Huize Groenhoven offieieel geopend Trap-op, trap-af „Bouw rusthuis symbool van plicht en liefde tot de naaste In Stadsgehoorzaal glibberde Bram (21) het pad der Lichte Muze op Optochtdeelnemers genoten van bont feestprogramma Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 11 november 1959 Tweede blad no. 29896 In 18 maanden bomv van Geref. Bejaardencentrum BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Catharina Maria Josephina, dr. van J. C. Fles en C. M. J. J. Overdijk, Geertruida Jacoba, ar van M. A. Lancel en A. van Eeuwijk, Erik. zn van N. van den Hoed en W. Nap, Pauline Joséphine Wilhelmina dr. van G. M. Kuyck en S. H. E. Wève, Diana Suhed. dr van P. Rj Muadi en O. M. Menendez. Gerrit. zn van N. Glasber gen en A. Kop, Leendert Cornells, zn van L .C. Schutte en M. M. de Roo, Ferdinand zn van W. J. Bouwman en H. G. Veld man, Alfonsus Jacobus Maria, zn van C. Bakker en M. A. van Benten, Suzanna, dr van W. T. W. Vis en J. M. de Waard, Ca tharina Wilhelmina Petronella, dr van J. M. Beukers en G. W. M. Wamelink, Willie, zn van H. Mulder en C. van Polanen, An na Jacoba, dr van J. L. van Polanen en M. van Leeuwen, Josephine Johanna Ma ria, dr van L. A. J. Ammerlaan en A. M. L. van Oudheusden, Adelina Graziella Christina, dr van M. Nascivera en M. van der Niet, Petrus Hendricus Johannes, zn van P. H. J. Dickhoff en J. M. H. Koevoet Adriana Cornelia, dr van C. D. van Delft en C. Haasnoot. OVERLEDEN J. Schouten, 90 Jaar. weduwe van M. J. Wervelman; W. Nieuwenhuizen, 75 jaar, man, W. Mark, 79 jaar, man, M. H. van der Upwich, 60 jaar, man. Officiële publikaties RICHTLIJNEN VOOR NAAMSVERANDERING Voor het aanvragen van naamsverande ring voor onwettige kinderen gold voor kort als richtlijn o.a. de voorwaarde, dat het huwelijk van de ouders minstens vijf Jaren moest hebben bestaan. Naar wij ver nemen is deze voorwaarde thans vervallen. Ten behoeve van een zodanig kind pleegt naamsverandering thans te wórden toege staan, indien de vader van het kind met de moeder is gehuwd, het huwelijk be stendig wordt geacht en er overigens geen bezwaren zijn. Het verzoek daartoe moet worden ingediend door de wettelijke ver tegenwoordigers van het kind en dient te zijn gericht aan H.M. de Koningin. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot de afdeling burgerlijke stand ten Stadhuize. VERANTWOORDE BEJAARDENZORG Burgemeester Van Kinschot, die ge lukwensen van het gemeentebestuur aanbood, zeide, dat het Stichtingsbe stuur met de opening van dit rusthuis, het bewijs geleverd heeft het bejaar den vraagstuk juist aan te pakken. Spreker, die grote bewondering had voor hetgeen hier tot stand was geko men, wees er vervolgens op, dat sinds 1925, doch vooral na de tweede wereld oorlog, de oplossing van het bejaarden probleem met kracht is ter hand ge nomen. Een vorm van weldadigheid „In de bouw van dit rusthuis zien wy een symbool van plicht en liefde tot de naaste. Het initiatief, dat in 1923 werd genomen en toen in het gebouw aan de Hooigracht gerealiseerd kon worden, heeft onder Gods zegen grote vruchten afgeworpen", aldus sprak gistermiddag de heer L. Th. Kurpershoek, voorzitter van het Stichtingsbestuur, toen hij in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden de officiële opening verrichtte van „Huize Groenhoven" aan de Witte Rozenstraat, een modern gereformeerd bejaardencentrum, dat plaats biedt aan ruim negentig bejaarden en zo kort na de opening de bewoners hadden in de afgelopen maand al hun intrek in het rusthuis genomen nu reeds een wachtlijst heeft van vele tientallen ouden van dagen. Tegelijk met deze opening droeg de Rusthuiscommissie in de persoon van mr. M. J. Blok, welke zich ruim 35 jaar in het oude rusthuis aan de 'Hooigracht voor een goede verzorging der bejaarden heeft geïnteresseerd, haar bevoegdheden over aan het Stichtingsbestuur van „Huize Groenhoven". Modern gebouw verrees aan Witte Rozenstraat Onder de vele genodigden, die deze plechtigheid bijwoonden waren o.m. de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, de wethouders S. M. Stolp en S. Menken, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, het moderamen van de kerkeraad der Geref. Kerk, ds. P. Kloek namens de centrale kerkeraad der Leidse hervorm de gemeente, ds. C. van der Weele, chr. geref. predikant, de heer F. L. Du Pon namens de dienst van Sociale Zaken, de heer C. v. d. Bos, voorzitter van de Diaconie der Geref. Kerk, de voltallige Rusthuiscommissie „Hooigracht" terwijl ook een deputatie van de bewoners, daartoe bij loting aangewezen, deze sa- komst bijwoonde. De heer Kurpershoek, die allen har telijk welkom heette, gaf in vogel vlucht een overzicht van de bouw en de inrichting van het huis, waarover wij reeds uitvoerig schreven. Spreker dankte de architecten, de heren Kraan en Van Nieuwkoop voor hun schepping en de aannemer, de heer Versloot die z.i. met de bouw van dit complex een ..goed verzorgd visitekaartje in Leiden heeft achtergelaten". Dat tussen het slaan van de eerste paal en deze plechtigheid slechts achttien maanden zijn verlopen, stemde de heer Kurpers hoek zeer dankbaar. Alles is vlot ver lopen! Ook de directie van de Zuid- hol landse Bank. die de financiering van de bouw mogelijk maakte, werd in deze dank betrokken. Tenslotte richtte hij zich tot de directie met haar staf, die in enkele weken kans hebben gezien om in „Huize Groenhoven" reeds een goede sfeer te scheppen. DIENST DER BARMHARTIGHEID Dr. H. W. Westerink, voorzitter van de Geref. Kerkeraad, zag in de opening van dit centrum een voort zetting van de dienst der barmhar tigheid, waardoor het ambt der ge lovigen een nieuwe impuls van acti viteit heeft gekregen. Beter dan in het gebouw aan de Hooigracht, kunnen z.i. de bewoners hier een stukje oecumene beleven. Na mens de kerkeraad bood spreker, zij het symbolisch, enige tientallen psalm en gezangenboeken aan. Het exterieur zijde Rijn- en Schiekade van Huize Groen hoven". (Foto L.D./Holvast) maakte plaats voor bejaardenzorg. Met deze moderne bouw en inrichting heeft het bestuur voor de gemeente een bij zonder goede stap gezet in de richting van verantwoorde bejaardenzorg. De heer C. v. d. Bos, voorzitter van de gereformeerde diaconie, schonk aan dacht aan de liefde, welke achter al dit werk schuil gaat en bood enige mu ziekboeken aan. waarvan hij verwacht te, dat de muziek iets zou vertolken van de levens- en geloofsbelijdenis der bewoners. ZWANEZANG Mr. Blok, die in zijn kwaliteit van voorzitter van de Rusthuiscommissie „Hooigracht" deze middag zijn zwane- zang „zong", zeide, dat men thans moet scheiden van werk, dat allen lief en dierbaar was geworden. Zesenderti gjaren hebben wij deze ar beid in een omgeving, welke ons zo ver trouwd was geworden, mogen verrich ten. De liefde tot de naaste dreef ons bij al ons werk. Thans is deze periode afgesloten, doch met „Huize Groenho ven" breekt een nieuw tijdperk aan. Een wens van jaren is hiermede in ver vulling gegaan. Met het aanbieden van een bijbel „de bron, waaruit wij steeds alle kracht putten" en een voorzittershamer, Veertig jaar als loopknecht in dienst bij L. F. Servaas Gisteren is bij de firma L. F. Servaas en Zn. de loopknecht van de onder neming, de heer A. J. van Meijgaarden gehuldigd voor het feit, dat hij veertig jaar in dienst was. De heer H. N. van Weizen, die de jubilaris toesprak, zei. dat hij een eerlijke' en betrouwbare figuur was, die zeer gewaardeerd werd door de firma. Als blijk van deze waardering overhandigde de heer Van Weizen de jubilaris een enveloppe met inhoud. Namens het personeel werden een aantal grammofoonplaten overhandigd. Voorts nog sigaren van zakenrelaties. Ten huize van de jubilaris, in de Oranjeboomstraat 8, maakten 's middags velen gebruik van de gelegenheid om hem de hand te drukken. bood spreker symbolisch alle bevoegd heden aan het Stichtingsbestuur over. Ds. Kloek, die namens de centrale kerkeraad der Hervormde Gemeente het woord voerde, zeide, dat de gerefor meerden de edele wedloop met de her vormden, waarbij een nieuw bejaarden centrum de inzet was, hebben gewon nen. Spreker, die kon begrijpen, dat de vreugde over dit nieuwe gebouw zeer groot is, schonk vervolgens aan de naam van het centrum: Huize Groen hoven, waarin hij iets terugvindt van grazige weiden, waarvan sprake is in Psalm 23. Moge de bewoners, o.w. ook een tiental hervormden, deze grazige weiden hier vinden. Ds. Van der Weele, die er zijn vreugde over uitsprak, dat in dit centrum ook plaats is voor chr. gereformeerden, wees erop, dat het oecumenisch denken hier niet is blijven steken in een gespreks situatie, doch tastbare realiteit is ge worden. Nadat mevrouw Jaspers namens het Comité Witte Rozenstraat alle bewo ners een hartelijk en ook geestig welkom in deze omgeving had toegeroe pen, voerde dokter P. Jasperse het woord. Spreker wees er op, dat het bejaar- denvraagstuk in deze tijd en terecht in het middelpunt van de belangstel ling staat. En dit valt te begrijpen in dien men zich realiseert, dat het per centage over een periode van een eeuw bijna is verdubbeld. Was dit percentage in 1850 4.7 in 1955 was dit al geste gen tot 8.2 Momenteel zijn er in ons land ruim 890.000 personen van 65 jaar en ouder. Tenslotte wees hij erop. dat z.i. met de opening van dit nieuwe centrum voor de bejaarden is gesymboliseerd het woord: „God vergeet U niet". Aan het einde van deze bijeenkomst sprak de heer Kurpershoek een uitvoe rig dankwoord, waarin hij melding maakte van de vele geschenken, o.a. een drietal glas-in-lood-ramen van de ar chitecten en een harmonium van de Stichting Rotterdam en de directie van de Zuid-Hollandse Bank, welke ter ge legenheid van deze opening waren ont vangen. Na het zingen van „Dankt, dankt nu allen God", was er gelegenheid het nieuwe bejaardencentrum te bezich tigen. OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Mr. M. Blok (links) draagt I bijbel de bevoegdheden van dei de voorzitter van het Stichtingsbe- sumbolisch het aanbieden van de oude Rust huiscommissie over aan stuur, de heer L. Th. Kurpershoek. 1 1 (Foto Leidsch Dagblad) Een enigszins tengere gestalte in een donkerblauw Marine-uniform. Boven het bruin geschminkte ge zicht, glad achterovergekamd haar. Lichtblauwe ogen met de uitdrukking erin van iemand, die zojuist van het front terugkeert; vreugde over de behouden te rugkeer en tegelijkertijd nog de sporen van de gru welijke strijd daarginds. Het zweet parelt op het bepoederde voorhoofd. Thom de More, de gebaarde gitarist van het Cock tail Trio (TV) komt op deze gestalte af en zegt: ,,'t Was goed, Napolitano!" (Hij steekt hierbij de duim in de lucht.) „Napolitano" grijnst wat verlegen en bromt een dankwoord. Hij staat voor ons, nog steeds een beetje schuchter. Bram Biestervelt, 21 jaar, verloofd met een Amsterdams meisje (hij komt zelf ook uit Am sterdam) en met nog drie weken dienstplicht bij de Marine voor de boeg. Zo juist beëindigde hij zijn eerste „grote" optreden als zanger voor een „groot" pu bliek tussen „grote" colle gae. We waren getuige van dit optreden, dat door impre sario Roland Wagter sr. zelf werd geannonceerd. Schuchter was hij zijn eerste lied begonnen. Piove, het (alweer tanende) ivereldsucces. Groot enthousiasme bij het publiek. Goed, de invloed van Willy Alberti was niet hélemaal te veronachtza men, maar toch was het weer wat anders. Misschien was het de bedeesde figuur van Bram, die het hart van het publiek stal. Of misschien zijn hoge, warm aandoende tenorstem. Bram wist met het applaus niet goed raad. Hij boog eens. wimpelde het applaus over naar de pianist en stond er maar wat. Dit deed het zoel bij het publiek. Na zijn tioeede nummer nog meer succes. Weer buigen en met het figuur geen raad weten. Bij het derde nummer (een zeer gevoelig gezongen „Tua") stampte men met de voeten, waarop Bram van impresario Wagter het sein kreeg om een toegift te geven. Hier na viel het doek en had Bram zijn eerste stap op het glibberige pad der Lichte Muze gezet. Een goede stap. „Wat?" zegt Bram tegen ons, „of ik hem kneep van tevoren? Nou, en niet zo'n beetje ook. Ik had gewoon een droge keel van de zenuwen. Maar gelukkig hebben Helma en Selma, twee „oude rotten in het vak" - zij het zeer lieftallige - me een beetje zelfvertrouwen ge geven. Ze zeiden dat ik maar net moest doen of ik alléén op de „Bühne" stond". Voordat Bram „zorgde dat-ie er ook bij kwam" - bij de Marine wel te verstaan - was hij koperslager. In zijn vrije tijd had hij zanglessen van mevrouw Bella Palla (zuster van AVRO-man Pierre Palla), die hem de richting van de opera heen wilde duwen. Doch Bram stapte op een goede dag naar Roland Wagter, de man die o.a. Joop de Knegt in het zadel hielp, Willy Alberti en andere artiesten, en vroeg een auditie aan. ,Jk had maar één gedachte: in de kleinkunst"zegt Bram, die wanhopig rondkijkt naar een ober, die hem wat om op verhaal te komen, kan brengen. Wagter zag wdt in Bram en besloot hem een kans te geven. Die kans deed zich gisteravond in de Stads gehoorzaal voor. En Bram heeft zijn kans benut. Wagter besloot namelijk om Bram in zijn program ma's m te schakelen en hem zodoende de nodige rou tine bij te brengen. „U moet, goed begrijpen"zegt Roland Wagter tegen ons, „zoals Joop de Knegt destijds in zijn luchtmacht uniform bij voorbaat al de harten van het publiek stal. zo doet Bram het nu ook. Maar als hij straks in zijn burgerpak op toneel verschijnt, dan is deze ver goelijkende factor weg. Dan moet hij een artiest zijn. Dan kan een uniform niet langer een excuus zijn voor een onvoldoende prestatie. Daarom zal Bram moeten aanpakken". „Nou dolgraag, meneer Wagter!" zegt Bram. „Nee mijn verloofde was niet in de zaal", ant woordt hij op onze vraag, ,die durfde ik nog niet goed te laten komen. Was ik misschien nog nerveuzer geweest!" Et voilé, - daar staan wij onder aan de trap. Wie gaat er voor, naar boven? Geen twijfelpunt, de héér. Dat weet en begrijpt een ieder. Bij tram of trein zou dat eigenlijk óók moeten, maar ja wie gelooft tegen woordig dat U dat charmant bedoelt, vooral als het heel vol is? Nu naar beneden: hier gaat de dame weer voor. Behalve bij tram, trein, boot of rijtuig - dan wil daar de heer zijn dame natuurlijk galant de hand reiken bij het uitstappen! Ziet U? 't Is een kwestie van bekijken. Maar waar het sigaretten betreft, gaat altijd Gladstone voor! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F L- Met handgeklap en voetgestamp hebben de deelnemers aan de 3-oktober- optocht gisteravond in de Stadsgehoorzaal onomwonden te kennen gegeven op welk een voortreffelijke manier zij zich amuseerden met het bonte programma, dat het bestuur van de 3 Octobervereeniging hun aanbood als dank voor de deelname aan de optocht. Het programma, dat Roland Wagter sr. samenstelde was van een uitstekend gehalte. Het Cocktail Trio van Ad van der Gein, Helma en Selma, The Skating Stars, Harry Bordon en Napolizanger Bram Biestervelt brachten tezamen een pro gramma, van weliswaar geen verbluffende kwantiteit, doch zeker wel van ver bluffende kwaliteit. Het Cocktailtrio bewees, dat het de faam, die het via de televisie verwierf beslist verdient. Deze drie vrolijke kna pen wisten met een serie dwaze liedjes, op een nog dwazere manier gezongen, het publiek tot geestdrift te brengen, hetgeen even later ook het geval was met de twee „zusjes" Helma en Selma. Dit charmante Amsterdams/Heerlense duo, dat een aantal jaren geleden de platenmarkt veroverde met het senti mentele .JVI'n pappie is enkel een foto", bewees, dat ze de kunst na een non- actief van vier jaar niet verleerd was. Hun poging om de glorie van vroeger weer te doen stralen was tenminste niet vergeefs en ze kunnen spreken van een uitstekende „come-baok". Getuige ook het feit, dat het duo weer vrijwel zonder onderbreking overal in Nederland en België optreedt. „Hoewel, ook weer niet tè veel", zegt ons de Heerlense helft van het duo, „want het zoontje, dat de reden was van het vierjarige non-actief, eist ook enige aandacht, die ik hem beslist niet wil onthouden". „The Skating Stars" deden ongeloof lijke dingen al rolschaatsende op een rond vlondertje. Twee dapperen uit het publiek, die de uitnodiging om even mee te doen, aannamen, zullen beslist geen aangename herinneringen overge houden hebben. Ook de debutant Bram Biestervelt waarover elders in dit nummer meer boekte groot succes. Dat hij als toegift hetzelfde nummer zong als Helma en Selma deden, willen wij hem niet kwa lijk nemen. Harry Bordon praatte de nummers op vlotte manier aan elkaar. Eerste paal polikliniek interne geneeskunde Op 16 november te 14.30 uur zal door de president-curator van de Leidse Uni versiteit op het bouwterrein aan het be gin van de Wassenaarseweg, de eerste paal worden geslagen voor het nieuwe polikliniekgebouw voor interne genees kunde.- Een korte bijeenkomst wordt hierna gehouden in de grote cursuszaal in het administratiegebouw van het Academisch Ziekenhuis. DAME WERD VAN FIETS GESTOTEN Door een onhandige manoeuvre van een arbeider, die uit een bouwwerk aan de Nieuwe Rijn een zes meter lange ijzeren pijp naar buiten droeg, is een 64-jarige dame uit de Atjehstraat gis terochtend van haar fiets gestoten en op de straat gevallen. Zij kneusde hier bij een rib en kreeg wonden aan de mond. Met de EHD is zij naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. SCHOOLKIND BRAK BEEN Gistermiddag struikelde de 13-jarige Wilhelmina Neuteboom, uit de Zaan- straat over een drempel in haar school aan de Langebrug en brak hierbij het linkeronderbeen. Met de EHD werd ze naar het Academisch Ziekenhuis ge bracht. UITZENDING DOOPGEZINDE KERKDIENST Zondag zp.1 uit de Doopsgezinde kerk een kerkdienst worden uitgezonden voor de wereldomroep (49.83 m.). In deze dienst zullen onder leiding van de heer Bontje, organist, negro spirituals ten gehore gebracht worden door mej. A. de Graaff. Voorganger is dr. S. L. Verheus. PADVINDERSBEWEGING DISTRICT RIJNLAND Het Nationaal Hoofdkwartier der Nederlandse Padvinders heeft de heer W. J. Buijtendorp, De Sitterlaan 24a, benoemd tot assistent-districtcommis saris voor pers en propaganda van de padvindersbeweging voor het district Rijnland. Tot het district Rijnland behoren de kuststreek (Katwijk t.m. Noordwijker- hout), de bollenstreek (t.m. Lisse), de Rijnstreek (t.m. Bodegraven), Rynsburg, Oegstgeest. Voorschoten, Leiderdorp en Leiden al middelpunt. In Hotel Central hield de kantoor- machinehandel J. L. Hees jr. gisteren en ook vandaag een tentoonstelling van de nieuwste machines en apparatuur ten behoeve van efficiente bedrijfsadmi nistraties. Specialisten gaven toelichting op de ingewikkelde werkwijzen van de machines. „Geen Chinese hiel op India's borst" Nehroe zal bufferzone vermoedelijk afwijzen Premier Nehroe heeft gisteren in Agra verklaard dat India niet kan toestaan dat ..China een voet op onze borst houdt". Nehroe doelde kennelijk op het voorstel van de Chinese premier Tsjoe En-lai, langs de Indisch- Chinese grens in het gebied van de Himalaja een bufferzone van 25 mijl in te stellen. Nehroe noem de de Himalaja „onze cultuur, ons bloed en onze aderen" en ,,de kroon van India". Hij liet duidelijk doorschemeren dat de Indiase re gering niet van zins is afstand te doen van grondgebied. Nehroe drukte zijn vertrouwen uit dat het grensgeschil op vreedzame wijze, door onderhandelingen, zal worden op gelost. „Maar wanneer iemand ons aan valt zi illen wy ons verdedigen met alle kracht die in ons is". Van goed ingelichte zijde in Nieuw Delhi is vernomen dat India het voor stel een bufferzone te vormen formeel van de hand zal wijzen. De Indiase troepen zullen niet worden teruggetrok ken uit de omstreden grensgebieden. Voor de aanvang van onderhandelin gen zouden de Chinese troepen uit La- dak moeten worden teruggetrokken. Nehroe zou de Macmahonlijn als basis van de onderhandelingen willen nemen. Gesteld dat China hiermede akkoord gaat dan zou India zeker instemmen met grenscorrecties, zo werd opgemerkt. Men verwacht dat Nehroe het voor stel van Tsjoe En-lai in de loop van de volgende week zal beantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3