SIMCA Pullovers Bonn: „Verdrag met Nederland dit jaar kant en klaar" Voor een verzorgde coiffure J.P. VAN DER BLOM GEBR. VAN ULDEN De te Haarlem gestolen zilveren plooiseliotel is thans terecht elke woensdag jongensmarkt Peek& Cloppenburg 2 bij Castella Wolwas en 3 bij Castella voor Nylon Vraag uw winkelier! Midden- en kleinbedrijf worden te zeer ondergewaardeerd Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 10 november 1959 Derde blad no. 29893 Al is hiervan nu nog geen sprake...» (Van onze correspondent te Bonn) Officieel werd gisteren te Bonn op een persconferentie door een woordvoerder fan het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld dat het Duits-Neder landse vereffeningsverdrag voor Kerstmis kant en klaar zal zijn en wellicht tassen Kerstmis en nieuwjaar door de beide ministers van Buitenlandse Zaken Von Brentano on Luns geparafeerd zal kunnen worden. De woordvoerder moest evenwel er kennen dat op dit moment van het kant en klaar zijn van het verdrag nog geen sprake is. Over twee onderwerpen is men het namelijk nog altijd niet eens: 1. De regeling van de grenskwesties, waarvan overigens wel vaststaat, dat Nederland de z.g. grenscorrecties aan Duitsland zal teruggeven. Er schijnt evenwel nog een taai gevecht gaande te zijn over kleinere gebiedsdelen. 2. De algemene financiële regeling, waarbij van Duitse zijde aan ons land een bedrag van 300 miljoen mark zal worden betaald, zowel voor de schade loosstelling aan Nazi-slachtoffers, de Nederlandse claim op de in bezettings tijd weggevoerde Auslandsbonds, de oude verplichtingen uit het vooroor- ligse handels- en dienstenverkeer, de grondstoffen- en kredietenovereenkomst van 1921 (tredifina-akkoord) en de in Rijksmarken luidende effecten, die in de bezettingstijd weggevoerd zijn. Kwestie Delfzijl Over het geval-Delfszijl-Emden werd In Bonn gisteren gezwegen en ook in de grote Westduitse dagbladen heeft men er nog geen aandacht aan besteed. Alleen de Siiddeutsche Zeitung te Mün- chen berichtte in een correspondentie uit Den Haag, dat de voorgestelde rege ling betreffende het sluiten van Delf zijl voor ertsinvoer om Emden niet in het vaarwater te zitten, overeenkomt met de wensen van de Nederlandse re gering. De regering zou van het begin af aan er de nadruk op hebben gelegd, dat het in het geheel niet in haar be doeling ligt om Delfzijl zich op een der gelijke wijze te laten ontplooien, dat deze Groninger haven de Duitse havens Emden, Bremen en Hamburg ernstig zou kunnen bedreigen. naar STEENSTRAAT 57 TEL. 21721 Beste politiehond van Nederland gestorven Hulp in meer dan 2000 gevallen ingeroepen (Speciale berichtgeving) Na meer dan 10 jaar trouwe dienst Is de politiehond „Presto'' van de Rotter damse politie in het gehele land zeer bekend uit zijn lfjden verlost. Wegens ernstige ouderdomsverschgnselen was het dier begin van dit jaar „gepensio neerd". Enkele weken geleden zakte „Presto" plotseling in elkaar. Hij had een hart aanval. Daarna is het heel snel bergaf waarts gegaan met het trouwe die*r. Be halve een hartkwaal had hij ook een aandoening aan o a. de nieren. Zondag morgen was het zover dat de huisarts het beter achtte „Presto" uit zijn lijden te verlossen. Volgens deskundigen is hij de beste politiehond geweest, die ons land ooit heeft gehad. In meer dan 2000 gevallen werd zijn hulp ingeroepen bij het op sporen van misdadigers e.d. Hij was bijzonder sterk in de zgn. „sorteerproe- ven". Ook zijn opvolger ,Astor" is af gericht door de heer H. J. Maas. Dit dier legt eveneens een grote intelligen tie aan. de dag. De herinnering aan „Presto" zal niet verloren gaan. Zijn stoffelijk overschot zal worden geprepareerd en worden bij gezet in het Rotterdams Politiemuseum. Monumentale Friese molen uitgebrand Gistermiddag is in korte tijd de mo numentale poldermolen van de Aylva- polder, de oudste polder van Friesland, door brand verwoest. Voor deze molen, die enkele jaren geleden dreigde te ver dwijnen, doordat windkracht niet ren dabel bleek en de onderhoudskosten te groot werden, is destijds een grote actie gevoerd, waardoor met steun van het Rijk. de provincie en de gemeente Hen- naarderadeel de molen behouden kon blijven. Gistermorgen heeft de molen gema len, doch daarbij is hij vermoedelijk te warm gelopen. Men ontdekte dat er vlammen boven uit de rieten kap sloe gen. Onmiddellijk werd de brandweer van de gemeente Hennaarderadeel, ge stationeerd in Wommels, gewaarschuwd, doch deze kon niet voorkomen, dat de molen binnen een kwartier tot de grond toe afbrandde. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. De Friese molens worden niet bewoond. Auto te water: twee doden Gistermiddag is een personenauto door de afsluitboom van de geopende Sloot- sluisbruug te Slootdorp in de slootsluis gereden. De wagen verdween geheel onder water. Toen de auto met behulp van een duiker en een kraanwagen op de wal was gebracht bleken de inzitten den, de 63-jarige landbouwer H. Homan uit Slootdorp en zijn 5-jarig kleindoch tertje Froukje Koorn uit Wderingen, reeds te zijn overleden. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Indien deze informaties uit Den Haag juist zijn, zou dit er op neerkomen, dat de ontwikkeling van Delfzijl uit buiten lands politieke motieven te weten de goede verstandhouding met Bonn af geremd zou worden, indien zfj al te on stuimig zou worden. Daarmee wordt, vóór er nog sprake is van een werke lijke concurrentiepositie van Delfzijl ten opzichte van de Noordduitse havens deze ontwikkeling dus reeds de kop in gedrukt, hetgeen onvermijdelijk van invloed zal moeten zijn op de indu striële investeringsdrang in het gebied rond Delfzijl. Advertentie ARONDE 4 deuren met verwarming f6145. Hoge Rijndijk 90 - Tel. 23041 Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de regering van Cuba er gisteren van beschuldigd dat zij een vijandige campagne tegenover de V.S. voert. Onnauwkeurige, boosaardige en misleidende berichten zijn de wereld ingestuurd over het zogenaamde bom bardement van Havanna op 21 oktober 1959 door een vliegtuig uit de V.S., aldus de verklaring van het State Department. Hierin wordt voorts gezegd dat de regering van Cuba een brochure heeft uitgegeven over dit onderwerp. Deze brochure zou „nogal afgrijse lijke" foto's bevatten van Cubanen die bij het bombardement gewond zouden zijn. De Cubaanse ambassadeur is gis teren op het State Department ontboden waar hem een nota werd overhan digd, die ongeveer gelijkluidend zou zijn aan de verklaring van het ministerie. Negen jeugdige krantenbezorgers komen (Van onze Haagse redactie) Maandagmiddag a.s. zullen met het KLM-vlieg tuig uit New York op Schip hol arriveren 9 Amerikaanse jeugdige krantenbezorgers, die in een onderlinge wedstrijd met vele collega's in het win nen van abonnees voor hun couranten, een reis naar Europa hebben gewonnen. Deze wedstrijd is georganiseerd door „The Journal", een dagblad in Loraine (Ohiio) Hoofdprijswinnaar is de 15-jarige Herbert Pugh uit Sheffield Lake (Ohio*. De jongens blijven een weekje in ons land waarbij zij Amsterdam. Aalsmeer, Den Haag en Rotterdam zullen bezoe ken. waarna zij doorreizen naar Brussel en Parijs. Dief aan de tele foon Ook het schilderij „Man met de gele 1111118" (Speciale berichtgeving) De zilveren plooischotel, die op 11 december 1955 tezamen met een schilderijtje uit het Frans Halsmuseum te Haarlem werd gestolen, is vannacht door de dief terugbezorgd. Deze heeft de schaal, die een juweel is en in 1649 werd vervaar digd, keurig opgepoetst in een kartonnen doos in de kleine tuin van het museum het Huis Van Looy neergelegd. Hoofdinspecteur C. van Marion deed deze mededeling vanmorgen tijdens een persconferentie in het Frans Halsmuseum, welke ook werd bijgewoond door de directeur van het museum de heer H. P. Baard. Hij deelde mee. dat ook de ontvreem ding van het schilderij „De man met de gele muts" van H. F. Boot op 30 mei 1957 uit 't Frans Halsmuseum tot klaar heid is gebracht. Naar aanleiding van krantenartikelen over de plooischotel kreeg de politie gisteren een tip, die kon leiden tot het verhoor van een 23-jarige Amsterdamse kunstschilder, die bekende het schilderij „de man met de gele muts" dat twee dagen na de verdwijning al werd teruggevonden in de hal van het huis waar de schilder Boot woont, te hebben meegenomen uit protest tegen de z.i. slechte lijst, die er omheen zat. Hoofdinspecteur Van Marion wees erop, dat tussen de beide zaken: de ontvreemding van Boot's schilderij en de terugbezorging van de zilveren plooischotel geen verband gezocht mag worden. Balorigheid Onmiddellijk na de oproep in de pers aan de dief volgde op zaterdagmorgen 7 november zijn eerste actie al. Om kwart voor drie 's middags belde hij nr. 16184, dat enkele jaren geleden het huis telefoonnummer van de heer Baard was. maar sindsdien het nummer van het Huis van Looy. Museum-suppoost C. Scheffers nam de telefoon aan en rende vervolgens naar het woonhuis van de heer Baard om hem te waarschuwen. Mevrouw Baard ging naar het museum en verzocht de dief de heer Baard thuis te bellen. ,,Dat doe ik niet," zei de dief toen. Maandagavond kwam het tweede tele foontje van de dief. Om tien minuten voor twaalf zei hij tegen de heer Baard, dat deze maar eens m zijn tuin moest kijken. „Wat is er dan?" vroeg de heer Baard. De dief antwoordde: „Dat zult U toch zeker wel begrijpen?" De heer Baard: „Dan is het vast en zeker de schotel, maar wat heeft U toch Duizend gulden voor de zending Reactie op artikel in L.D. Het artikel, dat wij in ons Blad van 29 oktober j.L publiceerden en waarin ds. P. J. Maekaay vertelt over de grote financiële zorgen, waarmee het Zendingshuis te Oegstgeest te kampen heeft, is niet zonder resultaat gebleven- In de diaconiecollecte, welke zondag j.l. tijdens een dienst van dr. E. Jan sen Schoonhoven, rector van de Ned. Zendingshogeschool, in de Pauluskerk t? Oegstgeest werd ge houden, bevond zich een zendings zakje, waar tien bankbiljetten van honderd gulden, waren ingesloten. Aan deze voor de zending zo be langrijke gift was een briefje toe gevoegd, waarin N.N. mededeelt, dat hij het kan ook een zü zijn in het Leidsch Dagblad gelezen had, „dat dr. Jansen Schoonhoven zeer beslist geen financier was, doch een gelovig christen, die grote dingen van God verwacht". Zijn (haar) reactie was duidelijk: een gif» van f- 1000.voor de zending! Het Zendingsbureau, dat reeds verscheidene reacties op dit artikel ontving, heeft deze schenking met bijzondere vreugde ontvangen. Steunactie voor Nieuw-Guinea-expeditie Tijdens de steunactie, die de heer C. Verolme voerde voor de Nieuw-Guinea expeditie, werd niet alleen op de giro rekening van de Rotterdamsche Bank bjjna f. 60.000 gestort, maar zond men hem ook honderden telegrammen en brieven als teken van instemming. Een ander blijk van belangstelling ontving hij uit Utrecht, waar een oude dame, de 75-jarige mevr. S. M. Lemoine- Kramers, van de Croeselaan, een serie fototoestellen van haar overleden man aanbood om te verkopen ten behoeve van de expeditie. In de etalage van een Rotterdamse fotozaak zijn de toestellen, die dateren uit 1928, nu te zien voordat ze bij op bod verkocht zullen worden. Het Mu seum voor Land- en Volkenkunde te Rotterdam stelde etnografica beschik baar, zodat de etalage geheel gewijd kon worden aan Nieuw-Guinea. zware kwaliteit zuiver wol, luxe afwerking met* dubbele boorden, Italiaans importmodel, met extra kraag. speciale J.M. prijs 5 jaar Tientallen Lama's ontvlucht Een groep van 44 Lama's uit het be roemde Tibetaanse Tholingklooster is dezer dagen over de door de Chinezen bewaakte grens naar het Indiase dorp Mana in de Himalaja nabij Badrinath gevlucht, zo werd gisteren in Nieuw Delhi vernomen. De Chinezen hadden tevoren de op- perlama van Tholing gearresteerd. De monniken bereikten Indisch grondge bied over de hoge Manapas (5520 m.). Ze voerden een kudde van duizend scha pen en geiten, 59 pony's en 19 jakrun deren met zich mee. Het klooster, dat uit 1030 stamt, bezit waardevolle hand schriften en religieuze kostbaarheden. bewogen ons zoveel narigheid aan te doen?" De dief gaf toen het merkwaardige antwoord: „Louter uit balorigheid, maar nou breek ik af, want ik mis straks mijn bus nog". De heer Baard waarschuwde onmid dellijk hoofdinspecteur Van Marion, die kort daarna arriveerde en samen met de heer Baard in de tuin ging zoeken. In de achtertuin werd niets gevonden, in de tuin aan de Voorhoutstraat werd daarna achter een liguster de doos gevonden. Toen de heren met de doos het woonhuis van de heer Baard weer van de voorzijde betraden rinkelde boven de telefoon. De heer Baard rende naar boven. Toen de heer Van Marion even later ook boven was bleek de heer Baard wederom de onbekende dief aan de telefoon te heb ben. .,Tja," zei de dief, „tja, de politie is er nogal gauw bij hè? En denk er in het vervolg nu eens aan het w..c..-raampje te sluiten...." toen brak hij het gesprek af. Het raampje, waar de dief op doelde, is in het Frans Hals museum, waar hij zich indertijd voor de diefstal heeft laten insluiten en waar hij door een raam aan de achterzijde weer is ver dwenen. Vrij spoedig na de diefstal is ook dit w.c..-raam door een alarm systeem beveiligd. De heren Van Marion en Baard trof fen de schotel keurig gepoetst in een doos aan. Het kunstvoorwerp was van morgen tijdens de persconferentie te be zichtigen. Het zou vandaag nog in de zilverafdeling van het museum worden geëxposeerd. Het is thans de derde maal, dat hoofd inspecteur Van Marion succes heeft met een oproep in de pers. Hij toonde zich hierover zeer tevreden. Maar met het terugbezorgen van de schotel is de af faire nog niet opgelost. Men moet aan nemen, dat het onderzoek thans met vernieuwd enthousiasme zal worden voortgezet. Vijf miljoen kinderen in Indonesië niet op school Een functionaris van het Indonesi sche ministerie van Onderwijs heeft gezegd dat ongeveer 5 miljoen kinderen in Indonesië niet naar school kunnen gaan wegens tekort aan schoolgebou wen. Hij zei dat de regering slechts in staat is om voor lagere scholen ce zorgen voor ruim zeven miljoen kinde ren. Vijf miljoen andere kinderen kun nen niet naar school. Directe treinverbinding Hoek van HollandMoskou In de nieuwe zomerdienstregeling 1960 zal, zo vernemen wij, een directe verbin ding worden opgenomen tussen Hoek van Holland en Moskou. Deze dienst zal enkele dagen per week worden onder houden. Zij wordt uitgevoerd met Russische lig- rijtuigen. Binnekort zullen de rijtuigen gekeurd worden door technici van de Nederlandse Spoorwegen. Onderzocht zal worden of de rijtuigen geschikt zijn voor het Nederlandse net. JAN UBINK 75 JAAR Op 11 november viert de letterkundige Jan Ubink zijn 75ste verjaardag. Ubink schreef vele romans, o.a. het „Testament van mijn jeugd", „Golgotha", .Ruiters voor de poort" en toneelstukken als „De man voor de spiegel", „De valse Ma donna", en „De Chinese sluier". Hij boekte veel succes met zijn kinderto- neelstukken, die nog jaarlijks vele ma len worden opgevoerd. Ubink was be stuurslid van de vroegere Bond van Ne derlandse toneelschrijvers, de Ver. van Letterkundigen en de Haagse Kunst kring. auici irui ir tiratis Itëislhiijpers» De Nederlandse roman- en ver halenschrijver en journalist Kees j. A. v. Bruggen te Amsterdam, die zaterdag a.s. zijn 85-ste verjaar dag hoopt ia vlaran. Kroesjtsjefs kijk op «le wereldpolitiek Kroesjtsjef gelooft dat de kapitalis tische wereld de machtspolitiek van wij len Foster Dulles heeft losgelaten, om dat het als gevolg van „ouderdomsge breken" er niet sterk genoeg voor is. Het verlangen bestaat nog wel. doch de kracht ontbreekt zo heeft hij verklaard in een vraaggesprek met de vroegere Egyptische minister van Voorlichting Salah Salem, dat vandaag is gepubli ceerd door het Egyptische blad „Al Gomhoeria". De politiek van macht en het „gaan tot de rand van de afgrond" is gelijk met de Amerikaanse minister overleden, aldus Kroesjtsjef. Volgens hem bestaat er voorts geen gevaar van oorlog in het Midden-Oosten, omdat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk daar geen oorlog willen en Israël niet zal handelen zon der bevelen van „bepaalde kringen". Het gebrek aan kracht van het Wes ten vergeleek Kroesjtsjef met een klacht die Tolstoi op hoge leeftijd in een brief aan Gorki uitte, en die hij citeerde. Tol stoi schreef: „Wat denkt U van vrou wen? Ik weet het zelf niet. Toen ik jong was, was lk sterk bij vrouwen, maar nu gevoel ik pijn en bitterheid. Ik verlang ze zeer, maar ix mis de kracht". (De heer Kroesjtsjef is een uiterst gevaarlijk kind-in-de-politiek, als hij van mening is. dat het Westen aan verval van krachten zou lijden. Een zekere Adolf Hitler heeft al eer der de fout gemaakt de kracht van de vrije wereld te onderschatten Red. L.D.) Vier Friendships voor Nieuw Zeeland De Nieuwzeelandse nationale lucht vaartmaatschappij N.A.C. zal bij Fokker een order plaatsen voor vier „Friend ships" waarvan de eerste in oktober 1960 zal worden afgeleverd, zo heeft de president-directeur van de N.A.C., sir Leonard Isi, te Wellington verklaard. Ook zal een vierde „Viscount 800" wor den besteld, die begin 1961 moet worden afgeleverd. Met deze aankopen Is een bedrag van bijna twee miljoen pond gemoeid. De Friendships, die op de voornaam ste route in Nieuw-Zeeland van Auck land naar Invercargill zullen worden gebruikt, zullen de Dakota's van de 'NAO vervangen. Drie ten voor Indische oorlogsslachtoffers Minister mr. J. M. A. H. Luns zal de Tweede Kamer voorstellen alsnog een bedrag van f. 300.000 ter beschikking te stellen ten behoeve van de rehabilitatie van Indische oorlogsslachtoffers. Conform het rapport van de in 1954 benoemde Commissie van Bijstand zal dit bedrag uitgekeerd worden voor zoge naamde andere vorderingen der Indische oorlogsslachtoffers, die niet betrekking hebben op materiële schade, rehabilita tie e.d. TWEE TANKSCHEPEN VOOR BRAZILIË Op donderdag 12 november zal bij de Verolme Dok- en Scheepsbouw Maat schappij op Rozenburg het tankschip „Presidente Washington Luiz" te water gelaten. Het schip is bestemd voor de Petroleo Brasileiro S.A. Petrobras te Rio de Janeiro. De doopceremonie zal worden verricht door mevr. Florinda Maria Pereira de Souza. Tevoren zal aan dezelfde Braziliaanse maatschappij het tankschip „Presidente Dutra" worden overgedragen. Beide tankschepen hebben een draag vermogen van 33 000 ton. De lieer De Mooys door het protestant christelijke volks deel van Nederland als een ideale toe stand is beschouwd. Maar we moeten bedenken, dat we in een overgangspe riode leven. Er wordt geen overheid ge boren, die in een handomdraai de toe stand van jaren lange geleide loonpoli tiek kan ombuigen naar een vrije loon- politek. Het is hier een kwestie van be zinning van de werknemers en van de werkgevers en zeker in de eerste plaats van de leiders van de organisaties, waar in zü vertegenwoordigd zyn. We kunnen niet zo maar de Nederlandse economie opzij zetten, aldus de heer De Mooy. De voorzitter van de Christelijke Mid denstandshond, de heer H. de Mooy, die gisteren in Amersfoort in de Bondsraad een rede hield, verklaarde dat het mid den- en kleinbedrijff in een crisisperio de leeft. Het midden- en kleinbedrijf wordt ondergewaardeerd, aldus spreker. Voor zijn vertegenwoordigers is er nau welijks mogelijkheid deel te hebben aan het overleg over de nationale economie, en aan internationaal overleg komen zij helemaal niet te pas, en dan te beden ken. zo zeidde hij. dat in die sector een miljoen mensen werk vinden. Van onderwaardering is zeker sprake in de zaak van de bakkers, die het kind van de rekening worden van de 17 grote ondernemingen in het land. Die onder nemingen nam ook de SER als uitgangs punt om zich uit te spreken voor het drieploegenstelsel in het bakkersbedrijf. Dat is een moordend systeem voor liet midden- en kleinbedrijf, waarin 10.000 bakkers werkzaam zijn en een groot aantal werknemers arbeid vindt. Ér is woordelijk over die bakkers gezegd: ,Dan breken ze de ovens maar af!" De heer de Mooy hield zich bij een uitspraak van minister Zijlstra die ge zegd zou hebben dat een maatschappij zonder middenstand voor hem niet aan trekkelijk is. Maar dan moet men het bakkersbedrijf uit de ongewaardeerde groep niet als een verdwijnend beroep zien aldus de heer De Mooy. De bondsvoorzitter van de CMB be sprak ook het prijsbeleid, waarover h(j zei. dat het midden- en kleinbedrijf be reid moet z(jn tot medewerking met de overheid om tot een gezonde toestand in ons land te geraken. Het bestuur van de CMB heeft een dergelijk standpunt in beginsel aanvaard. Over de PBO zeide de heer de Mooy, dat het de taak is datgene ervan te maken wat men er voor het bedrijfsleven van verwacht. Hij zou de taak van de PBO eerder willen beperken dan uitbreiden. Er is een wijs beleid voor nodig om de PBO en het bedrijfsleven op elkaar af te stemmen. E11 een samenspel nodig tussen over heid en middenstand. Het ware te wen sen. aldus de heer De Mooy, dat men komt in de lijn van België, waar een Ten aanzien van het Ioonbeleid zei del minister voor de middenstand een vyf- fceer De Mooy, dat de vrjje loonvorming! Jarenplan samenstelde

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 5