Clara d'Ovar en haar partners in Portugese volksmuziek ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 De „Fado" in het centrum der interesse Het Leids Akademisch Kunstcentrum deed weer eens van zich spreken. Dat komt tegenwoordig helaas bitter weinig voor, wat sterk te be treuren is, omdat wij van vroeger bijzonder gedenkwaardige concerten in de herinnering meedragen. Wellicht dat het concert in het Sint- Antoniusclubhuis in dit opzicht nieuwe perspectieven opent. Wij hopen bet, ook al omdat de studerende jeugd veelvuldig met kunst gecon fronteerd moet worden. Dat is een culturele levensnoodzaak, welke onder geen voorwaarde verwaarloosd mag worden! Men maakte kennis met de Portugese aandeed, een spontaan succes. Vooral Fado-zangeres Clara d'Ovar en haar beide partners Liberto Condo en Ame- rico da Silva. De eerste bespeelt de 12-snarige zesmaal twee snaren, een oktaaf ver schillend Portugese guitarra in de vorm van een mandoline, de tweede de viola, de Portugese benaming van de Spaanse gitaar. Van de Portugese volksmuziek weet men hier weinig af. Zij speelt echter sinds eeuwen in Portugal een rol van betekenis. De Fado noodlot eigen lijk een „stads"lied, hoewel zij ook veel vuldig op het land gezongen wordt, be hoort ertoe. Zij is verweven met de Portugese ziel. Dominerend is de sfeer van weemoe dig verlangen: naar de liefde of andere héél mooie dingen. Zij vond ook haar weg naar Zuid-Amerika en Brazilië. De oorsprong ligt in het onbekende, doch zeker is, dat Koning Sebastian 16e eeuw haar reeds ijverig beoefende. Veel werd en wordt zij in Portugal ge zongen, zowel door de aristocratie als door het volk. De vrouwen die haar zin gen worden „Fadisten" geheten. Een speciale Fadocultuur heeft zich in het land ontwikkeld. Een dezer „Fadisten" is Clara d'Ovar, waaromtrent de verwachtingen hoog ge spannen waren. Een typisch timbre en idioom worden vereist. De zangeres kon hieraan tengevolge van een beslist on voldoende zangtechniek slechts ten dele voldoen. Zij schoot o.a. in de hier zo uiterst belangrijke uitdrukkingskracht tekort. Deze volkskunst met kleine k, zich merendeels bewegend op het zoet vloeiend niveau van het café-chantant. diedt bovendien door de te geringe mu zikale diepgang en variatie te weinig mogelijkheden om blijvend te boeien. Op den duur ontkomt men niet aan een gevoel van monotonie, mede door de zich eindeloos herhalende larmoyante uithalen. Een teveel daaraan werkt ir riterend. Niettemin behaalde Clara d'Ovar. wier gevoelige, innige en be schaafde voordracht wel sympathiek ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen klas sieke taal- en letterkunde de heer J. J. Boogert te Den Haag (cum laude)ge neeskunde II de heer P. J. C. van Bre da Vriesman (Terneuzen); semi-arts- examen de heer P. E. M. Meershoek (Leiden) artsexamen de heren A. V. G. Bruschke (Oègstgeest), R. K. J. Kou mans (Lochem) en R. Nijhoff (Den Haag). Kind overleden na val in kokend sop Woensdag is in het Academisch Zie kenhuis het tweejarig zoontje van een familie in de Lombokstraat overleden als gevolg van een val in een teil met kokend sop op 29 oktober j.l. De teil sop was even op de vloer van de keuken gezet, waarop het jongetje struikelde en achteruit in de teil viel. Ondanks het zeer kordate optreden van de moeder zij ontkleedde de kleine onmiddellijk, hield hem onder de kraan en bracht hem hierna direct met een taxi naar het ziekenhuis kon toch niet voorkomen worden dat het jongetje overleed. Hockey-overzicht Morgen wederom een thuiswedstrijd voor het eerste herenelftal van Leiden. Ditmaal tegen Amsterdam II, welk team verrassend spel vertoont en de eerste plaats inneemt op de ranglijst. De opgaande lijn in het Leidse team, doet het vermoeden wettigen, dat Am sterdams verliespuntentotaal na zondag niet meer gelijk zal zijn aan dat van de vorige week. Een overwinning is zeker niet denk beeldig en zal hard nodig zijn, wil Lei den in de goede helft van de ranglijst belanden. Aanvang 2 uur. Heren II, eveneens thuis spelend, ont vangst HGC III. Spelend zoals tegen HHYC vorige week, is een overwinning een vaststaand feit. Het spel van de Leidse reserves vorige week was een verkwikking. Aanvang 12.30 uur. De Leidse dames ontvangen VCL. Een jonge, pittige ploeg, die echter tegen de routine van de (toch ook jonge) Leidse dames een veer zal laten. Een beschei den overwinning zal de ietwat wankele start van Dames I weer goedmaken. Aanvang 2 uur. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johanna Jacoba, dr. van C. J. L. Nijssen en J. G. de Vreede; Martlnus Adrlanus Theodorus, zn. van T. H. van der Ham en E. H. Bax; Aagje, dr. van S. Duindam en J. van Duivenboden; Renatus Jona than Alfons. zn. van D. de Jager en W. van der Meij; Jobje, dr. van W. Neute boom en J. Verduin; Robertus Adriaan. zn. van A. C. de Konink en P. G. de Korte Hendrika Wilhelmina, dr. van J. van As- selt en A. Visser; Johanna Maria, dr. van S J. G Duindam en H. A. J. van der Linden; Antoon Hendrik, zn. van G. van Zuijlen en W. A. C. Stolk; Blanca Elisa beth. dr. van B. C. de Jong en H. Beij. ONDERTROUWD R. M. Ulmann en W. J. van Dorp; G. M. Russ en A. I. Louisse; H. J. Müller en A. van Mourik; N. Smit en A. Nobel; H. van Eerde en C. S. Kooij; J. Llgthart Schenk en A. Vroegop; C. A. van dei- Linden en M. E. Legel; W. F. van Rest en L. G. Stikvoort; R .van Walbeek en A. de Ilaas; H. J. Weenink en P. G. J. Ra- vensbergen; W. P. Botenberg en E. J. Sel- les; A. Sieders en A. J. van Dijk; F. W. E. Baerveldt en A M. van Huasteren; D. Stuiver en J. van Es; J. W. Filippo en D. Rol; H .H. Noordeloos en W. M .H. Wol- terink; B. G. M. Röling en A. C. M. Wes- seling; H. van der Linden en C. J. Riet hoven; A. van der Stok en O. C. M. Roo- zen; P. w. de Mooij en A. M. Bleeker; J. Bekooy en J. van der Steen. OVERLEDEN J. B. Korenhof. 2 jr., zoon; H. Onvlee, 61 jr.. weduwe van C. Blansjaar; B. van Gog, 87 Jr.. weduwe van G. van Ofwegen; O. Verra, 64 Jr., man. ook na enkele Fado's met muziek en tekst van eigen hand. Temeer opmerkelijk was dit succes omdat zij zich teweer had te stellen te gen de bepaald voor dit genre wel ake- lig-nuchtere omgeving, zo bitter weinig harmoniërend met dé wereld, waarin deze Fado's tot werkelijk leven gebracht kunnen en moeten worden. De beide instrumentalisten betoonden zich op hun instrumenten meesters, ook in de variatie- en begeleidingskunst. Het was speciaal een weldaad kennis te nemen van de veelzijdige, effectrijke klank van de guitarra. Hun fijnzinnig, tot in het geringste détail genuanceerd op elkaar afgestemd spel dwong veler bewondering af. De voorzitter van het L.A.K. prof. dr. R. F. Beerling sprak een welkomst woord, waarna de heer H. J. da Silva uit Den Haag, die dit trio in ons land in troduceerde, een korte explicatie aan dit met groot enthousiasme begroette optre den deed voorafgaan. H. OEGSTGEEST RAADSAGENDA De raad komt op wcensdag 11 novem ber te 7..30 uur nam. in de raadzaal bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten vermeld: voorstellen van B. en W. tot het instellen van een procedure tegen Erven van der Putten tot het ver krijgen door onteigening van diverse gronden: idem tot verlenging van ver schillende verhuringen en verpachtin gen: idem tot verhuur van grond aan J J. Maandag: idem tot het nemen van verschillende besluiten met betrekking tot het parkeerterrein aan de Terweeweg en het maken van een neringstraat ter plaatse: idem tot beschikbaarstelling van een krediet voor herstel van de af rastering aan de oostzijde van de Abt- spoelweg: idem tot verlening van een aanvullend krediet voor de bouw van de tweede openbare lagere school: idem tot het opnieuw vaststellen van de Verorde ning op de straatbelasting; idem tot verlening van een garantie voor een door Wit-Gele Kruis aan te gane geldlening i.v.m. de aankoop van een tweede wijk- gebouw; idem tot vaststelling van het maximum van op te nemen kasgeld leningen inclusief krediet in rekening- courant bij de N.V. Bank voor Neder- landsche Gemeenten, voor het jaar 1960. Haast 7 mille voor de vluchtelingen Een prachtig resultaat werd behaald met de collecte voor de vluchtelingen. De buscollecte bracht op f. 5665,50, de kinderkennis in Oud-Poelgeest f. 416,55 en bij de bank kwam binnen f. 677, dus in totaal f. 6759,05. Er lopen nog tal van toezeggingen, waardoor het eindbedrag hoger komt te liggen. Medische Dienst Leiderdorp: dokter M. P. Hennink, Leiderdorp, Mauritssingel 166, tel. K1710- 33686. Wassenaar: de artsen H. W. Plink, Lange Kerkdam 66 tel 2075 en H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel 9124. De apothekersdienst wordt waargenomen door aptoheek Siderius, Langestraat 86, tel. 2141. Voorschoten: dokter Th. J. Thies, Leidseweg 51, tel. 2150; voor wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, tel 2177. WASSENAAR Vier jongens pleegden groot aantal inbraken TONEN GEEN BEROUW Zondagavond heeft de politie in de villawijk Rijksdorp twee jongens uit Wassenaar aangehouden, die zich schul dig gemaakt bleken te hebben aan een inbraak in deze omgeving. Twee andere daders, die ook bij deze inbraak betrok ken waren geweest, werden de volgende morgen in Den Haag gearresteerd. De Wassenaarse recherche heeft daar na enkele dagen druk werk gehad met het registreren van bekentenissen van allerlei misdrijven, die dit viertal ge pleegd bleek te hebben. Twee gebroeders bekenden samen niet minder dan 20 misdrijven: meren deels inbraken en verder diefstallen uit auto's. Een andere knaap bekende 8 vermogensdelicten en de vierde had 4 inbraken en 2 andere diefstallen op zijn kerfstok. De jongelieden trokken er bij voor keur in de avonduren op uit en pleegden zich door inklimming toegang tot de woningen te verschaffen. Hun buit be stond meestal uit geld. sieraden en foto toestellen e.d. Soms werden voorwerpen die zij niet gebruiken konden enige da gen later ergens in een sloot gedepo neerdHet geld werd besteed aan sigaretten en bioscoopbezoek. De gesto len goederen die achterhaald konden worden, zijn inmiddels aan de benadeel- den teruggegeven. Het viertal toonde rechts geen spoor van berouw over hun on maatschappelijk gedrag. De jongelui zijn vrijdag ter beschikking van de Justitie gesteld. In het hoofdkantoor van de KLM wordt volgende week een elektro nische rekenmachine IBM-705 of ficieel in gebruik genomen. Een deel van de ingewikkelde appara tuur met staande links de directeur van de administratie van de KLM de heer Th. M. van Erp en zittend de directeur van IBM- Nederland de heer J. W. v. d. Kamp. Hoofdagent gedood door viiurbuks Gisteravond hebben buurtbewoners in een steegje aan het Lage Dcra te Groningen het stoffelijk overschot ge vonden van de 40-jarige hoofdagent van politie, J. Pilon. D? agent is door een ongeluk met de vuurbuks. waarmede hij een dienstopdracht vervulde, om het leven gekomen. Hij was naast een graanpakhuis be zig met het afschieten van wilde dui ven, die zeer veel overlast bezorgen. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten heeft thans afdeling in Oegstgeest Voor de gisteravond gehouden open bare voo:rlichtingsavond in het Patro naatsgebouw, belegd door de plaatselijke commissie van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, bestond zo'n overwel digende belangstelling, dat het moeite kostte om ieder een zitplaats te geven. De voorzitter der commissie, wethou der J. F. M. Steenmetser verklaarde ver heugd te zjjn over zo'n volle zaal. Hij verwelkomde o.a. zijn collega, dr. K. Simon Thomas alsmede verschillende raadsleden. Een van de medewerkers aan het Bouwfonds, de heer Udema zette de werkwijze van het Fonds uiteen. Hij be sprak het Fonds als spaarinstelling, als technisch apparaat en als financierings instituut. Nu Oegstgeest bij het Bouwfonds is aangesloten kunnen de inwoners zich als spaarder opgeven. De bedoeling is dat een bedrag ter grootte van circa 15% van de bouwsom wordt bijeengebracht, zodat 85% als hypotheek wordt verstrekt. Op de Bouwfondsfilm werd vertoond waar gebouwd is door toedoen van het Fonds en welke woningtypes voorkomen. Reeds meer dan 12000 Nederlanders heb ben zich met hulp van deze interge meentelijke instelling (er zijn thans ruim 600 gemeenten aangesloten) een eigen woning weten te verschaffen. Iedere be langstellende kan inlichtingen verkrij gen bij de heer Van Kesteren, het hoofd van de administratie van de dienst van Gemeentewerken. Er kwamen tal van vragen of er bin nenkort bouwmogelijkheden zijn. Defini tieve toezeggingen konden uiteraard nog niet worden gedaan omdat de gegevens en wensen eerst verwerkt moeten wor den. De voorzitter zegde evenwel toe dat met voortvarendheid gewerkt zal worden en dat met een bescheiden proef van b.v. zes woningen zeer spoedig begonnen kan worden. Naarmate de gemeente meer grond in eigendom krijgt kan dit aantal worden uitgebreid. Tijdens de pauze en na afloop van de vergadering gaven tal van personen zich als spaarder op. WASSENAAR Verkeerslichten op Den Deyl op komst Het ziet er naar uit, dat de jarenlang gekoesterde plannen voor het maken van verkeerslichten op de Rijksstraatweg bij Den Deyl en bij de Rozenweg nu spoedig werkelijkheid gaan worden. Het gemeentebestuur heeft van de mi nister van Verkeer en Waterstaat be richt gekregen, dat het Rijk 2/3 van de kosten van de installatie aan de Deyl en alle kosten van de installatie aan de Rozenweg voor haar rekening zal ne men. Omdat de provincie Zuid-Holland 1/3 van de kosten van de installatie aan Den Deyl betaalt - vanwege de kruising met de provinciale Papeweg - behoeft de gemeente Wassenaar niets bij te passen en alleen het onderhoud te betalen. De installaties zullen door de gemeen te worden aangebracht. Vandaar dat B. en W. de raad een krediet vragen van in totaal f. 79.000. Op Den Deyl zal, bij de uitmonding van de Papeweg een ver keerstoren worden geplaatst van waar uit de lichten bediend kunnen worden. De installatie aan de Rozenweg zal in het bijzonder bedoeld zijn voor het vei lig oversteken van wielrijders. Op ruime Dl engelse regering heelt deze twee helikopters aangekocht voor het, vervoer, van de leden van de Koninklijke familie. Men hoopt j en haar y^niaal door het gebruik van deze toestel- verlichten. Itn de zware (aak van de Koningin J ligszins te kunnen In Scheveningen werd een studie conferentie gehouden over Euro pese verkiezingen. Deze foto toont de sprekers tijdens deze conferen tie. Zittend van links naar rechts prof. dr. C. P. M. Romme. prof. dr. I. Samkalden en prof. dr. P. J. Oud, staande dr. W. P. Berghuis. afstand van de twee kruispunten zullen attentie-seinen worden geplaatst om het naderende verkeer op de verkeerslicht installaties attent te maken. TENTOONSTELLING NAAICLUB Gisteravond is in de foyer van het R.-K. Verenigingsgebouw de jaarlijkse tentoonstelling geopend van de St.-Lid- wina-naaiclub. Deze club is een onder deel van het R.K. Vrouwengilde en houdt zich bezig met het vervaardigen van kleding ten behoeve van gezinnen, die daaraan behoefte hebben. Een keer per jaar wordt het vervaardigde werk ten toongesteld en tegelijkertijd wordt dan ook een beroep gedaan op financiële sceun van de belangstellende bezoekers. Het werk geschiedt uiteraard belange loos, maar het materiaal moet gekocht worden. Tot voor enkele jaren werd aan de tentoonstelling een fancy fair ver bonden. Nu echter beperkt de naaiclub zich tot het organiseren van een loterij en het te koop aanbieden van allerlei handwerken. In de foyer zijn dan ook weer enkele verkoopstands ingericht. Zondag zal de tentoonstelling van 's mid dags 2 uur tot 's avonds 10 uur geopend zijn. De opening van de tentoonstelling ge schiedde door de presidente van hét Vrouwengilde, mevrouw Elshout, na een kort woord door de leidster van de naai club, mevrouw Van Beek, in de pauze van een ledensamenkomst van het gilde. Voor die pauze trad de declamatieclub cp de planken met een vermakelijke één- acter. Daarna vertoonde zuster Cantia- nilla enkele films, die beschikbaar ge steld waren door de Amerikaanse Voor lichtingsdienst en de Rfjkscoorlichtings- dienst. WARMOND INTERKERKELIJKE GEZINSZORG De Stichting Interkerkelijke Gezins zorg te Warmond heeft een vergadering gehouden, waarin enkele bestuursmuta- ties hebben plaats gevonden. In de va cature ontstaan door het aftreden van de heer K. Hoogervorst, werd tot voor zitter gekozen de heer G. Robberegt. terwijl met het aftreden als diaken van de heer H. Broer als vertegenwoordiger van de diaconie der Hervormde ge meente de heer H. Vollaard in het be stuur werd opgenomen. De afgetreden bestuursleden werd dank gebracht voor het vele werk in het belang der stich ting verricht. Met voldoening werd geconstateerd, dat mede dank zij de financiële steun die van velen werd ondervonden de gang van zaken in de stichting gunstig is te noemen. Vanmorgen zou sectie op het stoffe lijk overschot worden verricht om de doodsoorzaak te kunnen vaststellen. De ontsteltenis is zeer groot. De hoofdagent was gehuwd en had drie kinderen. Hij stond bekend als een bekwaam scherp schutter. A. J. P. van Domburg aanvaardt lectoraat De Amsterdamse filmcriticus A. J. P. van Domburg heeft gistermiddag met een openbare les „Oog om oor" aan de Nijmeegse universiteit het lectoraat aan vaard in de leer van de film als cul tureel uitdrukkingsmiddel. De heer Van Domburg stelde, dat het misverstand om de film voorlopig wel zal blijven be staan. Overigens bestreed hij dit misver stand, dat voornamelijk voortvloeit uit de mening, dat de film geen creatief vermogen zou kunnen bezitten omdat zij een industriëel produkt is en uit het misbruik dat de film van de literatuur maakt. Hoewel de avantgardisten van de jaren twintig inderdaad moesten overgaan naar de industrie, omdat zij bij de komst van de geluidsfilm hun ex perimenten niet zelf meer konden finan cieren, is gebleken, dat zij toch films bleven maken, die „stuk voor stuk an ders uitvielen dan hun fabrieksbazen hadden geprojecteerd". Zo constateer de de heer Van Domburg. Ook thans nog blijkt de industrie het talent niet te kunnen ophouden, wanneer het wil doorzetten, zoals naar sprekers mening is gebleken uit de recentere film van de Franse regisseur Bresson „Un condamne a mort c'est échappe" en uit de niet lang geleden gereed gekomen film van Her man van der Horst Prijs der Zee". Wat de roofbouw op roman en toneel stuk betreft (die tenslotte resulteert in een stripverhaal naar de film, waarin van het oorspronkelijke werk al niets meer was overgebleven) signaleerde de heer Van Dombrug, dat ook hier de kun stenaar kans heeft gezien de bedoelin gen van de negotie te doorkruisen. Als voorbeeld op dit terrein noemde spreker de film, die Orson Welles maakte naar „Othello". De heer Van Domburg besloot: „Ook uit dit voorbeeld blijkt dat de filmer er voortdurend op uit is, de subjectieve weg te bewandelen, omdat iedere poging om het tegendeel te doen moet uitlopen op reproduktie en aldus de creatie, die uit het spel met beelden en geluiden ont staat, onmogelijk maakt. Een spel met beeld en geluid, een spel, waarin beide elementen voortdurend in worsteling geraken: de strijd om de aandacht van oog en oor". Spaak pleitte vergeefs voor kleine landen (Van onze correspondent te Bonn). De secretaris-generaal van de N.A.V.O. de Belg Spaak, vertoefde gisteren in de Westduitse hoofdstad, waar hij gedu rende enige uren een gesprek voerde met de Westduitse minister van Buiten landse Zaken. Von Brentano. Spaak poogde te Bonn. zoals hij enige dagen geleden dit te Londen heeft gedaan en zoals hii dezer dagen te Parijs en wel licht ook in New York zal doen. aanhang voor zijn idee te vinden om de kleine N.A.V.O.-landen in te schakelen bij het westelijke vooroverleg over de topconferentie met Kroesjtsjef. Spaaks officiële missie te Bonn was om te spre ken over „een verbetering van de samen werking in de N.A.V.O.", maar in diplo matieke kringen verborg men gister avond niet. dat de Belg een hartstoch telijk pleidooi had gehouden voor de kleine N A.V.O.-leden als Nederland. België. Denemarken. Noorwegen e.a. Hij meent, dat het in het kader van de N.A.V.O. bepaald noodzakelijk is om deze kleine landen in te schakelen, waar het het uitstippelen van de wes telijke gedragslijn voor de as. topcon ferentie Eisenhower—De Gaulle—Mac- millanKroesjtsjef betreft. Spaak heeft voor dit idee te Londen niet de minste sympathie kunnen vin den. En gisteren te Bonn zou Von Bren- *ano ook verre van enthousiast voor het plan zijn geweest. Men weet in Bonn maar al te goed, dat men van Franse en ook van Ameri kaanse kant Adenauers deelneming aan het overleg op 19 december wil beper ken tot de bespreking van de kwesties Berlijn en Duitse hereniging. Een goed keuring van Spaaks ideeën zou Bonn, zo redeneert men aldaar, duur te staan komen: dan zou men waarschijnlijk van Franse en Amerikaanse zijde helemaal er op uit kunnen zijn Adenauers mede werking aan de bespreking op 19 decem ber te beperken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 7 november Leidse Coöp. Groente- en Fruitveiling; Per 1 kg.: An dijvie 719, pronkbonen 3351. snijbonen 1 381.78, stokbonen 2.192.10, kroten 1011. kroten gekookt 45. boerenkool 11 19, rodekool 2427, groenekool 14- 24, prei 23—26, spinazie 46—70. spruiten A 6773, idem B 6573. tomaten A 25— S3, idem B 27—41. idem C 1520, waspeen 20—30, witlof 1.01 1.23, Per 100 stuks: Bloemkool A 23—59. idem B 41. Idem C 21, knolselderij 29—38. Sla 6—16.50. Per 100 bos: Bospeen 1830, kroten 8. peter selie 4.80, Mlderty t.TO6.30.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 9