Vrees dat B. en W. te veel hopen op verhoging uitkering gemeentefonds Leitlerdorp bouwt aan zijn toekomst Meer woningwetwoningen moeten in Voorschoten worden gebouwd Zijllaan- en Meijepolder: 1100 eengezinswoningen, 800 flats en 124 huizen voor bejaarden DONDERDAG 26 NOVEMBER 1959 Algemene beschouwingen begonnen De gemeenteraad van Voorschoten heeft zich gisteravond bezig gehouden met de algemene beschouwingen over de begroting voor de gemeente voor 1960. De heren Dirksen en De Graaff (beiden Prot. Chr.) waren verhinderd de vergadering bij te wonen. De redevoeringen van de vier fractievoorzitters waren dit jaar duidelijk afgestemd op de uitvoerige nota van B. en W., waardoor de behandeling van de begroting zich meer kon bepalen tot het te voeren beleid en minder hoefde te richten op de afzonderlijke posten. De heer C. Fortanier gaf de visie van de KVP-fractie. Spr. had naast grote waardering ook kritiek, met name op het te voeren financiële beleid. Spr. vroeg zich af of het college wel vol doende getracht had de tering naar de nering te zetten. De KVP vreesde, dat B. en W. te veel hoopten op verhoging van de subjectieve uitkering uit het ge meentefonds. Meer woningwetwoningen Voor de volkshuisvesting ligt volgens de KVP het accent te veel op de bouw in de vrije sector. B. en W. moeten aan dringen op een groter volume woning wetwoningen. Spr. vroeg een enquête te houden onder alle woningzoekenden. Na gevraagd te hebben naar de uit breidingsplannen voor Voorschoten- Zuid, Rijndijk, Stevenhoven en Boshui zen, merkte spr. op, dat de samenwer king tussen Leiden en de randgemeen ten niet zo is als van goede buren ver wacht mag worden. De schuldvraag in 't midden latend zei de heer Fortanier, dat van de zijde van de gemeente Voor schoten de samenwerking zo hartelijk mogelijk moet zijn. Een plan voor de Leidse agglomera tie zonder ingrijpende annexatie moet toch mogelijk zijn, aldus de heer For tanier. Ook alle andere fractievoorzit ters informeerden naar de stand van zaken betreffende de annexatieplan nen en de bestuurlijke problematiek van de Leidse agglomeratie. Spr. vroeg een onderzoek naar de noodzakelijkheid van een (dure) riool zuiveringsinstallatie, nu de inrichting aan de Dobbeweg zo goed blijkt te vol doen. Spr. vroeg wanneer de R.-K. Ulo in Adegeest zal kunnen komen en wat ge daan kan worden nu de R.-K. Kleuter school afgekeurd is. Geen goed woord Namens de Prot. Chr. fractie sDrak het enige aanwezige lid, mr. dr. J. P. I. van der Wilde. Na een uiteenzetting over de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente te hebben gegeven, merkte spr. op, dat hij geen goed woord kon hebben voor de huidige gang van zaken. Alleen de hoop op een passende subjectieve uitkering maakt het moge lijk een gemeentelijk beleid te voeren. Een tekort is alleen verantwoord, vol gens spr., als de begroting in het teken staat van verdere ontwikkeling. Voor het overige moet men de tering naar de nering zetten. De heer Van der Wilde vroeg in het bijzonder naar een oplossing van het vervoer binnen de gemeente, naar een overleg tussen middenstand en ge meente betreffende winkelplanning, kerkbouw, een nieuwe filterinstallatie in de watertoren en een postagent schap aan de Rijndijk. Spr. vroeg ook een herziening van de instructies voor enkele gemeentedien sten, met name de reinigingsdienst (in verband met het extra betalen voor afzonderlijk verpakt vuil) en de inning van gas-, licht- en waterkosten. Ten slotte vroeg spr. of het niet mogelijk zou zijn in de parken bij de struiken namen te zetten. wordt, maar dat Voorschoten behoort tot die gemeenten, die nog steeds wer ken zonder een voor 1959 goedgekeurde begroting. Die begroting is reeds 59 maal gewijzigd. .Heeft de Commissie voor de Begrotingen veel vergaderd", wilde spr. weten. Evenals in de vorige raadsvergade ring waarschuwde spr. nog eens voor overspannen verwachtingen betreffen de het instructiebad. Spr. vroeg inlich tingen over de tandheelkundige verzor ging op de scljolen en over de erva ringen met de schoolmelk. De heer Pels drong niet aan op het bouwen van woningwetwoningen, maar hij stelde de els woningen te bouwen, die overeenkomen met de inkomens klasse van hen, die een woning zoeken. Spr. vroeg in dit verband naar het percentage van de in Voorschoten wo nende woningzoekenden, die een wo ning in het kader van de bevordering eigen woningbezit hadden gekocht. Weekmarkt Tenslotte wees spr. op de behoefte aan een weekmarkt, die onder de huis vrouwen sterk leeft; de bestemming van de lelijke hoek Oranjekade-Pape laan; de stand van zaken betreffende Rijksweg 4A en de plannen in de ag glomeratie Leiden, speciaal wat be treft de vervulling van de vacature in de commissie, nu burgemeester v. d. Hoeven vertrokken is. B. en W. zullen vrijdagavond de vragen beantwoorden. Haagse Hof beschermt de vakantieregeling slijterij De economische kamer van het Haag se Gerechtshof heeft vanmorgen het vonnis bevestigd, dat de economische politierechter de Leidse wijnhandelaar J. J. Coster had opgelegd, omdat deze in strijd met de gemeentelijke verorde ning inzake de vakantieregeling voor slijterijen zijn winkels tijdens de va kantieperiode niet gesloten had. Wel verlaagde het Hof de boete. Deze werd van driehonderd op honderd gulden ge bracht. Maar het vonnis bleef gehandhaafd en dus zal de heer Coster volgend jaar moeten sluiten, hoewei hij van oordeel is, dat het in hoge mate onbillijk is, dat de achttien slijterijen, waarop deze verordening van toepassing is wel moeten sluiten, terwijl de café's annex slijterij (de z.g. volledige vergunningshouder) in dezelfde periode mogen blijven ver kopen. Jeugdverkeersexamen 1960 De datum van het jeugdverkeersexa men voor leerlingen van lagere scholen, dat ieder jaar een steeds groter aantal deelnemers trekt, is door het hoofdbe stuur van het Verbond voor Veilig Ver keer op voorstel van de ..Commissie Eenheid in de Verkeersexamens" vast gesteld op 8 maart I960.. Op die dag zul len weer duizenden kinderen in ons land hun theoretische verkeerskennis kunnen luchten. In 1958 deden 235.000 kinderen verkeersexamen. In verband met de snelle ontwikkeling van Leiderdorp is het nood zakelijk gebleken een nieuw plan in hoofdzaak te maken. Als basis daarvpor heeft gediend het bestaande uitbreidingsplan in hoofdzaak, vastgesteld door de raad bij zijn besluit van 7 oktober 1955 en het basis-structuurplan voor de Leidse agglomeratie, vastgesteld bij raads besluit van 16 januari 1958. Het plan van 1955 is nadien enkele malen gewijzigd. Deze wijzigin gen zijn om kaarttechnische redenen in het nieuwe plan verwerkt. Niet in het plan zijn opgenomen de gronden waarvan de bestemming reeds in de plannen in onderdelen is geregeld of waarvoor een uit breidingsplan in onderdelen in voorbereiding is, zoals bijvoorbeeld het plan Zijllaan- en Meijepolder. In het nieuwe plan zijn de volgende aanvullingen opgenomen. Tussen de Rijksweg 4a en de Hoogmadeseweg, ten noordoosten van de Dwarswatering, wordt gelegenheid gegeven voor het bouwen van een motel. Ten zuiden van dit terrein, ook gelegen tussen de Rijksweg 4a en de Hoogmadeseweg, kunnen bijzondere instellingen met parkachtige aanleg worden gebouwd, zoals gestichten, congresgebouwen en land bouwscholen. Het terrein ten behoeve van de 2e rioolwaterzuivering, dat oor spronkelijk langs de Dwarswatering was geprojecteerd, is in verband daarmede in zuidelijke richting verplaatst. Deze inrichting zal straks met de nieuwe begraafplaats een groen- massief vormen tussen de nieuwe uitbreiding en de Rijksweg. Gronden bij De Does blijven agrarische besremming Duistere zaak De heer A. de Groot had met de VVD- fractie deze begroting met zeer ge mengde gevoelens ontvangen. Een be groting is een prognose en over de in komsten voor 1959 en 1960 tast men nog volledig in het duister. Spr. verdeelde de begroting in hoofdstukken waarop geen invloed uitgeoefend kon worden en hoofdstukken die het verzorgingspeil raken. Wat de uitgaven betreft achtte spr. deze begroting reëel van opzet, maar het tekort van bijna een kwart miljoen vervult de fractie met grote zorg. De heer De Groot was vol zorg, vooral omdat de gemeente voor het Investeren van zeer grote bedragen in de komende jaren volkomen afhanke lijk is van de Bank voor Ned. Ge meenten. En over dit punt had spr. in de raadsvergaderingen al dikwijls zijn mening gezegd. De WD waarschuwde ervoor, dat de gemeente niet alleen een slaap, maar ook een woongemeente moet zijn. Steun aan culturele evenementen is daarom dringend nodig. De woningnood wordt steeds nijpen der. Spr. vroeg daarom naar verdere uitbreidingsplannen. De enquête, gehou den onder degenen die ouder dan 60 jaar zijn, was volkomen fout opgezet. Spr. vreesde voorts voor een niet har monische ontwikkeling van de midden stand, mede door het uitblijven van het pre-advies op het rapport winkelplan ning. Bij het hoofdstuk „jeugdzorg" vroeg spr. o.m. of B. en W. een verklaring konden geven van het grote verloop onder de leerkrachten van de scholen. De speelgelegenheid In Voorschoten is nog niets verbeterd. Spr. betreurde het, dat het jongerenparlement dreigt spaak te lopen. Vervoersproblemen Ook de heer De Groot bracht het vervoersprobleem van deze forensen gemeente ter sprake. Spr. vroeg B. en W. of ze al overwogen hadden wat er gedaan moet en kan worden als de tram door bussen vervangen wordt, hoe de kern van de gemeente en de Vlietwljken opgevangen kunnen wor den. De verbinding met Wassenaar en de heropening van het station Voor schoten zou spr. graag bestudeerd zien. Dr. P. S. Pels (P.v.d.A.) consta teerde diverse merkwaardigheden in de begroting. Merkwaardig noemde spr. het dat nu over de begroting 1960 gesproken De gronden ter weerszijden van De Does hebben hun agrarische bestem ming behouden. Alleen de bouw van kas sen is niet toegestaan. Het is namelijk niet gewenst, uit landschappelijke over wegingen, dat dit open gebied, dat nog niet door kassenbouw is aangetast, voor intensieve tuinbouw in gebruik wordt genomen. Ook het gebied gelegen tussen de pro vinciale weg, die evenwijdig loopt aan de Dwarswatering en het geprojecteerde woonwijk- en recreatiegebied heeft de zelfde bestemming gekregen. Aandacht is geschonken aan de ver binding met Leiden via provinciale weg no. 5. Er werd namelijk reeds contact opge nomen met de Provinciale Waterstaat en de directie van gemeentewerken te Leiden, ter bepaling van de hoogtelig ging van de brug, de helling van de op rit en de verbinding met de nieuwe uit breiding in het plan „Zijllaan- en Meijepolder". ding van deze school ook nog een kleu terschool wordt gebouwd. De oude school aan de Hoofd straat is niet gehandhaafd. Het is de bedoeling deze af te breken en op die plaats eengezinswoningen te bouwen. Het gebouw is reeds door de gemeente aangekocht. De overige wijzigingen zijn van min der belang. tekenen, zijn in de buurtjes zelf opgeno men. Als hoofdaccent van het totale plan is het raadhuis geprojecteerd op de hoek van de vijver aan de rand van het wijk- park. In de behoefte aan winkels kan wor den voorzien door de bestaande winkels aan de rand van het nieuwe plan en door het latere grote winkelcentrum, ten noordoosten van het wijkpark. De groenvoorziening bestaat uit een groot wijkpark, waarin de nodige ele menten voor passieve en actieve re creatie zullen worden opgenomen. De waterbeheersing van het terrein maakte het nodig watersingels te projecteren. Deze noodzaak is aangegrepen om hier mede accenten in het plan aan te bren gen. De grote vijver zal eerst dienen voor grondwinning ten behoeve van de straataanleg en na een afronding een hoofdelement in het totale plan worden. De nieuwe Rijnovergang is geprojec teerd in het verlengde van de Berken kade. Daarover zijn reeds besprekingen gaande. Het plan omvat 15 openbare ge bouwen, 1125 eengezinswoningen, 810 flatwoningen, 124 bejaardenwoningen, 22 winkels, 86 boxengarages en 1 be- drijfsgarage. Het omvat ongeveer een- vierde gedeelte van het totale plan. Wijziging in Doeskwartier" Het uitbx-eidingsplan in onderdelen „Doeskwartier" betreft het bijna vol tooide plan gelegen ten zuiden van de rijksweg 4a. Verschillende bouwobjec- ten in dit plan zijn tot stand gekomen met gebruikmaking van artikel 20 der Wederopbouwwet. De hoofdopzet is ech ter geheel gehandhaafd. De veranderin gen hebben slechts betrekking op en kele onderdelen. De voornaamste wijzigingen zijn de volgende. De in het uitbreidingsplan gepro jecteerde bebouwing in twee woonlagen is komen te vervallen. Voor deze wat moeilijk te realiseren bouw bleek weinig of geen animo, zodat besloten werd hier voor .eengezinswoningen op te nemen. Uiteraard geeft deze verandering wei nig uiterlijk verschil te zien, daar de hoogte vrijwel gelijk is. 2. In het centrum van het plan is een winkelplein ontworpen langs de zuid zijde van de Frederik Hendriklaan. Ge dacht, is hier aan een bouwblok in drie lagen, met winkels op de begane grond. Dit blok is door middel van een brede luifel verbonden met een vrijstaand flat gebouw in zes lagen. De bevoorrading van de winkels vindt plaats via een dienstweg, welke uit mondt op de Charlotte de Bourbon straat. Het resterende terrein is verka veld met eengezinswoningen. 3. Langs de noordrand van het plan is een nieuwe verkaveling ontworpen, daar een betere, ligging van do wonin gen wordt verkregen door deze lood recht op Ryksweg 'la te plaatsen. Hier door wordt ook het zicht van de hoog gelegen Ryksweg af op de achtererven beperkt. Tevens kan hierdoor de ruimte voor een afscherming door een op gaande beplanting worden vergroot. Door deze nieuwe indeling en ook door de verschuiving van de Frederik Hen driklaan in zuidoostelijke richting, is Op de belangrijke punten van het een ruimere bebouwingsmogelijkheld plan zijn de grotere openbare en bijzon- ontstaan van het terrein achter de Wil dere gebouwen gedacht. De kleinere, die lem de Zwygerschool. Het is de bedoe- allen een voorziening voor de buurt be- ling dat naast de voorgenomen uitbrei- OEGSTGEEST Zending en aandacht van Poelgeester Wijkgemeente Gisteravond had onder grote belang stelling een bijeenkomst plaats in ge bouw „Ix-ene" van de Poelgeester wijk gemeente der Ned. Herv. Kerk, welke onder leiding stond van ds. G. F. Callen- bach. Deze wees erop dat de nieuwe aan pak van deze bijeenkomsten een verheu gende weerklank had gevonden by de gemeenteleden. Mevi\ Jansen leidde en kele dames in, die een tweetal liederen zongen. Dr. W. J. Maan, heeft daarna uitvoerig verteld over zijn reis naar Cen traal Afrika, over het leven van de zwarte bevolking en over z'n contact met de Moslems. Dia's verduidelijkten het gesprokene. Ds. P. J. Mackaay, zendings secretaris der Ned. Herv. Kerk sprak aansluitend over de verhouding van de christenen tot de moslems. De bestrij ding van de mohammedaanse godsdiensf door het zwaard (kruistochten) en later het streven om in de rug aan te vallen zijn nog niet vergeten. In Centraal Af rika ligt een grote maar moeilijke taak voor de kerk.. VOORSCHOTEN „Recht door Recht* genoot van „Polly Perkins" De Buurtvereniging „Recht door Recht" (Donklaan en omgeving), oi-ga- niseerde in het Bondsgebouw een feest avond. De hoofdschotel vormde het to neelspel „Polly Perkins", opgevoerd door de toneelvereniging van de Donklaan. Onder regie van de heer J. v. d. Hulst werd een levendige vertolking van dit blijspel, waarin alles draait om liefde en list, gegeven. De buurt was in groten getale opgekomen. De beurzen gingen wijd open voor het a.s. Sinterklaasfeest voor de kinderen. „The Johny Wimtils" verzorgden de muzikale omlijsting tus sen de bedrijven en na het toneelstuk. WARMOND Vergadering ijsclub In hotel „De Stad Rome" werd de algemene jaarvergadering gehouden van de Warmondse IJsclub. De overleden leden Joh. Uit den Boo gaard en C. Koppers werden herdacht. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. afgevaardigden van Sassenheim, I Kaag en Oud-Ade. De heer W. Leenen las het jaarverslag j voor. Er was een batig saldo van f. 1862.51. Voor 1960 werd met algemene stemmen een nieuwe kascommissie be noemd, bestaande uit de heren Joh. Breedijk, H. Haverkort en als reserve J. v. Stijn Cz. Bij de bestuursverkiezingen werden herkozen de heren H. v d. Voet, M. Versluijs, J v. Bladel, Joh. v. Noort en H v. Rijn. De contributie bleef gehand haafd. Hierna voerde de heer Biemond. voorzitter van de IJsclub Kagermeer het woord, hij bracht het gevaar naar voren van het zandzuigen op de Kager- meren. Hierdoor ontstaan gaten van 30 meter. Het ijs boven deze gaten zal nooit berijdbaar worden. Hy hoopte, dat de besturen van de verschillende ijsclubs voor dit probleem met medewerking van de gemeentebesturen een oplossing zou den vinden. De heer v. Nieuwkoop te Kaag stelde voor rode vlaggen rond de gaten te plaatsen. De heer v. d. Spek vroeg bij de rondvraag of er wedstrijden uitgeschreven kunnen worden voor ouden van dagen. Van een ijsbaan op het land zal wel niets komen. WASSENAAR Uitvoering D.V.S. De Accordeonvereniging DVS heeft gisteravond in het Verenigingsgebouw op de najaarsuitvoering grote belang stelling ondervonden, een bewijs dat deze vereniging in de gemeente vele trouwen vrienden telt. Het .inleidend woord namens het be stuur werd gesproken door de heer A. G. Kardol en diligent Sj. de Vries deel de mede, dat binnenkort, op woensdag middagen weer een jeugd-cursus voor beginners zal aanvangen. Wat beginnelingen na een jaar oefe nen kunnen bereiken, bleek daarna uit het optreden van de jeugdafdelirig van DVS, die een viertal nummers uitvoer de en met het populaire „De postkoets" veel succes oogstte. Aohter de lessenaars op het toneel namen daarna de leden van het .senio renkorps" plaats. Hun programma be stond uit een tiental nummers, waar onder een melodieuze ouverture van de accordeoncompjonist Würthner, de wel bekende Glühwurmdhenidyl van Paul Lincke, de KLM-mars van Schoote- meyer, een populaire melodie van Ma- lamdo „Flor de passon" en Estudiantina van Waldteufel. Het concert door het ongeveer 20 man tellende accordeonorkest getuigde van serieuze studie onder de toegewijde lei ding van de heer Sjoerd de Vries. Getrouw aan het devies „elek wat wils" werd na de pauze een vrolijke één-akter opgevoerd door leden van de vereniging, „Liefde zoekt list" ge naamd, onder regie van J. Kortekaas. Twee jonge meisjes, die zich de „Ma- rimbo's" noemen, zongen enkele popu laire liedjes en daarna volgde nog een gezellig samenzijn met gelegenheid tot dansen op muziek van het DVS-dans- orkest. ZOET ER W OUDE BAZAAR BRACHT RUIM f3500.— OP. Het bazaarcomité van de hervormde gemeente, organiseerde gisteren de jaar lijkse bazaar ten bate van de restaura tie van de Hervormde Kerk. Hoewel de restauratie ten einde is, is er altijd nog een schuld van f 30.000.Ds. Van Emb- den opende de bazaar en wees nog eens op het doel: het aflossen van de restau ratieschuld. Na de opening, waarbij vele aanwezigen waren, had al spoedig de aanval op de met smaak geëtaleerde stands plaats. Het resultaat mag gezien worden: een bruto-opbrengst van ruim f 3500.—. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 6 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan toornummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Internationals lager behalve Kon. Olie AMSTERDAM, 26 november De gunstige derde kwartaalcijfers van de Kon./Shellgroep kwamen vandaag in een ongunstige markt. Er vonden ruilin gen plaats door verkopen van aandelen Philips en certificaten Unilever in aan kopen aandelen Kon. Olie. Het publiek was voor Philips, Unilever en Aku door winstnemingen aan de markt, terwijl de arbitrage werkloos bleef toezien en het buitenland met kooporders verstek liet gaan. Gisteren werden de cijfers van de Kon. Olie/Shell reeds in de koers ver disconteerd De belangstelling voor de Olie-aandelen was vanmiddag veel ge ringer, vergeleken bij gisteren. Het. fonds stak gunstig af bij de overige interna tionale waarden. De prijs op f. 155.80 lag een paar dubbeltjes boven de vorige slotprijs en boven pariteit New York. Philips onderging op 716 een gevoelige koersreactie door stop-loss orders. Hier door werd laag op 714 geopend. Later verbeterde de koers een paar punten. De slotprijs van gisteren was 726. De aan delen lagen in New York aangeboden; dit drukte de koers op het Damrak. Unilever een punt of 8 lager op 709. Aku weer ruim onder de viermaal parikoers op 395, tegen 402 als vorige slotprijs. De handel was, behalve voor de Oliehoek, zeer kalm doordat New York, dat giste ren ongeanimeerd sloot, vandaas wegens Thanksgivingday gesloten blijft. De stemming op de Westdixitse beurzen en die van Parijs en Londen was vandaag ongeanimeerd. KLM sloot in New York 7/8 dollar hoger; het fonds werd in Amsterdam een paar gulden hoger ge adviseerd. De Scheepvaarten hielden zioh vry goed waardoor de koersverliezen beperkt bleven. Van de leidende cultures waren certificaten Deli gevoelig in reactie en ca een x-ijksdaalder lager. Staatsfondsen doorelkaar prijshoudend. In de lokale sector werden aandelen Sikkens Lakfabrieken niet genoteerd op een bericht van de maatschappij over een 25% bonus uit de agio-reserve De laatstgenoemde notering voor deze stuk ken van enige dagen geleden was 655%. Bankaandelen gaven verschillen te zien naar beide richtingen. Aandelen Van der Heem de laatste tyd zeer vast in de markt,, werden een twintigtal punten lager geadviseerd. Recreatie in een groot wijkpark Het plan in onderdelen „Zijllaan- en Meijepolder" vormt een ondei'deel van het grote uitbreidingsplan van Leider dorp in het gebied ten noordwesten van de Berkenkade en Hoogmadeseweg. Het plan wordt in hoofdlijnen be grensd in het zuidwesten door de Rijn, in het noordoosten door de bestaande bebouwing in het Zijlkwartier en de ter reinen die bestemd zijn voor de uitbrei ding van de Touwfabrieken, in het zuidoosten door de provinciale weg no. 6 en de bestaande bebouwing van het oude Leiderdorp. De ontsluiting van het plan vindt plaats door een grote hoofdweg, die de Van der Valk Boumanweg verbindt met het toekomstige centrum van de grote wijk. Verder is gezorgd voor aansluiting van de bestaande wegen op de wegen van het nieuwe gedeelte. Het plan zelf bezit enkele grote vei'keerswegen, die noordoost-zuidwest en noordwest-zuid oost lopen en die het plan ontsluiten; de kleinere straten monden uit op deze verkeerswegen, terwijl ook de kleinere straten met elkaar in verbinding zijn ge bracht om een goede verbinding te ver krijgen tussen de kleine woonwijkjes. De laagbouw is voornamelijk gepro jecteerd in het zuidelijk gedeelte van het plan, in aansluiting op de bestaande laagbouw van Leiderdorp. De hoogbouw, overwegend 3 en 4-hoog, is geprojec teerd in de noordelijke zone, als begelei ding van de grotere wegen en als ac cent bij het toekomstig centrum. De middenstandsbouw ligt ten westen van de Berkenkade en langs het wijk park. Daarvoor is de mogelijkheid ge opend om een alleenstaand eensgezins huis of in rijen van 4 tot 6 woningen of flatbouw te bewonen. Langs de Rijn is nog een gelegenheid om een villa te bou wen, te weten op het vrijkomend terrein van de steenfabriek. De overige terrei nen kunnen worden bestemd voor arbei derswoningen. OUDERAVOND OPENBARE KLEUTERSCHOOL Irx het Cultureel Centrum is gister avond een bijeenkomst gehouden van ouders van leerlingen van de Openbare kleuterschool. Het voornaamste doel van deze avond was de samenstelling van een oudercommissie. De heer W. L. van Schaik, referenda ris ter gemeentesecretarie, leidde de vergadering in. De oudercommissie werd als volgt samengesteld: voorzitter de heer A. D. Douma, secretaresse mevrouw Heerma van Voss, penningmeester de heer T. Gruwel en leden mevrouw Kan- negieter en mevr. v. d. Berg. Na de pauze vormde het voornaamste punt van bespreking de instelling van een schoolfonds, waartoe met algemene stemmen werd besloten. MEER HEEFT GEAARDE MIET TE BIEDEN de grootste ijsschots ter wereld ligt bijde zuidpool en meet ca 100- 335kilometer de diepste boringen de aarde bedraar1 17 7 HOii .(Texas 1 de grootste stad ter wereld is New York [Groot NewYorkJmet 15milioen inwoners de warmste stad op aarde is IN SALAH [Sahara] waar ca56°C js gemeten. de laagste tempera, turen vinden wijaan vorst gemeten. destadmetdeminste egen isPirados[Chi. ijwa^rheteénsin le 90 laar regent. Beurs van Amsterdam Donderdag 26 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% ïoOjV 10°i^ Ned '59 4% ÏOO^GL 100A Ned '59 4% 98 98-^GB Ned '53 3% 9415 94%GL Grootboek obl. 3% 78GB 78% Ned '47 3% (3) 9115 92 Ned '51 3% 95% ^ed '53 (3%) 931:1GB 93% Ned '56 3% 93f?,GB 93 Ned '48 3% 87% 87% Ned '54 3% 87% 87% Ned '55 I 3% 89H 89% Ned. '55 II 3% 91% 91% Ned. '37 3 89 89% Dollarlng '47 3 89% 89% Investeringscert 3 96% 96% Ned 62-64 3 97 H 97H Indië '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned WB 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 41% 41% Nat Handelsbank 155GB 156 Ned Handelmij 245% 246% Amst Rubber 1111! 110% H.V.A 147% 147% Senembah 612GB 612 A.K.U 401% 394% Berkel's Patent (v.) 276 274GB Calvé Delft cert 708% 707% Deli Mij .en (Ver.) 177GB 174.30 Kon Pap v Gelder 248 252GB Hoogovens cert 750GB 750GB MUller en Co N3 394% 390y4 Ned Kabelfabr 409% 406 Philips 725% 717% Philips pref 258 257GB Unilever 716% 708% Wilton Feyenoord 200 198GB Biliton 2de r 334% 335 Dordtse Olie gew 709 713% Kon Olie (f20.—) 156 157.20 idem (50 f 20.—) 155.40 155.90 Holl Amer l(jn 158% 158 Java China Paket 145% 146 K LM 114 117 Kon Ned Stmv Mij 165% 164 Kon Paket Mi) 129 129 Stoomvaart Mij Ned 164% 165 Nievelt Goudr eert 136% 136% v Ommeren eert 242 244% Kon Rott Lloyd 144% 145% Ned Scheepv Unie 138% 138% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A dam '47 (3%) 3 93% Idem '48 (3%) 93% 93 R'dam '52-1 (4%) 99 99 idem *37 I-m (3%) 94% 943/4 Z.-Holland '56 (4V4) 96 ft 97% Bank N. G '58 (5%) 104% 104 id. NWB '52 (4%) 98% Industr Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 95% 95% A'dam '51 2% 82% 82% A'dam '56 I 2% 81 81% A'dam '56 II 2% 90% 90 Eindhoven '54 2% 83 82L Enschede '54 2%80% 80 Den Haag '52 I 2% 887/8 Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 89% 89% Idem II 2% 88% 88% Idem '57 2% 99% 99% Utrecht '52 2% 85ft Z.-Holl 1957 2% 96 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 217.50 217 Amst. Bank 325 325 HJ3.U eert 259% 258 Rott. Bank 292 292 Twentsche Bank 267 265 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 402 402 BorsumlJ 69 69% K. N Ed.met A-AA 90 92 Idem prei wi 345 Electrolasmlj 340 Kon Ned Urofsm 177 xlnli Constructie 449 Ing bur v BouwnUv 282 Lnternatlo 154 157 Int. Kunststof! Tnd 62 Leidse Wolspinnerfi 385 383 Rott Droogdok Mil 594 597 Sikken's Lakfabr 675B 700B Ver Touwfabrieken 294 293 Walvisvaart 121 120% Wernlnk's Betonm 159 159 Van Wijk Textiel 96%B Zaalberg 132% 132% Spoorwegen üeü Spoorweg MM 6% B 6% Amertk fondsen Canadian Pacific R 25% 25% intern Nickel 103 103 Anaconda 62 ft 63 Bethlehem Steel 55% 54ft Cities Service 49 477 General Motors 52 H 52 Kennecott 93% 94% steel 72% 72% Shell Oil 75% 75% Union Pacific 29% Un States Steel 97% 97

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11