Redt vrije landen voor derde maal, roept Spaak (NAVO) Amerika toe WEERBERICHT Oorlogsgevaar neemt af, maar economische dreiging gegroeid Bolletje Radiozegeltjes gaan verdwijnen, luisterbijdrage vooruit betalen ADVOCAAT VAN NAAM STAAT TERECHT ALS MOORDENAAR Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 17 NOVEMBER 1959 No. 29901 LEIDSCH Directeur: E. E. vaD Disüoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD Witte Singel 1, Lelden Giro no ö7055 Telefoon Directie en Ariminist.rflt.if»: 25041; Redactie 21507 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; £2.55 per maand; f0.59 per week Spaak heeft gisteren een beroep op de Verenigde Staten gedaan om „de vrije landen voor de derde maal te redden"; de secretaris-generaal van de NAVO zei dit op een plechtigheid te New York, waarop hem een onderscheiding werd uitgereikt voor zijn verdienste voor de vrije wereld. „Wij kunnen", zo zei hij, „met succes het hoofd bieden aan de economische dreiging van het communisme mits de vrije volken samenwerken. Het is betrekkelijk eenvoudig de strijdkrachten der vrije wereld te mobiliseren om het hoofd te kunnen bieden aan een even tuele aanval. Het is echter veel moeilijker om de vrije staten ertoe te krijgen ook op economisch gebied samen te gaan, want hier zoeken politiek nationalisme, egoïsme en illusie hun laatste toevlucht", aldus de Belgische oud-minister van Buitenlandse Zaken. Groot, opzienbarend initiatief nodig Spaak vervolgde: „Ik vraag mij af of dit voor Amerika niet het ogenblik is tot het nemen van een groot en opzien barend initiatief. Tweemaal hebben de V.S. de vrije wereld na de tweede we reldoorlog gered. De eerste maal ge schiedde dit met het plan-Marshall, dat de basis vormde voor de wederopbouw der vrije landen, de tweede keer met de oprichting van de NAVO, die ons in staat stelde onze verdediging in te rich ten voor het afslaan van een militaire aanval. Ik denk dat het noodzakelijk is dat de Verenigde Staten voor de derde maal handelen en dat dit snel dient te gebeuren. Het oorlogsgevaar neemt ge lukkig af, doch de communistische drei ging neemt toe", aldus Spaak. Hij voegde hieraan toe: „Ik deel ech ter niet de overtuiging van de heer Kroesjtsjef, dat de uiteindelijke over- Socialisten weigeren delegatie naar Kongo (Van onze correspondent in Brussel) Het Belgisch socialistisch partij bureau heeft gisteravond in een brief aan minister De Schrijver, de minister voor Kongo, een door de regering uitgewerkt compromis voorstel voor een nationale Bel gische Kongo-politiek afgewezen. Minister De Schrijver zal op vrijdag 20 november naar Leopoldstad vliegen om aldaar besprekingen te voeren met de inlandse politieke leiders en met de gouverneur-generaal dr. Hendrik Cor- nelis. De minister wenst in zijn vlieg tuig een delegatie van het Belgisch par lement mee te nemen en heeft voorge steld dat de Tweede Kamer en Senaat samen een delegatie van zes leden zou den vormen, welke delegatie de bespre kingen van de minister in Leopoldstad zal bijwonen. Het gesprek zal door de minister worden gepresideerd. Maar het socialistisch partijbureau weigert op dit verzoek in te gaan, op grond van de overweging dat het parlement zelf met de inlandse politieke leiders moet.pra ten en zelfs moet onderhandelen over de toekomstige banden van België en de Kongo. De socialisten deden door hun nieuw voorstel overigens een kleine stap in de richting van een vergelijk: zij ga ven hun idee van een ronde-tafelconfe rentie tussen het Belgisch parlement en de inlandse politieke leiders in Brussel niet op. Naar wij vernamen, zal minister De Schrijver in ieder geval deze week naar Leopoldstad vertrekken. Met de verkie zingen voor de gemeenteraden worden namelijk reeds op 5 december a.s. in en kele kiesdistricten van de provincie Leopoldstad begonnen. Zij zullen over het gehele grondgebied van de Kongo de gehele maand december in beslag nemen. In de meeste centra en zelfs in de Kongolese rimboe is de verkiezingscam pagne van de politieke partijen volop aan de gang. De leiders van de politieke partijen hebben gekleurde affiches met de portretten van hun kandidaten laten vervaardigen, opdat de analfabeten eveneens op hun lijsten zullen kunnen stemmen. Het systeem met de gekleurde foto's is zo georganiseerd, dat de stem ming volkomen geheim is en dat ook ongeletterden zonder hulp van een in landse of Europese functionaris hun stem kunnen uitbrengen. Het grote vraagteken is de houding van de revolu tionaire partijen, die verklaard hebben dat zij de verkiezingen zullen saboteren. Meer wind De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Matige tot krachtige en langs de Waddenkust af en toe harde wind tus sen zuidoost en oost. Vrij koud weer met vannacht temperaturen om het vries punt. Over het algemeen meer bewolking maar weinig of geen neerslag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 18 NOVEMBER Zon op: 8.03 uur; onder: 16.46 uur. Maan op: 19.22 uur; onder: 10.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.50 en 17.00 uur. Laagwater te 0.40 en 12.50 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's winning van het communisme onvermij delijk is, ook al moeten wij de kracht van onze tegenstander niet onder schatten". Spaak ontving zijn onderscheiding, een bronzen gedenkplaat uit handen van de gouverneur van de staat New York, Nelson Rockefeller. De onderscheiding wordt elk jaar toegekend door „Free- Conclusie contactcommissie „Renate Leonliardt" bevatte geen goud Er is geen enkele aanwijzing voor te vinden, dat de in 1917 door de Engelsen tot zinken ge brachte „Renate Leonhardt" ooit een lading goud zou hebben ver voerd. Dit is de conclusie waartoe een „con tactcommissie van drie" te weten de heren G. H. Hassink te Lochem, J. Kuyl te Gorinchem en C. Lof te Barneveld is gekomen na een omstandig onderzoek dat zij schriftelijk en voorts persoonlijk door de heer Kuyl heeft laten instellen in Bremen, Hamburg, midden-Duitsland en Mecklenburg in Oost-Duitsland. Con tact werd opgenomen met de voormalige eigenaars, reders, assuradeurs en allen, die maar iets van de „Renate Leon hardt" en haar lading konden hebben geweten. Er is geen enkele aanwijzing gevonden, die hoe dan ook maar iets zou kunnen staven van de beweringen indertijd gedaan door de heer P. Visser. Deze conclusie heeft de commissie thans in een omstandig rapport ter kennis ge bracht van 500 aandeelhouders van de Coöperatieve Bergingsvereniging „Re nate Leonhardt" u.a., gevestigd te Wijde- wormer. Het rapport is één aaneenschakeling van moeizame speurtochten, teleurstel lende antwoorden, schouderophalen voor de beweringen, welke de heer P. Visser heeft gedaan. De commissie besluit haar rapport met de mededeling, dat zij ook geen heil meer ziet in enig accountants onderzoek, temeer omdat een accoun tantsrapport in 1955 reeds heeft uitge wezen „dat de boekhouding van de heer Visser een chaos was". De gelden, bijeen gebracht voor zulk een accountants onderzoek, wil zij in de maand december terugstorten, waarbij zij de hoop uit spreekt, dat deze en gene aandeelhou der dit geld wil schenken ter bestrijding van de vele gemaakte onkosten. Zij laat evenwel de mogelijkheid over dit geld nog te besteden voor een onderzoek in Oost-Duitsland, zo men nog geloof hecht aan de bewering dat het scheepsjour naal daar terecht zou zijn gekomen. Samenvattend wekt het rapport echter niet de indruk, dat de commissie daarin nog iets anders dan alleen een „gat" ziet. dom House", een Amerikaanse particu liere organisatie, die is toegewijd aan de idealen van een vrije gemeenschap en gekant is tegen elke vorm van een dic tatoriaal bewind. Vliegtuigramp in de Golf van Mexico Het staat wel vast, dat alle 42 inzit tenden van een DC-7B van de „National Airlines", die in de nacht van zondag op maandag op een vlucht van Miami naar Los Angeles is neergestort in de Golf van Mexico, om het leven zijn ge komen. Tot dusverre zijn tien lichamen geborgen door de kustwacht. Het vliegtuig bevond zich boven open water en in helder vliegweer, tot het per radio meldde, dat het een zwaar wolken dek en een mistbank naderde. Het ont ving instructies om lager te gaan vliegen doch er werd daarna niets meer van het toestel vernomen. Het vliegtuig kwam terecht op een plaats waar 30 meter water staat. Sommige der geborgen lichamen hadden reddinggordels om, een aanwijzing, dat men aan boord ge weten heeft in een noodtoestand geraakt te zijn. Het vliegtuig vervoerde 37 pas- hagiers en 5 bemanningsleden. Israëlisch-Arabisch duel over de vluchtelingen De vertegenwoordigers van Israël en Libanon hebben gisteren in de speciale politieke commissie der Verenigde Naties een felle woordenwisseling gehad, waar in beide partijen elkander de schuld trachtten te geven voor het lot van het miljoen Arabische vluchtelingen, dat in 1948 gedurende de strijd tussen de jon ge staat Israël en zijn Arabische buursta ten, die poogden de nieuwe joodse staat te overweldigen, uit Palestina is ge vlucht. De Israëlische afgevaardigde voerden aan dat de vluchtelingen vrijwillig wa ren uitgeweken, nadat de Arabische lei ders er bij hen op aan hadden gedron gen uit Palestina weg te trekken, „ter wijl de Arabieren Israël van de kaart vegen". En de Libanees zei dat Israël de Palestijnse Arabieren „als vee" uit het land had verdreven. de échte eierbeschuit Een tragisch beeld van de ellende, welke het gevolg is van de ver scheurdheid der wereld. In het Nie mandsland tussen de grensposten van Oost- en West-Duitsland ver blijven drie Joegoslaven in de open lucht, die geen papieren hebben en derhalve door geen van de grens posten worden doorgelaten. Het Oosten liet hen gaan. maar het Westen liet hen niet binnen. Toen zij teruggingen, werden zij ook in het Oosten niet meer toegelaten. Met een klein vuurtje, gestookt van in Niemandsland gevonden hout, trachten zij zich warm te houden tot over hun lot zal zijn beslist Daily Herald" schrijft: Ierse samenzwering tegen Prins Charles De Daily Herald" beweerde van ochtend, dat de aangekondigde nieuwe veiligheidsmaatregelen rond de kostschool van Prins Charles in Cheam, verband zouden houden met een complot van Ierse extremisten om de Prins te ontvoeren. Uit Ierse bron zou namelijk zijn ver nomen, dat een fanatieke groep van door de politie gezochte gewapende Ieren zich los hebben gemaakt van het illegale Ierse Republikeinse leger en van plan zou zijn hun activiteit op de jonge Prins van Wales te richten. De politie gelooft niet, dat het plan reeds zijn staat van uitvoering heeft bereikt, maar men durft met de troonopvolger geen risico's te nemen. Het feit, dat onlangs gedu rende de duisternis personen zijn waar genomen, die rond de school scharrelden, was voldoende voor Scotland Yard om de bewaking te verscherpen. Recher cheurs hebben zich onder duizenden Ierse arbeiders gemengd om de beteke nis van een eventuele samenzwering te gen Prins Charles te onderzoeken. Een van de theorieën is, dat men Prins Charles In Londen als gijzelaar zou wil len vasthouden om de Britse regering te dwingen Noord-Ierland over te leveren aan de Ierse Republiek. Thans wordt elke bezoeker van de school aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. Zelfs het naambord van de school is verwijderd. De Ierse groep fanatici, die zich de „oorlogsstrijders van Ulster" noemt, is verantwoordelijk voor een aan tal gewelddaden aan de grens tussen Eire en Ulster, maar vele van hun grootscheepse plannen in het verleden liepen op niets uit. Twee vissers vermist Van Scheveningse treiler Sinds gistermorgen worden twee be manningsleden van de treiler SCH 210 „Alie", eigendom van de Verre Visserij Maatschappij te Scheveningen vermist, nadat zij door een ongeluk overboord waren geslagen. Men neemt aan dat de mannen, de 38-jarige gehuwde Leendert Roeleveld, vader van drie kinderen en de 33-jarige Martinus Hofland, die eveneens drie kinderen heeft, verdron ken zijn. De „Alie" zou gistermorgen, ongeveer 50 mijlen ten zuiden van Dunmore East (Ierland), beginnen te vissen. De netten werden uitgezet en toen een zgn. „vis- bord", waarvan er twee aan een net zit ten ontijdig over boord viel, werden de beide mannen meegesleurd. Er werd direct een reddingboot uit gezet. Men heeft echter niets meer van de mannen kunnen bespeuren, 's Mid dags werd het zoeken gestaakt. De „Alie" wordt over enige dagen in Sche veningen terug verwacht. Alles bij elkaar zal men naar schat ting dus f 1.200.000 per jaar kunnen be sparen. Gezien dit financiële voordeel voelt de minister er weinig voor met de invoering van deze wijziging te wachten tot de nieuwe omroepwet. Hij wil reeds eerder overgaan tot de wijziging van de „Radioluisterbeschikking 1950", waarin de inning van de luisterbijdrage wordt geregeld. Andere ivijze van inning Tweede en verdere radiotoestellen vrij In antwoord op een desbetref fende vraag uit de Tweede Kamer geeft minister Cals als zijn mening te kennen, dat een aanzienlijke besparing op de kosten van de inning der luisterbijdragen moge lijk is. Maar dan moet de wijze van inning ingrijpend worden ge wijzigd. De maandelijkse betaling zou dan in de eerste plaats moeten vervangen wor den door een jaarlijkse vooruitbetaling ineens. De radiozegeltjes zouden dus verdwijnen. Invoering van een systeem van vooruitbetaling, zoals dat thans reeds toepassing vindt bij de televisie en ook in het buitenland algemeen wordt gevolgd, zal het mogelijk maken de administratie van luister- en kijk geld op dezelfde leest te schoeien en op economische wijze te mechaniseren. Het zal ongeveer twee jaar duren eer zo'n rationelere werkwijze kan zijn doorge voerd. Maar volgens globale ramingen bespaart men daarmede zo'n 1.8 miljoen gulden per jaar. En deze besparing ver licht voor verreweg het grootste ge deelte de inningskosten van het luister geld, omdat het aantal luisteraars op dit ogenblik ruim vijfmaal zo groot is als het aantal kijkers. Bovendien wil de minister van tweede en verdere radiotoestellen, aanwezig in het gezin van de houder, geen luister bijdrage meer heffen, met dien verstan de echter, dat de autoradio's wel belast blijven. Naar schatting komen er dan zo'n 600.000 guldens minder in het laadje, maar de minister meent, dat het hier om een praktische noodzakelijkheid gaat. Op het ogenblik vindt namelijk op grote schaal ontduiking plaats, vooral van de heffing op tweede en verdere toestellen, omdat het vrijwel onmogelijk is een effectieve controle uit te oefenen op de aanwezigheid van deze toestellen, die voor een groot deel bestaan uit z.g. pockets en portables, welke gemakkelijk kunnen worden weggeborgen. Ook in het buitenland heeft men dergelijke maat regelen genomen. In het hoofdpostkantoor te Utrecht is gisteren de verkoop begonnen van de kinderpostzegels. Burge meester jhr. mr. C. J. A. de Ranitz was de eerste klant van mevrouw A. Jansonius-Kramer en het ver keer sbrigadiert je Hanneke Ravest die de zegels verkochten. Deense melk voortaan in bruine flessen De Deense huisvrouwen krijgen met ingang van deze week hun melk voort aan afgeleverd in bruine flessen. Een onderzoek in Deense zuivellabora- toria wees uit dat de melk door invloed van het licht in de blanke flessen 79 procent van het vitamine c-gehalte ver liest. In de nieuwe lichtgewicht flessen van bruine tint verliest men slechts 1,3 procent. Ex-Gestapoleider dr. Herbert Zimmermann beschuldigd van meer dan honderd moorden Ondenkbaar dat bij zich „eruit werkt" (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse stad Bielefeld begon gisteren het proces tegen een jurist van naam, dr. Herbert Zimmermann uit Hamm, die van 1935 tot het einde van de oorlog voor de SS, de Gestapo en de Sicherheitsdienst heeft gewerkt. Als leider van Gestapo en SD in de Poolse stad Bialystok wordt hij verantwoorde lijk geacht voor niet minder dan hon derd moorden, die einde 1943 en begin 1944 in deze stad zijn gepleegd. Het wordt ondenkbaar geacht, dat de gladde Zimmermann, die alle kneepjes van het advocatenvak door en door kent zich eruit zal weten te werken, door de verantwoording naar hogere machten dan hjj destijds was te schuiven. Men heeft waterdicht kunnen vaststellen, dat alleen hij in een periode van twaalf maanden in 1943 en 1944 de Gestapo en de SD in Bialystok opdrachten kan heb ben gegeven. Zimmerman was laatstelijk een geze ten burger in Hamm. Hij had hier een drukke advocatenpraktijk in slechts twee jaar tijds opgebouwd. Daarvóór kan hij terugblikken op een zeer rumoe rig bestaan. Als 30-jarige pas afgestu deerde jurist te Maagdenburg meldde Zimmermann, die koste wat het kost carrière wilde maken, zich bij de SS In 1937 werd hij, 32 jaar oud, Gestapoleider te Münster, van 1940 tot 1943 was hij in deze functie te Bremen aan de gang, in 1943 verhuisde hy naar Bialystok in het door de Duitsers bezette Polen. Toen een jaar daarop de Russen de plaats veroverden liet hij vlak voor de Russi sche bezetting honderden mensen execu teren In de laatste jaren van de oorlog was Zimmermann SD-leider, ondermeer te Baden in Zuid-Duitsland. Nazi-van-het-laatste-uur Het idealisme van de nazi's zat Zim mermann blijkbaar diep in het bloed, want in april 1945 schaarde hij wat andere SD-bandieten om zich heen en verschanste zich in een eenzame berg hut aan het Schluchmeer in het Zwarte Woud: de nazi van het laatste uur Zimmermann was van plan een zoge naamde Wehrwolf-organisatie op te bouwen en daarmede de strijd voort te zetten.... De Fransen hadden met dit geval evenwel weinig moeite en Zimmermann werd al spoedig gearresteerd. Hij ont vluchtte in 1946 en ging naar de door de Russen bezette zone van Duitsland.. Het was hier, dat Zimmermann een tweede carrière, ja, een tweede leven wilde beginnen. Het beroep jurist had hij toen afgeschreven. Hij wilde van onderop aanvangen en werd, zijn naam getrouw, gediplomeerd timmerman met echte diploma's op een valse naam. Later vluchtte hij naar West-Duitsland, waar hij te Hagen een middelbaar tech nische school bezocht en het bracht tot bouwkundig tekenaar. In 1953 viel hij onder de amnestie en meende hij zijn echte naam en titel weer te kunnen ge bruiken. waarna dr. Herbert Zimmer mann in volle glorie te Kiel als advocaat een praktijk begon. Maar in 1954 achtervolgde het nazi verleden hem opnieuw hy werd ver antwoordelijk gehouden voor de executie te Freiburg in Zuid-Duitsland van een politiecommissaris. Het proces eindigde met vrijspraak wegens gebrek aan be wijs. Waarna Zimmermann Kiel verliet en zijn tenten opsloeg te Hamm. En daar heeft hij twee jaar lang de vruch ten van de Duitse welvaart mee mogen eten Tot in het begin van dit jaar het proces te Ulm tegen enkele SD- en Gestapo-leiders zijn naam weer in het middelpunt bracht. Einde maart j.l. was de zaak tegen hem rond: beschuldigd van honderd moorden kon hij eindelijk worden gearresteerd. Goede advocaten praktijk of niet Voor dezelfde rechter Gisteren stond Zimmermann voor dezelfde rechter voor wie hij enkele maanden geleden nog gestaan had als advocaat. Hij ontkende het bevel tot het vermoorden van de meer dan 100 men sen uit Bialystok onder wie 20 vrouwen, te hebben gegeven en vroeg om begrip voor de situatie, waarin men in 1944 stond De president van de rechtbank zei daarop: „Van diverse getuigen weten wy dat een ondergeschikte van U het des tijds nooit gewaagd zou hebben om het bevel tot de executie op eigen houtje te geven, daarvoor was dr. Zimmermann een veel te gevaarlijke en gevreesde chef". Het bleek, dat de meer dan 100 mensen op 15 juli 1944 met vracht wagens uit Bialystok waren gereden: als vee werden zij uit de auto's getrapt, waarna zy met machinepistolen werden vermoord.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1