K'm- WYBERT Natu-raLax Nu ook „vrije" televisiezender Gemeenten niet enthousiast over subsidieplannen voor woningbouw [SEVILLA ME MARMER Zwaardemaker Agenda Met een enkel woord Dames DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 Te Amsterdam is op 7 november j.l. opgericht op initiatief van de heer M. Lewin te Diemen, de „N.V. Vrye Televi siezender (V.T.Z.)" i.o. Deze stelt zich ten doel aldus een communiqué het verzorgen van televisie-uitzendingen op commerciële basis. De uitzendingen zul len plaats vinden vanuit een vliegtuig of helikopter (telerecordings). Enige per sonen hebben zich „in principe" bereid verklaard het beginkapitaal van f600.000 voor charter of koop van een vliegtuig en zendapparatuur ter beschikking te 6tellen. Een bedrijf, waar reeds films voor televisiereclame vervaardigd wor den, heeft zijn medewerking toegezegd. Er wordt naar gestreefd in januari 1960 met de eerste uitzendingen te beginnen. Getracht zal worden de ontvangst op de bestaande kanalen voor televisie- bezitters met de in Nederland gebruike lijke antennes mogelijk te maken. Men wil op andere tyden dan de N.TJ3. gaan zenden. Om dat er op grote hoogte (8000 meter) gevlogen zal worden zal de reik wijdte van de uitzendingen veel groter zijn dan van een televisiezender op de begane grond. De juridische kanten van dit project zijn nog in studie. West-Duitsland is zo besluit het communiqué een van de landen, dat in aanmerking komt als basis van waaruit het vliegtuig of de helikopter zal kunnen gaan opereren. (De heer Lewin is een van de twee initiatiefnemers van de .Vrije Radio Omroep Nederland" i.o.., alsmede initia tiefnemer en secretaris van de in begin van dit Jaar opgerichte nieuwe politieke party „De Nederlandse Volksbeweging"). Advertentie céqelmaat day in daq. uit de regelmaat van de klok Een uitkomst Mj hardnekkige verstopping60 tabl. 1 SS „Heelal en aarde" op de Floriade B. en W. van Rotterdam stellen de gemeenteraad voor een bedrag van f. 200.000,— te verstrekken aan de stichting Internationale Tuinbouwten toonstelling I960, die plannen heeft uitgewerkt om gedurende een tijdvak van ruim vier maanden in de grote zaal van het Ahoy-complex een expositie in te richten „Heelal en Aarde" genaamd. Deze wil de bezoekers het verband tonen tussen zonnekracht en het leven van bloem en plant, zoals dat door de „Flo riade" in al zyn schakeringen naar vo ren zal worden gebracht. Het ligt in de bedoeling de tentoonstelling dienstbaar te maken aan het geven van een over zicht van de vorderingen, welke op dit gebied in technische zin worden ge maakt. Aangezien een dergeiyke expo sitie volgens B. en W. en extra stimu lans voor het bezoek aan de „Floriade" zal vormen, waarbij in het byzonder aan de belangstelling van de jeugd valt te denken, zouden B. en W. dit initia tief om deze moeliyke materie op een begrypeiyke, doch wetenschappeiyk ver antwoord niveau naar voren te brengen, willen steunen. Deze expositie van de wereldruimte zal omvatten de afdelin gen verkeer en energie, planeten, pla netarium, dampkring, zon en satellie ten. Ruim zeventiende deel van de extra kosten is uit particuliere bron ver kregen, aldus het college. De Else Mauhs Stichting Mevr. Inga Mauhs stelt er prijs op „ter voorkoming van Klaarblijkelijk reeds gerezen misverstanden, met de meeste nadruk te verklaren" dat van haar zijde „in generlei vorm ooit enig initia tief is uitgegaan tot het oprichten van de Else Mauhs Stichting. Mijn toetre den als lid van het bestuur is uitslui tend het gevolg van het volkomen on verwachte terugtreden van de heer Cor van der Lugt-Melsert. Het door hem genomen besluit daarop terug te komen is een uitermate verheugend feit. De testamentaire beschikking van mijn moeder biyft hierdoor volkomen ge handhaafd". DS. F. J. S. RUMAINUM KOMT NAAR NEDERLAND Voorzitter van de Evangelisch Chr. Kerk op Nieuw-Guinea Ds. F. J. S. Rumainum, de voorzitter van de algemene synode der Evange lisch Chr. Kerk op Nieuw-Guinea, zal zondagmiddag met zijn vrouw op Schip hol aankomen voor een bezoek aan die kerken in Nederland die bij haar zen- dingsarbeid samenwerken met de kerk op Ned. Nieuw-Guinea. Op Sohiphol zal ds. Rumainum wor den verwelkomd door de waarnemend praeses en de scriba van de generale synode der Ned. Herv. Kerk, door de voorzitter en de secretarissen van de Raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk en door afgevaardigden van de zending der Gereformeerde Kerken en van de Doopsgezinde Broederschap, ds. en mevr. Rumainum zullen ongeveer een half jaar in Nederland biyven. Zij zullen hun intrek nemen in het Zen dingshuis te Oegstgeest. Venus kaatste signalen terug Geleerden van het Britse radio-ob servatorium te Jodrell Bank, in de om geving van Manchester, hebben mede gedeeld dat zy er, met behulp van hun reusachtige radiotelescoop, in geslaagd zijn radioseinen de afstand van 48.000.000 kilometer naar Venus te laten afleggen, waarna de seinen weer naar de aarde teruggekaatst werden. De radioseinen leggen de totale afstand van 96.000.000 kilometer van de aarde naar Venus en terug in vyf minuten af. De proef vond plaats in september J.l. toen Venus zich het dichtst by de aarde bevond. Amerikaanse geleerden van het Tech nologische Instituut te Millstone Hill, in Massachusetts, zijn erin geslaagd door middel van radar contact met Venus te krijgen. Ned. Boksbond „Geen boksers in tv-spel" Wanneer het juist is, wat het „Alge meen Dagblad" hedenmorgen schryft, n.l. dat de Nederlandse Boksbond zijn leden verboden heeft op straffe van levenslang royement mede te werken aan het televisiespel „Requiem voor een zwaargewicht", kan de AVRO voor zon dagavond 22 november in ernstige moei lijkheden geraken. Immers ,aan dit door Rod Serling geschreven en door Gerrit Kouwenaar vertaalde televisiespel, waar in Lia Dorana haar debuut als t.v.-ac- trice zou maken, zouden elf boksers en oud-boksers medewerken. In dit spel, dat op keiharde, compacte wyze een van de achtergrondproblemen van het beroeps- boksen behandelt, wordt niet gebokst. Maar de Boksbond zou van mening zyn, dat het spel een beeld geeft van toe standen in Amerika, die op geen enkele wyze passen in het Nederlandse boks- patroon. De vyf leden van de Boksbond, die zouden medewerken, zouden gisteren een aangetekende brief hebben ontvan gen, waarin hun deelneming wordt ver boden. By de AVRO was gisteren nog niets bekend van deze brief en zyn in houd. Maatregelen zyn er dus nog niet genomen. Misschien kunnen zy te elfder ure nog andere figuren vinden om de openge- Mr. J. Drijber sprak voor Hillegoms VVD De Leidse wethouder, mr. J. Dryber, heeft gisteren in Treslong voor de Hil- legomse afdeling van de V.V.D. een in leiding gehouden over de grondbeginse len van deze politieke party. Hy gaf eerst een historisch overzicht van de op komst van het liberalisme, dat zyn oor sprong had in beginselen van de Franse revolutie. Het oude liberale tijdperk werd echter op 11 november 1918 afgesloten, toen Troelstra in Rotterdam zyn gloed volle redevoering hield om de arbeiders auideiyk te maken, dat de macht voor het grijpen lag. De liberale party werd middenparty en brokkelde steeds verder af tot de twee laatste verkiezingen, toen zy een belangrijk grotere aanhang ver wierf. Volgens mr. Dryber was dat te danken aan het verzet tegen de door het socialisme voorgestane totalitarisme van de staatsbemoeiing. Spreker behan delde daarna een aantal punten van het programma van de V.VX). en ging toen over tot de bespreking van de tegen woordige toestand, waarby de party zoekt naar het Juiste midden. Een sterke regering is gewenst en een sociaal voe lende regering. Daarin een rol vervullen en de zin voor vryheid te handhaven is het doel van de V.V.D. De vergade ring, die door een twintigtal personen werd bezocht, stond onder leiding van de heer C. van Rede. Advertentie komen plaatsen in te nemen. De enige zwaargewicht onder de medespelenden, de acteur Ko van Dyk, die de titelrol vervult, zal in ieder geval in de ring verschijnen. Hy zou op het ogenblik in training zyn by de oud-kampioen wel- tergewicht, Harry Bos. Brief aan de Ticeede Kamer „Zó komen er niet meer lage•huurhlnzen,, De Vereniging van Nederlandse meenten van hypothecaire kredieten Gemeenten is niet zo bijster enthou siast over de plannen van minister Van Aartsen over de subsidiëring van de woningbouw, zoals hij die kortgeleden aan de Tweede Kamer heeft ontvouwd. De Vereniging is het er mee eens, dat de produktie van woningen voor arbeiders en middenstanders dient te worden opgevoerd, maar zij betwijfelt of dat mogelijk is op de wijze, waarop de bewindsman zich dat voorstelt. De minister mag het wel verwachten, maar hy heeft geen enkele zekerheid, dat de vermindering van het aantal woningwetwoningen van 40.000 in 1959 tot 37.500 in 1960 zal worden gecompen seerd door meer woningen tegen lage huurprijs in de particuliere sector. De Vereniging betreurt het, dat de minister ondanks deze onzekerheid reeds is overgegaan tot vermindering van het contingent woningwetwoningen. Temeer, daar de Vereniging er niet overtuigd van is, dat de voorgestelde subsidie regeling het beoögde doel zal bereiken. Er zullen drie subsidiecategorieën ko men, afhankeiyk van de te betalen huren. In gemeeentelyke kringen vreest men, dat de regeling zo is opgezet, dat de bouwers zich het meeste zullen aan getrokken voelen tot de bouw van woningen in de categorie van de hoogste huurklasse. Voor de bouw van woningen in de lagere huurklassen zal voor hen in verband met de financiële uitkomsten In het algemeen niet zulk een sterke stimulans aanwezig zijn, ondanks, dat aan deze woningen een veel grotere behoefte bestaat dan aan die in de andere categorie. De Vereniging wijst er voorts op, dat met name het garanderen door de ge- voor het welslagen van de woningbouw in de lagere huurklasse van grote be tekenis zal zyn. „Wy menen dan ook met aandrang te moeten bepleiten, dat de gemeenten, waar de bouw niet in voldoende mate op andere wyze tot stand komt, de bevoegdheid wordt ge geven zich garant te stellen voor de door de woningbouwverenigingen en andere instellingen aan te trekken leningen", aldus het schryven van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de Tweede Kamer. Voorts merkt de Vereniging op. dat op zichzelf de verlaging van de bijdragen bij huurverhoging alleszins gerechtvaar digd is, maar dat de voorgestelde ver laging echter naar het gevoelen van de Vereniging te sterk is. „De SER had een verlaging van f. 350 tot f. 250 voorgesteld bij een huurverhoging van 25 procent. Nu de huurverhoging dit percentage niet haalt, ïykt ons een verlaging van de bydrage met 2/7 niet redelijk. Naar onze mening is deze verlaging niet in overeenstemming met een der voor naamste doelstellingen van de komende huurverhoging n.l. het rechttrekken van ongemotiveerde verschillen in de huur prijzen van oude en nieuwe woningen. Door de thans voorgestelde verlaging van de by dragen en de daardoor te ver wachten relatief hoge huurprijzen zullen deze verschillen niet verdwijnen en in sommige gevallen zelfs toenemen. Advertentie OVERAL DREIGT BESMETTING Gebruik regelmatig n r~v.'■- 7,"^";.7 Een andere manier van lekker ontbijten l 1 V- r t' 1 V 4-t |WA||OEMAKER&C0Kv fL ^AARSSEN (holland* jam f 5^1 Neemt vaker... De jam voor mantien Haarlem streeft naar huisvesting T.H. Naar aanleiding van het rapport over de spreiding van het hoger technisch onderwijs en de mogelijkheid over en kele jaren een hoger onderwys insti tuut in de omgeving van het Noordzee kanaal te vestigen, zijn burgemeester en wethouders van Haarlem van plan aan de minister van O., K. en W. te verzoe ken Haarlem in aanmerking te laten komen voor de vestiging van een tech nische hogeschool. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.15 Sportrubriek. 18.30 Accor- deonmuz. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Vocaal ens. 19.30 Radio krant. 19.50 Pol. praatje .20.00 Gevar. pro gramma. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Koorzang. 22.30 Nws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Orgelconc. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m AVRO: 18.00 Nws. 18.16 Dansmuz. 18.30 V. d. Jeugd. 18.45 Sportpraatle. 18.55 Ge sproken brief. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Radio Phll- harm. ork. en sol. 21.00 Progr. over Peru en Uruguay. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Fluit hobo en fagot, 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Journ. 22.55 Sportact. 23.05 Gram. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VPRO: 20.20 Gesprek. 20.30 Profiel der Prominenten. 21.00 TV-spel. Zeven procent interim dividend Unilever De raad van bestuur van Unilever N.V. heeft besloten over het boekjaar 1959 op de gewone aandelen een interim dividend van 7% uit te keren. Tegehj- kertijd zal Unilever Limited over 1959 op haar gewone aandelen een interim dividend van 8% uitkeren. Deze dividen den zyn overeenkomstig de bepalingen der tussen de beide maatschappyen be staande egalisatie-overeenkomst geiyk in geldswaarde. Over 1958 heeft N.V. in verband met de uitreiking van bonus aandelen in dat Jaar twee interimdivi denden uitgekeerd, een herkapitalisatie- dividend van 6 1/4% en een tweede in terimdividend van 3% „terwijl Limited twee interimdividenden .tezamen groot 10%% heeft uitgekeerd, gehjkwaardig aan de interimdividenden van N.V. RUSSISCH SMALDEEL BEZOEKT INDONESIË Het Russische persbureau, Tass, heeft gemeld, dat. naar verwacht wordt, de Russische kruiser „Senjawin" en twee torpedoboot jagers volgende week dins dag te Djakarta zullen aankomen voor een vriendschapsbezoek. DONDERDAG Rehoboth: Ver. voor Exp. Radio-onder zoek ln Nederland. 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Feestavond NZH- VM-Ontspannlngsver. 7.45 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehova's getuigen. 7.25 uur nam. Stadsgehoorzaal: Het Residentie Orkest. Solist Louis Stotljn (fagot) 8 uur nam. Tearoom Van der Heyden (Breestraat 83Sportstichting Rector P. Boymans over „De waarde van de sport". 8 uur nam. Doezastraat 2a: Voorlichting over Aus tralië. 8 uur nam. De Doelen: Genootsohap Nederland Engeland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. van Hulsvrouwen. Wintersportfilm met show. 2 uur nam. Pieterskerk: Avondgebed o.l.v. ds. J. Wiersma van Wassenaar. 7.157.50 uur nam. Rehoboth: „Het Mobllisatlekruis". Spr. dr. J. H. C. Kern over: „De strijd van de Egyptische koningen tegen de Aziaten". 8 uur nam Schouwburg: Cultureel Interacade miaal contact. Opv. van „Die Frage an das Schicksal" en optreden van Slavisch- ensemble Kazbek. 8 uur nam. St.-Antoniusclubhuis: Feestavond Chr. Jeugdver. U.K.S. 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Opening fancy- fair Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren. 2 uur nam. Stadszaal (foyer)Ned. Skiver. en Lls- sone-Llndeman '.Lezing en films Jan Boon. 8 uur nam. Leiderdorp: Dorpshuls: Feestavond voor de bejaarden. 7.30 uur nam. ZATERDAG Ant. Clubhuis: Mondacc.-orkestvereni ging „Crescendo". 8 uur nam. BINNENLAND —De Tweede Kamer heeft zonder hoof delijke stemming gisteren een begrotings wijziging van het voormalige departement van Zaken Overzee aangenomen. Het ging over de kosten van de rel6 van Prinses Beatrix vorig Jaar naar de West. Deze hebben voor zover zij ten koste komen van de Staat f71.800 bedragen. De nieuwe film, die de grote Italiaan se filmregisseur Federico Fellini heeft ge maakt, zal in Nederland zijn wereldpre mière beleven. „La dolce vita" is een zwartwit cinemascope-produktie. De eerste vcprstelling in Amsterdam, die waarschijnlijk in Januari zal plaats hebben, gaat in tegenwoordigheid van Fellini en vermoedelijk ook de hoofdrol spelers Marcello Mastroianni en Henry Fonda. De hoofdpersoon uit „La dolce vita" of „De vreugde van het leven" is een schandaaljournalist (Mastroianni, die van de ene dag in de andere leeft. Fellini poogt het onbegrip en de spraak verwarring van het moderne leven ln zijn film tot uitdrukking te brengen. De Federatie van Textiel Grossiers bonden zal van 1 t/m 5 februari a.s. ln het R.A.I.-gebouw te Amsterdam haar jaarlijkse Textielgrossiers-beurs „Textiel" voor 11.000.000" houden. De beurs omvat stoffen, woningtextiel, boven- en onder- kleding uit geweven en gebreide materia len, lingerie en vele nevenartikelen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot gewoon hoogleraar aan de Ge meente Universiteit in de faculteit der Politieke en Sociale Wetenschappen voor het onderwijs ln de nieuwste geschiedenis met inbegrip van de Economische en So ciale Geschiedenis sedert ongeveer 1870 benoemd dr. F. de Jong Edzn, tot dusver wetenschappelijk hoofdambtenaar aan deze universiteit ln de literaire faculteit voor de nieuwe geschiedenis. Prof. de Jong volgt prof. dr. J. Presser op, die de plaats inneemt van de historicus prof. dr. J. M. Romein ln de faculteit der Letteren. De ;emeenteraad benoemde bovendien prof. JL. Hut uit Groningen tot gewoon hoog leraar in de Mondheelkunde en de Chi rurgische Prothetlek aan de Gemeente Universiteit. Tijdens de gistermiddag te Utrecht gehouden bestuursvergadering van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren is de heer H. H. Garrelds als voorzitter ge ïnstalleerd. Hij volgt ir. J. G. Tukker als zodanig op. De Vereniging ter Beoefening van de Krijgswetenschap houdt op woensdag 25 november ln de congreszaal van de N.V. Philips te Elndhoren een bijeenkomst. BUITENLAND In midden- en noord-Engeland is veel sneeuw gevallen. Bij Manchester lie pen verscheidene vrachtauto's in de sneeuw vast. In het noorden van Enge land en in Schotland lag de sneeuw gis terochtend verscheidene centimeters hoog. De Amerikaanse minister van Ar beid, James Mitchell, had verklaard dat hil „zijn hoed zou opeten", indien het aantal werklozen in de Verenigde Staten in ok tober niet beneden de drie miljoen zou dalen. Er waren ln oktober 3.270.000 werklozen en 66.800.000 werkenden. Dit was voor Mitchells medewerkers op diens ministerie aanleiding een hoed van cake te vervaardigen, om aldus hun chef in staat te stellen zijn belofte na te komen! Ruim veertien procent van de studen ten aan Zweedse universiteiten is uit ar beidersgezinnen afkomstig, aldus een rap port van het Zweedse bureau voor de sta tistiek. De meeste studenten kiezen een studierichting, die aansluit op het beroep van hun vader. Een commissie van onderzoek van de internationale Juristencommissie zou van daag ln Nleuw-Delhi bijeenkomen om een onderzoek ln te stellen naar beschuldi gingen van groepsmoord en schending van de mensenrechten door de Chinese com munisten ln Tibet. De commissie van on derzoek, bestaande uit negen vooraan staande Juristen uit zeven landen, zal ge tuigenverklaringen van soldaten, boeren, artsen en anderen onderzoeken. De com missie zal zaterdag te Mussourl een on derhoud hebben met de Dalai Lama en leden van diens kabinet. Een woordvoerder van de universiteit te Vancouver in Canada heeft meegedeeld dat uit het museum van de universiteit 24 schilderijen en tekeningen, waaronder werken van Utrillo en Constable, zijn ge stolen. De diefstal werd in het weekeind gepleegd maar op verzoek van de politie geheim gehouden. De noodtoestand, die zeven Jaar ge leden met het oog op de Mau-Mauterreur in Kenia werd afgekondigd, zal in het be gin van het nieuwe Jaar eindigen. Dit heeft gouverneur Sir Patrick Renison be kendgemaakt. In Outokumpu in Oost-Finland is een zeer waardevolle duizend Jaar oude Russische ikoon van 110 bij 80 centimeter ontdekt, dat de heiligen Serge en Herma- nus voorstelt. Een boer die niet wist dat het een kostbaarheid betrof, had hem meegebracht naar een godsdienstige plech tigheid om als tafelblad te gebruiken. Drie buitenlandse scheepvaartmaat schappijen de Cunard Line, de Zweeds- Amerikaanse scheepvaartmaatschapij en de Grace Lines hebben besloten op hun toeristenrelzen naar het Caralbische ge bied Havanna te mijden, kennelijk wegens de groeiende anti-Amerikaanse gevoelens op Cuba. Andere maatschappijen volgen de situatie met aandacht. Van de zijde van de Holland-Amerika lijn wordt ver nomen dat ook zy overweegt Havanna uit het wlnterprogramma te ncnrappcn. Op verzoek van de Westduitse minis ter Oberlftnder is een internationale Com missie van onderzoek gevormd, in verband met de beschuldigingen die door de Rus sen zijn geuit, dat deze minister tijdens de oorlogsjaren zich schuldig zou hebben ge maakt aan „massamoord in de stad Lem- berg, bij het binnentrekken van Duitse troepen. De commissie is voornemens de resultaten van haar onderzoek samen te vatten in een Witboek. De leden van de commissie, allen daadwerkeiyke tegen standers van het Hitlerlsme, zyn: Hans Cappelen, plaatsverv. voorz., van de Noor se Organisatie van Verzetstrijders; Ole BJörn Kraft, voorzitter van het Deense parlement; dr. Karl Schoch, Conservatief afgevaardigde in het Zwitserse parlement, prof. Flor Peeters, voormalig activist in de Belgische Verzetsbeweging; onze landge noot: K. R. van Staal, alg. Secretaris van het Nationaal Comité ter bestryding van het Concentratiekampsysteem en algem. adviseur van de Ver. van ex-polltieke Ge vangenen. De waarde van de Britse export heeft in oktober een record van 306 miljoen pond sterling bereikt. Het is de eerste maal dat een bedrag van 300 miljoen pond werd overtroffen. Het vorige record bedroeg 299.200.000 pond. dat in mei van dit Jaar werd bereikt. De bloei ln de au tomobielindustrie speelde in dit export succes een grote rol, bovendien werd de binnenlandse afzet sterk bevorderd door het afbetallng8systeem. Een op de twaalf Inwoners van Hong kong ls aan verdovende middelen ver slaafd. zo onthult een officieel verslag. Men wil de strijd tegen de zwarte han delaars verhevigen en daartoe o.a. de ma ximum boete tot byna 700 pond en de strafmaat tot tien Jaar verhogen. Militaire deskundigen zijn van me ning dat de zaterdag J.l. bekendgemaakte beslissing van Japan tot „onverwyide aankoop van tweehonderd Amerikaanse „F-104-Starfighter"-straalJagers de Japan se luchtmacht tot de sterkste van vrll Azie zal maken. Japan zal uiteriyk in 1964 maar wellicht reeds eind 1960 over 1.200 tot 1.300 militaire vliegtuigen beschikken. Dit is meer dan de 950 militaire vliegtui gen, waarover India, Zuld-Korea en natlo- nallstlsch-Chlna gezameniyk beschikken (in volgorde resp. 250. 200 en 500 toestel len). Een woordvoerder van het Westduit se ministerie van Defensie heeft meege deeld. dat het Westduitse leger zal worden uitgerust met het Spaanse halfautomatl- sche Cetme-geweer in plaats van met het Belgische FN-geweer, aat door de NAVO als lnfanteriewapen ls aanvaard. Het Spaanse geweer ls wel van hetzelfde kali ber, zodat de standaardisatie niet ln ge vaar komt. Het ministerie van Defensie te Bonn vindt het Spaanse geweer lichter, femakkelyker te bedienen en goedkoper an het Belgische. Breestraat 19: Evangellsatieby eenkomst Christengemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk: Adventskerk. Bybelstu- die 1011 uur voorm., prediking 1112 uur voorm. Voorganger B. Slond te Den Haag. Kloksteeg 19: Opening tentoonstelling Pleter Glltay en Rein Dool. 4 uur nam. Schouwburg: Litterls Sacrum. Opv. van „Pas op voor paddestoelen". 8 uur nam. StadsgehoorzaalOpening tentoonstel ling Leidse Pluimvee- en Konynensport- verenlglng. 7 uur nam. Stadsgehoorzaal: Fancy-fair Lelds Die renasiel. 10 uur voorm. tot 10 uur nam. ZONDAG Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho va's getuigen. 5.30 uur nam. Lido-theater: Inst. voor Arbeidersont wikkeling. „Het meisje Rose Marie". 10.30 uur voorm. MAANDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. Ru Sevenhuijsen over de muzikale op voeding van onze Jeugd. 8 uur nam. Loge-gebouw (Steenschuur)De Natuur vriend. Ond. „Flitslicht rond de water spiegel". 8 uur nam. Middelweg 38: K. en O.-cursus eenvou dige gezinsverpleging o.l.v. zuster Burg hoorn. 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie „Nina". 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad. 2 uur nam. Stadszaal (foyer)K. en O. Causerie C. Ouwehand over „Boeiend Japan". 8 uur nam. Van 't Hoffstraat 7: Receptie zilveren zakenjubileum W. J. Zlrkzee. 2.305 uur nam. Wassenaarseweg: Slaan van eerste paal nieuw polikliniekgebouw. 2.30 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Ledenvergadering U.V.S. 8 uur nam. De Harmonie: Filmavond Expogé. 8 uur nam. Museum van Oudheden: Spr. mei. dr. W. Hagen over „Rhelnlsche Münzschatz- funde". 8 uur nam. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Ned. Comedie „Nina". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal (kleine zaal): Vola. Lezing en film over Suriname. 8 uur nam. Universiteit (filmzaal): K. en O.-film- studlekring „A time out of war" en „De poort van de hel". 8 uur nam. Willem Pijperstraat (einde Viif Meilaan): Opening modelwoning Bouwfonds Ned. Gemeenten. 3 uur nam. WOENSDAG Ambachtsschool: K. en O.-cursus prak tische autotechniek .7.30 uur nam. Gerecht 10: K. en O.-cursus Artistieke Bloemsierkunst olv. C. Krlest. 8 uur nam. Geref. Jeugdhuis (Breestraat 19)Arjos. Spr. dhr. D. J. Brouwer over „4xZi". 8 uur nam. Hoogl. Kerkgracht 33a: Broederschap v. oud-padvinders en padvindsters. 8 uur nam. Middelweg 30Moedercursus Groene Kruis. 7.30 uur nam. Ryksmuseum voor Volkenkunde: K. en O.-cursus dr. P. H. Pott over het Boedd hisme en zyn kunst. 8 uur nam. Schouwburg: Kon. Ver. „Litteris Sacrum" Opvoering van „Pas op voor paddestoelen". 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Streekvergadering Ned. Christen Vrouwenbond. 8 uur nam. Stadhuis: Behandeling begroting 1960. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2)Werk van Kees Buurman en Bert Jonk Werkd. 25 en 7—9 uur; 's zon dags 25 uur (tot 14 november) Ryksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur DE BIOSCOPEN Casino „Een vrouw van slechte repu tatie". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „De hel van Noord-Afrika". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Alle schynwerpers aan". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Zolang er mensen zijn". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De laatste torpedo". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: ..That Midnight kiss". DIENST DER APOTHEKEN Geopend Apotheek Herdlngh en Blan ken. Hogewoerd 171, tel. 20502. By geen gehoor bU Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222, VOOR VRIJDAG 13 NOVEMBER Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. Jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 V. d. vrouw .9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Kamermuz. 10.35 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, le zing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. vrouw. 14.00 Concert t.g.v. de dag der Ver. Naties. 15.00 Schoolradio. 15.30 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boekbespr. 17.16 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. KRO: 18.05 Lichte muz. 18.20 Gram. 18.50 Regerlngsultz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje v. H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. praatje. 19.40 Verz. progr. v. d. mil. 20.30 Canada, emlgratleland, Itlankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Doctor Henry Fry. le raar, hoorsp. 21.50 Radio Philharm. ork. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Gees telijk leven van gehuwden, lezing. 22.55 Gevar. progr. 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Ne- derl. vrouwen ln het buitenland, 10.05 Morgenwyding. VARA: 10.20 vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Rep. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regerlngs ultz.: Landbouwrubrlek. Diepploegen in Drente. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 V. d. zie ken. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Rep. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.60 De puntjes op de 1, praatje. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, rep. 19.46 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 De bijoel ln handen, toespr. 20.20 Plano recital. 20.25 Boekbespr. 20.30 Europ. comm. 20.40 Kamermuz. VARA: 21.00 Hammondorgelspel. 21.15 Rep. 21.55 Jazz- muz. 22.15 Bultenl. weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soo. nws. in Esperanto. 23.55- 24.00 Nws. K-B H AM E A-C handen ruw of schraal ,-geleiEEM (over de vlenle lUn van 18-20 uur) 1. Peter Tsjalkowsky: „Eugene Onegln" (2e en 3e bedryfj. Lyrisch drama ln 3 be- dryven naar Alexander Puschkin. Plaata en tyd van handeling: Deels op een land goed, deels ln St.-Petersburg, plm. 1820. Personen: Larlna. landelgenares, Mlra Vershevlch, mezzo-sopraan Tatyana en Olga, har dochters, Valeria Heybalova, sopraan en Blserka Tzveych, mezzo-sopr. - Fllipyevna, verzorgster. Melanle Bugarl. novlch, mezzo-sopraan - Eugene Onegln, Dushan Popovich, bariton Lensky, Drag Startz. tenor - Vorst Gremln, Mlro Chan- galovlch, bas - Kapitein Trlfon Petrov'.ch, Alexander Veselinovlch. bas Saretzky, Ilya Gllgorlevlch. bas - Trlquet. een Fransman. Stepan Andrashevlch. tenor. Koor en Orkest van de Nationale Opera te Belgrado o.l.v. Oscar Danon. 2. Igor Strawlnsky ,,Le Sacre du Prin- temps" (tableux de la Russle Païenne). Rias Symphonle Orkest, Berlijn o.l.v. Fe- renc Frlcsay. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekjourn. NCRV: 20.30 Fllmrep. 20.45 Muz. voordr. 21.05 Act. 21.50 Dagsluiting. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Gevar. muz. 13.45 Meded. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Brievenbeantw. 16.30 Onbekend. 17.00 Ork. cono. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Hoorsp. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Buitenl. overz. 22.45 Pianorecital. 23.15 Vragenbeantw. 23.45 Pari. overz. 23.55 Wetensch. nws. 24.00 Nws. 0.060.36 Ge var. muz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en ork. conc. 14.00 Dansmuz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws) 16.00 Fabrleksfanfare. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Uitslagen v. races. Daarna: planomuz. 18.15 Dixlelandmuz. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.24 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en discussie. 22.15 Ork. conc. (Om 22.30 Nws.). 23.30 Nws. 23.40 Dansmuz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.55—1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.05 Planorecital. 17.00 Nws. 17.40 Amus. muz. 18.15 Orgelspel. 19.00 Nws. 19.20 Der Graf von Luxemburg, ope rette. 21.45 Nws. 23.10 Ork. conc. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. Daar na: gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.00 Gevar. 18.30 Nwe gram. 19.16 Kamermuz. 19.30 Klass. muz. 20.00 Falstaff, opera. 22.15 Muz. van Franse componisten .23.10 Ge var. muz. 23.5224.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Operettemuz. (Om 12.30 weerber.). 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.11 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.45 Koor zang. 16.00 Koersen. 16.02 Gevar. muz. 16.30 Omr. ork. en solist. 17.00 Nws. 17.10 Popul. liedjes. 17.45 Duitse les. 18.00 Volks liederen. 18.30 Sportkron. 18.40 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Praatje. 19.40 Gevar. muz. 20.00 Ork. conc. en solist. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Operafragm. 22.45 Gram. 22.5523.00 Nws. 484 m. 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 15.00 Muz. v. Belgische com ponisten. 16.05 Opera. (Om 17.00 Nws.). 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 20.30 Festival v. Praag: Ork. conc. en sol. 22.10 Nwe gram. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van >*adenmorgen 7 uur) sa a al 5 J3 .1 s 3 Amsterdam mist zo 1 8 0 1 Den Helder weerlicht z 2 6 1 4 Ypenburg Vlissingen mist mist w.stil ozo 1 7 9 -1 3 1 2 Eelde mist w.stil 7 1 2 De Bilt mist zo 2 7 0 2 Twente zwaar bew w.stil 7 3 1 Eindhoven licht bew ozo 1 7 3 0.1 Z.-Limburg zwaar bew ozo 2 6 1 1 Helsinki geh. bew. ozo 4 6 3 1 Stockholm geh. bew. ozo 4 7 6 3 Oslo geh. bew. o 4 7 5 5 Kopenhagen regen zo 8 6 6 2 Aberdeen onbewolkt w.stil 7 -7 0 Londen mist w.stil 8 -4 0 Brussel onbewolkt w.stil 8 -0 2 Luxemburg sneeuw ono 4 5 1 14 Parijs mist w.stll 9 1 0 Bordeaux zwaar bew w.stil 12 4 10 Grenoble geh. bew. n 1 9 2 0 Nice regen n 5 17 7 11 Beriyn licht bew ozo 4 7 2 1 Frankfurt zwaar bew ono 2 8 2 0.1 München mist ozo 5 6 -2 0 Zürich geh. bew. wzw 1 7 -1 0.7 Locarno regen w.stil 9 4 3 Wenen geh. bew. 3 zo 6 7 3 3 Innsbruck half bew. w 2 2 -4 5 Athene onbewolkt w.stil Rome regen zzo 6 14 9 4 AJacclo Mallorca on «eer no 4 16 7 7 regen w 2 18 9 2

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2