TIEN JAAR CYCLOTRON IN NEDERLANDElectrolux H. Walenkamp Zonen Foppertjes bij bridge Na inhalen oorlogsachterstand werd ons land leverancier van complete installaties yrucht van grote samenwerking Mijnheer B.B, onder de wapenen ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 brengt nog meer gemak voor de huisvrouw! Op 10 november a.s. is bet tien jaar geleden dat het cyclotron te Amsterdam officieel in gebruik werd genomen. Gedurende dit tiental jaren heeft dit machtig instrument niet alleen de produktie hier te lande van de zo belangrijke radioactieve isotopen mogelijk gemaakt, die steeds meer toe passing vinden op medisch, biologisch en tech nisch gebied, maar ook de beoefenaars van de natuurwetenschap in Nederland in de gelegenheid gesteld fundamenteel onderzoek te verrichten op het zo fascinerende gebied van de kernfysica, het onderzoek van de atoomkernen. Het was een belangrijke gebeurtenis deze in gebruikname in 1949. De kernfysica in ons land toch, ten achter geraakt ten gevolge van het isole ment gedurende meer dan vier bezettingsjaren, stond in die dagen voor de opgaaf, te trachten deze achterstand zo snel mogelijk in te halen. Daartoe kon dit cyclotron een uiterst waardevolle bijdrage leveren. Voor het kernfysisch onderzoek immers opende het mogelijkheden, waarover de fysici in ons land tot dusver nog niet de beschik king hadden gehad. Daarnaast was de opbouw van een dergelijk reusachtig wetenschappelijk instrument (het mach tigste dat op dat ogenblik in Europa werd aange troffen) een indrukwekkende prestatie in een land dat goed vier jaar tevoren berooid en ver zwakt uit de tweede wereldoorlog te voorschijn was gekomen. Reeds begonnen tijdens bezetting Deze wel zeer uitzonderlijke prestatie was mogelijk geworden doordat het Rijk, de gemeente Amsterdam en de NV Philips' Gloeilampenfabrieken de han den eendrachtig ineen hadden geslagen. In Eindhoven namelijk waren, tijdens de oorlogsjaren al, plannen gerezen voor de bouw van een door de huidige hoogleraren prof. dr. ir. F. A. Heyn en prof. dr. C. J. Bakker thans directeur- generaal van het CERN te Genève ont worpen cyclotron. Deze plannen hadden zelfs reeds een begin van uitvoering ge kregen. Er was echter stagnatie opgetreden en toen men na de oorlog de verdere constructie weer ter hand wilde nemen, stuitte men op de moeilijkheid dat in het getroffen Eindhoven een gebouw, geschikt voor de opstelling van het in strument, ontbrak. Toen nu bleek, dat de gemeente Am sterdam in staat en bereid was een ge bouw ter beschikking te stellen en de door de regering in het leven geroepen Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie (FOM) op zich nam de organisatie van het wetenschappelijk onderzoek te bekostigen, bood Philips aan het cyclotron tê bouwen, in bruik leen af te staan en het te voorzien van de benodigde technische hulp. Vliegen schieten met kanon Om het raderwerk van een polshor loge te inspecteren zal een horlogema ker niet naar een breekijzer grijpen en om vliegen te verdelgen gebruikt men bij voorkeur geen kanon. Het mag dan ook paradoxaal genoemd worden dat de kernfysici de onzichtbaar kleine atoom kernen wel met een kanon te lijf gaan en voor het onderzoeken van deze mi nuscule atoomkernen tot voortdurend groter en machtiger machines hun toe vlucht nemen. Cyclotrons e.d. zijn zo groot omdat hiermede de zeer sterke kernen kapotgemaakt moeten worden. Deze machines, zogenaamde deel tjesversnellers, dienen ertoe de pro jectielen waarmee de atoomkernen beschoten worden een zo groot moge lijke snelheid en dus een zo groot mogelijke energie te geven. Want deze projectielen moeten voldoende energie hebben om in de atoomker nen binnen te dringen en er reacties teweeg te brengen, waaruit kernfysici hun conclusies kunnen trekken. Als projectielen gebruiken de kern fysici atoomdeeltjes protonen, d.w.z. kernen van waterstofatomen, of den tonen, kernen van atomen van zware waterstof. Wil men de energie opvoeren dan dient men de projectielen over een lan gere baan te versnellen. Deze steeds langer wordende banen bij de deeltjes versnellers vormden een moeilijkheid bij de constructie van deze apparaten. Elegant en geniaal In het jaar 1931 wist Ernest O. Law rence in Culifoniië deze moeilijkheid op elegante en geniale wijze op te lossen: hij handelde met de baan zo als men dat met een stalen duimstok doet en rolde haar spiraalvormig op. Dit klinkt uitermate eenvoudig, het bedenken van het cyclotron echter was iets minder eenvoudig. Bij de in gebruikname van het Amsterdamse cyclotron in 1949 was het juist tien jaar geleden, dat aan Lawrence de Nobolprqs was toegekend voor zijn landing, het cyclotron. In het jaar 1931 had hij, samen met M. S. Li vingston, zijn eerste cyclotron ge bouwd. Het was nog een betrekkelijk klein instrument. Het oorspronkelijke model produceerde protonen met een energie van slechts 80.000 elektronen volt. Het Amsterdamse cyclotron van 1949 zou protonen met een energie van 56 mil joen elektron volt kunnen produceren. Daarmee waren de grenzen van dat wat met het klassieke cyclotron te be reiken was eigenlijk overschreden. Dat was bereikt door het apparaat te bou wen als een zogenaamd synchro-cyclo tron, volgens het in 1945 door Veksler en McMillan gevonden principe. Uit de pas Lawrence baseerde zijn cyclotron op het feit, dat geladen atoomdeeltjes in een magnetisch veld geen rechte maar een cirkelvormige baan doorlopen. Van een cyclotron is dan ook een grote mag neet een onmisbaar onderdeel. In zulk een cyclotron worden nu de atoomdeel tjes versneld door ze terwijl ze rond lopen in een platte schijfvormige lucht ledige doos langs elektrische weg tel kens een „stoot" te geven die ze voort durend tot groter spoed aandrijft. De doos bestaat uit twee helften die dus de vorm van de hoofdletter D hebben en ook dee's genoemd worden en tel kens als de deeltjes van de ene helft in de andere schieten krijgen ze opnieuw zo'n stoot. Men zou hier kunnen denken aan paarden op een renbaan, die telkens na een halve baanronde een tik met een zweepje krijgen. De deeltjes beginnen hun loop in het centrum van de doos en tengevolge van hun telkens toene mende snelheid wordt hun baan voort durend wijder, zodat deze ongeveer de vorm van een spiraal heeft en de deel tjes steeds dichter bij de opstaande bui tenwand van de doos komen. Terwijl de baanronde steeds groter wordt, blijft de tijd waarin de deeltjes zo'n baanronde afleggen voortdurend gelijk. En zo was het Lawrence moge lijk de duur van één periode van een hoogfrequente wisselspanning zó te kie zen, dat telkens na een halve omloop tijd een „stoot" gegeven werd. Dit bleek echter slechts ten naaste bq waar. Naarmate de snelheid toe neemt nameiyk, neemt in overeen stemming met de relativiteitstheorie van Einstein, Lorentz, Minkowski e.a. de massa van de deeltjes toe en hebben zq steeds méér tijd nodig om in het magneetveld hun cirkelvormige baan al te leggen. Het gevolg is, dat zq bq de periode van de wisselspan ning uit de pas raken. Zq komen te Iaat om de „stoot" in ontvangst te nemen. Onder de knie Aanvankelijk leek deze moeilijkheid onoplosbaar. Maar in 1945 wisten de Rus Veksler en de Amerikaan McMil lan haar onder de knie te krijgen door de wisselspanning te „synchroniseren" met de snelheid van de deeltjes. Zij pasten een hoogfrequentie wisselspan ning toe, waarbij de duur van de perio- Het Amsterdamse Synchro-Cyclo tron dat tien jaar geleden in ge bruik werd gesteld. de niet constant is, maar toeneemt op een wijze die ongeveer aangepast is aan de toenemende massa van de deeltjes. Met andere woorden: door tqdens het versnellen van de deeltjes de fre quentie van de elektrische wissel spanning met enkele procenten te verlagen, slaagden zq er in althans een gedeelte van de rondlopende deel tjes weer in de pas te krijgen. Het feit,, dat de oorlogsomstandighe den het werk van Bakker en Heyn ver traagd hadden, was e'r nu de gelukkige oorzaak van, dat zij dit toen hypermo derne synchronisatie-principe op hun cyclotron konden toepassen. Nederland levert cyclotrons Philips wist zich de bij de bouw van het Amsterdamse cyclotron opgedane ervaringen uiteraard ten nutte Te ma ken. Het bedrijf heeft de bouw van cy clotrons ten behoeve van geïnteresseer de laboratoria en instituten in binnen- en buitenland met succes ter hand ge nomen. Op het ogenblik is het Eindhovense bedrijf de enige firma ter wereld die op commerciële basis complete cyclo trons levert. Deze cyclotrons kunnen ten dele be schouwd worden als verbeterde uitvoe ringen van het Amsterdamse synchro cyclotron, terwijl daarnaast nog nieuwe uitvoeringen ontwikkeld worden. Zo werd in het jaar 1952 de opdracht aan vaard voor de bouw van een 28 miljoen elektron volt cyclotron ten behoeve van de Comisión Nacional de la Energia Atómica de la Republica Argentina te Buenos Aires. Aan de bouw van dit cy clotron verleenden de professoren Bak ker en Heyn hun medewerking. Het in strument, dat een kopie is van het Am sterdamse. werd in 1955 opgeleverd. 600.000.000 E.V. Een tweede project betrof de con structie van een hoogfrequent sys tem m voor het 600 miljoen elektron volt synchro-cyclotron van de CERN, de Europese wetenschappelijke orga nisatie voor kernfysisch onderzoek te Genève. Een dergelqk hoogfrequent systeem, bestaande uit een oscillator, een modulator en een versnellings- kamer, vormt het hart van een cyclo tron. Hierop volgde de bouw van een groot synchro-cyclotron, dat aan protonen een energie van 150 miljoen elektron volt kan verschaffen en dat bestemd was voor het Laboratoire de Phsysique Nucléaire van de universiteit van Parijs, dat zich te Orsay bevindt. Dit machtig instrument kwam in het begin van dit jaar gereed. Het bevat als grote bijzon derheid een speciaal afbuigsystce- voor de protonenbundel, waarmee het moge lijk is een protonenbundel buiten het cyclotron te brengen. Dit buiten het cyclotron brengen van de bundel houdt een belangrijke ver groting in van de wetenschappelijke toepassingsmogelijkheden van het ap paraat. Op het huidige ogenblik wordt ge werkt aan de constructie van een syn chro-cyclotron voor het Zweite Physi- kalische Institut van de universiteit van Göttingen. Ook dit cyclotron is min of meer een kopie van het Amsterdamse, maar het wordt evenals het Franse apparaat uitgerust met een systeem voor bun del afbuiging. Intussen was een tweede cyclotron voor Frankrijk gereed gekomen. Ook dit komt overeen met het Amsterdamse. Het werd gebouwd ten behoeve van het Instituut de Physique Nucléaire van de Universiteit van L.von. Dit cyclotron, waarvan de magneet en de magneet spoelen in Frankrijk zijn vervaardigd, is momenteel gereed om naar Lyon verzonden te worden. Isochroon cyclotron De ontwikkeling op het gebied van de cyclotrons gaat intussen nog steeds voort. In het Philips Natuurkundig La boratorium is men bezig met de ont wikkeling van een geavanceerde uitvoe ring van een geheel nieuw type cyclo tron het zogenaamde isochrone cy clotron. Reeds nu kan geconstateerd worden, dat de grote binnen- en buiten landse centra meer dan gewone belang stelling tonen voor dit type cyclotron. Boekdrukkers vieren liun gouden feest Op 13 november a.s. vieren drie werk geversorganisaties van de boek- en diep druk hun gouden feest. Op die datum herdenkt men namelijk - in een bijeen komst in het Scheveningse Kurhaus, tij dens welke o.m. de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, een rede zal uitspre ken - het feit dat precies 50 jaren ge leden de Nederlandsche Bond van Boek drukkerijen (NBVB) als eerste organi satie in het boekdrukkersbedrqf werd opgericht. Tot een hoogtepunt van de feestvie ring mag worden gerekend de verschij ning van een gedenkboek, geschreven door de historicus prof. dr. W. J. Wie- ringa en uitgegeven door de Federatie der Werkgeversorganisaties in het Boek- drukkersbedrijf, in welke federatie de NBVB met de later opgerichte R.-K. Vereeniging van Nederlandsche Druk kerspatroons en de Bond van Christe lijke Drukkerspatroons in Nederland se dert 1916 samenwerkt. Het gedenkboek draagt tot titel „Ten dienste van bedrijf en gemeenschap, vijftig jaar boekdrukkersorganisatie", en in 352 bladzijden heeft de heer Wieringa met grote nauwkeurigheid („het gehele archief werd voor mij open gesteld, zo dat ik van alle documenten, zelfs van de meest vertrouwelijke en recente, ken nis kon nemen"), de historie van de fe deratie te boek gesteld. „PYRAMIDE"-CENTRIFUGE uiterst solide uitvoering (Electrolux!) droogt Uw was binnen 3 min. automatische rem - veilig! 3x gelakt - plotselinge temperatuursveranderingen hebben absoluut geen invloed! "danst" niet - staat muurvast! Officiële ELECTROLUX- dealer HAARLEMMERSTRAAT 1 Telefoon 23784 Toonkamer: TURFMARKT Leiden Onze bridgerubriek Bridgevraag van deze week: Zuid gever, allen kwetsbaar, vier- tallenwedstrijd robberbridge) Zuid heeft Sch. H 7; Ha. B 5 3; Ru. A B KI. H V 9 6 4 3. Het bieden gaat: zuid 1 klaveren de tegenpartij past noord 1 schoppen zuid 2 klaveren noord 2 harten. Wat moet zuid nu bieden? Antwoord onder. Soms is het in bridge mogelijk een list te bedenken, die de tegen partij uiterst moeilijk misschien zelfs helemaal niet doorzien kan. Zowel in het bieden als in het spelen zijn dergelijke foppertjes mogelijk en een werkelijk goede speler houdt steeds de oren en ogen goed open om de mogelijk heid tot een fopper niet te laten ontglippen. Advertentie STOFZUIGERS vanaf f 115.—. bij aankoop nieuwe geven wij f 25. voor Uw oude. FA. DUSOSWA - LEIDEN Neemt U eens het volgende spel kersvers uit de bridgewinkel: Sch. B 8 6 5 Ha. A V 3 Ru. V 8 4 KI. A 7 2 Sch. A 7 N Sch. 4 3 Ha. B 6 5 w Ha. H 9 7 4 2 Ru. 10 7 6 3 2 >v u Ru. B 5 KI. 10 9 4 Z KI. B 8 6 3 Sch. H V 10 9 2 Ha. 10 8 Ru. A H 9 KI. H V 5 Allen kwetsbaar. Zuid als gever opende met 1 schoppen, west en oost pasten voorlopig, noord bood 3 schoppen (for cing), waarna zuid met 4 Sans naar azen ging vragen. Noord moest 5 harten antwoorden (2 Azen), welk bod door oost gretig werd gedoubleerd. Zuid. niet bang uitgevallen, bood toch maar 6 schoppen en allen pasten. Oost kwam, gehoorzaam met harten boer uit. Zuid bekeek de dummy (noord) en zag de vooruitzichten zeer triest in. Gelukkig vond hij een foppertjehij nam direct de hartenaas in noord en speelde de harten 3 van tafel na. Wat moest arme oost doen? Indien west de harten 10 zou hebben (zéér wel mogelijk) en zuid géén harten meer, dan was het verkeerd om de hartenheer te spelen. Oost ging zitten schuiven op zijn stoel en speelde tenslotte een kleine harten bij. Toen maakte zuid 12 slagen. Bridge-oorlog tussen oost en west, want west vond dat oost het spel cadeau had gegeven door hartenheer niet te nemen. De geroutineerde bridgespeler die dit verhaal gelezen heeft zal misschien de schouders ophalen en denken „dat was mij niet gebeurd ik had zéker harten heer genomen". Prima daar wilde ik juist met U over praten. Het zuidspel bestond in werkelijkheid namelijk niet uit de in het diagram gegeven kaarten, doch uit een zeskaart schoppen van de Heer-Vrouw, de harten 8 sec, ruitenaas heer 9 alsmede klaverenheer met twee kleine. Uit de natuur had zuid dus te verlie zen troefaas en een rotsvaste verliezer in klaveren. Het foppertje was echter, dat zuid erop speculeerde dat oost in slag 2 de hartenheer zou bijspelen. Gelukkig voor zuid had de westspeler hartenboer- tien-5, zodat oost voor een probleem stond. Oost legde de hartenheer „omdat het hem niet gebeuren zou dat zuid de har ten 10 zou makenen hierna stoom de zuid zonder verdere moeite de haven binnen. Zijn verliezende klavertje ging nl. weg op de hartenvrouw. In welk van de twee foppertjes was U niet gelopen? Genéér U niet het is moeilijk genoeg en een waterdichte op lossing voor het tegenspel is er niet. Antwoord op bridgevraag: Dit is een moeilijke kwestie.* Vele spe lers zijn geneigd 2 SA te bieden onder het motief „Ik heb óók ruitens". Toch is dat geen bijzonder goed bridge het gaat er teveel van uit dat noord sterk is. en dat hoeft in deze biedserie helemaal niet het geval te zijn. Noords tweede kleur, harten, steunen op boer derde is ook weinig aanlokkelijk klaveren een derde maal herhalen komt even min in aanmerking. Het beste is twee schoppen te bieden weliswaar een valse voorkeur, doch vermoedelijk heeft noord in dit biedverloop wel een vijf- kaart schoppen. Had hij die niet en is hij zwak, dan had hii reeds op 2 klave ren kunnen passen. Is noord vrij sterk, dan zal 2 schoppen de basis leggen voor het juiste eindbod. Ook als noord past, zal dat goed zijn. H. W. Filarskl. (Van onze correspondent te Parijs) Op deze foto, genomen kort na hun huwelijk, loaren zij nog samen. Thans heeft de filmacteur Jacques Charrier zich voor geruime tijd van zijn echtgenote Brigitte Bardot moeten laten scheiden. Om precies te zijn voor 27 maanden, de tijd, die Franse dienstplichtigen onder de wapenen moeten blijven. Charrier, die zijn filmdebuut maakte in „Les Tricheurs", is een dezer dagen na melijk naar Orange afgereisd, ivaar hij als soldaat zal worden afgericht. In zijn laatste film speelde Charrier de rol van een elegante luitenant en hij heeft zijn mederekruten al laten weten, dat hij ook in het echte mili taire leven zo gauw mogelijk voor de officiersopleiding in aanmerking hoopt te kunnen komen. De vader van Charrier is trouwens van beroep kolonel. Brigitte Bardot, die begin volgend jaar een baby verwacht, hoopt haar echtgenoot niettemin binnenkort in Orange op te gaan zoeken. De eerste dagen van hun geforceerde schei ding telefoneerde B.B. iedere och tend om langdurige gesprekken met haar echtvriend te kunnen voeren. Zelfs die telefonische contacten zijn nu, op bevel van de comman dant, echter verboden. Charrier zal als „gemeen soldaat" op geen enkel voorrecht aanspraak kunnen maken en een groep van plaatselijke en vrouwelijke bewonderaars van de jonge filmster, die om een handteke ning kwamen bedelen, werd gisteren zonder pardon de deur van de ka zerne gewezen. Overval te Terneuzen op wapenhandelaar Gistermorgen om zes uur is een over val genleegd on de wapenwinkelier, de heer Van der Bent, te Terneuzen. Toen deze door het lawaai van rinkelend glas werd gewekt, ging hq naar beneden en ontdekte in zijn winkel iemand die een stengun op hem richtte. Met een paar rake klappen wist de heer Van der Bent de indringer het wapen uit de handen te slaan en hem onschadelijk te maken. De politie was ondertussen door een voorbijganger die de overval had zien gebeuren, gewaar schuwd. De overvaller bleek tij zijn de 16-jarige T. Scheele uit Terneuzen. De stengun waarmee hij de heer Van der Bent had bedreigd was ongeladen. Hij verklaarde dat hij had ingebroken om munitie te bemachtigen en daarna een jacht uit de jachthaven te hebben willen stelen om ermee de oceaan op te varen. De politie veronderstelt dat de jongen geestelijk gestoord is. H<?rdenhingsD-»nnir!g Koningin Juliana De 50ste verjaardag van H.M. Konin gin Juliana dit jaar is voor een Amster dams Edelmetaalbedrijf aanleiding ge weest een gouden gedenkpenning uit te geven. De penning heeft een diameter van 25 mm .Het gewicht is 7.776 gram en de penning werd vervaardigd uit goud van 0.900.—. Zij draagt aan de voorrijde het portret en een randschrift: „Juliana Koningin der Nederlanden", omgeven door een parelrand. De keerzijde laat een glimende leeuw met zwaard en pij lenbundel zien en het randschrift: „Hol land bolwerk der vrijheid 1959", omgeven door een parelrand.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 4