Gisteren werd getuigenverhoor in de zaak „Magere Josje" afgesloten VELPON Ka Vee Wee Glanzend, gezond en goedzittend haar met haarcrème Onderwaterjagers gaan morgen duiken voorde kust van Katwijk NIEUW MILITAIR OFFENSIEF Topconferentie in IN ALGERIJE AANSTAANDE? AKKERTJES Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 24 november 1959 Vijfde blad no. 29907 Verdachte Joop bleef ook na ontkennen Jongen fantaseerde scliuld aan de moord „Haarlems Henny" verscheen gis teren opnieuw als getuige in de recht zaak Magere Josje", ditmaal a dé charge. Zij is getrouwd geweest met een man, die al een zoon had. Die was in 1957 ruim 18 jaar oud en had op de fatale nacht op de walletjes rondge zworven. Hij had omstreeks midder nacht zijn stiefmoeder in het keldertje bezocht. „U kent deze jongen als iemand met vele vreemde eigenschap pen. Zo vreemd, dat men hem abnor maal moet achten", aldus de president. De getuige beaamde dit. Uit het ver dere verhoor bleek, dat deze vreemde jongeman bijzonder op zijn stiefmoe der, die JfS jaar is, was gestéld. Daags na de dood van Josje was Haarlems Henny de jongen op zijn werk ln Haarlem gaan opzoeken om hem op de hoogte te brengen. Daarbij kreeg ze toen de indruk, dat deze jongen meer van de zaak afwist. Nu echter denkt ze dat niet meer. Zeker is, dat de jongen dikwijls in het perceel van Manke Miep bij zijn moeder op bezoek kwam. Daarna werd de jongen die thans wegens een ander delict gevangen zit, zelf gehoord. „Ik ken Magere Josje nauwelijks" zei hij, „Ik heb haar misschien eenmaal ge zien". Voor het verhoor begon hield de pre sident hem een stuk papier voor en vroeg: „Bent u degene, die hier ver meld staat?" De jongen beaamde dit, waarna hij de eed moest afleggen. Bekentenis In de gevangenis heeft deze getuige de vorige maand bekend gemaakt „Ma gere Josje" te hebben vermoord. De di recteur waarschuwde de officier van Justitie, die samen met rechercheur Baantjes naar zijn cel ging. „Ik zou het nooit verteld hebben" zei de jongen. „Maar ik heb in de krant ge lezen, dat Joop terecht moet staan en ik heb gewetenswroeging gekregen, dat nu een onschuldige veroordeeld wordt. Pak de schrijfmachine maar, ik zal een be kentenis afleggen, ik teken alles". Maar naar details gevraagd, bleek al spoedig dat de jongen allerlei mede delingen deed, die op fantasie berustten. Hij zei b.v. dat hij „Magere Jos" tussen 2 en 4 uur had vermoord en in Haarlem thuis te zijn gekomen, toen het nog don ker was. Vast staat echter dat Josje om 6 uur nog met enkele collega's heeft ge sproken en bij klaar daglicht gedood werd. „Wat zeg je nu als ik je mededeel, dat Jos om 6 uur nog leefde?" vroeg de re chercheur hem. De jongen was even stil en zei toen: „Jullie zult me wel een kwal vinden. Ik heb het inderdaad niet ge daan. Ik wilde Joop helpen. Als ik er voor terecht zou moeten staan, zou ik niet veroordeeld worden, want ik heb het niet gedaan. En zelfs al zou ik wel veroordeeld worden, dan was ik er mis schien wel weer uitgekomen. Waarom? „Waarom wilde je Joop helpen?" vroeg de verdediger gisteren. „Dat zijn mijn zaken" luidde het ant woord. Op alle andere vragen van de raadsman antwoordde hij: „Dat kan ik me niet herinneren" of „Dat heb ik in de krant gelezen. „Ik weet alleen, dat Joop onschuldig is", hield hij vol. „Hoe weet u dat?" „Daar praat ik niet over". President: „Mijnheer de verdediger, volgens de psychiaters is deze jongen zwak begaafd en denkt hij zeer primi tief." Advocaat: „Verdenk je dus een ander, getuige?" Getuige: „Ik kom over 8 maanden vrij en dan wil ik mijn onderzoek voortzet ten". Joop: Edelachtbare, al is deze jongen dan misschien psychisch gestoord, dan moet toch juist worden nagegaan of hij het soms gedaan heeft? Wie weet ver gist hij zich wel in de tijd. Dat kan met zo'n man juist gebeuren." Van verder verhoor van deze getuige werd daarna afgezien. „Een man" Een bewoonster van een pand tegen over het keldertje, waarin „Magere Jos" gedood werd, verklaarde als volgende getuige, dat ze op de bewuste ochtend een man uit het keldertje zag komen en hard weg zag lopen naar het Oudekerks- plein. Ze zei niet te weten wie die man was. Een halfuur later zag ze mensen samengroepen voor het perceel aan de overkant en hoorde dat „Magere Josje" gewurgd was. De vrouw van „Utrechtse Bertus" be vestigde haar vroeger afgelegde verkla ring, waarin o.a. stond, dat zy en haar man Joop als een gluiper beschouwden. Zij had enige tijd voor de fatale zondag gezien hoe Josje tydens een ruzie in ge vecht raakte met Joop en hoe zy hem met haar nagels het gezicht openhaalde. Daarna was ze bewusteloos gevallen. Ge tuige had haar met water weer bij ken nis gebracht. Tegen deze getuige zou Josje gezegd hebben, dat ze aan toeval len leed en dikwijls flauw viel. Een volgende getuige, eveneens een collega van Josje, sprak echter tegen, dat Jos aan toevallen leed. Als Joop nuchter was, was hij heel goed voor Jos, antwoordde deze getuige op een vraag van de verdediger. Gisteren werd ook de verdachte ver hoord. Hij heeft steeds ontkend zijn vrouw op die bewuste 11de augustus 1957 te hebben gewurgd. Verdachte Ook gisteren hield hij vol, dat hij 's ochtends zijn hondje uitliet. Hij zou het keldertje ingegaan zijn, omdat de gordijnen nog gesloten waren, hetgeen hij op dat tijdstip van de ochtend (tus sen 7 en 8 uur> vreemd vond. Meestal verliet Josje om een uur of 6 de kelder en ging dan boven slapen. Hijzelf zou die nacht geslapen hebben, boven in zijn bed. Toen hij het keldertje binnen kwam zag hij Josje gewurgd op de divan lig gen, aldus zijn verklaring. Zaterdags had hy tot 5 uur 's mid dags op bed gelegen, waarna hy nog vlug even boodschappen deed voor de winkels sloten. 's Avonds om 10, 11 uur ging hij weer naar bed tot zondagochtend tegen 8 uur, toen Nellie, een andere vrouw uit het huis, met een taxi thuis kwam en lang durig belde. Hij stapte toen zijn bed uit en keek uit het raam. Hij zag hoe Nellie enkele minuten later, opengedaan door „Manke Miep", het huis weer verliet en in dezelfde taxi weg reed. Hij kleedde zich aan, zo zegt hij, maar waste zich niet. Daarvoor heeft hij geen Verklaring. Vervolgens ging hij met de hond naar beneden en liet deze uit. De deur van de kelder stond half open, toen hij besloot er eens te gaan kijken. Hij ontkent gepoogd te hebben Jos bij te brengen. Dat moet iemand anders hebben gedaan. „Als ik geprobeerd had haar bij te brengen, zou ik dat gerust verklaren, want dat zou toch heel nor maal geweest zijn, maar ik heb het nu eenmaal niet gedaan," zei hij tegen de rechter-commissaris tijdens het voor onderzoek. „Namen en toenamen" De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. J. Coninck Liefsting, had aan het begin van de zitting een op merking gemaakt jegens „een deel van de pers", dat van getuigen „namen en toenamen voluit heeft gepubliceerd, zo dat deze mensen thans door iedereen met de vinger kunnen worden nage wezen". „Mensen van de walletjes' waren met veel moeite ertoe gebracht om te praten en te getuigen. Zelfs mensen, die zich reeds uit het rossige leven hadden te ruggetrokken en elders een normaal be staan leiden. En nu zijn er zelfs foto's van getuigen gepubliceerd. Dit kan al leen maar tot gevolg hebben, dat tot ge noegen van de verdachte de walletjes weer gaan zwijgen. Zaterdag had de president al een be roep op de pers gedaan. Volgens hem vergeefs. Teneinde te verhinderen, dat nog meer namen voluit in de krant ko men, deelde hij mede van de overige ge tuigen niet meer hardop de namen en leeftyden te zullen noemen. Op andere wyze zou worden nagegaan welke identi teit van de getuige is en wel op een wijze, die toch aan de eisen van de wet voldoet. Vandaag houdt de officier van Justitie zijn requisitoir en de raadsman zijn plei dooi. Geen oplossing in Haarlems bakkerijeonflict Gistermiddag heeft ten departemente van Economische Zaken een oriënteren de bespreking plaatsgehad in verband met een verzoek om bemiddeling in het bakkerijconflict te Haarlem aan de directie ordeningsvraagstukken van dat departement. Die tien kleine bedrijven, die met de prijsverlaging zijn begonnen, waren ter conferentie vertegenwoordigd, alsmede de rayonale bakkerij commissie voor Haarlem en omgeving, voorts de Bakkerijstichting als overkoepelende organisatie en de heer Vermaat, direc teur van een grootbedrijf te Haarlem. De besprekingen werden geleid door de heer J F. H. Wijsen, hoofd van de directie Ordeningsvraagstukken. Naar wij vernemen heeft de confe rentie geen resultaat gehad. Pref. dr. J. C. Engelen te Rijswijk overleden Gistermiddag is prof. dr. J. C. Engelen voorheen hoogleraar te Batavia met zijn auto van de Jan Thijsseweg te Rijswijk geraakt en te water gereden. Het ongeluk gebeurde tussen de Hoornbrug en Drie- vliet. Hoogstwaarschijnlijk is de dokter in zijn wagen plotseling onwel geworden en overleden. De Rijswykse politie had na ongeveer een uur de wagen weer op het droge. Dr. Engelen had zich sinds een jaar als keel-, neus- en oorarts gevestigd te Rijswijk. Op zoek naar het „Kasteel Brittenburg" j i I Eens moet dit kasteel aan een van de Voor de Nederlandse kust, ter mondingen van de Rijn hebben gestaan, hooate van Katwijk aan Zee, zul-'Thans moeten de resten van deze Ro- y - Imeinse nederzetting ergens duizend me ter uit de kust onder water liggen. len morgen -bijzondere omstan digheden zoals slecht weer voor behouden voor de eerste maal onderzoekingen onder water wor den ondernomen naar de resten van het oude „Castellum Britten burg". Opstandelingen zonden vooral gebruik gaan maken van wapens van Chinese herkomst (Van onze Parijse correspondent) Volgens het avondblad Paris-Presse zal men binnen enkele dagen voor een nieuw militair offensief van de Algerijnse rebellen moeten vrezen. Juist nu het binnenland van Algerije, of althans de directe omgeving van de grote steden, goeddeels door de Franse troepen wordt beheerst, verwacht men dat het hoofdkwartier der Algerijnse strijdkrachten zich bij het nieuwe offensief in het bijzonder op de grensgebieden zal concentreren. Paris-Presse verzekert dit weinig opwekkende nieuws aan te mogen kondigen op grond van een ge heime boodschap aan de Algerijnse strijdkrachten van de „premier" Ferhat Abbas die de redactie van het rechtsgezinde avondblad via de radio beweert te hebben opgevangen. In deze boodschap zou Abbas de Fellagha-troepen ook hebben bezworen dat er geen enkele geheime onderhandeling met de Fransen is, wordt of zal worden gehouden. april of mei Berichten uit Parijs, dat Engeland, de Ver. Staten en Frankrijk overeenstem ming zouden hebben bereikt over de da tum van het topoverleg, kunnen in Lon den niet worden bevestigd. Volgens Brit se opvatting kan een definitieve over eenkomst inzake de topdatum niet eer der genomen worden dan op de bijeen komst van de Westelijke regeringsleiders in de week voor Kerstmis in Parijs. In Londen acht men ook de berichten ongegrond dat het topoverleg voor on bepaalde tijd zou worden uitgesteld en mogelijk volgend jaar zelfs helemaal niet zal worden gehouden. Gezien de thans reeds bekend zijnde plichten van de re geringshoofden gedurende het volgende jaar, houdt Londen het op twee pe rioden, welke voor het topgesprek in aanmerking komen, namelijk de mid delste twee weken van april of die van mei. Advertentie „Ongetemde strijdlust" De komende militaire actie waarop hier wordt gedoeld, zou verklaard kun nen worden uit de behoefte van de FLN de wereld, en speciaal de Ver. Naties, te overtuigen van de ongetemde strijdlust en onverzettelijkheid der Algerijnse na tionalisten. Voor dit offensief zou door de Algerijnen vooral van wapens van Chinese herkomst gebruik worden ge maakt. Het bericht dat Paris-Presse gister avond met een kop over de hele breedte van zijn frontpagina wereldkundig maakte is uiteraard moeilijk te veri fiëren. Wanneer men het echter in ver band brengt met de laatste uitlatingen van generaal De Gaulle tydens zijn tournee door de Elzas, moet worden er kend dat de mogelijkheid van nieuwe militaire acties niet van grond is ont bloot. Na het jongste tegenvoorstel van de FLN (waarbij de gevangen vice-presi dent der voorlopige Algerijnse regering Ben Bella als gesprekspartner voor Frankrijk naar voren werd geschoven als een „bizarre gedachte" van de hand te hebben gewezen, kondigde generaal De Gaulle in zijn laatste rede de vrede voor het einde van 1960 aan. Ook de Franse president maakt zich zeker geen illusies over een zeer vlot verloop der onderhandelingen met de Algerijnen en met vele wederzijdse militaire acties in grotere of kleinere omvang zal in Al gerije dan ook altijd rekening gehouden moeten worden. Lijm en plak alles met van Ceta-Bever In haai woning in Haarlem is, zoals gisteren gemeld, overleden de publiciste en romanschrijfster Me vrouw Amy Groskamp ten Have. Mevrouw Groskamp ten Have heeft vooral bekendheid verworven door haar publikaties over etiquette o.a. met haar boek „Hoe hoort het eigenlijk?Over deze onderwerpen schreef zij geregeld artikelen in ver scheidene dag-, week-, en maand bladen. Mag K.L.M. in Los Angelos landen? Amerikaanse functionarissen heb ben gisteren te Washington ver klaard. dat de Amerikaanse rege ring rekening zal houden met de mening van de inwoners van Los Angeles voordat zij een besluit zal nemen over de landingsrechten in Los Angeles voor buitenlandse verkeersvliegtuigen. Nederland wil zoals bekend deze rechten voor de KLM zien te krijgen. In het begin van januari zullen de onderhandelingen hier over hervat worden. De Kamer van Koophandel van Los Angeles heeft een week geleden een boekje uitgegeven, waarin de nadruk wordt gelegd op het belang dat de stad heeft bij de uitbreiding van de lucht- verbindingen met andere landen. De vorige week heeft de Kamer een besluit goedgekeurd om de aanspraken van Los Angeles in dit verband sterker naar voren te brengen. Men stelt name lijk dat de stad het beste eindstation voor internationale verkeersvliegtuigen van de Amerikaanse Westkust is. De voorzitter van de commissie voor luchtvaart van de Kamer, Gose, zei dat Weer jaagsysteem in Poolse fabrieken Het Poolse persbureau. P.A.P.. meldt dat de strijd tussen ploegen in de Poolse industrie om de titel „de beste socialis tische arbeidsbrigade" weer zal worden ingesteld om de produktie te verhogen. Dit stelsel was ook in de stalinistische periode in gebruik. Het werd na oktober 1956 afgeschaft. Reuter tekent er bij aan dat het stelsel in hoge mate onpo pulair was omdat het werd gebruikt om de arbeidsnormen te verhogen zonder bijpassende loonsverhogingen. Volgens P.A P. hebben het vakverbond en de jeugdbond onlangs een gemeen schappelijke resolutie aangenomen waarin er bij de arbeiders op wordt aangedrongen onderling te wedyveren om voor hun ploeg de titel „de beste socialistische arbeidsbrigade" te verwer ven. De leiding van deze wedstrijd bij de produktie berust bij de fabrieksraad. waarin doorgaans de leden van de com munistische partij de leiding hebben. De ploegen die de beste prestaties leveren, zullen onderscheidingstekenen krygen. Westduitse vliegers komen spoedig terug (Van onze correspondent in Bonn) Het Tsjechoslowaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren de Amerikaanse ambassade te Praag meegedeeld, dat de beide Westduitse straaljagerpiloten, die sedert 22 oktober worden vermist, dezer dagen in vrijheid zullen wor den gesteld. De Amerikaanse ambassade te Praag die al enkele weken geleden om inlichtingen had gevraagd, heeft dit direct doorgegeven aan de Amerikaanse ambassade te Bonn, welke onmiddellijk het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken inlichtte. Daar Bonn de communistische Tsjechoslo waakse regering niet erkent, moest deze lange omslachtige weg ge volgd worden om beide piloten vrij te krijgen. In de Tsjechoslowaakse mededeling wordt ook gezegd, dat beide straal jagers op 22 oktober zijn neergestort en dat de piloten zich met hun parachutes hadden weten te redden. De Tsjechische ministerraad heeft verzekerd dat deze zaak volgens het volkenrecht zal worden afgehandeld. Bonn weet niet precies wat Praag hiermee bedoelt, maar neemt aan dat de Tsjechen de beide vliegers aan een grenspost aan de Westduitse grenspolitie zullen uitleveren, zoals de laatste jaren reeds talloze keren is ge- Tien leden van de Amsterdamse On- derwaterjagersclub en 2 personeelsleden van Wijsmuller zullen naar de resten van dit kasteel duiken om de juiste plaats te bepalen en eventueel enige resten naar boven te brengen. Voor hun onderzoek bestaat van de zijde van de archeologische werkgemeenschap grote belangstelling. De Amsterdamse Onderwaterjagerschub heeft voor deze onderneming de beschikking over de zeesleepboot „Hector" en een motorvlet van de IJmuidense sleepvaartmaat- schappij Wijsmuller gekregen. Aan boord van dit vaartuig bevindt zich ook een zuigapparatuur om zand weg te halen en een persluchtinstallatie. Het onder zoek zal morgenochtend beginnen op de plaats, waar vissers nog voortdurend resten van het kasteel boven water ha len. De „Hector" zal op deze plek voor anker gaan. De Amsterdamse Onderwa- terjagersclub zorgt voor de uitrusting van de duikers. Men wil tydens stil water in de loop van de morgen de duikers voor de eer ste maal naar de bodem van de zee ongeveer vijftien tot twintig meter on der de oppervlakte laten afdalen. Omstreeks half twee volgt een tweede afdaling. Van het. onderzoek wil men onder water foto's maken. Radioverslaggever Kees Buurman gaat aan boord van de „Hector" mee. Hij zal in verband met een verkoudheid zelf niet duiken, maar er zal wel gepoogd worden de impressies van de duikers onder water vast te leggen. De vesting Brittenburg, die reeds eeu wen geleden door de zee is opgeslokt meet ongeveer 75 bij 75 meter en zou omstreeks 1680 het laatst zijn droogge vallen. Dr. W. C. Braat, directeur van het Rijksmuseum voor Oudheidkunde te Leiden, geeft op, dat Brittenburg tussen strandpaal 85 en 86 ligt. Het onderzoek staat of valt met het weer. Mist zal de plaatsbepaling lastig maken, maar geen onoverkomelijke hin derpaal vormen voor de onderneming. Wind zou wel spelbreker kunnen wor den. Advertentie VICTORY! -ftp een lichte sigaar* voor tmMmCt, Advertentie neem bij pijn het zekere voor het onzekere: flitsen de pijn weg Kongolese partijen boycotten verkiezing De twee belangrijkste politieke par tijen in Belgisch Kongo hebben bekend gemaakt, dat zij de verkiezingen van december voor territoriale en gemeente raden zullen boycotten. Zij eisen „on- middellyke onafhankelijkheid" en „een Kongolese federale staat". De betrokken partijen zijn de Abako, de groep-Kalonji van de Kongolese Na tionale Beweging en de kleinere Afri kaanse solidariteitspartij, een met de Abako verbonden groep. Zy gewagen in een memorandum van „agenten van het bestuur" en de uit zending van „duizenden Belgische mili tairen en wapens om een land te bezet ten, dat een andere regering wenst". Volgens het memorandum is de Bel gische regeringsverklaring van 13 janauri, waarin onafhankelijkheid aan Kongo wordt beloofd, opgesteld zonder samenwerking van vertegenwoordi gersv van 't Kongolese volk. „Wij zijn tegen nie mand, alleen tegen het koloniale be wind. We willen een bewind van recht vaardigheid en gelijkheid in het land vestigen", aldus het memorandum. Zondag is de Belgische minister van Kongo en Roeanda-Oeroendi, De Schrij ver, in Leopoldstad aangekomen. Hij schied met verdwaalde Amerikaanse militairen. De Tsjechen hebben in het,.""-.,i'""f-V1""': geheel niet gesproken over schadever-1 goeding waarvan wel sprake was in de f flrii n", n iv™ ^h. .„andere functionarissen. Verwacht wordt, vUegers^ mededelingen over de ?a, de voornaimstt politiek«- ,eidc„ I in Knno-n ral cnrplrpn pn lrpnnic 791 np. Na die eerste mededeling is van Duitse zijde via de Amerikanen excuus aangeboden voor het overvliegen van de grens. Inmiddels heeft men van Westduitse kant in de daarvoor in aanmerking ko mende grensplaatsen alles in gereedheid gebracht voor de ontvangst der piloten. Commando's van het Westduitse leger zouden reeds geruime tijd aan de grens zyn gelegerd om de beide vliegers op te vangen, opdat zij zoals hier is gezegd maar niet direct in aanraking kun nen komen met journalisten. Aan de andere kant is meegedeeld dat het er hierbij om gaat de piloten zo snel als maar mogelyk is naar Bonn te brengen, waar men uiteraard zeer benieuwd is naar hun ervaringen gedurende een maand Tsjechische gevangenschap. er nog altijd een aantal belangryke ge bieden in de wereld zyn waarmee Los Angeles geen dircte luchtverbinding heeft. Deze zyn de Duitse Bondsrepu bliek. Nederland, Argentinië, België, Australië, Italië, Spanje en sommige delen van Canada. Japanse, Scandinavische en Mexicaanse luchtvaartmaatschappyen landen reeds te Los Angeles. Britse, Franse en Bra ziliaanse maatschappijen zullen, naar verwacht wordt, spoedig, luchtlijnen op Los Angeles openen, aldus hebben amb tenaren te Washington meegedeeld. Niets aan te merken op beleid burgemeester van Waddinxveen Op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, de heer De Vos van Steenwqk (VVD) betreffende het be leid van de burgemeester van Wad dinxveen, heeft de heer Toxopeus, minister van Binnenlandse Zaken, geantwoord dat hem uit een ingesteld onderzoek niet is gebleken, dat de burgemeester van Waddinxveen als voorzitter in de raadsvergaderingen soms op ontactvolle wijze optreedt. In de raadsvergadering van 27 augus tus 1959. waarin het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een kweekkas aan de orde kwam, werd door 'n raads lid gesteld, dat het de overtuiging kreeg, in Kongo zal spreken en kennis zal ne men van hun opvattingen over het Bel gische plan voor het verlenen van on afhankelijkheid aan Kongo. In politieke kringen in Brussel meent men. dat De Schrijver de Kongolese leiders zou kun nen uitnodigen voor verdere besprekin gen in Brussel in de naaste toekomst. Advertentie Rijwielen (lebetal.) f22.50 restant in termijnen. Fa. DUSOSWA - Leiden Honderdjarige overleden (Van onze Haagse redactie) De heer G. J. van Riel te Rijswijk, die vandaag de leeftijd van 101 jaar zou be reiken, heeft deze dag niet mogen be leven. Veertien dagen geleden brak hy een heupbeen en moest in 't ziekenhuis St.-Antoniushove te Voorburg worden opgenomen. Hij is de gevolgen hiervan niet te boven gekomen en zondag jl. overleden dat de in de raad aan de orde gestelde zaken door het college van B. en W. steeds scheef getrokken worden. Toen op het verzoek van de voorzit ter van de raad deze bewering te staven geen bewijzen naar voren werden ge bracht. werd het betrokken raadslid het woord ontnomen. Van een party dig beleid van de bur gemeester van Waddinxveen is de mi nister niets gebleken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15