OP REIS Huidgenezing PUROL Met een enkel woord Agenda n£- ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 HET is opmerkelijk, dat president Eisenhower toch weer besloten heeft tot een grote reis en nog wel zo kort na zijn vorige, waarop hem in de landen der grote Westelijke bondgenoten een triomfale ontvangst ten deel viel. Ditmaal staan, zoals men weet, niet minder dan negen landen op het pro gramma: Italië, Turkije. Pakistan. Af ghanistan, India, Perzië, Griekenland, Frankrijk en Marokko, alles tezamen de langste reis, die ooit door een Ameri kaans regeringshoofd werd ondernomen. Wie had dat enige jaren geleden ooit durven denken van een president, wiens gezondheid zoveel te wensen overliet en die daarna o.m. zijn minister van Bui tenlandse Zaken Dulles moest missen, een man, die hem de moeilijke taak van de verhoudingen tot andere staten ge heel uit handen nam! Eisenhower is evenwel een vechter, de zich niet in de hoek laat drijven, maar niets liever doet dan zo spoedig mogelijk tot de aan val overgaan. Dat heeft hij in de oorlog bewezen ondanks ongeloofwaardige beweringen, dat hij zich liever aan het golfspel wijdde! en dat toont hij ook nu. Is Dulles, de reizende super-diplo maat. hem ontvallen? Wat let hem per straaljager door Europa, Azië en Afrika te razen? Neen, Ike is, al heeft hij de schijn vaak tegen zich gehad, als het erop aankomt niet de man, die bij „Ma mie's pappot" thuis blijft zitten. ZO zal de wereld de president der Ver enigde Staten in de eerste helft van de volgende maand dus een reis van niet veel minder dan de omtrek der aarde zien maken om de banden met een aantal bondgenoten nauwer aan te halen. Niet overal zal hij lang vertoe ven: in Turkije zal hij, omstreeks 6 december, zich slechts een etmaal op houden. Maar om de lengte van deze „goodwill-visites", als men ze zo noemen mag, gaat het tenslotte niet, wèl om het feit, dat de hoogste gezagsdrager van nog altijd het machtigste land ter we reld hier en daar de neus om de hoek steekt. Dat „hier en daar" klinkt vrij willekeurig, maar zo liggen de zaken na tuurlijk niet. Deze trip is zorgvuldig op gesteld en de president zal zich dan ook, zoals bovenstaande lijst duidelijk aan toont, bewegen lang knooppunten van groot politiek belang. Wie zich even rea liseert hoe de keuze van Eisenhower is uitgevallen het spreekt vanzelf, dat hij daarbij geadviseerd is door Dulles' opvolger Herter begrijpt, dat hij ach teraf terdege geinformeerd zal zijn over de situaties in diverse landen, wier posi tie van optimale betekenis is voor de kracht van de Verenigde Staten in een uiterst vitaal gebied. Op 19 december moet hij in Parijs zijn voor de Weste lijke topconferentie, welke aan een even tueel overleg van het Westen met Mos kou vooraf gaat. De president zal dan kunnen beschikken over inlichtingen uit de eerste hand. DAT Turkije, Pakistan en Perzië mede tot de landen behoren, die door Eisenhower bezocht zullen worden is daarom van belang, omdat juist deze staten ovar enige weken in Teheran een conferentie zullen houden. Dat zal dan een bijeenkomst zijn van de „Cento", het vroegere „Pact van Bag dad" (MOVO, Middenoostelij ke ver dragsorganisatie), waar Bagdad even wel niet meer toe behoort, omdat Iraks premier Kassem liever een z.g. „neu trale" koers vaartDe overgebleven landen (de drie hierboven genoemde mèt Engeland, en verder Amerika als welwillende medewerker-op-de-achter- grond) zullen reden genoeg hebben om de problemen uit de omgeving eens na der te bespreken. En dat betreft dan vooral Irak, waar het regime van Kas sem van twee kanten bedreigd wordt: door de communisten die zich overi gens opmerkelijk kalm houden in de laatste tijd, ondanks de ziekte van Kas sem tengevolge van een aanslag en door de Verenigde Arabische Republiek van president Nasser. r EN moet niet alle geruchten ge- loven, die omtrent de toestand in - het Midden-Oosten de ronde doen, al zou het evenmin verstandig zijn er geen enkele waarde aan toe te ken nen. In hoeverre het dus juist is, dat de Koning van Jordanië, Hoessein, bereid is tegen Irak op te trekken om daar het communisme te bestrijden als dat een greep naar de macht zou willen doen, kan derhalve op dit ogenblik moeilijk beoordeeld worden. Dat Hoessein gaar ne de troon van de Hasjemieten in de Iraakse hoofdstad wil herstellen (zijn neef Feisal werd destijds bij de opstand vermoord) ligt voor de hand, maar mili tair zou dat voor het Arabische Legioen het leger van Jordanië toch wel een krachttoer zijn. Het zojuist beëin digde bezoek van de Sjah van Perzië aan Jordanië zou volgens sommige som- mentators bedoeld zijn om de jonge Ko ning in Amman tot kalmte te manen. Ook al is ook de Sjah allerminst gerust op de toestand in Irak. een tegen- staatsgreep met steun van Nasser en Hoessein is evenmin bijzonder aantrek kelijk. B5HALVE Irak zal de Cento zeker ook de toestand aan de Indisch- Chinese grens onder ogen zien. waarna Eisenhower op zijn reis door deze contreien een indruk kan krijgen van de paraatheid van de Cento-landen juist met het oog op de gevaren in Irak en in het Himalaja-grensgebied. De bijeenkomst van de Cento en de reis van Eisenhower liggen dus in eikaars ver lengde: van rechtstreeks belang voor het tweede punt (het Indisch-Chinese con flict) is natuurlijk het bezoek, dat Ame- rika's president aan de Indiase hoofd stad Nieuw-Delhi zal brengen. Men weet, dat Nehroe totnutoe steeds als „neutralist" heeft geposeerd, d.w.z. als een politicus, die Washington even ge vaarlijk vond als Moskou en die niet on welwillend stond tegenover samenwer king met Rood-China. Wat dit laatste waard gebleken is, daarover behoeft nu geen twijfel meer te bestaan. Het kan niet anders of India zal zijn politiek moeten herzien. En het bezoek van Eisenhower aan India zal dan ook te genover de regering in Peking gezien moeten worden als een waarschuwing: Nieuw-Delhi kan, zonodig, over mach tige vrienden beschikken, ook al wor den er niet terstond hechte banden ge smeed. NOG niet zo lang geleden stonden de Amerikanen in India niet al te best aangeschreven. Dat was toen Washington militaire steun ging ver lenen aan India's vijand nummer één: Pakistan, lid van het „Verdrag van Bagdad" (thans dus de Cento). Maar de verhouding tussen India en Pakistan is onder de druk van Rood-China reeds in grijpend gewijzigd en men kan thans eerder van een bondgenootschap tussen beide landen spreken dan van een drei gend conflict. Zó sterk kan een gemeen schappelijk gevaar op korte termijn de politieke toestand veranderen! Nehroe kan nu nog wel een beetje naspartelen en zeggen, dat hij de spanningen met Rood-China op vriendschappelijke wijze wil regelen, maar dat is om zijn „ge zicht" te redden. Want de Indiase pre- Overwinning der O oppervlakkigheid (Van onze t.v.-medewerker) Mies Bouwman had een gesprek met Willy Alberti, die een record-verkoop van zyn nieuwste plaat in Amerika te incasseren kreeg. Dat dat niet diep ging is te begrijpen. Waar zou men de diep gang vandaan moeten halen? Hoger ver wachting hadden we van de reportage .Kerna", die zeker aardige trekjes ver toonde (al was het alleen maar bijvoor beeld de toewijding en de ernst, die uit de mensn, die het werk doen, sprak) maar toch niet goed van de grond kwam. Voor deskundigen was het natuurlijk te populair, maar voor de leken was het te weinig zeggend en dat is ernstiger. Men poogde te visualiseren, wat onzichtbaar was en moest dan wel in de mist terecht komen. We houden ons hart vast voor verwezenlijking van de wens om een volgend maal iets over de kernenergie met betrekking tot de toepassing op het gebied van de elektricteit te vertonen! Met Perry Como wisten we tenminste waaraan we toe waren. Hij is 'n gewoon- doener met een prachtstem en een royale muzikaliteit, die hij even tegen het sen timentele laat aanleunen. Dat gaat dan bepaald niet zonder succes. Waarvoor we echter dit alles over ons heen lieten gaan en waarvoor wij ons tot schrijven zetten, is de rubriek van dr. Kater, die aan de hand van film opnamen iets zou laten zien op welke wijze de kikvors zijn diensten aan de moderne geneeskunde bewijst. We willen daarover graag een hartig woordje spreken. Toen destijds dr. Van Swol met zijn medische vertoningen be gon (wij zeggen het zonder schamper heid) riep hij in vakkringen grote weer stand op. Dank zij zijn kundige, beschei den aanpak, zijn vlotte en toch serieuze persoonlijkheid heeft hij het pleit ge wonnen. Hij ontwikkelt zijn gedachten steeds rustig en op een prettig populaire manier, die blijkt aan te slaan. Dr. Ka ter neemt zijn toevlucht tot de film, de wetenschappelijke documentaire. Die methode zou een geheel eigen waarde kunnen krijgen, ware het niet, dat wat daarbij gesproken wordt van een zo groot dilettantisme getuigt, dat hij ver warring sticht in plaats van opheldering te geven en begrip te wekken. Wij zijn niet is gelukt. Het zou jammer zyn, als de medische rubriek op deze wijze in discrediet zou komen. Want grote voor zichtigheid moet worden betracht met popularisering van wetenschap, vooral als deze betreft het wel en wee van mensen, op een zo directe manier als de geneeskunde daarmede is betrokken. Paarden en palen tijdens het inter nationaal concours hippique in Wenen vielen ook, eenmaal zelfs letterlijk in het water. De televisie had gisteren bepaald geen reden om te juichen over een goede dag, vooral commentator Eysvogel niet, die zich te buiten ging aan voorspellin gen, die dan ook nogal eens niet uitkwa men en zich veroorloofde op te merken, dat paard en amazone vanwege het fi guur best het aankijken waard waren of woorden van die strekking. Dit was niet eens een overwinning der oppervlakkig heid, maar één der smakeloosheid. id /ertentle Hotel OUDE KONINGSHUYS SASSENHEIM voor exclusieve RECEPTIES Studentenbediening. Nuchtere woorden Franse afgevaardigde over „kolonialisme" Bij monde van Alain Peyrefitte heeft Frankrijk gisteren in de speciale poli tieke commissie van de Algemene Ver gadering der VN de leden van de vol kerenorganisatie gewaarschuwd tegen sprekers .die bij het debat over de ras senpolitiek van Zuid-Afrika, de blanken in discrediet trachten te brengen omdat zy menen dat zijzelf door de blanken vernederd zijn. Sommige sprekers aldus Peyrefitte, hebben de neiging vertoond om niet al leen Zuid-Afrika. maar het blanke ras als zodanig aan te vallen. De Franse afgevaardigde keerde zich i het bijzonder tegen de argumenten over het „kolonialisme" die tijdens het debat te berde zyn gebracht. Het feit dat „men" gekoloniseerd is, is nog geen reden voor gevoelens van minder- of volkomen incompetent de medische mé- j meerwaardigheid. Kolonisatie heeft va- rites te beoordelen, maar bezien het re sultaat slechts als lekekijker, beseffen alleen de zware eisen, die een optreden stelt. Daaraan voldoet de stugge, sta tische spreker, die geen zinnen kan vor men en geen gedachten door middel van de beeldbuis weet over te brengen, in geen enkel opzicht. Wy hebben hoop ge had, dat hij het, na enige proefnemin gen, onder de knie zou krijgen. We moe ten helaas constateren, dat hem dit Advertentie Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Ontvangst ambassadeur der Sovjet-Unie De nieuwe ambassadeur der Sovjet- Unie, de heer Panteleimon K. Ponoma- renko, heeft gisteren in zijn woning te Wassenaar zijn eerste ontvangst gehou den ter gelegenheid van de 42ste ver jaardag van „de grote socialistische ok toberrevolutie". Niet minder dan 600 gasten bezochten de receptie. Onder hen waren de minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, vertegen woordigers van de Koninklijke hofhou ding, vrijwel alle hoofden van diploma tieke missies, leden van het Interna tionale Gerechtshof en van het Perma nente Hof van Arbitrage, vertegenwoor digers van verschillende departementen, afgevaardigden van vele organisaties, zakenlieden en vrienden van de Sovjet- Unie. ker weldaden dan schande gebracht en vele landen zijn, juist door het feit dat zij koloniën zijn geweest, in staat ge weest om duizenden jaren beschaving in te halen, aldus Peyrefitte. De Spaanse afgevaardigde Alfredo Sanchez waarschuwde voor een ander gevaar in dit verband, nl het „buiten sporige idealjsme". Dit idealisme kan leiden tot een te grote haast bij de po gingen om vraagstukken als die van de apartheid tot oplossing te brengen Spanje vergoeiiykt de rassendiscrimina tie niet maar heeft geleerd, dat het integratieproces een langdurige geschie denis is, waarbij een overdreven haast alleen maar schadelijke gevolgen kan hebben, aldus Sanchez. Biedingen voor Ned. boter naar Frankrijk De Franse autoriteiten hebben be kend gemaakt dat biedingen worden in gewacht voor de Invoer van boter in Frankrijk uit de overige landen van de Europese Economische Gemeenschap. Het geldt hier de boterinvoer volgens het contingent voor 1960. De aanbiedin gen dienen 19 november a.s. bij het bu reau „Interlait" te zyn ingediend. De boter moet in het eerste kwartaal van 1960 worden ingevoerd: de te ver lenen invoervergunningen zijn na 31 maart a.s. ongeldig. Gewoonlijk welingelichte handelskrin gen hebben naar aanleiding van deze mededeling verklaard dat zij niet ge loven dat het mogelijk zal zijn op deze voorwaarden transacties af te sluiten. Zij zeiden dat Nederland thans de enige potentiële aanbieder in de EEG is ter wijl de prijzen van de Nederlandse boter waarschijnlijk te hoog zullen zijn voor de Franse importeurs. Bovendien zou Nederland niet geneigd zijn nu contrac ten te sluiten voor invoer volgens het voor 1960 geldende contingent. BINNENLAND Het station voor maalderij en bak kerij te Wageningen bestaat op 22 no vember 50 jaar. Het ligt in de bedoeling van liet bestuur van de „Vereniging Sta tion voor Maaldery en Bakkerij" dit Jubi leum in maart van het volgend Jaar te vieren. De Haagse politie heeft een 52-Jarige metselaar en diens 26-Jarige zoon. een koopman, aangehouden, omdat zij op 2 november J.l. huisvredebreuk en waar schijnlijk vrijheidsberoving hebben ge pleegd in een perceel aan de Willem van Outhoornstraat te Den Haag. C 1 yj mier staat voor een algehele debacle van zijn neutraliteitspolitiek. De moeilijkheid is echter, behalve dan de prestige-kwe- stie, dat een totaal gewijzigde koers op buitenlands-politiek gebied ook conse quenties heeft voor het binnenland: wie zal, midden in het tweede vijf-jarenplan, de kosten dragen van bewapeningsplan nen? ELET op de geladen stemming on der de Indiase bevolking, die de agressie van Rood-China niet over haar kant wil laten gaan, kan Eisen hower bij zijn bezoek aan Nieuw-Delhi dus bij voorbaat op een zeer hartelijke ontvangst rekenen. En dat zou men en kele jaren geleden zeker niet hebben durven voorspellen! Maar ook de auto riteiten. al zullen zij de schijn van de neutraliteitspolitiek nog trachten op te houden, zullen achter de schermen niets liever doen dan eventuele hulp van het ryke Washington aanvaarden, nu zij financed in de knoop dreigen te geraken. Amerika heeft India reeds krachtige steun verleend, maar nu staat Nieuw-Delhi dus voor een dubbele op gave: het tweede vijf-jarenplan èn ver steviging van de defensie met het oog op het Roodchinese gevaar, dat zich zeker niet door loze dreigementen laat Intimideren. Al bij al kan de reis van Eisenhower derhalve van grote beteke nis zijn, zowel voor de Amerikaanse bui tenlandse politiek als voor de landen, die de president op zijn tocht zal bezoeken. „voor de~mensheid het tijdperk van de ontwikkeling van het socialisme" M In minder dan een uur tijds is gisteravond in Utrecht de eerste verdie ping van een huis in de Werner Helmich- straat volkomen uitgebrand. Twee gezin nen zijn hierdoor dakloos geworden. BUITENLAND Verscheidene Afrikanen zijn deze week gewond bij vechtpartijen tussen de Bahotoe-stam en de Batoetsi-stam in het Belgische mandaatgebied Roeanda Oeroen- di. Een tweehonderdtal leden van de Ba boetoe-stam heeft een aanval onderno men op een nabijgelegen Batoetsi-dorp. De aanvallers brandden hutten plat en brachten schade toe aan bananen- en koffieplantages. De Belgische autoriteiten hebben maatregelen genomen ter bescher ming van de Batoetsl-dorpen. President Tito heeft gisteren in een telegram aan de Russische premier mee- fedeeld, dat Joego-Slavië nog steeds be- ere betrekkingen met de Sovjet-Unie wenst. Hij deed dit toen hij Kroesjtsjef gelukwenste met ae twee-en-veertlgste verjaardag van de Russische revolutie die k van de inluidde. In New York is gisteren een overeen komst getekend, krachtens welke de V.N. het permanente gebruik krijgen van het kerkhof te Tanggok bij Poesan in Zuid- Korea. Op dit kerkhof zijn meer dan 2.000 militairen, onder wie Nederlanders, begraven die onder V.N.-commando in Korea gestreden hebben en daar gesneu veld zijn. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft, namens de Westduitse Bondsrepu bliek, gisteren de Tsjechoslowaakse rege ring een nota overhandigd met het ver zoek een onderzoek te doen instellen naar het lot van de twee Duitse Jachtbommen werpers. waarvan de verdwijning op 22 ok tober werd gemeld. Volgens zekere inlich tingen zouden de twee toestellen, die in Beieren waren opgestegen, op Tsjechosla- waaks gebied neergestort zijn of in Tsje- cho-Slowakije tot landen gedwongen zijn. De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben tot dusver geweigerd de berichten te be vestigen of tegen te spreken. Op een plechtigheid ter gelegenheid van de verjaardag van de Russische revo lutie heeft de Poolse premier, Cyrankie- wicz, West-Duitsland ervan beschuldigd territoriale aanspraken op Polen en Tsje- cho-Slowakije te hebben. Voorts zei hij dat het bestaan van twee Duitslanden het sluiten van een vredesverdrag niet on mogelijk maakt en dat het verdrag afzon derlijk door Ooet-Duitaland en West- Duitsland zou kunnen worden getekend. Crisis op de markt Bonn heft het invoerrecht op boter tijdelijk op De Bondsdag (Tweede Kamer) in Bonn heeft het wetsontwerp om het in voerrecht op boter met ingang van 11 november op te heffen (tot en met 31 maart 1960) aanvaard. Met deze maat regel die voor de landen van de Euro pese Economische Gemeenschap (EEG) neerkomt op het wegvallen van een in voerrecht van 22,5 procent, voor de lan den buiten de EEG van 25 procent, be oogt men in te grijpen in de Westduitse botercrisis. De toestand op de West duitse botermarkt is uiterst kritiek. Men schat het boterverbruik in deze maand en in december a.s. op een totaal van 64.000 ton, maar de Bondsrepubliek in de komende acht weken slechts 47.500 ton produceren. Men is in staat op grond van recente boterinschryvingen nog 11.000 ton uit landen als Nederland, Denemarken, Nieuw-Zeeland en Australië in te voe ren, maar daarna ontstaat een compleet gat in het aanbod: er zal namelyk een ongedekte behoefte zijn van tenminste 5500 ton, welke naar men vreest, zal leiden tot nieuwe prijsstijgingen vooral vlak voor Kerstmis! Tenzij de actie van de consumentenorganisaties, die de ver bruikers hebben opgeroepen voorlopig helemaal geen boter meer te kopen suc ces heeft. In Bonn gelooft men niet dat een tij delijke opheffing van het invoerrecht van boter veel zoden aan de dijk zal zetten. Immers, de prijzen van boter in het buitenland liggen evenals in de Bondsrepubliek aan de hoge kant. Bui tendien gaat het om zeer tijdelijke ver zorging, daar men in Bonn gelooft dat het tekort slechts twee maanden, name lyk tot en met Kerstmis, zal duren. Na de kerstdagen zal men in Duitsland waarschijnlijk wel weer minder boter gaan etenOverigens is de com missie voor de buitenlandse handel van de Bondsdag, die het eerst heeft voorge steld om het invoerrecht tijdelijk op te heffen, van mening, dat de boterprys gesubsidieerd moet worden: een mening die in de Bondsdag waarschijnlijk geen meerderheid zal vinden, omdat een der gelijke maatregel gepaard zal gaan met het uitgeven van begrotingsgelden, die thans bijzonder schaars zyn. De prijs van boter - zogenaamde ver se Duitse boter uit het vat - bedraagt in het noorden en westen van de Bonds republiek thans voor de groothandel mark per kilo. De afgifteprijs van buitenlandse boter ligt tussen 6.90 en 7 mark. Men geloofde dat de verkoop van 2600 ton Nieuwzeelandse boter volgende week in Hamburg en de mogelijkheid van vrije boterimport zal leiden tot een zekere rust op de botermarkt, maar in geen geval tot prijsdaling. De Westduitse huisvrouw zal ook vol gende week nog wel 1.80 tot 2.10 mark moeten betalen voor een half pond bo ter in de winkel! Algemeen spreekt men dan ook ten deze van schandalige prij zen en men gelooft dat er ontzaglijk voorraden boter door boterhandelaren zijn gehamsterd. Voor hef fere Baby-huidje ZATERDAG BeestenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie-bijeenkomst Christengem. Ecclesia. 8 uur nam. Ch. de Bourbonhof: Opening jeugd honk Herv. Marewijk. 4.30 uur nam. Doopsgezinde kerk: Adventkerk, bijbel studie* 10—11 uur voorm., prediking 11- K. O. van Oossa- Evang. Luth. Kerk (Hoogl. Kerkgracht 26)Avondgebed. 7.157.45 uur nam. Gymnasium (aula): Prop.avond „Uno Sumus Animo". 8 uur nam. StadsgehoorzaalMissietentoonstelllng. 9—12 uur. 1.30—5.30 en 7.30—10.30 uur nam. Stationsplein: Strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2.05 uur nam. ZONDAG. Maranatha-kerkNa jaarszendlngsweek. Spr. ds. P. Sierat. 7 uur nam. Openbare School Telderskade (aula): Kerkdienst voor gerepatrleerden. Voorg. ds. H. Heule .10 uur voorm. Overdekte: Doopdlenst. Volle Evangelie Zending o.l.v. evangelist J. Maasbach. 3 uur nam. Zomerzorg: Jaarbijeenkomst afd. Lelden Ned. Kath. Kapperspatroonsbond. 7.15 uur nam. MAANDAG. De Doelen: Leldse Amateur-fotografen- verenigng. 8 uur nam. MarekerkContactcommissie Evangeli satiewerk. Spr. ds. G. van Duinen. 8 uur nam. DINSDAG Hotel Central: Tentoonstelling kantoor machines Hees. 1012.30, 25 en 7.30— 9 uur. Schouwburg. Ensemble Lotte Goslar met „For Humans Only" 8 uur nam. St.-Antonlusclubhuis; Feestavond „De Professorenwyk". 8 uur nam. Witte Rozenstraat: Opening bejaarden centrum 3 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfuur van bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Hotel Central: Tentoonstelling kantoor machines Hees. 10—12.30, 25 en 7.30 uur. Huize over 't Hoff Gerecht 10)Spiri- tisch Genootschap besloten seance) 8 uur nam. In den Vergulden Turk: R.-K. Midden standsbond. Dhr. Lemkes over verkoopge sprekken. 8 uur nam. Rehoboth: Najaarszendlngsweek. Spr. ds. F. Slump. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: „Leidse Kunstkring voor Allen". 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: JeugdvoorstellingenM- brlgadiers. 1.30 en 4 uur nam. St.-Antonlusclubhuis: Chr. Toneelgroep „Timdelerclub" speelt: „Terugkeer". 8 uur nam DONDERDAG St.-AntoniusclubhulsFeestavond Ont- spannings- en Ontwlkkellngsver. N.Z.H. Opvoering van „Betje regeert. 8 uur nam. Stadsgehoorzaal: Het Residentie Orkest. Solist Louis Stotljn (fagot). 8 uur nam. VRIJDAG De Doelen: Genootschap Nederland Engeland. 8 uur nam. Gulden Vlies: Ver. van Huisvrouwen. Wintersportfilm met show. 2 uur nam. Rehoboth: „Het Mobilisatiekruls". Spr. dr. J. H. C. Kern over: „De strijd van de Egyptische koningen tegen de Arealen". uur nam VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.00 Kamermuz. 14.20 Kunstkron. 14.50 Metropole ork. en solist. 15.15 Fran se les. 15.30 V. d. Jeugd 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportcomm. 17.00 V. d. Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Van klanten en wanten weten, vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Gram. 20.20 Lichtbaken, caus. 20.30 Lichte muz. 21.10 Pol. caus. 21.20 Gevar. progr. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23.55 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.10 V. d. Jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Van de wieg tot het graf, caus. 15.10 Gevar. muz. 15.35 De Mammoet-wet Cals. caus. 15.50 Omr.ork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muzlekkiosk 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.35 Redt een kind. kankb. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Wie ls het? 21.40 De Z 69. hoorsp. 22.10 Oude gram. 22.30 Nws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.25 Dansmuz. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV20.20 Meisjeskoor. 20.35 Intermezzo. 20.40 Ma rionettenspel. 20.55 Gevar. progr. 21.50 Dagsluiting. VOOR ZONDAG 8 NOVEMBER gelspel. 8.30 Morgenwijding. 9.15 Koorzang KRO: 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Hedendaagse muz. 12.15 Actuele ge- loofsproblemen. 12.30 Lichte muz. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, praatje. 13.10 De Wadders. hoorsp. 13.30 Concert t.g.v. De dag der V.N. 14.00 V. d. kind. 14.30 Kamermuz. 14.55 Lezing. 15.05 Gram. 15.30 Muz. lezing 16.00 Sport. 16.30 De profeet van de nabijheid Gods, lezing. IKOR: 17.00 Kerkd. v. d. Jeugd. 18.00 Het geladen schip, lezing. 18.30 De Kerk aan het werk. 18.40 Wie oren heeft, hore, lezing. NCRV: 19.00 Nws. uit de ker ken. 19.05 Samenzang. 19.30 Doe aan mi' een teken ten goede, lezing. KRO: 19.4( Nws. 20.00 Katholiek en gemeenschap, le zing. 20.15 Gevar. progr. 20.45 U bent toch ook van de partij?, praatje. 20.55 Gram. 21.30 Ik ben de vreemdeling, die naar den herfst moet gaan, kankb. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avond gebed. 22.55 Meesterwerken v. d. religieuze muz., muz. lezing 23.5524.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en gram. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespraak. VPRO: 10.00 Geef het door. praatje. 10.05 V. d. jeugd. IKOR: 10.30 Ned. Herv. Kerk dienst. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Kerkel. ber. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 De toestand 1. d. reld, praatje. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.20 Gram. 14.30 Concertgebouw-ork. en solist. (I. de pauze: filmpraatje). 16.30 Sportrevue. VPRO: .00 Gesprekken met luisteraars. 17.15 Nederland sinds 1945, lezing VARA: 17.30 Het huls met de gekroonde karnton, hoor spel. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. 18.30 Lichte muz. 19.00 Bij nader inzien, discussie. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Amus.muz. 20.35 Paul Vlaanderen en het Conrad-mysterie .hoorsp. 21.20 Licht progr. 21.50 Journ. 22.05 Zuldame- rikaanse muz. 22.20 Comme cl. come ?a, -jraatje. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 23.10 3j)ortuitsl. 23.15 New York calling. 23.20 Nwe. Franse gram. 23.5524.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal; 11 uur ds. G. Toornvliet (uitzending van dienst voor belangstellenden d.d. 1-11-1959 om 7.30 uur n.m.); 3.30 uur ds. G. Toornvliet. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: AVRO, KRO, VARA en VPRO: 16.0017.00 Rep. intern, zwemwedstr. Bremen. VARA: 20.00 Mensen, dingen, nu. 20.10 Fllmfragm. 20.40 Documentaire. 21.00 Cabaretprogr. NTS: AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland. BBC Home Service. 330 m. 12.20 Muzikaal praatje. 13.10 Kritieken. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Klank beeld. 14.40 Praatje. 14.55 Intermezzo. 15.00 Wenken v. d .tuin. 15.30 Ork.conc. 16.50 Onbekend. 17.15 The Brains Trust. 18.00 V. d kind. 18.50 Praatje. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. en Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Brief uit Amerika. 20.45 Gods dienstig praatje. 21.25 Liefdadigh.oproep. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Vragenbe antw. 23.00 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.060.36 Lichte muz. Engeland, BBC Light Programme. 1500 n 247 m. 12.20 Gram. 12.30 Kerkd. 13.00 Verz.progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Iaem. 15.45 Filmprogr. 16.30 Gevar. muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gram. en Interviews. 19.00 Lichte muz. 19.30 Gevar. piano. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Gevar. muz. 0.50 Avondgebeden 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. en weerber J3 J9 15.45 Gram. 17.20 Idem. 18.15 Ork.conc. 18.50 Zang en piano. 19 00 Nws. 20.40 Dansmuz. 21.45 Nws. 22 15 Hoorsp. 23.00 Dansmuz. 24.00 Nws. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber, Daarna: Gevar muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. J2-00 Nws. 12.05 Ork.conc. 15.45 Opera. 17.30 Gram. 17.45 Ork.conc. 19.35 Lichte muz. 20.10 Muz. v. hedendaagse compo nisten. 22.15 Gevar. muz. 22.45 Nws. 22 50 Gram. 23.53—24.00 Nws. Schouwburg: Cultureel Interacade miaal contact. Opv. van „Die Frage en das Schlcksal" en optreden van Slavlsch- ensemble Kazbek. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Wintersport-voorlich tingsavond. Ned. Skiver. en Llssone-Lln- deman .8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Boerhaavezalen (Lange Vrouwkerksteeg 2)Werk van Kees Buurman en Bert Jonk. Werkd. 25 en 79 uur; 's zon dags 25 uur (tot 14 november) Lakenhal: Tentoonstelling Jozef Cantrë (tot 9 november). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v. d. Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur DE BIOSCOPEN Casino „Een vrouw van slechte repu tatie". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30 en 8 uur. Zaterdag: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „De hel van Noord-Afrlka". 14 Jr. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor „Alle schijnwerpers aan". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Zolang er mensen zijn". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De laatste torpedo". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Donderdag cyclus: „That Midnight kiss". AVOND- EN NACHTDIENST VAN DE APOTHEKEN. Geopend Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Bovendien ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur: Apo theek Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Schaefer, Teeuwen, Gaasbeek, Kortmann en Lahr. Te Oegstgeest de doktoren Van Wal- chren. tel. 22030 en v. d. Vliet-De Vries. Bij geen gehoor bij Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op doklerstelcfoon 22222. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weerber. 12.34 Amusjnuz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold 14.00 Opera- en belcantoconc. 15.30 Pianospel. 15.45 Sportrep. 17.00 Sportrep. en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Kamermuz. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 De apotheker opera. 20.45 Gram. 21.00 De bazige meid, opera. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gevar. muz. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.20 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.45 Festival v. Montreux: Ork.conc. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Filmmuz. 21.45 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 9 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.30 Quiz. 12.00 Sopr. en piano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gitaarmuz. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Metropole-orlc. 13.40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14 30 Ge var. progr. 15.45 Gram. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Riiks- delen Overzee. Beroepsmogelijkheden en beroepskeuze in Suriname, d. ds. J. J. Legêne. NCRV: 18.00 Orgelconc. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.15 Dekblad eerste soort, hoorsp. 21.10 Gram. 21.30 Orgelconc. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. 22.40 Gram. 22.45 Avondover- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Lichte muz. 9.00 Gym. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 11.00 Omr.ork. 11.45 Voordr. 12.00 Orgel en saxofoon. 12.30 h. pis land. 12.43 Zang en plano. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Piano recital. 14.30 Gram. 14.50 Meubelen en woningtextiel, praatje. 15.05 Gram. 16.20 Gram. 17.00 V .d. padvinders. 17.15 Gram. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. praatje. 18.25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit, praatje. 19.00 Gram, en comm. 19.20 Muz. lezing. 19.45 V. d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.30 Nws. en beursber. v. New York. 22.40 Journ. 22.50 Knipper licht, progr. v. alle weggebruikers. 23.20 Gram. 23.5524.00 Nws. GRAMMOFOOXPLATEXPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de vierde HJn van 18-20 uur) I: Claude Debussy: Children's Corner (arch. André Caplet)Doctor Gradus ad Parnassum - Jlmbo's Lullaby - Serenade for the Doll The Snow ls dancing - The little Shepherd - Golliwog's Cakewalk. The Concerts Arts Orchestra o.l.v. Felix Slatkln. II. Maurice Ravel: 1. Alborada del Gra- closo. Orkest van de Franse Nationale Ra dio o.l.v. André Cluytens. 2. Daphnis et Chloé (Suite nr. 2). Lever du Jour - Pan tomime - Danse générale. Chorale Marcel Brlclot. Orkest van de Franse Nationale Radio o.l.v. André Cluytens. II. Jean Franqaix: Concertino voor plano en orkest. Presto leggiero - Lento - Allegretto. Rondo: Allegretto vivo. Mar- grit Weber, piano. Symphonie Orkest van ae Berlijnse Radio o.l.v. Ferenc Fricsay. IV. Darius Milhaud: Concert voor cello en orkest nr. 1: Nonchalant - Grave - Jcyeux. Janos Starker, cello. Phllharmo- nia Orkest o.l.v. Walter SUssklnd. V. Hector Berlioz. Symphonie fantastl- que op. 14 (..Episode de la vie d'un ar tiste"). Rêveries - Passions - Un bal - Scène aux champs - Marche au supplice Songe d'une nult du Sabbat. Philhar- monisch Orkest van Berlijn o.l.v. Igor Markevitch. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork.conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.15 Gram. 17.30 Ork.conc. 18.00 V .d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the Soxith- East. 20.00 Lichte muz. 21.00 Gevar. pro- gramma. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23 45 Pari, overz. 24.00 Nws. en weerber. 0.06 0.36 Gram. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 Mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en mljnwerkers- ork. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en dans- 14.30 Nws.) vrouw. (Om 15.30 Nws.) 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.) 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en Mrs. Dale's dagboek. 17.45 Gram. 18.30 Nws. en gevar. progr. 10.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Nws. en boks- rep. 22.00 Gram. 22.30 Nws. en gevar. pro- gramma. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. pet>gr. (Om 0.30 Nws.) 0.551.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. en solist. 16.05 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17.45 Vrol. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. Daarna: gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 14.25 Gram. 16.00 Gram. 16.15 Orgelconc. 18.05 Kamer muz. 19.16 Gram. 19.30 Gevar. muz. 20.00 Ork.conc. 22.10 Gram. 23.10 Kamermuz, 23.35 Gram. 23.53—24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.00 School- radio. 15.45 Omr.ork. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.35 Boekbespr. 17.45 Franse les. 18.00 Kamermuz. 18.20 Protest, uitz. 18.30 Sportkron. 18.40 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Popul. Spaanse muz. 20.00 Ork.conc. en sol. 21.15 Kunstkaleldoscoop. 21.30 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Italiaanse muz. 22.45 Klaveclmbelmuz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.20 Ork.conc. 15.20 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.50 Gram. 18.30 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.00 Gevar. muz. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a "3 8 a j a I ïsisjjj3 is S HU S ËS Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfurt MÜnchen ZÜrich Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Lissabon. licht bew. mist zwaar bew. geh. bew. mist mist mist geh. bew. geh. bew. motregen licht bew. geh bew. half bew. geh bew mist mist geh. bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. geh. bew. geh, bew. geh. bew. geh. bew. onbewolkt regen meeuw licht bew geh. bew. zwaar bew. onbewolkt regenbul w 14 z 2 6 w.stil 4 o 2 4 w.stil 7 nw 1 3 w.stll 8 w.stil 3 nnw 4 4 zo 2 2 w.stil 4 w 2 1 ono 2 8 nw 3 9 w.stil 11 nnw 3 3 ■0 0.3 0 0 3 5 nno 2 6 nno 2 11 6 nnw 6 10 nno 3 5 no 3 7 nnw 2 3 n 2 5 o 1 9 nw 6 w.stil z 4 22 17 0 zw 2 16 ono 4 16 w.atll 17 no 4 21 3 12 1 11 1 5 0 3 0 12 0.3

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 2