STADSNIEUWS Laatste nieuws Beleid van B. en W. Oegstgeest werd scherp aangevallen Baad Wassenaar hield zich bezig met beroep op de Kroon DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 Dronken Leidenaar met schoten gestopt (Van onze Haagse correspondent) Na een snelle achtervolging per Jeep en drie waarschuwingsschoten heeft de Haagse politie vannacht om half twee op de Leidsestraatweg een dronken automobilist, een 50-jarige Leidse kelner, kunnen aanhouden. De man reed in verboden rijrichting de Benoordenhoutseweg bij de Haagse Dierentuin op ,toen de politie hem zag. Omdat de auto bovendien slingerend over de weg schoot, werd een sopteken gegeven, doch de chauffeur negeerde dit. Met hoge snelheid maakte hij zich uit de voeten, doch toen de politie be gon te schieten, gaf hij zich gewonnen. Lezing P. van Rensburg over apartheidspolitiek De 28-jarige Pabriok van Rensburg, voormalige vice-consul van de Zuid- Afrikaanse regering in Belgisch Kongo, bevindt zich in ons land en zal in de komende aoht dagen op uitnodi ging van de Nederlandse Studentenver eniging voor Wereld Rechtsorde spreek beurten vervullen in Amsterdam. Lei den, Utrecht, Delft, Groningen, Tilburg en misschien nog enkele andere plaat sen. Het onderwerp zal de apartheids politiek van de nationalistische Zuid- Afrikaanse regering zijn. Patrick van Rensburg heeft hier veel kritiek op en nam in 1957 als vice-consul zijn ont slag omdat hij zich niet langer met die politiek kon verenigen. Middenstanders kregen verkooptips AFD. LEIDEN N.R.K.M. BESTAAT BINNENKORT 50 JAAR. Voor leden van de afdeling Leiden van de Ned. R.-K. Middenstandsbond gaf de heer H. P. J. Lemkes uit Den Haag gisteravond enkele waardevolle tips, welke o.a. van bellang kunnen zijn bij de a.s. St.-Nicolaasverkoop. De bij eenkomst welke in café-restaurant ..ïn den Vergulden Turk" werd gehouden, werd geopend met een inleidend woord van de voorzitter van de afdeling Lei den, de heer J. C. J. Lambermont, waarin hij wees op de a.s. viering van het gouden jubileum van de afdeling op 23 februari, waaraan de vasten avondviering zal worden gekoppeld. De heer Lemkes, die als inleider zich ln de gedaante van „de klant" aan zijn gehoor voorstelde .bepaalde zich ln zijn causerie voornamelijk tot de vele aan knopingspunten, welke bij de verkoop voor de winkelier noodzakelijk zijn. Hierbij ging hij vooral uit van de vraag: wat trekt een klant het meest aan in een bepaalde zaak. Vele facto ren kunnen hierbij een rol spelen. Hoe voornaam is het niet een etalage te laten „spreken" en wat bepaalt al niet de houding van de winkelier t.o.v. de klant. Om het kopen door de klant zo pret tig en gemakkelijk mogelijk te maken gaf de heer Lemkes enkele attractieve tips. zoals de suggestie dit gebeurt reeds hier en daar om met enige an dere winkeliers zich te bedienen van een .gediohtencenitrale", welke de St.-Nico- laasrijmpjes verzorgt, die bij geschen ken verpakt kunnen worden. Dit be spaart de klant veel gepieker en men is er, volgens spreker, de winkelier beslist dankbaar voor. Voorts besteedde spreker veel aan dacht aan de indeling van de etalage ..Breng er beweging in, het statische doet het niet meer. Laat verder uw re clame doeltreffend zijn en vooral waar Verwaarloos odk het kind onder uw kanten niet; ouders worden dikwijls door deze kleinen in de keus van hun winkelier beïnvloed. De heer Lemkes bond zijn gehoor tenslotte op het hart, belangstelling voor de zaak te tonen en deze belangstelling op het personeel over te dragen. Woensdag begint begrotingsbehandeling Volgende week woensdag '6 avonds om aoht uur. zal de Leidse raad een aan vang maken met de behandeling van de begroting voor het komende jaar In tegenstelling met voorgaande jaren, 'toen m eerste instantie steeds vijf dagen voor deze behandeling werden uitgetrok ken. zijn nu de d.a.v. donderdag vril- dag en maandag, telkens om 2 en 8 uur daarvoor bestemd. Het aantal vragen hilft rtlec onlrslag is dan ook tot de helft (thans 200) gereduceerd, zodat er amjd nog een mogelijkheid bestaat, dat riL frd0 l t ndeling ditmaal min der tijd in beslag zal nemen. Scapino komt weer naar Leiden h... 21 november komt ScAPinobaJlet van Hans Snoek in oe Stadsgehooraaal met een geheel meuw programma. Een en ander te on- h« ^Pflcien van de Leidse Jeugd Ac- een n?Sr,me?' ^Ultel worden gedanst JïïA gedeelten uit sprookjesbal- ™en te weten „Assepoes", „Doorn- S ••De Weren van de keizer", EhSÏ .Kleurverschil" op tekst van Adriaan Mornen en in een ohoreogra- wijfl JKarel P?°ns. De hoofdschotel wordt gevormd door „De Wonderfluit" Henlfena iS naar een verhaal van v^?rasst™' die hiermee de prijs van de soenanowedstrijd van Scapino CORRESPONDENTIE. A. te Leiden Inderdaad moet men fASverwegren stoppen zodra de knipper- llchten op onveilig gaan en het (al dan met aanwezige) alarmsignaal gaatwer- mag niet eerter de overweg oprijden, voordat de rode lichten weer mt zijn en het alarmsignaal zwijgt. Een liLSTi n .verband met de moge lijkheid dat nog een trein kan naderen. Ki, tc, L Aangezien deze sfee? fiJ t en in de Persoonlijke «eer ,,gt> kunnen wij Uw ingezonden J opnemen. Van het een medische keuring is geen hoger beroep mogelijk. 1 ROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrfit getiteld oUnderzoekmgen in verband met de be paling van het desoxyriibonucleinezuur- rnalte van afzonderlijke celkernen", de Jieer J. p. Persijn, geboren en wonende fe Schiedam. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte op proefsohrift ge titeld „Geschiktheid voor emigratie", de heer L. J. Menges, geboren te Utrecht en thans wonende te Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Autoch thonous activity of fusimotor neurones in the cat", de heer P. E. Voorhoeve, geboren en wonende te Amsterdam. De promotie geschiedde cum laude. TENTOONSTELLING PLUIMVEE EN KONIJNEN. Zaterdag en zondag houdt de Leidse Pluimvee- en Kon ij ine nsporüvereniging L.P.K.V. haar jaarlijkse tentoonstel ling in de Stadsgehoorzaal. Naast de Chinchilla's edelpelsdieren, die ook nu weer een extra attractie zul len vormen, werden 200 dieren inge schreven .waaronder 40 nummers pluim vee. Keurmeester is de heer J. Nikkels uit Enschede. Voor de konijnen de he ren C. Otto de Vroome uit Vooihout en P. van Leeuwen uit Zeist. MODELWONING BOUWFONDS NED. GEMEENTEN. Eén van de aan de Willem Pijper straat einde Vijf Meilaan in aan bouw zijnde woningen van de N.V. Bouwfonds Ned. Gemeenten zal van 17 tot en met 28 november als modelwo ning worden ingericht. De officiële opening van deze woning zal dinsdag om 3 uur geschieden door het raadslid, de heer J. G. Hagens, voor zitter van de plaatselijke commissie voor het bouwsparen. De vakantieregeling voor slijterijen „Grote onbillijkheid geschapen**. Zoals bekend ls in hoger beroep voor het Gerechtshof te Den Haag tegen de heer J. J. Coster, wijnhandelaar te Lel den, een boete van tweemaal f50.ge- eist, omdat hij ln strijd met de ge meentelijke verordening Inzake de va kantieregeling voor slijterijen zijn win kels tijdens de vakantieperiode niet ge sloten had De heer Coster heeft hieraan geen ge volg gegeven, omdat hij van oordeel was, dat het ln hoge mate onbillijk is, dat de 18 slijterijen, waarop deze verordening van toepassing ls, moesten sluiten, doch de caf's annex slijterij (de zg.n. vol ledige vergunninghouders) in dezelfde periode mochten blijven verkopen. Hedenochtend diende deze zaak op nieuw voor het Gerechtshof te Den Haag en hield de raadsman van de heer Coster, mr. M. Teekens, zijn pleidooi. Hij wees er o.m. op, dat deze verorde ning de concurrentieverhoudingen gron dig verstoort. Op 12 verkoopplaatsen mag de verkoop zonder meer gewoon doorgaan. Zowel de zuivere slijterijen als slijterijen met café behoren tot een en dezelfde ."groep; winkels met precies hetzelfde assortiment. Kredietoverschrijding een ernstige zaak Ernstige kritiek op verkeerssituatie op Rijksiveg nabij Drie Witte Palen In een langdurige vergadering heeft de voltallige raad van Oegst geest o.l.v. burgemeester H. L. du Boeuff gisteravond enkele belang rijke besluiten genomen. Een daarvan was de aanleg van een openbaar parkeerterrein aan de Terweeweg, waardoor bouwvallige houten loodsen gaan verdwijnen, alsmede het pand Terweeweg nr. 5. Dit par keerterrein zal tevens gelegenheid bieden voor het plaatsen van auto's door de bezoekers van de Beukenhof, terwijl aan de achterzijde van ie panden aan de Kempenaerstraat een neringstraat zal worden aan gelegd. Aan het besluit om uitvoering aan deze plannen te geven ging ïen uitvoerige discussie vooraf, welke werd ingeleid door de heer G. Blansjaar (Prot. Chr.) die de voortvarendheid van B. en W. prees »n aandrong op volledige openbare behandeling, ondanks het feit, dat slechts in zeer beperkte mate overeenstemming werd bereikt met de winkeliers, die een recht van uitpad op de neringstraat zouden hebben. Zowel bij het college van B. en W. als bij de raadsleden wekte het verbazing, dat een aantal middenstanders van de geboden gelegenheid geen gebruik heb ben gemaakt. De oorzaak daarvan bleek te zijn, dat men het aandeel in de kos ten door de winkeliers te hoog werd ge acht. De voorzitter zette uitvoerig uiteen hoe de onderhandelingen waren verlo pen en verklaarde onomwonden (waar mede achteraf tal van raadsleden in stemden) dat hij een zakelijker en cor recter houding van deze winkeliers had verwacht. Tot op heden zijn slechts twee middenstanders tot de voorgestelde re geling toegetreden, waardoor het aan deel in de kosten van de gemeente aan zienlijk hoger wordt. Er staan evenwel andere en belangrijker dingen dan al leen het recht van uitpad op de nering straat op het spel. Ten eerste moeten zo spoedig mogelijk de brandgevaarlijke loodsen verdwijnen. Hoewel de heer M d. Voet (Prot. Chr.) zich niet met de berekening van het middenstandsaan deel kon verenigen, wist de voorzitter hem en anderen te overtuigen dat het raagde bedag van f 150.per jaar als recht van uitpad gedurende 50 jaar niet te hoog was, terwijl bovendien het misverstand uit de weg werd geruimd dat de bijdrage door de Beukenhof te laag zou zijn. Mr. G. Bergmeijer (KVP) merkte op dat het richten aan de raadsleden van een brief door enkele midden standers, waarbij de indruk gewekt was als zou deze brief afkomstig zijn van de Contact-commissie uit de Middenstand (terwijl deze zich had teruggetrokken) onbehoorlijk was. BELANGRIJKE VERBETERING Besloten werd om de winkeliers nog een korte termijn te geven om van de geboden gelegenheid gebruik te maken. Ten slotte werd het voorstel aanvaard, zodat eerlang in het centrum der ge meente een belangrijke verbetering ont staan zal. Het voorstel van B. en W. tot het instellen van een procedure tegen Erven van der Putten tot het verkrijgen door onteigening van diverse gronden, werd aangenomen. Tegen de verlenging van verschillende verhuringen en verpach tingen bestond geen bezwaar. Er werd vervolgens een krediet be schikbaar gesteld voor vernieuwing van een afscheiding van grond langs de oostzijde van de Abtspoelweg ten be drage van f2500. OPZIENBAREND Hierna kwam voor de tweede maal aan de orde de opzienbarende krediet overschrijding voor de bouw van de 2e openbare school. De zaken waren voor af grondig onderzocht door de beide raadscommissies, zodat detailbesprekin gen grotendeels overbodig waren gewor den, ofschoon de heer M. v. d. Voet toch nog niet tevreden was gesteld, omdat z.i. voor enkele belangrijke posten nog geen afdoende verklaring was gegeven. Bleef nog over het beleid, dat door het college van B. en W. was gevoerd. Van de zijde van de bestuurstafel was reeds erkend dat er fouten waren ge maakt. MOTIE De heer N. v. Weizen (Prot. Chr.) wil de de besprekingen afsluiten met een motie, die na enige discussie werd om gezet in een verklaring, waarin tot uit drukking kwam dat ten eerste het beleid van B. en W. niet op de juiste wijze was gevoerd. Voorts werd te kennen gegeven, dat de bouw van scholen ten behoeve van het openbaar onderwijs in onze ge meente een aangelegenheid is, waarvoor niet alleen de wethouder van Onderwijs doch het college van B. en W. in zijn geheel de verantwoording draagt. De raad ging ten slotte akkoord met de gevraagde kredietverhoging van f 106.850.—. BEZWAARLIJK Het bestuur van het Wit-Gele Kruis had een verzoek ingediend om een ga rantie voor een geldlening voor de aan koop van een tweede wijkgebouw. Er ontstond een discussie tussen mevr. G. Kramers (P. v. d. A.) en mr. G. Berg meijer (KVP) over een principiële zin snede over levensbeschouwelijke gedach ten over de waarden van gezondheid ziekte en dood, waarop deze kruisver eniging haar organisatie had opgebouwd, waardoor eventuele een gezondheidscentrum, waarin ook andere kruisverenigingen zouden wer ken, bezwaarlijk kan worden. Mevr. P. H. Smits-Witvliet meende dat samengaan met het Groene Kruis zou resulteren in een groter gebouw met beter outillage, hetgeen uit zakelijk oogpunt h.i. aanbeveling zou verdienen. De heer K. Veen (P. v. d. A.) stelde de vraag of volstaan kon worden met ga rantie-verlening dan wel of een hogere subsidie bovendien het gevolg zou zijn van de stichting van dit wijkgebouw. Het bleek dat inderdaad een subsidie was aangevraagd, doch deze komt bij de be grotingsbehandeling ter sprake. De raad besloot de gevraagde garantie te ver lenen. DANK De voorzitter bracht dank aan mevr. G. Kramers en de heer M. Elshof voor de grote activiteit inzake de geldinzame ling voor de hulp aan vluchtelingen. Het bedrag nadert al de f. 8.000, het geen een prachtig resultaat is. Zelfs in sommige steden kon dit niet worden be reikt. Mevr. Kramers vroeg naar de oorzaak van de onvoldoende verlichting in de parken. De voorzitter deelde mee, dat dit reeds door B. en W. in studie is genomen. Er komt een rapport over, al zal dit wel enige tijd vergen. GELUKKIG De heer K. Veen achtte het een geluk kige omstandigheid, dat Oegstgeest zich had aangesloten bij het Bouwfonds Ne- derlandsche Gemeenten, daar er een zeer grote belangstelling bestond voor de gehouden voorlichtingsavond. Hij drong erop aan zoveel mogelijk bouwgrond ter besohikking te stellen. De heer M. v. d. Voet, wilde de mede werking van de voorzitter hebben voor een bevredigender regeling van het verkeer op de Rijksweg nabij de Drie Witte Palen, waar herhaaldelijk ern stige verkeersongevallen plaats vinden. De burgemeester meende, dat de enige afdoende oplossing was het aanleggen van een vierde rijbaan, doch daar de weg op den duur veranderd wordt, zal men deze hoge kosten niet willen maken. Hij had overleg gepleegd met Rijks waterstaat om een inhaal verbod te krijgen vanaf 't Haagse Schouw tot aan de drie-baansweg. Er waren verkeers technische bezwaren, daar langzaam verkeer noodzaakt, tot file-vorming. Niettemin moet er iets gebeuren om de veiligheid te bevorderen. Dit zal worden bezien. De heer J. Brouwer (Prot. Chr.) bracht ter sprake het rapport van Prof. Wolve- kamp over de „kraaien" en hij beval aan na te gaan de bouwverordening zo te wijzigen, dat verplicht wordt gesteld bij de nieuwbouw kappen te plaatsen op de schoorstenen. De heer P. v. d. Hulst (KVP) prees de wijze waarop de Hoge Morsweg is ver breed. doch meende de aandacht te moeten* vestigen op de slechte toestand van de tweede brug ln het niet verbrede gedeelte. Wethouder Steenmetser be loofde opnieuw contact te zullen op nemen met G.S. De laatste spreker was mr. M. A. V. Slingenberg (VVD). Deze deelde mee, dat hij erin geslaagd was een woning te vinden te Haarlem, waar thans zijn werkkring is. Hij gaat Oegstgeest ver laten en wilde nu afscheid nemen als lid van de raad. Hij bracht dank aan de voorzitter voor de uitstekende leiding in de raadsverga deringen. Zijn dank ging voorts uit naar de wethouders en ambtenaren en hij verklaarde met veel genoegen gedurende zes jaar zijn werk als raadslid te hebben verricht, mede dank zij de prettige ver standhouding met de overige leden. Hij hoopte, dat Oegstgeest op de ingeslagen weg zal voortgaan tot ontwikkeling van de gemeente. Op uitvoerige wijze heeft de voorzitter stilgestaan bij de verdien sten van mr. Slingerberg als raadslid. Hij prees in het bijzonder diens korte en zakelijke betogen en de wijze waarop hij de Oegstgeester gemeenschap had ge diend. Hierna ging de raad nog enige tijd in comité. Schiphol zat dicht De luchthaven Schiphol zat vanmor gen potdicht door de mist. Omstreeks tien uur bedroeg het zicht slechts 175 meter, hetgeen beneden de limieten is van de luchtvaartmaatschappijen voor de landingen. Het laatste vliegtuig, dat van Schiphol vertrok ,was de vracht machine van de KLM, die omstreeks vijf uur vanmorgen opsteeg naar Kopen hagen. In de wachtkamer was het druk. Het Leidseh Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. Het motief van de gemeente Leiden, dat politionele controle moeilijk zou zijn, kan volgens pleiter nooit enig gewicht in de schaal werpen. Een cafe-houder/ slijter mag ook in de week na 6 uur 's avonds en 's zondags niet slij ten. Ook dan is de politionele controle niet een voudig. Tenslotte wees mr. Teekens erop, dat waar de Rij kswetgever deze materie uit puttend heeft geregeld, de gemeente wetgever geen verdere uitzonderingen mag maken. In casu is door de onder havige verordening grote rechtsongelijk heid geschapen. Uitspraak over 14 dagen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johnny, zn van J. Zee en J. M. Ooijen, Pleter, zn van J. van Dam en J. Onder water, Annellen, dr en Jan Jaap, zn van J. Fidder en J. K. Groenendijk, Gerda Kla- zina, dr van A. van der Bent en A. van Beelen. OVERLEDEN J. J. Azier, zn, 3 Jr; J. C. Kettenis. 66 jr man; H. P. va nder Kaal, 84 jaar weduwe van H. van Rosse. Don Juan vertrokken Don Juan, de Spaanse troonpretendent is vanmorgen om half twaalf met een Viscoutn van de KLM naar Genève ver trokken .Hij zal enkele dagen bij zijn moeder, ex-Koningin Victoria Eugenia, die in Lausanne woont, verblijven. Daar na reist Don Juan door naar Lissabon. Iedereen hoopte, dat in de late morgen de mist nog wat zou optrekken. Inder daad kon om half twaalf het sein ge geven worden voor het vertrek van de eerste vliegtuigen, naar Parijs en Milaan naar Brussel, naar Manchester en Du blin en naar Genève. Maar de verbin dingen met enkele andere Europese ste den, zoals Londen, moesten toch voor lopig nog worden worden uitgesteld. Maar niet alleen het luchtverkeer, ook het verkeer op de weg ondervond ver traging door de dichte mist in het wes ten, noorden en zuidwesten van ons land. Het oponthoud van het treinver keer bleef tot enkele minuten beperkt. In Zeeland lag ook het scheepvaartver keer volkomen stil. De veerdiensten over de Ooster- en Westersohelde werden gro tendeels gestaakt. De mist breidde zich rond het middaguur ook over Limburg uit. Arabisch dreigement De minister van staat van Saoedi- Arablë Sjoekalri heeft gisteren ln de speciale politieke commissie der Vere nigde Naties verklaard dat een miljoen Arabische vluchtelingen mogelijk „ge wapenderhand in verzet zullen komen tegen de dwingelandij, indien de Ver enigde Naties niet snel handelen om hun lot te verzachten". „Indien de V.N. niet in deze zitting handelen, zal er een ernstige toestand ontstaan. De Palestijnse vluchtelingen zullen met recht wanhopig worden en het ls mogelijk dat zij dan, als laatste middel, gewapenderhand in verzet zul len komen. De volkerenorganisatie is er nu al twaalf Jaar niet in geslaagd de vluchte lingen naar Palestina terug te doen keren", aldus de vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië Sjoekalri. De Arabische staten gaan er van uit dat het huidige Israël rechtens het ge bied is, waarheen Palestijnse vluchtelin gen moeten kunnen terugkeren. Zij eisen dat zij in Palestina zullen worden toegelaten en dat zij hun vroegere bezit- VOORSCHOTEN KONINKLIJKE SUBSIDIE Op voordracht van de jury voor de koninklijke subsidie voor de vrije schil derkunst heeft de Koningin een subsidie voor 1960 toegekend aan onze plaatsge- eamenwerking ln noot, A. van Houwellngen. Kredieten o.m. voor verkeerslichten en huisvuilstortplaats Nadat in de vergadering van de Was- senaarse gemeenteraad gisteren het nieuwe raadslid, de heer J. M. Koenen door de burgemeester was geïnstalleerd en verwelkomd, heeft de raad zich ge ruime tijd beziggehouden met het be roep, dat Wassenaar bij de Kroon zal instellen in verband met de beslissingen van Gedeputeerde Staten over enkele onderdelen van het uitbreidingsplan. Prof. ir. Froger, de ontwerper van het plan, was met een assistent in de ver gadering aanwezig en gaf op enkele punten een nadere toelichting. Op een punt na ging de raad volledig akkoord met het onlwerp-beroepsschrift. Een afwijkende mening had de raad ten aanzien van de uitbreidingsmoge lijkheden van de Vleeswarenfabriek Van den Berg en Co. aan de Rijksstraatweg. Gedeputeerde Sta ton hadden nl. beslist dat aan dit bedrijf zonder bezwaar uit breidingsmogelijkheden tot in totaal 7000 m2 bebouwde oppervlakte geboden kon worden, terwijl in het uitbreidings plan met 3500 m2 rekening was gehou den. Omdat burgemeester en wethou ders vreesden, dat hierdoor langs de Rijksstraatweg een gebouw van 140 me ter lengte zou ontstaan, hadden zij de raad voorgesteld, in beroep te gaan. Vele sprekers steunden een voorstel van de heer H. L. J. van Dillen (KVP) om dit beroep achterwege te laten. Mr. R. T. M. van der Lugt (KVP) en mi-. A. van Vuure (WD) deden de suggestie, wel 7000 m2 toe te staan, maar dan met een maximale frontbreedte langs de Rijksstraatweg van 50 meter. Besloten werd tenslotte wel beroep aan te tekenen tegen de beslissing van GS, maar nog nader te bezien, op welke wijze met de belangen van het bedrijf het beste rekening gehouden zal kunnen worden. Over andere punten van het beroep schrift werden door enkele leden vragen gesteld. Ten aanzien van de provinciale weg no. 1 door de duinen, die in af wachting van het vaststellen van een nieuw tracé uit het plan geschrapt Is deelde wethouder mr. dr. J. Hazenberg mede. dat een beslissing over dit nieuwe tracé binnen afzienbare verwacht mag worden. De bedoeling is daarna en par tiële herziening van het uitbreidings plan aan de raad voor te leggen. Nadat de raad voorzien had ln enkele vacatures in commissies van bijstand, ontwikkelde zich een vrij langdurige discussie over het voorstel om in een nieuwe subsidieregeling voor de ver enigingen op het gebied van gezinszorg en gezinshulp de salarissen aan te pas sen aan de Rijksregeling. Mr. G. C. van Dijk (VVD) had geen bezwaren tegen de subsidieregeling op zichzelf, maar wel tegen enkele vaagheden in het voorstel. Hü vroeg hoe het gemeentelijk toezicht geregeld is op de gevallen waarin hulp verleend wordt en wat de financiële consequenties van dit voorstel zullen zijn. Wethouder dr. J. J. M. Veraart antwoordde, dat de nieuwe regeling aansluit bij de reeds Jaren bestaande. Door een geregeld contract tussen de afdeling Sociale Zaken en de betrokken instellingen een katholieke stichting en het Groene Kruis is er een zeker toezicht op de gevallen waarin hulp wordt verleend.. En de praktijk heeft uitgewezen, dat door het beperkte aantal gezinsverzorgsters en -helpsters (beide verenigingen hebben er 5) alleen hulp verleend kan worden in zeer dringende gevallen. De financiële consequenties zijn pas aan het einde van elk Jaar te overzien; over 1958 werd aan beide ver enigingen in totaal f. 3200 subsidie uit gekeerd, terwijl via Maatschappelijk Hulpbetoon voor f. 9573 werd bijgedra gen in de kosten van gezinshulp. Het voorstel werd aanvaard. Er onstond een korte discussie over de vraag of bij het beschikbaar stellen van geldmiddelen voor een naadloze vloer bedekking aan de chr. kleuterschool in de Johan de Wittstraat de kosten van het gelijkmaken der ondervloer gerekend moeten worden tot normaal onderhoud. De wethouder van Onderwijs, mevrouw mr. C. M. s'Jacobdes Bouvrle, wees in dit vertand op de financiële consequen ties van een beslissing en daarop werd besloten, dit punt eerst nog nader te be studeren en in de volgende raadsverga dering opnieuw aan de orde te stellen. Tegen het „voorschieten" van de gel den voor verkeerslichtinstallaties op Den Deyl en bij de Rozenweg had de raad uiteraard geen bezwaren; de kosten zul len door Rijk en provincie worden terug betaald. De burgemeester zei naar aanleiding van enkele vragen, dat de installatie aan Den Deyl een zeer goede installatie zal worden, aangepast aan de eisen van het verkeer ter plaatse. Er is» nog niet bekend hoeveel uren per dag de installatie in bedrijf zal zijn. Er zal zo spoedig mogelijk met het aanbrengen van de lichten worden begonnen. Nadat enkele vragen waren gesteld en beantwoord aanvaardde de raad het voorstel om het graven van de nieuwe huisvuilstortplaats bij de Hoogeboomse- weg en het storten van de uitkomende specie op terreinen in het uitbreiding plan Zijlwatering, die zullen moeten worden opgehoogd onderhands aan te besteden aan een firma uit Friesland, aanvaaj-d. Vanuit de raad werd op de meeste spoed aangedrongen, omdat de tijdelijke oplossing, die nu getroffen is, n.l... een stortplaats achter het park Deyleroord verre van ideaal is in ver band met de onmiddellijke nabijheid van woningen. Mr. C. A. van Goroum (PvdA) vroeg alvorens met het ophogen van de ter reinen te beginnen, een onderzoek te laten instellen naar eventuele archeolo gische kostbaarheden onder de grond. Wethouder Hazenberg had daartegen geen bezwaren mits hierdoor geen extra kosten voor de gemeente ontstaan en geen vertraging in de werkzaamheden optreedt. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en 8 uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 I tingen aldaar zullen terugkrijgen. Zou Israël hier niet aan willen medewerken, dan zou het schadeloosstelling moeten betalen. Het hulpprogramma van de Verenig de Naties voor de Palestijnse Arabische vluchtelingen loopt dertig juni 1960 af. De Algemene Vergadering moet thans uitmaken of zij dit programma zal ver lengen of andere maatregelen zal nemen. BEURSOVERZICHT Unilever lager; Philips en Aku hoger AMSTERAM, 12 november De spanning ter beurze omtrent het interimdividend voor certificaten Uni lever is thans verbroken. De nabeurs van gisteren reageerde op de bekendmaking van het interimdivi dend onmiddellijk met lagere koersen. De prijs daalde toen van 710 tot 700. Vanmiddag steeg de prijs van 703% tot 705 tegen gisteren als slotprijs 710. Toch stelt het interimdividend van 7% niet- teleur, aldus de algemene beursopinie. De verwachtingen waren echter té hoog ge spannen. Philips zette de stijging voort en liep op 685% tot 687%, waarbij de aandelen een koerswinst boekten van ca. 3 ten opzichte van de vorige slotprijs. De be langstelling bestond hoofdzakelijk van lokale speculatieve zijde. Kon. Olie werd voor Duitse rekening uit de markt geno men en noteerden op f. 153.60 ruim f. 1 boven pariteit New York. Vergeleken bij de slotprijs van gisteren op f. 155 werd eohter ca. f. 1.40 verlies geleden. Dit werd veroorzaakt doordat de olie-aan delen 3/4 dollar lager in Wall Street noteerden. Aku opende op 384% een punt beneden de vorige slotprijs. Door publieke en Duitse belangstelling steeg de koers tot 387 1/4. In de Scheepvaarthoek was het zeer stil met prijshoudende tot iets lagere koersen. Cultures kalm en rond het slot- niveau van gisteren. Staatsfondsen prijshoudend zonder meer. WISSELKOERSEN Amsterdam, 12 november. Londen 10.58%—10.59%; New York 3.77A—3.77H; Montreal 3.987/8—3.99y8; Parijs 76.92%—77.02%; Brussel 7.55%— 7.55%; Frankfort 90.52%—90.57%Stock holm 72.90—72.95; Zurich 87.09%— 87.14%; Milaan 60.84%—60.89%Kopen hagen 54.75%—54.80%; Oslo 52.90%— 52.95%; Wenen 14.58%—14.59%Lissa bon 13.19%—13.21%. Beurs van Amsterdam Donderdag 12 november ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100,V Ned. '59 4% 100A 100% Ned '59 4% 98% 98*8 Ned. '53 3% 94H 94% Grootboek obl. 3% 78 77 Ned. '47 3% (3) 92A 92A Ned '51 3% 95y8 95% Ned '53 (3%) 94 94% Ned. '56 3% -94 94% Ned '48 3% 87% 87% Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 89 W 89% Ned. *55 II 3% 91% 91% Ned. '37 3 89% Dollarlng '47 3 89% 8974 Investeringscert. 3 96% 96*8 Ned. 62-64 3 97ya 97% Indlë '37 A 3 92% 92% Grootboek '46 3 89%GB Ned WB 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B 41% 42% Nat. Handelsbank 155 y4 156 Ned. Handelmij. 228 230 Amst. Rubber 109% 108% H.VA146 145% Senembah 612 610-5 0GB A.K.U385% 386% Berkel's Patent (v.) 272GB 271GB Calvé Delft cert. 704 699 Dell Mij .en (Ver.) 171.40 171.20 Kon Pap v. Gelder 248GB 247 Hoogovens cert705GB 720GB Mllller en Co. NJ 350GB 355GB Ned Kabelfabr 399 400GB Philips 684% 686% Philips pref 240% 241GL Unilever 710 703 Wilton Feyenoord 200 2017/8 Biliton 2de r 335 331GB Dordtse Olie gew. 694 698% Kon Olie (f20.—) 156.50 156 idem (50 f 20.— 154.10 154.00 Holl Amer lijn 159 158% Java China Paket 144% 141% KL.M 124 122.50 Kon Ned Stmv Mij 164% 163% Kon Paket Mij 132% 130% Stoomvaart Mij Ned 161% 162% Nievelt Goudr cert 136GB 135% v Ommeren cert. 248GL 248 Kon Rott Lloyd 140 142 Ned Scheepv Unie 137% 137 7/s NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%) 3 94 94 idem '48 (3%) 94 94 R'dam '52-1 (4%) 97% 98% idem *37 I-m (3%) 94% 941- Z.-Holland *56 (4%) 97% 93% Bankwezen Bank N. Q. '58 (5%) 104% 104% ld. N.WH '52 (4%) 97 97% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 95 Premieleningen 97 83 82% 80% A'dam '56 I 2% 81 A'dam '56 II 2% 90% 90% Eindhoven '54 2% 83 82 Enschede '54 2% 807/s Den Haag '52 I 2% 88 %L 88% Idem II 2% 37% 87% R'dam '52 I 2% 90% 90% 88% 88% 98% 99% Utrecht '52 2% 92% Z.-Holl 1957 2% 96% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen 214.50 214 319% 319 255 257 280% 280% Twentsche Bank 249% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 399 398 68 68% K. N Ed.met. A-AA 94% Idem prei wd. 95% Electrolasmij 346 Kon Ned Grofsm 161 160% Holl Constructie 446 ing bur v Bouwnijv 282 280 internatlo 142% 146 Int. Kunststof!. Ind 63 63% Leidse Wolspinnerij 372 372 Rott Droogdok Mil 600 Sikken's Lakfabr. 655 Ver Touwfabrieken 295 295 120% 121 Wernink's Betonm 168% 159 Van Wijk Textiel 100% 136 135 8poorwegen Dell Spoorweg Mij 7 Amerik fondsen Canadian Pacific R 25 H Intern Nickel 98% Anaconda 63% Bethlehem Steel 54% Cities Service 49*3 General Motors 53*-$ Kennecott 95% "•Diiblir steel 74 Shell Oil 72 Union Pacific 31 Un States Steel 97 7%B 25H 99 62% 54 A, 49« 53 95% 71% 72% 29%i

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9