PANTER NTRIFUGES M. van CLEEF c rie jeugdige Oostduitse spionnen de Bondsrepubliek veroordeeld UITSLAG NESCAFE- KLM PRIJSVRAAG dent en gymnasiaste moesten strafnaar het Westen i daar hun ivaarde te bewijzen Strijd om de Willielmshaven invoer van erts vult Emden aan Rustige septembermaand gaf goede haringtreilvisserij icht 1 maart 1860 Donderdag 12 november 1959 Zesde blad no. 29897 De partij heeft altijd gelijk.... iderwaartlige rode praktijk' en.... onze correspondent in Bonn) Westduitse Bondsgerechts- Karlsruhe heeft twee van de langeklaagde jeugdige Oost spionnen tot gevangenis- jn veroordeeld: de 33-jarige ident in de rechten Merke anderhalf jaar gevangenis- de 28-jarige voormalige ver ster Ingeborg Rohwedder een gevangenisstraf, terwijl de ige ex-studente Barbara Ge- :r met een waarschuwing m. wel zeer toevallige wijze is festduitse politie een jaar ge- op het spoor van dit spio- ode drietal gekomen. De tn-opruimingsdienst vond in nabij Bonn een blikken waarin een bedrag van dui- mark, alsmede een vals per- ibewijs met een foto van ke maar met een valse naam, de ex-student kon gebrui- :o bleek later, als hij vluchten De doos was in het bos ge- door Oostduitse agenten. Ie kon snel opgespoord wor- waarna hij een volledige be tals aflegde. B bleek dat de Oostduitse geheime i de SSD (Staatssicherheitsdienst) 9 zeer gewetenloze en fantastische drie jonge mensen had gebruikt fijn doeleinden. Merke werd in 1955 i kritiek op de Oostduitse socialis- Ijartij en om zijn „on-proletarische tóng" tot zijn vrouw, een felle tuiste, van de Oostberlijnse uni- r» verwijderd. Hij kreeg nog een in dienst van de SSD, wat 1 een soort straf moest zijn, zou het Westen moeten spioneren. Zou ..missie" op de juiste wijze uit- dan zou hij weer mogen stude- De SSD gaf Merke een volledige enopleiding. Hij werd vervolgens K'est-Duitsland gestuurd. Hij was rrachtautochauffeur, om het West leven wat te leren kennen", later werd Merke kantoorbediende bij een woningbouwvereniging te Bonn en het was hier, dat hij als „resident" twee meisjes als ondergeschikte agenten naast zich kreeg. Fantastische plannen Ingeborg Rohwedder, geboren in Ar gentinië, maar in 1954 naar Oost-Duits- land vertrokken, kreeg een tolkenoplel- ding en moest in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn geloodst worden om daar voor Merke spionage werk te verrichten. De wel erg vrolijke Barbara Gedat, nicht van een CDU- bondsdaglid, die wat uitdagend ter rechtzitting was verschenen in een knalgele trui, is de dochter van een in Rusland gesneuvelde Duitse predikant. Zij schreef enige jaren terug op een Oostduitse middelbare school een nogal anti-Russisch opstel over de opstand in Hongarije en moest voor deze ..zonde" in West-Duitsland bewijzen wat zij waard wasZij moest in West-Duits land, aldus de fantastische SSD-plan- nen, eerst haar eindexamen gymnasium halen en rechten studeren en daarna in het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn als agente optreden! Verblind door dwaze leer Tijdens de rechtzittingen van de af gelopen twee dagen werd er de nadruk opgelegd, dat het drietal onder druk had gewerkt en verblind was door de com munistische ideologie. Merke zei bijv.: „In het middelpunt van de communisti sche leer staat niet de mens maar de partij. De partij heeft altijd gelijk". Hij zowel als de belde meisjes hielden op nogal naieve wijze voor de rechtbank vol eerlijk te geloven in de communistische idealen, hun „missie" in de Bondsrepu bliek beschouwden zij als een rechtvaar dige straf voor gemaakte fouten. Hoe serieus de SSD het drietal op nam, bleek uit het feit, dat iedere veer tien dagen de Oostduitse radio op de korte golf aan Merke een bericht gaf: op maandag om zeven uur 's avonds kwamen geheime opdrachten uit Oost- Berlijn voor het drietal. Als sleutel voor het ontcijferen van de bevelen, diende een oude Schlager getiteld „Du hast diamanten und Perlen mein Liebchen was willst du noch mehr!". zoals Inge borg Rohwedder met een verlegen lachje bekende. Hoewel de verdedigers alle nadruk legden op de naieve wijze waarop de drie agenten als weerloze werktuigen van Oost-Berlijn te werk waren gegaan, en alle drie onder druk hebben gehan deld, omdat zij gerebelleerd hadden tegen de partij, die hen daarvoor strafte door uitzending naar het Westen desondanks kende het Bondsgerechtshof geen medelijden met de oudste twee Er komen nu eenmaal te gemakkelijk en te veel Oostduitse agenten de Bondsrepu bliek binnen I Na het eerste trekje weet U het al: een heerlijk, zacht sigaartje. Panter Senoritas. In hel bekende rode blikje 20 stuks f2.50 Ook in 10 stuks f 1.25 SENORITAS Op een haar. (Van onze Londense correspondent) Een Vickers Viscount van de British European Airlines welke maandag in mistig weer en lage bewolking met 57 passagiers aan boord van Manchester naar Londen vloog, is 40 km .ten noor den van London Airport bijna in botsing gekomen met een militair vliegtuig, dat het passagierstoestel met donderend ge raas rakelings op minder dan 100 meter afstand voorbij stormde (honderd meter is voor vliegtuigen met dergelijke snel heden natuurlijk zo goed als niets!). Zulks tot grote schrik van de luchtrei zigers: onder hen bevonden zich vier Lagerhuisleden. Twee hunner zullen deze ontsnapping aan een catastrofe volgende week in het Lagerhuis ter sprake bren gen. De minister van Luchtvaart zal worden verzocht maatregelen te treffen om voortaan militaire vliegtuigen te ver bannen uit het Londense luchtcontrole- gebied. De tendens om steeds groter schepen te gaan bonnen, is een belangrijke factor Ruggesteuntje voor Emden (Van onze correspondent i^ Bonn) Het Westduitse en vooral Nedersaksl- sche streven om Emden in het binnen kort te ondertekenen Duits-Neder landse vereffeningsverdrag een garantie te geven tegen een bepaalde ontwikke ling van Delfzijl, vloeit ongetwijfeld ook voort uit de moeilijker wordende positie van de haven van Emden. Er bestaat onmiskenbaar een streven om vanaf f 166.—. Siemens - Morphy - Richard Scharpf ERMARKT 25 TEL. 22669 Produktiviteitscentrum voor het visbedrijf OFFICIEEL GEÏNSTALLEERD (Van onze Haagse redactie) ls ergens nationale en internatio- tamenwerking nodig is, dan is dit in de visserij. Het gemeenschappe- produktiegebied, de zee, vraagt t krachtige individuele inspanning, femeenschappelijke activiteiten". zei mr. V. G. M. Marijnen, minis- *n Landbouw en Visserij, toen hij «dagmorgen in het gebouw van de hat produktiviteitscentrum voor ^bedrijf officieel installeerde. Mr de bewoners van onze kust is bserij en de handel in visserypro- «n economisch van groot, hier en zelfs van overwegend belang". Ne- vist reeds eeuwen en gezien zijn Afsprekende geschiktheid voor de &ii en de handel in visserij produk- tljjft Nederland vissen, aldus de Uter. HU wees erop, dat de export vlsserijprodukten zeer groot is, r bijvoorbeeld dan van elke der terg in de Euromarkt. '«er dan ooit is het dan ook nodig, de toerusting en de uitrusting van %t en de organisatie van het han- «Pparaat en de industrie voldoen de eisen van de tUd", aldus de mi- ?'j zullen ons tegen het instellen van gerijzones tot het uiterste blUven *>ten, want ongetwUfeld dreigen srote gevaren". overheid zal aan deze problemen aandacht besteden en van een "durende waakzaamheid kan het arUbedrijf overtuigd zUn. 61 Produktiviteitscentrum gaat wer- °P een duidelUk af te bakenen ge- aldus de minister. De aanvoer- w gaat de constructie van netten en ■opsporingsapparaten voor visscho- Oeproeven. De groothandel gaat ar- Jdethoden bestuderen. De detail- del zal in het bijzonder de aandacht «n op het assortiment, de verkoop- en de bedrijfskosten. J. F. Haccoü sprak als voor van het produktiviteitscentrum P uit, dat het werk van dit cen- leiden tot een innige samen- tussen de bedrUfsgenoten on- 3 en tot het slaan van een brug «n bedryfsleven en wetenschap. Hij 5 .e de regering voor de steun, die zij f.,®, oprichting van dit centrum ^'Willen yerlenen. Wij delen hierbij de deelnemers(sters) aan de Nescafé-KLM prijsvraag mede dat de jury, bestaande uit de HH. P. M. Maas Geesteranus (Reclame afd. KLM), Jan Mastenbroek (verslag gever dagblad Trouw) en D. de Vilder (televisie-compère) als prijswinnaar hebben aangewezen: de Heer J. H. M. van der Marck te Arnhem. De overige 2.000 prijswinnaars van een Nescafé-kan met lichtje alsmede de 10.000 prijswinnaars van een KLM-insigne hebben inmiddels hun prijs ontvangen. Namen en adressen van de prijswinnaars liggen ter inzage bij Nescafé, Haarlemmerweg 317-321, Amsterdam. Ook namens de KLM danken wij allen hartelijk voor hun deelname aan de Nescafé-KLM prijsvraag. Vrij veel gezouten haring opgehouden Minder regelmatige aanvoer van zeevis Dank ztf het rustige weer kon in de maand september de vissery vrijwel zonder onderbreking worden uitge oefend. De meeste grote vaartuigen na men deel aan de haringvisserij. Met de haringtreilvisserij werden goede resul taten geboekt, die van de haringdryf- netvissery waren veelal minder. Een vry grote hoeveelheid gezouten haring werd door de reders opgehouden. De aanvoer van zeevis bewoog zich ongeveer op het zelfde niveau als in augustus. Hoewel de uitkomsten niet onbevredigend waren, werd de markt minder regelmatig van vis voorzien. In de garnalensector kon van en gunstige gang van zaken ge sproken worden. De uitvoer van vis- seryprodukten was in de meeste secto ren hoger dan in september 1958. Voor al de verzending van verse haring, bok king en oesters verliep gunstig. De gunstige resultaten van de haring- treilers In augustus hadden tot gevolg, dat in september meer vaartuigen de haringtreilvisserij gingen uitoefenen. Aan deze tak van vissery namen 94 schepen deel tegen 84 in augustus. De vaartuigen, die op de Noordzee visten, maakten veelal goede besommingen. De vijf motortreilers, die begin september in de Ierse Zee visten, zochten als ge volg van mindere resultaten, later in de maand de visgronden op de Noord zee weer op. Aan de haringdrijfnetvisserij namen 122 loggers deel. Door de slechte vang sten werden in het algemeen langere reizen gemaakt. De kwaliteit van de haring, afkomstig van de drijfnetvissery was vry goed; de haring was echter overwegend klein van stuk. De treilha- 1 ring. gevangen in het noordelyk deel van de Noordzee, was veelal groter van 1 afmeting. De kwaliteit van de haring, gevangen door treilers in de Ierse Zee, was goed. Voor kleine gezouten haring bestond bij de handel weinig belangstelling. Ruim 30.000 kantjes werden door de door de reders gevormde coöperatie uit de markt genomen. Een belangrijk deel hiervan werd naar de vismeel-industrie afgevoerd. Iets meer dan 200 kantjes ge zouten haring behaalden de minimum- aanvoerprijzen niet. Omdat de aangevoerde treilharing groter van stuk was dan de drijfnetha ring, bracht eerstgenoemde haring op de afslag betere prijzen op. De aanvoeren en gemiddelde prijzen van gezouten dryfnetharing waren in september in de verschillende rederij- plaatsen als volgt: Aanvoer Gem. pry's p. kantje Katwijk aan Zee Scheveningen Vlaardingen Totaal sept. '59 September 1958 September 1957 17.208 36.156 6.928 60.292 42.507 60.427 f. 30,56 29.74 30.80 30.09 35.41 27.76 De aanvoeren en gemiddelde pryzen van gezouten treilharing per rederij plaatsen waren: Aanvoer Gem. prijs p. kantje Katwijk aan Zee Scheveningen Vlaardingen IJmuiden Totaal sept. '59 September 1958 September 1957 12.616 25.476 10.469 3.253 51.814 49.626 64.084 f. 34.73 35.17 34.47 33.49 34.82 37.19 31.00 De aanvoeren en gemiddelde pryzen van gezouten haring vertoonden in de jaren 1956 t.e.m. 1959 van het begin der teelt tot eind september het volgende beeld: Jaren Totaal Gem. prijs p. kantje 1959 449.477 f. 44.42 1958 379.009 43.56 1957 438.456 38.47 1956 480.901 34.99 De uitvoer van gezouten haring was ondanks de hoge temperaturen en het betrekkelijk grote aanbod van kleine haring niet ongunstig. De export be droeg in totaal 4541 ton voor een waar de van f. 3.4 miljoen. België nam 946 ton af, erwyl naar West-Duitsland 1.227 ton werd verzonden. Op het contract met Oost-Duitsland werd regelmatig ge leverd (1050 ton), Frankrijk nam 211 ton af. De uitvoer naar Noorwegen (300 ton) en Denemarken (77 ton) bleef be neden de verwachtingen. Voorts vond afzet plaats naar de USA (294 ton) en Canada (127 ton). In september 1958 werd in totaal 3266 ton gezouten haring geëxporteerd voor een waarde van f. 2,5 miljoen. VERSE HARING In september 1959 was er een ruime aanvoer van verse haring, namelijk 7953 ton. Het abnormaal warme weer had uiteraard invloed op de kwaliteit van de haring. Een betrekkelijk grote hoeveel heid verse haring, 1500 ton, werd door geleverd aan de vismeelindustrie. Uitgevoerd werd 3371 ton verse haring voor een waarde van f. 1,3 miljoen. In september 1958 waren deze totalen resp. 2800 ton en f. 1,2 miljoen. Verzending vond onder meer plaats naar België (721 ton), West-Duitsland (2196 ton) en Oost-Duitsland (326 ton). ZEEVIS Voor rondvis konden in het algemeen behoorlijke pryzen worden gemaakt. De gemiddelde prijs kwam by een aanvoer van 2013 ton op f. 0,68 per kg te liggen f. 0,46 per kg by een aanbod van 2298 ton in augustus. Vooral in de eerste weken was de aanvoer van rondvis be- trekkeiyk gering en bovendien slecht Boeing heeft een vrachtvliegtuig ontworpen, waarvan het achterste deel open kan scharnoieren, waar door het laden en lossen zeer wordt vereenvoudigd. Het toestel kan bij ensnelheid van 960 km. per uur 45 ton vracht vervoeren. Radiochemisch laboratorium Amsterdam geopend Burgemeester mr. G. van Hall heeft de nieuwe laboratorium vleugel aan het Instituut voor Kernfysisch Onder zoek aan de Ooster Ringdyk te Am sterdam geopend. Dit modern inge richte laboratorium is bestemd voor de radiochemische werkgroep van prof. dr. A. H. W. Aten jr. Deze opening viel sa men met de tiende verjaardag van het in dit instituut door NV Philips gebouw de synchrocyclotron, de cirkelvormige versneller van zware atoomdeeltjes met een energie van 25 miljoen electronvolt. Dankzy de nauwe samenwerking tus sen de industrie en de overheid kan Am sterdam bogen op het bezit van een be- langryk kernfysisch centrum, waarin onderzoekingen zyn verricht, waarvan de resultaten van grote betekenis zijn voor velerlei sectoren van de maatschap- py, zoals geneeskunde, landbouw, in dustrie etc. Advertentie Kleine oorzaKen, grote gevolgen Een klein wondje kan de poort zijn waardoor ziektekiemen binnendringen. Dan ontstaat er infectie en een min of meer ernstige ont steking is het gevolg. Gebruik daarom bU elke verwonding de reeds door drie geslach ten geprezen Kloosterbalsem (Akker-Bal sem). de zuiverende en ontsmettende wond- balsem bU uitnemendheid. Ook U zult zeg gen: ..Kloosterbalsem, geen goud zo goed.". gespreid, zodat de prijzen aan sterke schommelingen onderhevig waren. Het aanbod van platvis was slechts een wei nig hoger dan in augustus. Dit steeg nl. van 1703 ton, gemiddelde prys f. 1,33 per kg, tot 1724 ton, gemiddelde prys f. 1,27 per kg. Deze prysdaling werd voorna- meiyk veroorzaakt door een lagere op brengst van de tong. Ook by de platvis was de aanvoer zoals gewoonlyk gecon centreerd op zaterdagen en maandagen. Makreel werd weer in grote hoeveel heden aangebracht. In totaal was er 1489 ton. De prys varieerde van f. 0,14 tot f. 0.70 per kg. Vooral door de vis- verwerkende industrie werden grote hoeveelheden aangekocht. Slechts 24 ton makreel werd doorgeleverd aan de viemelindustrle. Voorts werd 91 ton ma kreel geëxporteerd. Schelvis bleef ook in september in kwantitatief opzicht de belangrykste rondvissoort. De aanvoer bedroeg 781 ton, waarvoor gemiddeld f. 0,52 per kg werd betaald. De export bedroeg 70 ton. Er was slechts 346 ton kabeljauw aan de markt, die gemiddeld f. 0,88 per kg opbracht. Ruim 140 ton werd uitgevoerd. De aanvoer van schol lag op een iets lager niveau dan in augustus. Deze daalde nl. van 1069 ton. gemiddelde prys f. 0,59 per kg, tot 1029 ton, gemid delde prys f. 0,60 per kg. Een hoeveel heid van 277 ton werd geëxporteerd. Er was een bevredigende aanvoer van tong. Deze bedroeg 498 ton tegen 427 ton in augustus. De gemiddelde prijs daalde evenwel van f. 3,42 tot f. 2.77 per kg. De oorzaak hiervan was dat de gro tere soorten lagere pryzen opbrachten. Vrywel de gehele aanvoer kon worden geëxporteerd. In verse en bevroren toestand werd 466 ton zeevis geïmporteerd voor een waarde van f. 499.000. Geïmporteerd werd onder meer uit België (66 ton), Noorwegen (38 ton) en West-Duitsland (329 ton). De invoertotalen in septem ber 1958 waren resp. 293 ton en f. 263.000. De uitvoer van zeevis bleef gunstig. De uitvoertotalen waren 1280 ton en f. 2,6 miljoen. Afnemers waren België (448 ton), West-Duitsland (100 ton), Frankryk (212 ton), Italië (141 ton), Groot-Brittannië (157 ton). Zwitserland (55 ton) en de USA (98 ton). Wilhelmshaven via een „Plan-Euro poort II" te maken tot ertsoverslag haven van de eerste rang, ja van Euro pese rang. Op het ogenblik is Emden de ertsha ven voor de hoogovenindustrie in het oostelijk deel van het Roergebied, dat wat zijn capaciteit aangaat ongeveer eenderde van het gehele Roergebied uitmaakt. De hoogovens en andere in dustriële ondernemingen in het midden en westen van het Roergebied krijgen hun erts voornamelyk via Rotterdam- Uit een artikel in het Düsseldorfer Handelsblatt blykt dat Wilhelmshaven goede kaarten op tafel legt om concur rent te worden zowel van Emden als van Rotterdam. Het „Plan-Europoort II". genoemd naar het bekende Rot'er- damse „Europoort-project", heeft tot basis een goede diepte van de haveu en grote overslaginstallaties. Men zal in de toekomst enorme schepen in de hftven van Wilhelmshaven kunnen zien, die thans reeds door zyn pijpleiding met het Roergebied van grote betelenis is geworden. Juist omdat Wilheliwha- ven toegankelyk is voor grote schapen en in de toekomst toegankelijk gemaakt zal worden voor schepen boven 40.000 ton, wordt deze haven een ernstig» con current voor Emden. Immers, er bestaat een tendens* om steeds grotere schepen te bouwen, daar door de kosten per getransporteerde ton goederen lager worden dan by vervoer in een kleiner schip. Speciaal geldt dit voor zogenaamde massagoederen als olie en erst. Voor wat erts aangaat, dit zal zelfs gaan gelden voor het relatief korte vervoer van Scandinavië naar Noord-Duitsland. Volgens het bovenge noemde blad dalen de kosten bij erts- vorvoer met een schip van 100.000 ton in vergelijking tot een schip van 60.000, met 15 a 20 percent, terwijl een 60.000- tonner reeds 30 tot 40 percent goedko per kan vervoeren dan een schip van 10.000 ton! Van belang is voorts, dat het aandeel van de Duitse ertsinvoer van landen buiten Europa gestegen is van 1950 tot 1957 van 10 op 36 percent. Balsem op de wonde? In de ertsvaart zou men dan ook in de toekomst rekenen met het gebrui ken van steeds grotere schepen, en wel van 40.000 tot 100.000 ton. Emden even wel is slechts bereikbaar voor schepen met een tonnage van maximaal 20.000 ton; In de nabije toekomst, na verbou wingen, van maximaal 30.000 of 35.000 ton. Wilhelmshaven ligt dan ook als het ware op de loer om in de nabye toe komst die grote ertsschepen boven 30.000 ton, die waarschijnlijk nimmer in Emden zullen kunnen binnenlopen, op te vangen. Daardoor zal Wilhelms haven een zeer grote concurrent van Emden worden, ook dus, als gezegd, voor het korte vervoer van Scandinavi sche erts. Weliswaar wordt thans ge sproken over een volkomen gezonde verhouding van Wilhelmshaven tot Em den: weliswaar zegt men: Wilhelmsha ven zal Emden „aanvullen", maar ter andere zijde legt men er alle nadruk op dat de havenprojecten niet gezien mogen worden uit een oogpunt van lo kale concurrentie, van plaatselijke riva liteitReeds spreekt men over de bouw van een kanaal van Wilhelmsha ven naar het Dortmund-Ems-kanaal Deze Duitse havenpolitiek laat be paald ruimte voor het Duitse streven, om in het aanstaande Nederlands- Duitse verdrag Emden een steuntje in de rug te geven. Als balsem op de wonde, die deze haven in de toekomst door het zich misschien wei onstuimig ontwikkelende Wilhelmshaven zal wor den toegebrachtEn omdat zelfs het kleine risico, dat Delfzyl ooit nog eens erts zou kunnen ontvangen, reeds gevaarlijk voor Emden is Rapport over de Surinaamse economie Zoals gemeld, is het rapport Uef- tinck-Goedhart in Suriname ontvan gen. Het rapport voorziet een begro tingstekort van SF 7 miljoen In 1960, 6 miljoen in 1961 en 7 miljoen in 1962. Geadviseerd wordt, deze tekorten niet door leningen te dekken, doch door besparingen en belastingverhogingen. Opgemerkt wordt, dat 1963 het top jaar van de accumulatie van de Inves teringen zal zyn. De planning moet daarom zodanig zyn, dat 1960 en 1961 de topjaren voor het tienjarenplan wor den, om een al te grote accumulatie van investeringen daarna te voorkomen. Er wordt gepleit voor een nieuwe grondpolitiek, teneinde de grondspecu- latie, die wordt voorzien, tegen te gaan. Verder wordt erop gewezen dat de versnelde uitvoering van niet direct produktieve projecten als Grasshopper, bepaalde consequenties met zich mee brengt. De stellers van het rapport zyn voor standers van uitbreiding van het Wa- geningenproject; daarentegen zien zij het streek-ontwikkelingsplan van de Marechallkreek niet als een noodzake- lyk gevolg van het uitvoeren der water krachtwezen en dus ook niet als iets wat prioriteit moet hebben. Voorgesteld wordt, een lichaam in het leven te roe pen voor het coördineren van de ver schillende projecten, vooral in het licht van de beschikbare middelen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17