Aquaduct Oude-Wetering vordert ABDIJSIROOP Kinderrijwielen 56.- DRIE FRANSE VOORWAARDEN VOOR EEN TOPCONFERENTIE Boskoper Niek v.d. Hondel wint het amateurconcours in Alplien WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 Het zal geen jaar meer duren voor de auto'sdie gebruik maken van Rijksweg 4a, het aquaduct bij Oude Wetering met ongelimiteerde snel heid mogen passeren. Zodra dit in gewikkelde kunstwerk is voltooid, zal het gemotoriseerde snelverkeer van deze kortere verbinding (Ypen- burg-Burgerveen) in de route Am- sterdam-Rotterdam, ongetwijfeld Advertentie een intensief gebruik gaan maken. Zoals men op de foto kan zien wordt nog met man en macht aan het aquaduct gewerkt. (Foto Leidsch Dagblad) fa. DUSOSWA Blijf hoest de baas En voorgoed. Bij het eerste kuchje een lepel Abdijsiroop (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen voor komen een hoop narigheid. Oostenrijk is laks met joodse schadevergoeding De Vereniging van Oostenrijkse jo den heeft een aanbod van de Oosten rijkse regering, 6 miljoen dollar uit te keren voor de joodse bezittingen die door de Duitsers en Oostenrijkse nazi's werden geroofd, van de hand gewezen. De vereniging wijst er op dat de nazi's de in beslag genomen joodse eigendommen zelf op 1 miljard dollar taxeerden. Alleen dn Wenen werdenal vele duizenden winkels woningen, kli nieken etc. in beslag genomen. Men neemt aan dat nog veel bedrijven en huizen in handen zijn van de Oosten rijkse nazi's die ze destijds stalen! De vereniging doet een beroep op de Oostenrijkse regering het staatsverdrag (met de vier grote mogendheden) van 1945 na te komen en op dezelfde wijze als West-Duitsland schadevergoeding uit te keren. Leiden Koningin bezocht Eindhoven Bij haar aankomst in de rij- en tractieschool te Eindhoven werd Koningin Juliana gistermiddag be groet door de garnizoenscommandant luitenant-kolonel J. van Dormolen, de directeur van de school, luitenant kolonel R. O. van Manen en ritmeester H. van Winsen Hare Majesteit in specteerde de erewacht en begaf zich vervolgens naar de officiersmess waar burgemeester P. J. D. Steinweg van Son en Breugel zich bij het gezelschap voegde. In de bibliotheek gaf luite nant-kolonel Van Manen de vorstin een uiteenzetting over organisatie en werkwijze der rü- en tractieschool. Hij wees erop, dat de school voor de gehele krijgsmacht een aantal uiteen lopende opleidingen verzorgt. De school staat onder het bevel van de inspecteur der cavalerie. Zij zet de traditie voort van de rijschool der cavalerie, de vroe gere ruiterschool, die voor 1940 de rij- instructeurs vormde voor de Koninklijke Landmacht. Vele leerlingen gaven de rijschool een internationale vermaard heid door hun prestaties bij concoursen. Nadat een aantal officieren aan Hare Majesteit was voorgesteld, gebruikte de Koningin de lunch te midden der offi cieren. Vervolgens maakte zij een rond gang over het omliggende terrein, waar bij luitenant-kolonel Van Manen de Koningin voorlichtte. De vorstin volgde met levendige be langstelling het zogenaamde garage- rijden waarbij met zware wagens op een kleine oppervlakte werd gemanoeuvreerd. Voorts bezichtigde zij verschillende soor ten voertuigen om tenslotte enige tijd een les bij te wonen bij de modellenhall voor wielvoertuigen. Te ruim drie uur vertrok H.M. naar het demonstratie terrein op de hei tussen Best en Son, waar een eskadron rupsvoertuigen en een eskadron wielvoertuigen een demon stratie gaven, welke door de vorstin eveneens met levendige interesse werden aanschouwd. Om vier uur nam de Koningin afscheid van de autoriteiten om daarop naar Soestdijk terug te keren. Advertentie Deutsche Gmam mophvti Qescllschaft Radio Westrik OEGSTGEEST LEIDEN Geversstr. 39 Dicfsteeg 17 Tel. 26608 Tel. 24965 PLATENGESCHENK- BONNEN ook b« ons verkrijgbaar. Doodstraf voor Kocli Het Warschause Oppergerechtshof heeft gisteren een beroep van de West- duitse oorlogsmisdadiger Erich Koch eens gouwleider van Oost-Pruisen en noordoost-Polen verworpen en de doodstraf, in maart uitgesproken door een lagere rechtbank, gehandhaafd. Toen was Koch schuldig bevonden aan de dood van 232.000 Polen, onder wie 160.000 joden, terwijl oorlogsmisdaden in de Oekraine, welk gebied ook onder Kochs verantwoordelijkheid viel, buiten beschouwing zijn gebleven. Koch kan thans nog clementie ver zoeken aan de Poolse raad van staat, het collectieve presidentiële orgaan. Raketproeven Op Wallopseiland in Virginia is gis teren een vijftrapsraket gelanceerd, die Instrumenten bevatte om tot op 1600 kilometer hoogte de elektronendichtheid van de ionosfeer te weten. Later is be kendgemaakt, dat de neuskegei op 1300 kilometer afstand in de Atlantische Oceaan terechtkwam. De raket, die ruim zeventien meter lang was en in totaal 3200 kg. woog, be stond uit onderdelen van verschillende rakettypes. Zij moest.een snelheid van 5-2 kilometer per seconde bereiken. De zenders, die zich in de laatste trap van de raket bevonden, werkten op twee golflengten. Deze begonnen een half uur voor de lancering te werken en zonden uit tot de raket in de oceaan viel. Een Engelse raket van het type Black Knight heeft gisteren op de Australi sche basis Woomera een hoogte van bij na 700 km. bereikt. Een afgeschoten heuskegel werd ongeschonden terugge vonden. Andere lezing Van VVSB-zijde deelt men ons mede, dat de gebeurtenissen, welke ertoe heb ben geleid, dat zaterdag jl. de wedstrijd Alphen-VVSB (lste-klasse afd. Leiden) moest worden gestaakt, zich anders heb ben toegedragen dan de lezing in ons overzicht. „Het was niet de rechtsback van VVSB, die zich schuldig maakte aan te hard spel, maar de midvoor van de Al phen-ploeg, die hiervoor door de arbiter werd bestraft met een vrije trap tegen zich. Daar de Noordwijkse speler bij het overeind krabbelen een afwerende hou ding had aangenomen, meenden de Al phen-spelers dat dit voldoende was om de man uit het veld te zenden. Men trachtte arbiter De Koning met tamelijk gespierde taal hiervan te overtuigen. Deze gaf tenslotte de Alphense aanvoer der een waarschuwing en handhaafde zijn beslissing: een vrije trap tegen Al phen. Toen vervolgens een Alphsn-spe- ler een dreigende houding aannam te genover de fluitist, besloot deze de wed-' strijd te staken. Een verzoek om toch door te spelen is van de zijde van de Noordwijkerhoutse aanvoerder beslist niet uitgegaan. Ge zien het karakter van het spel (te hard), de houding van een deel van het publiek (te fanatiek) en de uitlatingen, waar aan sommige Alphen-spelers zich tij dens de wedstrijd schuldig maakten, achtte men van VVSB-zijde de beslis sing van de heer De Koning om de ont moeting te staken, terecht." Aldus VVSB. SCHAKEN Leidse Schaakbond Boskoop 1 heeft kennelijk grote plan nen in de eersteklasse van de Leidse Schaakbond. Na Alphen 1 werd gister avond Voorschoten 1 met 6%2YzX ge klopt. Voorschoten zal zich van een andere zijde moeten laten zien, wil het nog een rol van betekenis spelen. A. Bonefaas (Boskoop 1)B. Smit (Voorschoten 1) S. J. van Wijk G. P. Sluiter xx; P. van VeenK. Waasdorp N. Cokdr. P. Vermet Vz\ P. BroerC. S. v. d. Kooij J. A. Loef—P. J. Segaar 1—0; A. Sytsema sr.J. J. Braggaar jr. 10; W. TrapmanM. G. Segaar (res.) 10; ir. F. Schneider (res.)R. Verstraten fres.) 1—0; J. C. Bulk—N. Segaar (res.) totaal: 6%—2%x. In klasse 2C heeft Philidor II redelijke winstkansen tegen Katwijk I: J. H. Edeling (Katwijk 1)—Th. P. van den Berg (Philidor II) (res.) 10; E. H. van GalenG. Pels 10; D. HoekJ. Koet jr. A. C. BerkheyJ. M. Volders C. BarnhoornG. P. Hemerik (res.) xx; M. v. d. PlasJ. A. P. Moonen (res.) xx; A. Vermeer (res.) -S. Wels 0—1; P. Ba vel aarC. H. v. d. Bosch (res.) 01; R. A. Munniker (res.) S. Boelsma 01; F. Knol (res.)J. G. Bethe 10, totaal: 44xx. Simultacntoernee Keres De simultaantournee van grootmees ter Paul Keres, is gisteravond voortge zet met een massavoorstelling in Vlis- singen. De grootmeester schaakte aan 37 borden. Hij maakte één partij remise 99 procent. Van Scheltinga speelde aan 31 borden. Hij verloor één partij en maakte er één remise: 95 procent. Withuis speelde aan 34 borden. Hij verloor één partij en speelde er zes remise, 88 procent. Hedenavond speelt grootmeester Keres met naast hem grootmeester dr. Max Euwe, de internationale meester W. J. Muehring en Withuis in Vlaardingen. TURNEN T urnkampioenschappe n Zondag worden in de Buitensociëteit te Deventer de halve finales voor de Nederlandse turnkampioenschappen ge houden die dit jaar wel zeer belangrijk beloven te worden. Bij de heren wordt met spanning uit gezien naar het duel tussen Klaas Boot en Willy Jaegers met Jaap van der Sande en Joost Blits als niet te onder schatten concurrenten. De dameswedstrijd belooft wel bijzon der interessant en spannend te worden; de onderlinge verschillen zijn hier zeer miniem. Naast de bekende keurturnsters Bep Ipenburg, Nel Frltz, Nel Wambach, Ali Zondervan, Griet van Essen, Riek Leib- brand, om er maar een paar te noemen wordt er ook met belangstelling uitge zien naar het werk van enige jeugdtum- Waterpolo-nieuws Men zegt, dat De Zijl zaterdagavond een slechte wedstrijd gespeeld heeft tegen de derdeklasser DVZ uit Den Haag, zo slechts zelfs, dat de ploeg kansloos met 50 verloor. Door een slechte dagconditie was het spel „niet om over naar huis te schrijven" en dat hebben wij dan ook tot op heden nog maar niet gedaan. Maar na de wedstrijd van gisteravond is hier zeker aanleiding toe. Hier speelde een totaal andere ploeg. Een ploeg tegen een sterkere tegenstander dan j.l. zaterdag, vol vuur spelend met goede combina ties en uitstekend ploegverband. Nu moet dit in de eerste plaats op rekening geschreven worden van keeper Ton Plezier, die zijn doel werkelijk op bijna fenomenale wijze verdedigde. Dan was ook Hennie Hensing goed op dreef, die zelfverzekerd en sterk speelde. Het was een strijd tussen 'twee jonge ploegen. Aan GZC-zijde was de oudste de doelverdediger De Boer, aan De Zijl zijde was Ton Roman zelfs de oudste. De wedstrijd begon met wederzijds verkennen, maar met GZC iets meer in de aanval. In deze periode noteerden wij schoten (van de gevaarlijke midvoor) tegen de paal en net over de lat. Het spel flitste snel heen en weer, werd overigens vaak door slecht plaatsen van richting veranderd. De Zijl kwam het eerst aan de leiding, toen Leo Stokhui- zen een vrije worp te nemen kreeg, deze vlug op Loek van Kampen plaatste, die de 'bal in het net achter De Boer stootte (10). Aan de andere kant was er een gevaarlijke aanval op het Zijldoel. die Ton Plezier met een bijzonder snelle reactie nog met het gezicht uit het net kon houden. Nog voor rust moesten Loek Leune, die deze avond (wel succesvol maar o.i. iets te zwaar) midachter speel de met zijn man het water verlaten. Het duurde tot ver na de rust voordat er verandering in de stand kwam en wederom was dit door Loek van Kam pen (20). De Zijl was nu wel duidelijk sterker en er rolden dan ook meer aan vallen op het GZC-doel af dan omge keerd. Toch werd één van die aanvallen De Zijl noodlottig, want de inmiddels teruggekeerde midvoor kon de marge verkleinen (21). Maar vlak daarop waren de Zijlmensen we$r veilig, want Hennie Hensing dreef een bal even over de middellijn en gaf toen een boogbal af die te machtig was voor De Boer (31). Daarmede was ook de eindstand bereikt, De Sleutelstad 2GZC 4 Een doel puntrijke wedstrijd, gespeeld door ploe gen met gemengde samenstelling. Aan beide zijden lagen oudere en jongere spelers in het water. Een van de jongere spelers van GZC, een handig spelertje, kwam het eerst aan bod voor een doel punt: 01.. Direct na het uitnemen zwom Thijssen echter iets door en zijn afstandsschot was de GZC-keeper te machtig: 11. Het spel ging gelijk op, maar weer kreeg dezelfde jonge GZC speler even vrijheid en het was 12. Piet Eradus pikte bij een slecht op De Boer geplaatste worp het leder op en gaf een schot af op het GZC-doel, dat corner geslagen werd. Daaruit een han dige samenwerking tussen Eradus Dool en dus: 22. Door een straf worp kwam GZC weer aan de leiding: 2- ja. liep door het handige jongentje zelfs uit tot 24. Dat werd De Sleutelstad kennelijk te gortig en uit een straf worp en een normaal schot werd het weer gelijk: 44. Het leek met deze redelijke stand te zullen aflopen, maar net voor tijd viel er nog een doelpunt bij Sleutelstad, waardoor de Pijpenstadbe- woners toch net nog aan het langste eind trokken: 4—5. De Sleutelstad 3GZC 6 12. SKI Oostenrijkse onderscheiding voor mr. Frans Dony Dr. Georg Afuns, de Oostenrijkse am bassadeur in Nederland, heeft mr. Fr. L. M. Dony, voorzitter van de Nederlandse Ski Vereniging het „Goldene Ehrenzei- chen für Verdienste um die Republik osterreich" overhandigd. De heer Dony werd deze onderscheiding verleend voor het vele propagandistische werk dat hij heeft verricht voor de ski-sport. WIELRENNEN Bartoli ploegleider vanCoppi Fausto Coppi, die na zijn goede rijden in de wedstrijd om de „Trofee Baracchi" besloot zijn loopbaan als wielrenner voort te zetten, zal in 1960 kopman zijn van de extra-sportieve groep „San Pelle- grino". Behalve Coppi zullen negen jonge be roepsrenners in de ploeg worden opge nomen. De leider van de equipe is Gino Bartali, de grote rivaal van Coppi in diens gloriejaren. Bridgeclub Sons Atout De stand in de Parencompetitie luidt na de 5e ronde (de tussen haakjes ge plaatste cijfers geven de eindstand aan) Zwart: 1. Hr. ElingMekel 155 pnt. (2)2. mevr. TielkemeyerHr. v. d. Star 146 pnt. (1)3. echtpaar Brakel 141 pnt. (3)4. Hr. De Haas jr.Stikvoort 130 pnt. (8)5. en 6. mevr. WerterHr. Bonnet 124 pnt. (10) en Hr. Tielkemeyer Van Rhijn 124 pnt. (4); 7. Hr. Nieu- wenhuizenWinterkamp 114 pnt. (9); 8. Hr. VisserGoutier 108 pnt. (5); 9. Dames NieuwenhuizenWinterkamp 105 pnt. (12)10. Dames Sierev. d. Star 104 pnt. (7); 11. Dames StikvoortBer nard 96 pnt. (11); 12. mej. v. d. Zeeuw- Hr. v. d. Zeeuw 93 pnt. (6). Rood: 1. Hr. DubbelaarJonker 79 pnt. (2)2. Hr. SchiltSchilling 75 pnt. (6)3. dames BaardaLour ens 71 pnt. (4)4. Dames KommerDe Lange 66 pnt. (7)5. mevr. BroekhuizenZwa nenburg 64 pnt. (5)6. Hr. Ooiendijk Abspoel 56 pnt. (1); 7. Hr. De Jong Lalau 47 pnt. (8)8. Dames v. d. Zeeuw 46 pnt. (3). Groen: 1. Hr. DubbelaarAltink 80 pnt. (1)2. mevr. NiehotKop 70 (3)3. echtpaar Mollema 69 pnt. (2)4. echtp. Van Fruchten 67 pnt. (6)5. dames Van EgmondZwanenburg 65 pnt. (7)6. Hr. Sijpesteyn jr.mej. Goutier 64 pnt. (5); 7. dames AltinkPaes 46 pnt. (4)8. Hr. RijnsburgerDen Oever 43 pnt. (8). Soekarno opende Colombo-planconferentie President Soekarno heeft bü de ope ning van de conferentie van ministers van de landen van het Colomboplan te Djocjakarta verklaard, dat Indone sië bereid is hulp te aanvaarden van landen, die niet proberen van Indo nesië hun evenbeeld te maken, maar die het eigen karakter van dit land eerbiedigen. Indonesië ontvangt reeds steun in het raam van het Colomboplan en men ver wacht, dat deze hulp zal worden ver groot. De ministersconferentie, waaraan door afgevaardigden van 21 westelijke en Aziatische landen deelnemen, zal vier dagen duren. SCHAATSENRIJDEN Kunstijsbaan in Enschede Binnenkort, waarschijnlijk over drie weken, zal in Enschede de tweede kunst ijsbaan van Nederland worden geopend. Deze komt aan de boulevard in het cen trum van Enschede. Het wordt een ver plaatsbare baan, die de internationals afmetingen van 26 x 60 meter zal heb ben. Om de baan worden tribunes ge bouwd, die, plaats kunnen bieden aan ongeveer 5000 toeschouwers. President De Gaulle was weer briljant Kroesjtsjef half maart naar Parijs (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk stelt drie voorwaarden voor zijn deelneming aan de aan staande topconferentie der vier grote mogendheden. Op 15 maart zal premier Nikita Kroesjtsjef Frankrijk bezoeken en men hoopt dat het hem mogelijk is hier twee weken te blijven. Frankrijk zal geen middel ongebruikt laten om met de Algerijnse nationalisten vredesonderhan delingen te kunnen openen. En tenslotte zal Frankrijk zich door geen enkele buitenlandse mogendheid of overweging af laten brengen van zijn vaste voornemen een eigen atoombom tot explosie te brengen. Het ogenblik van die ontploffing in de Sahara is echter altijd nog niet nader aangeduid. Zevenhonderd journalisten op persconferentie Deze punten vormen wel de hoofdzaak van de verklaringen, die generaal Char les de Gaulle gisteren op zijn tweede persconferentie in de kwaliteit van sters die dit jaar voor het eerst in de damesklasse uitkomen. En dan denken we bijv. aan Ria van Velzen, die in de wedstrijd Duitsland- Nederland te Oldenburg de best ge plaatste Nederlandse turnster was. L.D.-beker naar Joop Koster eveneens uit Boskoop De accordeonist Niek v. d. Hondel, uit Boskoop, heeft gisteravond met 16/100 punt verschil het bijzonder geslaagde amateurconcours 1959 in Alphen weten te winnen. Tweede werd de zanger Pe ter Kok, die dit keer begeleid werd door het orkest „De Columbia's" uit Leiden en als derde werd weer een Boskoper aangewezen namelijk Joop Koster die met het uitstekende Boskoopse ensem ble enkele bekende liedjes bracht. Hij ontving de beker van het Leidsch Dag blad. Ongetwijfeld kan het organiserend comité weer op een zeer geslaagd con cours terugzien, waarbij als grootste winstpunt genoemd mag worden de veel betere kwaliteit van het gebodene. On betwist was het peil zowel van de mu- zoek als de zang beter dan de voor gaande jaren, waardoor er dit keer zeer veel te genieten viel voor de talrijke aanwezigen, die de Nutszaal tot de laatste plaats bezetten. Het beste deel van het programma werd dit keer na de pauze geboden, wat tot uitdrukking kwam in de toekenning van de hoogste drie prijzen. Het onder ling verschil tussen de hoogste vier prijswinnaars was dit keer minimaal. De heer P. Koren sprak een wel komstwoord, in het bijzonder tot bur gemeester Bruins Slot. Deze sprak zijn grote bewondering en waardering uit voor de wijze waarop dit concours weer georganiseerd is. Van harte sprak de burgemeester de wens uit. dat het co mité op de ingeslagen weg zal voort gaan, temeer daar deze avonden op nieuw bewezen hebben zeer in de smaak te vallen. Na een korte inleiding openden hier na „De Sperwers", uit Leiden, het pro gramma. Zij brachten het niet verder dan de achtste prijs. Het Leidse gezel schap „De Chromaldy's" deden het be ter en kwamen aan de vierde prijs. Aan De winnaar van het Amateur concours 1959, accordeonist Niek van den Hondel uit Boskoop. „De Columbia's", eveneens uit Leiden, werd een negende prijs toegekend en de beide zusjes Van der Louw, uit Wor- merveer, die onder de naam Ricellys zongen en speelden, verkregen een tien de prijs. De Alphense goochelaar Henk van Amsterdam bracht enkele num mers wel goed, maar de vaart ontbrak er aan, waardoor het publiek niet al te geboeid toekeek en luisterde. Het re- kennummer werd goed gebracht, maar was voor velen niet onbekend. Het eer ste deel van het programma werd afge sloten met het optreden van een en semble uit Woerden, The Rythm Kings, die een zesde prijs behaalden. The Cocktail Shakers openden het tweede gedeelte van de avond. Zij wer den het laagst geklasseerd. Het Bos koopse Hawaiian Ensemble Suara Am- bon zag zich een zesde prijs toegekend met evenveel punten als het Woerdense gezelschap. De prestatie van Joop Kos ter en de winnaar van het concours, Niek van den Hondel. noemden wij reeds, evenals die van Peter Kok. Het programma werd tenslotte besloten met het optreden van het Nieuwveense ensemble „The Bee Brothers", dat een vijfde prijs behaalde. De heer Koren reikte na afloop de prijzen uit Ook de prijzen van de beide andere avonden werden uitgereikt. De lijst van prijswinnaars ziet er als volgt uit: 1. Niek van den Hondel, uit Boskoop. 9.07 p.; 2. Peter Kok. Den Haag, 8.81 p.; 3. Joop Koster, Boskoop, 8.72 p.; 4. de Chromaldy's, Leiden, 8.71 p.; 5. The Bee Brothers, Nieuwveen, 831 p.; 6. The Rythm Kings, Woerden, 8.19 p. en Suara Ambon, 8.19 p.; 7. Henk van Amsterdam, Alphen, 7.95 p 8. De Sperwers, Leiden. 7.64 p.: 9. De Columbia's, Leiden, 7.57 p.; 10. De Ri cellys, Wormerveer, 7.09 p.; 11. The Cocktail Shakers. Den Haag, 6.16 p. Fr ankrijks staatshoofd ten overstaan van zevenhonderd Franse en buiten landse journalisten heeft afgelegd. De persconferenties van De Gaulle gaan ook nu hij het Elysée bewoont, waar de grote feestzaal met de zware gobelins, lusters en vergulde empire- stoeltjes voor deze massale audiënties gereserveerd wordt vanouds volgens een vaste procedure. Wanneer de jour nalisten met gespitste oren en de vulpen in de aanval zich hebben geïnstalleerd, begint, enkele minuten voor het aan- vangsuur, het gordijn te bewegen, waar achter de generaal het moment van zijn opkomst staat af te wachten. Wanneer zijn massieve fauteuil, die als een troon op een podium is geplaatst, een keer of wat door secretarissen, functionarissen en officieren is verplaatst en verscho ven, treedt de generaal stipt op tijd ma jesteitelijk naar voren. Een kort applaus en een iets langere aanval van tiental len fotografen .onder wier blitzlicht de generaal wat met zijn ogen knippert, en de conferentie vangt aan. Rechts van de president zijn, gelijkvloers ,alle mi nisters, mannetje naast mannetje, geze ten en links hebben de leden van zijn persoonlijk kabinet plaats genomen. Optimisme Het is bekend, dat de generaal vanaf vorige week zaterdag al zijn andere ver plichtingen had afgezegd om zich op deze ontmoeting met de pers grondig te kunnen voorbereiden. Hij is daarin zeker wel geslaagd: de Franse president was weer briljant. De generaal begon met een uitvoerig exposé van de inter nationale situatie, waarbij het woord Al gerije echter niet werd uitgesproken. Dat brandende onderwerp kwam pas later, bij de vragen die hem werden gesteld, ter sprake. De Gaulle lijkt over de we reldsituatie in het algemeen optimistisch te zijn gestemd en hij noemde verschei dene symptomen op die er, volgens hem, op wijzen dat de Russen „geen olie meer willen werpen op het vuur". Ook in de persoonlijkheid van Kroesjtsjef, die hij dus 15 maart persoonlijk ontmoeten zal, ziet de generaal een zekere garantie voor een gunstiger ontwikkeling. Niettemin wenst De Gaulle niet overhaast naar de top van de conferentie der vier rege ringsleiders te klimmen. Frankrijk wil dat op de top de voornaamste actuele vraagstukken en twistpunten onder de loep zullen kunnen worden genomen en hij somde een hele waslijst op van Ber lijn en Duitsland tot de grensincidenten tussen India en China. Voor het eerst: condities Om, na de vier andere topconferenties die sedert de laatste wereldoorlog ge houden zijn, dit keer echter een misluk king te voorkomen, acht de generaal het noodzakelijk drie condities vast testel len. a) Het internationale klimaat zal eerst nog verder moeten verbeteren, en De Gaulle maakt in dat verband een niet onduidelijke toespeling op de houding der overige grote mogendheden, vooral in het Westen, jegens de Frans-Algerijnse oorlog b) tevoren zullen de Westelijke rege ringsleiders het eens moeten worden over de agenda en met het oog op dat doel zal het bezoek van de Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, die vandaag in Parijs is gearri veerd, al als een eerste stap in die rich ting worden beschouwd; c) de dialoog met de Russische pre mier Kroesjtsjef, waaraan de generaal „zeer groot belang hecht", zal uiteraard een gunstig verloop moeten hebben en zijn verwachtingen niet mogen bescha men. Het is voor het eerst dat met betrek king tot de topconferentie door Frank rijk van voorwaarden wordt gesproken. Men mag aannemen dat De Gaulle de topconferentie dus wil aangrijpen om voordien zijn bekende meningsverschillen met Washington en Londen over een voornamere rol van Frankrijk in de At lantische Gemeenschap in zijn voordeel te kunnen beslechten. In een overeen komstig verband omschreef de generaal even later als antwoord op een desbe treffende vraag de tegenwerpingen ten aanzien van de Franse voornemens voor een A-bom-proefexplosie als een „poli tieke manoeuvre". Over de 200 Ameri kaanse, Russische en Engelse A- en H- bomexperimenten heeft de wereldopinie, zo meende de generaal op te kunnen merken, zich nooit zo erg opgewonden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7