Beschouwingen in de Eerste Kamer lKerke,ük L Atoom-centrales blijven voorlopig duurder dan de „klassieke" Ka Vee Wee P.v.d.A. zal oppositie voeren van constructief karakter victory!-v09 Ontwikkeling trager dan werd verwachtkolen bleven goedkoop Nederland sprak zieh niet uit over de apartheidspolitiek Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 11 november 1959 Derde blad no. 29898 even W* De heer L. Seegers (CPN) richtte zich voornamelijk tegen de Nederlandse vriendschap en samenwerking met de Ver. Staten. De vergadering werd hierop verdaagd tot vanmorgen. De algemene politieke beschouwingen in de Eerste Kamer werden gisteren geopend door de CH-afgevaardigde mr. R. Pollema. Na een uitvoerige beschou wing over de verhoudingen tussen C.-H., A.-R. en liberalen, kwam deze tot de conclusie, dat het vormen van een derde macht niet mogelijk is. Evenals een derde macht wees mr. Pollema ook het socialisme af. Dit sluit echter bereidheid tot samenwerking niet uit. „Wij zullen", zo verklaarde hij, dit kabinet zeer krachtig steunen in zijn streven naar meer vrijheid en persoonlijke verantwoordelijkheid. Daarbij zagen wij echter gaarne wat meer elan van rege ringszijde", zo zeide mr. Pollema. Advertentie. Hij acht het nodig, dat de regering spoedig een beslissing neemt inzake een verkorting van de diensttijd, waarbij hij onze verplichtingen in de NAVO niet uit het oog wil verliezen. Inzake de begroting van O. K. en W. zeide mr. Pollema grote zorg te hebben over het tekort aan onderwijzers en be voegde leraren. Mr. Pollema vroeg zich bij het behan delen van de loonpolitiek af, of het staatsrechtelijk juist is, dat een minister spreekt door de mond van een staatsse cretaris. Beiden hebben immers hun eigen verantwoordelijkheid. Dat een pas afgetreden minister zijn opvolgende ambtsdrager interpelleert acht mr. Pol lema staatsrechtelijk eveneens minder juist. Mr. J. In 't Veld (Arb.) informeerde wat terecht zal komen van de toezegging van oud-ministerpresident dr. W. Drees inzake het verzamelen van persoonlijke herinneringen over de verhouding tus sen Nederland en Indonesië tussen 1945 en 1950 teneinde een heldere analyse te kunnen maken. Eveneens informeerde hij naar een dergelijke toezegging inzake het conjunctuurbeleid. Hij uitte twijfel aan de homogeniteit van denken en werken in het kabinet en waarschuwde tegen romantisering van de bezitsvorming, zoals deze in de eer ste nota is neergelegd. Daar is niets re volutionairs aan, zo meent hij. Overigens betwijfelt hij of de bezits vorming nu wel zo'n sterk desideratum van de christelijke partijen is. Hij wees op „hemelse woorden, waarbij aards be zit roest en door motten gegeten wordt. Zal door opwekken van begeerten naar bezit niet eerder schade aan de mens worden gedaan?" Voorts wenst mr. In 't Veld duidelijke sociaal-economische programma's van de christelijke partijen tegenover de duidelijke uitspraken terzake van de P.v.dA. HU drong er bij de regering op aan ernst te maken met de decentralisatie. Zeer bezorgd toonde spr. zich over de voorgenomen woningbouwpolitiek, die z.i. het evenwicht in de volkshuishou ding zal verstoren en de woningkwaliteit onder de druk van winstbejag van bou wers en eigenaars zal leiden. Hij betwijfelt of de regering met de loon- en prijspolitiek op de goede weg is. Daarbij drong hij aan op scherper beheersing van prijzen en controle op kartels en verticale prijsbeheersing. Wij zende op de huidige situatie, het stij gen van uitgaven en inflatie-mogelijk heden bleek mr. In 't Veld van mening, dat van onbetwiste prioriteit van belas tingverlaging geen sprake kan zijn. Spreker drong aan op een spoedige verkorting van de diensttijd. Op het punt van de buitenlandse po litiek drong hij aan op het vergroten van „de plicht van internationale soli dariteit" met betrekking tot de hulp aan minder ontwikkelde landen. Hij dacht daarbij aan een paar miljard. Het gaat hier om blijvende genezing en niet om tijdelijke pijnstilling. Laat de landen, die Marshall-hulp genoten, beseffen, dat zij hier een ere-plicht hebben, aldus mr. In 't Veld. Spreker verklaarde tenslotte, dat de PvdA oppositie van constructief karak ter zal voeren. Prof. mr. A. Anema (AR) zeide. dat de positie ten opzichte van het kabinet niet veel veranderd is. Wij moeten waken te gen maatregelen, die strijdig zijn met onze beginselen en opvattingen en posi tief bevorderen wat met onze wensen overeenstemt. Dr. G. C. J. D. Kropman (KVP) sprak de wens uit dat de PvdA te eniger tijd weer in staat zal zijn constructief aan een regering deel te nemen, maar dan op basis van compromis en niet van dic taat. Hij is verheugd over het welslagen van de expeditie naar het Sterrengebergte. In beginsel zal de KVP-fractie welwil lend staan tegenover de uitwerking van de door de regering aangekondigde plan nen. Ter bevordering van woningverbe tering en krotopruiming vroeg spreker om een eenvoudiger en minder kostbare procedure voor onteigeningen. Hij vroeg voorts aandacht voor de invloed van de welvaart op de criminaliteit. Dr. Kropman zeide te hopen, dat het kabinet belangrijk werk tot stand zal brengen, gedreven door sociale recht vaardigheid. De heer J. Schipper (AR) besprak een reeks sociale desiderata van zijn partij. Mr. H. van Riel (VVD) merkte o.a. op, dat wij thans een kabinet zonder af spraken hebben. Mr. Van Riel zeide met nadruk, dat zijn fractie in beginsel vriendelijk tegenover het Kabinet staat. Uit groepspsychologisch oogpunt acht hij de keuze van de minister-president zeker aanvaardbaar. Voor de landbouw vraagt mr. Van Riel volledige afschrijving over onroe rend goed te betrekken bij het vaststel len van de kostprijs van te garanderen produkten en gedifferentieerde pachten met betrekking tot de produktenop- brengst. Mr. Van Riel wilde geen enkel oordeel vellen inzake de kwestie-Meulenbelt. Wel zag hij gaarne bezien of by de be handeling voldoende situatie-gevoel tot uiting is gekomen. Hoe sterk schaadt een maatregel een betrokkene? Daarvan hangt voor my af, wat er gebeuren moet, aldus mr. Van Riel. Het medische beoordelen geschiedt in het belang van de patiënt en ook ter bescherming van de maatschappü. Strafvervolgingen en zelfs medisch-tuchtrechtelijke uitspra ken zeggen mij niets of niet voldoende. Ir. H. Fokker (SGP) ontwikkelde zijn ernstige bezwaren tegen dwangmaatre gelen In de landbouw en tegen de alge mene ouderdomsvoorziening, die naar mening van een aantal mensen niet stroken met Gods Woord. Hij waar schuwde tegen het voorgenomen land bouwbeleid waarbij garantie- en kost prijzen niet meer in volledige samen hang worden beschouwd. een lichte sigaar voor L. Cmct, De beeldende kunst in de kerk „De beeldende kunst in de kerk" was het onderwerp dat gisteren, in het ka der van de reeks symposia die te Nij megen wordt gehouden ter uitwisseling van gedachten tussen protestanten en rooms-katholieken over zaken van al gemeen christelijk belang, aan de orde kwam. Gespreksleider was prof. dr. W. J. Kooiman, hoogleraar in de kerkge schiedenis aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam. Over het onderwerp beeldende kunst werd het woord gevoerd door de heer J. Joosten, kunsthistoricus verbonden aan het Rijksbureau voor kunsthistorische documentatie te Den Haag en door dr. J. W. Schulte Nordholt, leraar geschie denis te Wassenaar en bekend dichter en schrijver. De heer Joosten vroeg zich in zyn toespraak af, wat de geloofsverkondiger verwacht van het kunstwerk, waarby aanhalend dat hij in de beeldende kunst ook de architectuur zag. Dr. Schulte Nordholt vroeg zich by de behandeling van zijn stellingen af. of het niet zo is. dat men door de beelden de kerk niet meer ziet. Hy koppelde deze gedachte vast aan de vraag of men door de beelden de kerk eigeniyk wel moet zien en of dit wel hun functie is. Hy meende te mogen vaststellen, dat de protestanten zeggen dat er weer een behoefte aan een beeld in de kerk is, terwijl de rooms-katholieken bezig zyn vooral de 19-de eeuwse beelden zoveel mogelijk uit de kerk te verwyderen. Sprekend over de abstracte kunst in de kerk zei dr. Schulte Nordholt ervan overtuigd te zijn. dat dit een eigen pro blematiek met zich meebrengt. De vraag of zij bepaald gerichte gevoelens kan overbrengen moet bevestigend beant woord worden. Prof. Kooiman besloot deze, naar zyn mening waardevolle oecumenische ont moeting met het citeren van een ge dachte van Maarten Luther, „we moe ten alls wat we niet verstaan door beelden vatten". OOSTDUITSE PROTESTANTSE LEIDERS WAARSCHUWEN VOOR COMMUNISTISCHE PLECHTIGHEDEN j Oostduitse protestants-christelüke lei- j ders hebben de gelovigen gewaarschuwd dat zij van de kerkelijke plechtigheden zullen worden uitgesloten, als zy deel nemen aan atheïstische ceremnoieën, die I de communistische overheid heeft, inge steld. Deze communistische plechtig heden hebben betrekking op de naam- Minister De Pons in Kamer t (Van onze parlementaire redacteur) Vooral de tweede Geneefse conferentie, in het najaar van 1958, heeft ertoe geleid dat het aanvankelijke optimisme aangaande de ont wikkeling van kern-energie ten behoeve van de elektriciteitsvoorzie ning, is getemperd. Zonder uitzondering was men van mening dat de technologische ontwikkeling meer tijd vergt dan enige jaren geleden kon worden voorzien. Daarbij komt nog de voortdurende verbetering van de efficiency bij de opwekking van elektriciteit door middel Van ouderwetse centrales. Door de lagere kolenprijs komt kern-energie relatief veel duurder dan enige jaren geleden was becijferd. Het ziet er niet naar uit dat in de eerstkomende jaren het ruime aanbod van kolen zal verminderen. Dit tast de fundamentele betekenis op langere termijn van de kern-energie voor de elektriciteitsopwekking niet aan, doch zij zal in een minder geforceerd tempo kunnen worden ingevoerd, waarbij vooral de afstemming op de economische eisen doorslaggevend zal zijn. Aldus minister De Pous gisteren in de Tweede Kamer. Vele problemen Deze conclusies ten aanzien van de rentabiliteit van een kern-energiecen trale vormen vooralsnog een hinderpaal op de weg naar een positieve beslissing over de bouw van een kern-energiecen trale in ons land. In een bijenkomst van de samenwerkende elektriciteitsbedry- ven werd niettemin het principebesluit genomen te komen tot de bouw van een kern-energiecentrale op voorwaarde van een technisch en economische verant- Besloten werd voorts na te gaan in hoeverre o.a. door onderhandelingen met de leveranciers en verdergaande inschakeling van de Nederlandse in dustrie tot prijsverlaging kan worden gekomen. Aan de Euratom-commissie werd dienovereenkomstig eind septem ber aoor de PNEM mededeling gedaan, dat de voorlopige aanmelding voor mei 1959 voor de bouw van een kerncentrale te Geertruidenberg binnen het kader der Euratom-VS-overeenkomst niet zou worden gevolgd door een definitieve aanmelding, waarvoor 20 oktober als sluitdatum gold. Over de vestiging van een Eu r atom- centrum te Petten deelde de minister mee, dat overeenstemming is bereikt over het principe dat Euratom te Petten werkzaam zal zijn. Overdracht van het gehele centrum verdient volgens de mi nister geen aanbeveling omdat daardoor de nationale inspanning op research- gebied praktisch zou worden lamgelegd. De te sluiten overeenkomst zal in een aantal opzichten daarom moeten afwy- ken van de door Euratom ten aanzien van het Italiaanse Ispra-centrum geslo. Verzet van de „Witte Roos" op Cuba tegen Castro De leider van de Cubaanse verzets organisatie „de Witte Roos", dr. Diaz Balart heeft gisteren te New York meegedeeld, dat thans ongeveer 2.700 gewapende of militair opgeleide Cubanen klaar staan om op te treden tegen de regering van zijn vroegere zwager, Castro. Overal op Cuba zijn tegen Castro's regime gerichte cellen van negen perso- Streekraatl Biak geïnstalleerd Maandag heeft gouverneur Platteel van Ned. Nieuw-Guinea, in een rede by de eerste buitengewone zitting van de onlangs ingestelde streekraad Biak- Noemfoer, te Biak, deze raad ge- installeerd. De verkiezingen voor deze raad werden gehouden als een eerste schre de op de weg van een democratische ontwikkeling. De streekraad bestaat uit 10 gekozen leden en drie leden die werden aangewezen door de gouver neur. Zy vertegenwoordigen de bevolking van >de Schouten-eilanden, gelegen bo ven het midden van de noordkust van Ned. Nieuw-Guinea. De ongeveer 37.000 zielen tellende bevolking van deze eilanden, brachten bij deze gelegenheid ten overeenkomst. De modaliteiten van woord project en van een aanvaardbare I de samenwerking zullen op korte ter oplossing van het probleem der wette- myn door experts van beide zyden wor- lijke aansprakelijkheid. I den bestudeerd. U el bezwaren tegen rassendiscriminatie nen elk. Slechts driehonderd ïan deze I voor het eerst hun stem uit. Gouverneur cellen zijn gewapend of militair opge leid. „Wij hebben nog steeds de midde len niet om Castro uit het zadel te sto ten, maar wij verwachten dat wü ze zullen krijgen", zei Diaz Balart. Diaz Balart zei dat „de Witte Roos" geen betrekkingen onderhoudt met de verdreven dictator Batista. GIFT VAN SIM A VI VOOR NED. NIEUW-GUINEA De vereniging voor medische hulp aan tropenland, Simavi, heeft een bedrag van f. 115.000, verkregen uit giften van het Nederlandse volk ter beschikking gesteld van Ned. Nieuw-Guinea. Van deze schenking is f. 25.000 be stemd voor de bouw van een consultatie bureau voor tuberculose-patiënten te Fak-Fak. f. 25.000 voor eenzelfde bureau te Manokwari, f. 10.000 voor de aan koop van een Philips-cardanoscoop voor Manokwari en f. 55,000 voor de bouw van ziekenzaaltjes voor tuberculosepa tiënten en de leprozerieën te Sorong, Mici en Merauke. Platteel heeft in zijn rede o.a. opge merkt, dat „de instelling van de streek- gemeenschap Biak-Noemfoer en de ver kiezing van de streekraad, een vast en duidelijk merkteken is langs de door de Nederlandse regering voor de ontwikke ling van land en volk van Nieuw-Guinea uitgestippelde weg". Aanvankelyk zal de taak van de raad geheel zijn gericht op zaken op dorps niveau, in de eerste plaats voor het vormen van levenskrachtige gemeen schappen op dorpsniveau. De voorzitter van de streekraad, con troleur Sollewijn Gepke, deelde mede, dat op 10 november de gewone vergade ringen van de streekraad zullen aan vangen. Tydens de installatie heeft gouver neur Platteel de onderscheidingen van resp. ridder en gouden medaille in de orde van Oranje-Nassau uitgereikt aan ds. Rumainum en H. Womsiwor, voor hun verdiensten als leden van de advi serende raad betoond by de voorberei ding van de instelling van de streek raad. Den Haag tegen interventie in binnenlands beleid Bij de stemming over een door 36 landen ingediende resolutie over de apartheid in Zuid-Afrika heeft Nederland zich gisteren in de spe ciale politieke commissie van de V.N. onthouden van het uitbren gen van een stem over de para graaf waarin „grote teleurstelling en bezorgdheid" wordt uitgespro ken over het feit, dat de regering van Zuid-Afrika nog geen gevolg heeft gegeven aan de oproepen van de V.N. haar beleid te herzien. De Nederlandse delegatie stemde vóór de overige drie paragrafen van de reso lutie, waarin de V.N. zich in het alge meen uitspreken tegen voortzetting van rassendiscriminatie in welk deel van de wereld dan ook en een beroep wordt ge daan op alle landen van de V.N. hun beleid in overeenstemming te brengen met de verplichtingen van het Hand vest en de rechten van de mens na te komen. De resolutie, die werd aangenomen met 67 stemmen tegen drie stemmen en 7 onthoudingen, zal binnenkort op nieuw in stemming worden gebracht in de Assemblee van de Verenigde Naties. Nederlands standpunt Het ministerie van Buitenlandse Za ken te Den Haag heeft gisteravond een communiqué uitgegeven waarin wordt gezegd, dat de Nederlandse regering van mening is. dat „de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika onverenigbaar is met het rechtsgevoel in alle drie landen die in het Koninkryk zyn verenigd". Zy heeft zich echter van stemming over de resolutie onthouden, omdat „zij twijfel koestert over de vraag of de Verenigde Naties het recht hebben zich met het interne beleid der regering van de Unie van Zuid-Afrika in te laten". Haar twy- fel betreft met name de vraag van de toepasselijkheid van twee artikelen van het Handvest, waarvan het ene, artikel 2 lid 7. de Verenigde Naties verbiedt zich te mengen in de interne aangele genheden van een lid-staat, terwyl het andere zekere verplichtingen aan de leden oplegt op het gebied van de rech ten van de mens. Volgens het communiqué wijzen de tekst en de plaats in het Handvest van het eerstgenoemde artikel en de ge schiedenis van de totstandkoming van beide artikelen erop, dat ook het arti kel over de verplichtingen op het gebied van de rechten van de mens valt onder het verbod van inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden. De Nederlandse regering erkent, aldus het communiqué, dat er behalve een in het Handvest vermelde uitzondering op het verbod van inmenging, nog twee uitzonderingen bestaan, te weten de ge vallen waarin de twistvraag beheerst wordt door verdragen of andere regels van het internationale recht en de ge vallen waarin de schending van het ar tikel over de mensenrechten van zoda nige aard en omvang is dat humanitaire interventie geboden is. Het communiqué eindigt aldus: „De Nederlandse regering is er niet van overtuigd, dat onder de huidige omstandigheden zulk een interventie in het Zuidafrikaanse binnenlandse beleid toelaatbaar is". Nieuwe onlusten te Paarl Een grote menigte niet-blanken heeft gisteravond wederom ongeregeldheden veroorzaakt te Paarl in de Zuidafri kaanse Kaapprovincie. Er is geschoten op oproerkraaiers die auto's bekogelden en een winkel in brand staken. Aangenomen wordt dat de schoten zijn gelost door een groep geving, de jeugdinwijding, het huweiyk en de begrafenis. De opzet van de oom- munisten is, hierdoor de gelovigen bui ten de kerken te houden. Volgens kerkelyke functionarissen hebben genoemde protestantse leiders vorige maand op een conferentie hun standpunt bepaald ten aanzien van de communistische ceremonieën, die zij niet als „neutraal" beschouwen zoals de or ganisatoren beweren. NED. HERV. KERK N. Lekkerkerker» W alg. seer. A.M.V.J. te Amsterdam. Be dankt voor Breukelen H. Hoekema. leger- predlkant te Arnhem voor Werkendam G. Kaastra te Oosthem. Beroepen te Ammerstol P. C. Schoonenboom te Fre- derlksoord. Aangenomen naar Amster dam (Parkkerkgemeente) A. H. Weenlnk te Groningen. Bedankt voor Slochteren L. Spaans te Vrouwenparochie. Bedankt voor de N.O.P. (wijkgemeente Luttelgeest en Kraggenburg (toez.) E. Kempenaar te Nleuwleusen. GEREF. KERKEN Bedankt voor Vlaardingen S. van Bek- kum te Monster. Geref. Gemeenten ln Nederland Aangenomen naar Veenendaal F. Mal- lan te Bruinisse. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Toronto (Canada) (Can. Ref. Church) voor de missionaire dienst des Woords H. Knlgge, kand. te Groningen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Schiedam G. Blom te Meer kerk en J. C. van Ravenswaaij te Scheve- ningen. Bedankt voor Urk H. van Leeu wen te Arnhem. Zeeuwse hulp voor Drentse boeren Zeeuwse boeren hebben in de laatste weken een actie gevoerd om hulp te kunnen verlenen aan Drentse landbou wers, die door de droogteperiode veel schade hebben geleden. Gisteren is het bestuur van de Zeeuwse afdeling van het landbouwschap op bezoek geweest bij het Drentse landbouwschap om het resultaat van de inzameling in Zee land. een bedrag van f. 100 000 in Assen te overhandigen. Dit bedrag zal wor den gebruikt ter leniging van de nood onder de Drentse boeren. Het is de bedoeling van het Drents landbouw schap voor het ontvangen geld veevoer te kopen, dat het midden houdt tus sen ruwvoeder en krachtvoeder. De keuze zal vermoedelyk vallen op lucer- nemeel. GOUDEN MEDAILLE CONCERTGEBOUW N.V. VOOR MR. J. W. DE JONG SCHOUWENBURG Aan mr. J. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter van het bestuur van het Concertgebouw N.V., is gistermiddag de gouden medaille van deze instelling overhandigd ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als bestuurslid. Tijdens een receptie in de dirigenten foyer heeft de vice-voorzitter, de heer M. Boissevain „deze zeldzame onder scheiding" (het is de achtste maal in het 75-jarig bestaan van het Amsterdamse Concertgebouw, dat zy werd verleend) aan de jubilaris overhandigd, na hem hulde en dank te hebben gebracht voor zijn grote verdiensten Huldigende woorden werden voorts door o.a. prof. dr. K. Ph. Bernet Kem- pers gesproken. Bij de felicitatietelegrammen bevon den zich die van minister mr.J.M. L.Th. Cals, staatssecretaris mr. Y. Scholten. cent, Julius Patzak, Eugen Jochum en cent, Juliu Patzak, Eugen Jochum en Bruno Walter. blanken in een huis in de wyk waar negers en kleurlingen onrust op straat veroorzaakten. De politie dreef de menigte met pant serauto's uiteen. Verscheidene mensen werden gearresteerd. De Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Eric Louw, heeft gis teren in een radiorede gesproken over de landen, die in het debat in de V.N. over de apartheidspolitiek kritiek op Zuid-Afrika hebben geleverd. Naar aan leiding van de kritiek van Amerikaanse en Zweedse zijde merkte Louw op, dat er in de V.S. nog een grote mate van rasdiscriminatie bestaat en dat de Lap pen in Zweden „onder ondraaglijke om standigheden" leven. De minister van Defensie, Ir, H Visser te gisteren ven Soklphol naar de Ver, Staten vertrokken. Van links naar rechts vice-adml- raai J. A. Snackenberg, chef van de Military Assistance Advisory Group Nederland, minister Visser en mr. Th. H. Bot (wiens benoe ming tot staatssecretaris van De fensie te verwachten is) bij de in gang van het vliegtuig. Zilverbons meer en meer aan circulatie onttrokken Het ligt niet in het voornemen om de muntbiljetten in te trekken door hier aan het karakter van wettig betaal middel te ontnemen. Wel worden de weinige nog in omloop zijnde munt biljetten van f. 1 zoveel mogelijk aan de circulatie onttrokken- Deze gedragslyn, welke ook in de periode tussen de twee wereldoorlogen ten aanzien van de zilverbons werd ge volgd, biedt de mogelijkheid om. indien zulks nodig mocht blijken te zyn. ge bruik te maken van de nog aanwezige voorraden muntbiljetten. Een en ander deelt minister Zylstra mee in een nota aan de Eerste Kamer n.a..v. een wyziging van de begroting 1958 van het Staatsmuntbedrljf. Drieling te Groningen In het Academisch Ziekenhuis te Gro ningen is gisteren een drieling ge boren. Het zijn twee jongens: Edzo en Donald, en een meisje, Anieta, resp. wegend 2.680 gram, 2.290 gram en 1.980 gram. Anieta ligt in de couveuse. De Groningse moeder, mevrouw Van der Meer, en de drie kinderen maken het goed. Engelands kleine spaarders bedreigd door speculanten (Van onize Londense correspondent) Er bloeier^nieuwe schandalen in de City, het financiële centrum van Lon den. Het conservatieve Lagerhuislid van Canadese afkomst Ted Leather heeft hierover reeds enige tyd geleden in het parlement een waarschuwing laten horen. Gisteren had hy een on derhoud met de kanselier van de schat kist. (minister van Financiën), die hy nauwkeurig heeft ingelicht over de aan liem bekende feiten. Omgekeerd heeft de kanselier in grote lijnen tegenover Leather zyn plannen onthuld, welke ten doel hebben de spaarders en kleine beleggers er tegen te besehermen dat hun geld voor miljoenen-speculaties zal worden gebruikt. De regering zal waarschynlyk binnenkort controle op allerlei minder gewenste transacties, welke de City een slechte naam drei gen te geven, gaan uitoefenen. Bovendien stelt reeds een commissi! een diepgaand onderzoek in naar d( werking van de wet op dc naamlozl vennootschappen, welke sommige be denkelijke praktijken mogelijk maakt, Op basis van het toekomstige rapport van de commissie zullen verdere maat regelen kunnen worden tegemoet ge zien. Leather heeft als verreweg de be langrijkste maatregel verklaard dat geen beroep op het publiek mag wor den gedaan om geld te steken in aller lei projecten indien de prospectie niet eerst nauwgezet door de autoriteiten zijn onderzocht. Verder wil hy verbie den dat hypotheekbanken hun geld voor iets anders dan woningbouw ge bruiken. Ook is het volgens Leather dringend noodzakelijk dat voorkomen wordt dat hypotheekbanken geld lenen aan andere maatschappijen waarin de commissarissen van de hypotheekban ken belangen bezitten Het Britse de partement van Handel heeft aangekon digd dat een onderzoek zal worden in gesteld naar een verzekeringsmaat schappij welke tot de groep-Jasper be hoort en wier doen en laten onlangs veel beroering heeft gewekt.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5