IDEOLOGIE Geen zwarte lonen meer aan de Amsterdamse scliilders Automobilist sleurde een agent lionderdvijftig meter mee Voorstanders openbaar onderwijs bekritiseren mammoetwet DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 Veertig a vijftig gulden p. tv. minder Halve ton gestolen! Tegenactie uitgaande van E.V.C. in beraad (Van onze Amsterdamse correspondent) Opnieuw is Amsterdam het brandpunt van de strijd om de zwarte Ionen. Gis teren hebben de 600 hoofdstedelijke schilderspatroons één front gevormd om met ingang van deze week geen zwarte lonen meer uit te betalen aan de schilders. Dat betekent voor vele werknemers dat zij zaterdag 40 tot 50 gulden minder in hun loonzakje zullen vinden. 70 van de Amsterdamse schilders is georganiseerd in de Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid, die bij de EVC '58 is aangesloten. Gistermiddag om kwart voor twee zijn in het gebouw Marco Polo 500 contactpersonen van de werkobjecten bijeengekomen om zich te beraden over een tegenactie. Van de oude EVC vernamen wij dat ook hier actiecomités zich beraden over het standpunt van de pa-troons. Op de werkobjecten in de Amster damse tuinsteden werd gistermiddag nog gewerkt, al ging men na de ge sprekken in de schaftlokalen schoor voetend naar de verfpotten terug. De verwachting is, dat de actiecomité's een staking zullen proclameren, waarbij -Ie mogelijkheid groot is, dat andere groe pen bouwvakkers, waarop de E.V.C. grote invloed heeft de metselaars, de stukadoors en de transporteurs van bouwmaterialen en zich bij de tegen actie zullen aansluiten. De erkende vakorganisaties staan loyaal tegenover de maatregelen van de patroons. Alle schilderspatroons in ons land hebben gisteren een circulaire ontvan gen, waarin de Bond van Nederland- sche Schilderspatroons, de Nederlandse Katholieke Bond van Schilderspatroons St.-Lucas en de Ned. Bond van Christe lijke Schilderspatroons bekend maken, dat de Amsterdamse patroons zich ge noodzaakt voelen met ingang van gis teren terug te keren tot het basisloon van de C.A.O. plus de prestatiebeloning aan de hand van een reële toepassing van het tarief. Er wordt op gewezen, dat de looncon- troïedienst in de hoofdstad tal van pro cessen-verbaal heeft opgemaakt wegens het uitbetalen van zwarte lonen, waar op veroordelingen zijn gevolgd van f. 5000.— boete en meer, benevens de waarschuwing, dat bij herhaling bevel zal worden gegeven tot sluiting van het bedrijf. De gezamenlijke schilderspa troonsorganisaties doen een beroep op alle collega's geen misbruik te maken van de moeilijkheden in de hoofdstad en de Amsterdamse patroons te steu nen door eenzelfde gedragslijn te volgen. Met de rug tegen de muur „Wij staan met de rug tegen de muur", verklaarde ons een Amster damse schilderspatroon. „De veroorde lingen zijn van dien aard, dat_ wij met faillissementen worden bedreigd. Wie zijn bedrijf drie maanden moet sluiten Scheveningse kabelbaan is van de baan (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen heeft de centrale directie van de PTT besloten geen ver gunning te verlenen tot de aanleg van een kabelbaan van Scheveningen over de duinen naar Kijkduin op grond van het feit, dat een dergelijke baan het ongestoord functioneren van Radio Scheveningen zou kunnen belemmeren. Bovendien wil de PTT zich alle vrijheid voorbehouden met het oog op eventuele uitbreiding van het rado-station. kan wel inpakken, want in die peirode zullen de lonen van de werknemers moeten worden doorbetaald. Het is opvallend, dat de economische controledienst juist de schilderspatroons op de nek is gesprongen. Zij zijn met 40 controleurs op pad. Hij, wiens boek houding zwarte lonen vermeldt, krijgt een proces-verbaal. Degenen, wier boek houding geen zwarte lonen vermeldt, heeft er kennelijk in geknoeid en krijgt ook een proces-verbaal. De schildersbe drijven in Amsterdam kunnen niet bui ten die zwarte lonen. Omdat onze be drijfstak zo intensief is, loopt het in de gaten. Het schijnt dat men ons ten voorbeeld wi] stellen aan de gehele bouwnijverheid. Wij als patroons hebben het laatste middel aangegrepen. Wjj hebben alle maal cien verklaring ondertekend, waar in wij ons verplichten geen zwarte lo nen meer uit te betalen. Of we het zul len redden? De tegenpartij is sterk. Het zou wel eens kunnen zijn, dat we de ernstigste crisis in de bouwvakken sinds de oorlog tegemoet gaan". Spelling bastaardwoorden De Nederlands-Belgische woorden lij stcommissie heeft een meerderheids- en een minderheidsrapport over de spel ling van de bastaardwoorden uitge bracht. De minister van Onderwijs heeft deze rapporten aan de vaste com missie van advies inzake de schrijf wijze van de Nederlandse taal overge legd, welke commissie harerzijds ter zake heeft geadviseerd, aldus deelt mi nister Oals aan de Tweede Kamer mede. De minister zegt te verwachten, over zijn voorlopig ingenomen standpunt in deze eerst nog de mening van zijn ambtgenoot van België te vragen. Bij handelaar in afvalstoffen Tjjdens afwezigheid van de bewoners zjjn inbre,kerse 's avonds met behulp van een valse sleutel een woonhuis van een handelaar in afvalstoffen aan de Elandstraat te Den Haag binnengedron gen. Zij scheurden een brandkast, die in een als kantoor van de bewoner inge richte kamer stond, aan de achterzijde open. Een in de brandkast staand geld kistje, dat eveneens werd geopend en dat f. 50.000 bevatte, werd geleegd. Toen de bewoners 's avonds Iaat thuis kwamen, ontdekten zij de inbraak en waarschuwden zij de politie. Trein greep oplegger DODE EN TWEE GEWONDEN Tegen half een gistermiddag is op een door automatische knipperlichten be veiligde overweg te Rilland Bath een oplegger door de trein gegrepen, waar bij de bestuurder van de opleggers is ge dood. Van de inzittenden van de trein werden er twee gewond, van wie één ernstig. De oplegger is honderden meters door de trein die van Roosendaal naar Vlis- singen onderweg was, meegesleurd. De omgekomen chauffeur van de op legger blijkt te zijn de 29-jarige M. van Driel, uit Sint-Annaland. De gewonden zijn de sergeante S. A. Stuut en H. Koopman van de vliegbasis Leeuwarden. Minister Visser in Washington De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, is gisteren in Washington aan gekomen voor besprekingen met Ame rikaanse militaire en burgerlijke leiders. Hij heeft direct na aankomst een eer ste gesprek gehad met William Franks, de Amerikaanse minister van Marine. Later op de dag sprak hij met de mi nisters voor het Amerikaanse leger en de luchtmacht, Wilburg Brucker en Ja mes Douglas. Vandaag heeft minister Visser zijn Amerikaanse ambtgenoot Mcelroy ont moet. Deze zal hem vanavond een diner aanbieden. Morgen, de laatste dag van minister Vissers besprekingen in Washington, zal hij de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Herter, bezoeken. Salarissen kleuterleidsters Het kabinet heeft besloten, dat de die het salaris van de kleuterleidsters in algemene commissie voor overleg in za ken betreffende de rechtspositie van onderwijzend personeel opnieuw zullen worden bezien. Aan de algemene com missie is gevraagd zo spoedig mogelijk rapport uit te brengen over de plaats, die het salaris van de kleuterledsters in het geheel der onderwijssalarissen moet innemen. Door zijn moeder omhelsd Oud-parachutist redde zich al rollend (Van onze correspondent; te Utrecht) Een partijtje „trekken" tussen een agent van politie en de moeder van de getrokkene vormde de inleiding van een sensationeel voorval, dat zich zondag middag op het Oud Kerkhof en de Stadhuisbrüg te Utrecht afspeelde. Een agent, die als waarnemer meereed in een surveillancewagen van de Utrechtse politie, kreeg een automobilist, die hij uit zijn auto wilde halen, niet mee doordat diens moeder hem in de auto krachtig en vasthoudend omhelsde en zo voorkwam, dat de bestuurder uit de wagen werd getrokken. Daarop gaf de bestuurder gas. Hjj sleurde de agent, die van geen loslaten wist, 150 meter met grote snelheid mee. Toen moest de waarnemer wel loslaten omdat van de andere kant een auto naderde. De waarnemer roldebolde over de straat, rakelings langs de wielen van de voortsnellende auto en kwam terecht bjj de uit tegenover gestelde richting komende wagen, die snel gestopt was. „Dat ik zo goed terecht ben gekomen", aldus de waarnemer, „dank ik aan het feit dat ik oud-parachutist ben en dus wéét wat valbreken is". De aanleiding tot dit alles was simpel De automobilist, een 34-jarige lood gieterspatroon uit Utrecht, zat met zijn moeder in zijn wagen ,die op het Oud Kerkhof geparkeerd stond. Beiden wa ren in gesprek met een onbekend ge bleven dame, die bij het linkerportier op de rijweg stond. Op dat ogenblik passeerde een sur veillance-wagen. De politie stopte en verzocht de pratende dame op de stoep te gaan staan omdat dit voor haar eigen veiligheid en die van het verkeer beter was. De dame voldeed aan dit dringend verzoek en de politie wilde haar weg vervolgen. Maar de automobilist was kennelijk op een of andere wijze onaangenaam ge troffen. Hij meende althans de politie mannen het woord „hufters" te moeten toevoegen. De waarnemer „nam" deze uitdrukking niet, want hij meende dat er sprake was van belediging van een ambtenaar in functie. Vandaar dat hij op het linkerportier toestapte, dit open de en de bestuurder verzocht uit te stappen. Intussen reed de surveilance- wagen 4 tot 5 meter voor de auto, met de bedoeling eventueel wegrijden te ver hinderen. De automobilist voldeed niet aan de politiële uitnodiging en bleef zitten, waar hü zat. De waarnemer vatte daar op de loodgieter bjj de arm en wilde hem eerst met zachte, maar later sterke drang van zijn zitplaats verwijderen. Dit lukte niet, omdat de in de wagen zit tende moeder haar zoon klemvast om knelde. Zij had hiermee zoveel succes, dat de agent niet verder kwam dan al rukkend in het portier hangen. Dit werd even later een levensgevaarlijke situatie omdat de loodgieter opeens gas gaf en met grote snelheid het Oud Kerkhof af reed in de richting van de Stadhuis- brug. Na de buiteling van de agent stopte de man nog niet. De surveillancewagen zette daarop de achervolging in. Al rij dende werd het de bestuurder van deze auto steeds duisterder de auto mobilist reed hard door in de rich ting van het hoofdbureau van politie. De jacht, waaraan ook door andere politie auto's werd deelgenomen, kwam echter spoedig tot een einde, want keurig reed de loodgieterspartoon de poort van het hoofdbureau binnen, parkeerde zijn wa gen en gingaangifte van mishan deling doen. De man werd tegelijk in verzekerde bewaring gesteld, waarbij men hem belediging van een ambtenaar in functie en poging tot zware mishan deling aanwreef. Ook de moeder moest haar vasthoudendheid met een proces verbaal bekopen: „wegens belemmering van een ambtenaar in de uitoefening zijner bediening". Gisterochtend werd de man vrijge laten. Zes getuigen hebben zich onder tussen vrijwillig bij de politie gemeld, aldus het politierapport, om het voor haar op te nemen. Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de NCRV is in de Buurkerk te Utrecht een herden kingsbijeenkomst gehouden. De voorzitter van de NCRV, mr. A, B, Roosfen tijdens zijn rede. Koninginnegift voor Nieuw-Guinea Nadere bestemming Zoals gemeld, heeft H.M. de Koningin van het haar bij haar 50ste verjaardag door het Nederlandse volk aangeboden bedrag f. 80.000.bestemd voor so ciaal werk onder de jeugd in Ned. Nieuw-Guinea. Het geld was speciaal bestemd voor het werk ten behoeve van de jeugd boven 7 jaar in de stedelijke centra in de buitenschoolse uren. De plannen voor de besteding worden thans te Hollandia nader uitgewerkt. Het ligt, aldus werd vernomen, in de bedoeling, uit het van het bedrag te stichten fonds permanente voorzienin gen te treffen, zoals de bouw van ver enigingslokalen met sportgelegenheid. De gedachten gaan ernaar uit, zulk een gebouw te stichten te Hollandia en twee, met een speelweide, te Manok- wari en een te Merauke. In deze clubgebouwen zal de jeugd, onder toezicht van een daarvoor opge leide inheemse leerkracht, handenar beid, sport en spel kunmen beoefenen. Fundamenten van oud klooster in Delft (Van onze Haagse redactie) Ten zuiden van de Bui- tenwatersloot te Delft is een deel van de funda menten van het Kartui zerklooster blootgelegd en daarbij zijn interessante vondsten gedaan. Op deze plaats is de dienst van Openbare Werken van Delft bezig met het bouw- rijpmaken van het terrein waarop het nieuwe zie kenhuis zal worden ge bouwd. Wat reeds van de grond vormen van dit klooster, dat in 1469 werd gebouwd en in 1571 gesloopt, is blootgelegd zijn geen los van elkaar liggende res ten, maar een goed aan eengesloten geheel, een plattegrond waarop men de vorm van het klooster zou kunnen reconstrueren In een groot vierkant van 80 bij 90 meter hebben, rond een middenplein, de kloostergangen gelopen, waaraan de cellen van de kloosterlingen lagen. De ligging en afmetingen van die cellen kan men dui delijk uit de fundamenten aflezen. De achter de cel len gelegen beerputten zijn eveneens opgegraven. Voorts heeft men 'n zeld zaam gaaf gebleven kel dertrap gevonden. Onder leiding van de heer J. Re- naud, wetenschappelijk hoofdambtenaar van de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort, de di recteur van Openbare Werken ir. H. Knol en de hoofdingenieur van deze dienst ir. H. H. Vos, is een aantal van de bij de op gravingen gedane vond sten bijeengebracht in het gebouw van de civiele dienst van Openbare Werken. Men ziet daar o.m. drinkbekers, bloem potten vuurtesten en zelfs nachtspiegels (van een bijzonder model!) Er zijn ook bakjes van majolica met goudluster en Antwerpse majolica. Voorts vond men een scherf van een gebrand schilderd raam en enige reliëfs van pijpaarde. Maar het mooiste is een kleine kopergravure, de kruisiging voorstellend. Het klooster, waarvan de naam luidde „Bartho- Lomeusdal van Jeruza lem" behoorde tot de ne gen kloosters welke de Karthuizer-orde in de noordelijke Nederlanden had. De resten van de hoofdingang heeft men nog niet gevonden, doch men heeft goede hoop daarin te zullen slagen. Volgens de heer Renaud moet het onderzoek in deze polder van grote be tekenis worden geacht daar er nu alle kans is dat de plattegrond van het vroegere klooster vol ledig in kaart zal kunnen worden gebracht. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst heeft besloten enkele wijzigingen te brengen in de bepalingen voor het reclamevliegen. De hoogte van de letters van het op een sleepnet aan gebracht reclameopschrift moet ten minste 1.50 meter bedragen. Tijdens het slepen van een sleepnet of een doel voor schietoefeningen moet de luchtvaart, be halve wanneer zulks nodig is om op te stijgen of om te landen, worden uitge oefend op ten minste 400 meter hoogte boven de grond of het water. Tot dusverre luidde het voorschrift, dat het toestel 150 meter boven de on bebouwde en 300 meter boven de be bouwde kom moest vliegen. Alle delen van een sleep, welke vanuit het vliegtuig worden ontkoppeld, moeten van een zo danige hoogte worden afgeworpen, dat deze delen binnen de grenzen van een luchtvaartterrein zullen neerkomen zon der schade aan personen en of zaken op de grond toe te brengen. De bestuurder moet de ontkoppeling steeds snel kun nen uitvoeren. Tijdens vluchten waarbij wordt ge sleept, mogen geen kunstvluchten wor den uitgevoerd en geen personen of goe deren anders dan die welke voor het uitvoeren van de vlucht noodzakelijk zijn, worden vervoerd. AmsterdamQuebec in acht dagen De komst in Amsterdam op 19 no vember 1959 van de ruim 20.000 ton me tende s.s. „Arkadia", een van de groot ste schepen van de „Greek Line", bete kent het begin van een nieuwe directe verbinding van Amsterdam met de grote havens van de oostkust van Ca nada. De ontwikkeling van Canada en het groeiend aantal Europeanen, dat zich daar na de oorlog heeft gevestigd onder wie een groot aantal Neder landers heeft een passagiersstroom tussen Canada en Europa doen ont staan ,die de Greek Line deed besluiten Amsterdam in de bestaande dienst van af Bremerhaven - Londen - Le Havre - Cobh op te nemen. Uitkoopverenigingen tegen beperking toneel Het bestuur van de Vereniging voor Culturele Organisatie in Nederland, bij welke vereniging een vijftigtal zgn. „Uit koopverenigingen" als lid zijn aangeslo ten, heeft op een te Amsterdam gehou den vergadering, plannen van de Haagse Comedie en van de Nederlandse Come- die om na september 1960 slechts „en kelvoudig" te gaan spelen, verwerpelijk genoemd. Desgevraagd deelde men ons van de zijde van het Ministerie van O. K. en W. mede, dat zowel op het ministerie als in de raad voor de kunst deze kwestie ter sprake is gekomen, doch dat noch het ministerie noch de raad voor de kunst dergelijke plannen zijn voorgelegd. Japanse auto-industrie naar ons land „De grotere industriële en commer ciële samenwerking met Japan door de westerse landen is meer en meer nood zakelijk", aldus de heer F. T. Roeters van Lennep, voorzitter van het Insti tuut NederlandJapan, die gisteren na een bezoek aan Japan in ons land te rugkeerde. Hij verklaarde, dat een Japanse auto industrie, die ook reeds met Spanje en Griekenland zak endoet, van plan was een bedrijf in een van de Europese lan den. mogelijk in Nederland, te stichten, vanwaar dan aan geheel Europa gele verd kan worden. Voor andere Nederlandse bedrijven zag de heer Roeters van Lennep even eens mogelijkheden tot samenwerking met Japanse firma's. lil adres aan de Tweede Kamer Ook bij de voorstanders van het open baar onderwijs zijn bezwaren gerezen tegen onderdelen van het wetsontwerp voor het voorgezet onderwijs, de z.g. Mammoetwet van minister Cals. Deze bezwaren betreffen met name de posi tie van het openbaar onderwijs en de verhouding tussen het openbaar en het bijzonder onderwijs. De vereniging „Volksonderwijs" en de Nederlandse Onderwijzers-Vereniging hebben deze bezwaren samengevat in een adres, dat gezonden is aan de leden van de Tweede Kamer. De algemene vereniging van leraren bij het voorbe- reddend hoger en middelbaar onderwijs stelt zich daarachter, doch zal zich nog nader over bepaalde detailpunten zelf standig tot de minister wenden. De organisaties stellen voorop, dat zij in het wetsontwerp waarderen de ern stige poging om een verantwoorde plan ning tot stand te brengen. Volgens de adressanten dient evenwel in de wet ook. conform aan de L.O.- wet, aangegeven te worden dat open baar onderwijs moet worden gegeven in een genoegzaanr aantal scholen, die voor alle kinderen zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid toegan kelijk zijn. Gezorgd moet dus worden, aldus adressanten, dat er voldoende openbare scholen van voortgezet onder wijs zullen zijn en voldoende over het land verspreid. Vooral in de z.g. minder- heidsgebieden is de openbare school een vluchtheuvelsohool. In dit ontwerp wordt het verzekerd blijven daarvan gemist. Ook het ontbreken van een duidelijke doelstelling van het openbaar onder wijs achtten adressanten een ernstige leemte. Zij dringen er dan ook op aan de taak en de plaats van de openbare scholen duidelijker in de wet te om schrijven. Tegen de procedure die het ontwerp bevat ter stichting van openbare scho len hebben de adressanten evenzo ern stige bezwaren. „De overheid moet op grond van de op haar rustende plicht, voor alle in woners van het Koninkrijk gelijke rech ten op het door hen gewenste onder wijs waarborgen. Haar taak is niet een negatieve, een afwachtende, doch een positieve en actieve. De overheid is het enige lichaam dat de belangen van het openbaar onderwijs kan behartigen, ook bij het stichten van scholen in een ge noegzaam aantal, eventueel geschraagd door z,g. maatschappelijke organen. Initiatieven tot het stichten van open bare scholen dienen in eerste instan tie van de Rijks- of gemeentelijke over heid uit te gaan. Eerst wanneer de over heid in haar taak tekort zou schieten, moeten de ouders het recht ontvangen zulke scholen te eisen". Bij de planning behoort in elk geval IT* r3a?!r, 4® mening van adressanten Qiit initiatief gewaarborgd te worden. Wijziging bepalingen voor het reclamevliegen

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4