Plannen voor gymnastieklokaal met instructiebad en badgelegenheid Bouw- en uitbreidingsplannen Jubileum commissaris Maandag in Wassenaar gevierd Dr. HL Berkhof benoemd tot kerkelijk hoogleraar te Leiden In a.s. vacature van prof. dr. K. H. IMiskotte DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 Wat de raad van Voorschoten te behandelen hrijgt De gemeenteraad van Voorschoten, die vrijdag a.s. verschillende belangrijke voorstellen te behandelen krygt, zal zich ongetwijfeld verheugen in het voorstel 0m plannen te laten ontwerpen voor de bouw van een derde gymnastieklokaal met daaronder een instructie-zwembad, douches en kuipbaden. Aan de andere kant zullen ook wel bezwaren tegen dit voorstel naar voren komen, omdat het waarschijnlijk is, dat met dit voorstel de plannen tot stichting van een „echt" zwembad in Voorschoten (voorlopig) wel van de baan zullen zijn. komen stellen B. en W. nu voor alleen de te bebouwen grond aan de stichting te verkopen, echter voor dezelfde prijs als alle grond (n.l. f 145.200.—Het stichtingsbestuur heeft daartegen geen bezwaar als de voor eventuele uitbrei ding in de toekomst benodigde te zijner tijd grond gratis overgedragen zalworden De kosten van onderhoud zullen jaar lijks verrekend worden, maar berekend worden naar de contante waarde en terstond betaald. Het oude voorstel kwam neer op de volgende kosten: grondaankoop ineens f 145.200.aanlegkosten plantsoen ineens f6840.— f 152.040.—waarbij komen de jaarlijkse kosten van onder houd, n.l. f 1.368. Het nieuwe voorstel is nu als volgt berekend: grondaankoop ineens f152.040 en contante kosten van onderhoud f27.034 f179.074. Het tweede bezwaar van Ged. Staten geldt de garantievoorwaarden. B. en W. zijn bereid deze te wijzigen .waardoor vastgelegd wordt, dat de gemeente het recht tot eerste hypotheek kan bedin gen. De voorraad ontworpen plannen voor Douches en kuipbaden Het voorstel, dat B. en W. thans doen, is echter voortgesproten uit besprekin gen, die in de gemeenteraad over zwem badaangelegenheden gehouden zijn. De plannen voor een derde gymnastiek lokaal, dat gebouwd zal worden in de Vlietwijk bij de R.-K. Bethaniëschool, bestaan reeds lang, maar doordat nog steeds geen urgentieverklaring gekregen kon worden, konden deze plannen niet gerealiseerd worden. Nu Voorschoten sedert 1 september J.l. een derde ulo school rijk is, verwachten B. en W., dat binnenkort de urgentieverklaring zal kunnen afkomen. Uloscholen genieten n.l. voorrang bij het plaatsen van gym nastieklokalen op urgentielijsten. B. en W. verwachten, dat op de urgentielijst 1961 Voorschoten wel zal kunnen voor komen. Deskundigen achten het zeer goed mo gelijk een gymnastieklokaal annex in structiebad te bouwen. Dit bad zal dan in de onderste laag van de twee verdie- Cen komen, terwijl ook daar de igelegenheden zullen komen. Boven dien hebben B. en W. in de ontworpen 6chets een ruimte geprojecteerd voor douche- en kuipbaden. Het gemeentelijk badhuis, in de Badhuisstraat, vraagt n.l. dringend zeer kostbare voorzieningen. B. en W. achten die kosten niet verant woord, mede omdat het gebruik van het badhuis, door het toenemen van eigen badgelegenheid in de huizen, afneemt. In de nieuwe plannen zou op verant woorde wijze een nieuwe badgelegen heid geschapen kunnen worden. Een bedrag van f 2500.achten B. en W. voor het maken van een voorlopig ontwerp voldoende. Bouwplannen In de a.s. raadsvergadering komen ook weer enkele bouw- en uitbrei dingsplannen aan de orde. In de eerste plaats vragen B. en W. een krediet voor het leggen van de eerste dienstgeleiding voor water, gas en elektriciteit in het plan „Adegeest". De kosten worden begroot op f 340.000. Hierin zijn 200 gas-, water- en elek triciteitsmeter begrepen. Ook het plan voor het bouwen van een bejaarden centrum valt onder bovengenoemde rubriek. Deze plannen zijn reeds in de raad aanvaard, maar Ged. Staten hebben op twee punten bezwaren ge opperd. Het eerste bezwaar geldt het feit, dat de gemeente ook de grond voor het aan leggen van plantsoenen aan de stich ting wilde verkopen, maar toch aanleg en onderhoud op kosten van de stich ting in eigen beheer wilde houden. Om aan deze bezwaren tegemoet te Kordaat optreden vissers redt arts het leven AUTO TE WATER BIJ HAZERSWOUDE Het was vanmorgen spiegelglad op tal van wegen, waarvan op verscheidene plaatsen automobilisten slachtoffer wer den. Vooral langs de Rijndijk bleek het wegdek hedenmorgen van een verrader lik dun ijslaagje voorzien. Een militaire arts uit Oegstgeest, die rijdende in de richting Alphen op de Rijksstraatweg juist voor de Gemene Weg begon te slippen belandde met zijn wagen in de Rijn, na eerst een lichtmast te hebben gekraakt. De arts bofte in zoverre, dat in de Rijn juist de beroeps vissers gebroeders Van Amsterdam pas- êeerden met hun bootje. Snel voeren zij langs de langzaam zinkende auto, die inmiddels enige meters van de wal was weggedreven, waarna zij met vereende krachten de arts door het portierraam In de roeiboot trokken. De voeten van de nogal geschrokken arts waren zelfs nog droog. Kort daarna zonk de auto, die men inmiddels onder de wal aan de grond had gezet. De arts mankeerde niets, maar zijn auto werd later zwaar beschadigd door een kraanwagen uit Oegstgeest op het droge gehaald. Ongeveer op hetzelfde tijdstip slipte er eveneens op de Rijksweg onder Hazerswoude een scooterrijder en slipte er nabij de fabriek van Vermeulen onder Zoeterwoude een personenauto tegen een boom. Ook deze beide voertuigen liepen grote schade op. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Ferdinand Nicolaas, zn v. P. J. van Z(jp en C. P. M. Diemei; Cornells, zn v. P- J. van der Zeeuw en B. van der Leek; Gerrit, zn v. W. van Egmond en W. van Delft; Johannes Jacobus Daniël, zn v. J J. Beij en J. C. Kukler; Theo Pleter, v. B. Radder en F. Prins; Hendrikus Pranciscus Theodorus. zn v. C. A. de Kan en C. E. Uitendaal; Ellen Karin, dr. v. A. Tegelaar en A. P. van der Henst; Sylvia, 4r. v. c. van der Born en J. Smit; Willem Frederik, zn v. W. P. Plori6son en N. T. van Westbroek; Martha Johanna Maria, v. J. j. van der Poel en G. Montagme; Peter Daniël, zn v. H. S. G. van Gemon- tien en T. Looije: Tanja Christina Tan getje, dr v. C. van de Ketterij en C. M. f'vere; Ronald, zn v. J. B. Diereman en M. van Soest; Sonja Elisabeth, dr v. M. G. Rijsbergen en H. M. Bregten; Catharina Maria Alida, dr v. P. A. Kui phoven en H. van Leeuwen; Catharina Alida, dr v. L. W. J. Jonkman en A. R. van Kesteren; Arie, zn v. G. Schaap en D- van Duijn; Alexander Yu Lan. zn v. S. LKwee en J. H. Koolman; Arie Abraham, 2,1 v. j. Zuijderduin en E. Volkers. GETROUWD: A. van Duijl en J. E. van Zonneveld; T. ferlnga en S. de Koning; W. J. Brittijn en E. Hillebrand. OVERLEDEN: A. Esveldt. 4 dagen zoon: H. Ribbels, 54 JJ. man; G. Ouwerkerk, 91 Jr, vrouw; H. c van der Geest. 47 jr man; J. C. van Paridon. 53 Jr echtgen. v. H. W. van «den; J. Vöpenka, 85 Jr. man. woningwetwoningen raakt uitgeput. Slechts het plan voor 44 woningen be vindt zich nog in portefeuille. B. en W. willen nu plannen laten ontwerpen voor de bouw van 3036 bejaardenwoningen en een complex van 72 etagewoningen. Kosten bestekklaarmaken f 16.500. Nieuwe wijk De raad mag in zijn vergadering van vrijdag a.s. ook het uitbreidingsplan voor Vlietwijk II definitief vaststellen. In dit plan, dat omsloten wordt door de verlengde Raadhuislaan, de Molen laan en de Anthoni van Leeuwen hoekkade, wordt de bebouwing op enige afstand van de Vliet gehouden, waardoor een parkstrook .speelweide en picknickweide voor watersportlief hebbers kan worden aangelegd. Bo vendien is gedacht aan een theeschen- kerij en een reserve-openbaar gebouw. De capaciteit van deze nieuwe wijk is 630 woningen. Deze zijn gedacht in drie eenheden, n.l. 339 woningen in drie woonlagen, 206 eengezinswoningen, 11 winkelwoningen, 42 woningen voor be jaarden in twee woonlagen en 32 wonin gen in acht lagen. Voorts is gerekend op een schoolgebouw en een wijkge- bouwtje aan het winkelplein. De totale oppervlakte van deze wijk bedraagt 18 ha., zodat de dichtheid 35 woninen per ha .is. De woningen liggen vrijwel alle aan een rijweg, behalve enkele blokken in drie woonlagen en een blok in twee la gen. Die komen aan een berijdbaar pad. Er zijn 5 speelterreinen in dit plan op genomen. Vloed van fraaie geschenken voor gewaardeerd politieinan Het hoogtepunt in het herdenkingsprogramma van het ambtsjubileum van de heer J. Maandagcommissaris van politie, te Wassenaar, die 40 jaar politieman is. is gistermiddag de receptie geweest, die door de burgemeester aan de jubilaris en zijn echtgenote en kinderen werd aan geboden in het stijlvol met bloemen en planten versierde raadhuis „De Paauw". De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz. de procureur-generaal, mr. D. J. van Gilse, vele burge meesters en korpschefs uit grote en kleine gemeenten, commandanten van brandweerkorpsen, autoriteiten op het gebied van Justitie en B.B., leden van de Wassenaarse gemeenteraad, vertegenwoordigers van het Wassenaarse verenigingsleven en vele anderen kwamen de heer Maandag en zijn familieleden gelukwensen. Enkeie Keren weru ae stroom van be- Commissaris Maandag (links) in zoekers, die twee uur lang voortduurde, - y -■ onderbroken voor een toespraak. De Sint komt een week later Reeds vele jaren is het een goede gewoonte van St.-Nicolaas om zijn intocht in Leiden te la ten -plaatsvinden op de woens dag na zijn aankomst in Am sterdam. Ook dit jaar ivas dit weer de bedoeling van de Goed heiligman, maar de begrotings débatten, die deze week in de Gemeenteraad gehouden wor den hebben een onverwachte spaak tussen de wielen gesto ken. Zou St.-Nicolaas morgen namelijk aankomen, dan was de burgemeester niet in staat hem toe te spreken en officieel op het Stadhuis te ontvangen, daar zijn aanwezigheid in de Raad vereist is. Vandaar dat de goede Sint een week later komt dan voor heen gewoon was. Volgende week woensdag 25 november kunnen de Leidse kinderen dus pas „Zie ginds komt de stoomboot" zingen, al hoewel het in de bedoeling van de Sint ligt om weer per trein te arriveren. nu tegen het stellen van vestigingseisen kan aanvoeren. Het aantal kleine be drijfjes is al zeer sterk verminderd, om dat deze niet rendabel bleken, dus geen overheidssteun ontvingen. Toch is het zo. dat in bepaalde streken van ons land nog wel kleine bedrijfjes te vinden zijn. b.v. op de Veluwe, maar dan heeft men ook neveninkomsten. Ook gaan in be paalde perioden van het jaar de ar beidskrachten van de kleine bedrijfjes werken op de grote bedrijven. De heer H. Heicoop leidde deze goed bezochte bijeenkomst. BURGERLIJKE STAND Geboren: Michel V. M„ zn v. J. J. van Dlik en G. J. van Gent Ondertrouwd; K. de Groot, 27 jaar en T. E J. Sickman, 26 Jaar; P. A. B. Bakkers. 24 iaar en A. W. Blcemendaal. 22 Jaar. Getrouwd: H. J. D. Visser. 25 Jaar en J. Roggeveen, 22 Jaar. VOORSCHOTEN Feestelijke bijeenkomst r.-k. jongens en meisjes De r.-k. jongens en meisjes van de St.-Laurentiusparochie hebben met nun ouders en enkele andere belangstellen den een reis om de wereld in 80 minu ten gemaakt tijdens een ouderavond van deze jeugdbeweging. Een droom vaneen jongen en meisje werd werkelijkheid en met luchtballonnetjes zweefden ze naar vele landen, waar ze allerlei bewoners ontmoetten. Ruim 130 kinderen, gekleed in diverse klederdrachten, kwamen op het toneel. Deze massaregie werd ge voerd door de leidsters en gidsen van de kabouters en welpen. De grote zaal van het Bondsgebouw was geheel gevuld en zelfs stonden de ouders rijen dik achter in de zaal. De hoofdleider van de K.J.B., de heer J. Peeters opende de avond en wees op het ernstige tekort aan leidsters en lei ders en de zeer slechte behuizing van de r.-k. welpen en verkenners. Na de pauze trokken de kinderen met vlaggen en toeters door de zaal naar het podium, waar een zangfestival ge geven werd. Onze plaatsgenote, mej. R. v. d. Werf, groepsleidster van de St. Irma- groep is benoemd tot assistent districts- commissaresse van het distriot Leiden van de Ned. Gidsen Beweging. De uitbreiding van de openbare ulo school aan 1e Prinses Marijkelaan is gegund aan de laagste inschrijver, de firma Hennipman in Leiderdorp. ZOETERWOUDE RAADSAGENDA gesprek met zijn collega's (Foto L.D./Holvast) tolkte de gevoelens van de politiebon den, adjunct-directeur B. Scholten sprak namens de cursisten van de politie school. De heer Ad. M. C. Stok tenslotte, verraste de aanwezigen met een aantal aardige anekdotes uit de eerste jaren van de politieloopbaan van de heer Maandag in Rotterdam, en bracht de hartelijke gelukwensen over namens de vrijwillige brandweer. Vele geschenken Tal van geschenken werden de heer Maandag aangeboden: namens het ge meentebestuur een zilveren sigarendoos met Inscriptie: namens het korps een werphengel: namens de sportvereniging een vulpen: namens de reserve-politie een boekwerk; namens de beroeps brandweer een drietal fraaie bijzetta feltjes: namens de politiebonden een koperen koffieketel; namens de politie school een koffer en namens de brand weer vrijwilligers een grasmaaimachine. De heer Maandag sprak een uitvoerig dankwoord. Burgemeester D. de Loor sprak woor den van hulde namens het bestuur van de Politie-opleidingsschool voor Zuid- Holland, Utrecht en Zeeland, die in het Wassenaarse Rijksdorp gevestigd is en waarvan de heer Maandag directeur is. De collega's-korpschefs vaardigden de Delftse commissaris P. J. v. d. Mulbregt af om hun Wassenaarse collega geluk te wensen. Namens de Wassenaarse hoof den van gemeentediensten voerde de heer A. J. Bolten, directeur van ge meentewerken het woord. En namens de B.B.-organisatie, waarin de heer Maan dag hoofd van de zelfbescherming is, sprak de heer A. Borst Pzn. Enkele an dere sprekers boden persoonlijke geluk wensen aan. Felicitaties Tal van felicitaties gingen vergezeld van geschenken: in alle toespraken werd ook mevrouw Maandag betrokken. Vele bloemstukken en een dikke stapel schriftelijke telegrafische gelukwensen getuigden voorts van de waardering die de heer Maandag in wijde kring geniet. Aan deze officiële receptie ging in de morgenuren een huldiging vooraf door het Wassenaarse politie- en brandweer korps. De commissaris inspecteerde, in gezelschap van burgemeester van Wijn bergen, de leden van de beide korpsen en deputaties van reserve-politie en po litieschool, die bij Deylerhuis voor het brandweer- en politiemateriecl stonden opgesteld. In het feestelijk versierde Deylerhuis werd de heer Maandag daarna door een 7-tal sprekers gehuldigd. Burgemeester dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen sprak hartelijke woorden van dank en hulde voor het werk, dat de heer Maan dag sedert 1945 in Wassenaar verricht op een wijze, die boven alle lof verhe ven is. De officier van Justitie, mr. G. J. de Lint bracht de gelukwensen over van het parket, dat voor het beleid van de heer Maandag grote bewondering heeft, omdat het uitsluitend gegrond is op een zuivere rechtsafweging. Hoofd inspecteur C. B. M. Wolf sprak namens de leden van het politiekorps, namens de reserve-politie en namens de Wasse naarse Politie-sportvereniging. waarvan de heer Maandag erevoorzitter is. De heer G. J. Boven, ondereenmandant van de brandweer wenste Jubilaris j door zal he t~ prestige van de landbouwer geluk namens de beroepskern van de bij de bevolking stijgen, brandweer. Brigadier A. van Delft ver- I De heer H. v. d. 6toel besprak wat men LEIDERDORP Bijeenkomst C.J.T.B. Gisteravond vergaderde de C.J.B.T.B. in het Dorpshuis. Leden uit eigen kring bespraken het voor en tegen van de ves tigingseisen in de landbouw. Welke vestigingseisen gesteld worden besprak de heer C. Bos. Daar zijn aller eerst, vooral in de nieuwe polders de zware financiële eisen, terwijl scholing zeer belangrijk is. De heer» Bos wees er op dat in alle landen om ons heen men een sterkere produktie toename te zien krijgt. Het is daarom zeer belangrijk de kostprijs der produkten zo laag mogelijk te houden. Het boer-zijn is tegenwoordig niet eenvoudig, wil men tenminste een rendabel bedrijf bezitten. Voorts wees de heer Bos op de voortschrijding der tech niek, waardoor steeds nieuwe mogelijk heden ontstaan terwijl ook het land bouwkundig onderzoek steeds wordt uit gebreid. Aan de boer de taak zelf te be oordelen wat wel en wat niet voor zijn bedrijf belangrijk is. De heer Bos zou tenslotte een lagere landbouwschoolopleiding wel verplicht willen zien, en dan het leerplan van deze school uitgebreid met meer aandacht o.a voor de algemene vorming. Mede hier- De generale synode der Ned. Herv. Kerk heeft benoemd tot kerkelijk hoogleraar aan de Leidse Universiteit (in de aanstaande vacature van prof. dr. K. H. Mis- kotte) dr. H. Berkhof, rector van het Theologisch Seminarium der Ned. Herv. Kerk te Driebergen. De te doceren vakken zijn: dogma tiek. christelijke ethiek, wezen en ge schiedenis van het apostolaat en het kerkrecht. Hendrikus Berkhof is geboren op 11 juni 1914 te Appeltern (Gld.). Hij door- De raad komt morgenavond om 7 45 uur. ten gemeentehuize bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: Aanbieding van de rekeningen van de Instelling voor Maatschappelijke 9,rondbedrijf en het Water leidingbedrijf en de gemeenterekening over het jaar 1958. Voorstel tot het aan gaan van een geldlening, groot f 53.000,- bl) de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. Tot vaststelling van het maxi- mum-krediet in rekening-courant voor het jaar 1960. Tot het verlenen van machtiging tot het aangaan van kas geldleningen tot een bedrag van f 500.000 in 1960. Tot aankoop van grond van J van Leeuwen Joh.zn.. in het uitbrei dingsplan Zuidbuurt. Tot wijziging van de Bezoldigingsverordening 1955. Tot vaststelling van de afschrijvingspercen tage voor het waterleidingbedrijf over 1959; tot intrekking van het raadsbesluit van 22 april 1959 tot het garanderen van de betaling van rente en aflossing van een door de Commissie tot bevordering van geordend zwemmen op te nemen krediet: tot het verlenen van een subsi die aan de Commissie tot bevordering van het geordend zwemmen over 1959 Tot het vervangen van het draaihek in het Gelderswoudse Kerkpad door een klaphek. Met betrekking tot een verzoek van het R.-K. Schoolbestuur aan de Hoge Rijndijk om medewerking ingevol ge artikel 72 der L.O.wet 1920. Tot het verlenen van een subsidie aan de Chr. Lagere Landbouwschool te Alphen aan den Rijn; tot het verlenen van een kre diet voor de houtwormbestrijding; tot het aankopen van reddingshaken. Tot aankoop van twee kachels voor de O.L. School. Tot aankoop van een Kliko- vuilnisdraaitrommelauto en uniforme vuilnisemmers. Tot wijziging van de be groting van het waterleidingbedrijf voor 1959. Tot wijziging van de gemeentebe groting 1959. 1959. Behandeling van de begroting van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg, het Grondbedrijf, het Waterlei dingbedrijf en de gemeentebegroting voor het Jaar 1960. „De Natuurvriend" had interessante ledenbijeenkomst Talrijk was het aantal aanwezigen, dat gisteravond in het gebouw van de Loge is komen luisteren naar de lezing van de heer Oskam. Dit behoeft geen ver wondering te wekken, aangezien deze aquarium-expert bekend staat als een uitstekend spreker en schrijver. Nadat de vice-voorzitter van de Aqua riumvereniging „De Natuurvriend", de heer Veldhuyzen, de bijeenkomst ge opend had, sprak de heer Oskam over „Flitslicht rond de waterspiegel". Spreker begon met op te merken, dat men bij het inrichten van aquaria dient uit te gaan van twee grondgedachten, n.l., dat het aquarium in de eerste plaats een aantrekkelijke verblijfplaats voor vissen dient te zijn en dat in de tweede plaats ook esthetische eisen een rol kun nen gaan spelen. De moeilijkheid is echter om deze twee kernpunten met elkaar in goede relatie te brengen. De dichtbevolkte bak leek de heer Oskam, ofschoon deze meestal zeer goed beplant is, wel bezwaarlijk in verband met de opeenhoping van afvalstoffen. Betreffende de cryptocoryne-versllj- ming ging spreker van het standpunt uit, dat deze niet zo zeer wordt veroor zaakt door te lage bodemtemperatuur zelf. Ook in de tropen komen n.l. grote verschillen voor tussen bodem- en opper vlaktewater, hetgeen de heer Oskam aanleiding gaf met de volgende stelling naar voren te komen: in de natuur heeft in de bodem voortdurend regulatie plaats, waarvan in de beperkte ruimte van een aquarium geen sprake kan zijn. Door verwarming van de bodem, ont staat een zekere werking, waardoor de factoren, welke versljjming veroorzaken, worden uitgeschakeld. In de praktijk blijkt dan ook steeds, dat in bakken met bodemverwarming geen verslyming optreedt. Hopelijk zal deze stelling nog eens wetenschappelijk bevestigd worden. Tenslotte wees de heer Oskam op de onjuistheid om bij een aquarium van „•biologisch evenwicht" te spreken aan gezien tussen de vier ruiten onmogelijk alle biotoopfactoren een rol kunnen spelen. Juister was het te spreken van ..betrekkelijk evenwicht'' Toen na de pauze de heer Van Raam buitengewoon mooie dia's van paludaria en aquaria had vertoond, dankte de heer Borghart de heren Oskam en Van Raam voor datgene, waarmede zij ae leden weer hadden verrijkt. Vijftig jaar getrouwd Op 1 december as. is het vijftig jaar geleden, dat de toen 21-jarige Arie van Zeist in het huwelijk trad met de 22- jarige Johanna Rebecca Wallaart. Een gouden huwelijksfeest dus, waarvan op 21 november de bruidsdagen beginnen. De heer Van Zeist, die jarenlang werkzaam is geweest als betonwerker, kan zich met zijn echtgenote gelukkig .prijzen in een goede gezondheid. Voorts mogen ze zich beroemen op een kroost rijk na-geslacht; ze hebben negen kinde ren, ongeveer zestig („precies weten doe ik 't niet", zegt de heer Van Zeist), kleinkinderen en elf achterkleinkinde ren. Hun oudste zoon (50) heeft niet minder dan twintig kinderen! De liefhebberij van de heer Van Zeist was jarenlang het houden van konijnen, doch de laatste jaren is daar niets meer liep het gymnasium te Amsterdam, stu deerde theologie aan de Universiteit van Amsterdam (1931—1932), de Leidse Universiteit (19321937) en de Univer siteit en de Kirchliche Hochschule te Berlijn (1937). Ds. Berkhof promoveer de te Leiden in 1939 op een proefschrift over „Die Theologie des Eusebius von Caesarea". Na predikant te zijn geweest van de hervormde gemeenten te Lemele (1938 1944) en te Zeist (19441950) is dr. Berkhof van 1950 tot heden rector van het Hervormd Theologisch Seminarium te Driebergen. Tijdens zijn predikant schap te Zeist was hy van 1945 tot 1950 tevens hoofddocent voor dogmatiek en ethiek aan het Instituut „Kerk en We reld" eveneens te Driebergen. Tot de publikaties van dr. H. Berk hof behoren: Geschiedenis der Kerk, De kerk en de keizer, Korte geloofsleer, Vergeving en verwachting, De kerk en het koninkrijk, Crisis der middenortho- doxie, Christus en de machten, Gods ene Kerk en onze vele kerken en Ge- dachtenwisseling over positie en proble men van de Geref. Bond in de Her vormde Kerk (samen met ds. G. Boer). BEURSOVERZICHT lei-s lagere markt met goede ondertoon Bij kalme handel bleven de interna tionale waarden vanmiddag, echter met een goede ondertoon, iets beneden de slotkoersen van maandag. De markt stond onder lichte invloed van de teleur stellende slotkoersen uit New York. Hoe wel de staalfabrieken in Amerika weer staal afleveren, is men daar niet erg gerust over het resultaat van de bespre kingen, tussen de vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers, die ge durende de „afkoelingsperiode" dienen plaats te vinden, over het loongeschil. Mede hierdoor lagen de staalwaarden gisteren in Wall Street tamelijk flauw in de markt en trokken de overige waar den mee naar lagere koersen. De Neder landse aandelen echter, behalve KLM, bleven goed prijshoudend en zelfs voor Kon. Olie 1/8 dollar hoger. Amerikaanse Beleggingsmaatschappijen hebben de laatste tijd weer Nederlandse aandelen gekocht, waardoor Kon. Olie op de lijst van de meest gewaardeerde beleggingen van deze maatschappijen steeg van de 37e naar de 14e plaats. In Europa heeft vooral Duitsland de laatste dagen be langstelling voor de olie-aandelen. Deze papieren werden vandaag op het Dam rak rond de f. 154, een halve gulden boven pariteit New York, verhandeld tegen gisteren als slotprys f. 154.20. In deze hoek was de handel tamelijk leven dig. Unilevers openden, tengevolge van middenkoersvraag, hoog op 695. Daarna daalde de prijs tot 692%, tegen 694 als vorige slotprys. Philips ca. 3 punten lager op 685, evenals Aku's bij een note ring van 383%. KLM verloor opnieuw terrein, in gevolge de koersdaling van 11/4 dollar in New York. De Scheepvaarten hielden zich heel goed en bleven goed prijshoudend. De obligatiemarkt had wat aanbod te ver werken, dat tegen iets lagere prijzen. Cultures iets gemakkelijker. WISSELKOERSEN Amsterdam, 17 november. Londen 10.5810.58%; New York 3.77%3.77% Montreal 3.97%—3.97% Parijs 76.92%—77.02%; Brussel 7.54%— 7.55%; Frankfort 90.50%90.55%; Stock holm 72.87—72.92; Zürich 87.01%— 87.06%; Milaan 60.83%—60.88%Kopen- van gekomen. Hij bepaalt zich thans tot hagen 54.72%—54.77%Oslo 52.86%— een aquarium en past in zijn „vrije" tijd52.91%; Wenen 14.57y414.58%; Lissa- op fietsen e.d bon 13.1913.20%. Kolendampvergiftiging in school te Zierikzee In een klas van de lagere Christelijke Nationale School te Zierikzee heeft zich vanmorgen koolmonoxvde-vergiftiging voorgedaan. Een onderwijzer en vijf leerlingen uit deze klas zijn in het zie kenhuis opgenomen. De kolendampvergiftiging heeft zich in twee leslokalen van de school voor gedaan. Tegen kwart voor elf kwamen enkele tientallen leerlingen uit de klas sen 3a en 5a voor de pauze naar buiten. Verscheidene van hen begonnen te bra ken, enkelen geraakten bewusteloos. Toen de leerlingen van klas 3a na de pauze de school weer betraden, werden ook enkele van hen onwel. Een medisch onderzoek bracht aan het licht, dat er sprake was van kolendampvergiftiging. Kinderen die er minder ernstig aan toe waren, werden naar huis vervoerd. Levensgevaar is by geen der slachtoffers aanwezig. Beurs van Amsterdam Dinsdag; 17 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100A 100A Ned '59 4% 100A 100 Ned '59 4% 98 A 98 Ned '53 3% 94% L 94% Grootboek obi. 3% 77% Ned '47 3% (3) 92GL 91%GB Ned '51 3% >ted '53 (3%) 93% 93»? Ned '56 3% 93% 93H Ned '48 3% 87% 87% Ned '54 3% 87 A 87% Ned '55 I 3% 89% 89% Ned '55 II 3% 91% 91 Ned *37 3 89% 89% Dollarlng '47 3 90% 90»%GB Investeringscert 3 96A 96%GB Ned 62-64 3 97% 97H Indlë '37 A 3 92% L 92 Grootboek '46 3 89% GE - Ned WB 6% 109% 109%GB ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B 41% 41% Nat Handelsbank 156 157 Ned Handelmij 232% 232 V2 Amst Rubber 108»% 108% H.V-A145% 144% Senembah 611GB 611GB A.K.U 386 383% Berkel's Patent (v.) 267GB 270 Calvé Delft cert 695% 696 Dell MIJ .en (Ver.) 171.90 171.50GB Kon Pap v Gelder 245 246 Hoogovens cert 712GB 710GB Mviller en Co N£ 381GB 370 Ned Kabelfabr 401GB 401GB Philips 687% 684 Philips pref 243 241 Unilever 693% 692% Wilton Feyenoord 203 200 Biliton 2de r 332GB 335 Dordtse Olle gew 696% 695% Kon Olle (f 20 156 i56 idem (50 f 20.— 154.15 154 Holl Amer Hjn 157% 157 Java China Paket 141% 1491A KIM 120.50 na Kon Ned Stmv Mii 163% 1R4 Kon Paket MI) 130%. j?i Stoomvaart Mij Ned 162 lfi2i/ Nievelt Goudr cert 136% 135i? v Ommeren cert 246 os^r-T Kon Rott Lloyd 144 14^ Ned Scheepv Unie 137% JJJg NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen 1am 47 (3%) 3 93% idem 48 13%) 94 ft'dam '52-1 (4%) 98% 98L idem '37 I-III (3%) 94% Z-Holland '56 (4%) 93% Bank N. G *58 (5%) ld N WB "52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 104 97% 95 103% 96y4 94% Premieleningen A'dam '53 3 98 98 A'dam '51 2% 82% 82% A'dam '56 I 2% 81% 80»/a A'dam '56 II 2% 90% 90%L Eindhoven '54 2% 82 81% Enschede '54 2%80% 80B Den Haag '52 I 2% 88% 80 Idem II 2% 88 88% R'dam '52 I 2% 90% 90% Idem n 2% 88% 89 Idem '57 2% 99% 99% Utrecht '52 2% 92% 92% Z.-HoU 1957 2% 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 214 Amst. Bank 320 H.B.U cert 254% Rott. Bank 280% Twentsche Bank 250 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 398 BorsumU. 68% K. N Edjnet. A-AA 94 Idem pref. wd. 95% Electrolasmy345 Kon Ned Grofsm 160% Holl Constructie 448 Ing bur v Bouwnyv 280 lnternatlo 150 Int. Kunststof!. Ind. 63% Leidse Wolspinnerij 373 Rott Droogdok MI) 600 Sikken's Lakfabr. 648 Ver TouwfabrlekeD 294 Walvisvaart 121% Wernink's Betonm 162% Van Wijk Textiel 100% Zaalberg 134% Spoorwegen Deh Spoorweg MI) 7%B Amerik fondsen Canadian Pacific R 25 Intern Nickel 99 Anaconda 62% Bethlehem Steel 53% Cities Service 49% Genera] Motors 52% Kennecott 94 Steel 70% Shell OU 71% Union Pacific 29 Un. States Steel C5 213 318 255% 280% 252 398% 68% 94 162 447 148% 64 370 645 293 1 120% 160% 96%B 135 25 97% 63 51% 47% 51A 91% 69 71% 28 H '2%

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9