Leidse begroting (ruim 32 miljoen) aangenomen Woningwetwoningen voor Leidse gezinnen in naburige gemeente College houdt rekening met grenswijziging Dit flatteuze damesschoentje 15.- voordeliger VROOM P. C. A. ten Broek (K.Y.P.) deed felle aanval op P. v. d. A. Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 november 1959 Tweede blad no. 2990T Na 4 dagen (8 zittingen) vergaderen Na ruim 20 uur vergaderen men kwam in totaal vier dagen (acht zittingen) bijeen is de Leidse gemeentebegroting voor het jaar 1960, met een totaal bedrag aan uitgaven van ruim f 32 mil joen, gisteravond om kwart over elf aangenomen. Hoewel verwacht mag worden, dat de nieuwe „Financiële Verhoudingswet 1959", wanneer die tot stand is gekomen, de gemeente Leiden een stijging van inkomsten wegens uitkering uit het gemeentefonds zal opleveren, is thans nog niet bekend of deze stijging gelijk zal zijn aan het ge raamd tekort van f 1.280.000.'— Alvorens de behandeling van deze begroting geschiedenis was, heeft wethouder Jongeleen in een uitvoerige rede het beleid van het college van B. en W. in de sector „Openbare Werken" ver dedigd. Met vele leden uit de raad was hij het eens, dat het in 1959 toegewezen woningcontin gent veel te gering was. Voorts deelde hij mede, dat het college er stellig op rekent, dat de grens wijzigingen door zullen gaan en dat in het thans lopende jaar in totaal ruim 600 woningen gereed zijn gekomen. Woningcontingent is voor Leiden te gering Naast de reeds ingediende motie-Zunderman. kwam gisteravond nog een motie- Piena (P. v. d. A.), waarin de raad uitspreekt, dat Leiden voor 1960 tenminste een toewijzing moet ontvangen voor de bouw van 500 woningwetwoningen. Hoewel ongetwijfeld goed bedoeld, zag de heer Woudstra (Prot. Chr.) in beide moties weinig heil. In enkele jaren tyds nog in maart j.I. verzond de raad vrijwel gelijkluidende moties, welke geen effect sorteerden. B. en W. hebben een derge lijke motie niet nodig, want het college weet, dat de raad in de onderhavige kwestie zyn beleid steunt. Een motie, aldus de heer Wohdstra, werkt bovendien irriterend en kan een op gang geraakt gesprek, dat spreker nog altijd boven een motie verkiest, vertroebelen. Bovendien is een motie slechts een gebaar, waarvan het resultaat tevoren reeds twijfelachtig is. De heren Hagens (VVD) en Ten Broek (KVP) waren het in grote lijnen met de heer Woudstra eens en hadden eveneens geen behoefte aan een motie. Voor dat deze discussie begon, had de voorzitter nog medegedeeld, dat het college alleen dan een motie op prijs stelt, indien daarvoor een zeer grote meerderheid wordt gevonden. Gelet op deze discussie en na een beraad in eigen kring, deelde de heer Piena mede, dat zijn fractie besloten had beide moties in te trekken. besteed. Zonder gemeenschappelijke regeling is ook dan deze zaak niet ge makkelijk op te lossen. Aan de correctie van het wegenschema wordt gewerkt. Een personeelstekort speelt bij een vlugge afdoening echter een rol. De sanering van de binnenstad, mede in het kader van het structuurplan, moet ter hand genomen worden, doch voor de circa 3000 vervangende wonin gen is binnen de huidige grenzen geen plaats. Aan het eind van zijn toespraak bleek ook wethouder Jongeleen reeds in de St.- Nicolaassfeer te leven. Met gelijke munt Moties ingetrokken Wethouder Jongeleen, die, zoals ge zegd, in de avondzitting uitvoerig van antwoord diende, maakte de heer Van Iterson duidelijk, dat zijn suggestie in zake de Leidse Hout men zie elders een aanval is op het weinige groen, dat Leiden heeft. Bij verwezenlijking van zijn plan, zou er een zeer grote groenstrook opgeofferd worden. Bij de verbreding van de War- monderweg moet dit helaas reeds ge beuren. Aan de kant van de Kanaalweg hebben wij, aldus spreker, een stuk grond voor villa- en bungalowbouw ge reserveerd. Aanvankelijk ging deze grond slecht van de hand. Een rapport van de directeur van Gem. Werken is gereed over vernieuwing van de rustieke brug. Achter het tijdstip van uitvoering zet spreker echter een groot vraagteken. Nog vele vacatures maken het helaas noodzakelijk, dat een aanvrage voor een bouwvergunning langer duurt, dan ge wenst zou zijn. Bovendien steekt het wachten op een Rijksgoedkeuring wel eens een spaak in het wiel. Landelijk komt dit verschijnsel echter ook voor. In dit verband wees spreker op het lange uitblijven van een gebouw voor de be lastingdienst. RIOLERING LANGEBRUG Aan de riolering van de Langebrug zitten tal van juridische kanten. Men is nog druk bezig met het bestuderen van deze materie. Binnen afzienbare tijd wordt dit rapport aan de raads commissie voorgelegd. Het College straks ook juridisch voorgelicht zal zich nader beraden over de te volgen weg. DE WONINGBOUW Uitvoerig ging de wethouder in over de woningbouw. Vooraf zeide hij te begrijpen, dat de heer Ten Broek zijn zienswijze niet uiteengezet heeft bij de algemene beschouwingen. Hoewel hij de politieke strijd niet schuwt, had de heer Ten Broek feiten moeten aanvoeren. In dien spreker zich inspande voor de wo ningwetwoningen „70% van het to- j tale aantal" dan heeft hy dat niet gedaan uit hoofde van zijn politieke kleur. Ook de zaak van de premiebouw heeft spreker naar zijn beste vermogen behartigd. Vele malen heeft het College Ged. Staten gewezen op de woningnood in Leiden. Ernstig is gepoogd het Leiden toegewezen aantal woningen te verho gen. Het gesprek verliep in een harte lijke sfeer, doch ons verzoek: een ho ger contingent, werd afgewezen. Het bleef by de 345 woningwetwoningen. By de Centrale Directie voor de We deropbouw en Volkshuisvesting zijn voor 1960 ruim 400 aanvragen in de premiebouwsector ingediend. Waren in de periode van 1 januari tot 1 september van dit jaar 319 woningen gereed gekomen, op dit moment zijn dit er reeds 607. REKENEN OP GRENSWIJZIGING B. en W. rekenen er stellig op, dat de grenswijziging er zal komen, aldus de wethouder. Het is niet eenvoudig om woningwet woningen in een andere gemeente te bouwen, dit met het oog op een even tuele grenswijziging. Zou deze er niet komen, dan kan aan de suggestie van de heer Van Iterson aandacht worden lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll op rijm gesteld diende hij de heer De Kier (zie elders) van repliek. Bij de hierna volgende discussies in tweede instantie, zeide de heer Ten Broek in eerste instantie namens zich zelf te hebben gesproken en niet namens zijn fractie. Al zyn wijsheid had spreker gehaald uit de verslagen van het Con gres van de P.v.d.A. Het is zeker niet zijn bedoeling geweest de onderlinge verstandhouding te vertroebelen. De heer Piena zegt, dat de raad er goed aandoet opnieuw by de Centrale Overheid aan te dringen op een grotere toewijzing van woningwetwoningen en dient een motie in, waarin de raad, ge zien de zeer bijzondere moeilijkheden van Leiden als oude stad, de samenstel ling van de bevolking en zijn taak als centrumgemeente, de noodzaak uit spreekt van tenminste een toewijzing van 500 woningwetwoningen per jaar te ontvangen. Zoals gezegd, werd deze mo tie even later weer ingetrokken. Aan de hand van tal van uitspraken uit de kring van de P.v.d.A. dient de heer Piena de heer Ten Broek tenslotte van repliek. Spreker is blij te vernemen, dat de heer Ten Broek slechts zijn per soonlijke visie heeft gegeven en dat de heer De Bree <KVP) reeds tijdens een persoonlijk gesprek zijn verontschuldi ging heeft aangeboden. Terwijl de heer Piena de beoordeling over het optreden van de heer Ten Broek aan de raad overlaat, zal zijn fractie proberen om de goede verstandhouding in de raad te bewaren. BEGROTING AANGENOMEN In zijn antwoord zegt wethouder Jon geleen, dat hij de suggestie van de heer Van Iterson inzake eventuele vil la-bouw in de Leidse Hout in het Col lege ter sprake zal brengen. Nadat de behandeling van deze para graaf als afgedaan werd beschouwd, verkreeg de totale begroting de goed keuring van de raad. Slechts by de post „Bescherming Bevolking" wenste de C.P.N. geacht te worden tegen te hebben gestemd. Na afloop van deze „vierdaagse" bleef de raad nog een geruime tijd in de Bur gerzaal van het Stadhuis bij een feeste lijke dronk en een hartig hapje by een. Tevoren waren alle begrotingsambte naren door de voorzitter en de heer Pie na bedankt voor het werk, dat zij aan de samenstelling van deze begroting heb ben gehad. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllll! VRAAG St.-Nicolaas in aantocht Dat St.-Nicolaas in aantocht is was ook gistermiddag te merken in de Leidse raad. Het raadslid, B. de Kier, zorgde tenminste reeds voor een rijm. Het niet dempen van de Langegracht zat hem dwars en dus dichtte hij: Komt B. en W. van Leiden Gaat voort en pakt toch aan, Wilt onze stad verblijden, 't Verkeer kan beter gaan. College, weest niet bange Helpt ons snel uit de nood. In deze gracht, de „lange" Vaart immers toch geen boot? Voltooit dit voorbereiden Zeer snel en dempt met spoed, Men zal daar gaarne rijden En zeggen: „Zo gaat 't goed". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimii NEDERLANDS-ISRAËLISCH ONDERZOEK NAAR GEDEELTELIJKE BLINDHEID Leids lector reeds in Jeruzalem Dr. H. Henkes, oogspecialist van het Oogziekenhuis te Rotterdam en lector aan de Leidse en de Utrechtse Uni versiteit. gaat tezamen met prof. E. L. Auerbach, hoofd van het oogonder zoek-laboratorium van het Hadassah- ziekenhuis te Jeruzalem een elektro fysiologisch onderzoek instellen naar de oorzaken van gedeeltelijke blind heid bij de geboorte. Dr. Henkes en zijn echtgenote zyn reeds in Israël aangekomen. Zij zullen een half jaar in Jeruzalem verblijven. Mevrouw Henkes assisteert haar man dikwijls bij zijn onderzoekingen. De ..Nationale raad ter bestrijding van blindheid" in de Verenigde Sta ten heeft een schenking gedaan ten behoeve van het te verrichten onder zoek. In ons blad van gisteren hebben wij verzuimd te vermelden, dat de balletvoorstelling van Scapino werd ge- geven onder auspiciën van de Leidse Jeugd Actie. Advertentie ANTWOORD O, vroede vader.. Wethouder Jongeleen, die gis teren kennelijk ook al in de St.- Nicolaassfeer was, zorgde in zijn antwoord aan de heer De Kier voor de volgende dichterlijke ont boezeming: O heer de Kier, o vroede Vader Een dichte gracht komt heus (wel nader, Maar eerst zitten we nog met (het water Van de Centrale, welks geklater Nu in de Langegracht zich stort - Waarheen, als 't dichtgegooid (straks wordt Dan is er nog de Korte Mare: Een brug of dempen - wat is ('t ware? Als wij dat weten, dan staat vast, Dat 't dempingsplan komt uit (de kast! Er is nog wél de G.G.D. Maar dat probleem valt vast (wel mee. Zo ziet U, dat in luttel jaren Wij het Langegrachtprobleem (wel zullen klaren Ik hoop dat ook de Sint zal (helpen Om alle klachten gauw te stelpen! HOE LANG DE FRACTIES EN B. EN W. SPRAKEN In totaal 4'/2 uur korter dan in maart j.I. Tegen veler verwachting in meerdere malen werd er in deze be grotingszitting op gezinspeeld heeft de raad er slechts 4Vz uur korter over gedaan dan in maart jl. Het feit, dat toen reeds uitvoerig over vrijwel de zelfde onderwerpen werd gesproken en er thans maar over 200 vragen in maart waren dit er 400 gediscus sieerd kon worden, gaven deze ver wachting enig houvast. Slechts één dag en dan nog maar één zitting is de raad op een vorige begrotings behandeling ingelopen. Sprak men in totaal in maart j.I. 24 uur en 39 minu ten, thans deed men het in 20 uur en 2 minuten af. Van deze twintig uur kwamen 5 uur en 12 min. (in maart 5 uur en 53 min.) voor rekening van de P.v.d.A., die met 9 man drie leden namen geen deel aan de discussie en de heer Lardee was ziek in het strijdperktrad. De Prot. Chr. fractie had ditmaal 2 uur en SS min. (in maart 3 uur en 13 min.) nodig om haar visie over deze begroting naar voren te brengen. De K.V.P. had iets meer tijd nodig en vergde 2 uur en 56 min. (maart 3 uur en 46 min.) van de begrotingstijd voor zich op. De V.V.D. rondde het in deze „vier daagse" precies af op P/z uur en liep I daardoor 27 minuten in op de in maart Jhc. mr. F. H. VAN KINSCHOT Ruim [32 miljoen voor 1960. Ballerina model in een soepele kwaliteit leder met lederen zool. U kiest uit diverse snitten in aan trekkelijke modekleuren. Nor male prijs 12.95, nu zolang de voorraad strekt *"1795 slechts eq Blocnote van wethouder bleef geruime tijd leeg J. van Iterson: bungalows in Leidse Hont In tegenstelling met voorgaande jaren en ook die van de begro- ting-1959 in maart leverde de behandeling van de paragraaf „Openbare Werken", waaronder ook de woningbouw ressorteert, niet zoveel stof tot praten op. Weliswaar kwam de trage gang van zaken met de woningbouw voor 1959 werd Leiden maar een contingent van 345 woningwetwoningen toegewezen nog even om de hoek kijken, doch een felle aanval op het college van B. en W. in deze sector bleef achterwege. Nu moet gezegd worden, dat een en ander reeds uitvoerig in maart j.I. „uit de doeken was gedaan". Toch werd er in de zitting van gistermiddag nog een venijnig punt overigens van landspolitiek en daarom zullen wij er kort over zijn aan de orde gesteld. De fractievoorzitter van de KVP, de heer Ten Broek, oor deelde het nodig om breed uit te weiden over het congres van de P. v. d. A., het overboord gooien van de theorieën van Marx en Engels en de wijziging van het partijprogramma van de P. v. d. A. Zelfs de Duitse partijvoorzitter Ollenhauer en de Engelse Labour werden bij deze begrotingsbehandeling naar voren geschoven. j.I. gemaakte tijd. Ook de C.P.N. frac tie had minder tijd nodig en wel 1 uur en 15 minuten tegen 1 uur en 35 minu ten in maart. B. EN W. SLAAN RECORD IN KORTHEID Zijn alle partijen op de tijd iets in gelopen, B. en W. slaan ditmaal het record in kortheid. Had het College in maart in totaal S uur en 15 minuten nodig om zijn beleid te verdedigen, thans kon men volstaan met 6 uur en 36 minuten. J. Winsemius (P. v. d. A.): onbehoorlijke beschuldiging! Het ligt voor de hand, dat zowel de fractie-voorzitter van de P.v.d.A., de heer Piena ,als zijn fractiegenoot, de heer Winsemius, hierop fél reageerden. Vroeg de eerste om al deze verdacht makingen waar te maken, de heer Winsemius sprak zelfs van een onbe hoorlijke beschuldiging, wélke de stemming verbitterde. De heer Ten Broek, aldus deze spreker, wenst hier Tweede Kamertje" te spelen en brengt de landspolitiek in het geding. Tijdens deze aanvallen over en weer zat wethouder Jongeleen maar te wachten op een paar concrete vra gen, wélke betrekking hadden op het beleid van B. en W. in deze sector. Een half uur, drie kwartier bleef zijn bloc-note leeg De heer Van Iterson (Prot. Chr.), die de beraadslagingen opende, zegt, dat bewoners van verscheidene perce len in de omgeving van de Langebrug nog overlast van rioolwater hebben. Spr. vraagt om spoedige maatregelen voor het wegnemen van deze nu reeds zeer lange tijd lopende en onverkwik kelijke zaak. De heer Van Iterson be treurt het niet realiseren van sane ringsplannen en het grote vertrek van personen uit de gemeente. Bovendien kunnen velen, die in Leiden zouden willen wonen, in deze gemeente geen huis huren, dan wel kopen. De mo tie, by de vorige begrotingszitting aan genomen, inzake de noodzaak tot het jaarlijks toewijzen van tenminste 500 woningen, heeft geen resultaat opge leverd. Is men, aldus spreker, in deze niet te passief geweest? BOUW VAN BUNGALOWS Spreker doet de suggestie om een aantal woningwetwoningen voor Leidse gezinnen in nabuurgemeenten te laten bouwen. Ook elders in ons land ge schiedt dit met groot succes. Een voor stander toont hy zich ook voor de bouw van villa's of bungalows op een strook grond van de Leidse Hout. Spre ker beeyferde, dat op een perceel grond van 420 by 40 meter circa 25 villa's of bungalows gebouwd zouden kunnen worden. Het is toch zo gesteld, aldus spre ker, dat voor hen, die een dergelijk huis kunnen en willen bewonen, hier in Leiden niets is te vinden. Dat betekent, dat wij ook profes soren en hogere ambtenaren woon ruimte moeten verschaffen. Er heerst in Leiden woningnood, doch niet alleen in de klasse van ar beiderswoningen. Bij de huidige situa tie wordt het steeds moeilijker voor de midden- en betere klassen een on derdak te vinden. Een villa- of bunga lowpark in de Leidse Hout zou z.i. hier uitkomst kunnen bieden. De heer Ten Broek (K.VP.), die het betreurt, dat Leiden nog steeds met een tekort van 4200 woningen zit, spreekt de verwachting uit, dat het bouwprogramma van de regering èn voor de woningwetbouw èn voor de par ticuliere aannemers gunstig zal zijn. Spreker gaat dan uitvoerig in op de reuzenommezwaai, welke de P.v.d.A. heeft genomen. De heer Piena (P.v.d.A.), die eerst herinnert aan het voor 1960 door de regering opgestelde woningbouwpro- gramnia, betreurt, dat de verwachtin gen van B. en W. in de woningbouw sector voor 1960 niet gunstig zijn. Ter- wyl by de behandeling van een vorige begroting een motie werd aangenomen, inzake de noodzaak tot het jaarlijks toewyzen aan Leiden van tenminste 500 woningen, werd voor 1959 maar een contingent van 345 woningwetwo ningen toegewezen. Een aantal, dat volgens de heer Piena beslist onvol doende Is. Hierna dient spreker de heer Ten Broek, die hij een groot aantal vragen voorlegt ,van repliek. (Men zie voor het vervolg elders) llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Honderdste spreker SIGAAR VOOR DR. J. P. DUYVERMAN Op het momente, dat dr. J. P. Duyverman zich gisteravond om streeks tien uur als spreker in de begrotingsronde aankondigde, wachtte hem een aardige en on verwachte attentie .Hij was in deze vier begrotingsdagen de 100ste spreker, een „jubileum", dat met de aanbieding van een sigaar-van-de-voorzitter gepaard ging. illllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllll Wethouder A. J. JONGELEEN woningcontingent is veel te gering. Nog ruim 4100 woningzoekenden Woningen met huurwaarde van f. 120 vrij te betrekken Wethouder mr. J. Dryber, die by de paragraaf „Openbare Werken", waar onder ook het huisvestingsvraagstuk ressorteert, nog een antwoord moest geven over de liberalisatie van de toe wijzing van woningen boven een be paalde prys de heren Van Iterson en Van Dyk hadden hiernaar gevraagd merkte op, dat woningen, waarvan de huur f. 120.per maand of hoger bedraagt, praktisch vry zyn te betrek ken, al moet dan in de zin van de Woonruimtewet een vergunning wor den aangevraagd. Wellicht, dat het Col lege ook hier nog eens regulerend moet optreden. Het aantal woningzoekenden in deze categorie is echter gering. De grootste groep wordt gevonden voor woningen, met een huurwaarde, welke van f. 50. tot f 85.per maand varieert RUIM 1727 GEZINNEN IN 1958 AAN WONING GEHOLPEN Voorts deelde de wethouder mede, dat in 1958 in totaal 1302 Leidenaars en 425 niet-ingezetenen aan een woning werden geholpen. Stonden op 1 ja nuari 1958 in totaal 4272 woningzoeken den ingeschreven, op 1 januari j.I. waren dit er 4339, terwijl op 1 okto ber j.I. 4191 woningzoekenden stonden ingeschreven. In de loop van dit jaar werden 40 onbewoonbaar verklaarde woningen en 21 daarmede gelijk te stellen woningen ontruimd. In 1958 waren dit er resp. 23 en 13. De wethouder zei n. a v. de opmer kingen van de heer Duyverman in zake de Commissie Markt- en Haven dienst. dat een plan in studie is, waar van het de bedoeling is, dat de samen werking tussen directeur en hoofden van dienst op een nieuwe leest wordt geschoeid.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3