„Kleine vri j handelszone" gisteren door zeven ministers bekrachtigd Aanklacht tegen Heyde wordt steeds ernstiger WEERBERICHT „Wij staan gereed voor overleg met de Zes van de Euromarkt Medeverantwoordelijk aan moord op zestigduizend geesteszieken AMERIKAANSE KUNSTMAAN IN BAAN OVER DE POLEN Fa. D. KRET Zn. CHALET KAAS Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 21 NOVEMBER 1959 No. 29905 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dtehoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur J J. Brouwer 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ^foosr-j ^•Berlijn EUROPA Euromarkt i ■Vrijhandelszone van deZwen Belangrijk besluit in Stockholm Onder het felle licht van televisieschijnwerpers hebben ministers van Engeland, Oostenrijk, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitser land en Portugal gistermiddag in de salon van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken te Stockholm het verdrag voor de „kleine vrijhandelszone" geparafeerd, waarmee deze vrijhandelszone een feit is geworden. Het nieuwe handelsgebied omvat circa 90 miljoen mensen. Op de conferentie van ministers werd voorts een resolutie aangeno men, waarin de ministers zeggen vastbesloten te zijn al het mogelijke te doen om een splijting van Europa te voorkomen. Wij beschouwen de „kleine vrijhandelszone" als een stap naar een overeenkomst tussen alle leden van de OEES (Organisatie Europese Economische Samenwerking). De regeringen van de zeven staan klaar om onderhandelingen te beginnen met de zes van de EEG (Euro- markt). Intussen moet men langs diplomatieke weg of via andere kanalen tot een meningsuitwisseling komen, op basis waarvan met vrucht onderhandelingen kunnen worden begonnen, aldus de resolutie. De Finse regering heeft de ministers laten weten, dat het de mid delen wil bespreken die kunnen leiden tot Finlands deelneming aan de regelingen van de kleine vrijhandelszone. Ook de Finnen zoeken aansluiting In het door de ministers uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat het ver drag de instelling van een vrije markt beoogt tussen de leden van de kleine vrijhandelszone. «OND90MIIJ0ENMENSEN.. WJUttNIDELSZONEWI DE 7 ATLANTISCHE OCEAAN Dit zal bereikt worden door afschaf fing van de tarieven en opheffing van andere handelsbelemmeringen in de in dustriële sector. Hiervoor is een maxi mumtermijn van tien jaar vastgesteld. Elk lid van de zone kan zelf zijn bui tentarieven vaststellen. De kleine vrijhandelszone is gericht op economische expansie, werk voor iedereen, het rationele gebruik van hulp- Prins Bernhard en Prinses Irene bij „Die Zauberflöte" Prins Bernhard en Prinses Irene en het college van gouverneurs van de Europese Stichting voor cultuur hebben gisteravond in de Weense Staatsopera een opvoering van Mozarts „Zauber flöte" bijgewoond. Nadien begaf het ge zelschap zich naar een receptie van de Oostenrijke regering in het slot Schön- brunn. bronnen, financiële stabiliteit en eer hogere levensstandaard. In het verdrag zijn bepalingen opge nomen, die moeten garanderen dat de opheffing van de handelsbarrières niet teniet wordt gedaan door subsidies, be perkende handelspraktijken en maat regelen om de vestiging van onder nemingen tegen te gaan of te beperken. Ook voor de handel in landbouwproduk- ten zijn speciale bepalingen in het ver drag opgenomen. In de resolutie over de betrekkingen tussen de kleine vrijhandelszone en de EEG wordt nog opgemerkt dat een even tuele overeenkomst tussen beide ge meenschappen, gebaseerd op het prin cipe van wederkerigheid, geen afbreuk mag doen aan de maatregelen van de kleine vrijhandelszone en de EEG. In de resolutie wordt voorts aange drongen op gemeenschappelijke actie van beide gemeenschappen, vooral op het terrein van de hulp aan minder ontwikkelde landen. Deze gemeenschap pelijke actie zal de bestaande banden tussen de Europese landen versterken, aldus de resolutie. Het Russische persagentschap „Tass" verklaarde gisteren dat „gesloten han delsgroeperingen" zoals de „kleine vrij handelszone", „slechts moeilijkheden kunnen scheppen voor de ontwikkeling van de handel en economische samen werking tussen alle Europese landen". Peronistisch komplot in Argentinië? In Argentinië is een Peronistisch komplot ontdekt waarbij gepensioneerde militaire leiders betrokken zouden zijn. Het Argentijnse ministerie van Oorlog heeft voorzorgsmaatregelen getroffen en talrijke legereenheden in het hele land geconsigneerd. De verloven zijn onge trokken. .Officieel was er geen bevesti ging te krijgen. Een woordvoerder van het ministerie van Oorlog deelde gisteravond mede, dat de regering overweegt de staat van beleg af te kondigen in verband met berichten dat Peronisten en gepensioneerden leger officieren een staatsgreep voorbereiden. De radiozenders zijn onder militaire be waking gesteld. Manoeuvres van het hoofdstedelijke garnizoen zün zonder verklaring afgelast. Men wist ervan maar hield zijn mond (Van onze correspondent in Bonn) Tegen prof. dr. Werner Heyde komen steeds ernstiger beschul- BREESTRAAT 173 Discoverer VIII gelanceerd Nenskegel vanmiddag terug naar aarde? De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren van de basis Vandenberg in Californië een nieuwe kunstmaan, de Discoverer VIII gelanceerd, welke in een baan over de beide polen is gekomen. De Discoverer maakt in 103 minuten een omwenteling om de aarde. Het ligt in de bedoeling, dat de 135 kg. wegende neuskegel van de kunstmaan hedenmiddag tijdens de zeventiende omwenteling wordt afgestoten. Men zal proberen deze neuskegel boven de oceaan bij Hawaii met sleepnetten in de lucht op te vangen of anders met marine vaartuigen uit zee op te vissen. Vorige pogingen om op een dergelijke wijze een deel van een kunst maan terug te brengen naar de aarde zijn mislukt. Wel zijn raket- neuzen na een ruimtereis geborgen, maar deze projectielen hadden een veel geringere snelheid dan kunstmanen. De Discoverer VIII loopt in een baan Voordat men de techniek van dit bergen waarvan de afstand tot de aarde va- geheel onder de knie heeft kan men rieert van 1600 tot 192 kilometer. niet een mens de wereldruimte insturen, De neuskegel, welke men vanmiddag afgezien van experimenten met b.v. zal proberen te bergen, bevat weten- raketvliegtuigen als de X-15 die een schappelijke instrumenten voor velerlei veel lagere snelheid ontwikkelen dan metingen. Deze bergingsoperatie is het kunstmanen moeten hebben om een kritieke punt bij de ruimte-experimen- baan om de aarde te beschrijven, ten in het huidige stadium. Zowel in De radiosignalen van de Discoverer Amerika als in Rusland kampt men zijn door verschillende controlestations met grote moeilijkheden op dit terrein, opgevangen. LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Geen regen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Ons land blijft de komende 24 uur aan de rand van het omvangrijke hoge drukgebied dat geheel Oost- en Midden- Europa beslaat. In verband daarmede wordt voor het weekeinde geen regen verwacht. (Opgemaakt te 10 uur). 22 NOVEMBER Zon op: 8.10 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 23.16 uur; onder 12.56 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.11 en 19.33 uur. Laagwater te 2-48 en 15.09 uur. (23/11 hoogwater te 8.03 en 20.30 uur. laagwater te 3.30 en 15.55 uur). Dit blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel,j digingen los: de arts die jarenlang als dr. Sawade te Kiel was onder gedoken wordt medeverantwoor delijk geacht voor het vermoorden van tenminste 60.000 geesteszie ken tijdens de oorlog! Te Kiel is voorts een hartstochtelijk politiek debat aan de gang over de vrien den van Heyde De beschuldigingen tegen Heyde, die thans gevangen zit te Würz- burg, gaan terug op het Neuren- bergse internationale proces uit het jaar 1947. Daar verhoorde men o.m. de arts dr. Mennecke, zelf beschuldigd van vele misdaden, omdat hij met de zogenaamde euthanasie-m oorden (het doden van geesteszieken) had te maken gehad. Mennecke verklaarde des tijds. volgens zijn genotuleerde verklaringen, dat Heyde niet alleen verantwoordelijk moet worden ge acht voor het vermoorden van geesteszieken, maar ook van gees telijk gezonde gevangenen van concentratiekampen. Men rekte het begrip euthanasie namelijk uit tot politiek, religieus en qua ras andere mensen dan de nazi's! De euthanasie zelf gaat terug op een bevel van Hitler van september 1939, waarin gezegd werd, dat in verband met persoonlijke service lange mare 66 lelden telefoon 26500 levert U voor f 83. in diverse modetin ten, een PHILIPS RADIO als TWEEDE TOESTEL. In Amsterdam werd gisteren het Europees danskampioenschap ge houden. Rechts het Engelse paar dat voor de vijfde maal beslag wist te leggen op het kampioenschap, in het midden op de achtergrond het Nederlandse paar Wim Voeten en Jeanne Assman, dat voor de tweede achtereenvolgende maal tweede werd. de voedingspositie van het Duitse volk „nutteloze eters" opgeruimd moesten worden. In 1940 werden drie organisaties voor dit „opruimingswerk" opgericht: een voor de financiering van de actie, een tweede om de geesteszieken uit de inrichtingen te halen en tenslotte de „Reichs Arbeitsgemeinschaft Heil- und Pflegeanstalten" die over het lot van de aan haar gemelde zieken zou beslis sen. Prof. Heyde en een zekere prof. Nietsche waren de leiders van deze laatste organisatie! Zij stelde rapporten op en volgens die rapporten werden de zieken naar bepaalde waamemingsin- richtingen gebracht en vervolgens in andere inrichtingen afgemaakt: met blauwzuur, een nekschot of door in houding van voedsel! Zes procent bleef over Heyde en Nietsche zouden onwaar schijnlijk snel hebben gewerkt: 94% van de gevallen die zij moesten bekijken ein digde met de dood. Van de herfst 1939 tot midden 1941 zijn rond 60.000 mensen op deze wijze vermoord, dat is circa 3500 per maand. De actie, genaamd „Aktion 14 f. 13" zou later in de concentratie kampen zyn voortgezet, waardoor in totaal het aantal slachtoffers tot 200.000 zou zijn opgelopen. In het Neurenbergse proces kon men alleen prof., Brandt en de SS-leider Bracke voor deze misdaden verantwoor delijk stellen. Beiden werden ter dood veroordeeld en in 1948 opgehangen. In elk geval zou nu vaststaan, dat Heyde medeverantwoordelijk is voor de dood van tenmiste 60.000 geesteszieken, maar hoeveel doden hij op grond van de zo genaamde euthanasie naar ras, politiek, en religie onder concentratiekampbewo ners op zün geweten heeft, weet men niet. Prins Bernhard opende gisteren in Wenen het congres van de Euro pese Stichting voor Cultuur. De Prins tijdens zijn rede. Wie kende Heyde? Inmiddels zit men te Kiel niet stil over de vriendenkring van Heyde, alias Sawade, die het in deze stad in de pe riode 1949'59 tot een man van aan zien en veel geld had gebracht! In het Sleeswij k-Holsteinse parlement te Kiel heeft de SPD-oppositie een motie inge diend: zü wil weten wie Heyde onlangs gewaarschuwd heeft zodat hü vlak voor zün arrestatie kon vluchten en of het waar Is dat hoge staatsambtenaren te Kiel op de hoogte waren van de iden titeit van Sawade. Een officier van jus titie büvoorbeeld zou Heyde jarenlang gekend maar over hem gezwegen heb ben. Ook anderszins acht men het een zotte situatie dat een berucht man als Heyde, die in 1948 zeker zou zün opge hangen indien hü te Neurenberg zou hebben terecht gestaan, tien jaar lang voor een eerbiedwaardg medicus kon doorgaan. Al maanden geleden wist men daarbü dat er lets met Sawade aan de hand was, maar de hoogste gerechtelijke in stanties te Kiel deden er het zwijgen toe. Ook is bekend geworden dat Heyde- Sawade als adviseur van een staatsver- zekeringsbank sedert 1950 niet minder dan een kwart miljoen mark als hono rarium heeft geincaseerd! Kortom in Kiel wordt rqkelqk laat, maar dan toch eindelqk de vuile was van Heyde nog eens extra uitgehangen Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. alleen eebt met het merk CHALETI Pesquet eindelijk gevangen gezet (Van onze Parse correspondent) Pesquet, de aanrander van de Franse oud-minister Francois Mitterrand, is eindelük gearresteerd. De rechter van instructie Braunschweig, die eerst ge weigerd had Pesquet in voorarrest te plaatsen, werd gisteren door de opperste justitiële iifstantie bevolen om deze in hechtenis te nemen, 's Middags had Pesquet zich bü zün advocaat in Parüs verschanst. Van diens adres werd hü niettemin met een politie-auto naar het paleis van justitie overgebracht. Tot al ler verwondering kon hü aanvankelük het bureau van de rechter van instruc tie echter toch nog als vrij man verla ten. Zijn medeplichtige, Alain Dahyron, die de schoten uit de mitrailleur op Mit- terands auto heeft gelost, is voorlopig nog in vrüheid gelaten. Intussen heeft de Senaatscommissie, die over het verzoek om opheffing van Mitterands parlementaire onschendbaar heid moet rapporteren opnieuw een po sitief advies gegeven. Woensdag zal de Senaat deze kwestie ten tweede male in behandeling nemen. Premier Michel De- bré heeft zijn ministers voor het ogen blik verboden voor de commissie te ver schijnen om opheldering te geven over verschillende beschuldigingen, die Mit terrand woensdag jJ. in de Senaat aan hun adres heeft geuit. De regering zou deze kwestie eerst nog eens binnenska mers willen bespreken. Nederland pleit' in V.N. voor Palestijnse vluchtelingen De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft gisteren het debat over de toekomst van de Pales- tünse vluchtelingen niet tot een einde kunnen brengen. Het werd tot maandag verdaagd. De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammerskjöld, had berekend, dat in dien vóór 1965 een bedrag van een tot twee miljard dollar zou worden geïnves teerd in het gebied, waar die vluchte lingen leven, de integratie van deze mensen in het economische leven daar op beslissende wüze zou kunnen worden bevorderd. De Nederlandse afgevaardigde, dr. J. F. E. Einaar meende, dat een oplossing slechts mogelük was als Arabieren en Israëliërs allebei meewerken. De Neder landse regering heeft de grootste be wondering voor het werk van het hulp bureau Unrwa en geeft een „stellig meer dan symbolische büdrage". Maar de contributie van ons land van f. 250.000 is het maximum, waartoe Nederland in staat is. Maar Nederland verwacht ook, dat Israël het uiterste zal doen bij de toe lating van Palestünse ontheemden, die zich bü hun gezinnen willen voegen en dat de Israëlische regering ook het maximale zal doen om de onderhande lingen over het betalen van een vergoe ding voor de geleden verliezen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1