de duizenden schoolkinderen, die hem op het Stadhuisplein verwelkomenden, bevonden zich, met het Leidse college van B. en W„ acht burgemeesters van gemeenten, waarvan „Sint" in de gemeente naam voorkomt. Ook waren enkele schepenen (wethouders) van de Belgische gemeente Sint-Niklaas naar de Sleutelstad gekomen voor deze ontvangst. Het is alweer enkele jaren geleden, dat op initiatief van de burgemeester St.-Laurens (Z), de heer W. Baas en op uitnodiging van zijn Belgische collega uit St.-Niklaas, de burgemeesters van de elf Sint-gemeenten in ons land naar België trokken om daar de intocht van Sinterklaas in „zijn eigen gemeente" meerdere luister bij te zetten. Nadien het was in 1957 waren de „Sinten" voor een dergelijke ontvangst üi de Bisschopstad Utrecht bijeen. Gisteren genoot Leiden de eer om deze edelacht bare .Sinten' in zijn midden te hebben. De burgemeesters en de Belgische schepenen, werden na de verwelkoming van Sint Nicolaas door de schoolkinde ren in het Stadhuis ontvangen. De burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, sprak zowel de kindervriend uit Spanje als de burgemeesters van de Sint-gemeenten toe. De burgemeester van St.-Laurens de heer Baas voerde namens zijn collega's het woord. Bur gemeester Baas kreeg van de Sint de verzekering, dat hij bij de minister van Binnenlandse Zaken een verzoek zal in dienen. het voornaamste punt van het verlanglijstje van St.-Laurens ter sprake te brengen, namelijk gespaard te blijven voor annexatie. Kerkwerve: Churchill Voorts vertelde de heer Baas, dat hij in zijn eerste gemeente Kerkwerve tot de ontdekking was gekomen, dat werve heel gewoon heuvel betekent, dus kerk- heuvel. Wanneer wij deze naam in het Engels vertalen, staat er church-hill. Na deze „ontdekking" is er een brief naar de Britse oorlogsleider gegaan, waarin hem werd medegedeeld, dat een Zeeuws dorpje eeuwen zijn naam draagt. Kerkwerve werd meegesleurd in de stormvloed van 1953, maar in het nieuwe verenigingsgebouw hangt een eigenhandig gesigneerde foto van Chur chill. Een uitnodiging om zijn vakantie in dit dorp door te brengen, heeft Enge- lands oud-mnister-president nog steeds niet kunnen aanvaarden. Inmiddels was burgemeester Baas naar het Walcherense Sint Laurens vertrokken en een man met zijn ideeën legde vanzelfsprekend direct contact met een sigarettenfabriek met bijna de zelfde naam. Ongeveer tegelijkertijd werd de bur gemeesterlij ke Sint-kring gevormd en public-relatlonsman, tevens voorzitter, werd de heer Baas. De uitnodiging om bij deze Leidse plechtigheid te zijn, komt uit de koker van het studentendispuut Aeneas, ge noemd naar de held van Troje, de zoon van Aphrodite. Niemand zou enige ver binding kunnen leggen tussen de bur gemeester van Sint Laurens en het dis puut, maar de heer Baas heeft het ge vonden op 25 november 1678, vandaag 281 jaar geleden, liet zich Pieter Kemp, één der voorouders van de Zeeuwse magistraat, inschrijven als lid van het dispuut. Sint Nicolaas in de Burgerzaal van het Stadhuis temidden van vele .Sinten" en enkele schepenen van Sint Niklaas (België). Albert Ve-rmaere, schepen van Sint Niklaas, kreeg deze middag van Sinter klaas de verzekering, dat hij bij Koning Boudewijn er op zal aandringen ten spoedigste maatregelen te treffen tot opheffing van het zeer nijpende werk loosheidsvraagstuk van zijn gemeente. Na het vertrek van de Sint: ,,De Leidse kindertjes wachten op me", na men de vertegenwoordigers der Sint- gemeenten met belangstelling kennis van de inrichting en bouw van het S badhuis. Na deze ontvangst en het be zichtigen van de Lode wij kskerk, zette de burgemeesters koers naar de so ciëteit van S.S-R. op de Hogewoerd, waar het dispuut AENEAS de rol van gastheer van het Leidse gemeentebe stuur overnam. De edelachtbare heren hebben hier tot ongeveer acht uur vertoefd en zich zonder twijfel bijzonder geamuseerd. Daar was onder meer een studentikoze versie van een schaakwedstrijd debet aan. De stukken in deze schaakwed strijd, die de burgemeesters op een groot, op de vloer getekend schaakbord moesten spelen, waren niet van hout of ivoor, doch vervangen door flessen. Zo had men als pion een flesje bier en naarmate de karakters meer in waarde stegen, steeg ook de waarde van de in houd der flessen. De koning was b.v. een fles uitstekende wijn. Vader en zoon bij aanrijding gedood Grootvader licht gewond (Van onze Amsterdamse redacteur) Een wielrijder die met zijn fiets aan de hand de drukke Hem Weg - de snelweg tussen Amsterdam en de pont bij de Hembrug - overstak was vanmorgen om half acht de oorzaak van een tragisch verkeersongeval, waarbij twee Amster dammers, vader en zoon, het leven ver loren. Grootvader, vader en zoon van een familie, allen bouwvakarbeiders, uit Am sterdam, reden vanmorgen in hun auto met een snelheid van circa 80 km. per uur in de richting van de pont. Zij wa ren op weg naar een werkobject in Wor- merveer. Dit gedeelte van de Hem Weg kent geen snelheidsbeperking. Uit een zijweg, die met een viaduct onder de spoorlijn Amsterdam-Zaandam in verbinding staat met de Westhaven, kwam een wielrijder. Hij stapte af om van een opening in de fille auto's ge bruik te maken de weg over te steken naar de petroleumhaven. Toen hij meen de veilig naar de overkant te kunnen komen liep hij met zijn flets aan de hand over. Hij heeft daarbij de snel heid van de naderende auto waarschijn lijk te laag geschat. De overstekende wielrijder verraste kennelijk de kleinzoon, die de auto be stuurde. Deze remde zo krachtig dat de wagen slipte, om zijn as draaide en ver volgens tegen een Zaanse vrachtauto sloeg, die van de pont in de richting Amsterdam reed. Vader en zoon werden uit de auto geslingerd. Zij waren vrij wel op slag dood. De grootvader, die achterin zat, kreeg slechts lichte ver wondingen van glassplinters. De wiel rijder zowel als de vrachtautochauffeur bleef ongedeerd. De vrachtauto werd be schadigd, de personenauto echter onher stelbaar vernield. Ned. professor te Cairo vrijgelaten De Nederlandse ambassade te Cairo heeft meegedeeld dat de 65-jarige pro fessor Everhard Verheyden, die drie we ken geleden door de Egyptische autori teiten is gearresteerd, dinsdagavond op vrije voeten is gesteld. Prof. Verheyden woont al 27 jaar in Egypte en doceert letterkunde aan de Universiteit van Cairo. Drie weken gele den werd hij in hechtenis genomen, op verdenking van activiteiten die tegen de veiligheid van de staat gericht zijn. Impressionisten en modernen onder hamer: in totaal omzet van zeven miljoen gulden Een Cézanne en een Gauguin gingen naar Amerika terug (Van onze Londense correspondent) In Londen dat zich gedurende de laatste jaren tot een centrum van de internationale kunsthandel heeft ontwikkeld, is gisteren op nieuw historie gemaakt: bij Sot heby in Bond Street kwam weder om een schitterende verzameling impressionisten en modernen onder de hamer, welke ruim 688.000 pond sterling (bijna zeven miljoen gul den) opleverde, of op twee na het hoogste bedrag dat ooit op enige veiling in de wereld is bereikt. Deze maand alleen al is er bij Sotheby voor een miljoen pond verkocht. Dat dit geestrijke spel met veel animo gespeeld werd, laat zich begrijpen. De burgemeesters boden tenslotte remise aan, hoewel de overwinning binnen hun bereik lag. Tegen acht uur nam men afscheid van AENEAS en vertrok het gezelschap naar restaurant „Het Karrewiel" waar een maaltijd werd aangeboden. Ook een twaalftal leden van het dispuut namen aan het diner deel. Hoezeer het aanbod van het restaurant „Het Karrewiel" ge waardeerd werd, bleek uit de bul, die het dispuut aan de heer Timp, de eige naar. aanbood. Ook de burgemeester van St.-Laurens, de heer Baas, gaf na mens zijn ambtgenoten uiting aan zijn dank. Het moet worden gezegd, dat de aan wezigen nauwelijks meer van hun stuk worden gebracht door de astronomische getallen, welke door Sotheby's fijnzinni ge en vriendelijke directeur Peter Wil son van zijn hoge plaats in het zaaltje met de kristallen luchters en de prach tige gobelins met rustige regelmaat als de gewoonste zaak van de wereld worden afgeroepen. Doch kreten van verbazing kon men niet onderdrukken, toen het eerste bod op Paul Cézanne's magnifieke „Boer in blauwe kiel" honderdtiendui zend pond bleek te zijn. Onmiddellijk vlogen de biedingen met tienduizend pond tegelijk omhoog! Bij 140.000 pond was er even een aarzeling. Iemand riep toen 142.000 en daarna overtroefde de Amerikaanse kunsthandelaar Rosenberg allen met het laatste bod 145.000 pond! Binnen de minuut was de Cézanne van eigenaar verwisseld. De record-prijs voor deze vader van de impressionisten werd onlangs behaald, toen zijn „Jongen met het rode vest" 220.000 pond opbracht. Deze Cézanne is echter van een an dere klasse. De deskundigen waren ech ter van oordeel dat de prijzen thans nog hoger liggen dan in het vorige seizoen. Gauguin's exotische „Ik wacht op de brief" kreeg zowaar een open doekje, toen het op de schildersezel werd neer gezet. Het was gemaakt in 1899. het laatste jaar van Gauguin's verblijf op Tahiti. De kleuren vibreren als muziek, gaf Gauguin destijds als verklaring van zijn nieuwe opvatting over kleur in de schilderkunst, welke de innerlijke kracht der natuur moet uitdrukken. Het eerste „schot" was 100.000 pond en reeds dertig seconden later viel de hamer op 130.000 pond. Een wereldrecord voor een Gauguin. Het vorige record bedroeg 104.000 pond door een van zijn andere werken in 1957 in Parijs behaald. De gelukkige was nu eveneens de heer Rosenberg. Zowel de Cézanne als de Gauguin ko men uit de Verenigde Staten en gaan na enkele weken in Londen te hebben vertoefd daarheen weer terug. Zij be hoorden toe aan de zoon en de dochter van de grote industrieel en kunstverza melaar Goodyear, de stichter van het Museum van Moderne Kunst in New York. De heer Goodyear jr, die de Gau guin twintig jaar in zijn bezit heeft ge had, deed het werk van de hand omdat hij vond dat het een te grote verant woordelijkheid op een persoon legde. De directeur van de National Gallery, het Britse nationale schilderijenmuseum, had tevergeefs een bod op de Cézanne gedaan. Voor Van Gogh's uit 1887 dagtekenen de lieflijke en intens geschilderde „brug over de Seine in Asnières" begon het bod bij 5000 pond, dat in enkele ogen blikken opklom tot 45.000 pond. Voor een andere Van Gogh, de „Kolenlossers", zwarte silhouetten tegen een oranje avondhemel, in 1888 in Arles vervaar digd, werd 30.000 pond geboden. Cézan ne's portret van Victor Croquet werd voor 24.000 pond verkocht. Motie van wantrouwen tegen de regering-Debré Vier en veertig socialistische afgevaar digden, onder leiding van Guy Mollet, en zestien radicale volksvertegenwoordigers onder wie oud-premier Felix Gaillard, hebben een motie van wantrouwen je gens de regering-Debré ingediend. Het is de eerste maal in het tijdperk van de „Vijfde Republiek" dat dit is ge schied. Het aantal ondertekenaren - zes tig - is meer dan het vereiste tiende ge deelte van het aantal afgevaardigden in de Nationale Vergadering. Volgens de nieuwe grondwetsbepalin gen moet er binnen 48 uur na de indie ning over de motie worden gestemd. Volgens waarnemers loopt de rege ring-Debré geen gevaar. Benoemingen Universiteit Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd: aan de Leidse universiteit: gerekend van 1 ok tober 1959, tot wetenschappelijk ambte naar in vaste dienst bij de bibliotheek mej. W. Huisman; voor het tijdvak van 1 oktober 1959 tot en met 30 september 1960 tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse voor de inwendige geneeskunde dr. H. A. Valkenburg, thans hoofdassis tent; tot wetenschappelijk hoofdambte naar voor de pathologie voor het tijd vak van 1 juli 1959 tot en met 30 juni 1960 dr. J. C. H. de Man, thans weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse; tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse voor de pathologie voor het tijdvak van 1 juli 1959 tot en met 30 juni 1960 dr. J. Oort; en voor het tijdvak van 1 augustus 1959 tot en met 31 juli 1960 dr. P. M. Arkenbout, beiden thans hoofdassistent; met ingang van 1 februari 1960 tot we tenschappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst voor de algemene taalwetenschap en Javaanse taal- en letterkunde (facul teit der letteren en wijsbegeerte) dr. P. Voorhoeve, thans als zodanig werkzaam bij de bibliotheek; met ingang van de dag, waarop hij zijn werkzaamheden zal aanvangen, tot en met 31 december 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de psychologie C. van Raalte; voor het tijdvak van 7 september 1959 tot en met 31 augustus 1960 tot wetenschappe lijk ambtenaar 1ste klasse voor de orga nische scheikunde J. Th. Semeyns de Vries van Doesburgh; gerekend van 1 juli 1959, tot wetenschappelijk ambte naar 1ste klasse in vaste dienst voor de organische scheikunde M. E. Kronenberg thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het jaar 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de dierkunde dr. K F. A. Ross; voor het tijdvak van 1 oktober 1959 tot en met 30 september 1960 tot wetenschappelijk hoofdambte naar A bij het rijksherbarium dr. M. A. Donk. JONGERENCONTACT OUD-KATH. KERK De J.O.K.-Groep Leiden, het jongeren contact van de Oud-Katholieke Kerk, ontvangt zondag de afgevaardigden van het landelijk en plaatselijk jeugdwerk van de Bond van Jonge Oud Katholie ken in Nederland. In deze vergadering die in „Ons Centrum" aan de Hooi gracht wordt gehouden, zal ds. A. v. d. Heuvel, secretaris van de Oecumenische Jeugdraad in Nederland spreken over het plaatselijk oecumenisch werk. Zijn boek Voorspoed voor allenis een handboek, dat in tal van landen ivordt bestudeerd Enkele weken geleden bracht een vliegtuig een merkwaardige spoedzending naar Djakarta; het was een kist met boeken in de Engelse en Duitse taal, speciaal besteld om te worden bestudeerd door ambtenaren van het ministerie van Financiën. De titel van het boek: „Prosperity for all", „Wohlstand für alle". De schrijver: pro fessor Ludwig Erhard, minister van Econ. Zaken van de West- duitse Bondsrepubliek. Het is hetzelfde boek, dat momenteel in Frankrijk in oplagen van tienduizenden wordt verkocht, even snel als het van de persen komt, een boek waarin economen van vele landen het antwoord trachten te vinden op de vraag: Wat moeten wij doen om welvaart te scheppen en in stand te houden? Het boek is in Tokio verplichte lectuur voor de studenten van de economische hogeschool; het wordt gelezen in Lissabon en Nieuw-Delhi, in Mel bourne en in Ottawa. Generaal Franco heeft er een Spaanse vertaling in manuscript van laten maken voor zijn financiële adviseurs. Men kan zich alleen maar afvragen of het nu werkelijk een feit is, dat de antwoorden op alle knellende problemen van de moderne economische problematiek in de veertien hoofdstukken van dit boek te vinden zijn. ziet in de schepping van het blok dei- zeven landen de bevestiging van zijn vrees: een economisch in twee delen gedeeld Europa. Tegenover het blok van de Benelux, Duitsland, Frankrijk en Italië, staat de coalitie van Scandi navië, Zwitserland, Oostenrijk, Spanje en Engeland. Het blok van de zeven landen is zwakker dan dat van de zes landen, die veel dichter bijeen liggen, een sterker aardrijkskundig geheel vor men, terwijl twee van de leden (Dene marken en Zwitserland) naar econo mie en ligging meer bij de Euromarkt behoren en daar ook veel meer zaken mee doen, dan met hun partners van het blok van zeven. Erhard hoopt de tegenstellingen tus> sen beide blekken te kunnen oplossen en Europa's economische eenheid te versterken. Merkwaardig genoeg was hij het niet, die er in het openbaar op wees, dat Engelands politiek er altijd op gericht is geweest Europa verdeeld te houden. Het was de Britse minister Sir David Eccles, die dit deed. Het was ook in Engeland, dat de kreet het eerst werd gehoord „Erhard is de vijand van Europa". Maar dan is die slagzin niet volledig: Erhard is de vijand van een verdeeld Europa, yla-weeryen .mbeveuy- Doch hij is de verbeten voorstander van een economisch verenigd Europa, waarbij er echter twee donkere puntjes zijn aan te wijzen: in de eerste plaats is Erhard als Duitser ervan overtuigd, dat de leiding van dat economische blok nergens in betere handen is dan in Duitse handen en in de tweede plaats is hij als economisch hoogleraar met vele stokpaardjes en geliefkoosde theorieën de overtuiging toegedaan, dat alleen zijn theoriën de grondslag bie den voor succ- Het is een feit, dat zich in de West- duitse Bondsrepubliek een onwaar schijnlijk economisch wonder heeft voltrokken. Veertien jaar geleden lagen nagenoeg alle steden in puin, was het produktie-apparaat goeddeels vernield en voor de rest verouderd, waren wegen en spoorwegen onbruik baar, de handelsvloot verdwenen, het geld zonder waarde en was het land bovendien belast met een vluchtelin gen- en daklozenprobleem, dat miljoe nen mensen trof. Het zou teveel gezegd zijn dat pro fessor Erhard dit alles alleen weer in goede banen heeft geleid; er zijn men sen, die zijn aandeel overdrijven en anderen, die dat evenzeer verkleinen. Een feit is dat de belangrijke positie, welke West-Duitsland thans inneemt op financieel-economisch gebied, voor een groot deel aan zijn inzicht te dan ken is. Hij is geen zure Schacht en hij heeft zich ook nooit welwillend een economisch tovenaar willen laten noe men. Hij was veertien jaar lang hoog leraar en werd na de oorlog eerst Beiers minister van Economische Za ken en in 1949 minister van Economi sche Zaken van de Westduitse Bonds republiek. Vrienden en vijanden Iemand heeft eens gezegd, dat als het „Deutschland über alles" niet zou hebben bestaan, men het voor Erhard had moeten schrijven. Deze man heeft de eerste regel van het Duitse volks lied als devies gekozen, maar voor hem betekent het geen sabelgekletter en veroveringszuchtig militair bedrijf, doch een economische wereldveroverings tocht, waarbij alles achter moet staan; ook het belang van de Duitser zelf. Als voorstander van de sociale markt economie was h(j een verklaard vijand van de geleide markt-cconomie. Hij wees verbeten alle eisen van de vak bonden tot loonsverhoging af, omdat naar zijn mening inwilliging van die eisen zou betekenen, dat Duitsland zich van de wereldmarkt zou uitsluiten. Voor Erhard is er maar één axioma: Duitsland moet meer staal en meer kolen produceren dan welk land ter wereld ook, meer machines en auto mobielen verkopen dan elke andere in dustriële mogendheid, meer leningen verstrekken, kredieten openen en in financiële transacties betrokken zijn dan enige andere staat ter wereld. Hij heeft zich met dit standpunt evenveel vrienden als vijanden op de hals gehaald. In Bonn noemt men de vrienden veelzeggend de „Brigade-Er- hard" (de marinebrigade Erhard on dernam in 1920 de Kapp-putsch in Berlijn en uit haar rijen kwam later Hitiers SA voort)de vijanden probe ren vergeefs Erhard belachelijk te ma ken. Omdat zij hem zijn successen (al dan niet geheel zijn persoonlijke ver dienste) niet kunnen ontkennen, ge bruiken zij bijnamen, waarvan „de dikke" nog de meest smaakvolle is. Wat Erhard meer vreest dan wat ook, is de verdeling van Europa in twee economische blokken, aan de ene kant de Euromarkt, aan de andere kant de groep landen met Engeland aan het hoofd. Hij wil niet, dat Engeland de Euromarkt de voet dwars zet en daar uit vloeit voor hem een ander probleem voort: hoe kan men de Engels-Duitse vriendschap herstellen? Zes tegen zeven landen Engeland is Duitsland slecht gezind; dat is al meermalen gebleken. De En gelsen hebben vergeven, maar niet ver geten. Daar komt bij, dat de Engelse handel en industrie op alle markten en by alle gelegenheden de Duitsers als concurrenten ontmoeten. Een mis lukking van de Euromarkt zou beteke nen, dat Duitsland zich met meer energie dan ooit op de wereldmarkt zou werpen; het succes van de Euro markt is derhalve een Brits wenspunt van de eerste orde. Professor Erhard MARKTBERICHTEN LEIDEN, 26 november Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: Ap pelen 24, andijvie 1738, kroten 8. idem gekookt 50, boerenkool 1217, rodekool 1622, groenekool 1421, wittekool 13 18, prei 1534, stoof sla 3140, tomaten 2039, uien 836, witlof 56118. Per 100 stuks: Bloemkool A 3763, idem B 14, knolselderij 9—33. sla 9.90—17.52. Per 100 bos: Selderij 7—7.50. AALSMEER, 25 november C.V. Aals- meerse Veiling G.A.: Snijbloemen: Ger- bera 1557, Bouvardia 1556, Euphorbia 2580, Calla 35—90, Chrysanten gr.bl. 15 44, Chrysanten kl.bl. 831. per stuk. Amaryllis 3066 per kelk of knop. Free- sla 140350, Cyclamen 95170 per bos. Anjers: rood 1047, roze 1036, wit 10 42 per stuk. Rozen: Better Times 1039, Rosalandia 1041, Edith Helen 1044, Parel van Aalsmeer 1042, Geh. Dulsberg 10—53, Pechtold 10—28, Verschuren 10— 26, Towny Gold 1044. Mad. Offmann 10 34, Baccarat 1575, Montezuma 15—52 per stuk. BARNEVELD, 26 november Eiervei- ling SBE: aangevoerd 315.719 stuks. Stem ming rustig. Prijzen: eieren van 49/55 gr. 13.50—14.32, 55/61 er. 14.40—15.15, 84/89 gr. 18.2018.73, eenaeëieren 59/70 gr. 9.51 11.21 (alles per 100 6tuks. Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Ede: Weekaanvoer circa 1.250.000 stuks, waarvan ret thans 524.310 stuks werden gvelyd. Stemming rustig. Eieren 49/55 gr. 12.58—14.34, 55/60 gr. 14.44—14.87, 60/65 gr. 15.06—15.67, 65/69 gr. 15.91—16.51, alles per 100 stuks. Eiermarkt: aanvoer 2.050.000, handel re delijk, prijzen: eiere 58 t.m. 66 gr. 14.80 16.24, kiloprijs 2.652.46, eieren 62/56 gr. 13.60—14.60. kiloprijs 2.62—2.56. Gelders-Overijsselse Vereniging van Eier- handelaren: grote eieren van 15.2516, gewicht 62/68 gr., kleine eieren 14.25 15, gewicht 56/61 gr., henneëieren 1214, gwicht 52/54 gr. BOSKOOP, 25 november „De Bos- koopsche Veiling": Offmann 420340, Better Times 360—220, Butterfly 340— 220, Vierlanden 360, Headley 220, ge mengd 190, Duisburg 420, Sweetheart 300 —230, Fireking 340—220, Aria 100—80, El len Poulsen 7535, Tros-chrysanten geel 6570, idem wit 6050. idem brons 70, idem rood 70—6580, idem roze 6585, idem lila 6580. idem crème 80, geplozen Chrysanten bruin 119, Brigitte 78, brons 1315, wit 7. Pernettya gemengd 360380. Amerikaanse Chrysanten 20—f7, Mahonieblad 58—36, Andromedablad 42, Coniferengroen 26i3 per kg. Pernettya- plant wit 240, idem rood 150140. KATWIJK AAN DEN RIJN, 25 nov. Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 5.90—9.20, idem A 2 5.50—7.40, idem B 1 7.9010, idem B2 1.40—2.80, idem Cl 4.604.80, idem C2 3.80, uien (per kist) 4.304.80, prei 31, andijvie I 39—44, idem II 1626, Kroten I (per kist) 6, idem II 4.50, breekpeen B (per kist) 2.504, Boe renkool 2127, spruiten I 7076, idem II 3650, rodekool I 1824, groenekool I 2526, groenekool II 15—22, knolselderij (per 100 st.) 1742, gelekool 2324, bos- peen (per 100 bos) 47—50. Aanvoer: was peen 65.000 kg., waarvan 45.000 kg. voor export werd verkocht. ROELOFARENDSVEEN, 25 november Bloemenveiling: Cyclamenbloemen 1.00- 1.12, Freesla's 952.15. Tros-chrysanten: Paris 41—78, Yellow 50—54. Brigitte 46— 77, Golden Seal 51—68, Thelma 54—87, Criterium 7184, Superform 4467, Bac chus 5176, Orchid Beauty 5882. Little America 5166. Kauffmann 3961, White Succes 7083, Carolina 4654, Bleuship 5663, Bauregard 6067. Pandoera 70 78, per bos. Chrysanten geplozen: Brigitte 1116, Long Island 5lo. Red Rollnda 918, Schlager 711, Am. Aanwinst 7 14, Orchid Beauty 1012. Perfection 10 19, Lovellnes 914, Am. Anjers 12—28 per stuk. Groenteveiling: Tomaten 20—79, andij vie 927, glasandijvie 35 -37, kropsla 400 700, spinazie 45, stoofsla 25. RIJNSBURG. 25 november Veiling Flora: Tros-chrysanten: Oranje Zon 70 75. Kauffmann 7580. Orchid Beauty 105, Prinses Anne 95—100, Red Rolandi 90 95. Nicolaas Mais 125, Joseph 75—80, Thelma 75-80. Balcolm 125. Blauwe Druif jes 5557, Freesia Snow Queen 135140, Golden Yellow 130150. Buttercup 120 130, per bos. Geplozen Chrysanten: Gol den Shoesmuth 2023, Mayferd Crimson 2024, Joseph 68, Little America 812 Per stuk. Hyacinten: L'Innocence I 4447, ink Pearl 40, Anne Marie 5859 per stuk. Narcissen: Early Glory 115135. RIJNSBURG, 25 november Groente- I velling: Andijvie 2030, rodekool 15—23, I boerenkool 18—20, waspeen A 20—38, id. B 2540, prei 3032. uien 2425, groene kool 2025, alles per kg. Selderij 6 8. I peterselie 68 per dos. Bloemkool A 50— I 70, idem B 4050, idem C 2025, knol selderij 1233 per stuk. TER AAR, 25 november Groentevei ling: Witlof I 77—1.10, Idem XI 40—69, idem stek 1922: andijvie 21—36; boeren kool 1820; spruiten aiw. 26—38; prei 2432; waspeen 17. idem B 7; g o.ne- kool 1720; rodekool 2526, alles per kg. Knolselderij 2930 per stuk. Boerenkool 1.30 per kist. Druiven 2.262.28 per kg. I Tomaten export A 5674. idem B 6587, idem C 3138; tomaten binnenland A 20 1 —48, idem B 20—54, idem C 20—27, idem bonken 27, alles per kg.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 19