Russen willen Perzische olie bijna zonder winst exploiteren, maar.... Ondergedoken nazi-arts naar Egypte ontkomen? WEERBERICHT MOSKOU BEDRIJFT KOPPELVERKOOP ....dan geen „anti-Russische" bases op grondgebied van Iran 9 Misdadige professor Heyde zou voorbeeld gevolgd hebben van concentratiekamp-dokter Eisele SCHILDER ZELF MET Premier Neliroe onverbiddelij k Bolletje/' Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 12 NOVEMBER 1959 No. 29897 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Volgens welingelichte kringen in de Perzische hoofdstad Teheran heeft de Sovjet-Unie aan Perzië exploitatierechten op olie in het noor den des lands gevraagd op basis van een winstdeling van 85 pet. voor Perzië en slechts 15 pet. voor de Sovjet-Unie. Als voorwaarde wordt hierbij echter gesteld dat Perzië een schriftelijke toezegging doet dat het geen buitenlandse machten zal toestaan „anti-Sovjetbases" op zijn grondgebied te vestigen. Volgens persberichten heeft de Russische ambassadeur, Nikolai Pegov, alle eerdere Russische aanbiedingen hernieuwd voor hulp bij het aanleggen van wegen en dammen en het bouwen van elektrische centrales in Perzië. Tevens zou het voorstel zijn herhaald om alle hangende geschillen tussen beide landen op te lossen. Moskou schijnt tot het inzicht te zijn gekomen, dat het ook ten aanzien van Perzië toeter vliegen vangen kan met honing dan met azijn. Tot voor kort voerde de Russische radio een felle pro paganda tegen de Perzen. Hierin is nu dus met het bezoek van Eisenhower aan Teheran in het vooruitzicht!! een algehele verandering gekomen. Dat de regering in Teheran door het Russische aanbod in een moeilijke positie is ge raakt, ligt voor de hand. Want zij kan dit niet zonder meer afwijzen. Totnutoe werd de olie gewonnen op basis van half om half winstdeling: vijftig procent voor de Perzische regering, de andere helft voor een groep maatschappijen, waarin de Britten deelnemen voor veertig, de Amerikanen voor 35, de Koninklijke Shel voor veertien en de Fransen voor elf procent. Zowel Eisenhower als Adenauer naar Spanje President Eisenhower heeft een uitno diging van generaal Franco, Spanj es staatshoofd, voor een bezoek aan Spanje aanvaard, zo is gisteren te Madrid be kendgemaakt. Eisenhower zal maandag middag 21 december uit Parijs in Madrid aankomen en de volgende morgen naar Rabat, de hoofdstad van Marokko, door reizen. Men verwacht dat Eisenhower een korte bespreking met het Spaanse staatshoofd zal voeren. Het, Witte Huis maakte voorts bekend dat Eisenhower op 17 december aan boord van de Amerikaanse kruiser Des Moines voor de Tunesische kust een on derhoud met president Bourguiba van Tunesië zal hebben. De Westduitse Bondskanselier, dr. Adenauer, heeft een uitnodiging aan vaard voor een bezoek aan Spanje, aldus is bekendgemaakt in een communiqué, dat gisteren is uitgegeven na afloop van een bezoek van twee dagen van de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken, Castiella, aan West-Duitsland. Verder is bekendgemaakt, dat de West duitse minister van Economische Zaken prof. Erhard, eveneens een uitnodiging voor een bezoek aan Spanje heeft aan vaard. Het tijdstip voor beide bezoeken zal later vastgesteld worden. Brits vliegtuig zoek boven de Waddenzee Een bq de RAF in Duitsland gesta tioneerde Hunter-straaljager wordt sinds gistermiddag vier uur vermist. Op dat tijdstip had men het laatste radiocontact met het toestel, dat even tevoren had geseind in moeilijkheden te verkeren. De piloot zei toen te wil len landen op de vliegbasis Jever van de tweede tactische luchtmacht in Duitsland. Toen de melding kwam, dat het vlieg tuig in nood was. zou het zich ongeveer tien mijl ten noorden van Leeuwarden boven de Waddenzee bevonden hebben. Onmiddellijk werd ook het Nederlandse opsporingsapparaat in werking gesteld. Van het vliegveld Valkenburg stegen vliegtuigen op. Enige reddingboten ge stationeerd langs de Waddenzee voeren uit. Later werd de Nederlandse red dingsdienst teruggeroepen. Het Coastal Command van de RAF nam het zoeken over, maar gisteravond om tien uur ging toch weer een Neptune van Val kenburg de lucht in. Een half uur te voren had men het aanvankelijk inge trokken alarm voor de Nederlandse kustwateren weer gegeven. Maar al deze opsporingswerkzaamheden bleven zon der resultaat. De Neptune werd na een vergeefse vlucht een kwartier na mid dernacht weer aan de grond gezet. De enige positieve melding kwam bin nen van een Engels vliegtuig, dat con tact gehad zou hebben met de vermiste vlieger via een zwak noodzendertje, dat in de reddingsdinghies aanwezig is. De reddingboot van Schiermonnikoog en een Duits reddingboot hebben meteen het ruime sop gekozen om naar de op gegeven positie even ten noorden van Borkum koers te zetten. E speciale politieke commissie van Tj de Algemene Vergadering der Ver- enigde Naties heeft voor de acht ste opeenvolgende keer haar „ernstige bezorgdheid" uitgesproken over de Zuid- afrikaanse apartheidspolitiek. 67 stemmen deelden die bezorgdheid; 3 deden zulks niet en 7 onder wie Nederland onthielden zich van stem ming. In de diplomatieke sfeer en in de in ternationale verhoudingen gelden nu eenmaal andere normen dan in die van het algemeen-menselijke en logische denken. Ware dit niet het geval, dan zou men zich met recht kunnen afvragen waarom Nederland, in zijn Indonesische ervarin gen een droevige herinnering bewarend aan buitenlandse inmenging, niet de moed heeft kunnen opbrengen om het voorbeeld te volgen van Engeland, Frankrijk en Portugal en zich vierkant uit te spreken tegen de bemoeiingen van derden in een zuiver binnenlandse aan gelegenheid. CE op ideologisch-democratische \A7 grondslagen meent zich een oor- V V deel te mogen aanmatigen over verhoudingen en toestanden in landen, waarvan men duizenden mijlen verwij derd woont en leeft, bewijst daarmede ook maar niet de geringste bereidheid te bezitten om zich te verdiepen in de omstandigheden en historische ontwik kelingen, welke tot deze verhoudingen hebben geleid. HELAAS voelen velen zich tot „ver oordelen" geroepen, waar „oorde len" buiten hun competentie of politieke ambities valt. Nederland moge zich dan van stem ming onthouden hebben en daarmede „een slag in de lucht" hebben gepleegd, zijn zogenaamd „neutrale" houding bete kent niettemin een klap in het gezicht van het stam- en geestverwante Zuid- af rikaanse volk en zijn regering. Wij kunnen maar wij zijn nöch politicus, nöch diplomaat! met de beste wil ter wereld niet inzien, dat Nederlands prestige zou zijn geschaad of zelfs in het geding zou zijn gebracht, wanneer zjjn vertegenwoordiger in de V.N. zich niet „apart" zou hebben ge houden, maar een, in dit geval positief, en onzes inziens alleszins gerechtvaar digd „neen" had laten horen! (Van onze correspondent in Bonn) De Justitie in de Westduitse deelstaat Slees wijk-Holstein heeft gis teren een aanklacht in behandeling genomen tegen „onbekenden", die de vroegere nazi-professor Heyde hebben laten vluchten, waarschijn lijk als de Münchense ex-concentratiekamparts dr. Hanns Eisele naar Egypte. In Kiel, de hoofdstad van Sleeswijk-Holstein, vraagt men zich af hoe het mogelijk is dat de 57-jarige Heyde zijn arrestatie wist te ontlopen. De nazi-professor, die leider is geweest van de nationaal- 6oeialistische werkgemeenschap van heilgymnastiek en verplegings- inrichtingen, wordt ervan beschuldigd talrijke zogenaamde euthanasie- moorden bevolen te hebben op geesteszieken tijdens de oorlog en voorts vele gevangenen uit concentratiekampen, die niet meer konden werken, te hebben laten vermoorden. Verontwaardiging in Kiel over een lek SLEEPBOOT ZWARTE ZEE ALS BRANDWEERSCHIP Op de Atlantische Oceaan, op 600 mijl ten zuidoosten van de Azoren, helpt op het ogenblik de sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst een kleine Portugese vracht vaarder in zijn strijd tegen de onder gang. De 2400 ton metende „Monte Brasil" heeft reeds vier dagen brand aan boord. Al die tijd heeft een thans dode lijk vermoeide bemanning tegen het vuur gevochten. Gisteren aanvaardde de gezagvoerder de hulp van de sleep boot „Zwarte Zee", die pompen en leden van zijn bemanning aan boord van de „Monte Brasil" heeft gezet om de brand meester te worden. Daarmee was men vanmorgen nog bezig. Vermoedelijk zal het schip, nadat het vuur bedwongen is, op eigen kracht ver der kunnen varen, maar het staat vrij wel vast, dat de „Zwarte Zee" in de nabijheid zal blijven om eventueel weer hulp te verlenen. De Portugese marine, die reeds een patrouillevaartuig te hulp had gezonden, heeft gisteren een tweede schip voor hulpverlening ingezet. Hij had in 1947 voor het internatio nale gerechtshof te Neurenberg terecht moeten staan, maar hij vluchtte uit een gevangenen-transport nabij Würzburg in Zuid-Duitsland en vestigde zich latei- in Flensburg bij de Deense grens. Onder de naam dr. Fritz Sawade werkte hij sedert 1952 in deze. stad als zenuwarts; hij was o.m. deskundige van een levens verzekeringmaatschappij. Het ging Heyde, alias Sawade, bepaald voor de wind! In de officiële sociale rechtbank te Slees- wijk ging hij bijvoorbeeld door voor een voortreffelijk neuroloog. Op 5 november was het uit met Heyde's zeven jaar durende onderduik periode. De politie te Kiel had Sawade met Heyde geïdentificeerd. Toen zij die zelfde dag de nazi-professor wilde arres teren, bleek de man gewaarschuwd en was de vogel gevlogen. Iemand, daarvan is men te Kiel overtuigd, moet hem van deze stad uit of zijn woonplaats zelf een tip hebben gegeven. Heyde was zelfs in het bezit van een geldige pas op naam van dr. Fritz Sawade. Nog dezelfde dag sloot men alle Westduitse grenzen voor Heyde. Desondanks is men ervan over tuigd, dat hij naar Egypte is kunnen ontkomen. Overigens zou men hem vrij dag j.l., een dag na zijn vlucht uit Flensburg, nog te Würzburg hebben ge zien, waar hij enige vrienden zou heb ben. Men neemt aan dat hij in Egypte contact heeft opgenomen met dr. Eisele, de Münchense arts, die verdacht wordt van het plegen van vele moorden in een concentratiekamp. Eisele en Heyde wa- DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SiKKENS-TJALLEMA PRODUKT ren reeds tijdens de nazi-tijd dikke vrienden. In Kiel is de verontwaardiging over deze gang van zaken bepaald zeer groot. Men begrijpt niet waar het lek zit. Dat er een lek is blijkt uit de officiële aan klacht tegen de onbekenden, die Heyde op het laatste ogenblik hebben gewaar schuwd, waardoor hij kon vluchten. Voorts heeft het openbaar ministerie te Kiel een speciale ambtenaar benoemd, die het geval moet behandelen. In Bonn vroeg men van socialistische zijde gis teravond, waarom pas zo laat een bevel tot arrestatie van Heyde is uitgevaar digd. GM staakt produktie van personenauto's General Motors heeft bekendgemaakt, dat zij de produktie van alle personen auto's voor onbepaalde tijd staakt wegens gebrek aan staal. De staalpro- duktie wordt weliswaar hervat, maar de maatschappij heeft geen vaste aanwij zing omtrent het tijdstip, dat er weer voldoende staal za'l worden geleverd om hervatting van de produktie mogelijk te maken. General Motors acht het moge lijk, dat haar assembleerbedrijven een maand gesloten moeten blijven. Van de grote autoproducenten in de Verenigde Staten wordt General Motors het ergst door de staalstaking getroffen; zq heeft reeds circa 220.000 arbeiders moeten ontslaan. Ford en Chrysler wer ken reeds enige tijd minder dagen per week teneinde zolang mogelijk met hun staalvoorraden te doen. De ontslagen bij Chrysler en Ford bedragen minder dan resp. 6000 en 1.000 arbeiders. Zo nodig gewapende actie tegen Chinezen Het Amerikaanse blad „New York Times" meldde vandaag dat de Indiase minister-president, J Nehroe, van oordeel is dat mis schien een gewapende actie nodig zal zijn om de Chinese communis ten te verdrijven uit stellingen die zij thans innemen in gebied dat door de regering te Nieuw-Delhi als Indisch wordt beschouwd. Het blad schrijft dit vernomen te heb ben in diplomatieke kringen te Washington. Volgens berichten uit het bui tenland heeft Nehroe een volstrekt onverbiddelijk standpunt ingeno men, aldus heeft het blad in ge noemde kringen vernomen. Verder heeft men gezegd dat de Chinees-Indiase grenskwesties uit voerig ter sprake zullen komen bij het bezoek van president Eisen hower aan Nieuw-Delhi. In een geheime uiteenzetting aan In diase diplomaten in het buitenland zou Nehroe gezegd hebben, aldus de „New York Times", dat zijn regering voorbe reidingen treft voor bezetting van de gebieden die volgens haar Indisch zijn. De weersomstandigheden en het terrein maken grote operaties voor het voorjaar onmogelijk, maar India is van plan dan maatregelen te nemen indien er geen verandering in het Chinese standpunt zal zjjn gekomen of indien onderhande lingen met de Chinezen geen resultaat Plaatselijk mist De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Opklaringen en droog weer, maar in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist. Zwakke, later af en toe matige oostelijke wind. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 NOVEMBER Zon op: 7.54 uur; onder: 16.53 uur. Maan op: 16.22 uur; onder: 5.34 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.55 en 14.11 uur. Laagwater te 10.04 en 22.15 uur. Dit Blad bestaat uit 20 pagina's Wanneer men deze gisteren ge nomen foto ziet en weet, dat het hier de gevolgen betreft van een treinongeluk, dat vorige week bij Berghem plaats vond, dan moet men wel denken, dat de Spoorwe gen de restanten maar lati"s de kant van de spoorbaan laten Üggetk omdat deze brokken toch waarde loos zijn geworden. De zaak zit echter enigszins anders. De Spoor wegen hebben nog geen kans ge kregen om de overblijfselen van het ongeluk weg te halen, want zij lig gen op het terrein van een landbou- wr, die alleen toestemming tort opruimen wil geven, wanneer de Spoorwegen een flinke schadever goeding betalen. Over de hoogte daarvan wordt nu getwist en zo kan het gebeuren dat een week na het ongeval deze chaos nog is blijven liggen. Terwijl een dichte mist probeert te verbergen, dat er van de fantasti- sche zomer niets meer over is en dat de winter ernstige voorberei dingen treft om alle herinneringen aan maandenlange warme zon uit te wissen, denken de modekoningen aan de toch ook weer komende lente. Gisteren werd in het buiten goed ,,Amstelrust" een modeshow gehouden van modelten voor de vroege lente. Twee mannequins op de trap naar de tuin, gekleed in lichte wollen complets. zullen hebben opgeleverd. De stad Leh in Ladak zou de basis moeten worden voor operaties in het noordwesten. In Washington werd vernomen dat samentrekking van Indiase strijdkrach ten in het noordwestelijke grensgebied moet leiden tot terugtrekking van troe pen aan de Pakistaanse grens en uit Kasjmir. De vrees bestaat in India dat Pakistan hiervan wel eens gebruik zou kunnen maken om tegen India op te rukken. Verwacht wordt dat India wat Pakistan betreft, de Verenigde Staten (Pakistans belangrijkste bondgenoot en wapenleverancier) om goede diensten zal verzoeken. Premier Nehroe heeft gisteren in een toespraak op zqn tournee door India gezegd, dat de eis van een militair bondgenootschap om het gevaar van Chinese aanvallen het hoofd te bieden, afkomstig is van wankelmoedige mensen met koude voeten en koude handen. Nehroe vroeg: „Is ons land soms een land van oude mensen en oude vrou wen dat wij ons volkomen hulpeloos moeten voelen?" In Joebboelpore in midden-India heb ben ongeveer duizend studerende jonge ren dinsdag met bloed een resolutie ondertekend, waarin zq zeggen hun leven te zullen geven om India tegen „Chinese agressie" te beschermen. Ook in Allahabad, Bareilly en Almora heb ben studenten betogingen gehouden. de échte eierbeschuit

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1