Studentenlawine in West-Duitsland eist maatregelen op korte termijn Laatste nieuws Kortzichtige ambtenaren willen afremmen inplaats van opvangen ofschoon er al een tekort is Wassenaars „kom-plan" in iets gewijzigde vorm onder de loep VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 (Van onze correspondent in Bonn) Op de Westduitse universiteiten en hogescholen is plaats voor 140.000 studenten. In werkelijkheid zijn er 205.300 studenten, onder wie 17.900 buitenlanders. In 1965 zal dit totaal uitgegroeid zijn tot ongeveer 300.000.Men spreekt in de Bondsrepubliek dan ook van een „studentenlawine", waarmee men geen raad weet. Vanwege het ministerie van Binnenlandse Zaken te Bonn is nu voorgesteld deze stroom met twee maatregelen in te dammen: 1) invoering van de „numerus clausus", de beperking van het aantal studenten voor iedere universiteit en/of faculteit, 2) het „weg-examineren" van één op de vier middelbare scholieren, die zich voor universitaire studie aan melden. Sterk verzet tegen Scliröders plannen Deze voorstellen van het departement van minister van Binnenlandse Zaken, Schroder, zijn in de Bondsrepubliek op bijzonder veel verzet gestuit. Het gaat er niet om .aldus de critici, om de stroom studenten af te remmen, maar om haar op te vangen en wel door de bestaande universiteiten en hogescholen uit te brei den. door dus meer geld ter beschikking te stellen van het onderwijs in het al gemeen en het hoger onderwijs in het bijzonder. Want er studeren in West- Duitsland niet te véél, maar te weinig jonge mensen! Men vergelijkt daarbij het aantal studenten in West-Duitsland met dat van bijvoorbeeld Zwitserland Waar in dit kleine land (5 miljoen in- woners( 31.000 studenten zijn ingeschre ven, daar studeren in West-Duitsland 180.000 Westduitse jonge mensen op een totale bevolking van goed 50 miljoen. In vergelijking met Zwitserland zouden er in Duitsland tenminste 300.000 studenten moeten zijn Teveel juristen Een tweede argument van de critici is dat de toekomst steeds meer academici zal eisen. Men erkent weliswaar, dat bij voorbeeld het aantal juristen bepaald niet behoeft toe te nemen, want zoals men hier zegt met „juristen kan men thans de straten plaveien", zoveel zijn ermaar in het sterk geïndustriali seerde West-Duitsland zal een onuit puttelijke vraag bestaan naar chemici, natuurkundigen e.d. Men wijst ten deze vooral op de Oosteuropese resultaten, LEIDERDORP FOTOCLUB „DAGUERRE JR" De Leiderdorpse Fotoclub is in de lan delijke bondswedstrijd op de veertiende plaats gekomen met 170 punten. Het hoogste aantal punten was 197, en er namen 45 verenigingen aan deel. Zeer zeker voor dez jonge club een heel mooi resultaat. Wedstrijden .Sparta" De Gymnastiekvereniging „Sparta' heeft deze week gedurende enige dagen voor de junioren onderlinge wedstrijden gehouden. Gisteren waren de laatste. De senioren onderlinge wedstrijden worden 14 december a.s. gehouden. Er heeft zich nu ook een groepje dames gevormd, die uitsluitend rythmische dansen zullen beoefenen. Deze lessen zullen worden gegeven in het voormalige Voordorp. De jury van de wedstrijden bestond uit mevr. Tisseur, mevr. Verhoogt, de heren N. de l'Ecluse, A. de Vink, J. Bregman en P. Boutkam. De leiding was weer in zeer goede handen bij mej. Van Ommen en de heer Post. VOORSCHOTEN MODESHOW In het Cultureel Centrum te Voor schoten werd een modeshow gehouden, waarbij een zeer gedetailleerde voorlich ting werd gegeven door Mevrouw Kris pijn. Deze show was uitgenodigd door de R.-K. Vrouwenbeweging, de R.-K. Middenstandsverenging, de R.-K. Land en Tuinbouwbond en de Katholieke Ar- beidersbeweg ing Mevrouw W. J. Schuurman-Aalbers, presidente van de R.-K. Vrouwenbewe ging sprak een welkomstwoord. Aan deze show, die gebracht werd onder het motto: „Kent en waardeert wat Neder landse Arbeid presteert", werkte een groot aantal fabrieken mee. Na afloop van de show, die bijzonder goed in de smaak viel, werden enige pa ren kousen aan gelukkige winnaressen uitgereikt. Met het arrangeren van deze avond hebben de vier standsorganisaties een goede greep gedaan. WASSENAAR Mr. Klaasesz bezoekt Wassenaar De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, zal woensdag 2 december een ambtsbe- zoek aan Wassenaar brengen, 's Mor gens zal een bijzondere vergadering van de Wassenaarse raad worden ge houden. Na het bezoek aan enkele in stellingen ter plaatse zal de commissa ris 's middags op het raadhuis met een aantal ingezetenen kennis maken. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GETROUWD: N. Smits en A. Nobel; A. Sieders en A. J. van Dijk; H. J. Muller en A. van Mou- rlk; G. M. Rues en A. I. Louisse; H. Ver geer en E. Gulij; H. van der Linden en C. J. Riethoven; J. Zvara en J. Knol; C. Fa- vier en J. C. van Dalsen; H. H. Noordeloos en W. M. H. Wolterinik; A. G. Kerman en B. J. den Hoed; R van Walbeek en A. de Haas; P. T. J. Vink en J. B. M. Colla OVERLEDEN: H. Visser 62 jr. vrouw; W. Ie Malr, 87 Jr. man; J MarUt. 77 Jr, man. GEBOREN: Willem Frederik. zn v. P. Metiers en Z 6pier; Fredericus Marinus, zn. v. F. A. Maseman en M. A. Geenjaar: Anna Maria, dr v. C. W. Smeltink en H. J. Hunck; Freddy, zn v. P. H. Opdam en E. G. van Voorthuijzen; Maria Hendrika. dr v. W. H. Wouters en C. G Varkevdsser; Sylvia, dx y. op de spoetnik-successen, op de enorme bedragen die Rusland en andere commu nistische landen voor de universiteiten ter beschikking worden gesteld. Men vergelijkt het aantal studenten in Duits land met dat in Amerika 3,7 miljoen) en Rusland (2,2 miljoen). Techniek, che mie. atoomwetenschappen, toegepaste natuurkunde dat alles eist in de ko mende decennia steeds méér academici. De critici zeggen voorts, dat dichtschroe- ven van de leidingen die van de middel bare scholen naar de universiteiten lo pen, niet slechts principieel in strijd is met de stelling, dat een ieder het recht heeft zijn eigen opleidingsschool te kie zen, maar ook, dat een numerus clausus en het uitschakelen van één op de vier kandidaat-studenten die jongeren uit sluit, die later misschien in de eerste wetenschappelijke gelederen zullen komen te staan. Ter andere zijde: niet iedereen met een prima cijferlijst op het eindexamen van de middelbare school brengt het tot het doctoraal en de dr.- titel Bestaande beperkingen Hoogleraren, verenigingen van stu denten, dagbladen zij allen zijn in het geweer gekomen tegen de voorstel len van Schröders departement. De stu- dentenbond beval zelfs aan het eind examen gymnasium maar af te schaffen en twee jaar vóór het huidige eindexa men een eerste scheiding op de gymna sia te maken tussen hen die wel en hen die niet geschikt geacht worden voor de universitaire studie. En wat de beper kende maatregelen voor de universiteiten aangaat: die bestaan, aldus de studen tenorganisaties, reeds lang: technische hogescholen en ook enkele universiteiten moeten bij tijd en wijle de deur een voudig weg sluiten, omdat er geen man meer in de collegezalen te persen is! Zo strijdt West-Duitsland met de „studentenlawine". De diverse deelstaten en niet Bonn zijn wegens de grondwet in eerste instantie verantwoordelijk voor de oplossing van dit probleem. Maar Bonn betaalt mee en wil dus, zoals uit de voorstellen van Schröders ministerie blijkt, thans ook meepraten, hetgeen weer aanleiding heeft gegeven tot een felle tegenstelling tussen Bonn en de deelstatenWaarmee het studenten probleem bepaald niet uit de wereld wordt geholpen: Het gaat in de Bonds republiek niet om de bevoegdheid wié het vraagstuk zal oplossen, maar om het gèld voor de uitbreiding van het aantal hoogleraren, universiteiten, col legezalen, labarotoria, en wat dies meer zij. Albert van Dalsum als Koning Saul in zijn jubileumstuk Sauls dood dat morgen onder regie van Paul Steenbergen bij de Haagse Comedie in de première gaat. Grotere beslotenheid op het Plein Op vrijdagavond 4 december zal de Wassenaarse gemeenteraad de gelegenheid krijgen zich voorlopig uit te spreken over het komplan van prof. Froger, waarover in het dorp zoveel te doen is geweest. Deze vergadering zal een informatief karakter dragen; mocht de raad in de gevoerde besprekingen aanleiding vinden tot het nemen van beslissin gen, dan willen Burgemeester en Wethouders deze mogelijkheid echter niet uitsluiten. Om de raad in de gelegenheid te stel len zich op deze vergadering voor te be reiden, zijn de stukken over dit plan thans reeds aan de leden toegezonden. Er zijn in totaal 88 bezwaarschriften ingediend. Twintig ervan hebben betrek king op de nieuwe situatie op het Plein, de andere zijn van eigenaren van per celen in de dorpskom, die tegen onder delen van de plannen bezwaren maken. Onder de instanties, die zich met een bezwaarschrift tot de raad hebben ge wend over het oude Plein zijn: de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afdeling Oudheid kunde en Natuurbescherming, de Histo rische Vereniging „Oud-Wassenaar" en „Oud-Leiden" de Bond Heemschut, de gezamenlijke middenstandsbonden en een „actiecomité tot het behouden van het Dorpsplein". HANDTEKENINGEN. De aotie van dit laatste comité, dat 1700 handtekeningen verzamelde van ingezetenen, die het met de plannen niet eens zijn, komt in een ei genaardig licht te staan, als men in de beschouwingen van burgemeester en wethouders leest, dat. er met die handtekeningen nogal merkwaardig is omgesprongen Burge meester en wethouders zeggen, aan het grote aantal handtekeningen slechts een betrekkelijke waarde te kunr^n toeken nen. mede gelet op het feit, dat op de Bjsten ook handtekeningen van minder- A. j. vaa Essen en k, Colla, jarigen en dubbele handtekeningen yoor- ter inzage te leggen. komen en bovendien in vele gevallen het handschrift van verschillende per sonen een treffende gelijkenis ver toond Verder zeggen burgemeester en wethouders de indruk te hebben, dat velen van de protesterenden zich niet voldoende inzicht in de plannen hebben verworven om ze op hun merites te kun nen beoordelen. GEGRONDE BEZWAREN Uitvoerig gaan burgemeester en wet houders in op de meer gegronde bezwa ren van de historische verenigingen, de staatssecretaris en de Bond Heemschut. En het college komt met het nieuwe voorstel, de afmetingen van het Plein wat kleiner te maken dan in het oor spronkelijke plan. De noordoostelijke voorgevelrooilijn zal 12 a 13 meter naar binnen worden verschoven, de noord westelijke 9 a 10 meter. Verder stellen B. en W. voor, de nieuwontworpen Berk- heistraat wat dichter naar het Plein te verschuiven en aan de noordwestzij de van deze straat bebouwing met wonin gen te projecteren. Dit zal de besloten heid van het Plein ten goede komen Verder wordt voorgesteld de Gang naast het Baljuwhuis) gedeeltelijk te verschui ven. zodat de oude tuinmuur achter dit Baljuwhuis behouden kan blijven. Ook hierdoor zal het Plein een grotere be slotenheid krijgen, aldus B. en W. Het zal, in verband met deze wijzigin gen, die worden voorgesteld nodig zij», een nieuw ^plan voor het Plein 03 STADSNIEUWS Onderwaterjagers maakten goede propaganda Het ontbreekt de nog maar kort opgerichte Leidse afdeling van de Onderwater Jagers Club beslist niet aan belangstelling en evenmin ont breekt het het bestuur aan initiatief. Dit manifesteerde zich namelijk gis teravond in een bovenzaal van „In den Vergulden Turk" tijdens de pro- paganda-voorlichtingsavond, die daar gehouden werd. Velen hebben zich na de demonstratie als lid of als „even- de-kat-uit-de-boom-kijkend"-lid opge geven. Dit whs niet in de laatste plaats te danken aan de enthousiaste praatjes, die drie onderwatermatadors, te weten dr. J. H. Hora Adema. de heer J. P. Toenbreker en Bernard Kruyse, alle drie leden van de afde ling Amsterdam en met reeds vele on derwater-expedities achter de rug, ge houden hebben. De heer Toenbreker zette de techni sche problemen, verbonden aan het zwemmen onder water uiteen en de monstreerde de hulpmiddelen, die men kan gebruiken. Ook liet hij de werking zien van de geweren, waarmee men de vissen spiest en vertelde iets over het fotograferen onderwater. Wat voor resultaten men met foto graferen onder wfcter kan verkrijgen, liet hierna dr. Hora Adema zien. Fraaie, suggestieve dia's gaven een beeld van het wonderlijke leven onder de water spiegel. Dr. Hora Adema had zijn dia's gemaakt in de Middellandse Zee bij Monaco. Ook Bernard Kruyse wist zijn toehoorders en -schouwers te boeien. Zowel vóór de priuze met- een aantal dia's ,als na de pauze met de kleuren film, die hij vervaardigde. Kruyse heeft een enorme routine verkregen in het onderwater-zwemmen, doordat hij ge ruime tijd in zijn levensonderhoud voor zag met de jacht op vissen. De voorzitter van de afdeling Leiden, de heer A. H. Steverding, opende de bijeenkomst en sprak tevens een slot woord. RODE KRUIS-KRAAM OP LEIDSE WEEKMARKT Morgen zal men op de Leidse week markt een ongewoon kraampje aantref fen. namelijk een stand van de Welfare dienst van de Leidse afdeling van het Rode Kruis. In burger- en militaire zie kenhuizen en sanatoria worden door de patiënten allerlei nuttige gebruiksvoor werpend vervaardigd en deze artikelen zal men morgen als „marktwaar" in de Rode Kruiskraam zien liggen. Men biedt er onder meer shawls, handschoenen, schrijfmappen, vlecht werk en een reeks andere artikelen te koop aan. Door een van de voorwerpen te kopen, stelt men het Rode Kruis in staat weer andere zieken ontspanning en verpo zing te geven. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de rechts geleerdheid op proefschrift getiteld „The structure of local governments throughout the world", de heer S. Hu mes, geboren te Williamsport (.USA) en thans wonende te Den Haag. TEWATERLATING SCH 249 Vandaag vond van de werf van de N.V. Scheepsbouw- en Reparatiewerf ,.De Hoop" v/h Gebrs. Boot de tewater lating plaats van de motortreillogger „Arie" SCH 249. Het betreft hier het eerste schip van een serie van 8, welke momenteel in opdracht van de N.V. Verre Visserij Maatschappij te Scheve- ningen worden gebouwd. De schepen worden ingericht zowel voor de treil- als voor de vleetvisserij. Direct na de te waterlating werd de kiel gelegd voor het tweede schip van deze serie. Diplomazwemmen Leidse Golfbrekers en Leidse Zwemclub Letterkundeprijzen voor drie auteurs (Van onze Haagse redactie) De Haagse letterkundeprijzen zün dit jaar toegekend aan drie auteurs. Gerrit Achterberg krijgt van de Jan Campert- stichting de Constantijn Huygensprijs (f. 2500,voor zijn gehele oeuvre, Sy- Bren Polet voor zijn bundel „Geboorte stad" de Jan Campertprijs (f. 1000,en Jo Panhuysen voor zijn roman „Wandel niet in water" de Vijverbergprijs ter grootte van f. 1500, In de jury zaten mr. A. Mout. Bert Bakker, Pierre H. Dubois en Gerrit Kamphuis. Mr. Both Staatssecretaris Binnenlandse Zaken Bij K.B. van 18 november is met ingang van 25 november benoemd tot Staatssecretaris van Binnenlandse Za ken mr. Th. H. Both. Nederland protesteert tegen Indonesië De Nederlandse regering heeft op 10 november in Djakarta door de tijdelijk zaakgelastigde aldaar een nota doen overhandigen aan de Indonesische rege ring, waarin met kracht wordt gepro testeerd tegen het voeren van de Indo nesische vlag op 8 in Nederland gere gistreerde sleepboten van de Nedfirland- Indoncsië Steenkolenhandelmaatschap- P li- In de nota wordt gesteld, dat deze schepen door de Indonesische autori teiten geheel onrechtmatig zijn onttrok ken aan het feitelijk gezag door de be voegde eigenares aangestelde gevol machtigden. De Indonesische autoritei ten dienen geheel verantwoordelijk te worden gesteld voor de vlagwisseling. De Nederlandse regering protesteert in de nota krachtig te-'en het ongehoorde feit. dat onder verantwoordelijkheid van de Indonesische regering de Ne derlandse natie-vlag is vervangen door die van de Indonesische Republiek. Zij dringt er met klem op aan, dat deze schending van de fundamentele beginselen van het internationale zee recht onverwijld ongedaan wordt ge maakt. De Ned. regering protesteert eveneens tegen de andere onrechtma tige maatregelen van officiële Indone sische instanties ten aanzien van het beheer over deze sch *pen. Zij herhaalt in de nota haar verzoek aan de Indone sische regering het mogelijk te maken dat de 8 schepen zich naar havens bui ten Indonesië begeven. KDeaftrpan is eeeoerigeeitf) Jongens en meisjes, leden van de „Leidse Golfbrekers" hebben in de Overdekte om hun diploma gezwommen. Na afloop werd het diploma A uitge reikt aan: Constance Mens. Sietske Cas- telein, Maria Post, Ciska de Best, Maria Verberg, Maria v. Woerkom, Ingrid Ver steeg, Catharina v. d. Eshof, Elisabeth Gottenbos, Annie v. d. Steen, Margriet Rozier, Elisabeth Verhoeven, Maria van Schie, Beppie van Heusden, Ellie Ede laar. Maria Konijnburg, Wilhelmina Sluiter, Josephina Jansen, Elisabeth van Oort. Astrid Hollebeek, Maria Bergers, Adriana Vreeburg, Cornelia Neuteboom, Annie Bergers, Emely Overdevest, Willy van Noort. Clasina van As. Janny Möl- lers, Agatha v. d. Werf, Maria de Groot, Maria Rooyakkers. Maria Bouter. Hen- odrika Onvlee. Catharina Voskuil, Ca tharina Bonekamp. Martina Sineele, Wilhelmina v. d. Klauw, Marijke Gij- bels, Maria Kerkvliet, Willy Lindenhoff, Anny Revers, Margaretha Rijkelijkhui- zen, Janny Dee, Maria Blansjaar, Cor nelia v. d. Berg, Johanna Jansen, Geer- truida Meyer, Maria van Woerkom, Jo hanna Koetzen. Maria v. Friet, Toos Aalders, Ellen Devilee, Thedora Meyer, Fried Molkenboer, Robertus Otto, Alber- tus Wessendorp. Lambertus Riebeek, Antonius Zandbergen, Franciscus Ter beek, Renier Meertens, Willem Mulder, Johannes Fentrop, Adri Groenendijk, Petrus van Aken. Gijsbertus v. Schie, Antonius Juffermans. Robert Boersma, Hubertus Gerits. Paulus Bouter, Jo hannes Gottenbos. Het diploma B werd ter hand gesteld aan: Lucia de Bree, Mieke Menken, Henny v. Zijl, Wilhelmina Ter Veer. Maria Hockx, Johanna Trel, Hanny v. Veen, Leonoor Tolenaar, Maria v. d. Poel, Adriana v. d. Post, Margretha v. d. Zeeuw. Yvonne Zandbergen. Mirjam v. d. Meijden, Maria Verplancke, Petronella Mudde, Barbara Schukking, Gijsbertha v. Hees, Sara Rozier, Maud v. Dongen, Elisabeth v. Dam. Bea Klink, Petronella v. Leeuwen, Bernardine Molkenboer, Ro land Petit, Jacobus Bayer, Harry Wa- Stoffelijk overschot van Iwan Smirnoff herbegraven Op de Algemene Begraafplaats in Heemtsede is vanochtend het stoffelijk overschot van de vroegere KLM-vlieger Iwan Smirnoff herbegraven. De directie van de KLM was vertegenwoordigd door mr. H. Scholten en enige piloten. Iwan Smirnoff die op 30 oktober 1956 over leden was op het eiland Majorca en al daar begraven was, woonde vroeger in Heemstede. Onderhoud Soekarno-Chen Bij het onderhoud vanmorgen tussen president Soekarno en de ambassadeur \):n communistisch China, de heer Huang Chen, over de kwestie van de uitbanning van de Chinese middenstand van het Indonesische platteland, waren de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio en de minister voor de Transmigratie, Ahmadi, aanwezig. Het gesprek, dfit ruim anderhalf uur duur de. werd gehouden op verzoek van Chen. Na afloop ervan heeft dr. Soebandrio medegedeeld, dat de bedoeling van het onderhoud was, misverstanden tussen be$e staten uit de weg te ruimen en om een „klimaat" te scheppen, dat gun- sti gis voor een soepele toepassing van het presidentiële besluit betreffende het uitbannen van buitenlandse handelaars van het Indonesische platteland. Soe bandrio zeide, dat Chen geen commen taar had gegeven op het presidentiële besluit en had gezegd, de zaak te zullen overleggen met de regering te Peking. De beiderzijdse standpunten waren tij dens het gesprek openhartig naar voren gebracht. Soeb! ndrio legde er de nadruk op. dat de vricnschap tussen Indonesië en China van deze kwestie geen nadelige gevolgen mag ondervinden de heer Chen gaf ook te kennnen, dat deze „kleine zaak" daartoe niet mag leiden maar ver klaarde tevens, dat de Indonesische re gering vastbeslot enis, het besluit van de president, om economische en veilig heidsredenen tot uitvoering te brengen. lenkamp. Petrus Groenendijk, Willibror- dus Hettinga. Johannes Henzing. Aan onderstaande leden van de Leid- sche Zwemclub werd het diploma A uit gereikt: Anna v. Egmond, Clare v. Etten. Ire ne Kragt, Johanna Langeveld, Corrie v. d. Nagel, Greetje Overduin, Hanneke Overduin, Johanna Philippo. Suusje de Roode, Riny van Rooy, Janette v. d. Star. Janny Terburg, Petra Warmond. Johannes Bonarius, Hendrikus Bousie, Piet v. d. Heide, Bernard Hurrelbrink, Henk v. Iterson. George Julien, Harry Moraal. Willy Schouten. Eddy v. Tol, Robert v. Tongeren, Pieter de Vries. Het diploma B ontvingen: Annemarie Apeldoorn, Willy Bleyswjjk, Madeion Deul. Gonny Eikerbout, Marjan Heemskerk, Marijke Labordus, Ewald Hekking Chris Kaufman, Wim Laman, Theo v. d. Nagel, Eddie van Vliet, Bas- tiaan Bekooy, Margaretha Muller, Jo hanna Plug, Anneke Tysterman en Syl via Beumer. BEURSOVERZICHT Unilevers gevraagd in vaste markt AMSTERDAM. 20 november Van de internationale waarden zetten vandaag certificaten Unilever en aan delen Philips de vaste tendentie van gisteren verder voort Vooral in de margarinewaarden ging in het eerste beurshalfuur veel om. In Philips, giste ren met een omzet van nominaal f. 1 miljoen in aandelen, was het vanmid dag een stuk rustiger. Aku'.s met een omzet van nominaal f. 250 000 op don derdag deden het kalm aan en in Kon. Olies, omzet voorgaande dag 14.000 shares, was het veneens rustig. De laat ste beursdag van deze week werd door Unilever besloten met een zeer vaste stemming, hoofdzakelijk door buiten landse aankopen. De Certificaten stegen van 713 tot 717%, tegen gisteren als slotprijs 708%. De Philipspapieren deden het wat kalmer aan en voor deze aande len bedroeg de koerswinst bij een prijs van 708 circa 5 punten. Wall Street gooide door de teleurstellende slotkoer- sen toch wel wat roet in de hausse stem ming op het Damrak. Zo bleven Aku's goed prijshoudend tot iets hoger en waren aandelen Kon. Olie lager op f. 155.10 tegen gisteren f. 156.30. De Scheepvaartmarkt was van goede wil en bij kalme handel konden koers winsten worden geboekt van 1 tot 2 pun ten. In de cultuursector was het met de drukte al weer gedaan. Cetificaten Deli waren hoger doch de overige waarden vrijwel op het slotniveau van donderdag. Staatsfondsen praktisch onveranderd bij minimale affaire. In de lokale afdelingen lagen de Phar- maceutische aandelen door elkaar ho ger. Aandelen Maatschappij tot Exploi tatie van Onroerende Goederen ..De We reldhaven" werden op 106 geadviseerd, tegen een lalatstgedane prijs op 96", op de gunstige dividendvooruitzichten. Aniem kreeg een hogere adviesprijs. Nieuwe aandelen Koudijs zouden van daag eindelijk in de notering komen en werden geadviseerd op de vaste prijs van 245, terwijl de oude aandelen op 256 werden geadiveerd. Hollandsche Melk- suikerfabriek 210 eerder laten, tegen een laatstgedane notering op 224. Machine fabriek „Alkmaar" 200, tegen de vorige koers van 208, als nawerking op de min der gunstige resultaten over de eerste drie kwartalen van het lopende jaar. Rotterdamsche Tram en Kemo corset ten op het vorige slotniveau. Certificaten A B C. Vending Corporation kregen een adviesprijs op 23% dollar. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 november. Montreal3.95A—3.95A: Londen 10.58% —10.59%: New York 3.77A—3.77HPa rijs 76.9577.05; Frankfort 90.52' 90.57%: Brussel 7.54%—7 55%; Stock holm 72.90'-—72.95%; Ztirich 87.00% 87.50'-; Milaan 60.83%—60.88%: Kopen hagen 54.74—54.79; Oslo 52.89—52 94; Wenen 14.57%14.58%; Lissabon 13.19% —13.21%. Beurs van Amsterdam Vrijdag 20 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned *58 4% 100A 100% Ned '59 4% 100A 100% Ned '59 4% 98A 98 A Ned. '53 3% 94UGB 941? Grootboek obi. 3% 91% 77'- Ned '47 3% (3) 91% 91 {I Ned '51 3% 94% 95'sGB ^ed. '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93% 93%GL Ned '48 3 hi 88 88 Ned '54 3% 87'4 87 Ned '55 I 3!4 89% 89% Ned '55 II 3% 91 91 Ned. *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90% 90'i Investeringscert 3 96%GL 96A Ned 62-64 3 97} J 97% Indie '37 A 3 92% 92' Grootboek '46 3 89%GB Ned W.B 6% 109109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind B 41% 41% Nat Handelsbank 156% 155'.. Ned Handelmij 235% 236 Amst Rubber 108 108'; H-V.A 147% 146% Senembah 611GB 611.50 AKU 393,/ 396 Berkel's Patent (v.) 273GB 274 GB Calve Delft cert 705 715 Deli MU en (Ver 173.80GL 175.30 Kon Pap v Gelder 248GB 249' GB Hoogovens cert 720GB 740 GB Müller en Co N.B 374GB 380 GB Ned Kabelfabr 400GB 400 GB Philips 702% 708% Philips pref 242 °43 £?HeVerc 708% 716%. Wilton Peyenoord 202 204 Biliton 2de r 330gl 332 Dordtse Olie gew 797 703"% Kon Olie f 20 - 157.6o 156 ue.T 156.20GB 155.20 Holl Amer lijn 157i GB 159 Java China Paket 14^/, 14» K-L-Mjig ng so Kon Ned Stmv Mij 165'- 165% Kon. Paket Mij 1310R 130 Stoomvaart Mij Ned 165 153 Nievelt Goudr eert 137 13314 v OmmereD eert «Msu,rvR 242 Kon Rott Llovd 14334 149 Ned Scheepv Unie 139y4GB 13914 NIET ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 3.. 93% 93% Idem '48 (3%) 94 R'dam '52-1 (4%) 98 98 Idem *37 I-ID (3W 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 93% Bank N. G '58 (5%) 103% 103% id NW3 '52 (4%) 97 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 91% Premieleningen A'dam '53 3 97 96% A'dam '51 2% 82% 82% A'dam '56 I 2% 80B 80 A'dam '56 II 2% 90B 90 Eindhoven '54 2% 82 Enschede '54 2%79% 80 Den Haag '52 12% 88% Idem II 2% 87% 87% R'dam '52 I 2% 90% 89% Idem n 2% 88% 90 Idem '57 2% 99% 99% Utrecht '52 2% 91% 91% Z.-Holl 1957 2% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 215 Amst. Bank 322 H.B U eert. 256% Rott. Bank 248% Twentsche Bank 253% Industrie Ondernemingen Albert Heyn402 Borsumij 61% K N Eri.met A-AA 94 Idem prei wd. b^5 Electrolasmy 344 Kon Ned Grofsm 170B Holl Constructie 445% Ing bur v Bouwnljv 277 Internatte 151 Int. Kunststof!. Ind. 65 Leidse Wolspinnerij 372 Rott Droogdok Mij 595 Sikken's Lakfabr. 650B Ver Touwfa brieken 294 Walvisvaart 120% Wemmk's Betonm 159 Van Wijk Textiel 96%B daalberg 134 Spoorwegen Deli Spoorweg Mij. 7L Amerik fondsen 216 324% 257 286 258% 402 67% 177 279% 152% 64% 374% 596 646 293 121 156% 132% 6% Canadian Pacific R 25% 25% 99% 100 \naconda 64% 63% Bethlehem Steel 56 55% Cities Service 48% 47% Genera) Motors 53% 53 Kennecott 93% 94 >onublic Steel 74% 73% Shell Oil 73 72% Union Pacific 29% 30 Un. States Steel 98% 96%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5