Laaide nieuws Dr. W. L. Groeneveld benoemd tot lector Leidse Universiteit Speelgroep van OKO stak draak met gevolgen van „Voetbalpool" Leids student liet meisje niet beledigen en sloeg toe Uitstekende prestaties van DOS in het Noordivijkse B. en W. Leiderdorp stellen voor enige subsidies te verlenen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 november 1959 Derde blad no. 29907 By K.b. is met ingang van de dag waarop het ambt aanvaard wordt, benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de anorganische scheikunde: dr. W. L. Groeneveld. Dr. Groeneveld werd op 26 april 1921 cursusjaar 1939/1940. Het doctoraalexa- te Semarang geboren. Hij begon zijn studie aan de Leidse Universiteit in het men scheikunde werd op 5 juli 1949 afgelegd. Hij promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proef schrift getiteld „Chloro-,.-oniumver- bindingen en oxychloride sol vaten", waarbij hij het iudicium cum laude ver wierf. Als promotor trad op prof. dr. A. E. van Arkel. Van 1 november 1945 af is dr. Groeneveld verbonden aan het La boratorium voor Anorganische Schei kunde, eerst als assisten later als weten schappelijk hoofdambtenaar. Sedert 19 september 1955 was hij tevens belast met een onderwijsopdracht in de anor ganische en psysische scheikunde. Amsterdamse diensten samen in één gebouw In de loop van het komende jaar hoopt het gemeentebestuur van Am sterdam de eerste paal te laten slaan voor een project dat reeds een vijftal jaren in portefeuille ligt: een groot kantoorgebouw, waarin de thans nog verspreid over de stad gehuisveste technische gemeentediensten kunnen worden ondergebracht. De gemeenteraad heeft voor het tien verdiepingen hoge gebouw reeds enkele jaren geleden 14 miljoen gulden be schikbaar gesteld. De bestedingsbeper king heeft de uitvoering van het plan tot dusver tegengehouden. Het gebouw dat door de dienst Pu blieke Werken is ontworpen, zal ver rijzen aan de Wibautstraat op de plaats van het huidige NBM-busstation. van waar de busverbindingen met het Gooi en Utrecht worden onderhouden. Over 6 a 7 jaar zal het geheel in ge bruik genomen kunnen worden. Er zal dan plaats zijn voor 1600 ambtenaren. MINISTER TOXOPEUS SPRAK IN LEIDEN Op uitnodiging van de afdeling Lei den, Oegstgeest, Wassenaar en Sassen- heim van de WD heeft minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxo- peus, gisteravond in café-restaurant „In den Vergulden Turk" gesproken over de liberale beginselen in de politiek. Onze oud-stadgenoot, dr. D. Polder, die in juli van dit jaar benoemd is tot buitengewoon hoogleraar in de theore tische fysica aan de Technische Hoge school te Delft, zal op 2 december met het uitspreken van zijn inaugurele rede zijn ambt aanvaarden. De heer Polder is verbonden aan de wetenschappelijke staf van Philips. éü2 Dr. W. L. GROENEVELD P. v. d. A.-vrouwen hadden jaarlijkse vrouwenavond In de foyer van de Stadsgehoorzaal zijn gisteravond de leden van de Vrou wengroep van de Partij van de Arbeid bijeen geweest voor de jaarlijkse Vrou wenavond. Nadat de voorzitster, me vrouw L .de Kruis, de bijeenkomst ge opend had, bracht mej. Irene Wiekhart pianospel ten gehore, onder andere een Nocturne van Chopin. Mevrouw A C. PloegPloeg uit Utrecht was de spreek ster van deze avond. Zij hield een rede, getiteld ,.In solidariteit naar een vrije wereld". Mevrouw Ploeg zei dat men thans een zekere welstand bereikt had en dat door de snelle groei en de econo mische vooruitgang men over meer vrije tijd ging beschikken. Deze vrije tijd moet nuttig besteed worden, aldus me vrouw Ploeg. Zij wees in dit verband op het vele werk wat nog verzet moet wor den ten aanzien van de onderontwik kelde gebieden. Twee derde van de we reldbevolking leeft immers nog in el lende en 1.8Ö0.000.000 mensen lijden ge brek en komen de leeftijd van dertig jaar niet te boven. Men moet zich ernstig bezinnen op dit probleem, aldus mevrouw Ploeg. Zij vond het zeer verheugend dat juist van ce jongeren, waarop de laatste tijd dik wijls denigrerend wordt afgegeven, veel initiatief uitgaat. Na de rede van mevrouw Ploeg, die zich in verband met het vrolijke karak ter van de avond niet met de prakti sche politiek had beziggehouden volgde een pauze. In het programma na de pauze voerde Irene Wiekhart wederom enkele pianowerken uit en voerde een groepje dames onder leiding van me vrouw A. Begeer—Coster het toneel stukje „Wij vrouwen" op. LSC „Philidor" vierde 40-jarig bestaan Gisteravond herdachten de leden van de Leidse Schaakclub „Philidor" het 40-jarig bestaan van de vereniging. Allereerst gaven A. J. Mulder, A. Bar- kema, W. F. Schuss en M. D. Etmans een simultaanvoorstelling tegen de ove rige leden. Zij hadden het zwaar te ver duren. vooral gezien de korte tijd vijf kwartier waarin dit program mapunt moest worden afgewerkt. De percentages waren: Schuss 55 (5% uit 10), Etmans 50 (6 uit 12), Bar- kema 45.4 (5 uit 11) en Mulder 41 r'o (4% uit 11). In de pauze vond een verloting plaats. Het slotnummer was een vyf- minutentoernooi. De uitslagen hiervan waren: Groep 1: 1. De Graaff; 2. Berg; 3. Etmans; 4 Mulder; 5/6. Barkema en Schuss; 7. Ketting; 8. Piket. Groep 2: 1. Selier; 2/3/4. Preenen, Koet sr., Koet jr.; 5. Volders; 6. Wak- ka; 7. Geijer; 8. Pels. Groep 3: 1 v. d Berg; 2. Kohlbeck; 3. Bakhuizen v. d. Brink; 4/5. v. d. Meulen, Boelsma 6. Moonen; 7. Betke; 8. v d. Kaay. Groep 4: 1. v. d. Bosch; 2. Horten- sius; 3. Verlind; 4/5. Sluyts, Meijers; 6/7. v. d. Burgh, De Mik; 8. De Rooy. Groep 5: 1. Ernstbrunner; 2. Ter Haar; 3/4. Teeuw, De Jong; 5. Slie- ker; 6. v. d. Meijden; 7/8. Koppers, Melse. Groep 6: 1. Slikkelorum; 2. Vis; 3. Dibbets; 4. Van Houten; 5. Van Wee- ren; 6. Langezaal; 7. Abspoel 8. v. d. Heyden. Alle deelnemers kregen een prijsje, evenals de simultaanspelers. Het bestuur werden twee geschenken aangeboden: een zilveren zuil, ter be schikking van de sterkste speler in een door het bestuur nog nader te bepalen schaakevenement en een schaakklok. Hoever men in Philidor vooruit denkt bleek uit het slotwoord van jubileum commissaris Langezaal, die reeds zin speelde op het komende 45-jarig be staan. Nog een enkel woord over het ver leden van „Philidor" is hier wel op zijn plaats: De vereniging werd op ini tiatief van L. Biermasz en G. Bosscha op 6 januari 1919 opgericht en telde toen twaalf leden, een aantal, dat door de jaren heen is uitgegroeid tot onge veer zeventig. De vereniging kreeg de naam: Leidsche Volksschaakclub (L.V. SC.). In 1921 trad de club toe tot de toen nog niet Koninklijke Neder landse Schaakbond. In 1925 kreeg de vereniging zijn tegenwoordige naam Philidor was de grootste achttiende- eeuwse schaker ter wereld. In 1928 werd de Leidse Schaakbond opgericht, waarbij „Philidor" zich onmiddellijk aansloot. Onder de vanzelfsprekende „ups and downs" ontwikkelde Philidor zich geleidelijk tot een grote bloeiende vereniging. „De Speelgroep" van OKO had moeilijk actueler kunnen zijn. Van daag immers plaatst de regering door een wijziging van de loterijwet de voetbaltoto in het middelpunt der pu blieke belangstelling. Gisteravond ech ter vroeg dit toneelgroepje van de Leonardusparochie in het Antonius Clubhuis al aandacht voor „De voet balpool". Maar op een heel wat min der serieuze wijze. Want in het zo genoemde blijspelletje steekt Arnold Ridley op vrolijke wijze de draak met eeri gokje op de voetbal uitslagen en de eventuele gevolgen van het winnen van een dikke pot. Lucht hartig dartelt Ridley over elke proble matiek heen, al zou men met enige goede wil wel ergens een moraal kunnen vinden: „Geld maakt niet gelukkig". Want pa en ma in het Engelse gezin, dat hij ons voorzet, weten niets beters te doen dan hooglopend te kibbelen over de vraag of ze nu naar een bad plaats gaan verhuizen of niet. De zoon des huizes doet hardnekkige pogingen zijn gewonnen centjes weg te smijten in een dubieus zaakje en zijn zusje ziet door al dat geld haar geliefde weglo pen. Maar het ergst van allen is het in wonend nichtje eraan toe. Zij moet toe geven het prijswinnend formulier niet to hebben gepost Het moet gezegd, regisseur F. J. van der Meijden heeft gewoekerd met de ca paciteiten, waarover hij de beschikking had. Zijn moeite met de rolbezetting bleek wel uit het feit, dat J. Buis een gastrol vervulde als heer des huizes. Overigens alleszins verdienstelijk, al zou hij zich wat losser en gemakkelijker over de planken kunnen bewegen. Mevr. J. van Iersel-Knüppe had aanvankelijk wat moeite om in de persoon van de vergeetachtige echtgenote te groeien, maar eenmaal op dreef was ze kostelijk. Vooral de ruziescene in het tweede be drijf deed het uitstekend. Hoeveel moeilijker was de verzoe, ning. De ingewortelde Nederlandse schroom was een schier onoverkome lijke hinderpaal. Men geneert zich om op de planken een kus te geven. Niet alleen de ouderen, want ook de heer T. van der Velden en Miep van der Meijden hadden het in de momenten van verzoening erg te kwaad. Terwijl ze daarbuiten als geliefden zo aardig uit de voeten kwamen. Levendig, pittig en innemend was het „enfant terrible" Jackie, waarmede de hoogblonde Ineke van Egmond de tal rijke donateurs telkens deed schater lachen. De effecten, waarmede de auteur gewerkt heeft, zijn niet allemaal even origineel en hoogstaand, maar ze werk ten wel. M. Lambregts-Windt paste in het hele kader uitstekend als de vitten de oma, mevrouw T. Jufferman-Opdam had het niet druk als de dienstbode Martha en de heer T. Juffermans ver tolkte een kort rolletje van inspecteur Kirby vlot en gemakkelijk. Vanavond is de tweede voorstelling. Aanranding te Sclieveningen (Van onze Haagse redactie) Wederom is te Den Haag een zeer ernstig misdrijf tegen het leven ge pleegd, al bleef het deze keer by een poging tot doodslag. Een 21-jarige pa pierophaler heeft een 44-jarige vrouw bewusteloos geslagen, haar aangerand en de keel dichtgeknepen. De dader was in de veronderstelling, dat hy de vrouw had gedood, zo verklaarde hy na zijn aanhouding. Het slachtoffer kwam een uur na het misdrijf echter bij en verkeert thans in goede toe stand. De vrouw heeft een lichte her senschudding. Tegen een uur gistermiddag kwam de 21-jarige jongeman de winkel van de vrouw te Scheveningen binnen om oud papier weg te halen. Hij zou daarvoor een ontvangstbewijs afgeven. Maar had geen papier bij zich, waarop de vrouw zich naar een ruimte achter de winkel begaf om daar zelf een dergelijk bewijsje op te stellen. Tijdens het gesprek met dë winkelier ster deed de man haar een oneerbaar voorstel, waarop de vrouw hem onmid dellijk de deur wees. Plotseling echter kreeg zij een harde slag op het achter hoofd en enige slagen in de nek. Bewus teloos viel zij op de grond. Toen zij na ongeveer een uur bijkwam, was de papierophaler verdwenen, met achterlating van een polshorloge en een ballpoint. De vrouw zag kans een buur man te waarschuwen, die onmiddellijk de politie en de GG en GD alarmeerde. De recherche kon de papierophaler snel opsporen. Hij legde een volledige bekentenis af en is in verzekerde bewa ring gesteld. Verduistering door boekhouder (Speciale berichtgeving) De Rijkspolitie te Steenbergen heeft een 29-jarige boekhouder van een aan nemersbedrijf te Halsteren, te St.-Phi- lipsland aangehouden. Deze wordt er van verdacht diefstal te hebben ge pleegd door middel van vervalsingen op loonstaten en briefjes van de ar beiders. Hij was reeds verscheidene ja ren in dienst bij deze firma. Wel was het opgevallen, dat de man de laatste jaren erg royaal leefde. 70 k 80 arbeiders, werkzaam te Steen- Matige uitbreiding areaal is te rechtvaardigen VOORSTEL AAN HET PRODI KT- SCHAP VOOR SIERGEWASSEN Op voorstel van de afdeling bloem kwekerij heeft het bestuur van het Landbouwschap zich bezig gehouden met de teeltmaatregelen bloemkwe kerij voor het jaar 1960. Het Landbouwschap heeft daarbij overwogen, dat de uitkomsten van de bloemkwekerij in de voorbije periode en de vooruitzichten in de toekomst een matige uitbreiding va nde bloem kwekerij rechtvaardigen. Het bestuur heeft derhalve aan het Produktschap voor Siergewassen voor gesteld het bloemkwekery-areaal in 1960 met 5 percent uit te breiden. LEIDERDORP Nagtegat van W. BURGERLIJKE STAND Geboren: Huberta C. M., dr. van W. J. ;aal en P. Kranenburg; Paul. zn. Snijder en C. M. de Vries; Maria L. S. C., dr. van L. J. H. Bos en M .F. S. Vorstenbosch; Allda A., dr. van A. Jansen en A. Borreman. Ondertrouwd: J. S. M. Mansvelders, 50 Jr. en M. Straathof. 46 jr. Getrouwd: A. J. Spelthuis, 29 Jr. en G. Snoek, 23 Jr.; P. van der Kwaak, 23 Jr. en A. J. Heijkoop, 25 Jr. „Ik zou zelf misschien ook wel geslagen hebben", zegt rechter De Haagse politierechter legde giste ren een bijna symbolische boete op - 5 gulden boete, subsidiair 1 dag hech tenis - aan een 24-jarige Leidse medi sche student, die toegaf dat hij zich op tweede paasdag van dit jaar heeft schul dig gemaakt aan mishandeling van een 35-jarige Haagse huisschilder. De student stond samen met zijn ver loofde voor een etalage aan de Grote Marktstraat te Den Haag. Toen zij door wilden lopen, struikelde de student bijna over een kinderwagen, die op dat mo ment juist achter hem langs gereden werd. Hoewel er niets gebeurde vroeg de vader van het kind boos: „Kan je niet uitkijken?" De student reageerde uiterst correct: „Neemt U mij niet kwalijk, ik had U niet gezien", waarmee de vader geen genoegen nam. Nogmaals riep hij op boze toon: „Je moet uitkijken". Weder om bood de student zijn verontschuldi gingen aan, doch nu riep de schilder: „Sta dan ook niet tevoor dat raam. ga met die .griet in het bos lig gen vozen", waarop de student in woede IN HOGE MATE ONBESCHOFT „Wat U gezegd hebt is in hoge mate onbeschoft", vond de politierechter. „Ik kan me indenken dat verdachte U een klap op Uw gezicht gaf. Dat zou ik ook gedaan hebben, geloof ik". „Och", zei de getuige, „het is een heel gewone uitdrukking. Zoiets hebben ze tegen mij zo vaak gezegd als ik met een meisje in de stad liep". Waarop de student reageerde: In zijn omgeving is het misschien een gebruike lijke uitdrukking. Ik ben het niet ge wend en voelde me beledigd". De officier van Justitie nam voor de student verzachtende omstandigheden in aanmerking. Hij eiste slechts tien gulden boete. „Dat vind ik toch wel een beetje on rechtvaardig, want nou word ik toch nog het slachtoffer van deze affaire", vond de student. „Ja, ja dat gebeurt wel vaker in der gelijke gevallen", aldus de politierech ter, „maar U hebt nou eenmaal gesla gen en dat mag niet. U hoopt medicus te worden en dat is een reden temeer ontstak en hij de schilder een klap op ^at uw gedrag een voorbeeld voor an- ivnf TT*nntctArirl Aan tAr_ diens gezicht gaf. Er ontstond een for mele vechtpartij. De student en de schilder moesten door een voorbijganger uit elkaar worden gehaald. „Wat is vozen?" wilde de politie rechter weten. „Dat weet ik niet precies, edelacht bare, maar ik begreep dat het vies was", antwoordde de student. De schilder gaf als getuige toe dit woord inderdaad gebruikt te hebben. „Maar als ik hem niet teruggeduwd had, zou mijn kind onherroepelijk zijn nek gebroken hebben", zei zij dramatisch. Motie ruimere toelating spijtoptanten verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft vanmiddag de motie van de PvdA, waarin werd aangedrongen op een aanmerkelijk rui mere toelating in Nederland van spyt- optanten uit Indonesië, met 46 tegen 74 stemmen verworpen. Voor stemden PvdA, SGP en de heer Welter (KVP). Tegen stemden KVP (met uitzondering van de heer Welter), j mankeert nog steeds. Zo'n brug kost AR, VVD, CHU, en PSP. 1 f. 1200 a f. 1600. Toch heeft het bestuur Onder zeer grote belangstelling gaf de gymnastiek- en sportvereniging DOS gisteravond in het Casino de eerste van haar beide uitvoeringen. Hieraan werk ten ongeveer 350 jongere en oudere gym nasten mee. Uit hetgeen op deze avond gepresteerd werd bleek wel, dat deze populaire, oude Noordwijkse club uitstekende vorderin gen maakt. De intensieve training on der de prettige en deskundige leiding van mej. A. C. Cats en de heer G. J. Wiethaar werpt vruchten af. De bezoe kers van deze uitvoering hebben er ken nis mee kunnen maken. Na het zingen van het bondslied, her innerde de voorzitter, de heer J. Chou- four sr. aan de lintjes, speldjes en di ploma's, die de leden van DOS behaald hebben bij de gymnastiekwedstrijden van het KNGV. DOS heeft nog één hartewens: de goede hoop, dat dit onmisbare sport- attribuut er in 1960 zal komen. De heer Choufour wijdde voorts en kele gevoelvolle woorden aan het ver scheiden van de heer D. Wassenaar Czn., erelid van DOS. Veel heeft hij voor de vereniging betekend en zijn heengaan is voor DOS een groot verlies. Onder leiding van mej. Cats en de heer Wiethaar werd vervolgens een uit gebreid programma afgewerkt, waaraan deelgenomen werd door de kleuters, ver schillende jongens- en meisjesgroepen, een keurgroep meisjes, dames-junioren, dames en heren. Het is onmogelijk alle onderdelen te noemen welke door deze groepen werden uitgevoerd. Ritmische oefeningen, klas sikaal kast, kastspringen, laagbrug, hoogrek, vendelzwaaien, wedstrijdvorm, stokoefening en springrietoefening kreeg men te zien. Bijzonder aardig was het optreden van hrmr Li h, nnrHiik» ï/rrm Dm de kleuters in sport en spel. Een open brug_ met de ongelijke leggers. Deze rié riamps-iuninrpn Hun B. en W. hebben aan de directie van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Leiderdorp verzocht het aan de N.V. toebehorende stuk grond aan de Rese dastraat te verkopen aan de gemeente. Het was de bedoeling dit terrein ge deeltelijk uit te geven voor woning bouw en gedeeltelijk te bestemmen voor speelplaats, waaraan in deze wijk dringend behoefte bestaat. Zowel het Zijl- als het Doeskwartier hebben een behoorlijke speelplaats. De directie heeft besloten deze grond niet te verkopen, maar is wel genegen de grond tegen de daarop drukkende lasten voor 5 jaren aan de gemeente te verhuren. Het stuk grond ligt tegenover de woningen aan de Resedastraat 38 tot en met 48. De gemeente-architect heeft een begroting opgemaakt en blijkt f. 4000 nodig voor het in orde maken van een speelterrein.. Het is de bedoeling het terrein te egaliseren, een gedeelte te betegelen en het geheel te begrenzen door een talud met eenvoudige beplanting. B. en W. stellen de raad voor dit stuk grond te huren en f- 400° beschikbaar te stellen; dit bedrag kan worden opgeno men uit het stratenfonds. De raad benoemt jaarlijks een genees kundige. die belast wordt met de koste loze inenting tegen pokken. Aan deze functie is een bezoldiging verbonden van f. 200 per jaar. Voor 1960 wordt voorge steld te benoemen G. A. de Bruyne. B. en W. stellen de raad voor mej. H. H. F. van de Moortel met ingang van 1 januari 1960 in vastedienst te benoe men. Zij is reeds sinds 1 oktober 1959 werkzaam aan de Koningin Juliana School. f. 200.000.— Jaarlijks dient het bedrag van het kre diet in rekening-courant voor het vol- I gende jaar te worden vastgesteld. De I N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeen ten heeft zich bereid verklaard voor bergen, ontvingen iedere week hun loon 1960 een bedrag van f. 200 000 beschik uit de kas van de boekhouder. 1 -- Zaterdag kwam er een verschil in de kas aan het licht. De boekhouder was nergens te vinden. Hij werd buiten Steenbergen door de Rijkspolitie in een café aangehouden. In het politiebureau bekende hij. De man is ingesloten. N.V.V. blijft in Amsterdam Het Verbondsbestuur van het N.V.V. heeft besloten zijn kantoren niet te ves tigen buiten Amsterdam. Het bestuur is thans bezig met het uitwerken van een project voor een geheel nieuw gebouw in Amsterdam. Contact is opgenomen met besturen van een aantal aangesloten or ganisaties om te bereiken, dat in dit ge bouw niet alleen het NVV doch even eens een aantal vakbonden zich zullen vestigen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft de Tweede Ka mer medegedeeld, dat de verwachting bestaat, dat de geneesmiddelenwet in de loop van 1960 geleidelijk in werking zal kunnen treden. Bij K.b. van 18 november 1959 is benoemd tot plaatsvervangend directeur- generaal van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid mr. A. W. Joolen, ge meentesecretaris van Dordrecht. baar te stellen. Dit bedrag is vastgesteld en gebaseerd op de verwachte normale behoefte aan rekening-courant krediet voor 1960. B. en W. stellen de raad voor tot het een en ander te besluiten. Blijkens uitgebrachte adviezen door de hoofdingenieur-directeur van de directie van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Zuid- Holland is vastgesteld, dat de woningen Hoofdstraat 225 tot en met 231 door het. aanbrengen van verbeteringen niet meer in bewoonbare staat gebracht kunnen worden. Deze woningen zijn eigendom van de Hervormde Gemeente te Leider dorp. B. en W. stellen de raad voor, deze huizen onbewoonbaar te verklaren. Deze woningen moeten binnen zes maanden zijn ontruimd. VISRECHT HUREN Verschillende wateren van de Zijllaan en de Meyepolder en de Achthovenerpol- der. in eigendom toebehorend aan de gemeente, zijn verhuurd aan de Henge laarsbond voor Leiden en Omstreken, tot het eind van het jaar. Deze bond heeft een verzoek ingediend om met in gang van 1 januari 1960 weer in aanmer king te mogen komen het huren. Nu het echter in de zo spoecüg mogeöjfc over bouwrijpmaken van terreinen in de Zijl laan en Meyepolder. komt het het college niet wenselijk voor het visrecht voor alle wateren weer voor een langere periode te verhuren. Zonder bezwaar evenwel kunnen de Stroomstoot en de Leysloot worden ver huurd voor het deel gelegen tussen de Stroomsloot en de Dwarswetering. Dit is altijd nog een oppervlakte van 1.57.00 hectare. De huurprijs, die voorheen f. 100 per jaar was, moet worden herzien. De Hengela.arsbond is bereid f. 20 per jaar te betalen. B. en W. achten deze prijs aanvaardbaar. AFWIJZEND In verband met het 10-jarig bestaan van de Matigheids-Missie onder Mili tairen, heeft het college een verzoek ontvangen om subsidie. In het voorstel zetten B. en W. uiteen, dat jaarlijks de katholieke tehuizen f. 50 subsidie ont vangen. Het college meent, dat het een particuliere taak is. B. en W. adviseren deze aanvrage af te wijzen. In de raadsvergadering van 21 decem ber 1951 werd besloten met ingang van 1952 een subsidie van f. 15 per jaar be schikbaar te stellen aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid- Holland. Deze stichting wil de samen werking bevorderen tussen de organen van het particulier initiatief onderling, alsmede de samenwerking tussen het particulier initiatief en de. overheid. Tevens is de stichting, door het uitbren gen van adviezen behulpzaam bij de ontwikkeling van sociaal en sociaal-cul turele arbeid. Op grond van de „Leidraad voor bij drage uit gemeentekas aan de Stichting voor Maatschappelijk Werk in Zuid-Hol land" wordt op grond van het inwoner tal van deze gemeente een bijdrage gevraagd van f. 20 per jaar. B. en W. achten het werk van de Stichting van groot belang en stellen voor de subsidie vast te stellen op f. 20 per jaar. KUNSTENAARS Ook over de subsidie voor de Voor- Nazorg Geesteszieken in Zuid-Holland zal de raad zich vrijdagavond moeten uitspreken. De subsidie bedroeg over 1958 f. 0.065 per inwoner. Daar men plannen had de dienst verder uit te breiden, werd er een verzoek tot verhoging n.l. cent per inwoner ingediend. De provin cie. die eveneens subsidie beschikbaar stelt, adviseerde afwijzend op het ver zoek om verhoging. B. en W. zouden dan ook adviseren, overtuigd zijnde van het belang van het werk, dat deze stichting verwekt, de subsidie vast te stellen op 6% cent per inwoner. Tenslotte moet de raad beslissen over de te verlenen subsidie aan de Stichting „Voorzieningsfonds voor Kunstenaars" overeenkomstig het bepaalde in het „Retement van het Voorzieningsfonds voor Kunstenaars". In het voorstel wordt de doelstelling van dit fonds toegelicht en de middelen waaruit deze stichting de hulpverlening bekostigt. B. en W.. achten het uit sociale over wegingen gewenst van gemeentewege zoveel mogelijk te trachten tegemoet te komen aan financiële moeilijkheden, die inherent zijn aan het wissel doekje kregen de dames-junioren. Hun nummer viel zo in de smaak, dat het moest worden herhaald. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiini Het Leidseli Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH deren moet zijn", aldus de politierechter, die tenslotte genoemd vonnis wees. BEURSOVERZICHT Philips hoger; Unilever in reactie Amsterdam, 24 november Bij kalme handel was Philips opnieuw hoger, speciaal door aankopen voor Amerikaanse rekening. In Wall Street, dat gisteren een afwachtende houding aannam, waren de elektronica-aandelen gevraagd, waarvan Philips profiteerde. Vanmiddag werd rond de 735 in Phi lips gedaan tegen 729 la als slotprijs van gisteren, toen een koerswinst van 21 punten werd bereikt. Unilever iets in reactie op de forse koersstijging van de vorige dag. De aandelen liepen op van 718 tot 721 en verloren op die prijs ca. 5 punten vergeleken bij de vorige slot- koers. AKU opende onder de 4 x pari- koers doch in het laatste beurs half uur werd, door overvloedige vraag een koers bereikt van 401, vrijwel het slot van gisteren. Kon. Olie en KLM waren, ingevolge New York, lager. De arbitrage kon over het algemeen vanmiddag niet veel uit richten en het publiek was wat terug houdend. Scheepvaarten merendeels hoger. Cul tures lager met weinig zaken. Staats fondsen vast voor de staffellening. In de lokale sector werden door vele fondsen flinke koerswinsten geboekt, ge paard met grote omzetten. Hoogovens bijv. stegen in drie beursdagen 52 pun ten tot 760, speciaal op aankopen voor Amerikaanse rekening. Vandaag was het fonds in reactie. Aandelen Jan de Poor ter, gisteren reeds 20 punten hoger op 160, op mededelingen over de gang van zaken, werden een vijftal punten lager geadviseerd. Ruhaak kreeg een advies prijs op 103-105, tegen een laatst geda ne notering op 93 7/8. Machinefabriek Mahez werd 20 punten hoger op 300 ge adviseerd. Voor de introductie van cer tificaten Royal McBee Corporation (VS) bestond zeer behoorlijke belangstelling. De koers werd op 20 3/4 dollar geadvi seerd per certificaat van 10 gewone aan delen. WISSELKOERSEN Londen 10.5810.58%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.95%—3.95%; Parijs 76.9577.05; Brussel 7.54% 7.55 Frankfort 90.51%90.56%Stock holm 72.92—72.97; Ziirich 86.93—86.98; Milaan 60.81%60.86%; Kopenhagen 54.73%—54.78%; Oslo 52.88—52.93; We nen 14.57%14.58%; Lissabon 13.19Y4 13.20%. Beurs van Amsterdam Dinsdag 24 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100ft 100% Ned '59 4% 100% 100%-GL Ned '59 4% 98,'fiGB 98% Ned. '53 3% 94 >2 94H Grootboek obl. 3% 77% Ned '47 3% (3) 9112 9112 Ned '51 3% 95%- 95% >ïed '53 (3%) 93U 93% Ned '56 3% 93% 93 iï Ned '48 3% 88 88 Ned '54 3% 87 Va 87 Ned '55 I 3% 89% 89>"« Ned '55 II 3% 91 M1* Ned '37 3 89% 89 Dollarlng '47 3 8989 Investeringscert 3 86,9aGB 98,6 Ned 62-64 3 97{ 87 Indië '37 A 3 923 s 92 /4 Grootboek '46 3 89%-GB Ned WB 6% 109% 109l« ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 42 41% Nat Handelsbank 155 154 Ned Handelmy 239% 245GL Amst Rubber 112GL HVA 148 Senembah 612.50 612GB AKÜ 400' GB 402% Berkel's Patent (v.) 280GB 280GB Calvé Delft cert 718 709 Deli Mij.en (Ver 178 178 80 Kon Pap v Gelder 250G 248 Hoogovens cert 760 751GB Miiller en Co NJB 400GB 400GL Ned Kabelfabr 409 409GB Philips 729GB 735% Philips pref 250GB 255GB Unilever 725% 71950 Wilton Peyenoord 200GB 900 Billton 2de r - 327 330 Dordtse Olie gew 705% 705 Kon Olie (f'20 155.70 157 Idem 150 9 I 00 I 154 90GB 154.70 Holl Amer Ujn 159!4 160,„ Java China Paket 144GB 146 ^1,14 117 11^ an Kon Ned Stmv Mil liïï!! Kon. Paket Mi) ,3?'* J?®60 Stoomvaart Mij Ned 16534 Trc Nievelt Goudr cert J3J 4 v Ommeren cert 'MO1; moTtH Kon Rott Lloyd tic,1 1451 Ned Scheepv Unie i40gb 139% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 3.. 93% Idem '48 (3%) 94 R'dam '52-1 (4%) 98 98% idem "37 I-III (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 96A Bankwezen Bank N. G *58 (5%) 104 104 id N.WB '52 (4%) 97% 98% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 96% 95% A'dam '51 2% 83% 82% A'dam '56 I 2% 80% 81% A'dam '56 11 2% 90 90 Eindhoven '54 2% 83B 83% Enschede '54 2% 80% Den Haag '52 I 2% 88% 88% 88% 88% R'dam *52 I 2% 89% Idem II 2% 89% Idem '57 2% 99% 99 Utrecht '52 2% 92 91 Z.-Holl 1957 2% 85A NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 217.50 Amst. Bank 326 H3.U. eert259% Rott. Bank 294% Twentsche Bank 260% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 402 Borsumij 68 K N Eri.met A-AA 94 Idem prei wd Electrolasmij 340% Kon Ned Grofsm 178 iloii Constructie 449 Ing bur v Bouwnyv 279% internatio 160 Int. Kunststof f. Ind. 64% Leidse Wolspinnerij 380 Rott Droogdok Mij 599% Sikken's Lakfabr. 655 Ver Touwfabrieken 295 Walvisvaart 121 Wernink's Betonm 156 Van Wijk Textiel 96%B Zaalberg 132% 217.50 330 260 298 265 345 177% 280 157% 385 595 665 B 121 156 Spoorwegen Dell Spoorweg Mil 6%B Amerik fondsen Canadian Pacific R 25% Intern Nickel 102% Anaconda 63% Bethlehem Stee) 5511 Cities Service 47 ienerai Motors 52% Kennecott94% oublie Steel 73 Shell Oi) 74% Union Pacific 29fi Un. States Steel 97 25% 102% 62 K 54 47%. 52 93% 72 75% 29% 96%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5