Australische levensgewoonten eisen aanpassingsvermogen van immigrant Dienstplichtigen kunnen in dienst aan hun toekomst bliiven bouwen blip Een serie experimenten wordt op vliegbasis Eindhoven voortgezet Recht op naamsverandering zeer populair onder de Nederlanders Thomas Manns Buddenbrooks ging in gekalmeerd Llibeck in première Eenzaamste vrouw van Amerika voelt zieli gelukkig in blokhut VRIJDAG 20 NOVEMBER 1959 VAKOPLEIDING IN UNIFORM In de toekomst zal een groot deel van de Nederlandse mannelijke jeugd, die als militair haar dienstplicht moet vervullen, in de gelegen heid zijn een vakopleiding te beginnen of voort te zetten binnen de muren van kazerne of legerplaats. Tenminste, als de experimenten, waarmee men thans nog druk bezig is, na verloop van enkele jaren als geslaagd zullen mogen worden beschouwd. Van de belangstelling der dienstplichtigen in de beide „proef stations" de legerplaats 't Harde van de Koninklijke Landmacht waar men reeds drie jaar bezig is, en de vliegbasis Eindhoven, waar het eerste lesgebouw voor burgervakopleiding gisteren geopend werd zal het dan ook voor een groot deel afhangen of deze proefnemingen binnen afzienbare tijd voor uitbreiding in aanmerking zullen komen. eerste plaats opgericht zün de hand vaardigheid te vergroten. Lassers, me taal- of houtbewerkers, zij kunnen in 't Harde terecht. Twee uur per week (zo mogelijk) „in de tijd van de baas", i.e. de dienst, wanneer er op zijn minst twee uur van de eigen vrije tijd eveneens in het leslokaal wordt doorgebracht. Er is nog een cursus „algemene auto mobielkennis" en in de zomermaanden een opleiding handmelken. Dit laatste natuurlijk uitsluitend voor het agra risch georiënteerde deel van de leger plaatsbevolking. Op de vliegbasis Eind hoven zal dit scala nog worden uitge breid met een opleiding in radiotech niek. Voor de ongeschoolde soldaat, die niet weet wat hü wil, is er gelegenheid een gratis beroepskeuze-advies te kr-gen, al vorens hjj een bepaalde cursus gaat volgen. Aan het hoofd van de burgervakop leidingen in t Harde staat een coördi nator, een burgerfunctionaris in dienst van het ministerie van Defensie. Vol gens majoor v. d. Broek moet men op deze plaats het bekende „schaap met vijf poten" hebben, want het is de taak van de coördinator tezamen met de militaire commandanten de mogelijk heden te scheppen en daarna met zijn jongens te benutten, die het dienstroos- j ter min of meer openlaat. Ook dient hü de soldaten van advies bij de keuze en I het volgen van een opleiding, eventueel als aanvulling op het officiëleë beroeps keuze-advies. Hij wordt bijgestaan zo wel door militaire- als burgerinstruc teurs. Aangepast Met proefnemingen zijn tonnen gemoeid „De burgervakopleidingen voor dienst plichtigen zijn in de eerste plaats na tuurlijk van belang voor de betrokken jongemannen zélf. Maar daarna toch zeker ook voor de ouders, het bedrijfs leven en niet te vergeten het militaire apparaat. De soldaat ziet de achter stand op zijn leeftijdgenoten, die niet werden opgeroepen, binnen redelijke grenzen blijven, zodat hij zich over zijn plaats, later in de burgermaatschappij, minder zorgen hoeft te maken. Voor de ouders der militairen liggen de zaken niet veel anders, daar zij weten dat hun kind zijn tijd nu nuttig kan besteden. Wat het leger betreft: een soldaat, die niet piekert, is natuurlijk beter geschikt voor zijn taak als militair. En tenslot te: het bedrijfsleven krijgt na afloop van de eerste oefening mensen terug, die op het punt van hun vakopleiding niet zijn blijven stilstaan". Met deze uitgebreide toelichting van de achtergronden der burgervakoplei dingen voor dienstplichtige militairen begon majoor H. v. d. Broek, hoofd van de sectie ontwikkeling van het departe ment van Defensie, tegenover ons zijn verhaal. Aan de witte muren van zijn rechthoekige, strakke kamer hingen als symbool van de taakopvatting van deze grijzende, vriendelijke officier der Lim burgse Jagers, twee afbeeldingen: sol daten op mars, het geweer in de hand, daarnaast een sprookjesachtige ballet scène, vertolkt door ragfijne danseresjes. Cultureel en sociaal denken is geen mo nopolie van de burgermaatschappij Dienst voorop .De dienst komt natuurlijk op de eer ste plaats, maar wij moeten alles doen om de jongens op hun gemak te stellen. Daartoe kan een gelegenheid tot voort zetting van een vakopleiding of de mo gelijkheid daarmee een begin te maken, belangrijk bijdragen, ook initiatieven voor de culturele ontwikkeling van de soldaat zijn een deel van de verplich ting, die we ten opzichte van deze jon geren voelen. Zoals de Rembrandt- en Van Gogh-tentoonstellingen, waarmee we in het verleden de kazernes zijn af gereisd, en de filmexpositie die we vol gend jaar hopen te organiseren. Het is de laatste kans om hun een stimulans te geven, want na de diensttijd zijn zij voor dergelijke dingen vaak ongrijpbaar geworden", zegt de majoor ernstig. De militair, die thans in de leger plaats 't Harde wordt gedetacheerd, is dus om meer dan een reden een geluks vogel. Hij kan er immers zijn vakken nis vergroten of, in het geval hij nog geen vak heeft gekozen, met een der be staande opleidingen beginnen. Hij bijt de spits af voor generaties van dienst plichtigen na hem! In feite rust er dus nog een extra zware verantwoording op zijn toch al door militaire zaken zo be laste schouders. Hielpen de militairen bij de vee voedertransporten, toen de droogte de nood tot ongekende hoogte op joeg, de soldaten leren nu ook waar de boer de melk vandaan haalt Keuze maken Ongeschoolden, geoefenden en ge schoolden, z\j allen kunnen een keus maken uit de cursussen, die er in de De cursussen zijn het werd met na druk gezegd geheel gericht op de eisen en voorwaarden, zoals die in de burgermaatschappij gelden. Er had dan ook tevoren het nodige overleg plaats en momenteel zet men dat voort met de diverse stichtingen, die zich in de verschillende bedrijfstakken met de zorg van de vakopleiding hebben belast. In sommige gevallen volgen de soldaten normaal de cursus, zoals die voor een bestaand diploma is ingericht. Voor het aanvullende theoretische studie mate riaal kunnen zij zich wenden tot de Dienst Welzijnszorg. De figuur is dus zo, dat een bepaalde jongeman zijn vak studie in dienst kan voortzetten op* het punt, waar hij deze bij het verlaten van de burgermaatschappij heeft moeten loslaten. Gaat het evenwel om cursus sen, waaraan geen officieel diploma verbonden is, dan krijgt de soldaat bij het „afzwaaien" een getuigschrift mee, ondertekend door de minister van De fensie en een gedelegeerde van de Stich ting Vakopleiding uit de betrokken be drijfstak. In de drie jaren, welke het experi ment in 't Harde thans is ondernomen", zijn 323 militairen tijdens hun diensttijd in het bezit gekomen van vakdiploma of getuigschrift. Hoevelen er dankzij hun doorzettingsvermogen in militaire dienst na hun terugkeer in de burger maatschappij nog geslaagd zijn, is niet bekend. De klad erin Gemiddeld komen de jongens, die de vakopleidingen volgen, aan 100 150 lesuren in circa tien maanden. Tot aan de afgelopen zomer bedroeg het aantal militairen, dat met belangstelling de lessen volgde, een 120 tot 150 man. Het is aan de grote oefeningen in La Cour- tine te wijten, dat er momenteel ern stig de klad in is gekomen, maar de legerleiding vertrouwt dat deze ongeluk kige situatie in de wintermaanden een wending ten goede zal krijgen. Na .Eind hoven" zal nog een derde „proefstation" in het leven moeten worden geroepen in de loop van volgend jaar, zo wordt verwacht alvorens de door de minis ter van Defensie ingestelde werkcom- missie een rapport zal en kan uitbren gen. Is men in 't Harde namelijk uit gegaan van het principe: er is niets, dus moeten wij de gelegenheid zélf scheppen, op de vliegbasis Eindhoven zal men kunnen werken met aanwezige werk ruimte, materiaal en instructeurs. Bij het derde experiment zal worden nage gaan of het mogelijk is bestaande les ruimte en mogelijkheden in de burger maatschappij lees: in een nabijgele gen stad bij de vakontwikkeling der militairen in te schakelen. Hoewel thans reeds vaststaat dat met iedere proefne ming tonnen zijn gemoeid, is het na ver loop van misschien nog enkele jaren eerst opportuun om uit te maken welke aanpak in welke situatie de efficienste mag worden genoemd. Maar voorlopig is het vooral belang rijk, dat de militairen zélf in de betrok ken legerplaatsen hun belangstelling Na een zware velddienst is de draaibank of de machine een vorm van ontspanning, zeker als je daar je toekomst op wil bouwen voor de experimenten tonen. (Totnogtoe bestaat er bij de plattelanders het mees te animo). „Ouders en commandanten zouden hierbij heel veel kunnen doen. En niet te vergeten het bedrijfsleven, dat er toch ook veel belang bij heeft zijn toekomstige werkkrachten zo ge schoold mogelijk uit Hare Majesteits wapenrok te zien komen. „Belangstel ling voor hun prestaties is voor deze knapen de beste stimulans VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Antonie, zn v. N. Adema en M. van Egmond; Marion, dr v. H. J. van der Clngel en M. van der Does; Mirjam F., dr v. p "van Leeuwen en Q. B. M. van der Sooij; Nicolaas Th. J., zn v. Th. J. Over- devest en G. J. Vergeer; Ronaldus G. M., zn v. c. G. Kriek en A. A. Appel; Hans, zn v D. van de Wijngaard en J. Hermsen; Johannes M. C., zn v. J. van Leeuwen en J. A. van der Eist; Jannetje C. en Agatha M. drs v. P. Bregman en M. A. Eskes. Ondertrouwd; R. B'löte. 28 Jr en E. H. Krouwers. 22 Jr; W. C. van Riemsdijk, 50 Jr en M. A. van der Burg, 35 jaar; A. W. Jan Santen, 23 jr en A. M. van der Voort. 21 Jaar; J. van der Klaauw, 26 Jaar en C. Beekema. 25 Jaar. Overleden; H Henneveld. 85 Jaar. wedn tan j. w Schram; A. Schuit, 75 jr, echt- gen. van E. A. Silberg; G. J. M. van Steen. 23 Jr, echtgen. v. W. J. Meijer. De echtgenoot van Brigitte Bardot, deques Oharrier, die wegens een nerveu- neerslachtigheid in een hospitaal ls °Pgenomen, kreeg gisteren een nieuwe schok toen de filmproducent van Brigitte, Baoul Levy, bekendmaakte dat hij niet ®eer met naar zal samenwerken Volgens •pris-presse" zou hij verklaard hebben dat Brigitte Bardot wat haar toekomst «treft, verkeerde opvattingen heeft. Hij «1 dat de tijd was gekomen voorzichtig ,e zijn met de rollen die zij koos. (Van onze correspondent in Sydney) Niet algemeen wordt bij emigratie beseft, dat, als men eenmaal is neergestreken in het nieuwe land, een geheel andere maatschappij zich voor de immigrant ontplooit. Ook al is er in grote lijnen in Australië, oppervlakkig gezien, weinig verschil met Nederlandse levensgewoon ten, de Australische maatschappij wordt geregeld door wetten, die op andere beginselen rusten dan die, waarmee men in eigen land ver trouwd was. Elke immigrant komt in zijn nieuwe vaderland te eniger- tijd in omstandigheden te verkeren, waarin zal blijken, dat er zich een volledige ommekeer in zijn maatschappelijke status heeft voltrokken, waarvan hij zich aanvankelijk geheel niet bewust was, ook al leerde hij dagelijks, dat het Australische leven belangrijk verschilt van dat in Nederland. Andere levensgewoonten en andere levensopvattingen weerspiegelen zich in de wetten des lands. De maatschappelijke orde in Australië is in wezen dan ook anders dan die in Nederland. Buitenleven speelt Geen 9eïe"'9e schemertijd een grote rol In Australië speelt het „buitenleven" als gevolg van het klimaat een grotere rol dan in Nederland en als gevolg daarvan besteedt de Australiër meestal minder aandacht aan het interieur van zijn huis dan zijn tegenvoeter. Hij rnertijd werd in de oorlogsjaren ingevoerd hpfht mppr HpI inoct-ollinc» aan ri a at-t-ri-_ij 1o t-»a..~ De Nederlandse emigrant, die in de zomer in Australië aankomt, merkt deze en dergelijke dingen spoedig op, maar voelt als bij intuïtie, dat er nog iets an ders is, dat hij mist, tot het hem plot seling daagt, dat de avonden „zo kort" zijn (om zeven uur, half acht is het donker) en dan dringt het tot hem door, dat Australië geen zomertijd kent. Zo- hecht meer belangstelling aan de attri buten. die aan het „buitenleven" zijn verbonden, zoals uitrusting voor net strand, ..bush-walking" (woudlopen), barbecue (braden van vlees in de open lucht), openlucht-sport, kamperen, auto's en caravans, enz. Hoewel net links houden van het verkeer weinig uitstaande heeft met het klimaat, be tekent het voor de Nederlandse immi grant toch een punt van „aanpassing", evenals het feit. dat de auto's voorzien zijn van een rechts inplaats van een links stuur (de invoer van auto's met links stuur is verboden). Zelfs als wan delaar moet hij er aan wennen links te houden op de trottoirs. De „luifels" boven de winkels, zo dat de winkelstraten als het ivare een lange winkelgalerij vormen, ge ven hem een soort beschermd gevoel tegen felle zon en regen, dat hem vreemd was in het oude vaderland. Het duurt echter lang eer hij ge wend raakt aan het gemis van een behoorlijke nummering der huizen en dikwijls ook van de aanduiding der straatnamenivaardoor met het zoeken naar een adres veel tijd ver loren gaat, ook al omdat geen Aus traliër er aan denkt een naam bordje op deur of tuinhek aan te brengen. De straten in de woonwij ken van Australische dorpen en ste den zijn weliswaar niet altijd naam- en nummerloos, maar naambordjes zijn er zeer beslist ongekende weel de. De Australiër is als individu ver- l loren in de massa. minderjarigen wel vereist, maar het is heel gemakkelijk om een beetje met de leeftijd te manoeuvreren, want huwelij ken behoeven niet speciaal voor de amb tenaar van de burgerlijke stand gesloten te worden. Ook een huwelijk ten over staan vaneen geestelijke is rechtsgeldig. Men heeft de keus. Waar huwelijken zijn, zijn echtschei dingen, maar terwijl men in bijvoorbeeld Nieuw Zuid-Wales echtscheiding kan verkrijgen op bepaalde gronden, is dit onmogelijk in bijv. Victoria, of omge keerd. De centrale regering heeft thans een wetsontwerp ingediend, dat centralisa tie beoogt en voert daarbij tegelijkertijd de echtscheiding bij onderlinge toe stemming in, nadat een der partijen de andere heeft verlaten en gedurende vijf jaren afwezig is geweest. Aan echtschei dingsprocessen worden in Nieuw Zuid- Wales uitvoerige verslagen gewijd in de pers, maar in Victoria is dit verboden. Nederlandse echtparen in Nieuw Zuid- Wales hebben tot hun onaangename verrassing moeten ervaren, dat de pers op dit gebied geen blad voor de mond neemt, met naam en toenaam! Hoe groot Australië ook is, men leeft in een glazen huis. Aan de andere kant is het In zes jaar van niets tot 380 schelen in de woestijn In zes jaar tijd hebben de UNRWA, de hulporganisatie van de V.N. voor de Arabische Vluchtelingen en de UNESCO 380 scholen opgericht voor 125.000 leer lingen. „School" is wellicht een wat wijdse be titeling voor de lokaliteiten waarin het onderwijs wordt gegeven bij gebrek aan beter: in kleine huizen, hutten en zelfs in tenten in de openlucht ontvangen de Arabische kinderen onderwijs. In totaal zijn er nu 3265 onderwijzers om ze te onderwijzen, die in overgrote meerderheid uit de rijen van de Arabi sche vluchtelingen zelf zijn gerekruteerd en opgeleid Hoe moeilijk dit werk van opvoedkun dige aard in de woestijn is, blijkt uit het feit, dat de twee-jarige kweekschool voor onderwijzers thans bij gebrek aan geld middelen gestopt is met de opleiding. Onderwijskrachten moeten nu worden gehaald uit de rijen van hen die een middelbare school hebben afgelopen. Behalve aan het onderwijs geeft de UNRWA nog financiële steun aan 50.000 jongens en meisjes die naar openbare en particuliere scholen gaan in Jordanië Libanon, Syrië en de Verenigde Ara bische Republiek. Daarnaast worden ieder jaar 3i5 Ara bische vluchtelingen door een studie beurs in staat gesteld te studeren aan een universiteit Nieuwe ambassadeur in Peru Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mr. C. W. A. baron van Haersholte, ambtenaar van de buiten landse dienst der tweede klasse, tot am bassadeur te Lima in Peru. Voor de roman haalde de trotse Hanzestad in 1901 zeer hoog de neus op Film werd een lieel vrije bewerking (Van onze correspondent in Bonn) In de oude Hanzestad Lübeck ging dezer dagen de première van de film „Buddenbrooks", „vrij naar Thomas Mann". Op Holly ivoodach- tige wijze, met reeksen vooraan staande gasten en honderd journa listen, met dure diners en een groot se ontvangst, heeft men deze eerste voorstelling een bijzonder cachet gegeven, Lübeck stond op z'n kop! Het kon niet op, verzuchtten de filmcritici na afloop, waarna zij een gepeperde kritiek over de film schreven, die volgens hen maar ma gertjes aan de hooggestelde doel einden beantwoordt. De in 1955 overleden schrijver Thomas Mann is van geboorte Lübecker (6 aug. 1875). Met zijn roman „Die Budden brooks, Verfall einer Familie" bracht hij in 1901 de ganse stad in opspraak. Tal rijke prominente burgers van de stad herkenden zich in 't boek en waren wild- verontwaardigd omdat ze er in de ro man zo bekaaid afkwamen. De op het tijdstip van de publikatie van de roman pas 26-jarige schrijver verliet zün stad dan ook en vestigde zich in München. Toen Mann in 1929 de Nobelprijs voor literatuur kreeg haalde men nog altyd in het trotse Lübeck de neus voor „de artiest" op. En toen men er dan toch eindeiyk toe wilde overgaan (in 1955) om Mann het ereburgerschap van Lü beck te geven, ontstonden er, 54 jaar na publikatie van de roman, felle en een kan leven, er een bankrekening op na kan houden, kan trouwen - zonder de rechter te vrezen, als men maar geen bigamie pleegt. Als er één „recht" is, waarvan Neder landse immigranten graag gebruik ma ken, dan is het naamsverandering, zon der moeite en zonder kosten. Talloze Ne derlanders herkent men nog in hun nieuwe naam, anderen hebben elk spoor van vaderlandse bodem weggewist: Greenwood Groenewoud)Mcwood (Van Hout), Owen (Ouwerkerk), Light- foot (Ligtvoet) mogen de sporen van het verleden hebben bewaard, anderen hebben de voorkeur gegeven aan volle- land zo groot, dat als het wat te licht j dige verduistering! En wat voornamen wordt, geruisloze verdwijning naar el- betreft, de Jannen. Klazen en Kezen he- ders gemakkelijk verloopt, temeer om- I ten nu John, Ted en Bob. U kent ze dat men hier onder een andere naam niet meer terug! beetje onwaardige debatten in het stede lijk parlement. Want het oude zeer werkte nog altyd Mann werd des ondanks ereburger. Er is veel veranderd En bij de première van de film „Vrij naar Thomas Mann" leek al het leed vergeten te zün. Tenslotte is het nieuwe Lübeck niet meer het Lübeck van de negentiende eeuw. Er hangt langs de Marienkirche en het oude raadhuis nog wel iets van de oude Oostzee-sfeer, maar de 90.000 vluchtelingen, de indus trieën. de nieuwe generatie zü allen kennen de Buddenbrooks van toen nog slechts als overleden grootheden. In het stadsarchief kan men overigens nog wel een romanexemplaar vinden met de echte namen van de Lübeckers, die Mann voor zijn boek gebruikte! Maar ook dat zegt de mensen van nu nog maar weinig. Het Lübeck van thans is niet het Lübeck van de Buddenbrooks. van een artistocratische burgerü, die him stad, vol Hanse en gothiek, trots regeerden. In de film, welke de lieve som van drie miljoen mark heeft gekost, wordt een poging gedaan het negentiende eeuwse Lübeck te laten herleven. Men heeft üverig in oude wüken van de stad gefilmd. Het herstelde patriciërshuis van de familie Mann kreeg een bijzondere plaats. Maar een kroniek van een Noord duitse koopmansfamilie, die de roman in feite is, kwam er niet uit tevoorschijn. Men spreekt eerder van een volksuit gave-in-celluloid van de roman. Niet het ware leven Op het eerste deel van de film in het bijzonder is veel kritiek uitgeoefend. Voorts moet de hoofdrolspeel ster Liselotte Pulver het ontgelden, die van Tony Buddenbrook weinig heeft ge maakt. Zü heeft, aldus de kritiek, niets begrepen van het niet-begrüpen, dat dit wezentje uit Manns roman vóór alles aankleeft. De atmosfeer van de film brengt het voorts volgens de kenners niet verder dan de reproduktie van een mu seum, niet van het ware leven van het oude Lübeck, hoewel er over het tweede deel van de film toch wel goede dingen worden gezegd. Maar van Thomas Mann de romancier, merkt men in de film, ondanks de adviezen die zün dochter Erika Mann heeft gegeven, weinig of niets. De spelers komen er over het al gemeen toch wel genadig af: de onbe kende Hanns Lothar als Christian, Ro bert Graf als Grünlich Nadja Tiller als Gerda, Hansjorg Felmy als Thomas, zü allen hebben het goed gedaan. Maar een Mann-film werd het niet. wel een gezel lig geheel met veel cliché's. Zoals een spotter zei: „vrü naar en bevrüd van Thomas Mann!" en daarna direct afgeschaft. Daar Aus tralië dicht onder de evenaar ligt (van 10 tot 38 graden), valt de schemering snel en duurt zü heel kort. De „gezellige schemertijd" in Nederland behoort hier tot 't verleden en is voor de immigrant van de lage landen aan de Noordzee een aangename, maar vervagende herinne ring. Hoe langer men hier vertoeft, hoe meer men aan zulke uiterlijkheden ge wend raakt, maar als de immigrant dan denkt dat hij is „geassimileerd" of „aan gepast", komen andere maatschappeiyke verschünselen plotseling hun aandeel In dit aanpassingsproces eisen. Dan pas blijkt welk een grote verandering er zich in de status van de Immigrant als bur ger van een nieuwe maatschappü heeft voltrokken, zonder dat hy zich er be wust van was. Hy begint zich te reali seren, dat emigreren nog iets anders be tekent dan alleen een verhuizing naar een nieuw land. Niet altyd kan de Ne derlandse immigrant zün gevoelens overeen brengen met de rechten en plichten die de nieuwe maatschappelijke orde hem opleggen. Vandaar dat er zich dikwüls complicaties voordoen, vooral in gezinnen met opgroeiende en huwbare kinderen. Huwelijksgrenzen lager In tegenstelling tot de Nederlandse wet, die voor een huweiyk eist, dat de jongen tenminste 18 en „ene jonge dochter" (zoals de wet luidt» minstens 16 jaar is, zijn in Australië de leeftüds- grenzen veel lager, nameiyk 14 voor de jongen en 12 voor het meisje. Ouderiyke Dorothy Molter geeft voorkeur aan beren en wolven boven de massa's in grote stad In tie zomer lioudt zij een winkeltje Huilende wolven op besneeuwde heuvelhellingen, herten in het bos en zwarte beren die naar voedsel zoeken zijn de buren van „de een zaamste vrouw in Amerika". Men sen ziet zij doorgaans de hele lange winter van acht maanden niet. Deze „eenzame vrouwwoont op een eiland in Minnesota's „kano-ge- bied", de afgelegen, bosrijke streek langs de grens van deze noordelijke Amerikaanse staat en Canada. Zij heet Dorothy Molter en zij is 52 jaar oud. Al twee-en-twintig jaar woont zij in de wildernis en zij zou niet terug willen naar de bewoonde we reld. In Chicago, waar zij vandaan komt, is zij verpleegster geweest. Zij heeft al haar examens gedaan. Eens toestemming voor het huwelijk is voor in de paar jaar hernieuwt Mij haar kennis in een cursus van twee weken in Chicago. In 1937 kreeg Dorothy genoeg van de stad en zij trok toen naar dit afgelegen oord, dat alleen in de korte zomer vrij druk wordt bezocht door trekkers uit Canada en Amerika, die per kano tochten maken langs de meren en stro men. Dorothy's eiland, in Knife Lake, is alleen per kano en 's winters op de sneeuwschoenen bereikbaar. Het buitenleven heeft Dorothy's huid gebruind en getaand, zodat men haar soms voor een Indiaanse houdt. Zü heeft sneeuwwit haar en is sterker dan me nige man. Zij gaat vrijwel altyd het zelfde gekleed: in blauwe broek hemd. In de zomer drijft Dorothy Molter een soort winkeltje. Zij heeft gedroogde levensmiddelen, suiker, bier, vlees-in blik, zout, bloem, kano-pagaaien er. byien, en andere dingen die in de bos sen te pas kunnen komen, in voorraad. Haar beste klanten zün gewooniyk die trekkers wier kano's zün omgeslagen en die al hun kampeervoorraden zün kwüt geraakt. Verc r treedt zy op als de „Florence Nightingale van de noorde- ïyke wouden". Haar verpleegsterkennis komt haar te pas, als zij mensen die zich gewond hebben aan scherpe rotsen, aan byien of messen, moet verbinden. In heel ernstige gevallen peddelt zij de patiënt een kleine 25 kilometer stroom afwaarts naar de Canadese douanepost aan het Basswood meer. Daar laat men dan een vliegtuigje komen om de ge wonde verder te vervoeren. Hier is mijn huis Begin oktober begint het stil te wor den. De laatste toeristen zijn verdwe nen, Het wordt dan tyd voor Dorothy om zich op de winter voor te bereiden. Drie of vier lange kanotochten naar de naastbijzynde plaats, Ely (altyd nog een afstand van een kleine 60 kilometer heen en terug, die Dorothy in een dag aflegt, hoewel de meesten er twee of drie dagen voor nodig hebben) zün vol doende om de wintervoorraad binnen te brengen. Vlees slaat zü niet in: dat leveren de herten in de buurt wel. Na de proviandering komt het hout hakken, en dan gaat de lange winter in. Al gauw maakt het üs kanovaren on- mogeiyk. Dorothy bindt dan de sneeuw schoenen onder om tochten in de om geving te maken, te vissen te Jagen of films te maken, 's Avonds zit zü in haar eens door houthakkers gebouwde blok hut en tekent (meestal tekeningen van vogels of dieren) of leest. Voelt zy zich eenzaam in dat stille land van sneeuw en pünbomen? „Ik ben nooit eenzaam. Er is veel te doen, en als het moet, kan ik altyd nog op de sneeuwschoenen naar Ely. ik trek er graag op uit om de zon te zien onder gaan van een heuveltop, of om de wol ven en herten gade te slaan". Dorothy geeft de voorkeur aan do wolven en de beren boven de mensen menigten in de stad De grote gebou wen kunnen de vergelijking met ha: hoge pijnbomen niet doorstaan. Zü z dan ook niet terug gaan. „Hier is mii huis. Ik denk dat ik hier ook zal stw ven", zegt zy.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11