Prof. dr. E. den Tex Leidse leerstoel in aanvaardde de de petrologie WASMACHINES C. L M. van (leef FILMS Opvolger prof. clr. II. P. Roever Bazaar handwerkclub Vrijzinnig Hervormden bracht f. 2592.op Tienduizenste op de AM ATE Rode Kruis reikt Laiidsteiner plaquette en penning uit Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 7 november 1959 Tweede blad no. 29893 Gistermiddag aanvaardde prof. dr. E. den Tex, gewoon Leids hoog leraar in de petrologie, mineralogie en kristallografie als opvolger van prof. dr. W. P. de Roever zijn ambt in het Groot Auditorium met het uitspreken van een oratie over „de ontwikkeling van het structuur begrip in de petrologie". Emancipatie langdurig en wisselvallig Het emancipatieproces van de petro logie. aldus prof. Den Tex, is geken merkt door lange duur en grote wissel valligheid. De oorzaak hiervan moeten dele gezocht worden in het uitgesproken tweeslachtige karakter van de gesteen- tekunde, beurtelings het object van mi neralogen en geologen. Voorts speelde een rol dat de eenvoudiger determina tiemethoden in de negentiende eeuw opgesteld door kristallografen en mine ralogen voor de meeste gesteenten niet bijzonder geschikt zijn. In de eerste plaats immers zijn de uitwendige kris talvormen in polykristallijne aggrega ten zelden zo goed ontwikkeld dat zij herkenbaar zijn in de tweede plaats is de korrelgrootte van de samenstellende mineralen en hun onderlinge ver groeiing vaak zo fijn, dat zij zelfs met de loep niet meer te onderscheiden, laat staan herkennen zijn. Dit geldt ook voor andere aspecten van de aggregaten. grote praktische bezwaren, zoals het feit dat men slechts zo dikke coupes van gesteentevormende mineralen kon maken, dat zij ondoorschijnend waren. Eerst toen men leerde, zeer dunne sne den van gesteenten te vervaardigen en bovendien gebruik ging leren maken van de polarisatieverschijnselen van het licht kon het microscoop vruchtbaar worden gebruikt. Erkenning In impasse. De petrologie bevond zich daardoor in het midden van de negentiende eeuw in een impasse waaruit zij slechts door de toepassing van analytische middelen met groter oplossend vermogen gered kon worden. Het duurde dan ook niet lang nadien, of de petroloog spiegelde zich aan het voorbeeld van de bioloog die soortgelijke moeilijkheden had onder vonden en die een vruchtbaar arbeids veld voor het microscoop had openge legd. en uitkomst Omstreeks het einde van de negen tiende eeuw was de schat aan kwalita- tive mineralogische gegevens dusdanig uitgebreid, dat de eertijds als afgehan deld beschouwde vraagstukken omtrent de ontstaanswijze van gesteenten op nieuw actueel begonnen te worden. In dien men de academische erkenning als teken van volledige emancipatie mag beschouwen, dan werd de gesteentekun- de een zelfstandige wetenschap in het jaar 1895, toen Joseph Paxson Iddings benoemd werd op de pas geschapen leerstoel in de petrologie aan de Univer siteit van Chicago. Reeds spoedig begon toen een opleving van de studie der ge steentestructuren, toen men zwakke plekken begon waar te nemen in het bouwwerk, dat de negentiende eeuwse petrologie had opgetrokken. Prof. Den Tex behandelde voorts de ontwikkeling van enkele nieuwe deter minatiemiddelen en gaf fragmentarisch de ontwikkeling van het structuurbegrip en de structuurkennis aan. Prof. De Roever (links) wenst prof. Den Tex, die hem opvolgde als hoogleraar in de petrologie, ge- luk na zijn oratie tijdens de receptie in de ontvangstzaal. (Foto L.D./Holvast) Twee pijlers De ontwikkeling van het structuur begrip in de petrologie, aldus besloot prof. Den Tex het wetenschappelijk ge deelte van zijn oratie, gaat hand in hand met die van de petrologie zelve. Een gesteente zal pas dan volledig ge karakteriseerd genoemd kunnen wor den, wanneer behalve zijn mineralogi sche ook zijn structurele samenstelling kwantitatief is vastgesteld. Op deze twee pijlers zal de genetische klassifi- catie der gesteenten te gelegenertijd ge- grondvest moeten worden. Prof. Den Tex besloot zijn oratie met de traditionele toespraken, waarin hij zich als hoge uitzondering tot twee voorgangers op zyn leerstoel, prof. Nig- gli en prof. De Roever kon richten. Na de oratie vond een drukbezochte receptie plaats in de ontvangstzaal van de Academie. BACH-CANTATE IN DE KERKDIENST Morgen zal in de dienst van de re monstrantse gemeente een cantate van Joh. Seb. Bach ten gehore worden ge bracht. Het is cantate 79, een zgn. Re- formationscantate „Gott der Herr ist Sonh' und Schild". Hoewel de cantate geschreven is voor kerkelijk gebruik, gebeurt het tegen woordig slechts zelden, dat een cantate tot uitvoering komt in een eredienst. De cantate, die in de remonstrantse kerk wordt uitgevoerd, wordt gevormd door een groots koor. twee mooie, aan uitdrukkingskracht rijke aria's, een re citatief en twee koralen. De uitvoering geschiedt door het Leids Studenten Zangkoor en het orkest „Collegium Musicum", dirigent Huub Buurman. JURIDISCHE VOORDRACHT In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, kandidaat notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt op woensdag 11 november a.s. des avonds om 7.45 uur in het Juridisch Studiecentrum „Gra vensteen" (ingang Gerecht) prof. mr. A. van Oven over het onderwerp: „Het mededingingsrecht in de E.E.G.". De dienst van de hervormde jeugd- kerk zal zondag niet plaats vinden in de aula van het gymnasium, doch in het hervormd jeugdhuis „In de Moriaen'" aan de Hooglandse Kerkgral ct. Aanvankelijk stuitte de microscopi sche studie der gesteenten echter op vanaf f275.—. A.E.G. - MIELE - ZANNUSI - CASTOR BOTERMARKT 25 TEL. 22669 De verkoopdagen van de Hand werkclub van de Vereniging van Vrijz. Hervormden Leiden/Oegstgeest heb ben totaal opgebracht f2592.59. Dit zal worden aangewend voor een nader te bepalen doel. Ds. Hubeek, die dit aan het einde van de gisteren gehouden drukbe zochte feestavond bekend maakte, was uiteraard zeer verheugd over dit re sultaat. In zijn slotwoord deed hij uitkomen, dat de dagen niet alleen geslaagd mo gen heten wegens de mooie som geld die de waardevolle goederen inbrachten, maar tevens omdat deze bazaar zulk een groot aantal gemeenteleden binnen haar „poorten" lokte. Deze jaarlijkse mani festatie, die laat zien hoe er met hart en ziel, met overgave en geloof wordt gewerkt, oefent een activerende invloed uit op de gemeente en dit is een be langrijk winstpunt. De voorzitter, prof. dr. K. A. H. Hid- ding, had aan het begin van de avond namens het bestuur woorden van dank en waardering gericht tot allen, die op enigerlei wijze aan het tot standkomen van de hier bijeengebrachte eigenge maakte kwaliteitsgoederen hadden mede gewerkt. Prof. Hidding achtte het bij zonder bemoedigend, dat ondanks het feit, dat godsdienstig leven en kerk een moeilijke tijd doormaken, er toch velen gevonden worden die door hun arbeid het kerkelijk leven stimuleren en de lei ding in haar streven steunen. Het be stuur wordt hierdoor versterkt in het vertrouwen dat de plannen o.m. Gisteravond konden wederom in de aula van het Acad. Ziekenhuis aan 114 donors uit Leiden en omgeving Landsteinerplaquettes en -penningen worden uitgereikt. Aan 20 donors, die reeds vijftien maal hun bloed afston den, werd de plaquette ter hand ge steld, terwijl 96 personen zij ston den vijf maal hun bloed af in het bezit kwamen van de Landsteiner- penning. Prof. dr. P. J. Gaillard, voorzitter van de afdeling Leiden van het Ned. Roode Kruis, dankte allen voor deze daad van menslievendheid en onderstreepte nog eens het belang van een dergelijke orga nisatie, waarvoor 't aantal donors nooit te groot kan zijn. Hierna ging hij over tot het uitreiken van de plaquettes resp. penningen. De plaquette werd uitgereikt aan: J. v. d. Zeeuw, P. van Wilgen, Alphen aan den Rijn; L. C. van Rijn, Katwijk aan Zee; P. J. Bakker, J. Th. Cassel, Mej. G. M. M. Coster, D. Jasperse, H. J. van Klinken, P. W. Laman, A. Lepelaar, B. Raar, P. van Rossen, D. J. van Ros- sum, Mevr. J. van Rossum-Roosendaal te Leiden; A. S. Straathof, Leiderdorp; J. Wassing, Noordwijk; H. G. Derogee, Oegstgeest; J. C. van Klink, Roelof- arendsveen; H. F. v. d. Burg, J. Klauke, Voorschoten. Voor de Landsteiner-penning kwamen in aanmerking: M. Rijnsburger, E. Slof, Ter Aar; P. van Wilgen, R. Wielinga, M. S. Roos, Alphen aan den Rijn; G. den Hertog, Hazerswoude; L. C. v. Rijn, Katwijk aan Zee; L. Sijpesteijn, Kat wijk aan den Rijn; E. Badon Ghijben, Mej. E. M. F. Clements, F. van Duijn, F. Dijkstra, Mevr. M. Frank-Beck, Mej. E. Gosschalk, Mevr. M. Haasbeek- Netjes, Mej. A. M. van Helsdingen, W. van Ingen Schenau, J. J. van Kralin-Kruisfilms vertoond. gen, E. W. J. H. de Liagre Böhl, H, Nieuwenburg, Mevr. A. van Oosten-Van Schaik, J. J. v. d. Pot, P. Ravensbergen, N. C. Reizevoort, J. Roosendaal, P. van Rossen, D. J. van Rossum, Mevr. J. van Rossum-Roosendaal, N. B. C. v. Rijns- wou, H. Schoenmaker, Mevr. J. Sloos- Spierenburg, W. Sloos, H. J. A. Smit, J. H. Teske, J. C. van Toren, G. J. Turk, M. Tuurenhout, C. J. Verbiest, W. A. Verhoogt, B. E. A. Verkuijl, M. B. J. Verkuijl, Mej. M. C. Vinken, A. N. Vis ser, P. A. v. d. Vliet, Mej. K. de Vogel, J. W. van Weeren, J. A. van Westerop, L. A. Willebrand, J. C. Wijnands, D. Wijnen, W. Zeilstra te Leiden; G. Koe nen, Mej. A. M. Straman, Leiderdorp; W. P. Verkade, Leimuiden; J. v. Diest, B. van Rijssel, G. Sonius, L. Filma, Lisse; Mej. E. E. A. Altorf, A. C. Heems kerk, Noordwijk aan Zee; W. Lindhout, G. L. v. d. Meer, P. J. van Oosten, A. Wijnands, Noordwijk Binnen; G. v. d. Berg, W. Th. Salman, L. Steenvoorden, Noordwijkerhout; B. J. Abswoude, M. J. ten Napel, Mevr. W. L. Venema-Möh- ring, Oegstgeest; W. J. Senne, Oude- Wetering; Mej. A. R. Frantsen, Rotter dam; H. J. Langejans, Rijnsburg; P. Berg, A. v. d. Heiden, N. P. Schalk, Sassenheim; A. C. A. v. d. Berg, J. G. Datema, Mej. H. A. Schrama, H. L. Schrama, Mej. H. M. Schrama, H. J. v, Steijn, A. J. Strobbe, Voorhout; Mevr. H. v. d. Heden-Sol, W. v. d. Waard, G. Weggen, Voorschoten; A. C. van Moor- sel, Mevr. A. M. Zwetsloot-Langelaan, Warmond; Mej. M. M. Bunnik, Mej. C. J. M. v. d. IJssel, Wassenaar; J. Evers, Mevr. C. M. E. Straathof-Waasdorp, Woubrugge; A. v. d. Veen, M. Vis, Zoe- termeer; W. C. M. v. d. Salm en Mej M. C. Turk, Zoeterwoude. Na de uitreiking werden enkele Rode kerkbouwactie van de vereniging zullen slagen. Op verzoek van de heer W. Snieder, die de leiding van de avond had, werd allereerst een jarige onder de aanwe zigen toegezongen. Dit effende blijk baar enigermate het pad voor mej. Ter Beek, die tot taak had het publiek in het zingen van enkele vrolijke liedjes te onderrichten. Zulks geschiedde in een vlot tempo en zij slaagde uitstekend. Het gunstige resultaat beloonde zij met het declameren van een schets van Car- miggelt. De heer G. C. Spiering, die als vorige jaren de „commerciële" leiding had, sprak tevens een propagandistisch woord voor aansluiting bij de Handwerkclub. Vervolgens toonde een modeshow een zestal vermakelijke creaties, waarin het ontwerp „clan" de eerste prijs verwierf. Het verenigingsorgaan „Klanken'' en „Vrije Geluiden" zag men als materiaal verwerkt en uit het L.D. was een wel zeer kunstzinnige jurk geknipt. Na de pauze gaven drie jeugdige speelsters een poppenkastvoorstelling naar een geheel door hen zelf geschre ven scenario, met eigen gemaakte pop pen en zelf vervaardigd materiaal. De vertoning, die de toeschouwers o.m. in de kabouterwereld verplaatste oogstte een dankbaar applaus en toen de speel sters rondgingen, bovendien nog een flink bedrag op hun geldbakjes. Er blijft een gebrek aan arbeidskrachten Ook in rayon Leiden Het gebrek aan arbeidskrachten blijft ook in het rayon Leiden voortduren. Sommige bedrijven overwegen zelfs om krachten buiten de stad te gaan zoe ken. In de kop van Noord-Holland of in het oosten van het land, waar wellicht de arbeidsreserve groter is dan hier. Andere bedrijven, vooral in de textiel, proberen het op een andere manier. Zij huren elders in het land werkruimte om daar een bepaald onderdeel van de fa bricage te laten geschieden. Hoe sterk het aantal werkzoekenden is teruggelopen blijkt vooral erg duide lijk in de sector van de ongeschoolde arbeiders. Twee jaar geleden bedroeg omstreeks deze tijd van het jaar het aantal werkzoekenden nog over de zes honderd. Vorig jaar was dat al terug gelopen tot driehonderd. Aan het einde van de vorige maand stonden er nog slechts 37 ingeschreven. De spanningen op de arbeidsmarkt duren dus nog voort, al is de geregis treerde arbeidsreserve gedurende de maand oktober iets opgelopen. Dit is echter in deze tijd van het jaar, wan neer de seizoeninvloeden gaan mee spreken, volkomen normaal. De toena me van 't aantal ingeschrevenen uit de horecabedrijven en van het aantal losse arbeiders moet dan ook aan deze in vloeden worden toegeschreven. De toe name van het aantal werkloze bouw vakarbeiders is ook niet het gevolg van een minder gunstige werkgelegenheid. Gezien de activiteit in deze bedrijfs sector mag worden verwacht, dat dit aantal weer spoedig zal teruglopen. Het gaat hier echt om wrijvingswerkloos heid. Ondanks het totaal van 332 werklo zen onder wie een groot aantal moeilijk te plaatsen minder-validen kan men zeggen, dab met uitzondering van de horecabedrijven, de werkgelegen heid nog uitermate gunstig is. De vraag naar personeel blijft onveranderd groot. Ook aan vrouwelijk personeel bestaat nog steeds een grote behoefte. Vooral in de textiel- en confectiebedrijven. De produktie van de textielbedrijven zou nog belangrijk kunnen worden opge voerd als de grote tekorten aan vrou welijk personeel geheel of ten dele zou den kunnen worden aangevuld. Verkeerde foto Tot onze spijt publiceerden wij giste ren bij het bericht over het overlijden van de oud-directeur-geneesheer van Endegeest een onjuiste foto. Deze foto was niet van dr. Stuurman, maar van de reeds eerder overleden oud-direc teur Stuurman van het Openbaar Slachthuis. Wij bieden de betrokken fa milies onze verontschuldigingen aan voor deze verwisseling. VAN DEZE WEEK: lllllllllllllllll „De Amate verheugt zich erover van avond de tienduizendste bezoeker te kunnen begroeten. Wil de houder van het toegangsbewijs niet het nummer 6 6 8 0 4 zich op het toneel vervoegen". Deze woorden schalden gisteravond omstreeks tien over negen door de stadsgehoorzaal. Achter in de zaal klonk een kreet en ging een hand om hoog. Even later stond een glunderende heer J. G, Wisse, Aloelaan 8, met zijn echtgenote op het podium, temidden van de unieke collectie exotische mu ziekinstrumenten. Hij had de gehele dag op een meubel beurs doorgebracht en het had maar weinig gescheeld of het echtpaar Wisse had toch maar afgezien van het plan om de missietentoonstelling te bezoeken. Ze hadden er bepaald geen spijt van toch maar gegaan te zijn, want uit han den van de heer A. A. Th. van Schie mochten zij een waardebon van 75 gul den in ontvangst nemen. Een onver wacht meevallertje. Dat zeiden de missionarissen een dag tevoren ook. toen zij door het Amate comité onthaald werden op een ver vroegd Sinterklaasavondje Want op die bijeenkomst kregen alle 29 deelnemen de orden een bronzen klok aangeboden. En daarnaast was er een verloting op touw gezet, waarbij o.m. een flinke sta pel altaarbenodigheden aan de man Links het echtpaar J. Wisse-Heijn, dat in het bezit was van het tien duizendste verkochte toegangs kaartje voor de missietentoonstel ling in de Stadsgehoorzaal. De heer A. A. Th. van Schie overhandigde een waardebon van 75 gulden. (Foto L.D./Holvast) werden gebracht, vervaardigd door de r.-k meisjesvakschool, een altaar, ge maakt door leerlingen van de Don Bos- coschool en een aantal ballen, verza meld door de sportverenigingen. De missionarissen waren er bijzonder enthousiast over. Maar niet alleen de missionarissen. Ook deken Haring glunderde, toen hij van de heer Schlatman een klok in ont vangst inocht nemen. Het wordt het hoogste klokje in het carillon van de Lodewijk's toren. En pastoor Van Rijn van de Leonar- duskerk was even gelukkig met de „Auxentuis van Schalen"-klok, die voos de Antoniuskerk bestemd is. De kerk aan de Boshuizerlaan staat er nog niet, maar één klok heeft men alvast. En Verbum Dei kreeg ook al een klok, Voor het nieuwe kerkje. jAlle schijnwerpers aan" Acrobatische Mariha Rökk Luxor Het is merkwaardig welk een acrobatiek de niet meer jonge Marika Rökk als revuester nog ten beste geeft in de Duitse film „Alle schijnwerpers aan". Marika Rökk, met formidabele vaart dansend en zingend, tezamen met onze landgenoot Johannes Heesters, ook niet meer jong in een overigens stompzinnig verhaal, dat echter toegespitst wordt op een serie gevarieerde revuescènes in ka kelbonte kleuren. Er is van alles bij gehaald om Marika Rökk in dit snelwisselende geheel te laten triomferen: het wordt U zwart, geel, rood, groen en wit voor de ogen en telkens verschijnt zij weer in een an der gewaad of in een ander décor, tot dat niet alleen de danseres, na al het gesol, en gejonas, dat men met haar uit haalt, op haar voetjes terecht komt, maar ook de ganse geschiedenis: de bei de hoofdfiguren blijken nooit gescheiden geweest, doch altijd getrouwd. Die schei ding was een formele vergissing: van nu af aan kunnen ze weer volop geluk kig met elkaar zijn! De revue heeft natuurlijk een uitbun dig succes, want behalve Marika Rökk, treden er zoveel danseresjes en dansers en zoveel ensembles in op, dat de men sen in het theater „waar" voor hun geld krijgen. Ze kijken ademloos toe en begrijpen niet, dat Marika Rökk van al haar ca priolen niet even ademloos wordt. Ze houdt echter tot het bittere einde vol, omringd door alle partners, die haar letterlijk op de handen dragen. Johannes Heesters als de echtgenoot en tevens als componist van de revuemuziek krijgt in dit onvermoei bare dansgeval niet veel kans zich te laten gelden. Hij komt naast zijn vrouw wat sukkelachtig in de verdrukking: de temperamentvolle Marika Rökk eist, on danks haar jaren, alle aandacht bij voortduring voor zich op. Nog altijd weet zij haar naam van „ongekroonde koningin van de Duitse revuefilm, hoog te houden en dwarrelt door deze aaneenschakeling van dolle qn dwaze situaties in een „non stop"-roes van kleur, beweging en muziek, onder de regie van Georg Jacoby. „De hel van Noord-Afrika" Beklemmende oorlogsfilm LIDO Meer dan veertien jaar gele den eindigde die verschrikkelijke trage die, die de geschiedenis is ingegaan als wereldoorlog nummer twee. Maar niet voor de filmmakers. Die zouden nog ja renlang doorgaan met het reconstrueren van details uit dit verschrikkelijke dra ma. En ook vandaag de dag worden wij nog geconfronteerd met deze oorlogs film. Zij tonen de kleine mens in die schier onstuitbare verwoestingsgolf, die over de wereld daverde. Wat waren vijf mensen in die 2 miljoen, die in '42 in de die twee miljoen, die in 1942 in de pesschroelende hitte van de barre woes tijnen van Noord-Afrika een verbeten strijd uitvochten? Hoe nietig lijken hun avonturen in dat totale beeld van el lende en ontbering, van wreedheid en verwoesting? Maar toch, Christopher Landon heeft een boeiende roman ge schreven van hun tocht van Tobroek naar Alexandrië. En de bekwame Britse regisseur J. Lee Thompson heeft naar dit boek een aangrijpende film gemaakt. Drie mannen en twee vrouwen in een ambulance-auto.. Hun strijd tegen de oprukkende Duitse legers, hun strijd te gen de dorst, de hitte en de moeilijkhe den, die het onherbergzame landschap oplevert. En dan blijkt een van de man nen nog een spion te zijn. Maar in het voortdurend gevecht tegen de elementen blijkt hij een goed kameraad. In enkele scènes heeft J. Lee Thompson een bij zonder niveau bereikt. Ondraaglijk voert hij de spanning op als het groepje door een mijnenveld trekt en groots zijn de opnamen, wanneer de twee Britten en die ene overgebleven vrouw al hun krachten moeten inspannen om de spion te redden, wanneer hij in een verrader lijk zoetmoeras dreigt weg te zinken. Het zijn ontegenzeggelijk knappe hoogtepun ten in een film, die hier en daar aan gebrek aan tempo mank gaat, maar des ondanks een beklemmend beeld geeft van het individu temidden van het oor logsgeweld. Het is overigens niet de simpele triomf van een bekwaam regisseur, want John Mills als de uitgeputte kapitein Anson, Anthony Quayle als de sterke Duitser, Harry Andrews als de sympathieke ser geant-majoor Tom Pugh en Sylvia Syms als de energieke verpleegster Diana Murdoch bewijzen, dat de film maker het niet alleen kan. Hun creaties geven gestalte aan dit spannende, aan grijpende en beklemmende drama, dat niet voor niets op de Berlinale in Ber lijn bekroond werd. Zolang er mensen zijn" Geprolongeerd Trianon De veelomvattende film „Zolang er mensen zijn", naar de veel gelezen roman van Fanny Hurst „Imita tion of life" is geprolongeerd. Fanny Hurst wist het gemoed te be spelen en ook in deze kleurenfilm doet zij dit in grote mate, mede door de wijze waarop de conflicten zijn behandeld: enerzijds het leven ener ambitieuze vrouw, die als toneelspeelster successen wil behalen, daarin slaagt, doch dan tot de conclusie komt, dat dit alles is en tenslotte in het huwelijk haar geluk vindt, anderzijds de strijd tussen een „zwarte" moeder en haar dochter, die voor de buitenwereld het koste wat het kost aan de wereld het geheim van haar afkomst niet wil prijsgeven. Stof genoeg voor een boeiende han deling. voor veel ontroerend sentiment en voor vlot spel van alle medewerkers, onder wie Lana Turner in het voorste gelid! Een vrouw van slechte reputatie Boeiend raadsel, filmisch en psychologisch meesterlijk Casino Dit werk uit de studio's van Arthur Rank is niet alleen door het on derwerp een zeer boeiende detective, maar ook psychologisch èn filmisch een hoogst interessante prestatie. Het ge geven is eenvoudig: de waarzegster As- tra blijkt vermoord te zijn en de politie houdt zich bezig met de vraag, wie de dader is. De recherche krijgt bij haar onderzoek sterk uiteenlopende informa ties. Een bemoeizieke buurvrouw, die Astra als werkster hielp, ziet in de ver moorde vrouw een „dame"; Astra's zus ter schildert haar als een verlopen type, vol valse streken; een zeeman blijkt trouwplannen te hebben gehad en een bejaarde winkelier uit de buurt had zich ingebeeld, dat Astra en hij eveneens een gemeenschappelijke levensweg zouden kiezen. Voorts is er nog een rol wegge' legd voor Dirk Bogarde, die aanvanke< lijk met Astra omging, maar later de voorkeur gaf aan haar zuster. Is hij de moordenaar of moet die gezocht worden onder de anderen? Het raadsel waarvoor de politie zich geplaatst ziet, houdt ook de toeschouwer tot het laatste bezig en eerst kort voor het einde van de film komt de verrassende oplossing van dit drama. Zoals gezegd is de uitwerking van het gegeven zeer interessant, omdat ieder zijn eigen kijk op het karakter van de vermoorde vrouw heeft gehad. Telkens grijpt de film in flash-backs terug op die onderling sterk verschillende oorde len. Alleen in een film konden dezelfde tonelen vlak achter elkaar op geheel uit eenlopende wijze belicht worden: op het toneel b.v. zou dit onmogelijk zijn ge weest, evenmin trouwens als in een boek. Dit is dus wel een echte film geworden, d.w.z. een werk, dat een volstrekt eigen, cinematografisch karakter draagt. De jonge regisseur John Cresswell heeft alle eer van dit meeslepende brok leven, waarin Jean Kent, Dirk Bogarde, John McCallun en Susan Shaw hun rollen op voortreffelijke wijze vertolkten. „Een vrouw van slechte reputatie" is dus een film, die om meer dan één reden een gang naar het theater aan de Hoge- woerd rechtvaardigt. „De laatste torpedo" Uitstekend beeld Rex De film, die deze week in Rex draait is er een, die weer eens een beeld geeft van de strijd in de Pacific tijdens de laatste wereldoorlog, AmerikaJapan. Onderzeeërs van de eerste natie tegen vliegdekschepen van de tweede. De film onderscheidt zich door het uitstekende beeld, wat zij geeft van de duikbotenoorlog en de spanning, die er heerst in de onderzeeërs tijdens de strijd. Dat er in deze film zoals in zovele oorlogsfilms ook weer gesmeten wordt met valse heroïek, was kennelijk niet te voorkomen. Glenn Ford en Michael Redgrange spelen de hoofdrollen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 3