Huiskat werd tijdelijk alcoholist Voor een verzorgde coiffure J. P. VAN DER BLOM Generale Synode N. H. Kerk bijeen Paus benoemt acht nieuwe kardinalen Agenda AKKERTJES Mei een enkel woord DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 Première kleurenfilm Alcoholisme (Van onze Haagse correspondent) Een in Oostenrijk door de Zwitserse medicus dr. Norman Schenker vervaar digde film over „Alcoholisme" is gisteren door de filmdienst van Pfizer N.V. te Den Haag tijdens een persvoorstelling in première vertoond. De kleurengeluids- film is opgenomen in het laboratorium van prof. dr. Hans Hoff te Wenen en de hoofdpersoon van deze merkwaardige documentaire is een kat, die tot alcoholicus wordt gemaakt en vervol gens weer van deze ziekte genezen. In het bestek van veertig minuten krijgt men hier inzicht in een proef, die stellig vele maanden in beslag heeft ge nomen. De kat in kwestie werd met veel geduld afgericht op het verrichten van een reeks vaste handelingen, waarna zij met voedsel werd beloond. De natuuriyke aanleg van het dier onderging geen ver andering: het blééf afkerig van alcohol. Gaf men het de keus tussen vier bakjes melk, waarbij in drie alcohol was toege voegd, dan koos het dier zonder aarze len het bakje zuivere melk. CONFLICTSITUATIE Geheel anders werd het als men het dier in een psychische conflictsituatie bracht door het bekende gevolg (het voedsel als beloning» niet of onregel matig te doen plaatsvinden. Dan bleek het wel alcohol te willen drinken, en onder invloed daarvan herwon het tU- delyk het zelfvertrouwen. Telkens bleek de kat weer alcohol nodig te hebben om moed „bU te laden": het dier was alco holist geworden, wilde geen zuivere melk meer. Een eenvoudige „psycho-therapie", ge richt op het weer aankweken van zelf vertrouwen, maakte de kat weer alcoho list-af. Men kan uiteraard de mens in dit op zicht niet met een dier vergelijken. Daarop is ook tijdens deze première ge wezen. De mens kent soms aanleg tot deze ziekte, leeft in ingewikkelde sociale omstandigheden. Maar wél meent men, naar STEENSTRAAT 57 TEL. 21 Zure opmerking van Attlee met rente terugbetaald (Van onze correspondent in Londen) De zaak van de thans zo onontbeer lijke Westelijke eenheid wordt allerminst gediend door de omstandigheid dat van Britse zijde steeds weer kritiek wordt geleverd op president Eisenhower. Zaterdag was het Lord Attlee, de voormalige Britse Laboür-premier, die in Denver, Colorado, in een paar ver beten zinnen tegenover Amerikaanse journalisten die hem op het vliegveld de vraag stelden wat hij dacht over presi dent Eisenhower, als zijn mening ten beste gaf dat Eisenhower als militair „ietwat tweederangs" was. En om het nog erger te maken voegde Attlee eraan toe „als staatsman is hij niet beter dan hij als soldaat was." Attlee speelt weliswaar geen rol meer in de Britse politiek, al is hij lid Van het Hogerhuis, maar zijn woord heeft nog altijd gezag. Vooral in Zuidoost- Azlë, dat juist op het punt staat Eisen hower als gast te ontvangen. Attlee heeft het aan zichzelf te wijten, dat Amerikaanse Senators en leden van het Congres scherp op zijn bittere woor den hebben gereageerd, die op hun beurt Attlee „een tweederangs figuur" noem den. Het congreslid Thomas B. Curtis, van Missouri, zei: „De druiven zijn zuur, waarschijnlijk herinnert Attlee zich hoe hij en Truman zich in Jalta door Stalin hebben laten beetnemen". Attlee maakt op het ogenblik een le zingentournee door de Verenigde Sta ten, waar hij drie weken zal blijven en dertien staten zal bezoeken. Parlementariërs bijeen uit de NAVO-landen Honderdvijftig parlementsleden uit alle NAVO-landen (op Luxemburg na), zijn gisteren in Washington hun vijfde jaarlijkse conferentie begonnen, welke een week zal duren. Dit is de eerste con ferentie buiten Parijs. Hoewel men geen NAVO-politiek be paalt, zullen resoluties aan de Noord- atlantische Raad in Parijs en de rege ringen worden toegezonden. Verwacht wordt, dat de politieke struc tuur van het Westelijke bondgenoot schap onder de loep zal worden ge nomen. Afgevaardigden van verscheide ne kleinere landen zullen, aldus diplo matieke kringen, op nog nauwer overleg binnen de NAVO aandringen, ook al wordt erkend dat de „Grote Vier" van de organisatie de V.S., Engeland, Frankrijk en West-Duitsland in het afgelopen jaar meer dan vroeger hun bondgenoten op de hoogte hebben ge houden van de onderhandelingen tussen Oost en West. Andere onderwerpen die ter sprake zullen komen zijn de defensie en de maatregelen tot grotere economi sche integratie in Europa. Wetenschap en hoger onderwijs onscheidbaar In het voorlopig verslag der Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs, K. en W. is de vraag gesteld of de minis ter niet van oordeel is, dat een scherpe scheiding behoort te worden gemaakt tussen de beoefening van de wetenschap en het wetenschappelijk onderzoek enerzijds en de vorming van de studen ten anderzijds, gezien de benoeming van de directeur-generaal voor de weten schap. Deze vraag heeft de minister ontken nend beantwoord. Uit de benoeming van een directeur- generaal voor de wetenschappen mag niet worden afgeleid, dat de minister een scherpe scheiding zou beogen tussen de beoefening van de wetenschap ener zijds en de vorming der studenten anderzijds. Russische raket in de Stille Oceaan Het Amerikaanse tijdschrift „News week" meldt, dat de Russen voor do tweede maal een intercontinentale raket hebben gelanoeerd, die in de Stille Oceaan is terechtgekomen. De raket is waargenomen door een Amerikaanse duikboot in de Zee van Ochotsk in de omgeving van het ooste lijk einde van een Russische proefbaan voor raketten. dat dit experiment van prof. Hoff aan wijzingen kan geven voor de behandeling van deze ziekelijke drinkers. GENEZING MOGELIJK De film stelt in een „nawoord" vast, dat genezing mogelijk is, wanneer men tijdig ingrijpen kan. De psycho-therapie zal gesteund dienen te worden door me dicijnen, doelmatige voeding, lichame lijke training. Ook heeft de behandelen de medicus 6teün van familie en maat schappelijke werkers nodig. Het ligt in de bedoeling deze film „Al coholisme" ter beschikking te stellen voor vertoning in gesloten groepen. Wel acht deze dienst het gewenst, dat bij dergelijke voorstellingen een arts een toelichting geeft. Bij deze première, was dat de Haagse psychiater A. Husting, die in zijn prak tijk Veelvuldig met alcoholisten te ma ken heeft. Hij sprak waarderend over deze film, die velen het probleem van het alcoholisme zal verduidelijken en met name voor AA-groepen e.d. een grote steün zal kunnen zijn. Een korporaal keerde terug Een Italiaanse korporaal die naar werd aangenomen negentien jaar gele den in Abessinlë was gesneuveld, is bij zijn vrouw en drie zoons teruggekeerd. Onorio Rasera vertrok iii 1936 met het leger naar Abessinië. In 1940 werd hij opgegeven als „vermist, vermoedelijk ge sneuveld". Hij had in werkelijkheid door een bomontploffing het geheugen ver loren. Hij bleef in Oost-Afrika, na als krijgsgevangene in Egypte en Kenia te hebben vertoefd. Onlangs kreeg hij zijn geheugen terug en zaterdag kwam hij thuis. Zijn jongste zoóh van 23 had hij nog nooit gezien. NIEUWE VOORZITTER RAAD VOOR HET GROOTWINKELBEDRIJF In een gisteren te Scheveningen ge houden ledenvergadering van de Raad voor het Grootwinkelbedrijf is dr.G. van der Wal afgetreden als voorzitter. Tot zijn opvolger werd gekozen de heer W. J. R. Dreesmann. directeur van N.V. Vroom en Dreesmann 's-Gravenhage en voorzitter van het bestuur van Vroom en Dreesmann Nederland C.V. Dr. Van der Wal werd benoemd tot ere-voorzit- ter van de Raad voor het Grootwinkel bedrijf. Herbenoeming van kerkeraadsleden Tijdens de gisteren op Woudschoten te Zeist gehouden zitting van de gene rale synode der Ned. Herv. Kerk, is een voorstel aangenomen, dat het mogelijk maakt, dat in bepaalde gemeenten de kerkeraadsleden na tweemaal te zijn herkozen, opnieuw benoembaar te stel len. De synode heeft vervolgens de consi deraties van de klassikale vergaderingen behandeld over de voorstellen van de sy node tot aanvulling van overgangsbepa ling 238d van de kerkorde. Het gaat hier om de hervormde gemeenten, waar in noodvoorzieningen voor minderheids groepen getroffen zijn. Een aantal ge meenten is niet bereid in het kader van deze noodvoorzieningen hen, die belijde nis des geloofs afleggen, de gedoopten en de kerkelijk ingezegenden in de boe ken der gemeente in te schrijven. De sy node heeft voorgesteld deze gedoopten, nieuwe lidmaten en ingezegenden in te doen schrijven in de registers, die door de provinciale kerkvergadering worden bijgehouden. Hiervan zal dan door de provinciale kerkvergadering bericht aan de betrokken kerkeraad gezonden wor den. Slechts een minderheid der klassi kale vergaderingen heeft vóór geadvi seerd. De synode heeft besloten te bepalen, dat bij weigering van een kerkeraad de betrokkenen in de registers der gemeen ten in te schrijven, de provinciale kerk vergadering eerst langs de weg van broederlijk vermaan de kerkeraad als nog zal trachten te bewegen dit te doen. Is inschrijving na drie maanden niet geschied, dan komen de namen in de voorlopige doop-, lidmaten- en trouw boeken, die bij de provinciale kerkverga deringen berusten. Deze zullen een af schrift aan de gemeente ter plaatse zen den. De synode hééft vervolgens besloten de mogelijkheid te scheppen van het geven van dispensatie aan gemeenten met minder dan 1000 zielen de leeftijdsgrens van 70 jaar voor ambtsdragenden in acht te nemen. DE KERKBOUWACTIE Ds. H. J. F. Wesseldyk heeft vervol- ;ens mededelingen gedaan over de kerk- louwactie. Er is nu acht miljoen gulden ontvangen. Ds. M. A. Krop te Groningen heeft er op aangedrongen de kerken onder oecu menisch gezichtspunt te bouwen. In de avondvergadering waren na mens de Raad voor de zaken van kerk en school aanwezig de heren dr. W. J. de Wilde, voorzitter, ds. O. Henkei, C. Sonneveld en dr. D. H. van der Neut. In een beleidsnota had de Raad een aantal puhten neergelegd. Ze betroffen de Mammoetwet, de kwestie van de grond slag van de algemene school, de her vormde visie op het punt van de school- verhoudlngen, het godsdienstonderwijs op de scholen en de kwestie van de ver houding tussen deze Raad en de Raad voor de catechse en van het Jeugdwerk. SPECIALE KRACHTEN VOOR GODSDIENSTONDER WIJS? Bij de bespreking merkt prof. dr. P J. Roscam Abbing op, dat het plan Cals om voor de theologische studie ook het gymnasium B open te stellen niet in de synode aan de orde is geweest. Hij meent, dat dit voorstel ten onrechte ver worpen is. De Mammoetwet kan aanlei ding zijn deze zaak nog eens grondig te bekijken. Hij vraagt tevens of men niet de nieuwe weg op moet gaan met het godsdienstonderwijs op de scholen door het aanstellen van speciale krachten en niet alleen de wijkpredikanten ermee te belasten. BENOEMINGEN De synode heeft dr. S. Rozemond te Leiden benoemd tot lid van de Raad voor Kerk en Samenleving. Tot lid van de Raad voor Kerk en Theologie is be noemd dr. H. Schroten te Rotterdam- Charlois. De heren D. Veth te Zaan dam en P. Plantinga te Leeuwarden werden benoemd tot lid van de algeme ne diaconale raad. Ds. C. Spoor te Noot dorp is benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting „Valkenheide". Lid van de Raad voor de verhoudingen van Kerk en Israël werd ds. S. Gerssen te Huizen. Dr. A. T. van Leeuwen te Knijpe is door de synode benoemd tot predikant voor buitengewone werkzaamheden. Dr. Van Leeuwen zal werkzaam zijn als se cretaris van de Raad voor de verbrei ding van het evangelie en als directeur van de Stichting „Kerk en Wereld". De synode heeft mej. ds. J. H. Stegeman tot predikant voor buitengewone werkzaam heden beroepen. Zij zal de geestelijke verzorgihg van de gerepatrieerden in de contractpensions binnen de provincie Zuid-Holland op zich nemen. Hierna zijn voor de 72 raden en com missies 126 herbenoemingen gedaan. In de plaats van prof. dr. P. Smits heeft de synode als lid van de Raad voor Kerk en Theologie benoemd dr. J. Sperna Weiland. Paus Johannes heeft gisteren be kendgemaakt, dat hij hel; College van kardinalen zal uitbreiden tot 79 ffian. Drie Italianen, twee Amerikanen een Spanjaard, een Duitser en een Schot Sulleh oh een consistorie, dat op 14 de cember in Rome zal beginnen, de rode kardinaalshoed krijgen. Volgens onofficiële Vaticaanse krin gen is het de bedoeling van de Paus geweest om de groep van zijn belang rijkste adviseurs in Rome te versterken met het oog op het oecumenische con cilie van de r.-k. kerk, dat. naar men verwacht, over circa drie Jaar gehouden zal worden. Het aantal kardinalen is nog nóóit zó groot geweest. Op één na zullen alle •nieuwe kardinalen lid van de Romeinse curie worden. TV-herdenking statuut Uit Curasao is in Suriname aangeko men de Nederlandse schrijver én tele- visieman Antonle van Kampen. Hij zal drie weken in Suriname vertoeven om voorbe redingen te treffen voor een speciaal televisieprogramma, dat in Ne derland zal worden uitgezonden in ver band met de vijfde verjaardag van het Statuut van het Koninkrijk in decem ber a.s VOOR HEDENAVOND KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Gram, 18.30 Radio Volksuniversiteit: Ëlectronica in onZê moderne samenleving, d. ir. Th. P. Tromp. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo randum. 19.30 Gram. 20.30 Het stenen nart. hoorsp. 21.55 Omr. ork. en sol. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 De armen zult gij altijd bij U hebben, praatje. 22.50 Film- muz. 23.10 Gram. 23.5524.00 Nws. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Plahospel. 18 3( Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Pa ris vous Parle. 19.10 Koorzang. 19.45 Journ. 19.55 Hang het aan de grote klok, propaganda-actie. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Muzikale lezing. 22.30 Nws. 22.40 MUZik&le lezing (verv.). 23.00 Voordr. 23.20 Gram. 23.55—24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Joufh. en weeroverz. NCRV 20.20 Film. 20.35 Documentaire film. 21.00 Film. VOOR WOENSDAG 18 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een Woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Lich te muz. 9.00 V. d. zlékêh. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omr. ork. en sol. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- én tülnb- meded. 12.33 Meisjeskoor en inBtr, ens. DINSDAG Ledenvergadéflhg Ü.V.8. 8 Filmavond Êxpogé. 8 Uür Den Burcht: uur ham. De Harmonie nam. Museum vah Oudheden: Spr. mei. dr. W. Hagen over „Rhelnisdhe MUhZscnatz- funde". 8 uur nam Prediker; Volle Evangelie Zending. Spr. zendeling S. Sagstrom .8 UUf ham. SchouwburgAbonnement svoórstelllng Ned. Comedie „Nlna" 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Vola. Lezing én film over Suriname. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.-film studiekring ,.A time out of war" en „De poort van de hel" 8 uur nam. WOENSDAG Acad Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50—1 20 uur nam. Ambachtsschool: K. en -cursus prak tische autotechniek .7.30 uur nam. Advertentie Akkertjes werken zonder tijdverlies tegen kou of griep flitsen uw klachten weg ÖeféCht 10! K. eil O.-cursus Artistieke Bloemslerkunst olv. C. Kriest. 8 uur nam Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19): Arjos. Spf. dhr. D. J. BroUWer over „4XZ1". 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 33a: Broederschap v. oud-padvinders éfl padvlhdstéfs. 8 uur ham In den Verdulden Turk: Kon. Ned MIJ vóór TüihboUw eh Plantkunde J. Bakker over dé Alpenflora. 8 Uur nam. Middelweg 30: Moedercursus Oroene Kruis. 7 30 uur nam Pfedlker: Maranatha-samenkomst. Spre kers dhr B, Th. Dikkes, ds. H. R. Timmer man en ds. J 1. van Wijck. 8 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: K. en 0.-cursu6 dr. P. H. Pött over het Boedd hisme en zijn kunst. 8 uur nam. Schouwburg: Kon Ver. „Lltterls Sacrum' Opvoering van „Pas op voor paddestoelen" 8 uur nam Kwestie-Tirol nog altijd niet dichter bij oplossing De Italiaans-Oostenrijkse onderhan delingen over de Duitssprekende min derheid in de Italiaanse provincie Bolzano (voorheen Oostenrijks gebied) zijn na twintig maanden op een misluk king uitgelopen, schrijft het onafhanke lijk Milanese blad ..Corriere della Sera". Een speciale correspondent van het blad meldt uit Wenen waar de onderhande lingen werden gehouden, dat alleen af gewacht moet worden hoe dit van officiële zijde bekend zal worden ge maakt en welke partij daartoe het initiatief zal nemen. Volgens het blad vroeg de Oostenrijkse delegatie volledige autonomie voor de provincie Bolzano hetgeen de Italiaanse afvaardiging niet kon aanvaarden. waar wsiE-mSe faelpt, helpt PHILIPS Iralraphin beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.5Ü BINNENLAND De SER heeft, ter vervulling van de vacature ontstaan door het bedanken van mr. F. II. A. de Gxaaff als lid van het dagelijks bestuur van de SER, benoemd tot lid van het dagelijks bestuur dï. G. van dér Wal. Gisteren zijn de nieuwe verlaagde tarieven bekend gemaakt, welke het re sultaat zijn van de tarievenconferentle van de I.A.I.A. die in de tweede helft van september in Iionoloeloe is gehouden. De nieuwe regelingen. Zowel voor passagiers als Voof goederen, gaan op 1 april a.s. in. In Suriname is in het kader van de Nederlandse technische bijstand aange komen lr. S. H. Ringma, hoold van net bouwbureau havenmond IJmuiden, welk bureau ressorteert onder de dienst Rijks waterstaat in Nederland. Ir. Ringma zal gedurende twee weken in Suriname blij ven om de regering te adviseren over de ln de Surinaamse rivieren aanwezige hoe veelheid water, die beschikbaar is voor de bevloeiing van landbouwarealen. De luchtpostsluitingen voor opva renden van navolgende marlnevaartuigen zijn Vastgesteld op: Hr Ms Walrus: 17 t/m 24 november dagelijks te 13 uur Hr. Ms. Snellius: 21 november te 8 uur, 1 december te 8 uur, 19 december te 16 uur. Squadron mijnenvegers 127 en 128 bestaande uit: Hr. Ms. Gieten, Axel, Ven- lo. Aalsmeer. Meppel, Drachten. Roer mond. Gemert, Giethoorn en Slttard: 18 november te i6.30 uur, 20 november te 13 uur, 23 november te 13 uur, 28 no vember te 10 uur. De brieven dienen in alle gevallen ge adresseerd te zijn p/a Amsterdam-C.S. - Marine. De Belgische regering heeft beslo ten de verplichting van minimumprijzen voor condensmelk uit Nederland voor de tijd van 15 november tot 15 december op heffen om het gevaar dat Nederland bekrachtiging van de Benelux Eco nomische Unie wegens douanemoellljkhe- den zal uitstellen, af te wenden. De 29-Jarlge gehuwde arbeider. G. Raven uit Stein. Is op het havenbedrijf der Staatsmijnen in Stein, van een on geveer 7 meter hoog bordes gevallen. HIJ overleed aan de bekomen verwondingen ln het St.-Jozefzlekonhuls te Heerien. waarheen hl) was overgebracht. Minister Cals deelt aan de Tweede Kamer mede. dat een gewijzigd vooront werp natuurbeschermingswet in een ver- gevórderd stadium van voorbereiding verkeert en binnenkort in het gebruike lijke Interdepartementale overleg aan de orde zal worden gestel i De minister van Landbouw en Vis serij, mr. V. G. M. Marljnen, heeft van morgen de éerste studentenflat te Wage- nlngen geopend. Dit flatgebouw kwam tot stand dank zij subsidie van het Rijk en bijdragen van het Landbouwschap, de provincie Gelderland, de gemeente Wage- ningen en de in 1957 opgerichte Centrale Stichting Studentenhuisvesting. In dit flatgebouw kunnen ongeveer 80 studenten Worden gehuisvest. Douaneambtenaren hebben aAn de grensovergang te Vaals drie vrouwen uit Maaetricht op heterdaad betrapt, Zij pro beerden een grote party textielgoederen ter waarde van ongeveer f. 1500 fraudu leus oils land binnen te brengen en ble ken de goederen te hebben gestolen uit een warenhuis te Aken. BUITENLAND De Anglicaanse dominee David Wood uit Wolverhampton in Engeland, heeft voorgesteld dat ouders wier kinderen de wet overtreden naar de gevangenis wor den gestuurd voor het volgen van een cursus van een maand in gezinsdisci pline. Denemarken zal Albert Schweitzer op diens 85-ste verjaardag de uitrusting geven voor een tandheelkundige kliniek in Lambarene. Schweitzer wordt op 14 januari 85. De Zwitserse regering heeft besloten officiële betrekkingen aan te knopen met de EEG en Euratom, zo is gisteren in Zürich meegedeeld. ZIJ zal daartoe een permanent bureau in Brussel vestigen, dat tevens contact moet onderhouden met de KSG (Kolen- en Staalgemeenschap). Een Franse legerwoordvoerder heeft meegedeeld dat de FranBe strijdkrachten ln Algerije tussen 7 en 13 november 570 opstandelingen bulten gevecht hebben gesteld van wie 164 gevangen werden ge nomen; 34 Fransen werden gedood. Ongeveer 500 leden van de Indiase rechtse Jensengpartlj hebben gisteren voor het parlement ln Nleuw-Dehll ge demonstreerd voor verdrijving van de Chinezen van Indisch gebied en benoe ming van een nieuwe minister van De fensie. Een oppositieleider vertelde giste ren in het Indiase parlement dat ln het Kalimponggebied in Noordoost-India vele Chinezen souvenlerswlnkeltjes ln de dor pen hebben gevestigd, hoewel er daar elgenlyk geen klandizie voor bestaat. De communisten zouden ln dat gebied een sterke propaganda-actle voeren. Zeven Italiaanse arbeiders zyn om l.et leven gekomen en een achtste gewond door een lawine, die een hut op meer dan 2000 meter hoogte by Llvogno, aan de Zwitserse grens, heeft bedolven. De arbeiders waren bezig aan een tunnel voor een hydro-elektrJcch station. De Amerikaanse minister van De fensie, McElroy, heeft te Augusta in Georgia gezegd dat de Verenigde Staten eens. al is het nu niet dadelijk, zullen moeten beslissen of een aantal van hun troepen overzee naar hun vaderland moet terugkeren. Hij zei dit na besprekingen met president Eisenhower en andere hoge functionarissen over de militaire begro ting voor het financiële Jaar I9601901. De bedoeling ervan was de begroting bin nen de perken te houden. De Franse regering heeft aan haar deelgenoten in de Europese Economische Gemeenschap (EEG) voorgesteld over te gaan tot een verlaging der Invoerrechten en wel op een eerder tydstlp dan ls voor zien in het Verdrag van Rome. Dit ver voor de tweede maal met tien procent moeten verlagen. De FranBe regering stelt thans voor dat deze tweede verlaging 20 procent zal bedragen. Prof. J. Plccard en dr. A. B. Rech- nitzer hebben met hun batlscaaf ter hoogte van Goeam (In Oceanlë) een nieuw diepzeedulkrecord van 5.600 meter gevestigd, zo heeft de Amerikaanse Marine meegedeeld. De duik was meer dan 1.500 meter dieper dan het vorige record dat zaterdag ln de Stille Oceaan was ge maakt. Het CubaanBe blad .El Crlsol' meldt dat in Clenfuegos, in de provincie Las Villas, 70 mensen zyn gearresteerd we gens „een grote samenzwering". Onder de arrestanten bevinden zich oud-militairen en vroegere regeringsfunctionarissen die onder oud-president Batista hebben ge diend. eniglng geopend, die vijf dagen duurt en waaraan 7.000 deskundigen deelnemen. Onder de deelnemers bevinden zich vyf Russische deskundigen op het gebied van ruimtevaart. Zy zullen drie rapporten uit brengen over de Jongste ontwikkeling vah de raketwetenschap ln de Sovjet- Unie. De 45-jarlge Duitse advocaat Maxi milian Merten. die tydens de tweede wereldoorlog adviseur van de Duitse commandant van Salonlkl ls geweest, is maandag in West-Beriyn op vrije voeten gesteld. Hij moet zich echter twee maal per week bij de politie melden. Zoals bekend is Merten in maart door een Griekse rechtbank tot 28 Jaar gevange nisstraf veroordeeld, Hij werd echter vrij gelaten toen het Griekse parlement be sloot ar te zien van verdere vervolging van Duitse oorlogsmisdadigers. Merten ging toen naar West-Dultsland, waar hij gearresteerd werd. Stadszaal (foyer): Streekvergadering Ned. Christen Vröuwenbóhd. 8 Uur ham. DONDERDAG Gerecht 10: K en O.-cuföUs kleuren fotografie ö.l.V. H Renia. 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Propaganda- aVond Onderwaterjagersclub. Kleurendla'r en -fitln. 8 uur nani. Prediker: Maranatha-samenkomst. Spre kers dhr B. Th. Dikkes, ds. H. R. Timmer man en ds. J. I van wyek. 3 en 8 uur Uarh. Prediker: De. J. A Smlnk over ..Een gelukkige ongelukkige". 8 uur nam. Rijksherbarium: Demonstraties Kon, Ned. Natuurhistorische Verenigihg. 8 uur nam. Schouwburg: K.V. Litteris Sacrum. Opv. van „Pas op voor paddestoelen". 8 u. nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur naln. Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Resldentle-örkest o.l.v. W. van Otterloo. Solist Niklta Magaloff. 8 uur nam. VRIJDAG Boshuis (athter Hoflaan 76): Rekkense Inrichtingen. Jeugdvoorstelling. Film „De geheimzinnige stroper". 4.16 uur nam. Boshuis (achter Hóf laan 76): Rekkense Inrichtingen. Film „Ontspoord". 8 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. prof. dr. A. J. Rasker m.m.v. Gljs Reyns, hoboïst. 7.16—7.90 uur nam. Schouwburg: K. en O. Balletvoorstelling Nederlands Danstheater. 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling gemeentebegro ting. 2 en 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Ned. Chr. Reisver. Spr. de heer Jbhan van Dijck over Fin land. 8 uur nam. Zomerzore: Kynologenver. Rynland. Spr. dhr. H. Wensink over „Omgang met honden" 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia"". 8 uur nam. Doopsgez. kerk: Adventkerk. 10-11 uur voorm. Bijbelstudie; 11-12 uur, spr.: ds. K. C. van Oossanen. Evang. Luth. Kerk: Avondgebed. 7.15 7.45 uur nam. Leidsche Volkshuls: Feestavond Werk gemeenschap „De Ratel". 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. Lltterls Sa crum: Opvoering van „Pas op voor pad destoelen. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Leldse Jeugdactie. Op. treden van het Scapino-ballet. 2.30 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond PC en L. 8 uur nam. Stationsplein: Duin- en strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.02 uur nam. ZONDAG Ons Centrum (Hooigracht .84)Hum. Verbond. Spreker dr. D. H. Prins over „Vele levensbeschouwingen, één waar heid". 10.30 uur nam. MAANDAG De Doelen: Jaarvergadering Leidse Ama. teur Fotografen. 8 uur nam. Het Gulden Vlies: Leldse Assurantie club. Spr. P. C. v. d. Most van Spijk over „Het risico van houtaantasting", met illm. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Mij voor Toon kunst: Kamerork. La Socleta Corelll. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Auberge Frangaise (Kloksteeg 19): Ten toonstelling Pleter Giltay en Rein Dool (tot 12 december). Lakenhal: Haagse Kunstkring. Wcrkd.. 10—4 uur; zondags: 1—4 uur nam. (tot 7 december) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werf park 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 2 4 Zon- en feestdagen 2 —4 uur BIOSCOPEN Trianon: „Het verborgen leven van Wal ter Mitty". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 6.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jour de fête". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 9.15 uur. Lldo: „Vrouwen verdwynen". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Paspoort der schande". 18 Jaar. Werkdagen: 2 30 en 8 uur: zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 4.45, 7 en 9.15 uur. Zondagmiddag: 2.30 uur voor de jeugd: „Trouwe kameraden". Donderdagcyclus „Du bist Muslk". A.l. Hex: „Tlmboektoe" 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.16 en 9.15 uUr; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 Ultr, AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN Te Leiden ls geopend de Zuider Apo theek. Lammenschansweg 4 tel, 23553. BIJ geen gehoor bij llw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstclefoon 22222. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, praatje. 13.20 Clty-ork. en sol. 13.45 Gram. 15.00 Jeugdconc. 15.45 Gram. 16.00 V. d. jèügd, 17.20 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Draaiorgelconcours Utrecht 1959. NCRV: 18.00 Regeringsuitz.: Plaats en functie v. h. Koninklijk Instituut voor de Tropen. IV. prof. dr. F. A. van Baren, hoofd v. h. bodemkundlg laboratorium, spreekt over: Bodemkundlg onderz. voor tropen en subtropen. 18.10 Gram. 18.15 Spectrum v. h. Christelijk organisatie- en verenigingsleven, lezingen .18.30 Leger des Heils-kwartler. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 UltsL prijsvraag kinderlied. 20.20 Geestelijke lie deren. 20.50 De hand, hoorsp. 22.00 Huls- muz. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Platennleuws. 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws en téntoonstellingsagenda. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Gram. 14.25 Concertgebouw Ork. 15.00 V. d. jeugd. 17.00 Oude muz. 17.15 Promenade- ork. 17.50 Regeringsuitz.: Emigratierubr.: Het emigratiepraatje van H. A. van Lüyk, VARA: 18.00 Nws. en comm. Daarna: act. 18 30 Lichte muz. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Toespraak. 19.25 Meded. 19.30 VPRO: V. d. Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Hun lach klinkt van zover, hoorsp. rep. 20.50 I Montecchl ed I Capuleti. opera. 22.20 Comm. 22.30 Nws. 22.40 Orgel en zang. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Lichte muz. 23.40 Gram. 23.55—24.00 NWs. GKAMMOFOONPLATENPROGnAMMA (Oxer de 4e lijn, van 1820 uur) Souvenir d'Italle. Te voyo benn. Stras- zensanger von Neapel, Nel blu diplnto dt blu, Baruzella, Guagllone, Orkest Henri Segers; O Mafiuso (Oarosone), Renato Ca- rosone; Torna a Surriento, Santa Lucia, Chante encore dans la nuit, Vivere, Chella IlaFuniculi Funicula, Orkest Henri Se gers; Giacca Rossa (Carosone), Renato Carosone; Summertime in Venice, Anema e core. La piü bella dl mondo, Clribiribin, Maria Marl!, Clelito Undo, Orkest Henri Segers; Tre guagliune e 'nu mandulino (Carosone), Renato Carosone; Marechiare, Mamma, Luna... lunatlca, Core 'ngrato, Vola Colombal, Arrlvedercl Roma, Love me forever, Historia de un amor, Buenas no- ches mi amor Catch a falling star, II y a des anges. Orkest Henri Segers; Deux en- fants (Castel), Nadlne Claire; Sérénade a Madame (Béart), Guy Béart; Mon ma nége a mol (Constantln), Nadlne Claire; Alors raconte (Bécaud), Tol Je t'aimeral (Moutet), Orkest Franck Pourcel; Maladie d'amour, Henri Salvador; Ballade Irlan- daise (Stern), Patachou; l'Abellle et le pabillon (Salvador), Henri Salvador; Tol l'oiseau (Bécaud), Chanson de Gervalse (Auric), Orkest Franck Pourcel; Les mar- chés de Provence (Bécaud), Claude Pa rent; Moitié tol, moitié moi (Béart), Guy Béart; Alleluia (Bécaud), Claude Parent; Yes, my darling daughter (Lawrence), Me lancholy baby (Norton), Orkest Stanley Black; Istanbul (Kennedy), The Four Lads; Botch-a-me (Stanley), Rosemary Clooney; Nancy (v. Heusen), Frank Sina tra: Off shore (Diamond), The Plccollno (Berlin). Orkest Axel Stordahl; A. guy ls a guy (Brand) Doris Day; Jezebel (Shan- klin), Frankie Laine; She's funny that way (Moret), Jane Harvey; Ain't misbeha- vin' (Razaf), Shine (Mack), The Benny Goodman Sextet; At the mardi gras pa rade (Pollack), How high the moon (Le wis), Orkest Ray Anthony. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: V. d. Jeugd. (17.00) NTS: 17.30 Jeugdjourn. NTS: 20.00 Journ. en weer overz. AVRO: 20.20 Sportpanorama. 20.50 Hongaarse muz. 21.05 TV-documentaire. 21.35—22.00 Film. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'8 Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Bchoolradlo. 13.00 Gram. 13.30 V. d. boeren. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gram. 15.00 School- radio. 16.00 Hoorspelen. 17.00 VesperB. 17.45 Progr. voor oudere luisteraars. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.35 Sohotse dansen. 20.00 Gram. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Ork. cone. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. progr. 23.00 Gram. 23.30 Voordr. 23.45 Par- lem. overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06— 0.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.30 Nws. en gevar. progr. 14.00 Lichte muz. (Om 14.30 nws.). 14.45 V. d. kind. 15.00 v. d. vrouw. (Om 15.30 nws.). 16.00 Gram. 16.15 Rep. voetbalwedstr. 17.15 Gram. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Hoorsp. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.30 Nws. en verz. progr. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. muz. (Om 0.30 Nwb.)0.55—1.00 Nws. Nordwestrteutsclier Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 14.00 Ork. conc. 15.00 Operafragm. 18.20 VolkBmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Kamermuz. 20.00 Hoorsp. 21.00 Ork. conc. 21.45 Nws. 22.00 Gevar. muz. 23.10 Job, oratorium. 24.00 Nws. 0.05 Lichte muz. 1.00 Gevar muz Frnnkr(|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 1205 Ork. conc. 14.20 Gevar. muz. 15.10 Franse muz. 15.55 Gevar. muz. 22.36 en 23.10 Gram. 23.63—24.00 Nws. Brussel, 324 eh 484 in. 324 m. 12.00 Operettefragm. 12.30 Weerber. 12.56 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz 14.00 Schoolradio. 14.50 Or- ipel. 15.00 Ork. conc. 16.00 Koersen. 16.02 Eng. les. 16.17 Gram. 16.30 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boek bespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.30 Praatje. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Hoorsp. 21.15 Operettefragm. 22,00 Nws. 22.15 Praatje. 22.25 Gevar. muz: utt Ko rea. 2255 Nws. 23.00 V. d. zeelleden. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.13 Idem. 14.15 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 Gram. 16.03 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Operettemuz. 18.30 Jazz- muz. 19.30 Nws. 22.10 Gevar. muz. 22.65 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 our) o K h a &S S ej a tl c c 3 a£ Amsterdam onbewolkt zo 4 e 2 0 Den Helder mist ZO 4 8 3 0 Ypenburg mist W.stll 8 -0 0 Vlisslngen onbewolkt zzo 4 9 4 0 Eelde mist o 3 6 2 0.2 De Bilt onbewolkt zo 4 8 1 0 Twente mist zzo 2 8 3 0.1 Eindhoven onbewolkt w.stil 8 1 0 Z.-Limbura onbewolkt zo 3 8 3 0 Helsinki sneeuw no 9 -3 -7 0.5 Stockholm Bneeuw no 6 8 -2 0 2 Oslo sneeuw nnö 4 5 2 0.1 Kopenhagen geh. bew. o 12 7 3 0 Aberdeen geh. bew. zo 3 9 7 15 Londen mist w.stll 9 29 0 Brussel onbewolkt ozo 2 8 3 0 Luxemburg mist ono 3 6 0 3 Parijs zwaar bew.o 2 10 4 0 Bordeaux geh. bew. o 3 12 7 0.2 Grenoble zwaar bew.no 5 13 2 0 Nice half bew. n 6 17 7 0 Berlijn motregen no 4 3 -1 8.5 Frankfurt mist ono 2 8 2 2,4 München licht bew.z 2 6 -1 3 Zürich mist n 2 7 -4 53 Genêve zwaar bew.wzw 1 10 1 0 Locarno zwaar bew. zzo 2 12 1 0 Wenen onbewolkt zzw 3 10 2 0 Innsbruck zwaar bew.verand 4 0 0.3 Belgrado ml6t w.stil 11 3 7 Athene half bew. w.stil 12 0 Ajaccio licht bew.ono 5 16 2 0 Madrid regen zo 7 15 7 14

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2