RIJK GEEFT SPAARPREMIE: 20 PROCENT NA VIJF JAAR Listig plan van Tsjou inzake grensgeschillen WEERBERICHT Bolletje.' Aanvaller en slachtoffer nu op roet van gelijkheid geplaatst DRIE ALGERIJNSE LEIDERS IN FRANKRIJK OPGEPAKT Op bedrag van ten hoogste 400 gulden per jaar Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 10 NOVEMBER 1959 No. 29895 Beperkt tot nader te bepalen inkomengrens (Van onze parlementaire redacteur) De regering is van plan, ter bevordering van de bezitsvorming onder brede lagen der bevolking, op een spaarbedrag van ten hoogste 400 gulden per jaar een premie te geven (boven de normale bank- rente) van twintig procent. Wie 400 gulden spaart, zou dus van het Rijk 80 gulden extra krijgen. Deze belastingvrije premie wordt verleend aan alle meerderjarigen. Van de gehuwden krijgt slechts één echtgenoot de premie. Het spaar bedrag, waarover een premie wordt verstrekt, moet gedurende vijf jaar uitstaan op een bijzondere rekening of belegd zijn in effecten. Gedacht wordt aan het stellen van een nader te bepalen inkomens grens, want het doel is vooral nieuwe besparingen te .kweken van mensen, die voorheen niet of weinig konden sparen. Het plan moet nog nader worden uitgewerkt. Het zal dus nog geruime tijd duren voor het tot uitvoering komt. Het bovenstaande blijkt uit de nota aan de Tweede Kamer, waarin de regering een overzicht geeft van haar plannen op het gebied van de bezitsvorming. een bouwspaarfonds, tot een bepaald maximum vrijstelt van loon- en inkom stenbelasting, alsmede van de premie heffing voor de sociale verzekeringen. Het is de bedoeling van de regering deze tegemoetkomingen te verruimen, waardoor ook werkgeversbijdragen aan spaarfondsen, die gericht zijn op be paalde andere vormen van duurzaam bezit dan een eigen woning, in de vrijstelling kunnen delen. Winstdeling Bovendien is de regering voornemens nog een verdere verruiming aan te bren gen, teneinde mede in het kader van een vrijere loonvorming de tot stand- koming te bevorderen van stelsels van winstdeling ten behoeve van werknemers. Deze laatste verruiming zal hierin be staan. dat voor deze gevallen wordt afgezien van de eis, dat de werknemers zelf ook stortingen verrichten. Wel zal als voorwaarde blijven gesteld, dat de regeling uitsluitend sparen voor duur zaam bezit betreft. Volgens de jongste gegevens zijn er thans reeds 320 ondernemingsspaarrege lingen. die voor ruim 300.000 werknemers (11 procent van het totaal aantal loon- brekkenden) de gelegenheid openen duurzaam bezit te vormen. De kleinere bedrijven, met minder dan twintig werknemers, zullen vermoedelijk slechts op bescheiden schaal tot invoe ring van een spaarregeling overgaan. Vandaar het plan voor alle meerder jarigen de gelegenheid te openen te sparen met een premie van het Rijk. Nagegaan wordt of het mogelijk is. dat de werknemer over een spaarbedrag zowel een premie van zijn werkgever' als een premie van het Rijk zou kunnen ontvangen. Overzicht' Kosten per jaar: 20 a 40 miljoen Geschait wordt dat 500.000 a een mil joen Nederlanders aan het „sparen met premie" zullen deelnemen en dat dit na vijf jaar de schatkist 20 a 40 miljoen gulden per jaar zal kosten. De gepre miëerde 'besparingen zullen dan 100 200 miljoen per jaar bedragen. Bij de uitwerking van het plan zal worden bezien op welke wijze kan wor den voorkomen, dat de na een aantal jaren vrijkomende, reeds gepremiëerde besparingen, opnieuw voor een premie in aanmerking worden gebracht. Tevens zal worden nagegaan of het technisch mogelijk is dat ook besparin gen voor de aankoop of schuldaflossing van een eigen-huis voor de premie in aanmerking komen. De spaarbanken en handelsbanken zullen bij de premiespaarregeling worden ingeschakeld. Omtrent de hoogte van de inkomensgrens heeft de regering nog geen enkel idee. Men wacht af, wat de openbare mening er over zegt om daar na eventueel advies te vragen. Rente belastingvrij Het Kabinet zal voorts nader overwe gen of het mogelijk is bijvoorbeeld ten hoogste 300 gulden aan inkomsten uit bezit (rente van een spaarbankboekje of het genot van een eigen woning) vrij te stellen van inkomstenbelasting. Een zeer bescheiden bezit van 10.000 gulden zou dan voor de belasting buiten schot blijven. Een nadeel van betekenis vindt de regering echter nu reeds, dat inkom sten uit bezit zouden worden bevoor deeld boven inkomsten uit arbeid. Dit acht zij uit sociaal oogpunt temeer be zwaarlijk zolang zovelen in feite nog niet tot enige vorming van bezit zijn gekomen en dus van een dergelijke faciliteit geen profijt kunnen trekken Verdere plannen De regering is voorts van plan speciale nog op te richten beleggingsmaatschap pijen, die him werkzaamheden uitslui tend richten op de bezitsvorming van kleine spaarders, vrij te stellen van vennootschapsbelasting, registratierecht en zegelrecht. Ter verdere bevordering van het effec tenbezit bij kleine spaarders, heeft de regering het voornemen een wettelijke voorziening voor te stellen teneinde het effectenzegel van driekwart procent van de nominale waarde te doen vervallen voor obligaties van niet meer dan 100 gulden. Bij de Tweede Kamer is reeds aan hangig een wetsontwerp, dat werkge versbijdragen aan arbeiders, die een deel van hun loon laten inhouden voor Bus in rivier in Mexico: 23 doden Tenminste 23 mensen zijn om het leven gekomen en negen ge wond, toen gisteren een autobus in de omgeving van Guadalajara in Mexico door een brugleuning reed en in een rivier stortte. Wisselend bewolkt De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: In de nacht en ochtend hier en daar mist, overigens wisselend bewolkt met enkele buien. Overwegend matige westelijke wind. Plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur). 11 NOVEMBER Zon op: 7.51 uur; onder: 16.56 uur. Maan op: 15.33 uur; onder: 3.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.16 en 12.47 uur. Laagwater te 8.24 en 20.40 uur. Dit Blad bestast ntt 13 pagina's Bij haar bevordering van de bezitsvor ming overweegt de regering, dat ons land zich in een periode bevindt, waarin de opbouw van het stelsel der sociale zekerheid ver is gevorderd en waarin voor allengs meer personen een redelijke levenspeil wordt bereikt.. Zij meent, dat deze periode moet worden gevolgd door een proces van toenemend duurzaam waarbij ook produktief bezit in brede kring. Zoals bekend bestaat sedert 1 oktober 1958 reeds het jeugdsparen, waaraan thans ruim een kwart miljoen jongeren deelneemt met een totale inleg van meer dan 36 miljoen gulden. Op 22 oktober j.l. is overeenstemming bereikt over een gepremiëerde spaar regeling voor Rijksambtenaren. De be paalde vormen van duurzaam bezit, waarvoor deze spaarregeling geldt, zijn: een spaarrekening van langere duur, een eigen huis, een huwelijksuitzet, kapitaal- of lijfrente verzekeringen, stu die voor een beroeps- of vakopleiding, effecten. Enkele provincies en gemeenten heb ben voor him ambtenaren in navolging reeds een dergelijke gepremiëerde spaar regeling ingevoerd. De jeugdspaarwet zal na negen jaar van de schatkist een offer vergen van ongeveer 8.5 miljoen gulden per jaar (de gepremiëerde besparingen zullen dan per jaar 85 miljoen gulden bedragen)de ambtenarenspaarregeling zal na vijf jaar ongeveer 7.5 miljoen gulden kosten (ge premiëerde besparingen per jaar dan 35 40 miljoen); de fiscale vrijstelling van werkgeversbijdragen aan spaarfondsen zal 8 10 miljoen per jaar vergen (op een gepremiëerd spaarbedrag van 150 miljoen per jaar)de gepremiëerde spaarregeling voor heit gehele volk zal 20 40 miljoen per jaar kosten (op een gepremiëerde besparing van 100 a 200 miljoen gulden). Indien 300 gulden inkomsten uit bezit zouden worden vrijgesteld van belasting, zou dat nog eens 20 25 miljoen gulden per jaar kosten. de échte eierbeschuit Parkeermeters in Keulen, zoals zij daar reeds lang in gebruik zijn en zoals zij waarschijnlijk binnen kort ook in de grote Nederlandse steden hun intrede zullen doen. De minister-president van communistisch-China, Tsjou En-lai, heeft India voorgesteld dat de troepen van beide landen zich aan weerszijden van de grens twintig kilometer terugtrekken .Nehroe heeft, naar van gewoonlijk welingelichte zijde te Nieuw-Delhi is vernomen, gisteravond op een bijeenkomst van een werkgroep van de Congrespartij de geest van Tsjou's brief ,,niet slecht genoemd. Maar hij had er praktische be zwaren tegen. De terugtrekking van troepen kan misschien voordelig zijn voor China, het is dat niet voor India omdat de twee landen van mening verschillen over het verloop van de grens, zei hij. De militaire aspecten van de zaak dienen zorgvuldig te worden bestudeerd, aldus Nehroe. De Indiase premier voorzag administratieve moeilijkheden. Nehroe is verre van enthousiast i ijdens net vierdaagse staatsie- bezoek van Prins Rainier en Prin ses Gracia van Monaco aat] Italië heeft de Prinses ook de kleintjes in een inrichting van het Rode Kruis in Rome niet vergeten. Omhul u met zomerwarmte... U begrijpt direct onze bedoe ling als u een van onze heer lijk warme en toch zo licht-in- gewicht overjassen past, bijv. Volgens Tsjou's voorstel, dat vervat was in een brief die twee dagen geleden aan Nehroe was gezonden, zouden alleen bestuursambtenaren en ongewapende politie in de gedemilitariseerde zone achterblijven. Verder heeft Tsjou in zijn brief voor gesteld zo spoedig mogelijk een Aziati sche topconferentie, namelijk van Nehroe en Tsjou, te houden ter bespreking van grens- en andere kwesties. Hierover heeft Nehroe zich gisteravond niet uit gelaten. In Indiase politieke kringen werd gisteren gezegd, dat Nehroe misschien wel zal instemmen met neutralisering van een grensgebied in het noordoosten, maar dat het feitelijk onmogelijk voor hem zal zijn hetzelfde aan te nemen voor de grens in het gebied van Ladak in het noordwesten. De Indiase pers is het er over eens. dat het jongste voorstel van premier Tsjou En-lai belangrijk is en nauwkeurig door de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie moet worden onder zocht. De „Statesman" voegt hieraan echter toe, dat de nota 'n algemeen gevoel van teleurstelling heeft ge wekt. Als het voorstel van Peking zou worden aanvaard, zou India bijv. het enige vliegveld in 't gebied van Lada verliezen. De „Times of India" constateert dat China blij kens het voorstel van Tsjou de aanvaller en zijn slachtoffer op voet van gelijkheid willen plaatsen, hetgeen ongetwijfeld handig en voordelig voor de eerstgenoemde Japanse expeditie toch in veiligheid v De Japanse expeditie, die op de Himalajareus Gaurisjankar ver mist werd, is veilig en wel, aldus een radioboodschap die gisteren in de Nepalese hoofdstad Katman- doe werd opgevangen. De bood schap was afkomstig van een con trolepost die eraan toevoegde dat alle expeditieleden reeds op weg naar Katmandoe zijn. Men had in drie weken taal noch teken van de mensen gehoord. De expeditie bestaat uit drie Japan ners een verbindingsman van de Ne palese regering, twee Sjerpa's en 26 dragers. De expeditie is de voorloopster van een grotere, die de universiteit van Foekeoka in Zuid-Japan volgend jaar denkt uit te zenden. Zij vertrok 17 sep tember uit Katmandoe. Intussen zijn de twee Sjerpa's al te Katmandoe teruggekeerd. Zij verklaar den dat de expeditie om de Gaurisjan kar was getrokken om de noordelijke hellingen te onderzoeken, daar de zuide lijke toegang was geblokkeerd. De te rugtocht naar het eerste kamp had langer geduurd, doordat de gewone weg door sneeuw en ijs was geblokkeerd. In de Britse pers zegt de conservatieve „Daily Telegraph" het scherper. Dit blad ziet in het Chinese voorstel een voor beeld van de techniek van een agressor, die meer bezet dan hij meent te kunnen houden en dat genadiglijk een gedeelte van de buit teruggeeft. De liberale „Guardian" noemt de Chinese nota de combinatie van een „verstandig en constructief voorstel en een impertinen te voorwaarde". Ook de onafhankelijke „Times" vraagt zich af, of de Indiase regering op de Chinese voorwaarden een gesprek kan beginnen. De oprechtheid van Peking achit het blad ook al twijfel achtig door het feit, dat de Chinezen binnen enkele uren na het overhandigen van de nota te Nieuw Delhi de inhoud ervan al bekendmaakten. De „New York Times" acht Nehroes koele reactie op Tsjou's voorstel alleszins begrijpelijk, omdat het Chinese voorstel duidelijk tot eigen voordeel strekt. Bovendien is de boodschap van de Chinese premier, hoewel ogenschijnlijk verzoenend van aard, toch zodanig ge steld, dat China zich op een arrogante manier van de vele protesten van India afmaakt, aldus het Newyorkse blad.. Toch ziet het een lichtpunt in de jong ste ontwikkeling, omdat Peking, zij het in geringe mate, nu zijn volslagen onge- Ital. Mohairs Teddy O'Bey's Ierse Donegals Ital. Bouclé's Reindeer coats Schotse Crombles 169.50 184.50 199.50 i 199.50 229.50 -j 269.50 House of England Amsterdam - Den Haag - Eindhoven' Hilversum - Bussum interesseerde houding tegenover Nieuw Delhi heeft laten varen. Het blad vraagt zich af, of dit een gevolg is van be moeiingen van premier Kroesjtsjef, die enige malen heeft verklaard de grens incidenten tussen India en China te betreuren. Indiase kranten meldden vandaag, dat aan de grenzen van Sikkim en Nepal die India gedeeltelijk van China schei den, Chinese troepen zijn samenge bracht. De „Hindustan Times" noemt als concentratiepunt Clantsjoeng Golla, in de buurt van een Nepalese controlepost. Daar zouden de Chinezen bezig zijn een vliegveld aan te leggen. Aan de grens van Sikkim zouden de Chinezen loop graven en kazematten hebben gebouwd. In dit gebied zijn veel militairen waar genomen bij de bergpas Tangkar La. Opstandelingen zonden moeilijkheden bij het innen van 9 bijd ondervinden Documenten en geld in beslag genomen Drie topleiders van de in Frank rijk opererende ondergrondse van het Algerijnse Bevrijdingsfront zijn kortgeleden gearresteerd, zo heeft de Franse politie gisteren bekend gemaakt. Zij zijn beschuldigd van pogingen om de veiligheid van de staat te ondermijnen. Een van hen, de 30-jarige Tahar Arkoeb, die zaterdag op een sta tion in Parijs werd gearresteerd, zou de leiding hebben gehad van de in Parijs werkende groep. De namen van de andere twee zijn niet door de politie genoemd. Een van deze twee zou aan het hoofd heb ben gestaan van de in de voorste den van Parijs opererende verzets organisatie. Hij werd ongeveer vijf weken geleden gearresteerd. De derde man, die donderdag werd aangehouden, zou de leiding hebben ge had van de afdeling van het Bevrij- dingsfront, die in Zuid-, Zuidwest- en Midden-Frankrijk opereert. De politie heeft documenten en grote sommen gelds in beslag genomen. Uit de documenten zou gebleken zijn, dat de opstandelingen met steeds meer ragen moeilijkheden te kampen hebben bij het innen van geld van de Algerijnse arbeiders in Frankriik. ONS NIEUWE VERVOLGVERHAAL ,,Het Gulden Vlies" ons nieuwe vervolgverhaal bestrijkt een perio de van drie en een halve eeuw, maar toch is het geen familiero man in de eigenlijke zin van het woord. Ernst von Khuon, de auteur, ver haalt weliswaar over de weder waardigheden van het geslacht Trossingen. maar de hoofdpersoon van dit feuilleton is geen menselijk wezen, doch een befaamd ordete ken, het Gulden Vlies: een zware gouden keten, waaraan een fijn geciseleerd ramsvelletje hangt. Het sieraad schijnt magische kracht ie bezitten. Het is immers vaak het noodlot, dat door het Vlies naderbij schijnt te worden geroepen, doch redding uit benarde omstandighe den brengt het gouden kleinood bij tijd en wijle ook wei eens. Johann van Trossingen ontving het Gulden Vlies in de aanvang van de achttiende eeuw uit handen van Oostenrijks heerser, Joseph I. Hanns Trossingen behield er medio de twintigste eeuw het leven door „Het Gulden Vlies" is een ver volgverhaal, dat de lezer voortdu rend in spanning houdt en waar in de romantiek niet wordt ver geten. Directeur: E. A. E. ran Disnoecs DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wltte Slngel uuaeD Ulr0 no 01059 Hoofdredacteur: J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; t0.59 per week Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 REGERINGSPLAN VOOR BEZITSVORMING LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1