PRIJZEN IN DE VOETBALPOOLS NIET HOGER DAN ƒ25.000 WEERBERICHT DE REGERING HEEFT GESPROKEN: Ongezonde prikkeling van speelzin bedreigt de geestelijke volksgezondheid Prijsvragen worden gelijkgesteld met loterijen in nieuwe wet Bolletje'" Fiscus poolt Belasting van twintig procent op prijzen uit loterijen Siiit-Nieolaas-kiiipselprijsvraag Tramlijn Den Haag-Leiden zeer binnenkort van HTM naar NZH Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 24 NOVEMBER 1959 No. 29907 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Speciale berichtgeving) Blijkens het thans bij de Tweede Kamer inge diende ontwerp van wet tot wijziging van de loterijwet, is de regering inderdaad van plan de prijzen van de voetbaltoto aan een maximum van f 25.000.— te binden. Het is echter aan de Staten Generaal te bepalen, of dit maximum gehand haafd zal worden talrijke stemmen zijn immers reeds opgegaan, die tegen dit (schamele) bedrag van leer trekken of dat te winnen sommen aan een (veel) hoger maximum gebonden zullen worden of zelfs geheel vrij zullen worden gelaten. Behoudens enkele correcties van technische aard, heeft de regering verder het gehele ontwerp van de commissie-Wiarda, door ons destijds gepubli ceerd, overgenomen. Aan slechts één rechtspersoonlijkheid bezittende instelling wenst de regering vergunning te ver lenen tot het aangaan en houden van sportprijs- Prijsvragen, voor zover zij al niet geacht moeten worden onder de definitie van „loterij" te vallen, worden in de onderhavige wet gelijkgesteld met de lote rijen. Tot het aanleggen en houden van alle prijsvragen zal derhalve straks toestemming van het zy de minister van Justitie, hetzij Burgemeester en Wet houders, zijn vereist, terwijl zij evenals loterijen uitsluitend kunnen strekken tot een liefdadig doel of bevordering van wetenschap, kunst of ander algemeen belang. Van het vereiste van toestemming zijn slechts uitgezonderd prijsvragen, waarbij een prijs of premie van f200.— of minder wordt uitgeloofd, en prijs vragen, waarbij de voorwaarde tot mededinging is het verrichten van een weten schappelijke of kunstzinnige prestatie. (Het schrijven dus bijvoorbeeld van een wetenschappelijke verhandeling of roman, hoorspel, of gedicht of het maken van een schilderij, beeldhouwwerk, tekening e.d. Red.). IV7 ~x lx 1 11 bijzonder omdat deze veelal aanzienlijke Wet achternaam bedragen opleveren en een grote aan trekkelijkheid bezitten. De opbrengsten In de memorie van toelichting wordt van loterijen zjjn veelal zelfs niet meer door de minister van Justitie en zijn te beschouwen als een middel om te ambtgenoot van O. K. en W. voorzien in incidentele behoeften aan opgemerkt, dat de recente ontwikkeling op loterijgebied een situatie heeft ge schapen, welke ingrijpen van de wetgever noodzakelijk maakt. De bestaande wet geving is onmiskenbaar niet berekend op de modene vormen, waarin allerlei lote rijen en prijsvragen worden aangelegd en gehouden. Wat velen als ontdui king der wet beschouwen, blijkt vaak moeilijk voor de strafrechter te achter halen. Enerzijds laat de wet dus meer toe dan men in brede kring toelaat baar acht, zo menen beide bewindslie den. Anderzijds zijn er echter de sport- pools, die velen acceptabel achten, maar waarmee de wetgever destijds geen re kening heeft gehouden. Zoals bekend, heeft de Hoge Raad be gin van dit jaar zodanige arresten ge wezen, dat definitief uitgemaakt werd, dat de voetbalpools van de KNVB en Caritas loterijen in de zin der wet zijn. De toenmalige minister van Justitie heeft daarom de ontstane toestand „be vroren" om te voorkomen, dat een chaos zou ontstaan bij het plotselinge stilleg gen van betrokken pools en het onaf wendbare teruggrijpen op in kleine kring georganiseerde en deswege moeilijker te controleren sportpools. Aanzienlijk gewijzigd Tevens herinneren beide ministers er aan, dat de van ouds bekende en toege laten loterijen in de laatste jaren aan zienlijk van karakter en opzet zijn ge wijzigd. Dienaangaande werd reeds en kele jaren geleden in een rapport van een door wijlen minister Donker inge stelde commissie onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het mi nisterie van Justitie, mr. J. C. Tenkink, opgemerkt, dat niet alleen de loterijen na de oorlog zowel in aantal als in om vang sterk zijn toegenomen, maar tevens dat vrijwel op alle terreinen van het maatschappelijke werk met een aanzien lijk geldgebrek gekampt wordt daar het publiek als gevolg van de hogere kosten van levensonderhoud en de verhoogde belastingen in veel mindere mate dan vroeger het geval was, in staat is om organisaties, waarvan het doel onder art. 3 van de loterijwet valt, financieel te steunen. Grote giften komen dan ook niet meer voor, terwijl contributies in vele gevallen traag vloeien. Het behoeft dan ook niet te verwonderen, dat men zijn toevlucht is gaan nemen tot o.a. loterijen, in het vragen, doch in het wetsontwerp en de memorie van toelichting wordt niet aangeduid, welke in stelling dit zal dienen te zijn. Wél wordt echter gerefereerd aan de bestaande praktijk van de KNVB-voetbaltoto. Het optreden van buitenlandse loterijen waardoor het beleid inzake het loterijwezen zou kunnen worden doorkruist wordt geweerd, on geacht of het bevorderen van de deelneming aan deze loterijen-van-over-de-grenzen in een beslo ten vereniging dan wel openlijk of in geheel vrije kring geschiedt. Tenslotte wordt in het ontwerp het tegenwoor dige gebruik van het niet in geld of geldenswaar- dige papieren uitkeren van de prijzen niet over genomen. De uitkering van zuivere geldprijzen zal dus mogelijk worden. middelen, maar zijn een bron geworden voor vaste, jaarlijkse inkomsten. Met nadruk wees de commissie-Ten- kink erop, dat de loterijen een opzet die nen te hebben, welke de speelzucht van het publiek niet op onoirbare wijze aan wakkert. Een loterij met hoofdprijzen van grote waarde behoeft echter naar het oordeel van de commissie niet zon der meer geacht te worden zulks te doen. Slot pag. 2 Stijging van temperatuur De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Op vele plaatsen mist of laaghangen de bewolking en hier en daar wat mot regen, maar later ook verscheidene op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Langzame stijging van temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 NOVEMBER Zon op: 8.15 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 1.34 uur; onder: 14.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 10.22 en 23.04 uur. Laagwater te 5.41 en 18.13 uur. (Dit blad bestaat uit 24 pagina's) de échte eierbeschuit iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Prioriteit voor sport en I.o. Het wetsontwerp gaat er van uit, dat niet de overheid, doch een particuliere instelling de sport- prijsvragen zal organiseren. In verband met het karakter van de prijsvraag ligt het voor de hand, zo zeggen de bewindslieden, dat bij het verdelen der opbreng sten, prioriteit wordt toegekend aan de belangen van de instellin gen, werkzaam op het gebied van sport en lichamelijke opvoeding. Het toekennen van deze prioriteit houdt echter niet in, dat uitslui tend deze instellingen aanspraak kunnen maken op een deel van de opbrengsten der sport-prysvragen. Op welke wyze de opbrengst zal worden verdeeld en welke instel lingen daarvan zullen behoren te profiteren, kan daarbij echter moeilijk in abstracto door de wetgever worden uitgemaakt. Het is beter af te wachten wat het overleg tussen de verschillende instellingen oplevert. Aan de hand daarvan kunnen beide bewindslie den te zyner tijd hun houding be palen bij het verlenen van een vergunning. Zou hun blijken, dat bepaalde belangen onvoldoende ge diend zijn, dan kunnen zy van het verlenen van een vergunning af zien. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir mee In ccn wetsontwerp, dat aan sluit op het wetsontwerp tot wijzi ging van de loterijwet, wordt on der meer voorgesteld een belasting van 20 procent te heffen op alle gewonnen prijzen uit loterijen en andere kansspelen. Van de belas ting zullen zijn vrijgesteld prijzen van minder dan 100 gulden en de zogenaamde „eigen geldjes", even als alle prijzen van de veelal lokaal gehouden, kleinere loterijen en andere kansspelen, waarvan de hoogste prijs niet meer dan 1000 gulden bedraagt. Volgens de bestaande belastingwet geving worden in het algemeen voor delen uit prijsvragen, waarvoor in zo danige mate arbeid moet worden ver richt, dat deze op het verkrijgen van de prijs van invloed is en dat daardoor een redelijke kans op beloning bestaat bijvoorbeeld het ontwerpen van slagzin nen in de sfeer van de inkomsten belasting getrokken. Andere gewonnen prijzen, die hoofdzakelijk door het lot worden bepaald, zoals prijzen uit de voetbalpool, vallen thans buiten de be lastingheffing. Op prijzen van de staatsloterij wordt thans een bijzondere heffing van 15 toegepast. Naar het oordeel van de regering is het noodzakelijk de fiscale bepalingen te herzien tot een meer ordelijk geheel, dat, ook uit een oogpunt van billijke be lastingheffing, bij de nieuwe situatie op loterijgebied past. De nieuwe belasting van 20 procent zal worden geheven van de bruto- pryzen, waaronder ook de voordelen behoren uit prijsvragen, die thans door inkomstenbelasting worden ge troffen. De heffing van inkomsten belasting zal volgens het wetsontwerp in de toekomst evenwel achterwege blijven. De bijzondere heffing op de prijzen van de staatsloterij komt even eens te vervallen. De verschuldigde belasting wordt over prijzen uit binnenlandse loterijen en andere kansspelen bij wege van inhou ding geheven. Wat betreft de prijzen uit buitenlandse loterijen en dergelijke, waarvoor geen inhoudingsplicht kan worden opgelegd, zal de belasting door de prijswinnaar zelf op aangifte moeten worden voldaan. Winnaars van prijzen uit buitenlandse loterijen en dergelijke worden alleen in de belasting betrokken als zij binnen het Rijk wonen of gevestigd zijn. In het wetsontwerp wordt verder voor-1 gesteld over de inleggelden van de deel nemers omzetbelasting naar het normale dienstentarief van 4 procent te heffen. Een delegatie heeft gistermorgen aan H.M. Koningin Juliana en H.K.H. Prinses Beatrix de eerste exemplaren aangeboden van het boek ,,De monumenten van Cura cao in woord en beeld t geschreven door prof. dr. M. D. Ozinga. Hare lAajesteit en H.K.H. bekijken het fraaie boekwerk. Twaalf jaar geëist in zaak Magere Josje Tegen Joop S. uit Amsterdam, de verdachte in de zaak „Magere Josje", heeft de officier van Justitie vanochtend wegens doodslag 12 jaar gevangenisstraf geëist. (Men zie ook elders in dit Blad). In ons nummer van morgen. 25 november, wordt een Sint- Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ontleend is aan alle zakenadvertenties, in ons nummer van vandaag 24 novem ber. Om aan deze prijsvraag te kunnen meedoen, is het dus noodzakelijk, dat U de courant van vandaag in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van in totaal f 600.— beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend besteed kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraag betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nadere aan kondiging over deze prijsvraag in ons nummer van morgen. Duits-Nederlands overleg vóór Kerstmis beëindigd? Een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren op een persconferentie te Bonn gezegd, dat het misschien toch raogelyk zal zijn de Nederlands- Duitse onderhandelingen over hangen de vraagstukken vóór Kerstmis af te sluiten. De Westduitse regering hoopt, dat dit het geval zal zijn.. Volgens de woordvoerder hadden moei lijkheden bij de onderhandeling in Bonn de indruk gewekt, dat ze misschien niet voor Kerstmis voltooid zouden zijn. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag heef-t goede hoop, dat voor het einde van het jaar overeenstemming wordt bereikt. Advertentie Neus niet langer rond voor 5 dec. Ga meteen naar onze mode-afdelingen koop liever iets goeds... Terylene dassen o.a. „Bou/e noire", afwasbaar v.a. 7,90 i Tower shirts sanforetttio-iron, mi en gedessin. v.a. 12,90 Auto-gloves, mochetto met crochetgaren v.a. 16,90 Coln-de-feu, in zeer fraaie double-face stof v.a. 54,50 House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Sjah heeft zich verloofd De Sjah van Perzië en de Perzische studente Farah Diba, uit Parijs, heb ben zich gistermiddag in een korte formele plechtigheid te Teheran ver loofd. De ceremonie bestond uit het wisselen van de ringen. Kort tevoren had de Sjah nog net als alle andere maandagen de ministerraad in het marmeren paleis voorgezeten. HCT wetsontwerp, dat de ministers van Justitie en O.. K. en W. aan de orde hebben gesteld met be trekking tot de organisatie van een sporttoto, zal in de komende weken en maanden stellig niet alleen in sport-, maar evenzeer in politieke kringen vele tongen en pennen in beweging houden. De beide bewindslieden hebben deze materie ondergebracht in een wijziging van de Loterijwet, die zich over een veel breder terrein uitstrekt dan dat van de voetbaltoto alleen, daar zij bovendien een regeling inhoudt van alle mogelijke prijsvragen, quizzen en loterjjtjes, die totdusverre niet onderworpen waren aan de goedkeuring van de overheid. Het toch reeds in ons land zo talrijke aantal verbodsborden dreigt wederom met meerdere te worden uitgebreid. Hrr meest spectaculaire cijfer, dat in dit wetsontwerp wordt genoemd, is het bedrag van f. 25.000 dat wordt voorgesteld als de maximum-uit kering voor de winnaar van de voetbal pool. Nagenoeg iedereen, die hetzij als organisator, hetzij als een van de hon derdduizenden deelnemers, iets met deze pool uitstaande heeft, is het erover eens, dat zulk 'n decimering van de hoofdprijs (momenteel bedraagt deze uitkering ruim l\<2 ton!) de attractie van deze actie in dezelfde mate zal verminderen. Het is juist de aantrekkelijke gedachte, dat men tegen betaling van een zeer geringe inzet een aanzienlijk bedrag kan winnen, welke de wekelijkse inzet nog iedere keer doet stijgen en die in korte tyd de voetbaltoto in brede kringen van het Nederlandse volk bijzonder populair heeft gemaakt. En waarbij tevens aan zienlijke bedragen beschikbaar zijn ge komen ten profijte van de gehele na tionale sportgemeenschap. Wij kunnen met de beste wil ter we reld in deze ontwikkeling geen bewijs zien van een ongezonde goklust, waar aan de overheid hoog nodig en op zo kort mogelijke termijn paal en perk zou moeten stellen. Niet ten onrechte werd dezer dagen opgemerkt, dat verschillende overheids instanties, zoals provincie- en gemeen tebesturen, in feite hetzelfde doen door het uitschrijven van leningen, waaraan op basis van uitloting zeer hoge geld- premies verbonden zijn. Deze gang van zaken draagt in nog veel grotere mate het karakter van een kansspel, omdat er geen enkele tegen prestatie wordt gevraagd in de vorm van enige voorspelling, terwijl de deelne ming eraan in het algemeen slechts open staat voor hen, die min of meer gefortuneerd zijn. I TUSSEN heeft dit vraagstuk ook verscheidene politieke aspecten. De ministers Beerman en Cals hebben er in hun ontwerp reeds op gezinspeeld, dat de Staten-Generaal te allen tijde het recht hebben by amendement wijziging te brengen in het door hen voorgestelde maximum winstbedrag van f. 25.000 en het is niet aan twijfel onderhevig of van dat recht zal als om strijd gebruik wor den gemaakt. Belangrijk is ook de vraag welke hou ding de beide anti-revolutionaire minis ters Zijlstra en Van Aartsen in dat ge val zullen aannemen, terwijl tenslotte het verzet, dat ook in chr. historische kringen tegen de voetbalpool bestaat, de positie van de ministers Beerman en De Pous evenmin gemakkelijk maakt. Zoals gezegd: het laatste woord over deze kwestie is nog lang niet gesproken of geschreven Amerikanen zullen Okinawa voorlopig niet teruggeven Admiraal Harry Felt, opperbevelheb ber der Amerikaanse strijdkrachten in het gebied van de Grote Oceaan, heeft dinsdag op een persconferentie te Ho- noloeloe, de hoofdstad van de Hawaii- eilanden, verklaard dat de Verenigde Staten het eiland Okinawa niet aan Japan zullen teruggeven, zolang de communistische dreiging in het Verre Oosten aanhoudt. In antwoord op een vraag verklaarde admiraal Feit dat de Sovjet-Unie in tercontinentale raketten in het gebied van de Stille Oceaan heeft afgevuurd en dat zich, naar schatting, honderd Russische duikboten in de Grote Oceaan bevinden. Gele tram uit Haarlemmerstraat! Naar wy vernemen zijn de onderhandelingen tussen de Haagse Tramweg Maatschappij HTM en de Noord Zuid Hollandse Vervoermaatschappij NZH over de overdracht van de verbinding Den HaagWassenaarLeiden van de eerste aan de laatstgenoemde onderneming thans in een definitief stadium geraakt. Het ligt in de bedoeling, dat de HTM haar huidige tramdienst op dat traject zal staken en dat vervolgens de NZH met bussen in de exploitatie ervan zal voor zien. Hoewel beide partijen by de uitvoering van deze overeenkomst naar bekwame spoed zullen streven, zal het met het oog op de te verkrijgen vergunningen voor het staken van de tramdienst en de uitoefening van een busdienst, alsmede de aanschaffing van het materieel wel eind 1961 worden voordat de overdracht gerealiseerd is. Met deze transactie zijn zowel de HTM als de NZH gediend. De laatste heeft daarmee een noodzakelijke afron ding verkregen van haar net in Zuid- Holland; de Haagse Tram wordt bevrijd van een weinig rendabele ljjn, die grote investeringen zou vergen wanneer de tramexploitatie zou worden voortgezet. Voor deze omstreeks 1924 geopende ver binding dient namelijk nieuw materieel te worden gekocht, hetgeen bij het hui dige kostenpeil zeker niet lonend zou zijn, vooral niet omdat het gedeelte Leiden-Wassenaar sleohts zwak bezet is. Op de andere helft van de lijn, Wasse naar-Den Haag deelt de HTM reeds nu het vervoersaanbod met de NZH, die door middel van haar verbindingen Haarlem-Noordwljk-Katwjjk-Wassenaar- Den Haag een groter deel van Wassenaar bestrijkt dan de tram. In de loop der jaren heeft de tram dan ook nogal wat reizigers aan de bus. die tevens sneller is, verloren. De NZH heeft een jaar geleden het belang, dat zij aan Wassenaar hecht, erkend door mr. S. E. Stap als commis saris te benoemen, die geaoht wordt de Wassenaarse bevolking in het toezicht houdend college te kunnen vertegen woordigen. Men zal zich afvragen waarom de HTM niet zelf haar tramlijn doo7 een busdienst vervangt. Dit is niet mogelijk. Als uitvloeisel van de Vervoerswetgeving is de streek tussen het Noordzeekanaal en Den Haag aan de NZH als streek- vervoermaatschapplj toegewezen. De HTM is geen streekvervoersonderneming en kan in dat gebied dus geen buscon cessie verwerven Tenslotte is deze overdracht ook van belang voor het stadvervoer in Leiden. Zoals wij hebben gemeld streeft het gemeentebestuur van de Sleutelstad naar eenheid in het locale vervoer. Thans nemen daar drie maatschap pijen aan deel. de NZH, de Eltax en de HTM. Het traject van de laatste kan dus in 1960 door de NZH worden bereden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1