UNIVERSITEIT IN DEVENTER, DERDE T.H. IN OMGEVING VAN NOORDZEEKANAAL WEERBERICHT Een Nederlands meisje „mooiste ter wereld" Plannen van 412 miljoen gulden: Uitbreiding van de bestaande instellingen 3. 4. 5. 6. 7. 10. Op langere duur, b.v. na 1970, wellicht oprichting van een vijfde Technische Hoge school of een nieuwe technische faculteit aan een bestaande instelling. NADRUK OP B-FACULTEITEN Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 11 NOVEMBER 1959 No. 29896 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: RA.fi. van Dlsüoecfc Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel i. L.eideD Giro ao o7ü55 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 f (Van een onzer redacteur) Zouden regering en parlement de adviezen vol gen van de commissies spreiding hoger onderwijs en spreiding technisch hoger onderwijs, dan zijn in de komende jaren de volgende ingrijpende wijzigingen te verwachten in het hoger onderwijs bestel in ons land: 1. Oprichting van een nieuwe Rijksuniversi teit te Deventer, te openen in 1962, omvat tende een technische faculteit, faculteiten voor rechten en economie, studiemogelijk heid voor sociologie en pre-kandidaten- opleidingen voor exacte vakken. Oprichting van een derde Technische Hogeschool in de omgeving van het Noord- zeekanaal, te openen in 1964. Uitbreiding in 1961 van de Leidse Univer siteit met een economische faculteit, in eerste aanleg tot datgene wat gewenst is om de studie der belastingwetenschappen mogelijk te maken. Uitbreiding van de Leidse Universiteit met een algemene baccalaureaatsopleiding. Uitbreiding van de TH-Eindhoven met theoretische studievakken. Uitbreiding van de R.-K. Universiteit te Nijmegen met een tandheelkundige sectie. Verdubbeling van de capaciteit der tand heelkundige opleiding aan de Rijksuniver siteit te Groningen. O Uitbreiding van de Economische Hoge- school te Rotterdam met een juridische en een sociologische faculteit. Q Uitbreiding van de R.-K. Economische Hogeschool te Tilburg met een juridische faculteit. De verwezenlijking van deze plannen, die ver meld staan in het thans verschenen rapport van de beide genoemde, resp. in juli 1957 en april 1958 opgerichte „spreidingscommissies", en dezer dagen toegelicht tijdens een persconferentie in het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, zouden (uitgezonderd punt -0) een in vestering vergen van ongeveer 412 miljoen gulden. Uitgegaan is van een stijging van het aantal studenten (dat thans circa 34.890 bedraagt) tot ongeveer 68.000 in het jaar 1980. Deze stijging is gebaseerd op prognoses omtrent toenemende belangstelling voor het Hoger Onderwijs en de maatschappelijke behoefte aan academisch ge- vormden. Van regeringszijde is medegedeeld, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen zich, zodra zij zich een oordeel heeft gevormd over de inhoud van het rapport, met nadere mededelingen en voorstellen tot de Staten Generaal zal richten. De verwachting is gewet tigd, dat dit op redelijk korte termijn zal ge schieden. Het lijvige rapport van de beide commissies, waarin op enkele punten de ziens wijze van minderheden welke afwijken van die der meerderheid als overweging zijn opgenomen en niet in aparte minderheidsnota's worden vermeld, en waaraan een omvangrijke serie bijlagen is toegevoegd, is ondanks de omvang beknopt gehouden. In het rapport zijn namelijk vrijwel alle met de spreiding van het hoger onderwijs samenhangende problemen en overwegingen behandeld, niet slechts de conclusies neergelegd. f Het percentage van de eerstejaars studenten in de b-richtingen (medicij nen. natuurwetenschappen, technische wetenschappen en landbouwkunde) zal van 54 tot 62 procent moeten toenemen met een overeenkomstige relatieve ver mindering van het aantal eerstejaars in de a-richtingen (letteren en wijsbe geerte, Godgeleerdheid en maatschap pijwetenschappen). Kunnen deze ver schuivingen niet worden gerealiseerd, dan zullen op den duur grote tekorten ontstaan bij de technische wetenschap pen, aldus de waarschuwende conclusie der commissies. (Voorts valt op dat (overigens in over eenstemming met het doel van het rap port) wel zeer sterk de nadruk op het hoger onderwijs valt zonder bij de ad viezen in aanmerking te nemen dat Universiteiten en Hogescholen (ondanks hun naam) in de eerste plaats weten schapsbeoefening als opdracht hebben). De commissies De Commissie Spreiding Hoger On derwijs stond onder voorzitterschap van dr. A. J. Piekaar, hoofd van de afdeling Hoger Onderwijs en Wetenschappen van het Ministerie van O., K. en W., en hiervan maakte onder meer deel uit dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van het college van curatoren van de Leidse Universiteit. De Com missie Spreiding Technisch Hoger On derwijs stond onder voorzitterschap van dr. L. Neher, voorzitter van de Raad voor het Technisch Hoger Onderwijs. Twee hoofdaccenten Kenmerkend voor de hoofdrichting der voorgestelde uitbreidingen en nieu we vestigingen is, dat zij vooral liggen op het terrein van de technische en exacte wetenschappen, niet op die der geesteswetenschappen. In sterke mate is blijkbaar uitgegaan van de eerste eis, dat Nederland een verdere industriali satie sterk nodig heeft en derhalve vooral behoefte aan academische krach ten in de b-vakken behaeft. HET TOTAAL AANTAL STUDENTEN v aaai Onbestendig De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met enkele buien. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuidoost. Weinig verandering in temperatuur (Opgemaakt te 11.15 uur). 12 ISUVtJVlBLK Zon op: 7.53 uur; onder 16.55 uur; maan op: 15.57 uur; onder: 4.30 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.13 en 13.34 uur; laagwater te 9.20 en 21.33 uur. Dit Blad bestaat uit 12 pagina's UNIVERSITEIT IN DEVENTER De commissies achten de oprichting van een nieuwe Universiteit gewenst in de eerste plaats omdat een zekere ma ximale capaciteit van een Universiteit niet kan worden overschreden zonder nadelige gevolgen; in de tweede plaats omdat spreidingsmotieven een nieuwe Rijksuniversiteit in het Oosten wense lijk maken. Het westen van het land, in het bijzonder Randstad Holland, om vat 48 procent van de bevolking, doch levert 60 procent van de studenten, het geen mede door de localisatie van de instellingen voor Hoger Onderwijs wordt veroorzaakt. Op grond van doelmatigheid achten de commissies echter een T.H èn een nieuwe Universiteit in het oosten ni^t verantwoord. Zij bevelen de oprichting van een Universiteit in Overijld aan met een technische faculteit, facultei ten voor rechten en econome en stu diemogelijkheden voor sociologie, even als voorlopig een p" ekandidatenoplei- ding voor de exacte vakken. Op grond van globale schattingen mag worden aangenomen, dat een der gelijke iJ-.versitelt in 1980 ongeveer 3400 studenten zou kunnen tellen indien zij werd gevestigd te Deventer tegen - o"°' 2fin« bij vestiging in Enschede). De meerderheid der commissies be veelt vestiging te Deventer aan of in de onmiddellijke omgeving van deze stad aan de Oostzijde. D? minderheid geeft voorkeur aan vestiging te Drie- nerlo tussen Enschede en Henrelo. Aanvankelijk is ook gedacht aan Arn hem of Zwolle, doch deze plaatsen ztfn uit velerlei overwegingen minder ge schikt geacht. Twente te excentrisch wente heeft volgens de commissies een iets te excentrische ligging voor de vestiging dezer nieuwe Universiteit, specaal met het oog op de verlichting, welke zij op velerlei terrein voor andere Universiteiten zal moeten bieden. Plaatsing te Deventer heeft boven dien grote voordelen in verband met de mogelijke nauwe contacten zowel met het industriegebied van Twente als de researchinstituten te Arnhem (waar bij wij in het bijzonder denken aan de Kema en het ook daar bedreven kern fysisch onderzoek). DERDE T.H. Ten aanzien van de derde Technische Hogeschool geven de commissies het advies, deze op te richten op een nader te bepalen (door een commissie van deskundigen uit te zoeken) plaats in de omgeving van het Noordzeekanaal. Deze derde T.H. zou zich in het bij zonder moeten richten op de werktuig bouwkunde, de elektrotechniek en de scheikundige technologie. Het zou niet doelmatig zijn, deze studierichtingen in haar totaliteit in to passen in het mi lieu van de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Omgekeerd achten zij het ongewenst indien de nieuwe T.H. afdelingen voor de zuivere wiskunde, natuurkunde en scheikunde zou omvat ten in verband met de aanwezigheid van twee wis- en natuurkundige facul teiten in de hoofdstad. Uitgaande van een geschat totaal van 15.600 studenten in de technische we tenschappen in 1975 komen de commis sies tot de conclusie, dat de vestiging van de nieuwe T.H.. op de voorgestelde plaats voor Delft tegen 1980 een zeer noodzakelijke verlichting van 1400 stu denten zal meebrengen. De plaats bij het Noordzeekanaal is gunstig gekozen ten opzichte van de industriecentra aan de IJ-mond, de Zaanstreek en Amsterdam. Slot pag. 2 Bloembollen voor Koning Boudewijn Ter gelegenheid van het officiële be zoek van Koning Boudewijn aan Neder land tijdens de afgelopen zomer werden hem in Noordwijk ter herinnering aan zijn verblijf aldaar 10.000 bloembollen aangeboden. Deze bollen werden ge schonken door de burgemeester van Noordwijk, de heer F. W. P. van Berckel namens de afdeling Noordwijk van de Kon. Alg Ver. voor Bloembollencultuur. Deze zending bloembollen werd gis teren in het kasteel te Laeken in ont vangst genomen door luitenant-kolonel Thierry de la Kethulle de Ryhove, com mandant van de Koninklijke Paleizen, in tegenwoordigheid van ir. de Vries, lapdbouwattaché bij de Nederlandse am bassade te Brussel. Ned. echtpaar in Frankrijk gedood Gisteren zijn in Frankrijk twee Ne derlandse toeristen verongelukt, toen hun auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Zij waren op slag dood. Het ongeval gebeurde op de nationale weg nr. 6 bij Romaneches-Thorins (De partement Saone et Loire). De stoffelijke overschotten van de slachtoffers, wier namen door de poli tie ter plaatse worden opgegeven als Hendrik Kranenburg, oud 44 jaar, en zijn vrouw, Juliana KranenburgKouw, 40 jaar, afkomstig uit Den Haag, Anslo- straat, zijn naar het ziekenhuis te Ma con overgebracht. Éen beeld van het bezoek, dat Koningin Juliana gisteren heeft ge bracht aan de rij- en tractieschool van het leger in Eindhoven. De Koningin in gesprek met het per soneel tijdens de rondgang over het terrein. Russische wapens voor Irak.... Reizigers die uit Irak in de Perzische hoofdstad Teheran zijn gearriveerd, hebben meegedeeld dat vijftien Russi sche vrachtschepen in enkele dagen tijds ongeveer honderd straalvliegtui gen hebben uitgeladen in de Ira&kse haven Basra. Ook zijn grote hoeveel heden lichte en zware wapens, en leger voertuigen, aangevoerd terwijl een zeer groot gezelschap Russische officieren en manschappen, van leger zowel ais lucht macht, zijn gearriveerd om het Iraakse leger te instrueren in de hantering van de nieuwe wapens. Tijdens het uitladen van de wapens Is een van de Russische vrachtschepen in brand geraakt, doch het vuur werd door de eigen bemanning bedwongen, aldus enkele reizigers uit Basra. In gezaghebbende kring te Teheran legt men verband tussen de vrees van premier Kassem voor een aanval door Syrië en Egypte, en de zeer omvangrijke wapenzendingen uit de Sovjet-Unie. Corine Rottscliaefer werd -Miss Workl" De blauwogige, platinablonde Am sterdamse mannequin Corine Rott- schaefer lachte vanmorgen het En gelse publiek toe van de voorpagi na's van alle Britse bladen. En het publiek keek met belangstelling naar dit mooiste meisje ter wereld". Want gisteravond werd Corine tot de mooiste van 37 nationale „mis sen" en daarmede tot de „mooiste ter ivereld" verklaard in het voor malige Lyceumtheater in Londen, dat al jaren een bekende dansschool is. Deze uitverkiezing leverde het Nederlandse meisje een bedrag van 500 pond (ongeveer vijfduizend gul den) en een klein autootje op. Dat laatste heeft ze nu weinig aan, want ze kan niet rijden. Na het bekend worden van de uitslag snelden de verslaggevers onmiddellijk toe om haar indrukken te vragen. „Ik wilde eerst gaan huilen. Maar toen bedacht ik. dat het beter vjas om het niet te doen. omdat het mijn opmaak zou vernielen", vertelde ze nogal nuchter. Betrekkelijk kalm vertelde ze te hopen dat de titel haar zou helpen meer geld te verdienen als mannequin. Haar toe komstplannen? „Als mannequin blijven werken. Ik heb nog een contract voor Syrië, en daarna wil ik zelf een mode zaakje beginnen". Corine, die nu een filmtest zal krijgen van de Amerikaanse filmmaatschappij Columbia, verbaasde het publiek met haar kennis van Frans, Duits en Engels. En niet alle meisjes, die daar paradeer den. hadden belangstelling voor muziek en lezen. Toen ze om een indruk te geven van haar persoonlijkheid en spraak een vraag van de jury moest beantwoorden, gaf ze in rap Engels te kennen, dat ze de Engelse mannen „eleganter" vindt, dan haar mannelijke landgenoten, die volgens haar „niet erg aardig zijn" Verdiend succes Geen vriendelijke opmerking aan het Nederlandse adres, maar Corine's con currenten en het belangstellende publiek in de zaal waren het er over eens. dat Miss Holland de zo fel begeerde titel tenvolle verdiende. Een streep aan de balk, wamt doorgaans worden de verlie zer verteerd door jaloezie en vallen zij flauw van ellende. Maar de vijf missen, die na twee uur paraderen in avondjapon en badpak, tot de finale waren doorgedrongen, waar mede de nationale trots van Nederland. Peru. Israël, Engeland en Denemarken gestreeld werd. bleven overeind na het bekend worden van de uitslag. De B.B.C.-televisie liet haar kijkers meegenieten van dit charmante festijn, dat werd geleid door de Amerikaanse t.v.-omroeper Bob Russel. Een jury van negen man onder wie de beeldhouwer John Spencer-Churchill (een neef van de grote staatsman Sir Winston) die geheel in Churchilliaanse stijl aan een enorme sigaar zat te trekken had de moeilijke taak de schoonheden te be oordelen en tegen elkaar af te meten. Met vijf stemmen sloeg de balans naar ons lage landje door. Hermelijn Nadat de jury de uitslag had bekend gemaakt werd de nieuwe Miss World door twee heren in blauwe rok naar haar troon geleid, waar zij werd ge- Corine R^*ir-chaefer. de Amster- lamse. die in Londen de titel ..Miss World" veroverde. Minister Luns 20 november naar Engeland Op uitnodiging van de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken zal de Nederlandse minister van Buitenland se Zaken, mr. J. M. A. Luns, zich voor besprekingen met de heer Selwyn Lloyd op 20 november naar Londen begeven. De besprekingen zullen betrekking hebben op de algemene Europese si tuatie. Minister Luns verwacht op 21 november in Nederland terug te zijn. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde dat de besprekingen tussen Lloyd en Luns een onderdeel zullen vor men van die welke de Britse minister met Europese politieke leiders heeft. Diplomatieke waarnemers verwachten dat o.m. dezelfde onderwerpen ter spra ke zullen komen als tijdens de bespre kingen die maandag tussen Lloyd en zijn Belgische ambtgenoot Wigny zijn gevoerd: de stem van de kleine Navo- landen bij de voorbereidingen van een topconferentie en de Europese vrije handel. Een dag voor de aankomst van minis ter Luns keert Bondskanselier Adenauer naar Bonn terug na een bezoek van drie dagen aan Londen. Engelse posterijen worden snel gemoderniseerd De Engelse posterijen staan voor een ingrijpende reorganisatie: de conser vatieve regering had reeds eerder aan gekondigd, dat zij van PTT een goed geleid handelsconcern in plaats van ambtenaren-apparaat wilden maken. Het plan is thans om diensten welke van minder groot belang meer zijn en verlies opleveren af te kappen. Over wogen wordt zelfs aahtekenen van brieven en binnenlandse telegrammen af te schaffen! Wat het eerste betreft wordt opgemerkt, dat de normale post veilig genoeg is. Op aangetekende brieven werd vorig jaar een verlies van 20.000.000 gulden geleden en op bin nenlandse telegrammen was het tekort 32.000.000 gulden. Evenals Nederland neemt ook Engeland proeven met het automatisch sorteren van poststukken. De moeilijkheid is eohter de verschil lende soorten enveloppen. Thans wordt voorgesteld om enveloppen van een paar stand aard afmetingen te gebrui ken. kroond en haar een hermelijnen mantel werd omgeslagen. Voor de laatste maal wandelde het lange, slanke Amsterdamse meisje nu met een scepter in de hand -- enkele malen over de rode loper, ter wijl het applaus door de stampvolle zaal daverde. Een groep politiemannen van de Royal Air Force had alle moeite om Corine te beschermen tegen de al te opdringerige belangstelling. Haar grootste rivale, de knappe Miss Peru die de overige vier stemmen had veroverd werd getroost met een geld prijs van ongeveer duizend gulden en ook een autootje. Miss Israël haalde de derde plaats. Miss Engeland kwam op de vierde plaats. Ook dit was een succes, want het was de eerste maal, dat een Engelse schone zo hoog op de lijst ein digde. Denemarken moe9t met de vijfde plaats genoegen nemen. Korte tijd later doofden de lichten in de zaal. Alle deelnemers gingen naar het Café de Paris voor een groot kronings bal, waarbij de pers niet welkom was. Matig enthousiast In Amsterdam toonde de 42-jarige moeder van Corine zich verbaasd en maar betrekkelijk enthousiast over het succes van haar dochter. Ze vond het leuk voor haar. maar aan de andere kant toch wel angstig. Corine is de oudste van vier kinderen. Haar vader is vertegenwoordiger. Het gezin van de nieuwe „Miss World" heeft nimmer enige luxe gekend, ook niet nadat Corine twee jaar geleden eerst tot „Miss Holland" en daarna tot „Miss Europa" werd gekozen. Als moeder van Corine was mevrouw Rottschaefer er toch wel angstig voor, dat het succes haar knappe dochter naar het hoofd zou stijgen. Ze heeft in de afgelopen twee jaar reeds veel geld ver diend, maar het heeft de familie Rottschaefer geen geluk gebracht. Corine woont nog steeds bij haar vader en moeder. Ze is niet verloofd en heeft zelfs geen vaste vriend, aldus haar moeder. In Engeland had Corine nog gezegd: .,Ik ga wat moois kopen voor mijn ouders. Ik heb zoveel aan hen te danken!"

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1