MAXIMUM f 25.000 IN POOL Rij schoolhouders protesteren tegen nieuwe sanerings-regeling SINT.-NICOLAAS GESCHENKEN Agenda Met een enkel woord DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 Vervolg van pag. 1 Vervolgens vatten de beide bewinds lieden in hun memorie van toelichting de bevindingen, neergelegd in het rap port van de reeds genoemde commissie- Wiarda, samen. Uit dit rapport blijkt dat de commissie unaniem van mening is, dat wetswijziging geboden is. Slechts twee leden der commissie menen dat er volstaan dient te worden de verbodsbe palingen in de loterij wet stringenter te maken, opdat ongecontroleerde acties metterdaad geweerd zouden kunnen worden. De overige leden van de negen tien leden tellende commissie (vertegen woordigers van het bestuurdelijke, poli tieke, maatschappelijke, religieuze, ge rechtelijke en hoger onderwijs leven om vattend) zijn van oodeel, dat de taak van de overheid verder dient te gaan. Zij behoort immers te rekenenen met de kans dat bij stringenter optreden tegen de nu eenmaal bestaande speelzucht meer bedekte, onwettige, moeilijker te contro leren en daardoor gevaarlijker praktij ken zouden kunnen ontstaan. De meerderheid van de commissie- Wiarda spreekt zich er dan ook voor uit, dat wel bepaalde verbodsbepalingen moeten worden verscherpt, doch dat an derzijds sportprijsvragen onder bepaalde voorwaarden door de wetgever moeten worden toegelaten. Vraagt een deel van deze meerderheid zich af of bij de wet wel een maximum voor de prijzen zou moeten worden vastgesteld, een ander deel acht een maximum van f 50.000, wenselijk, terwijl enkele leden dit maxi mum op f 10.000,bepaald willen zien. De twee bewindslieden verklaren be grip te hebben voor de beschouwingen van die leden, die menen dat het ma ximum op f 10.000,moet worden be paald, doch kunnen anderzijds niet voorbij zien dat een dergelijk maximum in de praktijk toch niet voldoende is om het spelen op acceptabele wijze te ka naliseren. Zij zijn echter van oordeel dat anderzijds een bedrag van f 50.000,aan de hoge kant is, zodat zij hun keus heb ben laten vallen op een bedrag van f 25.000,—. Geen ongezonde prikkeling De ministers spreken vervolgens over „de bedreiging van de geestelijke volks gezondheid door een ongezonde prikke ling van de speelzin en merken op dat „in het bijzonder het spelen in puzzels en pools in zijn nieuw opgekomen vor men door de bestaande wettelijks bepa lingen niet genoegzaam in het goede spoor kan worden gehouden." „Uitgangspunten behoren te zijn", zo betogen de beide bewindslieden, „dat Van Nelle bestellen I Advertentie Maatregelen tegen Chinezen verscherpt De maatregelen op West-Java om Chinese kleinhandelaren van het platteland te verwijderen zijn gisteren verscherpt, zo meldt Reu ter. Volgens reizigers op West- Java worden grootscheepse mili taire patrouilles uitgevoerd om de Chinezen uit afgelegen dorpen te halen. Volgens een vorige week her nieuwd decreet moeten de onge veer 300.000 Chinese kleinhande laren op het eiland tegen het eind van dit jaar hun zaken sluiten of overdoen aan Indonesiërs. In het afgelopen weekeinde heeft de militaire commandant van West-Java, kolonel Kosasih alle Chinese diploma tieke personen, die op bezoek zijn, bevo len binnen 24 uur het land te verlaten of anders onderworpen te worden aan militaire sanctie. Een andere legerfunctionaris, luit- kolonel Soenardjo, voorlichtingscoördi nator van het Centrale Bureau voor Defensie, heeft scherpe kritiek geleverd op vertegenwoordigers van de Chinese diplomatieke dienst, die zich zouden hebben ingelaten met interne Indone sische aangelegenheden. Volgens het persbureau Antara heeft Soenardjo ech ter ontkend, dat er beperkende maat regelen zijn getroffen ten aanzien van de Chinese ambassade in Djakarta. In dien er van dergelijke maatregelen sprake is, gelden zij slechts voor de per sonen die ervan beschuldigd worden zich te hebben ingelaten met de binnen landse aangelegenheden en die het diplomatieke gebruik hebben overtre den, aldus Soenardjo volgens Antara. Advertentie SIMCA ARONDE 4-deurs met verwarming f6145.—. GEBR. VAN ULDEN Hoge Rijndijk 90 - Telef. 23041 Nederl. jeugd eerste in internationale melkactie De melkactie ten behoeve van de Al gerijnse vluchtelingen-kinderen is afge sloten. Het blijk, dat de Nederlandse jeugd met 14,5 van de totaal behoefte, grootste aandeel heeft gehad in deze actie, waarvoor ongeveer 30 landen wa ren aangeschreven. Het Nederlandse Jeugd-Roode Kruis zond namelijk naar Tunis 141.072 blikjes melk. Het internationale Roode Kruis had er voor de herfst- en wintercam- pagne op 960.000 gevraagd. Kinderen van 1037 scholen in Nederland namen aan deze actie deel. Het Ned. Jeugd- Roode Kruis verzond voorts nog ten be hoeve van de Algerijnse vluchtelingen kinderen 5 grote kisten levensmiddelen, benevens ongeveer 11.000 pakjes soep, welke laatste door een voedingsbedrijf in Nederland ter beschikking waren ge steld voor*dit doel. Vermiste Shell-employè gevonden De 45-jarige technische assistent van de „Shellcompany of the Sudan", de Nederlander P. Bronsveld, die sinds vrij dag met een sportvliegtuig in de Soe dan vermist werd, is gevonden. De heer Bronsveld is met een sport vliegtuig met een Engelse collega en naar nader blijkt ook met een Arabier op weg van Nerowe naar Dongola in een noodlanding neergestreken bij El Huana in de Soedanese woestijn. De drie inzittenden van het vliegtuig zijn niet of slechts licht gewond. Voedsel en hulp zijn reeds onderweg. door eenvoudig te hanteren wettelijke voorschriften rechtszekerheid wordt ver kregen en dat excessen doeltreffend wor den bestreden, zó dat men bljjft binnen de grenzen van hetgeen nog als spel be titeld kan worden, min of meer appre- ciabel spel misschien, maar tenslotte spel, voor de een uit een oogpunt van zedelijke beoordeling ethisch indifferent spel, voor de ander, hoezeer afkeurens waardig, toch te tolereren als het ge ringere kwaad in vergelijking tot het grotere kwaad, dat bij stringenter optre den tegen de nu eenmaal bestaande speelzin meer bedekte, onwettige, moei lijker te controleren en daardoor gevaar lijker praktijken zouden kunnen ont staan". Inzet De ministers verklaren tenslotte, dat in de loterijwet bepalingen dienen te worden opgenomen, waardoor bepaalde regelen voor het deelnemen aan (sport) - pools worden gesteld. Deze betreffen de maximumhoogte van de inzet (te be palen op fl,— per prijsvraag), de leef tijdsgrens van de deelnemers (niet jon ger dan 18 jaar), de controle (registra tie en verlening van vergunning aan slechts één instelling), de maximum uit te keren prijzen (f25.000.en de be steding van de opbrengst (die overwe gend ten goede moet komen aan de doel einden van algemeen belang, die de or ganiserende instelling zal beogen te die nen, zonder hierbij echter een percen tage te noemen). Slagzinnen en raadsels De onderhavige wetgeving heeft ove rigens niet alleen betrekking op voet balpools, doch ook op acties, waarbij een prijs wordt toegekend aan hen, die goed raden of 'n goede slagzin inzenden. Bo vendien zorgen demoderne communicatie middelen niet alleen de pers. maar vooral ook radio en televisie zelf voor het organiseren van prijsvragen, waar aan men hetzij in ruime hetzij in meer beperkte kring kan deelnemen. Met na me de ontwikkeling in het buitenland, zo zeggen de ministers, kan leren wat er op dit gebied zo al mogelijk is. Deswegen wensen de bewindslieden al dergelijke pools en prijsvragen aan een vergunningstelsel te hinden. Het terrein van de prijsvragen, zo be togen de beide ondertekenaars, is voor* alsnog echter to onoverzichtelijk om voor nader gedetailleerde wettelijke voor schriften in aanmerking te kunnen ko men. De reglementering zal hier dus aan de vergunningspraktijk moeten worden overgelaten, zoals dit ook bij loterijen in het algemeen geschiedt. Een en ander is, zo zeggen de minis ters met nadruk, ook van toepassing op de zogenaamde quiz voor radio of tele visie. Toestemming voor al deze prijsvragen kan dan ook alleen worden verleend, in dien deze uitsluitend strekken tot de in art. 3 van de loterijwet omgeschreven doeleinden, hetgeen betekent, dat de voor het deelnemen aan de prijsvraag gevorderde inzet in overwegende mate aan die doeleinden ten goede moet komen. Automobilist reed op groep mensen in Kindje gedood: moeder zwaar gewond Een jeugdige automobilist die met hoge snelheid reed ts gisteravond op de provinciale weg van Valkenburg naar Maastricht onder de gemeente Berg en Terbiyt op een groepje men sen ingereden, dat aan de rechterzijde van de weg op de bus naar Maastricht stond te wachten. Een kindje werd by dit ongeluk gedood, de moeder zwaar gewond. De bestuurder van de auto zou vol gens de getuigen in de kom van Berg en Terbiyt een snelheid van meer dan 100 kilometer gehad hebben. Doordat hy teveel naar rechts aan hield sleurde hij in volle vaart de 28- jarige vrouw Mulder-Mullenders uit Ge leen, tegelijk met haar 2-Jarig zoontje dat de vrouw op de arm hield, mee. Bel den werden zwaar gewond. Het kindje overleed enkele uren later. Eveneens werden naar het ziekenhuis overgebracht de 22-jarige Kooks uit Berg en Terbiyt en diens verloofde, mej. Kuypers uit Hengen-Maastricht. De jongeman kon spoedig het ziekenhuis verlaten: zyn verloofde moest worden opgenomen. De 19-jarige bestuurder van de auto, uit Maastricht, die een 100 me ter voorbij de halte zijn wagen tot stil stand wist te brengen is door de Rijks politie van Berg en Terblijt aangehou den. De toestand van de vrouw die in het ziekenhuis te Maastricht werd op genomen is levensgevaarlijk. Agendacommissie V.N. wil Honqariie deen behandelen De agendacommissie van de Alge mene Vergadering der VN heeft giste ren voor het vierde jaar achtereen de Algemene Vergadering aanbevolen, de kwestie-Hongarije op de agenda te plaatsen. Dit besluit is genomen met 15 stemmen voor (Oostenrijk, België, Boli- vië, Brazilië. Birma. Nationalistisch- China, Frankrijk, de Verenigde Staten, Engeland, Guatemala, Liberië, de Phi- lippijnen, Zweden, Turkije en Zuld- Afrika), drie stemmen tegen (de Sov jet-Unie, Roemenië en Tsjecho-Slowa- kije) en twee onthoudingen (Indonesië en Marokko). De voorzitter van de commissie, een Peruaan, heeft, zoals gebruikelijk, niet aan de stemming deel genomen. Voor de stemming had de Amerikaan se afgevaardigde Cabot Lodge de Hon gaarse autoriteiten en de Sovjet-Unie beschuldigd va n „voortdurende trotse- ring" van de VN-resoIuties dié na de mislukte opstand van 1956 in Hongarije zfin goedgekeurd. Volgens Lodge zijn er sinds de laatste zitting van de Alge mene Vergadering processen tegen en terechtstellingen van Hongaarse viMJ- heidsstrijders geweest. En het „terreur bewind" is nog niet ten einde, want er zijn berichten over nog meer terecht stellingen. De Algemene Vergadering zou gelegenheid moeten hebben haar vertegenwoordiger in de Hongaarse kwestie, Leslie Munro van Nieuw-Zee- land, te horen, aldus Lodge. (Speciale berichtgeving) Honderdvijftig rijschoolhouders, afkomstig uit Rotterdam, Den Haag en andere steden in Zuid-Holland, versterkt met enige afgevaardigden uit Brabant, hebben gisteravond in het Rotterdamse Groothandelsgebouw geprotesteerd tegen de voor genomen sanering van het rijschoolwezen, zoals dit door het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen bekend gemaakt is. Zoals bekend, wil het CBR het rij-examen beperkt openbaar maken: ry-instructeurs die een vakexamen voor de stichting VAMOR hebben afgelegd, kunnen van het CBR een legitimatiebewijs krügcn, op vertoon waarvan zy door de examinator van het CBR in de examen-auto kunnen worden toegelaten. Een drietalrijsohoolhouders leidde de vergadering, die werd toegesproken o.a.. door de heer J. A. Hippe, onder wiens leiding ook in Amsterdam reeds een soortgelijke vergadering werd gehouden. De bezwaren van de rijschoolhouders bleken ook ditmaal te gaan tegen de wijze, waarop de voorgestelde regeling tot stand is gekomen: men is, zowel door de bonden als door het CBR voor een voldongen feit gesteld. Men bleek verder van mening, dat de rijschoolhou der van het examen als zodanig maar weinig voordeel zal hebben, terwijl aan de andere kant het identiteitsbewijs door het CBR kan worden ingetrokken, zon der dat tegen een dergelijke maatregel beroep mogelijk zou zijn. De vergadering, die een rustig verloop Van Nelle bestellen Advertentie had, toonde zich uiterst teleurgesteld door de houding van de besturen der vier zgn. erkende bonden, die onvol doende contact met hun leden-rijschool houders over deze aangelegenheid zou den hebben opgenomen. Men stelde bij herhaling duidelijk, dat men voor een regeling, zoals nu ingevoerd zal worden., wel zou voelen, indien zowel examen als identiteitsbewijs slechts door de over heid zou worden behandeld. Men meende verder, dat de thans in te voeren regeling ongrondwettig zou zijn: de heer Hippe zeide, dat het in ieder geval aanbeveling zou verdienen een proefproces aan te spannen, alvorens de rijschoolhouders als geheel voor grote uitgaven (die hy schatte in totaal op één miljoen) zullen worden gesteld. Nadat nog vergaderingen in het land zullen hebben plaatsgevonden, zal over enige tijd een landelijke vergadering in Utrecht plaats vinden. KNIPSELBOEKEN 40 bladen gekleurd papier f 1.48 40 bladen, wit papier fl.68 PLAKBOEK, voor de jeugdf0.90 KLEURPOTLODEN reeds vanaf 6 stuks f0.35 12 stuks.... f 0.65 12 stuks f 0.95 Grote collectie Kleur- en tekenboeken, vanaf f 0.20 Gezelschapsspelen LEGPUZZELS, vanaf f 0.75 van 75 - 1200 stukjes. HAARLEMMERSTRAAT 167—171 LEIDEN - TELEFOON 21400 Gelijkstelling beloning mannen en vrouwen Het besluit bijzondere arbeidsver houdingen B.B.A. blijft ook by een vrijere loonpolitiek vooralsnog van kracht. Ondertekening van het EEG* verdrag verplicht de Nederlandse re gering eventueel van het B.B.A. ge bruik te maken teneinde het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrouwen voor gelijke arbeid door te voeren. Althans in geiyke mate als waarin zulks in andere landen ge schiedt. Minister Van Rooy verwacht blijkens zyn Memorie van Antwoord op zyn be groting van Sociale Zaken, dat deze re alisatie in de beperkte zin van het EEG- verdrag op den duur zal leiden tot ver wezenlijking van het ruimere beginsel van gelijkstelling, dat is neergelegd by internationaal arbeidsverdrag. Van Nelle bestellen 1 Advertentie DINSDAG Baptisten Kerk: Spr. dr. J. J. Riwiet Café And ba: Ledenverg. Leldse Tulnlers- en Bloemistenver. „DEV". 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Le zing dr. Carl A. Schmitz over ,,In de da len van het Finisterregebergte op Nieuw- Guinea". 8 uur nam Schouwburg: K. en O.: Ned. Comedle „Geleerde Dames". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (grote zaal): Festival- Concert Ned. Madrigaalkoor. 8 uur nam. Stadsgehoorzael (foyer)Ned. Reisver. Filmavond Zwitsers Verkeersbureau. 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: „De Speelgroep" speelt: „De voetbalpool". 8 uur nam. Wassenaar. Café v .d. Zalm: Lezing over: „Architectuur en humanisme" voor Humanistisch Verbond. 8 uur nam, WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Gerecht 10: Wijdlngsdienst Spirltlsch Genootschap. Spr. ds. De Kam. 8 uur nam. Marekerk; Winterwerk „Molenwijk". Spr. dr. J. Riemens over: „De blijvende bete kenis van het Evangelie". 8 uur nam. Middelweg 38: Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam, Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en O -cursus. Spr. dr. P. H. Pott „Het Boed dhisme en zijn kunst". 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuls: St-Nlcolaafi ont vangt schooljeugd. 2.45 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Uitvoering Chr, Gymnastiekver. „Jahn". 7.30 uur nam. Oegstgeest. IreneHervormde Gem. Poelgeester Wijkgemeente over: „Oegstgeest ligt niet in Afrika". 8 uur nam. Wassenaar. Verenigingsgebouw: Na jaarsuitvoering Accordeonvereniging DVS. 8 uur nam. Wassenaar. Dorpscentrum: Verkoop- mlddag Damesclub „Ora et Labora" 2— 5.30 uur nam. BINNENLAND Gisteren is te Haarlem op 72-jarlge leeftijd overleden de heer H. C. Kloet, president- en gedelegeerd commissaris van de N.V. Meelfabrieken der Nederlandse Bakkerij te Rotterdam Bij een verkeersongeval ln de om geving van Leer in Noordwest-Dultsland is de burgemeester van Loppersum, de 63- Jarige heer J. D. van der Munnlk, ernstig gewond. Hij is met een schedelbaslsfrac- tuur en andere verwondingen opgenomen in het ziekenhuis te Leer. Bij het auto ongeluk is ook gewond de directeur van de gasfabriek té Applngedam, de heer Mooy, die samen met de heer Van der Munnik in de auto zat. Op het departement van Sociale Za ken en Volksgezondheid is een ontwerp van wet inzake een nieuwe invaliditeits verzekering in voorbereiding. Aan de Technische Hogeschool te Eindhoven zal de mogelijkheid geboden worden baccalaureaatsexamen te doen. Dit blijkt uit een bij de Tweede Kamer Ingediende nota van wijzigingen on het wetsontwerp tot wijziging van de Hoger Onderwijswet. Bij K.b. is met ingang van 1 decem ber 1959 kapitein-ter-zee met de tijdelijke rang van commandeur A. P. Ferwerda, voor de duur van vier Jaar benoemd tot lid van de Nederlandse Marineraad. In de gisteren gehouden buitenge wone algemene vergadering van het Chris telijk Nationaal Vakverbond zijn tot verbondsbestuursleden in de vacatures, ontstaan door het vertrek van de heren M. Ruppert en B. Rooi vink, gekozen de heren C. A. Bakker te Utrecht, vlce-voor- zitter van de Ned. Chr. Bond van Werk nemers in de Hout- en Bouwnijverheid en mr. A. Schouten te Groningen, hoofdbe stuurslid van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Edelmetaalnijverheid heeft in zijn gistermiddag in het gebouw van de SER te 's-Gravenhage, bnder voorzitterschap van mr. S. A. C. Begeer, gehouden open bare vergadering o.m. besloten een com missie in te stellen die tot taak heeft de mogelijkheden te onderzoeken op het ge bied van de normalisatie van verzilverde artikelen. Blijkens de Memorie van Antwoord op het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid namen ln 1951 145.000 kinderen ln 22 gemeenten deel aan de schoolmelkverstrekking. In 1959 (oktober) waren liet 457.000 kinderen in 270 ge meenten. BUITENLAND Frankrijk heeft gisteren West-Dults- land zijn spijt betuigd over het aanhou den van het Westduitse vrachtschip „Bilbao" door Franse oorlogsschepen. Het incident deed zich 4 november ter hoogte van Cherbourg voor. De Westduitsers had den in Parijs geprotesteerd. De Fransen vermoedden indertijd dat de „Bilbao", die op weg was naar Noord-Afrika, oorlogs materiaal voor de Algerijnse opstandelin gen aan boord had Onder toezicht van militaire waar nemers van de V.N. en Jordaanse en Is raëlische officieren zijn maandag 103 be doeïenen uit Jordanië naar Israël terug gekeerd. Jordanië had erover geklaagd, dat de bedoeïenen verdreven waren uit de streken in de woestijnen Sinal en Negeb, waar zij altijd hadden rondge zworven. Uit de Parijse woning van de Ame rikaanse actrice Jean Seberg en haar Franse echtgenoot, de advocaat Moreuil, zijn in de nacht van zondag op maandag juwelen en geld ten bedrage van 4 mil joen franken (30.000 gulden) gestolen. Voorts werden ruim honderd antieke gou den snuifdozen en tabaksdozen ontvreemd die eigendom waren van de gravin de Sainte-Croix, van wie het echtpaar Mo reuil de woning heeft gehuurd. De dag tevoren hadden de inbrekers de woning van de voormalige wereldkampioen bok sen Charpentier, voor een waarde van ruim 2.000 gulden gestolen. Het plotseling overlijden van de Britse socialist Edwards, voorzitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa, heeft in Straatsburg grote indruk gemaakt. De ministers van Bui tenlandse Zaken van de EEG-landen, die gisteren in Straatsburg bijeen waren, heb ben de secretaris-generaal van de Raad van Europa verzocht aan de weduwe tele grafisch hun deelneming te betuigen. Mi nister Luns verklaarde, dat hij zeer onder de indruk was van het plotselinge ver scheiden. Een boer heeft op Sicilië een zeer waardevolle collectie van ruim vierhon derd gouden Normandische munten ge vonden. In het debat in de politieke com missie van de V.N. over Korea heeft de Amerikaanse afgevaardigde, Robertson, verklaard, dat Noord-Korea ..in naam van de menselijkheid" mededeling dient te doen over de krijgsgevangenen uit de Ko reaanse oorlog. Tussen Rosenberg en Neurenberg in de Boven-Palts, Zuid-Duitsland ,is gister ochtend vroeg een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij negen mensen om het le ven kwamen en vijftien werden gewond. Het ongeluk gebeurde met een autobus, die vol arbeiders en arbeidsters op weg was naar een fabriek. Bij dichte mist en op een door de nachtvorst gladde weg kwam de bus in botsing met de losge raakte oplegger van een trekker-met-op legger. welke uit de andere richting kwam. Alle mensen, die aan de kant van de botsing zaten, kwamen direct om het leven. De bus werd totaal verwoest, De „Osservatore Romano" (Vaticaan stad) is ln een artikel van een medische medewerker fel van leer getrokken tegen de cocktail. Dit mengsel van likeuren of dranken „veroorzaakt chronisch alcoholis me, dat wil zeggen een chroniscne ca tarrh van de spijsverteringwegen en de luchtwegen, degeneratie van het levervet, degeneratie van hart en bloedvaten, een predispositie voor huidziekten, spiertril- lingen, slapeloosheid met hallucinaties, fysiek en moreel verval". Het Russische persbureau „Tass" deelt mee, dat ongeveer 100 technici uit Irak ln de Sovjet-Unie zijn aangekomen, waar zij in technische bedrijven en fa brieken een praktijkopleiding zullen krij gen. Binnenkort zullen nog 36 technici ën ingenieurs uit Irak bij dit trainings programma worden Ingeschakeld. Uit goede bron wordt vernomen, dat Hammarskjöld wil streven naar een op lossing van de moeilijkheden in Laos door onderhandelingen. Dit in plaats van even tuele maatregelen van de Veiligheidsraad. Er zou contact tot stand moeten worden gebracht tussen de regering in Vien tiane en de leiders van de Pathet L&o- opstandelingen. Frankrljks eerste in eigen land ge bouwde vliegdèk6Chlp, de 31.000 ton me tende „Clemenceau", maakte gisteren zijn eerste proefvaart. Vijf bewoners van het Jordaanse dorp Deir Ghoesoen zijn door een Jor daanse krijgsraad ter dood veroordeeld wegens „spionage voor Israël". Zij zouden Israëliërs gegevens over de Jordaanse strijdkrachten hebben verstrekt. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte mUB. 18.20 Pol. praat- Je. 18.30 Radio Volksuniversiteit: Kll- maatwissellngen op aarde in verband met de ijsstljden, d. prof. dr. G. L. Smit Sl- blnga. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- landum. 19.30 Gram. 19.50 Gram. 20.30 in het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 20.50 Dlaloques des Carmélltes, opera. 21.56 In het begin schiep God hemel en aarde, lezing. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 224:0 De armen zult gij altijd bij U hebben, praatje. 22.50 Ra dio Pmlharm. Ork. en solist. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nwb. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 19.40 Journ. 19.55 Hang het aan de grote klok, propa ganda -actie. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. pro gramma. 22.00 Liederen en planówerken. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Altviool en plano. 23.00 Voordr. 23.15 Jazzmuz. 28.5524.00 Nws TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Een poëtische film fantasie. 20.30 Fllm- documentalre. 21.00—22.30 Speelfilm. Van Nelle bestellen Advertentie VOOR WOENSDAG 25 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V .d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.06 Tweestrijd, hoorêp. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gltaarmuz. 12.50 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Metropole-ork., koor en solist. 14.00 Gram. 15.40 Kamer- mus, 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Promenade-ork. en solist. NCRV: 18.15 Spectrum v. h. chr. orga nisatie- en verenigingsleven, lezing. 18.30 Leger des Hells-kwartier. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nwb. en weerber. 19.10 Op de man Van Nelle bestellen Advertentie DONDERDAG: Casino-theater: K. en O.-film: „The quiet man". 8 uur nam. De Kleine Burcht: Lezing Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam, Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Hotel Centraal: Vereniging tot IJebe- strydlng: Jaarvergadering. 4 uur nam. Pieterskerk: Thanksgiving Day. 11 uur VOorm. Pieterskerk: Herdenking 26 november 1940. Spr. prof. dr. H. C. van de Hulst. „Wat 18 liet weten waard?". 4 uur nam. Plantage 16: Lezing dr. J. C. Groot voor nlet-katholleken. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Filmavond Alg. Ned. Bedrijf6bond voor Metaalnijverheid en de Elektrotechnische Industrie. 8 uur nam. Stadsza&l (grote zaal)Uitvoering Chr. Gymnastiekver. „Jahn". 7.80 uur nam. Stationsweg 43: Kamer van Koophan del. 2 uur nam. VRIJDAG Den Burcht (grote zaal): „One Grunne- gèrlaand". Delftse club speelt „Berendje Nlksnut". 8 uur nam. Gerecht 10: Prof. dr. A. J. Rasker. spreekt over „Europa tussen Oost en Weet". 8 uur nam, Gulden Vides: Ver. van Huisvrouwen. Lezing en film over katoen. 2.30 uur nam. Gulden Vlies: Opening Leldse Licht- week. 7 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed. Spr. ds. Bar nard. 7.157.50 uur nam. Pieterskerk: Pauzeconcert Leids Studen ten Zangkoor en Collegium Musicum, 12.30—12.55 uur nam. Schouwburg: VPRO-ensemble Benny Vteden met oabaretfantaele „Pampus". 8 uur nam. Thearoom-Rest. v. d. Heijden (Bree- straat)Ledenvergadering Ned. Handels reizigersver. 8 uur nam. Wassenaar. DeylerhuisHervormde Gemeentè-avond. 8 uur nam -i ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Den Burcht (foyer)Receptie 55-1arig bestaan Zangver. „De Stem des Volks' 3.305 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk. Bijbel studie van 1011 uur voorm.; 1112 uur. Spr. N. Heykoop van Huls ter Helde. Lakenhal: K. en O. Kon. Ned. Toon- kunstenaarsvér. „Een uür moderne Ne derlandse muziek". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Feestavond 10- Jarlg bestaan R.-K. Leidse Harmoniekapel. 8 uur nam. Zaal Maria Gijzensteeg: Receptie 10- n R.-K. Leidse Harmoniekapel. Voorschoten. („De Grote Vink"): Toneelver. LeldBe Weg-Noord speelt: „Wat- klns". 8 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Openbare toespraak Je hovah's getuigen: „Is dit leven alles wat wij hebben te verwachten??" 4 uur nam.; Wachttorenstudie Jehovah's Getuigen: 6 uur nam. MAANDAG Schouwburg: Toneelgroep „Podium' ,,'t Gaat om je leven". 8.15 uur nam. Hotel Central: Ledenverg. Chr. Hist. Jongerengroep. Spr. G. v .d. Vliet over: Jeugd in de chr. politiek. 8 uur nam. Harmonie: Ledenverg. Leldse Bond van Huis- en Grondeigenaren. 8 uur nam. Van Nelle bestellen Advertentie TENTOONSTELLINGEN Auberge Fran?alse (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pieter Glltay en Rein DoOl (tot 12 december) Lakenhal: Haagse Kunstkring. Werkd.: 104 uur; zondags: 14 uur nam. (tot 7 december) Rijksmuseum Geolugle en Mineralogie d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo- BIOSCOPEN Trianon.,Kat op een heet zinken dak" 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2 15, 4,30. 7 en 9.15 uur. Casino: „Met de kapitein aan tafel". 18 jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zater dag: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 UUT. LUxor: „Tarzan en zijn vijanden". 14 Jaar Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30 4.45. 7. en 9.15 uur. Lido: „Onstuimige driften", 18 jr. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45 7 en 9 15 uur. Rex: „Het pantermeisje". 14 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag- cyclus: „Cavalerla Ruatlcana". 18 Jaar. AVOND- Te Lelden is geopend Centraal-Apotheek Breestraat 74, tel. 20552. By geen gehoor by Uw huisarts of speoiallst (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 H»» diokrant. 19.60 Popul. muz. 20.15 Con- certgebouw-ork. en solist. 22.16 Lichts muz. 22.30 Nws. 22.40 ZaalsportultsL 22.45 Avondoverd king. 23.00 Platen- nieuws. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nwb. 7.10 Gym. 7.23 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V .d. vrouw. 11.00 Amus.progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 V. h. platteland, praat- Ie. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en ten toonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Volksliedjes. 15.00 V. d. Jeugd. 17.00 Lichte muz. 17.15 Politlekapel. 17.50 Re- geringsuitz.Rijksdelen overzee: winkels en winkelstraten op de Nederlandse An tillen door dr. J. Hartog. VARA: 18.00 Nws. Daarna: comm. op het nws. en eet. 18.30 Roemeense muz. 19.00 V .d. kleuters. 19.10 De christen i. d. veranderende samenleving, toespr. 19.25 VARA-Varla. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.35 Mlllicent, hoorsp. 21.30 Jazzmuz. 21.50 Zang en gitaar. 22.20 Keuren en kiezen, praatje. 22.30 Nws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Muzikaal praatje. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de vierde lijn van 1820 uur) Das KaruseU, das dreht sich immer rund herum - Llebe 1st Ja nux ein Mar. chen - Das sind die Nachte von Rio, Mi chael Jary en Cosmopolltain Orkest - Tan. go Notturno (Borgmann)Moniika Wit- kowna en Orkest Harry de Groot - Sing, Nachtigall slng - Durch dich wird diese Welt erst sohön Lasz dein Herz bei mir zuruck, Michael Jary en Cosmopolltain Orkest - Zing, kleine vogel (Cordell), Ted dy en Henk Scholten en orkest Jack Bul- terma-n - Dungaree doll Lisboa antigua - La goualamte du pauvre Jean - Memo ries are made of this, Jacques Schutte - Bso e® el amor (Igleslas)Leedy Trio - Olé guapa (Malando) - MamaYo quiero un novlo (Collazo)i. Orkest Malan do - Ll per li (Viezzo), Willy Alberti en Orkest Jos Cleber Oh lady be good - Whispering - Home town, Cor Steyn - My happiness (Bergantine), De Selvera's en Orkest Willy Langestraat - Only you (Ram). Oor Steyn - Ti dlro (d'Anzi), Wil. ly Alberti en Orkest Jack Bulterman - A media ulz (Donato). Orkest Malando - Rodriguez penja (Veilch), Orkest Malan do Oul, out, oul (Giraud), Teddy Schol- ten - It's a sin to tell a lie - Mexicalli rose - By the sleepy lagoon, Jacques Schutte - De postkoets (Cleber), De Sel vera's en Orkest Wlm de Recht - Autumn leaves (Kosma), Orkest Dolf v. d. Linden. - That old feeling (Pain), Ork. Dolf v. d. Linden - La paloma (Yradler). Billy Mo en Orke&t Viktor Reschke Avalon (Rose) -Forget me not (de Curtis), Orkest Max Greger - Trudie (Henderson), Die Serena- ders en Orkst Martinez - Marianne (Gll- kyson- Night call (Kollo),, Orkest Max Greger - Swing Methusalem (HUger, Billy Mo en Orke&t Willy Berking - Maxl Jump (Haensch), Orkest Max Greger My truly truly fair (Merrill), Guy Mïtchel en Or kest Mitch Miller - You and night and ^hetnusic (Schwarz), Orkest Nelson Riddle - Allen-town Jail (Gordon) Jo Stafford en Orkest Paul Weston - Tammy (Skinner), Orkest Joseph Gershenson - Because of you Hammer&telnTony Bennett en Orkest Percy Faith - High noon (Tlomkln). Orkest Al Goodman - Buttons and bows (Livings-ton), Dinah Shore - Let's face the music and dance (Berlin). Orkest Nelson Riddle - Cry (Komman), Johnnie Ray You are my lucky star (Brown). Orkest Nelson Riddle - Let me go lover (Carson), Teresa Bre- happy (Koehler), Orkest Nelson Riddel. televisieprogramma U;00 V- Jeugd. NTS: 17.30— 17.40 Jeugd Jour. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Kunstrubr. 20.45 Teledlscoparade. 20.55 Progr. over de die- "nwereld- 21 15 Pas geperst, nwe. gram. 21.45 Avondwljding. BUITENLANDSE PROGAMMA'S ,n^58:eland' BBC Hon,e Service 330 m. 12.00 Schoolradio. 13.00 Gram. 13.30 V d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14 io °!.v.ar- SSPF- ,14-40 Gram. 15.00 School- r^dio. 16.00 Hoorspelen. 17.00 Vespers. «i5 Br°gr- v- oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.16 In the South-East. 19.35 Volksliederen en -daneen. 20.00 Gram. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Do cumentaire. 23.15 Gram. 23.45 Parlem.- overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.060.45 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 in. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Gevar. muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport, 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz.progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nws.) 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 13.25 Gevar. muz. 16.05 Kamermuz. 17.00 Nws. 17.35 Lichte muz. 18.00 Gram. 19.00 Nws. 19.20 Filmkron. 20.00 HoorBp. 20.35 Kamermuz. 21.05 Hoorsp. 22.10 Ge- var. muz. 24.00 Nws. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 in. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.25 Gram. 14.20 Gevar. muz. 23.10 Kamermuz. 23.53 —24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 in.: 12.00 Lichte muz. 12.30 Weer ber. 12.36 Lichte muz. (verv.). 12.55 Koer sen. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Schoolradio. 14.46 Ork.conc. 16.00 Koersen 10.02 Engelse les. 16.17 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr. 18.00 Lekemoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Rep. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 21.30 Ork.conc. 22.00 Nwe. 22.15 Pedagogisch praatje. 22.25 Ethnlsche muz. 22.55 Nws. 23.00 V .d. zeelleden. 484 m.C 12.02 Graam. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Idem. 14.15 Werken van Bel gische componisten. 15.15 Koorzang. 15.30 Popul. liedjes. 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 17.46 Gram. 18.30 Jazzmuz. 22.10 Gevar. muz. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg ParijB Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zlirich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajacclo ftifadrid ldlallorc& Lissabon 1 w i c jS 2$ 2 f fj eersl. af| 24 uur 6 6 bo 0 geh. bew. zzo 4 9 4 0.2 geh. bew. z 5 11 6 0 mist zzw 4 7 4 0 ml6t z 6 8 3 0.2 motregen z 2 7 4 0 mist zo 4 6 1 0.1 mist z 2 7 -0 0 geh. bew. zzw 2 6 0 0 licht bew. z 3 8 •2 0.1 sneeuw öno 5 4 -5 3 regen zo 1 7 2 1 mist zw 1 6 5 5 l geh. bew. zw 4 6 7 0.1 zw. bew. z 6 13 11 0 zw. bew. z 4 12 8 0 mist zzw 4 7 1 0 geh. bew. ozo 2 1 -2 0 mist zzo .2 4 1 0 motregen ozo 2 9 6 0.3 geh. bew. O 2 6 -3 0 onbewolkt nnw 7 18 5 0 onbewolkt zo 2 6 -2 0 geh. bew. z 2 4 1 0 geh. bew. zzw 2 0 -3 0 geh. bew. wzw 1 2 -1 0 geh. bew. z 2 3 -1 0 onbewolkt ozo 2 10 -5 0 onbewolkt ZO 10 5 -2 0 onbewolkt w.stll 8 -8 0 onbewolkt no 1 4 -3 0 zw. bew. n 5 13 0 4 regen no 6 17 8 0.1 onbewolkt ono 3 18 3 0 licht bew. w.stil 15 2 0 half bew. no 3 7 0 half bew. w^tll 19 10 6

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2