LaaSsfe nieuws „Crescendo" in dienst van het ernstig geleide amateurisme Frontale botsing op Voorsckoterweg Gezellig padvindstersverblijf in Leiden-Noord nu in gebruik MAANDAG 16 NOVEMBER 1959 Zal het een leidende rol gaan vervullen Als voorzitter van de Leidse Mondaccordeon Orkestvereniging „Crescendo", kon je heer A. J. v. d. Kwartel in het volle Antoniusclubhuis melding maken van een gunstig verlopten jaar, met als hoogtepunt in muzikaal opzicht het fraaie acces van de verovering van een prys van 336 p. op het Bondsconcours in Baarn. Hü stelde nadrukkelyk Crescendo's plaats en betekenis vast in de ordening van het ernstig geleide amateurisme. De heer v. d. Kwartel lanceerde het idee om 5 mei 1960, ter gelegenheid van het 3de lustrum in de ry der Bevrijdingsfeesten, een algemene manifestatie van zoveel mogelijk amateursverenigingen op te letten, welk voorstel wij mitsdien aan de aandacht van geïnteresseerden onderwerpen. en mej. De Braak. De dirigent zag zich met een andere verrassing vereerd. Het bestuur ijvert voor instrumenta riumvernieuwing door geleidelijke invoe ring van éénstemmige melodica, een mondaccordeon met een dubbelakkoords- jlavier. Ten slotte weid meegedeeld, dat j)e Comejo's" onder K. de Jeu, wier op deden viel tussen concert en bal, hun medewerking schonken „in het belang tan de muziek". De voorzitter van de Bond van Mond- jccordeon Verenigingen, de heer J. Versloot, zag het verenigingswerk door reredeling van de vriendschapsbanden van de muzikaliteit tweeledig be id. Hij vergeleek de positie van het mondaccordeon tussen nu en 30 jaar ;eleden. Toen een kinderverjaars cadeau van inferieure kwaliteit, niemand die voor het instrumentje muziek wilde schrijven. Nu is het technisch geperfec- iioneerd en beschikt het al over een Kker repertoire. Bovendien wordt door ie bespelers het club- of het orkestver- band begeerd. De beschermheer, dr. Pleiter, heeft daarna nog gesproken om aan 1961 te herinneren, als „Crescendo" 10 jaar bestaat. Het wx>rdt dan een groot feest in Leiden, waar gasten uit verschillen de landen aan te pas zullen komen. Hij riep uit de zaal gegadigden op voor een Dames-comité om het daartoe nodige voorbereidende extra-werk te kunnen opvangen. Mevrouw Pleiter, alsmede mevr. Van Strien, als echtgenote van de dirigent, lijn op het podium geroepen om een boeket in ontvangst te nemen, hetgeen regens hun heel bijzondere verdiensten ook het geval werd met mevr. Van Wijk Zondagmiddag heeft op de Voorscho- lerweg, onder de gemeente Leiden een trij ernstige botsing plaatsgevonden, waarbjj verschillende personen gewond werden, een auto geheel vernield en een indere ernstig beschadigd. Uit de richting Voorschoten n&derde een auto, bestuurd door een 21-jarige militair uit Amsterdam met een snel heid van ongeveer negentig kilometer. Deze auto begon plotseling te slinge ren, waarop de bestuurder de macht over het stuur kwijt raakte, en de auto op de linkerweghelft terecht kwam waar ren nagenoeg frontale botsing ontstond met een personenauto .bestuurd door een 17-jarige man uit Alphen aan den Rijn. )e eerste wagen sloeg over de kop waar- Hj de bestuurder naar buiten geslingerd ;erd en in het grastalud terecht kwam. De auto werd geheel vernield, terwijl de iweede wagen aan de voorzijde zwaar beschadigd werd. De inzittenden van de tweede wagen kwamen er ook niet zo best af; de bestuurder kreeg een hersen schudding en klaagde over pijn in de borst, een vijftigjarige man, die naast hem zat had bloedende wonden in het jezicht, de echtgenote van de bestuur- ier, die achterin zat klaagde over hevige pjjn in haar been. De militair liep een shock op. Allen werden naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Beurtvaartjubliuem van de heer J. J. v. d. Eist Zaterdag vond in intieme kring de huldiging plaats van de kantoorchef te Leiden van de Amsterdam-Leiden beurt- raartcombinatie Groenewegen-v. d. t-v. d. Schuyt (G.K.S.), de heer J. J. v. d. Eist, die op 1 november j.l. veer tig jaren in het beurtvaart bedrijf werk- raam was. Gedurende een groot aantal jaren was heer v. d. Eist werkzaam op het kan toor van de fa. Boelhouwer, Kruyswijk en Balhuizen te Amsterdam. In 1941 werd hij belast met de leiding van het kantoor Van der Kwast in Leiden en toen in 1949 de kantoren van de drie beurtvaartdiensten op Amsterdam wer den samengevoegd, werd hij gekozen tot kantoorchef van de combinatie te Lei den, in welke functie hij ook thans nog werkzaam is. Tijdens de hem door de drie directies aangeboden feestmaaltijd bleek, hoe zeer lijn werkzaamheid als vertrouwensman van de drie voorheen concurrerende on dernemingen wordt gewaardeerd. Namens het bestuur van het Neder- landsch Binnenvaart Bureau overhan- de voorzitter, de heer P. Balhui zen, de heer v. d. Eist de verguld-zilve- fen legpenning met oorkonde voor zijn veertigjarige trouwe dienst in het beurt- vaartbedrijf. Uiteraard gingen de geluk wensen vergezeld van verscheidene ge schenken. MARKTBERICHTEN KATWIJK AAN DEN RIJN, 14 novem ber Groenteveiling: Waspeen Al 7.80 930; A2 5.40—7.40; BI 8.20—9.80; B2 1.70 -2.20; Cl 4.70; C2 3.40—4.10 per kist; bloemkool Al 64; A2 16—49; B2 21—38; andijvie I 2227; Idem 2 1617; groene- »ool 2 15; knolselderij 728. Aanvoeren: bloemkool 1000 stuks; waspeen 45.000 kg, waarvan 30.000 kg voor export werd verkocht. ROTTERDAM, 16 november Vee markt: Aanvoer In totaal 2434; vette «oeien en ossen 1471; varkens 963. Prijs in j-ts per kg: vette koelen 295320 le kw., 270—295 2e kw., 260270 3e kw.; varkens dev. gew.) 182; 179; 175. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Antonius Stephanus, zn v. M. de Jong en J. van Es: Wilhelmus Wlllebrordus, zn B, C. Mooijekind en G. W. van Schep pen; Johannes Jilles zn v. J. v. Duijn vn L. j. Wetselaar; Jannetje, dr. v. G. van ben Bogaard en S. H. W. Niehot; Marijke Johanna, dr v. J. M. Schoneveld en G. J. Ravensbergen- Katharina Jacoba Ma- "a Magdalena dr v. C. Beerenfenger en A M. van Rijt; Ingrld, dr v. H. Stoute H. van Steenis; Peter Laurus, zn v. L. van Ee en J. W. Corba; Bern ar dus Jo hannes Laurens zn v. L. J. B. Gulde- toond en C. D. M. Hoogkamer. OVERLEDEN: H Devilee. 74 Jr. man; W. van der Ploeg, 73 jr, man. Het muziekprogramma bestond uit twee marsen van P. T. de Kort, het concoursnummer ..In the Valley", een parafrase van Boeildieu's „Kalief van Bagdad" en de Luna-wals van Lincke. Van Strien heeft er alles opgezet om. bij een keurig blijvende discipline, de toon in zijn orkest licht, klankrijk, zuiver en beschaafd te houden. In de concours- Fantasie bleek al hoe zorg werd besteed aan nuanceren van de melodie in zachte toonligging. Ook aan inscherpen van de muzikale aanvoeling. We gaan nog niet zover ook het klassikaal-muzikaal gevoel daaronder te verstaan, want als compo sitie slaan we die Fantasie niet zo erg hoog aan, wel wat ervan gemaakt is. De Kalief was als geheel bezien ook een knappe prestatie, waarin ook het onder steunende instrumentarium van o.a. gitaren en balg-accordeons een goede klank liet horen. Wel moest er eens een vervroegd inzetje, een of ander natril- lertje en meer geconstateerd worden. De beproefde samenwerking was in de wals in het geheel niet minder. Alleen vroegen we ons af of die in Weense geest gedrenkte wals uit de operette Frau Luna nu wel aangewezen was om voor zo'n heterogene orkestsamenwerking be werkt te worden. Wij menen van niet. Behalve uit koor en symfonie-orkest wil len we de wals uit alle muziekcombina- ties zien verdwijnen, o.m. ook van het blaas-repertoire. Het is een zaak van fijngevoel in de muzikale verantwoor ding Daar moet het heen, daar gaat ook „Crescendo" wel heen als het met tertijd, waar het nu op lijkt, een leiden de rol vervullen gaat. V. „Thanksgiving-day" in Pieterskerk Voor de Amerikanen in Nederland en hun Hollandse vrienden zal een kerk dienst ter gelegenheid van „Thanks- giving-day", op 26 november, des mor gens 11 uur, in de Pieterskerk worden gehouden. Deze dienst, die toegankelijk is voor alle gezindten en elk jaar onder auspi ciën van de U.S. Educational Founda tion wordt gehouden, zal worden geleid door een Fulbright-professor. Studenten die in het kader van het Fulbright-uit- wisselingsprogramma in Nederland stu deren zullen gewijde muziek ten gehore brengen. De Amerikaanse ambassadeur in Ne derland, de heer M. Philip Young, zal een welkomstrede houden. KLAVERJASSERS VIERDEN FEEST. Ter gelegenheid van het 10-jarig be staan van de klaverjasclub S.L.F. werd zaterdag in de Kleine Burcht een feest avond gehouden. Voorzitter J. Kwestro memoreerde in het kort het ontstaan van deze vereni ging. De heer De Wagenaar fungeerde zes jaar als voorzitter. Hierna werd deze functie overgenomen door de heer J. Kwestro. In het tweede jaar werd deelgenomen aan de competitie. Thans spelen nog steeds 38 leden voor de SL.F. Voorzitter van de feestcommissie, de heer C. J. van Bemmelen huldigde het bestuur en bood enkele geschenken aan. Met een gevarieerd programma hebben de talrijke aanwezigen zich kostelijk ver maakt. Belastingambtenaren deden vaardigheidsproeven De Personeelsvereniging van de Fis- cus-ambtenaren uit Leiden „De Sleutel ring", heeft in een der zalen van „Het Gulden Vlies, de behaalde diploma's en insignes uitgereikt aan de geslaagden voor de Financiën-Vaardigheidsproeven. De proeven werden begin september gehouden en hielden allerlei takken van sport in. De bijeenkomst werd geopend door de heer F. W. ter Schiphorst, die in het bijzonder welkom heette de directeur van 's Rijksbelastingen, de heer Hf A. Cadée uit Utrecht, de personeelsconsu lent van het ministerie van Financiën, de heer J. Hut, de heer J. Schoorl, voorzitter van de federatie van perso neelsverenigingen en enkele hoofden van dienst uit Leiden. Nadat enkele sprekers het woord hadden gevoerd werden de diploma's en de insignes uitgereikt door de heer Ca dée en de heer Schoorl. Na de pauze werden de Finva film '59 en de officiële film van de Europese Atletiek-kampioenschappen vertoond. De wisselplaquette, beschikbaar ge steld door de hoofden van dienst uit Leiden, is dit jaar gewonnen door het personeel van het Ontvangkantoor der Invoerrechten en Accijnzen. De 2e prijs was voor de Insp. Reg. en Sue. De namen der geslaagden luiden: le keer; W. Bosma, W. F. Briel, W. J. Hobbelen, S. Onrust, J. Schipaanboord en J. P- Verwijs; 2e keer; H. A. den Besten, L. de Jong, D. Kikkert, D. Roe- landse en J. A. Zwarts; 3e keer:, mej. T. Diersma. mej. A. Dubbeldam, A. D. v. Duyn en P. G. Redegeld; 4e keer: mej. A. Breedijk, mej. C- v. d. Ende en J. C as telen. 5e keer: W. Brussee, J. v. d. Lelie, J. M. A. Masurel, J. Miedema, en C. M. F. Pleyte. OPBRENGST KLAPROOSCOLLECTE De zaterdag gehouden straatcollecte i.v.m. de klaproosdag heeft f. 538,20 op gebracht. Belangrijk minder dan vorig jaar, hetgeen waarschijnlijk te wijten is aan het gebrek aan collectanten. ACADEMISCHE EXAMENS. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. pedagogiek mej. C. M. J. van SLaay (Den Haag); doet. ex. Franse taal- en letterkunde de heer D. Eringa (Oegstgeest)prop. ex. God geleerdheid mej. W. Soer (Rotterdam) en de heer J. A. Nienhuis (Utrecht); semi-artsex. mej. P. G. M. Schrama (Rijswijk) en de heer D. Schurer, (Oegstgeest); artsex. mej. J. A. Voor winden en de heer W. Oh. P. Geldof (Rijswijk). Aanrijding op „beschermde" oversteekplaats Zaterdagavond omstreeks halfacht zijn op de met knipperbollen bescherm de oversteekplaats op het Levendaal twee voetgangers aangereden door een personenauto uit Katwijk. Het waren een 73-jarige man uit de Langestraat met zijn 76-jarige zuster. De automo bilist zag de voetgangers te laat, remde toen weliswaar kraohtig, slipte en kon een botsing niet voorkomen. De man kreeg een linkerbeenbreuk en de vrouw een gecompliceerde linkeronderbeen- breuk. Beiden zijn naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. OEGSTGEEST Auto sloeg na frontale botsing over de kop Zondagmorgen omstreeks 10 uur heeft op de Hoofdstraat ter hoogte van de Wasbeekerlaan in Sassenheim een fron tale botsing plaats gehad tussen twee personenauto's. Een auto bestuurd door een inwoner van Oegstgeest reed, komen de uit de richting Leiden op de midden- baan. Een auto bestuurd door een in woner van Wieringermeer kwam uit tegenovergestelde richting en zou niet voldoende rechts hebben gereden. Een botsing was onvermijdelijk. De auto uit Oegstgeest schoof over de linkerweghelft en belandde in een sloot. De andere Er is in Leiden-Noord alweer een jeugdhonk in gebruik genomen! De pad vindsters van het Vowenavendel, d.w.z. de meisjes van veertien tot en met zes tien jaar, kunnen nu elke zaterdagmid dag bijeenkomen in een kelderverdieping van de flatwoningen op de hoek van de Alb. Agnesstraat en de Willem de Zwij gerlaan. Eergisteren heerste er een grote drukte in dit kleine maar bijzonder aar dig ingerichte vertrek. Tot degenen, die een kijkje kwamen nemen, behoorde ook de districtscommissaresse van het Ned. Padvindsters Gilde, mevrouw L. Groen- v. d. Vijver. Deze sprak er haar grote vreugde over uit, dat de padvindsters dit honk van de gemeente hebben ge kregen. Gekregen, omdat de gemeente nog geen huurprijs heeft gezegdI Een gezellig hoekje in het nieuwe padvindstersverblijf (Foto L.D./Holvast) Mevrouw Groen zei, dat de meisjes deze toewijzing als een grote eer moe ten beschouwen, maar er goed aan doen zich te realiseren, dat zij een onderdeel blijven van het grote geheel. Namens de afdeling bood zij een gildevlag aan. Een bal werd eveneens aangeboden. Dr. P. L. Schoonheim wenste mede namens de Leidse Jeugd Actie de meisjes een goed en prettig verblijf in het nieuwe jeugdhonk toe. Dat behalve de meisjes ook de twee leidsters, de dames A. M. L. de Koning en T. Sira, zeer ingenomen zijn met de toewijzing van de gemeente spreekt vanzelf! Loenik III seint niet meer Het radiocontact met het Russische ruimtestation Loenik III bestaat niet meer, aldus heeft de Russische geleerde prof. Leonid Sedof medegedeeld in een artikel in de Prawda. Hy meent dat de Loenik III door een meteoriet is getrof fen. wagen «loeg over de kop en schoof naar de rechterzijde van de weg. De bestuur der van laatstgenoemde auto raakte be kneld, maar had wonderlijk genoeg geen schrammetje. Ook de inwoner van Oegstgeest werd niet gewond. Ds. J. OVERDUIN BEROEPEN. De Geref. Kerk alhier heeft in de va cature van wijlen ds. J. Eringa een be roep uitgebracht op ds. Overduin, ge reformeerd predikant te Veenendaal. VOORSCHOTEN RAADSAGENDA De gemeenteraad van Voorschoten zal vrijdag 20 november a.s. 's avonds om 8 uur vergaderen. De agenda vermeldt een aantal belangrijke punten als: Beschikbaarstellen krediet voor aan leg dienstgeleddingen in het uitbrei dingsplan .Adegeest", reconstructie Oranjeplein (in de vorige vergadering na discussie voor nader onderzoek te ruggenomen), wijziging raadsbesluiten betreffende bouw Prot. Chr. Bejaarden centrum. beschikbaar stellen van kre dieten voor het maken van besteksklare plannen voor de bouw van bejaarden- en etagewoningen in Vlietwijk II. het doen ontwerpen van een plan voor öe bouw van een gymnastieklokaal annex instructiebad en badgelegenheid, vast stelling uitbreidingsplan in onderdelen Vlietwijk II, voorstel inzake wijziging welstandstoezicht, vaste geldlening van f. 151.000, aangaan van transacties met de Stichting voor invalide padvinders te Wassenaar. St.-Nicolaaswandeltocht WANDELSPORTVERENIGING „DE ZWERVERS" Zaterdag 21 novèmber a.s. organiseert de WSV „De Zwervers" onder auspiciën van de NWB-ZHWB .wederom haar tra ditionele Sint-Nicolaaswandeltocht te Voorschoten e.o. De start heeft plaats bij het Bondsgebouw naast de R.-K. kerk. Sint-Nicolaas zal ook dit jaar weer persoonlijk aanwezig zijn en aan de deelnemers een surprise uitreiken. Bo vendien ontvangen de deelnemers een fraaie medaille als herinnering, terwijl voor de groepen een speciale groepsprijs beschikbaar wordt gesteld. De starttijd is tussen 14 en 15.15 uur.' De afstanden bedragen 5, 10 en 15 km. Het geheel zal muzikaal worden opgeluisterd door de Muziekvereniging „Sint Laurentius" uit Voorschoten. De Voorschotense Mid denstandsactie 13" verleent eveneens medewerking. WASSENAAR „Wassenaar" nam afscheid van de oud-secretaris Zaterdagavond heeft het bestuur van de S.V. „Wassenaar" aan de heer H. Rem merswaal, die enkele maanden geleden zijn functie van secretaris neerlegde, en zyn echtgenote in het clubgebouw een feestelijke afscheidsreceptie aangeboden. In vele toespraken werd de heer Rem merswaal dank gebracht voor het werk, dat hij gedurende bijna 25 jaren voor de vereniging heeft verricht. Namens het bestuur spraken voorzitter J. Kagie en penningmeester N. v. d. Noort woor den van bijzondere dank. Namens eén uit leden en donateurs gevormd comité werd het woord gevoerd door de heer C. G. van Wissen, die uit naam van leden en donateurs een afscheidsgeschenk aanbood: een televisietoestel. Oud-functionarissen van de vereni ging stelden vervolgens de verdiensten van de scheidende secretaris in het licht. Herinnerd werd o.m. aan zyn ini tiatieven tot het oprichten van de jeugdafdeling en na de oorlog van de zaterdagmiddag- en de honkbal-afde ling. Het Wassenaars Sportcontact werd vertegenwoordigd door de heer en me vrouw van Veen en de heer Rijpstra; ook zij boden de heer Remmerswaal een geschenk aan. Het clubgebouw was voor deze ge legenheid fraai versierd met bloemen en gekleurde lampjes. Koperen chef-kok in kasteel Oud-Wassenaar De heer J. C. Swidde, chef-kok van Kasteel Oud Wassenaar, is gistermid dag in het kasteel, in tegenwoordigheid van alle personeelsleden en enkele an dere belangstellenden hartelijk, gehul digd ter gelegenheid van zijn 12%-jarig jubileum in dit hotel. In 1947 werd de heer Swidde aangesteld als garde- manger en eind 1955 volgde hij de heer Verwey op als chef-kok. De jubilaris en zijn echtgenote werden verrast met en kele fraaie geschenken. Directeur G. de Graaf overhandigde hem een fraai pols horloge, een Delftsblauw herinnerings bord en de medaille met oorkonde voor 12'/2-jarige trouwe dienst van de Horecaf Namens net personeel bood chef-patis sier J. W. Magrijn hem een vulpenset aan. En de leveranciers verrasten de ju bilerende chef met een tafelaansteker. Er was daarna voor ieder gelegenheid de jubilaris en zijn echtgenote persoonlijk geluk te wensen. Ook de eigenaar van het kasteel, de heer L. Thurkow en zijn echtgenote kwamen hun felicitaties aan bieden. Het buffet dat voor deze feestelijke gelegenheid was ingericht, was versierd met een fraai werkstuk van patissier Magrijn, als symbolische voorstelling van het werk van de chef-kok. De witte koksmuts ontbrak op dit sierstuk evenmin als het kookboek en de garneerspuit. En ook de auto van de jubilaris was in fraaie lijnen in beeld gebracht. Sint Nicolaas kwam Al was er dan, met het oog op de hoge ouderdom van de Sint minder ceremo nieel vertoon dan in andere jaren, de Wassenaarse jeugd heeft zaterdagmid dag toch haar hartewens in vervulling zien gaan: Sint Nicolaas kwam in hoogst eigen persoon naar het dorp om luister bij te zetten aan de actie van de Wasse naarse Middenstand. De Sint arriveer de in de Van Zuylen van Nijeveltstraat per auto en stapte over in een door twee schimmels getrokken rijtuig, waarin hij een rondrit door het dorp maakte. Twee zwarte Pieten strooiden onderweg peper noten en waardebonnen. Het werd een triomftocht. In de Langstraat verscheen de Sint op een balkon, om alle belangstellenden toe te wuiven. In de Langstraat. School straat en omgeving werd de nieuwe feestverlichting ontstoken: slingers met vele honderden gekleurde lampjes, die zig-zag over de weg opgehangen de win- I keistraten een feestelijk aanzien gaven. I Leidse raad hijeen Restauratie „De Heesterboom" Twee dagen voordat de Leidse raad zich zal zetten aan de behandeling van de gemeentebegroting voor het ko mende jaar een behandeling, welke vermoedelijk drie of vier dagen in be slag zal nemen kwam de raad on der leiding van de voorzitter, jhr. mr. F. H. van Kinschot, hedenmiddag bij een. Alvorens de voorstellen in behande ling kwamen, werd ir. H. J. Kuiper, als nog met ingang van 1 november j.l. be noemd tot tijdelijk leraar in de wiskunde aan het Rembrandtlyceum. Eervol ont slag werd verleend aan mej. W. M. Mourik en de heer G .J. Beumer, resp. onderwijzeres aan de openbare sohool aan de Lorentzkade en hoofd van de openbare school aan de Storm Buysing- straat. Een aanvullend krediet van f 4.400 werd verleend voor het treffen van voor zieningen aan het schoolgebouw aan de Itfoommarkt. Medewerking zal de raad verlenen aan het verbeteren van de elek trische installatie van de r.-k.-school aan de Lusthoflaan 2, idem aan het ver vangen van meubilair van deze school, aan het stichten van een gymnastiek lokaal t.b.v. het r.-k.g.l.o. in zuidwest en aan de uitbreiding van de school voor woonwagenkampkinderen met een klas voor zeer jeugdige kinderen Een vergoeding in de kosten voor de beloning van vakonderwijzers bij het bijzonder BLO over 1956 werd vastge steld, idem van de voorschotten op de exploitatievergoeding van bijzondere kleuterscholen over het jaar 1959. Stoffelijk overschot van debiele jongen gevonden BIJ STATION NOORDWIJKERHOUT Vanmiddag omstreeks een uur is langs de spoordijk te Noordwijkerhout, ongeveer 400 meter ten noorden van het station „Piet Gijzenbrug", het stoffelijk overschot van een jongeman gevonden. Het signalement van deze jongeman komt overeen met dat van de debiele jongen, die op 7 oktober van dit jaar uit de „Mr. Dr. W. van den Berghstich- ting" te Noordwijk is weggelopen. De identificatie, die volkomen zekerheid hieromtrent moet. brengen, werd in de loop van de middag uitgevoerd. Premie kinderbijslag Vi procent hoger Met ingang van I januari a.s. „DE HEESTERBOOM" Bij de behandeling van het voorstel een bedrag van f 50.000,ook de eigenaar, het Rijk en de provincie dra gen bij beschikbaar te stellen ten behoeve van de restauratie van de molen „De Heesterboom" aan de Haagweg, maakte de heer Van Weizen (CPN) be zwaar, dat de gemeente hier een sub sidie verleent voor de restauratie van een particulier eigendom. Spreker vroeg zich af of dit geen precedent vormt bij zich in de toekomst voordoende omstan digheden, waarbij ook sprake is van een zeldzaam particulier bezit. De heer Woudstra (Prot. Chr.) ver wachtte, dat het verlenen van een der gelijke subsidie tot een hoge uitzonde ring blijft behoren. Wethouder Jongeleen wees er in zijn antwoord op, dat het hier een zeer fraai exemplaar van molenbouw betreft en dat B. en W. hier de figuur: dat de ge meente een particulier eigendom res taureert, bij hoge uitzondering accepte ren. Conform wordt dan besloten. BEBOUWING STATIONSPLEIN By het voorstel de beslissing op het ontwerpen tot herziening van het wederopbouwplan „LeidenStations plein te verdagen, vroeg de heer Van Dijk (KVP) hoe lang het nog duurt voordat er tekening komt in de bebou wing van het Stationsplein. Wethou der Jongeleen antwoordde „dat de onderhandelingen nog gaande zyn". De raad moet nog even geduld heb ben. Conform besloten. Ook alle overige door ons reeds ge publiceerde voorstellen werden hierna z..h.s aangenomen, zodat de raad reeds om 2.50 uur klaar was met de behande ling van deze agenda. (Van onze redactie) De premie voor de kinderbijslag zal met een half procent worden verhoogd. Oorspronkelijk had het in de bedoeling gelegen de premie met. 1 procent te ver hogen, maar nadere berekeningen ten aanzien van de reserves en opbrengst van het kinderbijslagfonds hebben tot bovenvermeld resultaat geleid. Voor het bedrijfsleven is dit dus een voordeel. Zoals men weet is de premieverhoging nodig in verband met de uitkering van hogere kinderbijslagen ter compensatie van de melkprijsverhoging met 2 cent op 1 januari a.s. Twee Haagse dames in Frankrijk omgekomen By een ongeluk te Coyolles in Frank- ryk by Laon, zijn gisteren twee Haagse dames om het leven gekomen. Zy zaten in de auto van de in Den Haag woon achtige ingenieur B., de zoon van één van de slachtoffers. De auto is, onder weg tussen Parijs en Brussel, geslipt by een inhaalmanoeuvre, waarna het voer tuig tegen een ry bomen langs de weg is gereden. De twee dames werden op slag gedood, de bestuurder is ernstig gewond opgenomen in een ziekenhuis te Villers Cotterets. BEURSOVERZICHT Weinig invloed der discontoverhoging Amsterdam, 16 november De verhoging van het officiële wissel disconto, ingaande vandaag, door de Ned. Bank van 2 3/4% tot 3%%, had slecht®- geringe invloed op de koersvor- ming van de aandelen en de staatsobli gaties. Deze maatregel werd genomen ter bestrijding van de kredietvraag en zal tevens een remmende invloed uit oefenen, op de uitzetting van de Neder landse gelden in het buitenland .aldus de beurs. De koersen van de internationale waarden lagen slechts een weinig onder het slotniveau van vrijdag j.l. Ook op de obligatiemarkt viel de koersdaling heel meer. Volgens de beurs was de discon toverhoging reeds in de koersen verdis conteerd. Duitsland had belangstelling voor Kon. Olie. De koers schommelde rond de f 154,20, tegen vrijdag j.l. als slotprijs f 154.50, terwijl de laagste notering van de ochtendhandel van vandaag f 153 was .Voor Zwitserse rekening werd Phi lips uit de markt genomen bij een ge middelde prijs van circa 687 tegen een vorige slotprijs van 688%. Unilever op 695 circa 2 punten lager, terwijl Aku op liep van 384 tot 385 3/4, tegen vrijdag 287%. In de scheepvaartafdeling waren de koersen eerder iets hoger evenals in de cultuurafdeling. Voor de obligatiemarkt bestond er vandaag meer belangstel ling dan de laatste weken het geval is geweest. Grote fluctuaties kwamen niet voor. WISSELKOERSEN Amsterdam, 16 november. Londen 10.57%10.57%; New York 3.77%—3.77%; Montreal 3.97—3.97%; Parijs 76.85—76.95; Brussel 7.54%— 7.54%; Frankfort 90.45—90.50; Stock holm 72.83—72.88; Zürich 86.98%— 87.03%; Milaan 60.79%—60.84%; Kopen hagen 54.68%—54.73%; Oslo 52.83— 52.88; Wenen 14.56%14.57%; Lissabon 13.18%—13.20. Beurs van Amsterdam Maandag 16 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100% lOOft Néd '59 4% 100% 100ft Ned '59 4% 98& 98 ft Ned. '53 3% 94{g 94% L Grootboek obl. 3% 77 77% Ned '47 3% (3) 92 92GL Ned '51 3% Sed '53 (3%) 94V4 93% Ned '56 3% 95% 93% Ned '48 '3% 94% 87% Ned '54 3% 87% 87<ft Ned '55 I 3% 87% 89% Ned '55 II 3% 89% 91% Ned '37 3 91% 89% Dollarlng '47 3 90GB 90% Investeringscert 3 96}g 96 ft Ned 62-64 3 98 97% Indië '37 A 3 92% 92% L Grootboek '46 3 89%GB Ned VJB 6% 109%GB 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en lnd B 42 41% Nat Handelsbank 157 156 Ned Handelmij 233 232% Amst Rubber 107% 108% H.VA 145% 145% Senembah 611GB 611GB A.K.U387% 386 Berkel's Patent (v.) 270 267GB Calvé Delft cert 698 695% Deli MiJ.en (Ver.) 171.20GB 171.90 Kon Pap v Gelder 248GB 245 Hoogovens cert 715GB 712GB Müller en Co N_B 374% 381GB Ned Kabelfabr 400 401GB Philips 688% 687% Philips pref.242GB 243 Unilever 697%e.d. 693% Wilton Feyenoord 202% 203 Biliton 2de r 331GB 332GB Dordtse Olie gew. 698% 696% Kon Olie (f20.—) 156 156 idem (50 f 20.—) 154.50 154.15 Holl Amer lijn 156% 157% Java China Paket 141 141% KLM 122.50 120.50 Kon Ned Stmv Mij 163 163% Kon Paket Mij 130% 130% Stoomvaart Mij Ned 162% 162 Nievelt Goudr eert 135 %GB 136% v Ommeren eert 246 246 Kon Rott Lloyd 140 144 Ned Scheepv Unie 137% 137% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen 4 dam 47 (3%) 3 93% 93% Idem 48 (3%) 94 R'dam '52-1 (4%) 98% 98% idem '37 I-III (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4J/j) 98% 93% Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) 104Vs 104 ld NWJB '52 (4%) 97% 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95 95 Premieleningen A dam '53 3 95% 98 A'dam '51 2% 82% A'dam '56 12% 81% 81% Adam '56 n 2% 90% 90% Eindhoven '54 2% 82 82 Enschede '54 2%80% Den Haag '52 I 2% 88 "2 88% Idem II 2% 87% 88 R'dam '52 I 2% 90Va Idem n 2% 88% 88% Idem '57 2% 99% 99% Utrecht '52 2% 92% 92% Z.-Holl 1957 2% 96 96 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Rooeco 214 214 Amst. Bank 317 320 H.B eert 256 254% Rott Bank 279% 280% Twentsche Bank 248% 250 Industrie Ondernemingen Albert Heyn398 Borsumij. 68% 68% K. N Edjnet. A-AA 93 94 Idem pref. wd. 95% Electrolasmy 346 345 Kon Ned Grofsm 160% 160% Hol] Constructie 446 448 Ing bur v Bouwnijv 280 280 Lnternatlo 149 150 Int. Kunststof f. Ind. 63% 63% Leidse Wolspinnerij 372 373 Rott. Droogdok My 600 Sikken's Lakfabr. 650 648 Ver. TouwfabrlekeD 295 294 Walvisvaart 120% 121% Wernink's Betonm 165 162% Van Wyk Textiel 100% Zaalberg 134 134% Spoorwegen UeU Spoorweg Mil 7V4B Amerik londsen Canadian Pacific ft 25% 25 Intern Nickel 98% 99 Anaconda 62 62% Bethlehem Stee) 52% 53% Cities Service 49% 49% General Motors 51% 52% Kennecott 95% 94 stee) 70% 70% Shell Oi) 72% 71% Union Pacific 30 29% Un States Steel 97 95

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 11