Rood-China wil Amerikaanse wapens leveren aan de Algerijnse rebellen Himalaja-expeditie van 33 mail wekenlang zoek WEERBERICHT Kredieten van veertig miljoen gulden en opleiding van vele officieren voor piloot Fa. D. KRET Zn. CHALET KAAS RECHTER WEIGERT PESQUET IN HECHTENIS TE NEMEN In zware sneeuwstorm omgekomen of door een lawine bedolven zakdoeken Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 7 NOVEMBER 1959 No. 29893 LEIDSOH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel l, Lelden Giro no O7055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Communistisch-China heeft de Algerijnse opstandelingen kredieten ter waarde van bijna veertig miljoen gulden verstrekt voor de aankoop van oorlogsmateriaal en voor propaganda- en bestuursdoeleinden, aldus verneemt Reuter uit doorgaans betrouwbare kringen te Tunis. De Chinezen zouden de opstandelingen belangrijke hoeveelheden Amerikaanse wapens willen leveren, die zij in de Koreaanse oorlog buit maakten. Verscheidene officieren der opstandelingen zouden in China worden opgeleid, onder meer voor piloot. China zou ook van plan zijn vliegtuigen te leveren indien er in Algerije vliegvelden kun nen worden aangelegd vanwaar de opstandelingen zouden opereren, aldus genoemde kringen. Waarnemers in Tunis zeggen dat de grote meerderheid der opstan delingenleiders geen sympathie voor het communisme heeft maar gaarne communistische hulp aanvaardt, onder meer om de Algerijnse kwestie tot een internationaal geschil te maken. om de orde te handhaven en dat zij na een regeling van de politieke toekomst in Algerije hun blijvende defensieve taak zouden beoefenen. In de afgelopen 48 uur zijn volgens een Franse legerwoordvoerder 127 op standelingen gedood of gevangen geno men. Mira Abderrahmane, een van de twee opstandelingenleiders in het gebied van Kabylië, is gisteren bij een actie in het gebied van Akbou gedood. Na de dood van Amiroeche, die de naam had de wreedste van alle opstandelingenlei ders te zijn, had hij in de loop van dit jaar tezamen met Oeelhadj de leiding in dit gebied overgenomen. Franse tevredenheid over de strijd De Franse minister van de strijd krachten, Pierre Guillaumat, verklaarde gisteren dat de omvang van de Alge rijnse opstandelingen is teruggebracht tot „kleine groepen die steeds bedreigd worden door onze troepen" en dat alleen buiten Algerije nog permanente opstan delingenbenden zijn. In een boodschap aan de Franse opperbevelhebber in Al gerije, Maurice Challe, zei Guillaumat dat de troepen na een eventueel staken van het vuren in Algerije zouden blijven Casino Slotania vrijwillig gesloten Op advies van Justitie (Van onze Amsterdamse correspondent) De rode neon-letters Casino Slotania" bovenaan de trap van het gelijknamige hotel in Amster dam West. hebben gisteravond niet gebrand. De speelzaal met het „24-spel", 14 dagen geleden ge opend, door de toen zeer optimis tische heer M. Gustavus, was ge sloten en in het café-restaurant zaten de leden elkaar teleurgesteld aan te kijken. Casino Slotania, is „vrijwillig" geslo ten, nadat de officier van Justitie mr. J. F. Hartsuiker, de Duitse initiatief nemer bij zich had ontboden, en hem had aangeraden het spel te staken. In het geval dit niet zou gebeuren zou de Justitie zelf tot sluiting overgaan. Mr. Hartsuiker is van oordeel dat het „24-spel" tot de hazardspelen kan wor den gerekend. Hij heeft nadat een uitvoerig rapport naar het ministerie van Justitie was gezonden onafhan kelijk hiervan gerechtelijk onderzoek bevolen, waaruit vermoedelijk vervol ging tegen de heer Gustavus zal voort vloeien op grond van artikel 254 bis Wetboek van Strafrecht. Overigens heeft de heer Gustavus blijk gegeven prijs te zullen stellen op een vervolging, omdat hij een uit spraak van de rechter wenst. Van deze uitspraak zal niet alleen afhangen, of het Casino Slotania wordt heropend maar tevens of er soortgelijke speel- elubs in Zandvoort en Scheveningen worden opgericht. Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Leiden Telefoon 20023—24350 Veel mist De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Het rustige weer zal morgen aan houden. De komende 24 uur zal veel mist in ons land blijven voorkomen terwijl in de temperatuur niet veel verandering te verwachten is. De neerslagkansen blij ven gering. (Opgemaakt te 11.15 uur). 8 NOVEMBER Zon op: 7.46 uur; onder: 170.1 uur. Maan op: 14.18 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 9.02 uur en 21.40 uur. Laagwater te 4.25 uur en 16.56 uur. 9/11: hoogwater te 10.27 en 23.08 uur, laagwater te 5.46 en 18.18 uur). Dit Blad bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Jongen door zand bedolven en gestikt Gistermiddag is de 14-jarige M. Pijpers uit Venlo op een terrein nabij de Vel- denseweg te Venlo bedolven geraakt onder een grote hoeveelheid zand. Het duurde een half uur voordat de jongen kon worden bevrijd. Toeri bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. Langdurig toegepaste kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. Samen met een vriendje had hij een diepe kuil gegraven die op een gegeven moment instortte. Advertentie. De VOLAUTOMATISCHE 53 cm. PHILIPS TELEVISIE f 1095.excl. antenne voorradig bij JfnTH persoonlijke service lange mare 66 lelden telefoon 26500 CREDIT-SERVICE Amerikaanse tv moet misschien betalen.... Vrouwelijke rechtsgeleerde eist thans schadevergoeding Een vrouwelijke Amerikaanse rechts geleerde, mej. Ethel Davidson, heeft een eis tot schadevergoeding tot een bedrag van 1.200.400 dollar (4.620.000 gulden) ingesteld jegens de „National Broadcas ting Company" (N.B.C.) „en anderen", omdat zij „op bedriegelijke wijze is uit geschakeld in een vraag-en-antwoorden- programma van de N.B.C.". Dit geschiedde in oktober 1956. Win naar werd een zekere Herbert Stempel. Mej. mr. Davidson kreeg een troostprijs van honderd dollar. Mej. Davidson voert aan dat zij ver loren heeft omdat de antwoorden tevo ren aan Stempel zouden zijn medege deeld. Zij stelt dat zij door het geschetste verloop van genoemde vraag-en-ant- woorden-programma van de N.B.C. een „ongerechtvaardigde ongunstige publici teit" heeft gekregen, belachelijk is ge maakt en tot een „mikpunt van de spot van het publiek" is geworden. „Hierdoor is mijn persoonlijke en be roepsreputatie op onherstelbare wijze geschaad. Dit heeft er weer toe geleid dat mijn inkomsten, die in sterke mate afhankelijk zijn van mijn naam als ju riste, sterk gedaald zijn", aldus mej. mr. Ethel Davidson. Enkele seconden na de lancering door een B-52 bommenwerper moest gisteren na een explosie het Amerikaanse raketvliegtuig X~15 snel naar de aarde terugkeren in plaats van tot meer dan honderd kilometer te stijgen. Het licht be schadigde ranke vliegtuig aan de grond na de geslaagde noodlanding Advertentie Zwitserse Weergaloos lekker, al een halve eeuw lang en... uitstekend houdbaar. Is oHeen echt met het merk CHALET! Senator Mitterrand en zijn aanhangers zijn verbolgen over meten met twee maten Doortrapte leugenaar nog op vrije voeten (Van onze correspondent in Parijs) Op het laatste ogenblik heeft de Parijse rechter van instructie, Een zwaluw, die bij de grote trek naar het warme zuiden in Zurich „de boot miste", kwam terecht bij zorgzame mensendie het zeer ver zwakte diertje opknapten. Daarna werd de vogel per vliegtuig naar Neord-~A[rika gebrachtt waar, hij zal worden losgelaten om zich bij zijn inmiddels daar aangekomen soortgenoten te kunnen voegen. De stewardess van het vliegtuig was al spoedig een vertrouwde kennis van het diertje. Braunschweig, die met de voorbe reiding van het proces is belast, dat tegen het oud-Kamerlid Pes- quet zal worden geopend, gewei gerd genoemde aanrander van de oud-minister Frangois Mitterrand in hechtenis te laten nemen. Het verzoek tot Pesquets arres tatie was van de minister van Jus titie, de linkse gaullist Michelet, persoonlijk uitgegaan. Braunschweig heeft zijn weige ring gemotiveerd met het argu ment dat hij de affaire als een gewone strafzaak wil behandelen en daarom het politieke accent niet nog sterker wenst te verzwaren. Het parket heeft nu gedurende 24 uur gelegenheid appel tegen deze weigering aan te tekenen. In de kringen rond Senator Mitter rand toont men zich uiteraard slecht te spreken over de houding van de rechter van instructie, op wie al eerder scherpe kritiek werd uitgeoefend omdat hij met twee maten zou meten. Men vestigt de aandacht op het contrast in de behan deling van Mitterrand en van Pesquet. Het werd Mitterrand, zo merken zijn vrienden op, zwaar aangerekend het verzoek tot opheffing van zijn parle mentaire onschendbaarheid is er inder daad op gebaseerd dat hij bij het politieverhoor na de aanslag niet ter stond de naam heeft genoemd van de rechtse activist Pesquet, die hem enige dagen tevoren waarschuwde. Mitterrand heeft zijn goede trouw niettemin aan nemelijk gemaakt. Hij wilde Pesquet, die hij in geen enkel opzicht als de aam-an der verdacht, niet in moeilijkheden, of zelfs levensgevaar, brengen. Maar Pes quet mag nu op vrije voeten blijven lo pen, ofschoon hij leugen op leugen heeft gestapeld, erkende met een verboden stengun de aanslag te hebben gepleegd, en, getuige de verklaringen van oud premier Bourgès-Maunoury, nu boven dien nog een recidivist blijkt te zijn!! Ruim 7'/z miljoen voor kerkbouwactie De Commissie Hervormde Kerkbouw actie deelt ons mede, dat de opbrengst van de actie het bedrag van 7.556.520 gulden heeft bereikt. Minister Marijnen in Dusseldorp Gisteravond, meer dan een half uur vóór op het schema, kwam de KLM- Convair uit Rome boven Schiphol, waar een zware mist het horizontale zicht tot 250 k 300 meter had teruggebracht en het wolkendek op slechts 30 meter bo ven de baan lag. Aan boord bevond zich de minister van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen, die de algeme ne vergadering van de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de VN, te In de Nepalese hoofdstad Katmandoe vreest men dat een hele Himalaja-expeditie van drie Japanners en 29 Sjerpa's, dragers en een Nepalese verbindingsofficier bij een beklimming van de 7500 meter hoge Gaurisjankar nabij de Mount Everest om het leven is gekomen. Drie weken geleden waren de 33 mannen naar 6000 meter hoogte geklommen om daar een kamp op te slaan, maar sedertdien is niets meer van hen vernomen. Men vreest dat zij in hevige sneeuwstormen zijn omgekomen of onder een lawine bedolven zijn. Pogingen om het kamp te bereiken faalden totnogtoe en vliegtuighulp is moeilijk daar men niet dicht genoeg bij de bergwanden kan komen om goed waar te nemen. Niettemin heeft de Nepalese regering reddingsploegen uit gezonden en een luchtinspectie gelast. Eerste ramp van deze omvang in Nepal De Japanse expeditie was reeds begin september uit Katmandoe vertrokkenen had een basiskamp aan de voet van de berg bij het dorp Tsjimmi Koltsji ge maakt. Een Zwitserse alpinist die vijf jaar geleden de Gaurisjankar probeerde te beklimmen, noemde de Himalajareus „onbeklimbaar van Nepal uit". Als de expeditie inderdaad is veron gelukt is dit de eerste ramp van deze omvang in de Nepalese Himalaja. In 1937 kwamen van een Duitse expeditie, die de Nanga Parbat trachtte te be dwingen, zestien mensen om het leven. Theo Mann-Bouwmeesterring De heer C. van der-Lugt Melsert heeft zich niet onttrokken aan de testamen taire beschikking van wijlen mevrouw Else Mauhs, om tezamen met mej. G. Alingh Brugmans de Theo Mann Bouwmeesterring uit te reiken aan de actrice, die zij daartoe in aanmerking achten te komen.. Geruchten, die hier omtrent de ronde doen, berusten vol gens de heer Van der Lugt Melsert op een misverstand. De keuze is dus nog steeds aan de beide daartoe bij testament aangewezen personen, aldus prof. mr. A. Pitlo, voorzitter van de Else Mauhs Stichting. Advertentie BREESTRAAT 173 O Om nooit te vergeten Rome had bijgewoond. De KLM- voerder besloot naar Dusseldorp uit te wijken voor een nachtstop. Zo kwam minister Marynen in plaats van op Schiphol in Dusseldorp terecht. De Indiase partijen eisen een krachtige houding tegen China In een bijeenkomst te Bombay van de Indiase socialistische Pradja-party is een resolutie aangenomen, waarin de re gering verzocht wordt communistisch China een ultimatum te stellen om het „met geweld door de Chinese commu nisten bezette gebied" weer te ontrui men. .Indien de Chinese Volksrepubliek dit niet wil, moet de regering dergelyke militaire en diplomatieke maatregelen nemen, dat China gedwongen is het be zette Indiase gebied te verlaten", aldus de resolutie. Ook de Indiase rechtse party heeft gisteren verbreking geëist van de diplo matieke betrekkingen met China en krachtige actie van de regering van India om de Chinese troepen uit de ge bieden te verdryven, die door hen aan de noordelyke grens van India worden bezet. De secretaris-generaal van deze party, Jan Sangh, verlangde verder vervan ging van de minister van Defensie, Krisjna Menon, en een verbod van de communistische party. Aanvaring te IJmuiden In het Noordertoeleidingskanaal tus sen de IJmuidense pieren en de Noor- dersluis zyn gisteravond om ongeveer vijf minuten over elf het Britse schip „Egret" (1187 ton) en de Britse kust vaarder „Vectis Isle" (312 ton) in een dichte mist met elkaar in aanvaring ge weest. Beide schepen gingen voor anker. De „Vectis Isle", die uit Rochester in IJmuiden binnenliep, had als bestem ming de staalhaven van de hoogovens. Het schip lag op het ogenblik van de aanvaring afgemeerd aan een van de meerstoelen in het Noordertoeleidings kanaal. De „Egret" kwam uit de Noor- dersluis en voer in de richting van zee. De „Egret" liep by de aanvaring wei nig schade op. De „Vectis Isle" is niet in gevaar, maar maakt water. Men hoopt het schip met behulp van eigen pompen dryvend te houden. De Rykshavenmeester var het Noord zeekanaal heeft het te gevaarlyk geoor deeld, om het aangevaren Britse schip „Vectis Isle" aan de meerstoel in het Noordertoeleidingskanaal te laten lig gen. Het schip zal, zodra zich een loods aan boord bevindt, door de havensleep boot „Junior" van Bureau Wysmuller naar de Bergingshaven worden gesleept. Daar zal het schip voor anker gaan.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 1