©T«. PUBLIKEINEN HEBBEN TWEE BEKWAME ADI DATEN VOOR "T PRESIDENTSCHAP Newyorkse beurs lioudt zich best! :2»«» ?V\W keuze gaat tussen Richard Nixon en Nelson Rockefeller tenlandse beleid zal waarschijnlijk belangrijke rol spelen ii jaar kan veel veranderen gunste van de Democraten Kleine automaatschappijen staan thans in het voorste gelid mmm, mm imjm w Wassenaar qavew teerlingen een piano voordrachtavond Lefdse N.Z.H.isaaw Viet sparen voor eew Winde geleide hond. vandaag en morgen lopen wandelaars ten hate van T. B.C. Jit 1 maart 1860 Zaterdag 7 november 1959 Vijfde blad no. 29893 PRISMA ui ie Oost-West mgrijk thema ben echter in het najaar van dtijd kan hopen met de Rus- goede weg te zijn, dan zal met bq, die ervaring heeft opge- Kroesjtsjef en de zijnen, daar- eren. De buitenlandse politiek oms maar weinig in de Ame- verkiezingen, doch de relatie st en West is stellig een the- ïet merendeel van de kiezers noet gaan. iblikeinen hebben slechts twee ispiranten voor het president- son en Rockefeller. Ruim een ?n was Nixon eigenlijk de eni- le herfst van 1958 bracht een in een jaar van grote stem- voor de Democraten, wist de n Nelson Rockefeller het gou- ïap van New York te verwer- Eijn rivaal Harriman met groot verslaan. Nixon daarentegen, agerend, wist geen overwin- bewerkstelligen in de staten de kandidatuur kwam steunen e Republikeinen. Met één slag ifeller daardoor de mededinger i geworden, want ieder besefte, Duverneurschap van New York lpositie is om hogerop te ko- S begon vergelijkingen te ma de situatie in 1952. Was Nixon Ift in 1952) de strikte partij- niet kon winnen en was Rocke- Bls Eisenhower) de figuur, die look Democraten en partijlozen Ich kon scharen? Het waren peken voor Nixon Capabel gouverneur en heeft Rockefeller zich een ibel gouverneur van de staat getoond, maar Nixon heeft lor zijn reis naar de Sovjet- Polen veel meer van zich eken en toen Kroesjtsjef naar kwam heeft Eisenhower de dent doen deelnemen aan de gen in Camp David. Op dit heeft Nixon stellig weer de op Rockefeller, doch de wip die len bestegen hebben, zou in een eventueel nog wel eens van nnen veranderen, geval heeft Rockefeller nu wel dat hij serieuze ambities heeft. afspraken gemaakt voor een reekbeurten in diverse staten, neeft hij reeds bezocht, Califor- regon komen spoedig aan de i treedt bij die gelegenheden op man die op en top kandidaat let presidentschap, doch die het officieel alleen nog niet wil zeggen. Dat Nixon president wil worden, daar over heeft hij nooit twijfel laten be staan en wie van de twee ook de offi ciële kandidaat zal worden, de Republi keinse partij kan er in elk geval zeker van zijn in 1960 een man te hebben, die vrij jong is en over aanzienlijke kennis en ervaring beschikt. Zowel voor Rocke feller als Nixon hoe verschillend ook gaan deze kwalificaties ten volle op. Rockefeller is nu 51 jaar en heeft al vijf kleinkinderen. Hijzelf behoort tot de derde generatie van een uitzonderlijk rijke familie en zijn grootvader John D. Rockefeller sr. heeft zijn fortuin vooral in de olie verdiend. Het vermogen van kleinzoon Nelson (die de erfenis moest delen met vijf broers en zusters) wordt tussen de honderd en tweehonderd mil joen dollar geschat. Meer en meer zijn de Rockefellers een deel van hun fortuin beschikbaar gaan stellen voor de bevordering van welvaart en wetenschap. Alleen al de besteding van die gelden bracht Nelson in contact met de problemen van het nationale en internationale bestel. Aantrekkelijke figuur met een drietal handicaps Nelson Rockefeller is ongetwij feld een aantrekkelijk man om te zien. Hij kan zijn gehoor winnen door zijn warmte en zijn charme, maar niets ergert hem meer dan te worden beschouwd als een „gla mour boy", die voornamelijk suc ces zou hebben door zijn knap uiterlijk. En hij heeft ongetwijfeld veel meer om trots op te zijn. Dank zij diverse activiteiten on der Roosevelt, Truman en Eisen hower heeft hij nauw contact gehad met het Witte Huis, het State De partment (Buitenlandse Zaken) en het ministerie van Volksgezondheid Het Rockefeller-rapport, dat hij voor Eisenhower hielp opstellen, bracht hem vooral op de hoogte van belangrijke bewapeningspro blemen en thans zal het gouver neurschap van New York hem stel lig nog extra politieke en admini stratieve ervaring schenken. Toch heeft hij drie handicaps in ver gelijking met Nixon: Nixon is meer al gemeen bekend, Nixon heeft in vele sta ten de partijleiders op zyn hand weten te krijgen en Nixon is dank zij zijn positie van vice-president beter op de hoogte van regeringszaken als landbouw- NELSON ROCKEFELLER problemen en arbeidswetgeving. Om trent laatstgenoemde kwesties kan Rockefeller zijn kennis nog wel tijdig vergroten en ook eerstgenoemde handi caps zijn niet onoverkomelijk. Maar Zeven jaar voorbereiding Nixon met zijn wipneus, hangwangen en zware baardgroei is uiterlijk zeker minder aantrekkelijk dan Rockefeller. Maar hij is de knappe, berekenende politicus, die zich nu reeds zeven jaar op het presidentschap voorbereidt en in al die tijd vrijwel geen fouten heeft ge maakt. Hij was gepast bescheiden in zijn optreden tijdens de ziekten van de pre sident, hij buitte zijn reizen naar Azië, Londen, Zuid-Amerika en de Sovjet- Unie uitstekend uit voor eigen publiciteit en heeft en dit vergeet men weieens veel geleerd omtrent hulp aan het buitenland, het rasprobleem en het com munisme. Voor doorgewinterde Democraten is Nixon toch nog steeds een verfoeilijke figuur, een opportunist, die in verkie zingsredevoeringen de Democratische partij als de party van het verraad heeft gekenschetst. Het zal voor Nixon daar om moeilijker zijn dan voor Rockefeller om echte partijmensen van het andere kamp achter zich te scharen, doch zoals gezegd de reputatie van de man die met de Russen weet om te gaan zou Nixon, indien er in de wereld niet te veel verandert, in 1960 te stade kunnen ko men en hem steun kunnen opleveren van de partijloze middenmoot. Bedrijven maken zich sterk voor Euromarkt (Van onze financiële medewerker) Het is merkwaardig dat, terwijl de staalstaking in de V.S. nog altijd niet is opgeheven en van alle kanten berichten over een verslapping van de industriële bedrijvigheid binnenkomen, de Newyorkse effectenbeurs zich, na een flink koers- herstel op het verhoogde niveau kan handhaven. Een bekend tijdschrift uit het Amerikaanse bedrijfsleven stelt het door stakingen veroorzaakte produktieverlies reeds op een vierde van dat van de recessie in de periode 1957/58. De afnemende produktie van staal en ook van koper heeft met name voor laatstgenoemd pro- dukt reeds tot een vrij scherpe prijsstijging geleid, grote ondernemingen als de General Motors worden gedwongen hun bedrijf grotendeels stil te leggen. De winsten van het derde kwartaal blijven in vele gevallen ver bij die van het tweede kwartaal en zelfs bij die van het derde kwartaal 1958 ten achter. De toenemende werkloosheid gaat gepaard met een stijging van de kosten van levensonderhoud, welke uiteraard de inflatieverwachtingen bevordert. Het is dan ook niet onwaarschijnlijk dat dit thans een nieuwe koersdaling op de aandelen markt tegenhoudt. Anderzijds is er het vertrouwen dat, nu de voorraden bij tal van ondernemingen slinken, het einde van de stakingen, dat toch wel weer komen zal, het begin zal zijn van een sterke opleving, doordat de vraag o.m. in de auto mobielenbranche tot dusver niet is verminderd en er straks dus een sterke neiging zal ontstaan om de voorraden zo snel en zo veel mogelijk aan te vullen. RICHARD NIXON De fabrieken, die zich de laatste tijd op de produktie van kleine wagens heb ben toegelegd en die blijkbaar nog over redelijke staalvoorraden beschikken, pro fiteren thans niet alleen van de voor keur, welke vele Amerikanen thans voor de kleine wagens aan de dag leggen, maar ook van de mogelijkheid dat ze nog kunnen leveren. Op de Newyorkse beurs hebben dan ook de aandelen van de American Motors en van de Stude- baker-Packard in sterke mate de aan dacht getrokken en een nieuw koers- avans kunnen behalen. Beide maat schappijen zaten een jaar geleden aan de grond en nadat eerst de American Motors met zijn „Rambler" kwam, zag en overwon, is ook de Studebaker-Pac- kard met een kleine wagen op de markt verschenen, de „Lark", waarvan er naar raming, dit jaar 175.000 zullen worden verkocht. Daar de verkoop van de „Ram bler" voor dit jaar op ca. 400.000 wordt geraamd, zullen deze beide ondernemin gen tezamen een kleine 600.000 wagens afleveren, waarmee dan ongeveer een tiende van de gehele Amerikaanse pro duktie van personenauto's wordt bereikt reikt. Dit ongedacht succes heeft natuurlijk tot een aanmerkelijke verbetering van de financiële resultaten geleid, zodat de American Motors reeds in 1958 de di videndbetaling kon hervatten en thans 0.60 per kwartaal uitkeert. De koers van de aandelen Is dit jaar reeds van S 25 tot 95 gestegen; de Studebaker- Packard heeft dit jaar nog een koers van S gekend, noteerde op 22 ok tober j.l. nog ca. 8 22, maar is deze week tot boven de 27 gestegen. De aandelen 1 van deze twee kleine automobielonder- nemingen staan thans op de lijst van j de meest verhandelde aandelen op de Newyorkse beurs. Terwijl de Studeba- ker-Packard in 1958 nog een verlies leed van ruim 13 miljoen, wordt voor het lopende jaar een winst van 20 miljoen I verwacht, hetgeen dan zal overeen ko- j men met meer dan 3 per aandeel. De American Motors, die zoals gezegd weer geregeld dividend betaalt en dit binnen kort naar vermoed wordt, zal verhogen, behaalde in het op 30 september 1958 I geëindigde boekjaar reeds een winst van 4.65 per aandeel, ma?r voor het lopen de boekjaar wordt deze winst thans op meer dan S 11 per aandeel geraamd. Het is dus geen wonder dat deze spectacu laire ontwikkeling de verbeelding van het Amerikaanse publiek prikkelt. Maar ook op de Amsterdamse beurs behoren de aandelen van deze beide ondernemin gen in de Amerikaanse afdeling tot de meest verhandelde fondsen. Hoewel ook de grote automobielonder nemingen in de V.S. over de eerste 9 maanden van dit jaar veel grotere win sten hebben kunnen behalen dan in 1958, zijn de resultaten van het derde kwartaal aanmerkelijk slechter. Terwijl de koersen van de twee kleine maat schappijen sterk zy'n gestegen, noteren b.v. de aandelen van de General Motors slechts een paar punten hoger dan bij het begin van het jaar. Ford Motors, die tot dusver nog het minst van de staking heeft geleden, heeft haar aandelen dit jaar nog van 51 tot 82 zien stijgen, maar vooreerst blijft de belangstelling van de Newyorkse beurs en de Amster damse beurs het meest naar de aan delen American Motors en de Studeba- ker-Packard uitgaan. Hoewel op de Amsterdamse beurs de omzetten niet meer zo groot zijn als eni ge tyd geleden in oktober f 68.4 mil joen tegen f75,6 miljoen in september en bijna f 100 miljoen in augustus behoudt toch de aandelenmarkt haar le vendig aspect, doorgaans in overeen stemming met de Londense beurs, waar de betere berichten over het En gelse bedrijfsleven telkens nieuwe kopers naar de markt brengen. Ook de beurs van Düsseldorf is na een vrij scherpe koersdaling weer tot rust gekomen, hoe wel het vaste voornemen van de rege ring om met het verhoogde disconto de industriële investeringen enigermate af te remmen, uiteraard aan een nieuwe hausse niet bevorderlijk is. Reeds is me degedeeld dat na de thans grotendeels geplaatste 514% staatslening, groot DM 300 miljoen, straks nog een dergelijke lening zal worden uitgegeven, klaarblij kelijk met de bedoeling de aandacht van de Duitse belegger enigszins van de aan delenmarkt naar de obligatiemarkt te doen overgaan. De buitenlandse beurzen hebben deze week derhalve meer een gunstige dan een ongunstige invloed op de Amster damse aandelenmarkt uitgeoefend en men heeft daarom de merendeels be moedigende factoren, welke er in de ontwikkeling van onze nationale econo mie aanwezig zijn, ten volle tot gelding kunnen brengen. Meer en meer blijkt dat de resultaten van vele Nederlandse ondernemingen voor het lopende jaar uitgaan boven de verwachtingen, welke men er een jaar geleden van meende te mogen koesteren. Terwijl tot voor kort de belangstelling zich voornamelijk op de internationale aandelen concentreerde, treden thans de locale industriële aandelen meer en meer op de voorgrond, waartoe niet al leen de tussentijdse mededelingen van verschillende ondernemingen bijdragen maar in niet minder sterke ma te de berichten en geruchten over voort gaande samenwerking van bedrijven en fusies. Het is verheugend te kunnen constateren dat de Nederlandse bedrijfs leiders de tekenen van de tijd verstaan en zich door concentratie sterk pogen te maken tegen de gevolgen van een vrijere concurrentie in het kader van de Euro- markt. Terwijl fusies vaak zo maar uit de lucht komen vallen, althans voor het gros van de aandeelhouders en zich daarbij het euvel van de voorwetenschap voordoet, is het prijzenswaardig dat som mige directies zich de laatste tijd open lijk over de mogelijkheden van een fusie uitspreken, geluk dit b.v. bij Kromhout en Du Croo en Brauns het geval is. De aandelen van laatstgenoemde onder neming hebben daardoor en mede door de betere vooruitzichten van het nieuwe boekjaar, nieuwe kopers getrokken en een aanmerkelijk koersavans kunnen be halen. Een moedgevend bericht was er ook van Carps Garen en van Koudijs, die over 1958/1959 het dividend van 10 tot 11 zal verhogen waarop reeds lang werd aangedrongen en f21,4 miljoen nieuwe aandelen zal uitgeven tot de koers van 150 hetgeen in deze tijd als een haussemotief wordt beschouwd. Ook de emissie van Hagemeijer is thans aan gekondigd, f 114 miljoen aandelen 105 procent, terwijl de betere gang van za ken in de houthandel tot uitdrukking is gekomen in een tussentijds bericht van William Pont, waaraan ook de andere houtaandelen zich hebben opgetrokken. Op de obligatiemarkt zijn de omzetten verminderd, terwijl ook de afzet van pandbrieven in de eerste negen maan den van dit jaar in vergelijking met die periode van '1958 is teruggegaan, hetgeen verband kan houden met de verwachting dat de rentestand in de naaste toekomst eerder zal stygen dan dalen. Ook uit hetgeen de minister van financien met betrekking tot het beleid van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft opgemerkt, kan de conclusie worden ge trokken dat zowel de regering als de di rectie van genoemde instelling de finan ciering van overheidsuitgaven tegen een rente beneden 41,;Vooreerst niet mo gelijk acht. Behalve wat voor de verdere consolidatie van de vlottende schuld dei- gemeenten nodig is, zal de Bank voor Nederlandsche Gemeenten per kwartaal f 200 a f 225 miljoen moeten lenen om de kapitaalbehoeften van de gemeenten te kunnen bevredigen, wat wil zeggen dat van die zijde nog tal van obligatie uitgiften zullen mogen worden tegemoet gezien. (onze correspondent in Washington, dr. P. G. J. Korteweg) du len j'aar worden in Amermi de presidentsverkiezingen gehou- I moet bijna een wonder gebeuren indien een man, die thans gestart is in de race, alsnog als eerste over de eindstreep zal karom is nu wel het ogenblik aangebroken om over de groep kanten wat uitvoeriger te schrijven. In dit artikel alleen over blikeinen. de Republikeinse partij, die in 1960 acht jaar aan het bewind zal zijn, kans om aan de macht te blijven? Op dit moment vóór de verkiezingen moet het antwoord daarop luiden: {n voor de Republikeinen zijn de laatste tijd in elk geval ge- iu Nixon en Eisenhower persoonlijk contact hebben opgeno- de Russen en nu al of niet schijnbaar een periode van irde spanning is aangebroken. Die vermindering van spanning voornamelijk ontstaan, omdat Kroesjtsjef haar op dit moment wensen. In een jaar kan veel veranderen en de Republikeinen er niet zeker van zijn, dat zij in dit opzicht het tij mee zullen daarvoor moet hij gaan deelnemen aan de zogenaamde „primaries": verkiezin gen in bepaalde staten waarbij kandida ten van eenzelfde partij zoveel mogelijk stemmen trachten te winnen onder hun partijleden als aanbeveling voor het pre sidentschap. De uitslag van een pri mary is niet bindend, maar de kandida ten kunnen bij die gelegenheid tonen of zij stemmen kunnen winnen bij de mas sa. Voor Rockefeller zou dit niet alleen een kans zijn om beter bekend te wor den, doch ook om de Nixon prefererende partijleiders ervan te overtuigen, dat zij in Rockefeller toch een kandidaat kun nen vinden, die meer stemmen weet te verwerven. Succes is voor Rockefeller uiteraard niet verzekerd Nixon is een knap debater maar zonder partij te geven in primaries zal Rockefeller wei nig kans hebben. De eerste primary wordt begin maart gehouden in de staat New Hampshire. het goede anker-horloge M (lef op hef rodel?driehoekje) Lefden bracht ruivn j6869 Wjeenvoor vlucktehVi^ew enTuiniersver: D.E.V. hield eev? chrysawtewavond AU UW liet Rode kruis Uow weer Landsiefnen penningen uitreiken.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 7