De Algerijnse Nationale Beweging (MNA) achter het plan-De Gaulle Nazi-professor Heyde meldt zich bij politie WEERBERICHT Leiders van de andere groep de FLN, beraadslagen thans in de villa van Ferhat Abbas Mijn cliënt heeft een zuiver geweten zegt zijn advocaat STRAALJAGERPILOTEN ZIJN TSJECHISCHE GEVANGENEN De Gaulle naar Engeland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 13 NOVEMBER 1959 No. 29898 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 De „Algerijnse Nationale Beweging", de MNA, de mededingster van het „Nationale B^vrijdingsfront" (FLN) uit welks leiders de in Cairo zetelende „Algerijnse voorlopige regering" is samengesteld heeft verklaard bereid te zijn „verantwoordelijkheden te aanvaarden" onder De Gaulle's plan, dat erin voorziet de Algerijnen het recht tot zelfbeschikking te verlenen. „De verklaringen, welke de Franse president op zijn dinsdag j.l. gehouden persconferentie heeft afgelegd, bevatten elementen, die zouden kunnen leiden tot een staken van het vuren en een vreedzame, rechtvaardige en democratische regeling van het Algerijnse vraag stuk", aldus heeft de MNA in een communiqué verklaard. „Volledig recht van zelfbeschikking" Hierin worden ook de verzekeringen van De Gaulle verwelkomd, waarin hij zegt dat de Algerijnen zich in volledige vrijheid over hun toekomst zullen kun nen uitspreken en dat alle Algerijnen, ongeacht hun politieke overtuiging, aan de stemming en de voorbereidingen daartoe zullen kunnen deelnemen. „Samenvattend kan worden gezegd dat het plan van president De Gaulle voor Algerije het Algerijnse volk volledig het recht tot zelfbeschikking toekent. Aan vaarding ervan zou een einde maken aan alle pogingen tot dictatoriale han- China wil Indiase soldaten terugzenden Het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren bekendge maakt, dat China bereid is, dit week einde tien Indiërs terug te zenden, die vorige maand bü een gewapend treffen aan de grens van Tibet en Ladak ge vangengenomen werden. China wil ook de lijken van negen Indiërs, die bij de botsing zijn gesneuveld, overdragen. Volgens de bekendmaking zullen ook de wapens en munitie van Indiase troe pen, die door Chinese grenswachten werden buitgemaakt, terugbezorgd wor den. Het tijdstip en de wijze van terugzen ding en overdracht zullen bepaald wor den door vertegenwoordigers van de Chinese en Indiase grenswacht, aldus de mededeling. delingen in Algerije en het zou tevens een halt toeroepen aan het streven der aan beide zijden bestaande extremisten", aldus de door de „Algerijnse nationale beweging" uitgegeven mededeling. De MNA heeft het eerst de Algerijnse onafhankelijkheid gepropageerd. In de eerste stadia van de opstand heeft zij echter veel aanhangers aan de FLN ver loren. De wedijver tussen de twee orga nisaties heeft velen in Algerije en Frankrijk het leven gekost. De leider van de MNA, Messali Hadj, woont thans te Chantilly, nabij Parijs. Hij werd in januari j.l. ontslagen uit de Onschendbaarheid van Mitterrand opgeheven /Een speciale commissie van de Franse Senaat voor bestudering van het verzoek van de Justitie om opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van Se nator Frangois Mitterrand heeft zich met 21 tegen 8 stemmen voor opheffing van die onschendbaarheid uitgesproken. Nu zal de Senaat in voltallige zitting een besluit hierover moeten nemen. Door de parlementaire onschendbaar heid kan een lid van Senaat of Natio nale Vergadering gedurende het zittings jaar van deze colleges niet gerechtelijk vervolgd worden. De huidige zitting van de Senaat zou tot 18 december duren, maar het is niet onmogelijk dat dit col lege daarna nog in buitengewone zitting bijeen blijft. De Justitie heeft om de maatregel tegen Mitterrand verzocht om hem te kunnen vervolgen op beschuldiging van minachting van de magistratuur. Zij verwijt hem dat hij bij zijn eerste aan gifte na de op hem gepleegde aanslag de politie een verkeerde voorstelling van zaken heeft gegeven. -< Onbestendig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond Veranderlijke bewolking en plaatselijk enkele buien, maar vanavond en van nacht voornamelijk in het Oosten van het land nog aanhoudende regen. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelijk stormachtige wind tussen zuidoost en zuidwest. Iets minder koud. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 NOVEMBER Zon op: 7.56 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 16.50 uur; onder: 6.38 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.33 en 14.47 uur. Laagwater te 10.42 en 12.56 uur. (Dit blad bestaat uit 24 pagina's)] Op de Zugspitze in Duitsland is het skiseizoen weer in volle gang. Hoog in de lucht zwermen de vogels rond met nieuwsgierige blikken naar de mensen, die hun rust kwamen ver storen. hem op een eiland ter hoogte van de Franse Atlantische kust opgelegde, in ternering. De ministers van de „voorlopige Alge rijnse regering" beraadslagen thans in de villa te Tunis van hun „premier" Ferhat Abbas over of zij al dan niet be sprekingen met de Franse regering zul len aanvangen over een staken der vijandelijkheden in Algerije. Politieke commissie tegen Franse A-bom De politieke commissie van de Alge mene Vergadering der V.N. heeft zich gisteravond uitgesproken tegen Frank- rijks voornemen om een kernbom in de Sahara tot ontploffing te brengen. Zij beval de Algemene Vergadering aan haar „ernstige bezorgdheid" te ken nen te geven over dit voornemen en Frankrijk te verzoeken de proef af te gelasten. De resolutie werd aangenomen met 46 stemmen voor, 26 tegen en tien onthou dingen. Engeland en de V.S. stemden tegen. Uit Drente zijn gisteren 75 jonge koeien verzonden naar Overflakkee. De dieren zullen gastvrijheid ge nieten in het westen, waar de voe derpositie aanzienlijk beter is. Boer C. Punt uit Sommelsdijk neemt de dieren in ontvangst van het Drentse landbouwbestuur. Bemiddeling in Haarlemse broodoorlog? (Speciale berichtgeving) De Haarlemse rayonale bakkerü-com- missie heeft zich gistermiddag met een brief gewend tot het ministerie van Eco nomische Zaken met het verzoek te willen bemiddelen in de Haarlemse broodoorlog. „Zeker 80 van de Haar lemse bakkers wil dat er een einde aan komt", aldus de voorzitter van de rayo nale commissie, de heer C. van Helden. „Er wordt geld weggegooid. Niemand schiet er iets mee op. Alleen een groep van ongeveer acht bakkers houdt het been stijf". 55 Officiële figuren waren op de hoogte van Heyde's verblijf (Van onze correspondent i$ Bonn) De 57-jarige prof. Werner Heyde, die sedert 5 november j.l. gezocht werd, verdacht van vele moorden op geesteszieken tijdens de Hitlertijd, meldde zich gisteren met zijn advocaat bij de politie te Frankfort. De advocaat zei: ,,Prof. Heyde heeft een zuiver geweten". Heyde werd gezocht omdat hij tijdens de oorlog als SS-arts ver antwoordelijk zou zijn geweest voor het nazi-programma tot het doden van geesteszieken. In het boek ..Medizin ohne Menschlichkeit" is zelfs sprake van een ,,Todesaktion-Heyde" in het concentratiekamp Dachau, waarbij zieke gevangenen zouden zijn vermoord. Heyde wist in 1947 onder te duiken. In 1950 vestigde hij zich onder de naam dr. Fritz Sawade te Flensburg in Sleeswijk- Holstein, waar hij het tot een arts van naam wist te brengen. Uit eerste verklaringen van getuigen blijkt, dat de Flensburger burgemeester Drews Heyde heeft geholpen. Drews zou de z.g. „vluchteling" destijds als land arbeider werkende dr. Sawade in 1950 hebben aanbevolen als sportarts. Zo begon de tweede loopbaan van Heyde, die voor 1945 ondermeer hoogleraar in de psychiatrie te Würzburg is geweest. De politie in Kiel en Frankfort neemt aan, dat talrijke personen te Flensburg en ook universitaire kringen te Würz burg zeer wel wisten dat Heyde onder de naam Sawade te Flensburg werk zaam was. In feite komt dit erop neer, dat min of meer officiële persoonlijkhe den in het hedendaagse West-Duits- land de nazi-professor, die verdacht wordt voor vele moorden Verantwoor delijk te zijn, de hand boven het hoofd hebben gehouden Heyde's advocaat mocht gisteren de nazi-professor, vergezeld van een politie agent, van Frankfort naar Würzburg rij den, waar de beschuldigde gevangen werd gezet. De advocaat verklaarde dat Hgyde onschuldig is. De euthanasie, het doden van geesteszieken, is zei hij, een omstreden probleem in de gehele we reld. Heyde behoorde tijdens de oorlog tot een commissie van zes (nazi-) me dici die een rapport hebben samengesteld over het doden van geesteszieken. Er waren, aldus Heydes advocaat, inder daad tijdens de oorlog geesteszieken ge dood, maar deze waren „totaal onge schikt om verder te leven". In geen ge val zou Heyde alleen schuldig zijn ge weest aan het nazi-euthanasie-pro- gramma. Voor het zuivere geweten van prof. Heyde getuigde, aldus de advocaat, dat hij zichzelf had aangegeven. Heyde was „toevallig" een uur, voordat hij te Flensburg zou worden gearresteerd, naar Zuid-Duitsland vertrokken. Hij had volgens de advocaat tijdens de reis te Frankfort vernomen dat hij gezocht werd. Minister Couve de Murville naar ons land Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de Franse minister van Bui tenlandse Zaken op vrijdag 4 en zater dag 5 december a.s. een officieel bezoek aan Nederland brengen. De minister heeft deze uitnodiging met groot plezier aanvaard. Mevrouw Couve de Murville zal de minister vergezellen. Het bezoek dat een officieel karakter draagt, moet, zo werd in de welingelich te Haagse kringen vernomen, worden gezien in het licht van de hartelijke verhouding tussen de twee landen. Het is de bedoeling dat door het bezoek de hartelijkheid in de betrekkingen tussen de twee bondgenoten nog wordt ver groot. De ministers van Buitenlandse Zaken zullen spreken over alle internationale politieke problemen, waarbij beide lan den betrokken zijn. Er is geen agenda opgesteld en er is geen vooroverleg ge weest over de onderwerpen van gesprek. Verder werd in genoemde kringen ge zegd dat het bezoek de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken de gelegen heid zal geven kennis te maken met Nederlandse ministers en andere voor aanstaande personen. Voortreffelijke spionage! Inmiddels vraagt men zich te Bonn af, wat de Tsjechen eventueel bezield kan hebben om de beide straaljagers over de grens te lokken. Hoewel van regerings zijde is gezegd, dat beide toestellen oud waren en niets geheims aan zich had den, gelooft men in bepaalde kringen te Bonn, dat de toestellen van hyper moderne apparaten waren voorzien, die waardevol zouden zijn voor Oosteuro- pese militaire instanties. Geallieerde deskundigen staan in elk geval vooreen raadsel hoe men van Tsjechische zyde de beide Westduitse vliegers heeft kun- Schepen van Detwiler in '64 in de vaart? De Amerikaan L. Edgar Det wiler, die in maart 1958 in de be langstelling kwam te staan, toen hij in zijn functie van president van de .American European Tra vel Project Corp." het plan voor de bouw van vier reuzenpassa- giersschepen voor de dienst Ame rika—New York en terug, lan ceerde, verklaarde gistermiddag, dat er nu overeenstemming over de financiering was bereikt met een van de belangrijkste groepen financiers van New York. Wie deel uitmaken van deze groep kon hij evenwel niet zeggen. Vertelde hij in maart 1958 ook, dat de einfipunten van deze scheepvaartlijn in Portugal en Engeland zouden liggen, evenals onlangs op een in Den Haag gehouden persconferentie sprak hij nu van Amsterdam. In feite zou dit echter IJmuiden betekenen. Over de plaats van het definitieve eindpunt is nog geen besluit gevallen, doch er zouden volgens hem moeilijkheden zyn ten aanzien van de overdracht en bestemming van ter reinen, die hij voor eindpunt in zijn gedachten heeft. Er zou evenwel over 60 dagen een beslissing genomen moeten zijn, aldus de heer Detwiler, die liet doorscheme ren, dat hij overal terecht kon, hoewel hij graag op Nederland wil gaan varen. HÜ streeft er naar de schepen, of althans de eerste, in 1964 in de vaart te hebben, wanneer in New York een wereldtentoonstelling wordt gehouden. De „City of New York", zo deelde hij ook nog mee, heeft 40 miljoen dollar uitgetrokken voor het inrichten van de kaden in de haven van deze stad voor de schepen. Ook gistermiddag bracht hij de hotel accommodatie aan deze zijde van de oceaan ter sprake en sprak van plannen om in „De Buitenveldert" te Amster dam hotelflats voor een totale bezetting van 60.000 gasten op te richten. nen opvangen en volgens een eigen systeem even raadselachtig kan hebben „verleid". Ter andere zijde staat men hier perplex over de mededelingen van geallieerde inlichtingendiensten (zoals die van de reeds uit de oorlog bekende Duitse ex-generaal Gehlen, die voor het Westduitse ministerie van Defensie werkt), die uit Praag zou hebben ver nomen dat beide vliegers nog leven en in hechtenis worden gehoudenDe spionagediensten werken over en weer blijkbaar voortreffelijk! Westerse inlichtingendienst overtuigd dat zij in Praag in hechtenis zijn Defensie-commissie liet geen woord los (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse hoofdstad wist men gisteren met grote stelligheid te vertellen, dat de twee West duitse piloten, die sedert 22 okto ber j.l. worden vermist, in commu nistisch Tsjecho-Slowakije gevan gen worden gehouden. De piloten zouden op die dag met een straal jager van het type F-84-f boven het oostelijk deel van West- Duitsland zijn verdwaald en ver volgens boven Tsjechisch gebied zijn gekomen, waar zij hetzij tot landen gedwongen werden, hetzij een noodlanding zouden hebben gemaakt. Minister van Defensie Strauss lichtte gisteren de defensie-commissie van de Bondsdag (Tweede Kamer) in Bonn over dit geval in. De zitting werd even wel strikt geheim gehouden en er was geen enkele inlichting over te krijgen. Alles zou er echter op wijzen, dat Ame rikaanse en Britse NAVO-inlichtingen- diensten in de Bondsrepubliek berichten hebben ontvangen over de gevangen neming van beide vliegers in Tsjecho- Slowakije. Zelfs beweert men van geal lieerde zijde dat de Tsjechen de beide piloten tijdens hun vlucht boven Beieren met hun radar zouden hebben opgevan gen en in Tsjecho-Slowakije hebben laten landen. Het gaat hier om de 29- jarige gehuwde officier Kraus en de 23-jarige ongehuwde onderofficier Hoff mann, die men beiden volkomen ver trouwde wat hun politieke overtuiging aangaat. Deze en andere straaljager piloten zou men van officiële West duitse ministeriële zijde op het hart hebben gedrukt, dat het uiterst gevaar lijk is om in een Oosteuropees land te landen omdat men dan als Westduits militair tot een lange gevangenisstraf veroordeeld zou kunnen worden. Op on gewoon scherpe wijze heeft het minis terie van Defensie te Bonn deze be wering ontkend alsof men, zo werd uit het commentaar van het ministerie geconcludeerd, bang was dat de beide piloten in Oost-Europa een haar zou worden gekrenktHet is onverant woordelijk, aldus het ministerie, om dingen te verklaren die de situatie van de misschien nog levende piloten zouden kunnen bemoeilijken. Advertentie Zet bij uw nieuwe demi, de puntjes op de Breng daarom een bezoek aan onze mode-afdeling.Zet er de puntjes op de „f met een... Tower hoed, gekleed of spor tief, in mod. tinten v.a. 24,50 La co shawl in Shetland, wol met zijde of Mohair v.a. 8,90 Laimböck gloves in pigskin, antica, crochet v.a. 19,75 House of England Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Tooii Hermans begint aan de tweede film Op het ogenblik dat de film van Toon Hermans na drie weken in het Amsterdams Citytheater te hebben ge draaid, wat de hoofdstad betreft, is af gezakt tot een buurtbioscoop in een bui tenwijk, heeft Toon Hermans zelf ons land verlaten. Hij heeft zich terugge trokken in een lflein hotelletje in een niet nader genoemd Frans provincie plaatsje, om zich daar in alle rust te wijden aan de voorbereidingen voor zijn tweede film. Naar verluidt, zal hij hiertoe nauw samenwerken met de heer Han Rust, de Nederlander die in Frankrijk als „film cutter" werkzaam is en een belangrijk aandeel heeft gehad in het „snijden" van de eerste Hermans film. Zijn hulp was bij „Moutarde van Sonaansee" ech ter te laat ingeroepen, waardoor tal van filmtechnische onvolkomenheden niet meer konden worden geweerd. Door zich bijvoorbaat van de adviezen van de heer Rust te verzekeren, hoopt Toon Hermans vele fouten, die aan zijn eer ste produktie kleefden, te voorkomen bij de totstandkoming van de tweede film. De heer Rust zal zich dan ook spoedig bij Toon voegen om samen te werken aan het scenario van de nieuwe kleuren film op breed doek. (Van onze Londense correspondent) President De Gaulle en zijn echtgenote zullen van 5 tot 8 april een driedaags staatsbezoek aan Engeland brengen en zullen in Buckingham Palace logeren. Een officieel gelijktijdig te Londen en Parijs uitgegeven communiqué zegt, dat de president van de Franse Republiek de uitnodiging met groot genoegen heeft aan vaard. Het komende bezoek van president De Gaulle aan Londen is van grote bete kenis nu er zowel van Britse als Franse kant zo hard gewerkt wordt om de be trekkingen tussen beide landen, die de laatste tijd door verschillen van opvat ting over het topoverleg en de Euro- markt nogal hebben geleden, te verbe teren. Men put vooral voldoening uit het feit, dat de aankondiging van het bezoek geschiedde op het ogenblik dat Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buiten landse Zaken, in Parijs is om de weg te effenen tot herstel van de traditionele vriendschap tussen beide landen. In Londen gelooft men dat De Gaulles be zoek een topconferentie eerder zal be spoedigen dan vertragen. Aangezien de president zo spoedig na het bezoek van Kroesjstjef met premier MacMillan van gedachten zal wisselen ,is het mogelijk, dat hij bereid is zich sneller in de rich ting van de topontmoeting te bewegen dan anders misschien het geval geweest zou zijn. Zoals men weet wordt Kroesj- tsjef op 15 maart in Parijs verwacht. Het is niet uitgesloten dat hij twee we ken in Frankrijk zal blijven. De Gaulle is niet meer in Engeland geweest sinds hfj op 14 juni 1944, acht dagen na D-day, de vrije Franse strijd krachten naar zijn vaderland terug voerde. Het bezoek is tevens een contra visite voor het staatsbezoek dat Koningin Elizabeth in april 1957 aan Frankrijk heeft gebracht .Haar gastheer was toen president Coty. President De Gaulle heeft Koningin Elizabeth het laatst ge durende de oorlog in Londen ontmoet, toen zij nog Prinses was.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1