Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 26 november 1959 Vierde blad no. 29909 26 NOVEMBER S A/t uMw/ .AIM m Voor Leiden is 26 november steeds een gedenk waardige dag. Dit jaar is deze datum in dubbel opzicht bijzondere aandacht waard. De dag van heden roept enerzijds herinneringen wakker aan de klaroenstoot" van 1940, waarmee het open lijk verzet va/n de Leidse Universitaire gemeen schap tegen onrecht en verdrukking door de be zetters werd ingeluid door prof. mr. R. P. Cleve- ringa, anderzijds is 26 november dit jaar de dag, waarop het Amerikaanse volk terugdenkt aan zijn vroegste geschiedenis, waarmee Leiden zo nauw verbonden is geweest: Thanksgivingday. Op deze pagina hébben wij enkele foto's bijeen gebracht, welke betrekking hebben op de twee centra, die in deze gebeurtenissen een grote rol hébben gespeeld: Academie en Pieterskerk, resp. links en rechts boven. In het Groot Auditorium van de Academie sprak op 26 november 191(0 prof. Cleveringa zijn beroemd geworden waardige protest uit tegen het ontslag van de joodse hoogleraren, onder wie prof. mr. E. M. Meijers, over wiens menselijke en weten schappelijke kwaliteiten hij met ontroering ge waagde tegenover de zeer véle studenten, die hem beluisterden en voor wiens opgekropte ge voelens van weerzin ook in deze woorden een bevrijding vonden. De foto links op halve hoogte van de pagina, genomen van een raam van Rapenburg 51f uit door mej. A. H. Kappeyne van de Coppello, toont de samenscholing van studen ten voor de Academie na deze geruchtmakende rede, wélke aanleiding werd tot sluiting van het „horzelnest"een scheldnaam, wélke tot onder scheiding werd. De twee foto's links onder tonen de glas-in-lood-ramen, die tien jaar na de ge- donkrwaardiqe rede in het Groot Auditorium wer den aangebracht ter weerszijde van de katheder van waar uit de moedige woorden gesproken werden. Zij herinneren aan deze principiële strijd van Leiden niet dUeen in de jongste oorlogsjaren, maar ook in het verdere verleden, en aan de Leidse houding in de strijd om de Nederlandse zelfstandigheid, op grond waarvan Leiden haar Universiteit verwierf. De Pieterskerk behelst onder meer de stoffe lijke resten van Robinson, de leider van 't troepje om géloofswüle uitgeweken Engelsen, die in het begin van de zeventiende eeuw in Leiden ver toefden. De omgeving van de Pieterskerk, waar zij woonden, werkten en hun geloof in vrijheid konden belijden, heerst nog steeds de sfeer van die dagen in de smalle straatjes, al zijn daar nu dan ook steps en fietsen verschenen zoals de foto rechts onder toont. In 1620 gingen deze Pil- grvmfathers met de Mayflower naar de Nieuwe Wereld. Daar stichtten deze 102 ballingen in Ply mouth een nieuwe kolonie. De eerste winter werd een ramp, de eerste oogst bracht overvloed en dankbaarheid. Jaarlijks wordt thans ter gele genheid hiervan de laatste donderdag in novem ber overal in de wereld waar Amerikanen vertoe ven Thanksgivingday gevierd. In Nederland ge schiedt dat, als blijk van waardering voor de ver draagzaamheid, wélke deze pilgrimfathers hier vonden, in de Pieterskerk in Leiden. Zo vonden vandaag op dezelfde dag in Leiden elkaar vélen uit twee werelden, vonden elkaar ook verdraagzaamheid, vrijheid en recht. 26 novem ber, dit jaar een dag met een dubbele herinnering (Foto's mej. A. H. Kappeyne van de Coppello, mr. F. E. de Wilde en Leidsch Dagblad).

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 13