Leidse Universiteit moet volgend jaar over U.Y.S.-veld beschikken College doet uiterste best om zweminrichting te realiseren Bejaardenzorg moet krachtig worden aangepakt Verdwijnt gele tram nog voor 1970 uit de Haarlemmerstraat? ,Je voelt je veel zekerder!' RESTAURATIE VAN HOFJES IS NOG NIET ZEKER! Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 21 november 1959 Tweede blad no. Z9905 Spoedig naar Kikkerpolder? „Het college heeft er goede hoop op, dat binnen redelijke tijd de Rijksgoedkeuring zal afkomen voor de inrichting en accommodatie van het hoofdveld in de Kikkerpolder. De plannen zijn thans beland bij de laatste instantie Volkshuisvesting die daarover beslissen moet, alvorens zij naar de minister gaan. Het plan is sterk in beweging gekomen door het argument, dat de Leidse Universiteit in de loop van volgend jaar de beschikking moet hebben over het (UVS)-terrein aan de Wassenaarseweg". Deze voor de Leidse sportwereld belangrijke mededeling deed gistermiddag wethouder J. C. van Schaik, toen hij van antwoord diende op de hem tijdens de begrotingszitting gestelde vragen bij de behandeling van de paragraaf „Sport en culturele zaken". de L.J.A. in de richting van een sub sidie-verordening. De wethouder weet echter niet of een verhoging van het totale subsidie uit de bus kan komen. Er is zoveel nodig. Een inleidende bespreking tussen de Commissie Beeldhouwwerken en het Studentencorps, dat ook met een plan rondloopt, is geopend over het houden van een tentoonstelling. Vermoedelijk wordt deze in 1960 in de Hortus en de Oranjerie gehouden. Meer verlichting in de omgeving van het Stadhuis stuit af op de financiën. TOESTAND STADSGEHOORZAAL Wethouder Jongeleen beantwoordde hierna de vragen over de slechte wel stand van de Stadsgehoorzaal, een pro bleem, dat niet van vandaag of gisteren is. Kleine reparaties zal spreker in wel willende overweging nemen. Verlaging van de verhuurpijs. teneinde de zalen meer te verhuren, is niet mogelijk. De huren in Leiden zijn, in vergelijking met andere plaatsen, niet aan de hoge kant. In 1960 kan men aan de restaura tie niets meer doen. omdat men vast zit aan de verhuring. Voor volkstuinen is geen plaats meer Het bedrag, dit in antwoord op vra gen van de heer Questroodat door Leiden is aangevraagd voor de inrich ting van deze sportvelden is juist ge weest. Een en ander staat een belem mering voor de Rijksgoedkeuring niet in de weg. Bij de voorbereiding van dit plan hebben wij alle medewerking van Ged. Staten gehad, aldus de wet houder, die verder mededeelde, dat het college zijn uiterste best doet om de plannen van een instructiebad en een open zweminrichting te verwezen lijken. Tal van instellingen en perso nen zijn ingeschakeld om spoedig tot uitvoering te komen. De activiteiten van VVV, aldus de heer Van Schaik, zijn ln de laatste tijd sterk toegenomen. Het bestuur heeft gevraagd om het subsidie van f. 11000 tot f. 13.000 te verhogen. B. en W. wil len een voorstel in die richting bevorde ren, echter met dien verstande, dat ook uit eigen middelen een hoger bedrag (van f. 5.500 thans tot f. 6.500) bijeen wordt gebracht. Om een cultureel con tact met Oost-Europa op te nemen afgezien nog om andere redenen stuit op financiële bezwaren. Met de esthetische vorming van de jeugd is in het afgelopen Jaar een gun stig resultaat bereikt. De jeugdhonken zijn gereed, slechts een enkele moet nog ingericht worden. SUBSIDIE JEUGDBEWEGING De subsidie voor de jeugdbeweging is blijven staan op de basis van verde ling op het moment, dat de gemeente ging subsidiëren. Spr. gelooft, dat deze verdeling niet gehandhaafd kan worden. Binnenkort begint een bespreking met Het aanbrengen van een centrale verwarming in het Waaggebouw zal ln het college aan de orde worden gesteld. VOLKSTUINEN Mogelijkheden voor een perma nente volkstuin zyn er binnen de grenzen niet meer. tenzij dit ten koste zou gaan van de woningbouw. Mis schien is het nog mogelijk aan De Vliet (onder Zoeterwoude) tijdelijk enkele volkstuinen aan te leggen. Bij de replieken maakte o.a. de heer Woudstra de heer Vain Aken duidelijk, dat hij zich in de kwestie VVV aange sloten heeft bij het standpunt van B. en W.. t.w. een beroep te doen op de burgerij, met name de middenstanders, om zich aan te sluiten bij deze vereni ging. Geven vele aan deze oproep ge hoor, dan wordt het subsidie automa tisch verhoogd. Nadat wethouder Van Schaik op en kele ondergeschikte punten nog een antwoord had gegeven, werd de afde ling sport en culturele zaken als afge daan beschouwd. Advertentie Rijwielen d. en h. v.a. f 149,50 Rudge, Joco, Simplex. Globe, compleet. Fa. DUSOSWA Leiden MllllimilllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIII VERDER GAAN OF NIET? Op het moment, dat de voorzit ter gisteravond omstreeks elf uur de i id voor de beslissing stelde: zullen wij de paragraaf Openbare Werken nog aan de orde stellen en doorgaan tot 12 uur, teneinde wethouder Jongeleen in het week einde gelegenheid te geven zich op het antwoord voor te berei ken", heerste er enige verwarring in de raad. Enkele leden wensten door te gaan, doch de meerder heid was bang, dat dit hoofdstuk dan „in een hoek zou worden ge drukt". Weik Ier Jongeleen redde de situatie door mede te delen, dat hij bereid was zijn antwoord in enkele uren op te stellen onder voorwaarde, dat de raad maan dagmiddag dan in eerste instan tie om vier uur uitgesproken moet zijn. Per fractie komt dit neer op nog geen half uur, hetgeen voor zulk een belangrijk hoofdstuk aan de krappe kant is. Mocht de raad ook maandag avond niet klaar komen, dan gaat men vermoedelijk donderdagavond verder. Dat zouden dan, ondanks alle optimistische voorspellingen, toch nog vijf dagen worden. mill Tal van restauraties - en nieuw paviljoen - moeten in „Endegeest" worden uitgevoerd Verrassing en raadsel De heer Hagens (VVD), die gister middag bij de behandeling van de pa ragraaf „Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid" de discussies opende, sprak over de belangrijk verminderde Rijksbijdrage aan de Gem. Werkplaats. B. en W. spreken in liun geleidebrief van een „verrassing", doch dat is hem een raadsel. De voornemens van de minister waren toch immers reeds bij circulaire, d.d. 12 december 1957, be kend? Z.i. had het op de weg der ge meente gelegen om reeds voor 1959 aan tc dringen op hanhaving van het Rijkssubsidie op 90% voor 1960 75% hetgeen volgens eerder genoemde circulaire mogelijk was geweest. Personeelszaken Aanstelling maatschappelijk werkster bepleit Gisteren opende de avondzitting met de behandeling van het hoofdstuk: „Personeelszaken". De heer Somme- ling (P. v .d. A.), die zich als eer(ste ling (P. v. d. A.), die zich als eerste spreker meldde, vroeg hoe of het col- maatschappelijk werkster, die z.i. niet kan worden gemist in een moderne bedrijfsvoering. Het komt ook de efficiency ten goede. Ket inschakelen van de Dienst voor So ciale Zaken voor dit soort werk, is nu juist, wat wij niet moeten hebben. Ook het instellen van een sociale voorzie ningsfonds voor het gemeentepersoneel zou spreker toejuichen. De heer De Kier (Prot. Chr.) toont zich eveneens een voorstander van de aanstelling van een maatschappelijk werkster. In tegenstelling met de heer Sommeling, zet de heer De Kier uiteen, dat het personeel een sociaal voorzie ningsfonds niet zo hoog aanslaat. Gewijzigde motie Zunderman P. S. Harmsen: onderhoud boven motie! Bij de gistermiddag opnieuw geopende discussie (replieken) over de paragraaf Onderwijs vroeg de heer Harmsen (Prot. Chr.) of er al een rijksgoedkeuring is afgekomen voor de bouw van een chr. kleuterschool aan de Ant. Duycklaan. Na de uiteenzetting van de wethouder Van Schaik over de noodtoestand op het terrein van de scholenbouw, zeide spre ker meer te verwachten van een onder houd met het Departement van Volks huisvesting, waarbij de gemeente be schikt over behoorlijk documentatiema teriaal, dan van een motie, welke van bureau tot bureau zwerft en van stem pels en parafen voorzien tenslotte in het stof der eeuwen verdwijnt. In tweede instantie bepleitte de heer Zunderman (PvdA) om zo mogelijk ieder jaar het subsidie voor het Leidse Studiefonds met f. 3000,— te verhogen. Een en an der met het oog op de steeds toene mende belangstelling, welke voor een toelage uit dit fonds bestaat. Wethouder Van Schaik deelde in zyn antwoord mede, dat over de bouw van de chr. kleuterschool in de Ant. Duyck laan, waarvan ook spreker de totstand koming urgent acht, door hogere instan ties nog niet is beslist. Een motie kan spreker wel waarderen, omdat er gere geld een onderhoud plaats vindt. NIEUWE MOTIE Tijdens de behandeling van deze para graaf, trok de heer Zunderman (PvdA), gehoord de uiteenzetting van de wet houder en teneinde misverstand in Den Haag te voorkomen, zijn motie in. Hier voor in de plaats stelde hij een motie, waarin tot uitdrukking komt, dat de raad bezorgdheid aan de dag legt om trent de spanningen op de Leidse ar beidsmarkt, voornamelijk veroorzaakt door de noodzakelijke uitbreiding van de Universiteit, waardoor de gewone bouw in het gedrang is geraakt. De raad dringt er bij de minister van Volkshuisvesting op aan, dat deze onge wenste situatie wordt opgeheven, zodat de gewone bouw naast de Universitaire bouw voortgang zal kunnen vinden en besluit deze motie ter kennis te brengen aan da rijk** Parkeerexcesseii ver ordering in de maak De voorzitter, die gisteravond inging op de vragen bij de behandeling van de paragraaf „Openbare Veiligheid en Politie" gesteld, zeide, dat het interieur van het politiebureau binnenkort zal worden opgeknapt. Grote verbeteringen zullen echter moeten wachten. Een royaler toepassing van verkeersstrepen komt ook het college gewenst voor Aan het garageprobleem voor de po litie zal vermoedelijk in 1960 aan dacht worden besteed. De verkeerssitua tie bij de De Gijselaarsbank, speciaal t.a.v. voetgangers is in studie. De sug gestie van de heer Woudstra: voorrangs kruisingen bij kruispunten, zal nog eens bekeken worden. Toezicht znl worden gehouden op het juist parkeren langs het trottoir van autobussen bij halten in de Bree- Wethouder Drijber, die op enkele pun ten, voor zover deze op zijn terrein la gen, de voorzitter aanvulde, zegt dat een wegenschema de situatie in de stad t.z.t. belangrijk zal verbeteren. PARKEERSCHIJVEN IN STUDIE Inderdaad zijn de parkeerterreinen gelet op de behoefte beperkt. Met de raad, deelt het college de mening, dat het hart van de stad het centrum van de bedrijvigheid vormt. Over de parkeerschijven heeft de Ver- keerscommissie een gunstig advies uitge bracht. De commissaris van politie is verzocht zijn gedachten te laten gaan over de straten, die hiervoor in aanmer king komen. Een parkeerexcessenvei ordening is in voorbereiding. Hoewel vele overtredingen hierin aan de orde zullen worden ge steld, krijgen wij nimmer een ideale si tuatie, omdat wij nu eenmaal te maken hebben met een stad, met een oude stadskern. WETHOUDER mr. J. DRIJBER tram voor 1970 uit Haarlemmerstraat? (Foto L.D./Holvast) Het straat wegdek tussen DE GELE TRAM van de Haarlemmer Blauwpoortsbrug Hartebrugkerk moet inderdaad ver nieuwd worden. Het college wil hier mede nog even wachten, omdat het de hoop koestert, dat de gele tram wel licht nog enkele jaren vóór 1970 het jaar waarin de concessie afloopt uit de Haarlemmerstraat is verdwenen. Het marktgebouwtje bij de Turfmarkt- brug levert weliswaar enkele moeilijk heden op. doch daarentegen is het ook een goede verkeersgeleider. PARKEERVERBOD AALMARKT Inderdaad is de verkeerssituatie bij de Aalmarkt tussen Waaggebouw en Maars- manssteeg zeer ongunstig. Advies is reeds ingewonnen. Een advies, dat wijst in de richting van een parkeerverbod, met dispensatie voor V. en D. en De Waag. IIET VERKEER IN DE HAAR LEMMERSTRAAT Na repliek der raadsleden en een korte toelichting van de wethouder: nog in studie is het afsluiten van de Haarlemmerstraat op zaterdagmiddag voor motorrijders en bromfietsers, be- BEJAARDENZORG De heer Lamers (Prot. Chr.) sprak uitvoerig over de bejaardenzorg en drong aan op een spoedige realisering van be jaardencentra, waartoe o.a. reeds ver zoeken van Herv. en R.-K. zijde lopen. Zeer urgent zijn ook verpleeghuizen voor zieke bejaarden: de particuliere verpleeghuizen zijn totaal bezet. Voorts drong spreker aan op uitbreiding van het instituut gezinshulp. Met de heer Hagens betreurde de heer Lamers het. dat een instelling met zulk een sociaal en nuttig doel (Gem. Werkplaats) een verminderde subsidie ontvangt. IN ENDEGEEST STOND DE KLOK STIL De heer Zitman (VVD), die deze mid dag zün maidenspeech hield en de heer Van Weizen terloops wees op de werken van Russische componisten, welke op het concert van het Residen tie Orkest van donderdag j.l. zijn uit gevoerd, hoopt, dat in de toekomst veel aandacht wordt besteed aan de ver betering van Endegeest, waar de was serij en de sanitaire installaties de in druk geven, dat de klok heeft stilge staan. Spr. drong aan op een krachti ge en voortvarend medewerking in de restauratieplannen en de bouw van een nieuw paviljoen. Met voortvarendheid moet ook ge zocht worden naar de uitbreiding van relaties en daardoor het debiet van het Openbaar Slachthuis. Na het wegvallen o.a. van T. en D. IN-ACTIVITEIT VAN HET COLLEGE De heer Portheine (VVD) zegt, dat de Rijksdienst voor de Monumentale Zorg altijd nog een antwoord schuldig is, om trent een mogelijkheid tot restauratie van het St. Elisabethhof en het Hof van Zessen. Is dit spoedig te verwachten? Ook de hofjes gaan hem ter harte. Men heeft een actieve commissie, maar laat men toch gemeenschappelijk en ac tief optreden. De in-activteit van het College is bijzonder schrijnend. De heer Van Weizen (CPN) acht het kenmerkend, dat de controle om niet te spreken druk op de tewerkgestel- den in de Gem. Werkplaats scherper is geworden. Spreker hebben daarover klachten bereikt. Er moet rekening ge houden worden met de psychische ge steldheid der tewerkgestelden. Kan deze zaak nog eens bekeken worden. HET VEE EN DE DIPLOMATIE De heer Duyverman (VVD), die zou willen spreken over „Het vee en de di plomatie", t.w. het vee op de veemarkt en de diplomatie van het College, zegt dat het uiterst vage antwoord van B. en W. op de veemarktplannen om meer licht vraagt. Het veemarktplan is om twee redenen urgent, t.w. de han del, die een hal wenst, wordt bedreigd en de noord-zuid-verbinding stagneert. Met de veemarkt op de oude plaats, heeft z.i. zelfs de demping van de Lan- gegracht geen zin. De heer Knol (Prot. Chr.), die sprak van een onaangename subsidieverrassing voor de Gem. Werkplaats, is van oordeel, dat de reiniging van de grachten vooral op zaterdag ongunstig afsteekt bij het verleden. MEERDERE CONSULTATIEBUREAUS De heer Kortmann (KVP) verwacht, dat nu spoedig een aanvang gemaakt wordt met het inrichten van een nieuw gebouw voor de G.G. en G.D. en schenkt vervolgens aandacht aan de medisch preventieve jeugdzorg welke zeer be langrijk is. De groei van de stad vraagt bouw van meerdere consultatiebureaus. Gehol pen zou men al zijn met provisorische lokalen. Met de heer Zitman is spreker het eens, dat er grote verbeteringen in de gestichten Endegeest moeten wor den aangebracht. De stijging van het aantal bejaarden: in 1958 8430 en thans 8607, eist bijzon dere voorzorgen (bejaarden centra». De minder-valide en verzorging behoevende bejaarden gaan tot een vergeten groep behoren en dit betreurt spreker. Spr. hoopt, dat het St. Elizabethshof en het Hof van Zessen spoedig gerestaureerd worden en dat zij dan zullen behoren tot een plek van sfeer en stemming. De heer Piena (PvdA) breekt nog eens een lans voor het overbrengen van de school van de Stichting Nazorgwerk- plaatsen naar het voormalige gebouw van de Dienst voor Sociale Zaken aan de Nieuwe Mare. Dit is zeer urgent. De tegenwoordige huisvesting laat veel te wensen over. DE HOFJES Zijn fractiegenote, mej. Van Nienes vraagt aandacht voor de hofjes, een vorm van bejaardenzorg, welke elders niet wordt gevonden en de bejaarden een zekere vorm van zelfstandigheid biedt. Hoe denkt het College over het oordeel van de technische commissie, t.w. van de 34 hofjes dienen er 22 voor hoorde ook de behandeling vun deze -bejaarden behouden te blijven, terwijl 9 paragraaf tot het verleden. nofjes geacht worden geen rol meer te Vroeger dacht ik datje min stens directeur moest zijn om naar een bank te stappen voor advies! Ik vind dat we er echt verstandig aan hebben gedaan om eens te gaan praten met de Hand el-Maatschappij. Als zij ons geen goede raad hadden gegeven bij het be leggen van ons spaargeld, stond ons huis er nu niet. En van hen weet ik ook precies waar we aan toe zijn met onze verzekeringen. Je voelt je op die manier veel zekerder. Bij de bank zijn ze zo„nuch- ter" in die dingen. Je merkt dat je daar een advies krijgt, dat aangepast is aan je per- soonlijke omstandigheden. Nederlandsche Handel-Maatschappij Alle bankzaken: over het hele land, over de hele wereld. Investeringsplan Endegeest in behandeling Niet minder dan drie wethouders, de heren Menken, Jongeleen en mr. Drübcr zijn gisteravond door het college van B. en W. naar voren geschoven om het beleid in de sector „maatschappelijke zorg en volksgezondheid" te verdedigen. Schonk de heer Menken speciale aandacht aan de sociale problemen, w.o. die van de bejaardenzorg, wethouder Jongeleen moest zijn aandacht laten gaan over de restauratie van de hofjes, terwijl voor mr. Drijber de gestichten Endegeest en enkele gemeentelijke bedrijven overbleven. PROVISORISCHE KRUISGEBOUWEN Wethouder Menken, als eerste spre ker, weidde uit over de verminderde sub sidie van de Gem. Werkplaats. Voor 1959 is niet gerekend op 80 doch op 90 subsidie. Dit in de hoop van een gekoesterde verwachting. In de begroting van 1960 is pertinent de 75 aangehouden. Voor 1959 zijn wij echter te optimistisch geweest. Bij de Werkplaats is een drie-delig loonsysteem ingevoerd. Op redelijke wijze past de leiding, welke sociaal is inge steld, dit systeem toe. Gegronde klachten hebben spreker dan ook niet bereikt. De Werkplaats is uitstekend geoutilleerd en geldt als een model in -ons land. ZIEKE BEJAARDEN Het College is overtuigd, dat particu lieren het vraagstuk van de zieke bejaar den alleen niet aankunnen. Uit diverse contacten is dit wel gebleken. Maar het vraagstuk leeft nog in allerlei algemeen heden. Voor het College is vast komen te staan, dat men moet beschikken over een verantwoord rapport. Een dergelijk rapport is in voorbereiding, dat voorge legd zal worden aan de ziekenhuis-com missie en de „Commissie-Van Dongen". Over de gezinshulpen is weinig nieuws te zeggen. Voor deze functie is tanende belangstelling. De wethouder, die niet ontevreden is over het percentage polio-inentingen, zag gaarne, dat de ouders voor hun kinderen meer gebruik maakten van de school- tandverzorging. De vraag over de wenselijkheid van provisorische kruisgebouwen zal spreker aan de orde stellen in een bespreking met de besturen van de Kruisvereni gingen. WETHOUDER S. MENKEN tanende belangstelling spelen. Over 3 hofjes maakt deze com missie nog een voorbehoud. Ook zij dringt aan op een positieve samenwer king tussen College en hofjescommissi®. NOG GEEN RAPPORT Wethouder Jongeleen, die in aanslui ting hierop nog enkele mededelingen deed over het St.-Elisabethshofzeide dat het College nog niet overtuigd is, dat dit hof gerestaureerd kan worden. Het rapport van Rijksmonumentenzorg is nog steeds niet binnen. De indruk van B. en W. is, dat dit rapport niet zo bar gunstig is uitgevallen voor hen, die het hof gerestaureerd willen zien. Bij de behandeling van het wegen schema heeft de wethouder reeds ge zegd, dat het probleem van het St.-Eli sabethshof nog aan de orde komt in het raam van dit schema. NOG GEEN BESLISSING OVER HOFJES De Sociale Raad heeft, zoals bekend, een rapport uitgebracht over de hofjes. Het plan voor de reconstructie van de binnenstad, waaraan door de dienst van Gemeentewerken wordt gewerkt, achten B. en W. een factor van zodanige bete kenis, dat zjj daarop bezwaarlijk vooruit kunnen lopen met betrekking tot de vraag, welke hofjes wel en welke niet behouden kunnen blijven. Men kan de vraag stellen of een res tauratieplan van de hofjes financieel verantwoord is, t.w. f. miljoen voor 113 woningen in acht hofjes. Wethouder Drijber zei hierna, dat hy overtuigd is, dat er in en aan de ge stichten Endegeest nog veel moet gebeu ren. Reeds na de oorlog is in deze ge stichten voor f. 1.800.000.geïnvesteerd. Een investeringsplan is thans in behan deling. De Commissie voor de inrichtin gen is om advies gevraagd. DEBIET VERGROTEN Alles zal in het werk worden gesteld om het debiet van het Slachthuis te ver groten, doch dit is niet gemakkelijk, wy aan echter in een goede richting. Gaarne zouden wij ook exportslachtin gen, die in het Slachthuis ruimte in overvloed vinden, aantrekken. Aan het schoonmaken van de grach ten wordt zoveel mogelijk gedaan. Inder daad drijft er 's zondags nog wel eens vuil in de grachten. Spreker zal contact j opnemen met de directeur en zien of een en ander nog intensiever kan geschieden. DOOR HET OOG VAN EEN NAALD Een vuilverbrandingsinrichting komt de gemeente op meer dan f5 miljoen te staan en dat is een grote investering. Een nader onderzoek is met spoed aan de gang. Tussen bestelling en aflevering ligt een periode van 32 maanden. Spreker hoopt binnen afzienbare tüd zekerheid te hebben, omdat men met de vuilafvoer naar Noordwijk „door het oog van een naald is gekropen". NIEUWE VEEMARKT T.a.v. een nieuwe veemarkt merkte spreker op, dat het plan rond zes miljoen kost, waarvan 3 a 4 ton voor rente en afsehruving per jaar ongedekt biyft. Het College is van oordeel, dat bij dit pro ject het nationale boven het stedelijke belang uitgaat. De ogen van het College zijn gericht op een extra uitkering, waar over wethouder Stolp reeds sprak. In tweede instantie gaven diverse leden nog eens een nadere precisering van de door hen reeds eerder uitgesproken visie op verschillende vraagstukken. De heer Hagens bhjft het niet juist vinden, dat het College by het vermin, derde subsidie voor de Werkplaats het woord „verrassing" plaatste. Maandag komen de wethouders over deze paragraaf wederom aan hel woord

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3