Sunil wast stralend wit... „We putten de reserve betrekkelijk snel uit" Openbaar Kunstbezit werpt zich nu op tv Lichtpunten in prijsontwikkeling WITTER DAN HET WITSTE LAM en spaart uw linnenkast Prinses Irene bezocht Marcnskerk WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 Minister De Pous in Tweede Kamer De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous heeft gistermiddag in de Tweede Kamer als zijn mening te kennen gegeven, dat 1960 bij een voorzichtig beleid nog een evenwichtig jaar kan wor* den zonder economische overspanningen. Maar men zal bij de verbreding van de bestedingsstroom zeer omzichtig te werk moeten gaan. De verwachting is, dat de bestedin gen volgend jaar vier miljard zullen bedragen en de produktie drie miljard, waardoor het saldo van de betalingsbalans met een miljard zal teruglopen. Dat duidt er wel op, dat de ontwikkeling in dat opzicht snel gaat. Of anders gezegd: we putten de huidige capaciteitsreserve betrekkelijk snel uit. Een behoedzaam beleid zal erop gericht moeten zijn om slagvaardig te kunnen ingrijpen zodra de groei niet meer verantwoord is. In testeringen ti iet buitensporig Iwog Het te verwachten peil van de inves teringen acht de minister niet buiten sporig hoog. Hij verwacht geen over spanningen. Bovendien zijn de investe ringen nog maar nauwelijks in herstel gekomen na hun inzinking gedurende de laatste jaren en zij hebben nog een achterstand goed te maken. De minister is ook voorzichtig opti mistisch ten aanzien van de ontwikke ling van de prijzen, omdat de omstan digheden thans anders zijn dan in 1956, toen mede door de overbesteding de prijzen sterk opliepen. Eind 1955 en begin 1956 was er dui delijk sprake van een sterke opwaartse druk op de prijzen, zowel als gevolg van krachtige binnenlandse vraag als tengevolge van buitenlandse oorzaken De verdiende lonen stegen van augus tus 1954 tot eind 1956 door verschil lende oorzaken. Met niet minder dan 19 procent. Bo vendien begonnen de invoerprijzen van grondstoffen en fabrikaten in 1955 te stijgen. Dit alles had tot gevolg, dat zich vrijwel over de gehele linie al in 1955 en nog sterker in 1956 een onrus tige prijsontwikkeling voordeed en al lerwegen de neiging ontstond vooruit te lopen op verdere prijsverhogingen. Een dergelijke ontwikkeling als in 1955 en 1956 valt in de huidige situatie tot dusver niet te constateren, aldus de minister. Verklaarbaar Wel is het prysindexcijfer van het levensonderhoud in korte tijd vrij aanzienlijk gestegen, doch deze stij ging valt bijna geheel te verklaren door de abnormale droogte van deze zomer. Afgezien van het vrij hoge prijspeil der agrarische produküen kan op het ogenblik niet worden gesproken van een algemene neiging tot prijsstijging. Kostenstijgingen door buitenlandse oorzaken doen zich thans niet voor. Gedurende de eerste helft van 1959 bewogen de invoerprijzen van indus triële grond- en hulpstoffen zich op een peil, dat zelfs iets lager lag dan het peil van 1958. Bovendien kent men thans een andere loonpolitiek dan 1956. Nu heeft men zich verbonden tot het niet doorberekenen van de loonsver hogingen. De rem op inflatie is dus dn het systeem van de vrijere loonvorming ingebouwd. Minister De Pous heeft de verzeke ring gegeven, dat het vraagstuk van het niet of vertraagd volgen van de verlagingen van de grondstoffen- prijzen, zijn volle aandacht heeft en dat hij voornemens is tegen de verstar ring, die uit het feitelijke prijsverloop sinds 1957 in zekere mate blijkt, met kracht te zullen optreden. Met name zou bij het beoordelen van de vraag of de doorberekening van eventuele hoge re importprijzen gerechtvaardigd is. terdege rekening worden gehouden met Westen blijft open voor industrieën Minister De Pous heeft gistermiddag m de Tweede Kamer verklaard, dat hy voor het moment geen gegronde rede nen aanwezig acht, voor een wet, waar door industrievestiging in het westen van het land aan een vergunning zou worden verbonden. Hy geeft voorshands de voorkeur aan de natuurlijke ontwik keling van de industriespreiding over het land boven verbodsbepalingen. In dien echter binnen een redelijke tijd zou blyken, dat het beleid effect mist, dan kan worden overwogen, aldus de minister, of aan de vorige week door de heer Vermeer (PvdA) gedane sugges tie moet worden tegemoet gekomen. Voorshands voelt de minister er echter niet voor. Minister Visser naar de V.S. vertrokken ..De reden, waarom ik op uitnodiging van de minister van Defensie Neil H. Mcelroy een bezoek aan de V.S. brengt", aldus verklaarde de minister van Defensie Ir. S. H. Visser gister avond bij zijn vertrek op Schiphol per KLM-vliegtuig naar New York, „is, dat, nu ik enkele maanden het minis terschap waarneem, ik het noodzake lijk acht kennis te maken met de autoriteiten in Amerika en Canada, die verantwoordelijk zijn voor de defensie. Met de defensie-autoriteiten in Wash ington zal ik besprekingen voeren over de wederzijdse Navo-verplichtingen. Ik ben nooit in Cape Canaveral, noch in het Redstone Arsenal te Huntsville of in het hoofdkwartier van de geallieerde opperbevelhebber Atlantische Oceaan te Norfolk geweest. Ik hoop met vele ervaringen rijker op 20 november naar Nederland terug te keren. Gaarne heb ik voorts het verzoek van de Canadese regering aangenomen om het verblijf met 2\z dag te verlengen en in Ottawa besprekingen te voeren met de minister van Deferiie George Pearkes en de minister voor de defensie-produktie Raymond O'Hurley". Minister Visser wordt op zijn reis naar de V.S. vergezeld van de chef directie Navo- en WEU-zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, de heer Th. H. Bot en door de chef van de Military Assistance Advisory Group (Maag) in Nederland, vice-admiraal J. A. Snacken- berg. Voorts maakt ook de adjudant van de minister van Defensie majoor C. M. de Weerd de reis naar de V.S. en Canada mee. de prijspolitiek, die de betreffende on dernemingen te dien aanzien in het velleden hebben gevoerd Kartelpolitiek Staatssecretaris Veldkamp vulde aan, dat in een situatie, waarin de vraag groot is, het accent bij de kartelpolitiek in overwegende mate moet vallen op het optreden tegen mededingingsrege lingen die een gezonde concurrentie in de weg staan. Naarmate de concurren tie meer in staat, zal zijn te bewerken, dat opwaartse neigingen in de prijsbe weging worden ingeperkt of door prijs dalingen gecompenseerd, zal het in mindere mate nodig zijn door maat regelen op grond van de prijswetgeying in te grijpen. Voorts zal het bij een onbevredigend functioneren van de concurrentie ih 'n bepaalde bedrijfstak soms noodzakelijk kunnen zijn niet uitsluitend door mid del van de wet economische mededin ging, maar door middel van een prijs maatregel op te treden, teneinde op korte termijn een noodzakelijk concreet resultaat te bereiken. Naar de voordelen en de nadelen van verticale prijsbindingen wordt een grondig onderzoek ingesteld. Aan een nieuwe middenstandsnota wordt thans de laatste hand gelegd. Waarschijnlijk zal zij nog voor het einde van dit jaar bij de Kamer worden ingediend. Een nota over het toerisme zal de Staats secretaris nog overwegen. Over de verschillende aspecten van de mogelijke bescherming van de consument tegen nadeel als gevolg van misleidende reclame, wil de Staatssecretaris zich nog eens nader beraden. Hy zal hierover met de con sumentenorganisaties in overleg tre den. De bespreking van de in te die nen nota van de reclame in de radio en televisie, zal de gelegenheid bieden om op het vraagstuk van de reclame in de ether rader in te gaan. Hier is met Sunil gewassen.dat hemels blauwe Sunil, waarin al het wasgoed stralend wit wordt, werkelijk stralend wit! Bleken en blauwen kunt u zelfs ver geten, met Sunil hebt u minder was- werk, minder te wringen, dus... minder slijtage. Waar Sunil de was doet,blijft alles veel langer nieuw, ook wasmachine en wringer varen er wel bij Neem meteen het voordelige reuzenpak VERPLICHTE W.A.-VERZEKERING BIJ STRAFOPLEGGING Een tuinder te Ridderkerk is wegens een verkeersfout door de kantonrechter te Dordrecht tot f. 25,boete veroor deeld, welk vonnis door de rechtbank aldaar werd vernietigd. De rechtbank legde hem 6 maanden gevangenisstraf op voorwaardelijk, met als bijzondere voorwaarde, dat hij zich voor wette lijke aansprakelijkheid zou verzekeren. De veroordeelde heeft hiertegen echter godsdienstige bezwaren. De officier van Justitie te Dordrecht is van dit vonnis in cassatie gekomen met als cassatie middel, dat deze bijzondere voorwaarde de godsdienstige vrijheid zou beperken. De Hoge Raad heeft echter dit beroep verworpen. Veel interesse voor „aandaclltscentrum,, Prinses Irene heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Hervormde Marcuskerk en daarmee aan het z.g. „Marcuscentrum" te Utrecht. De Prinses werd ontvangen door ds. H. van Schothorst, de predikant van de Marcus kerk, en de heer J. van de Knijff, voorzitter van de beheerscommissie van het „Marcuscentrum". By de begroeting was de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, aaanwezig. St.-Nicolaaspckketten voor emigranten Meer dan vorige jaren De zes jaar geleden begonnen actie om emigranten een pakket te sturen met artikelen die verband houden met het St.-Nicolaasfeest, krygt elk jaar een groter omvang. Het idee om de band tussen emigranten en het moederland door middel van een pakketten-actie te verstevigen is van de regeringscommis saris van de emigratie, mr. ir. B. W. Ha- veman. De gedachte is uitgewerkt door de heer A. Slootmakers, secretaris van het bedrijfschap banketbakkersbedrijf, die in het St.-Nicolaasfeest de gebeur tenis ziet welke emigranten meer aan Nederland kan doen denken dan op andere tyden van het jaar. Particu lieren kunnen een dergelijk St.-Nico- laaspakket bestellen en laten sturen naar emigranten. De dit jaar gehouden actie heeft tot gevolg gehad dat er 2000 pakketten meer zijn verstuurd dan het vorige jaar. Naar Ned. Nieuw Guinea gaan dit jaar 244 stuks (vorig jaar 225), naar Nieuw- Zeeland rond 500 (322), naar Australië 1616 (1116), naar Rhodesia 111 (86). naar Zuid-Afrika 492 (394), Indonesië 36 (dit aantal is afgenomen, het vorige jaar werden er 47 heen gezonden), de V.S. 1620 (1294), de Antillen en Suri name 446 (314), Canada 1777 (1372) verscheidene andere landen 281 (169) en landen in Europa 108 (voorlopig getal), het vorige jaar 32. Deze cijfers zijn gistermiddag mede gedeeld door de voorzitter van het be drijfschap banketbakkerij, de heer W. L. van Straaten, op (}e in het gebouw van de SER te Den Haag gehouden openbare vergadering van het bestuur van dit bedrijfschap. Het pakket bevat o.a. een boterletter, speculaas, taai-taai, pepernoten, marsepein enz. Eerste cursus wellicht in 1961 op scherm (Van onze Amsterdamse corresDondent) iaar besnroken zullen worden, is een Hierna maakte Prinses Irene een rondgang door de kerk, die gebouwd is door de architect, ir. J. B. baron van Asbeck te Driebergen, zy toonde veel belangstelling voor het in beton gestor te en met bas-reliëf van Pieter d'Hont verfraaide doopvont en voor de kruis banier, ontworpen door Marga van Oven, edelsmid te Driebergen. In het zgn. „aandachtscentrum" waarin zich de kansel, de avondmaalstafel en het doopvont bevinden, bekeek de Prinses het avondmaalszilver en de kanselkle- den. Een jongenskoortje, onderdeel van het grote kerkkoor, onder leiding van de cantor-organist Arie van de Weg zong Psalm 23 (De Heer is mijn herder). In de receptiehal bestudeerde Prinses Irene een luchtfoto van het gehele „Marcuscomplex". Daarna bezocht zij in de linkervleugel de catechisatieka mer en de onderzoek- en behandel kamer van het Oranje-Groene Kruis. In de predikantenkamer tekende de Prinses het gastenboek. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de grote „Marcuszaal", waar een balletclubje een korte dans uitvoerde. Prinses Irene bracht gisteren een bezoek aan de Marcuskerk in Utrecht. Deze foto toont haar in gezelschap van ds. H. van Schot horst, die haar door het kerkge bouw rondleidde. In de bejaardensociëteit bood de 88- jarige mevrouw D. Trappel de Prinses een luchtfoto en enkele boekjes over de kerk en het „Marcuscentrum" aan. In de rechtervleugel werden ook de leeszaal en de biblotheek, de speelzaal, waar de masker-, de draadmodel- en de boten- bouwclub bijeen komen en de meisjes zaal bezichtigd. In totaal bezit het Mar cuscentrum dertig verschillende clubs. Aan het eind van haar bezoek ge bruikte Prinses Irene in de receptie hal de thee. Gastvrouw was hier me vrouw E. M. L. van Schothorst-Kaplan, de echtgenote van de predikant. De Prinses vertrok even na vijf uur. RECHTZAKEN Branden in de T.H. te Delft Was monteur de dader? (Van onze Haagse redactie) Voor de Haagse Rechtbank had zich gistermorgen een 23-jarige monteur uit Delft te verantwoorden, omdat hy wordt verdacht van het stichten van enkele branden in en om de gebouwen, die T.N.O. op het terrein van de Tech nische Hogeschool te Delft in gebruik heeft. Verdachte was 314 jaar in dienst als monteur bij de afdeling van de T.N.O., waa*r motoren en frames van bromfiet sen worden getest. In en om deze afdeling is verscheidene keren brand geweest: op 9 oktober 1957, op 17 februari 1958, op 16 oktober 1958 en op 10 april 1959. Bij al deze branden was verdachte de eerste of één van de eersten geweest, die het vuur hadden gesignaleerd. Hij be hoorde ook steeds tot de blussers. De politie vond daarin aanwijzingen de monteur aan te houden. Hij bekende toen de branden gesticht te hebben, maar kwam daar later (na twee ver horen door de rechter-commissaris) weer op terug. Voor de rechtbank ver klaarde hy niet te weten, waaróm hfj eerst had bekend. Als getuige werd gehoord de Haagse zenuwarts dr. J. Lindner, die bij ver dachte beperkte verstandelyke vermo gens had geconstateerd. Hij vond hem een zwakke persoonlijkheid, die makke lijk is te beïnvloeden. Hij had eens, na een brand, een prijzende brief ontvan gen van zijn directeur voor zijn kordate optreden. Mogelijk is, dat hijdaarna wéér als held heeft willen optreden. Het is ook mogelijk, dat hij heeft gehandeld uit wraakgevoelens tegen z'n chef, die hem meermalen zou hebben „gezocht". De zenuwarts vond verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar. Ir. F. de Vries, wetenschappelijk me dewerker aan het instituut, had (na door hem gedane onderzoekingen) géén reden om aan te nemen, dat verdachte de branden heeft gesticht. De heer J. C. Bastiaanse, chef van (Van onze Amsterdamse correspondent) Het bestuur van de Stichting Open baar Kunstbezit heeft, aangemoedigd door de successen welke de radiocur sussen de afgelopen jaren hebben ge boekt, contact gezocht met de Neder landse Televisiestichting. Nu de tele visie steeds bredere bevolkingsgroepen gaat bestrijken, heeft men getracht een vorm te vinden, waarin ook door dit medium de esthetische vorming ter hand genomen kan worden. Ofschoon rog geen vastomlijnd project bestaat, zullen in 1960 in samenwerking met de NTS enige experimenten worden ge daan. Het is niet uitgesloten, dat de stichting in het seizoen 1961'62 naast de radiorubriek ook een vaste televisie- rubriek zal verzorgen. De voorzitter van de stichting, prof. dr. J. G. van Gelder, die dit gisteren op eqn bijeenkomst te Amsterdam be kend maakte, zei dat u-it een enquête onder de abonnees van Openbaar Kunstbezit is gebleken, dat 82 procent van hen niet in het bezit van een tele visietoestel was. Door in de toekomst de televisie in te schakelen hoopt de stichting tot nieuwe bevolkingsgroepen door te dringen. De vierde jaargang van Openbaar Kunstbezit opent 18 januari a.s. Weer buitenstaanders Op het ogenblik hebben reeds 40.000 Nederlanders op de cursus ingetekend. De verwachting is dat vóór januari weer een aantal van meer dan 90.000 abonnees zal zijn behaald, hetgeen be tekent dat aan het einde van dit sei zoen door Openbaar Kunstbezit in to taal 16 miljoen kleurenreprodukties zullen zijn verspreid. Onder de werken, die in de radiocursus van het komende het laboratorium, oordeelde verdachte geschikt voor zijn werk. Hij dacht, dat verdachte wél schuldig was aan allerlei kleine plagerijen, die op het laborato rium voorkwamen, maar durfde hem niet van het stichten van de branden te be schuldigen. Hy had verdachte in het oog gehouden en meende, dat hij zeker niet schuldig kon zyn aan de brand van 16 oktober. De officier van Justitie, mr. De Lint, vond het een ingewikkelde zaak. De aanwezigheid van verdachte bij alle branden oordeelde hij te zijn „een con statering bijna op heterdaad". Hij achtte opzettelijke brandstichting bewezen. Verdachte is volgens de officier een zwakke en zielige persoonlijkheid, die verminderd toerekeningsvatbaar is. Hij eiste een gevangenisstraf van één jaar met aftrek, waarvan 6 maanden voor waardelijk en een proeftijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. A. Rigters uit Delft, vond het bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak. Uitspraak 24 november. Majoor verloor oog (Van onze Haagse redactie) Een 39-jarige autohandelaar uit Den Haag. aan wiens schuld het te wijten zou zijn, dat hij op 6 februari van dit jaar met een personenauto tegen een verkeerszuil op de Mient te Den Haag is gereden, tengevolge waarvan een naast hem zittende 42-jarige majoor van de Koninklijke Luchtmacht het linkeroog verloor, waardoor zijn car rière als vlieger werd gebroken, is door de Haagse Rechtbank veroordeeld tot 1.100 boete subs 20 dagen hechtenis en voorwaardelijk een maand gevangenis straf en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van een jaar. jaar besproken zullen worden, is een tiental buitenlandse kunstwerken opge nomen, die deel uitmaken van ons openbaar kunstbezit. Opnieuw worden 175 werken van levende Nederlandse kunstenaars ver- loot onder de leden, die zich voor 21 november op de jaargang 1960 her- abonneren .Om deze verloting nog aan trekkelijker te maken, is een hoofd prijs ingesteld, waarvan de winnaar van zichzelf of van iemand, die hij aanwijst, een portret mag doen schil deren, beeldhouwen, tekenen of etsen. Kunstboekjes Als nieuwe stimulans om het ledental te verhogen stelt het bestuur twee kunstboekjes als premie voor het aan brengen van een nieuwe abonnee be schikbaar. Het buitenland begint meer en meer belangstelling te tonen voor het werk van Openbaar Kunstbezit. In de Unie van Zuid-Afrika verschijnt een enigs zins gelijke uitgave als de Nederlandse over Zuidafrikaanse kunstenaars van de 19e en de 20e eeuw. In België stelt het Antwerps Museum voor Schone Kunsten gekleurde prentbriefkaarten van zijn collectie op aanvraag beschik baar, waarmee men radiouitzendingen kan volgen. En de Fondation Europe- enne de la Culture zou bij haar bin nenkort verschijnend orgaan „Culture and character of Europe" een keuze van veertig reprodukties naar Neder landse kunstwerken uit de afgelopen jaargangen als bijvoegsel van haar blad verspreiden. N.C.R.V.-VLAG IN TOP BIJ RADIO EN TELEVISIE Feestelyk hoogtepunt in de jubileum- week van de NCRV zal zijn de radio- en televisie-uitzending uit de Dierentuin in Den Haag op donderdag 19 november. De televisiesectie maakt namelyk een reportage van de jubileum-steravond en zo kunnen de kijkers dus gedurende een uur de gasten zijn by het wekelyks radioprogramma „Vlag in top". De be kende Engelse zangeres Vera Lynn, die de erenaam van de Engelse soldaten kreeg: ..Sweetheart of the forces", zingt de jubilerende NCRV toe met het Metro- pole-Orkest onder leiding van Dolf van der Linden. Uit dit orkest treden ook twee solisten naar voren: Benny Behr en Sem Nyveen, die als de „Behr Brothers" een Europese vermaardheid hebben opgebouwd en die met hun in strumenten bewonderenswaardige staal tjes van violisten-acrobatiek uithalen. Het „Leedy-trio" (even muzikaal als dwaas of omgekeerd) en de Bussumse Koorvereniging „Pro Musica" onder lei ding van Lex Karsemeyer nemen even eens een gedeelte van het programma voor hun rekening. De actie „Vier Maal Z N" ten bate van het Diaconessen- huis in Paramaribo zal voor de televisie- kykers enkele charmante beelden op leveren; Joyce, de bekende verpleegster van de raambiljetten en de ansichtkaar ten, komt zelf voor de camera's en zij zal zich op het podium van de Dieren tuinzaal al gauw thuis voelen, want vele van haar landgenoten werken aan het programma mee. Niet alleen is er een Surinaams Ensemble onder leiding van Lex Vervuurt, maar ook zullen tal van in ons land studerende Surinamers, vertegenwoordigende de verschillende bevolkingsgroepen van hun land, voor de camera's optreden. De Spraakwater val, evenals de actie „Vier Maal ZN" onder leiding van Johan Bodegraven geeft enkele bekende Nederlanders ge legenheid te bewyzen. hoe goed zij van de tongriem zyn gesneden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4