OVER HELDEN EN HUN DADEN In de sierluin ZATERDAG 21 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 „Zij* kwamen naar Cordura ZOET, ZUUR EK HARTIG Rita Haytvorthvan dans naar drama „Schrijver van lofredenen" als auteur Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Het duurt niet lang meer of de gol ven van snoep en andere zoetigheid zullen weer met extra hevigheid ons land en onze woningen overstromen. Hoewel wij allen weten, dat het licha melijk welzijn nu niet bepaald met deze overstromingen gediend is, zal er wel niemand zijn, die zich er aan ont trekt. Uit gezelligheidsoverwegingen en vanwege de traditie. Een extra traktatie op de „heerlijke avondjes" in de decembermaand zij een ieder gegund. Maar men krijgt toch wel de indruk, dat zo hier en daar de snoepgelagen wat minder omvangrijk en wat minder langdurig zouden kun nen zijn. Dat komt niet alleen het ge bit en de „lijn" ten goede, maar zexer ook de huishoudbeurs en diverse spaar potjes. Om van het vele zoet te bekomen, zal menigeen aan het eind van het „avondje" een fris hapje waarderen. Wij geven u daar enkele recepten voor. Appelen met een slaatje gevuld (4 stuks) 4 middelmatig grote, stevige appelen, 150 g witlof, 150 g gaar gebraaen of gekookt vlees, 2 augurkjes, 6 ét 8 uitjes uit het zuur, slasaus of mayonaise, sel derij- of peterseliegroen of paprika poeder. Het vlees kleinsnijden, de augurken en uitjes fijnhakken. Het lof schoon maken, wassen en zeer klein snijden. Het lof direct met slasaus of mayonaise vermengen om bruinkleuren te voor komen. De appelen wassen, een kapje eraf snijden en de vruchten uithollen, zodat een bakje ontstaat. Het uitge lepelde vruchtvlees in blokjes snijden. De appelstukjes met de overige ingre diënten voor het slaatje vermengen. Het geheel zo nodig op smaak afmaken en in de appelbakjes overdoen. De ran den van de bakjes met een weinig sla saus of mayonaise bestrijken. De appel bakjes afdekken met de passende kap jes of de bovenkant garneren met zeer fijn gesneden peterselie- of selderij- groen of met een weinig paprikapoeder. Desgewenst kan men wat gekookte aardappel meeverwerken in het slaatje. Vruchtenbowl (alcoholvrij) (hoeveelheid voor 10 glaasjes v. 1% dl) 500 g zachte handperen, 250 g appelen, 250 g bananen, een klein blikje man darijnen, 2 citroenen, 1 dl water, 3 kruidnagelen, ongeveer 50 g (5 eetle pels; suiker, Vfc 1 limonade gazeuse met een lichte kleur. Het water aan de kook brengen met dun afgeschild geel van de citroenen en de kruidnagelen en een kwartiertje laten trekken. Citroenschil en kruid nagelen verwijderen. De suiker in het water oplossen. De appelen en peren schoonmaken en in regelmatige stuk jes snijden. De citroenen uitpersen en het sap met de vruchten vermengen. De vruchten in het water leggen en laten afkoelen. De bananen schoon maken, in plakjes snijden en evenals de partjes mandarijn en het manda- rtfnsap door het vruchtenmengsel roe ren. Kort voor het gebruik de limonade gazeuse toevoegen. Hartige hapjes Niet iedereen is een even groot lief hebber van zoetigheid. Wie aan har tige lekkernijen de voorkeur geeft, zal zeker genoegen beieven aan zoute koek jes, crackertjes, noten en diverse toont jes of sneedjes brood met vlees, vis, ei of kaas belegd. Sneetje brood wit, bruin of rogge, maar in ieder geval heel dun zijn beter geschikt om een paar uur tevo ren klaar te maken dan toostjes. Voor beelden van smakelijke en gezellige beleggingen zyn: gerookte paling, bokking- of schar- filets garneren met plakjes augurk ansjovisboter garneren met een plakje hardgekookt ei of fyn ge hakt ei mosselen uit het zuur garneren met mayonaise of paprikapoeder gekookte worst garneren met tomatenketchup leverpastei garneren met een plakje hardgekookt ei en fijnge hakte peterselie ham of casselerrib garneren met een partje mandarijn rookvlees, waarop een plakje jonge kaas kaas garneren met een dun schijfje ananas of appel (bespren keld met citroensap). Glendon Swarthout doceert Engels aan de Staatsuniversi teit van de Amerikaanse stad Michigan. Maar hij is ook een gevierd auteur. Dat dankt hij voornamelijk aan het succes, dat zijn boek ,,They came to Cordura" heeft gehad. Een succes, waar filmproducer William Goetz reeds bij voorbaat van overtuigd was. Enkele maan den voor het boek in de winkels verscheen, kocht hij de film rechten al op. Toen Swarthout het bericht kreeg, dat Goetz hem 250.000 dollar voor die rechten wilde be talen ongeveer een miljoen gulden was hij totaal verbluft. Gewoontegetrouw reed hij naar de collegezaal, maar hij had de grootste moeite om zijn auto op de weg te houden. Toen hij eenmaal tegenover zijn studenten stond, kon hij zich niet meer inhouden. „Ga maar naar huis", juichte hij. „Geniet van je jeugd, spui je energie. Geen Engels vandaag". Gary Cooper piekert Maar niet over zijn financiën. Swarthout zal zonder twijfel de dag zegenen, waarop hy besloot zyn boek te schryven. Want William Goetz raakte zo in vuur en vlam, toen hij zijn filmproduktie „Zij kwamen naar Cor dura" onder de bekwame leiding van Robert Rossen vorm zag krijgen, dat hy reeds tijdens deze verfilming be sloot een vervolgfilm te maken. Hij heeft Swarthout verzocht de intrige te ontwerpen voor deze tweede film. Een titel is er ook al: „Crisis in Cordura". Het is niet bekend of dezelfde ster ren geëngageerd zullen worden. In „Zy kwamen.. verschijnen o.a. Gary Cooper, Rita Hayworth, Van Heflin, Tab Hunter en Richard Conté op het witte doek. RITA HAYWORTH enige vrouw tussen zes mannen =üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllllllllllllll!llllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllll!lillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!lllllllllll|j' Het is nu beslist met de meeste vaste planten gedaan. Het kruid kan tot op de grond toe worden afgesneden, doch tegenwoordig laat men het ook dikwijls tot na de winter staan. Dat mag mis schien een wat rommelige indruk ge ven, doch U moet eens zien hoe aardig het staat als het geijzeld heeft of als er een pak sneeuw ligt. Trouwens de vaste planten zullen ook veel beter overwin teren als men het loof niet tot op de grond afsnijdt. Ze zijn dan veel beter beschermd tegen strenge vorst. Nu is het nog een goede tijd alle mo gelijke vaste of overblijvende planten in uw tuin te poten. Veranderingen kun nen dus nu in de border aangebracht worden. U moet er steeds rekening mee houden, dat de hoogop groeiende plan ten op de achtergrond moeten komen? De witte margrieten groeien over het algemeen ook nogal hoog op en die ko men dus achteraan. Er zijn soorten met enkele en met gevulde bloemen; de en- kelbloemige zijn veel sterker; die kun nen vrijwel nooit mislukken. Ze vol doen uitstekend, indien ze in een flinke border met een grote groep bij elkaar gepoot worden; de nog hoger opgroeien de lila-blauwe riddersporen kunnen er vlak achter gepoot worden. De gevuldbloemige margrieten kan men beter iets meer naar voren zetten; de bloemen doen meer aan die van kleine, witte chrysanten denken. Het gewas wordt niet veel hoger dan een halve meter. Ze kunnen ook heel rijk bloeien, als ze eerst maar een beetje in uw tuin gewend zijn. Deze margrieten verlangen allemaal een zonnige stand plaats en ze moeten ook in een voed zame grond gepoot worden. Het is dus niet alleen nodig de grond flink om te spitten, doch men zal ook voor de no dige mest moeten zorgen. Oude koemest en oude varkensmest zijn uitstekend. Indien de grond voldoende humusrijk is kan men ook heel goede resultaten be reiken met de bekende korrelmest. Mar grieten voldoen niet alleen als bordpr- planten, doch ook als snijbloemen heb ben ze hun bekoring. Ze kunnen heel aardig in een stenen pul verwerkt wor den, doch ze voldoen nog beter, indien ze in een veldboeket van allerlei zomer bloemen verwerkt worden. Tussen blau we korenbloemen en rode klaprozen be horen ook witte margrieten. Poot ze dus nu nog in eigen tuin; er is best een hoekje voor te vinden. G. KROMDIJK. Margrieten als snijbloemen Voorgeschiedenis Het boek van Swarthout heeft een merkwaardige voorgeschiedenis De schrijver ervan maakte de tweede we reldoorlog mee in de ongewone functie van schrijver van lofredenenHij moest er voor zorgen, dat de eervolle vermeldingen en aanbevelingen voor decoraties voor de mannen, die zich in de strijd bijzonder hadden onderschei den, in behoorlijke stijl werden opge steld. Dagelijks was hij dus omringd van verhalen over heldenmoed en verbluf fende staaltjes van ware doodsver achting. Geen wonder, dat hij zich afvroeg, hoe al die helden er uit zagen en hoe zy nu eigenlijk tot hun daden kwamen. Hij arrangeerde ontmoetin gen. Hij verwachtte wellicht een be paald type mensen te ontdekken. Maar hij vond nergens overeenkomst. Het bleef voor hem een groot mysterie. Toen rijpte bij hem het idee zijn be vindingen in een boek te verwerken. Alleen kon hij geen passend aankno pingspunt vinden. Tot hy in de ryks- bibliotheek van Michigan de verslagen in handen kreeg van een strafexpe ditie, welke generaal John J. Pershing in 1916 ondernam tegen de Mexi caanse ruitery van Pancho Villa, die een overval had gepleegd op de Ameri kaanse stad Columbus. Complete oorlog Voor de hedendaagse mens is het nauwelijks te omvatten, dat zoiets aanleiding kon worden tot een complete oorlog. Want dat was zo'n expeditie. Zij duurde niet minder dan elf maan den. Er vielen meer dan tachtig doden. Het was een barre tocht vol ontberin gen. De generaal en zijn mensen trok ken door een woest, ruig landschap. Swarthout heeft in deze onderneming vijf soldaten onderscheidingen laten verdienen. Hij laat deze mannen uit het strijdperk treden om zich te kun nen terugtrekken op Cordura. Voor de tocht daar naartoe moeten zij zich aansluiten bij een majoor, die tenge volge van één moment van zwakte op het slagveld een reputatie van lafheid heeft verworven en die nu een gevan gen genomen vrouw naar Cordura moet begeleiden, waar zy zich zal moeten verantwoorden voor vermeen de medewerking aan de vijand. De stad Cordura zal men vergeefs op de atlas zoeken. Zij bestaat niet. Het is een denkbeeldige plaats met een symbolische naam. Cordura is het Spaanse woord voor wijsheid. Voor iedereen leidt er een weg naar Cor dura, naar de zelfkennis, naar de zelf overwinning, naar de verheffing naar het best, waartoe een mens in staat kan zijn. Want Swarthout heeft zijn „helden" nu geplaatst in andere om standigheden. Ze reageren ook anders. En als tegenpool staat daar dan de man. die de vuurdoop niet naar be horen heeft kunnen doorstaan, maar in anderó situaties tot een verbluffen de grootheid blijkt te kunnen stijgen. Niet1 jong Het zijn bepaald geen jonge krach ten, die de twee hoofdrollen die van de majoor Thorn en die van de door velen begeerde vrouw Adelaide Geary vertolken. Gary Cooper bereikt over zeven jaar de pensioengerechtigde leef tijd en Rita Hayworth heeft dit jaar haar veertigste verjaardag gevierd. Gary Coopers capaciteiten als acteur zyn door zijn collega's niet altijd even hoog aangeslagen. „Het is een dood gewone cowboy, voor wie de dialoog maar beter tot een- of tweelettergre pige woorden beperkt kan blijven", zeiden zij hatelijk. Anderen in de film wereld hebben dit hartstochtelijk ont kend. „Cooper heeft zichzelf bekwaam getoond in allerlei rollen", houden zij hardnekkig vol. Hoe dan ook. Cooper was voor de filmmaatschappijen een goudmijntje. Een enorme kasmagneet. Hetgeen hemzelf ook geen windeieren heeft gelegd. Integendeel, in 1940 was hij de best betaalde man in de Verenigde Staten Het was de eerste maal in de Amerikaanse geschiedenis, dat een ac teur in dit opzicht de industriëcle magnaten overtrof. En ook daarna heeft hij geen klagen gehad. De laat ste twaalf jaar is zijn inkomen nooit beneden de 2 miljoen gulden per jaar geweest! Artistiek gezien zijn zijn filmpresta ties gehonoreerd met twee Oscars, voor „Sergeant York" en „High noon". Toen een verslaggever hem eens vroeg zelf een verklaring te geven voor zijn succes, zocht de acteur enige tijd naar woorden en zei toen: „Ik denk, dat dit vooral te wijten is aan het feit, dat ik er uit zie als een gewone man. Ik ben niet meer dan een huiselijke Ame rikaan op het witte doek". Grootste trots Gary, die uit een boerenfamilie stamde, maar persé acteur wilde wor den, begon zijn carrière in Hollywood in cowboyfilms. „Ik kreeg die bijrol letjes alleen omdat ik goed op een paard kon zitten", vertelde hij eens. Maar het publiek vond die lange knaap bijzonder sympathiek en spoe dig kreeg hij grotere rollen. Zijn ster was ryzende en flonkert nu nog steeds hoog aan de filmhemel. In 1933 trouw de hy met Veronica Balfe. Hun enige dochter, Maria, werd in 1937 geboren. Toen men Cooper eens vroeg, waar hij nu wel het trotst op was, was zijn antwoord kort en nuchter: „Op mijn dochter". Rita Hayworth heeft twee dochters: Rebecca (14). die werd geboren tijdens haar huwelyk met Orson Welles en Yasmin (9), uit het huwelijk met Aly Khan. Rita werd in oktober 1919 in de burgerlijke stand van New York inge schreven als Margarita Carmen Can- sino. Haar vader was een Spaanse dan ser. Toen zij vier jaar was, kreeg zij van hem haar eerste danslessen en twee Jaar later stond ze reeds met hem op de planken. Maar dat duurde niet lang. het acrobatische nummer, dat zij brachten, was te zwaar voor haar en papa Casino vreesde, dat het haar kansen voorgoed zou bederven. Maar een jaar of tien later trad ze toch weer met haar vader op. Aanvankelijk in bioscopen, maar later enkele jaren in Mexico, waar de jongedame spoedig Het groepje van zes mannen en één vrouw op weg naar Cordura. Voorop de leider, majoor Thorn (Gary Cooper) en de gevangen vrouw (Rita Hayworth!) bijzonder populair werd bij het pu bliek, vooral het mannelijke gedeelte. Daar werd ze ook „ontdekt" door een talentenjager van Hollywood en in de Foxfilm „Dante's Inferno" maakte ze als danseres haar filmdebuut. Actrice Natuurlijk was Margarita Carmen Cansino niet tevreden met haar dans- aandeel in de films. Ze wilde gaarne actrice worden. Ze veranderde haar naam in Rita Hayworth en hing haar dansschoentjes en kostuums aan de kapstok. Het lukte haar erkenning te vinden, al zijn de critici nooit bijster enthousiast geweest over haar presta ties als dramatische actrice. Orson Welles noemde haar eens zeer on vriendelijk „Het absolute niets", maar vermoedelijk hebben hier ook particu liere veten een woord meegesproken. Na verschillende speelfilms kwamen de dansschoenen weer op de proppen en tezamen met Fred Astaire wervelde zy door „You '11 never get rich" en „You were never lovelier". Daarna volgden opvallende successen in „Co ver girl" en „Tonight and every night". Afwisselend verscheen -zy vervol gens in dramatische produkties en mu sicals, maar na „The loves of Carmen" verdween zij tydelijk van het witte doek. Zij was toen voor de derde maal getrouwd, ditmaal met Aly Khan. In 1952 maakte zy haar rentree op het witte doek in „Affair in Trinidad", waarin zy voor de vierde maal met Glenn Ford speelde. Een van haar laatste films is „Seperate table" en dan nu weer „zy kwamen naar Cor dura", waarin zij het tussen zes man nen nogal moeilijk heeft. De film makers hebben zich daarby niet ont zien de emoties in beeld te brengen. Het zyn scenes, welke worden aange haald door mensen, die beweren, dat de producenten van Hollywood tussen twee vrezen zweven. Aan de ene kant vrezen zij de smaak van het publiek, dat een grote onverschilligheid aan de dag legt voor vele Amerikaanse films, terwyl films, waarin Brigitte Bardot haar „talenten" toont, ook in Amerika, volle zalen trekken. Er zyn producen ten, die de financiële les, die hieruit te leren valt, maar al te graag in de praktyk willen doorvoeren, maar aan de andere kant vrezen zy een botsing met regering en religie, die de code hebben bepaald volgens welke de films in Hollywood al meer dan dertig jaar gemaakt worden. En scènes uit „zy kwamen naar Cordura" worden nu genoemd als een voorbeeld van filmmakers, die zich in meer of min dere mate van deze code willen ont doen. Men noemt het een revolutie in de filmmoraal. Een revolutie, welke vanzelfsprekend de kerkelijke autori teiten hogelijk verontrust.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 14