KRSWRDRDSL ONINKLIJK ZILVER VOOR 1 HEER W. A. F. A. PLASMEIJER Help vluchtelingenkinderen aan een Leidse vakantie! Zr. Acursia hield lezing over het gehandicapte kind Virtuoos spel en knappe regie redden nogal magere „Mama San" Kleine schepen hadden in juli niet zo erg veel succes Zestal studenten gaf Amsterdam sinds gisteren weer paardetram richt 1 maart 1860 Zaterdag 7 november 1959 Zesde blad no. 29893 er W. A. F. A. Plasmeyer, rechts- gdviseur en deurwaarder, is gis- ig onderscheiden met de zilve- pille verbonden aan de Orde Jnje Nassau. De korte plechtig- |d plaats ten huize van de heer ter. aan de Langebrug, waar ook jbtgenote, kinderen, collega's, j, relaties aanwezig waren, de burgemeester hem het ere- pp de borst speldde sprak mr. P. I, met wiens kantoor de heer ter thans veertig Jaar contact glerhouden. Hij begon zijn loop- 11919 als klerk ten kantore van it, deed enige praktijk-examens ne zich in de loop der jaren op piouder. In 1946 vestigde de heer ter zich als deurwaarder en Indig adviseur, maar hij bleef Ie boekhouding van het advoca- Dor van mr. Briët verzorgen. Al- j het mogelijk, dat de heer Plas- ïu toch een veertigjarig jubileum Priët memoreerde dit alles in (lelijke toespraak, dankte de heer per voor het vele goede werk, dat r het kantoor heeft gedaan. Ook k Plasmeyer betrok hij in zijn Hij overhandigde de heer Plas- us blijk van waardering een ge- [onder couvert. Ijrgemeester omschreef de jubila- het type oude Leidenaar: zuinig, Sm, standvastig en eerlijk. Daar- Eeugde het hem ook mededeling ten doen van de Koninklijke on na voerden nog het woord mr. N. Kerken, van het advocatenkan- js. Briët, Geelkerken en De Graaf heer Th. J. van der Heijden, na- je Vereniging van Rechtskundige irs. De heer Plasmeyer sprak ten en hartelijk dankwoord. NG. LUTH. KERKDIENSTEN pgang van morgen zal de kerk- Ei de Evang. Luth. gemeente 10.15 uur aanvangen. Boven- t met ingang van hedenavond |ur) om de veertien dagen en febed gehouden. De burgemeester speldt de Ko ninklijke onderscheiding op de borst van de jubilaris. Marktkraampjes in Moskou welvoorzien Drie thema's stonden vandaag in Sovjet-Rusland op de voorgrond bij de herdenking van de oktoberrevolutie, die 42 jaar geleden uitbrak. Het zijn: de superioriteit van de Russen op wetenschappelijk en tech nisch gebied de internationale ontspan ning als gevolg van Kroesjtsjefs bezoek aan de VS en het feit dat de Russen thans meer van de „goede dingen des levens" kunnen genieten dan voorheen. Bij het défilé van de Russische strijd krachten op het Rode Plein te Moskou werd de ereplaats ingenomen door een op sleeptouw genomen .gevangen maan', die zo groot als een huis was en groen en geel geschilderd was om de voor. en achterkant van de maan te markeren. Gisteravond kon men aan de voor gevel van het hoofdkantoor van de PTT in Moskou al een verlicht model van de Russische atoomijsbreker „Le- nin" bewonderen; 25.000 gloeilampen gaven de weg aan van de derde Rus sische ruimteraket. Maar de Moskovieten en bezoekers van de stad waren wel het meest inge nomen zijn met de welvoorziene markt kraampjes, die propvol lagen met vlees, vis, gevogelte, fruit en andere eetwaren tegen prijzen die veel lager zijn dan in de afgelopen jaren. Bespreking situatie in de mijnen Het dagelijksbestuur van de Mijn- industrieraad zal 14 november a.s. een onderhoud hebben met de minister van Economische Zaken over de situatie in het mijnbedrijf. Interkerkelijk comité vraagt voor ruim 100 kinderen onderdak, maar eerst geld Nog niet zo lang geleden heeft Koningin Juliana een beroep gedaan op de harten en beurzen van alle landgenoten om in dit vluchtelingenjaar een sprekende en ook klinkende bijdrage te leveren ter leniging van de menselijke nood. Een beroep, dat een concrete vorm kreeg in de qpk in Leiden georganiseerde vluchtelingenweek en de daarop aansluitende huis-aan-huis- en straatcollecte en bazaar, welke een totale opbrengst van bijna f 7000.opleverden. In Leiden kan men met deze f 7000.echter nog geen punt achter deze vluchtelingenactie zetten. Het interkerkelijk comité, waarvan ds. W. J. H. Hubeek de stimulerende voorzitter is, dient op korte termijn over tweeduizend gulden te beschikken om ruim honderd kinderen in Leidse gezinnen ook de omgeving wordt hiervoor ingeschakeld in de komende zomer een onbezorgde vakantie te geven. Alvorens dit comité, waarin vertegen woordigers van de Hervormde Gemeente, de Geref. Kerk, de Evang. Luth. Ge meente, de Rem. Gemeente, de Ver. van Vrljz. Hervormden en de Quakergemeen schap uit Leiden en omgeving hartelijk samenwerken, zich achter dit vakantie plan stelde, hebben enkele leden van dit comité zich in enige vluchtelingenkam pen in West-Duitsland op de hoogte ge steld van de omstandigheden, waar onder deze gezinnen, o.a. afkomstig uit Oost-Duitsland en de Baltische landen leven. Zij bezochten daartoe o.a. het op vangcentrum te Massen bij Duisburg en te Munster. Hoewel deze gezinnen dank- favond heeft de Contactcommis- linderbescherming Leiden e.o. in frytaneum wederom een goed be- e contactavond gehouden. De itter, de heer A. J. D. van Oosten ïe de avond met een hartelijk 1 van welkom, in het bijzonder bt tot zr. Acursia, hoofd van de Inaschool voor B.L.O., die een Bng hield over: Het debiele kind", icursia gegon haar inleiding met Wtspreken van haar overtuiging, boe langer men met debiele kin- I omgaat en dus een grote erva- heeft opgedaan, hoe moeilijker iigeniijk is een gefundeerd en ge teerd oordeel uit te spreken over roblemen die zich bij de heil- rogiek voordoen. De debielen In in onze samenleving een grotere to in, dan men oppervlakkig zou len. Men neemt aan, dat Enze bevolking debiel is, hetgeen omt op ca. 220.000 personen. I 36.000 debiele kinderen (de Welen inbegrepen) bezoeken in II 297 B.L.O.-scholen. veel onmaatschappelijkheid is (dig toe te schrijven aan onver door debiliteit. Bij het debiele i het uitgangspunt de defecte toe van de intelligentie.. Hieruit vol- korten in karakter en persoonlijk- a is het debiele kind niet in staat hulp zelfstandig te zijn in de jhappij. Het is niet in staat de is in zijn leven sterk te begren- laar een verdieping in de feiten tokt. de zintuigelijke waarnemin- Inormaal zijn. En iedere nieuwe ongeleerde situatie het direct in Müekstemming brengt, to, aldus spreekster, bijzonder f om te bepalen in welke graad Ind debiel is b.v. ten opzichte van ormaal kind. Men neemt bij de in. dat als de intelligentie 80% is Ie van het doorsnee kind, de fit aanwezig kan zijn en een aan- Jg bij een B.L.O.-school wenselijk f het feit. dat hiertoe een verkla pt drie deskundigen nodig is, blijkt Ot niet licht tot een debiliteitsver- K wordt overgegaan. Het bezoek fe B.L.O.-school immers begint al pnpel te drukken op het leven van Rd, dat door zijn naaste omgeving, toleden e.d. dan al direct minder [wordt beoordeeld. Toch is de .•school een uitkomst voor dat omdat het daar leert zich aan te aan het normale leven en zich pncentreren op een bepaalde taak, ftestemd is op een plaats in de fjhappij. Een langdurige opleiding pij dringend gewenst, daar een en slechts met grote moeilijkheden to1 geduld kan worden bereikt. P moet veel begrip voor deze ge kapte mensen opbrengen, daar het 'Voor hen zeer moeilijk is. Ook de Welijke nazorg speelt hier een zeer prljke rol. In Leiden is een en r zeer goed geregeld, zo meende zr. Ba en doet de Algemene Vereniging Zwakzinnigen, opgericht op initia- van de Sociale Raad, veel en goed .door de avondscholen en de inrich- van werkplaatsen voor hen. die na E-L.O.-scholing niet direct of nim mer in de maatschappij kunnen worden geplaatst. Vele debielen komen tot een huwelijk, doch hierbij is het wel wenselijk, dat de partners gelijk gestemd zijn om teleurstellingen te vermijden. De kin deren uit deze huwelijken geboren, behoeven niet debiel te zijn.. Wel komt het meestal voor, dat kinderen uit een huwelijk van een debiele moeder en een redelijk intelligente vader, niet de juiste opvoeding krijgen, terwijl daar entegen in het omgekeerde geval over het algemeen van een succes kan wor den gesproken. Hierna werd van de gelegenheid tot het stellen van vragen een druk ge bruik gemaakt en dankte de voorzitter zr. Acursia voor haar boeiende en leerzame causerie. baar waren, dat zij de vijandelijke druk waren ontvlucht en nu in vryheid kon den ademhalen, ontbreekt het hen in vele opzichten aan hetgeen wij zo ge woon vinden: een vrye woning en de daarom gegroepeerde ontspanning en het uitzicht te leven in een maat schappij, welke ook voor vluchtelingen weer enig uitzicht biedt. Valt het voor ouderen reeds moeilijk in zulk een vluchtelingenmaatschappij te leven, voor de jeugd, die nog „een leven verwacht", wordt het vrijwel ondraaglijk. Vandaar, dat dit Interkerkelijk Comité alle krach ten samenbundelt om circa honderd kinderen in de leeftijd van zes tot der tien jaar en daarnaast een groep van 35 studerende Lettische kinderen (van 15 tot 18 jaar) met vakantie in Leiden en omgeving onder te brengen. Het is niet de eerste maal, dat Leiden, dank zij de bemiddeling van dit comité, voor deze vluchtelingenkinderen gastheer is. In 1957 waren het reeds tachtig kinde ren, die Leiden vanuit hun grauwe be staan „ontdekten" en hier een gastvrij onthaal vonden, in 1958 nogmaais ge volgd door ruim honderd vluchtelingen kinderen. Het komende jaar men denkt aan de periode van 25 juli tot circa 25 augustus zullen dat er ver moedelijk 135 zijn. Vermoedelijk want voor een dergelijke vakantie-ont spanning is geld nodig. Het comité heeft een en ander becijferd op f 2000.In dachtig aan Christus' woord: „Voor waar, Ik zeg U, in zoverre gij dit aan één van Mijn minste broeders hebt ge daan, hebt gij het Mij gedaan", doet het comité een beroep op allen om hier een daad van christelijke barmhartigheid te stellen. Een bijdrage kan gestort wor den op giro 116571 t.n.v. de Leidsche Spaarbank, op boekje 14387 (Actie Va kantie voor Vluchtelingenkinderen). Nieuwe triomf Toneelgroep Theater Het decor was een liaive eeuw aeliter Cruys Voorbergh - knap als re gisseur en virtuoos als acteur - en zijn medespelenden hebben „Mama San" gered. Want het gegeven van dit blijspel van Leonard Spigelgass is nogal ma gertjes en diepgang heeft het nau welijks. Toch heeft de toneelgroep Theater uit Arnhem donderdag- en gister avond opnieuw triomfen kunnen vieren in de Leidse Schouwburg. Maar ditmaal voornamelijk door de spelprestaties en de tot in de kleinste details uitgebalanceerde en geraffineerd uitgewerkte regie van Cruys Voorbergh. Mrs Jacoby, een joods-orthodoxe, in Brooklyn wonende weduwe, die haar dochter en schoonzoon Jerome Black op een diplomatieke zending naar Tokio vergezelt, ontmoet aan boord Koichi Asano, een Japanse zakenman van groot aanzien. Zij hebben beiden door de oor log offers moeten brengen. Mrs. Jacoby verloor een zoon, Asano een zoon en een dochter. Mrs. Jacoby's begrijpelijke haat tegen het Japanse volk zet zich - tegen over het met oosterse berusting gedra gen leed van Asano - in betere, zelfs warme gevoelens om. Haar schoonzoon is verontrust. Hij weet dat Asano zijn tegenspeler zal zijn in het diplomatieke duel, dat te Tokio moet worden uitge vochten. Hij dwingt mrs. Jacoby elke omgang met Asano te verbreken. Als op de eer ste conferentie in Tokio de vooringeno men houding van Jerome Black versus Asano aan de dag treedt dreigt Blacks positie in gevaar te komen. Mrs. Ja coby, min of meer schuldbewust, brengt Asano een bezoek waarbij het haar ge lukt het misverstand uit de weg te rui men. Bij deze gelegenheid doet Asano haar in bloemrijke taal een aanzoek, maar zij slaat die voorhands af. Zij keert naar Amerika terug, waar Asano, belast met een diplomatieke zending, haar be zoekt. In het laatste tafereel levert hij het bewijs dat hij de belangen van zijn land weet te dienen zonder zijn per soonlijke te verwaarlozen. Een zeer simpel gegeven dus. De po gingen van de schrijver om het blijspel een bredere basis en diepere betekenis te geven slaagden slechts ten dele. En dat dankte hij dan nog aan de werkelijk virtuoze wijze, waarop Cruys Voorbergh Koichi Asano tot leven bracht. Met zijn pracht geschminkte kop, zijn oosterse rust en flegma, zijn stijlvolle houding en gebaar redde hij niet alleen het stuk, maar maakte de gang naar de schouwburg dubbel en dwars lonend. Enny Mols-De Leeuwe gaf aan mrs. Jacoby alle moederlijke warmte, natuur lijkheid en zakelijkheid, die de hoofd kenmerken van haar karakter uitmaken. Zij paste de vereiste soberheid toe om een verbintenis met Asano aanvaard baar te maken. Verder dienen met ere genoemd Ber nard Droog, die een goede en vlotte uit beelding gaf van Jerome Black en Win- nifred Bosboom die met goed begrip Alice Black speelde. Het interieur van de behuizing van het echtpaar Black leek mij, na de ver wachting die Asano had opgewekt bij zijn enthousiaste beschrijving van het moderne Tokio, toch wel een halve eeuw „achter te lopen". B. H. waar* warmte helpt, helpt PHILIPS Infraphil beter denk daaraan ook bij rheumatiek en verkoudheid Prijzen: 29.75 en 37.5® In het algemeen kenmerkte juli zich door goed weer: tóch konden de kleine scheepjes soms hun normale visserij niet uitoefenen.. In het noordelijk deel van de Noordzee was het echter vaak flink briezig, hetgeen echter geen vis- verlet met zich meebracht. Het warme weer in deze maand is van invloed op de visprijzen geweest; voor de kleine vissers, dicht onder de kust vissende, bracht het mooie weer de nadelen van schrale noordelijke wind en te helder water, n.l. betrekkelijk kleine vangsten, dus hoge prijzen; de bijvangst van de haringtreil met langere reizen kwam in slechte conditie binnen en leverde dus lage besommingen op. De industrie vis was soms onverkoopbaar. Een 42-tal motortreilers en grote motorloggers, schepen van 5001000 pk van IJmuiden en Katwijk, nam aan de treilvisserij deel. Er werd gevist tussen 2 en 3° O.L., met dien verstande, dat schepen met 800 en méér pk op deze lengte opereerden tussen 60°—61° N.B. en vaartuigen met 500800 pk tussen 58°.00 58°.30' N.B... Niet de gehele maand dóór visten deze schepen op verse vis; óók werd soms de haringtreil visserij bedreven. De treilvisserij op verse vis leverde makreel, schelvis, kabel jauw, wijting en haring. Verder werd ook aan de treilvisserij op verse vis deelgenomen door een 42-tal kleinere motortreilers en motorloggers. Schepen met ongeveer 300500 pk; deze vaartuigen visten tussen 2°69 O.L. en tussen 53°—56° N.B.: zij vingen dezelfde soorten als bovenvermeld, benevens schol en tong. Alle bovengenoemde treilers maakten reizen van 5 tot 12 dagen en hadden in het algemeen gunstige resultaten. De kotters met een vermogen van 240 -350 pk opereerden tussen 2°5° O.L. en 52°—55° N..B. en vingen schelvis, makreel, kabeljauw, wijting, schol en tong met matige tot bevredigende resul taten. De kotters met motoren onder de 240 pk visten dicht bij de Nederlandse kust; de Zeeuwen bleven daarbij in het algemeen bezuiden de 52°.30' N..B. Voor namelijk bestond de vangst van deze schepen uit schol, tong en wijting, met wat kabeljauw voor de verder in zee vissenden. De resultaten waren matig tot bevredigend. Op de oostelijke gron den werd alléén tong gevangen; meer westelijk minder tong doch méér schol. Veel nettenschade werd geleden door vastlopen in zachte grond of door steengrond. Ook berokkenden enorme kwallenmassa's voor de Nederlandse kust veel schade. In het algemeen waren de vangsten niet groot, doch door goede prijzen, werden nog bevre digende resultaten verkregen. ALLEEN HARINGTREILERS De haringtreilvisserij was in juli in volle gang. Van Scheveningen en Vlaar- dingen was zelfs niet één der daarvoor in aanmerking komende motortreilers of motorloggers op de verse vis uit; al die schepen (37 stuks) beoefenden uitslui tend de haringtreilvisserij. Aan de haringtreilvisserij namen in totaal deel 91 schepen, te weten: 10 van méér dan 800 pk, 51 van 500800 pk, 22 van 350500 pk en 8 van 300350 pk. Door de sterkste schepen werd in hoofdzaak gevist in de omgeving van de Bressay Ground en de Fladengronden. De vaartuigen met minder vermogen bleven veelal in de buurt van de Bruceys garden. De Fladengronden leverden praktisch uitsluitend haring; de bijvangst aan schelvis, wijting en kabeljauw was ge ring. In het noordelijk gelegen gebied van de Bressap Grounds waren de bij vangsten aan makreel, schelvis, kabel jauw en wijting groter. De beste vis werd 5 tot 15 mijl uit de wal gevangen, oost van het eiland Fair. De kwaliteit van de haring was goed. Voor de schepen met motoren van 500 pk en méér vermogen is de maand juli bijzonder goed geweest. De resul taten van schepen met zwakkere motoren waren belangrijk minder. KLEINE HARING Aan de haringdrijfnetvisserij werd deelgenomen door 136 vaartuigen. De visgronden lagen overwegend tussen 1° O.L.1° W.L. en 54° 40'—56° 30' N.B. Slechts een 10-tal vaartuigen viste in het begin van deze maand nog noorde lijker. In het algemeen was de visserij wisselvallig en matig. De kwaliteit van de drijfnetharing was goed; de haring was in het algemeen kleiner van stuk dan vorig jaar. Pilchards en sprot werden voorname lijk gevangen door motorkotters en overige vaartuigen met-sterke motoren, in span vissende. De vis zat soms zó dicht op het strand, dat scheepjes met een grote diepgang, die niet bereiken konden. De zandspieringvisserij was van weinig betekenis. De garnalenvisserij bracht langs de gehele kust weinig op Door de treilschepen werd aangevoerd een hoeveelheid van 14 381.353 kg voor een waarde van f. 6.236.828 (vorig jaar juli 10..1 miljoen kg voor 4Vs miljoen gulden). In IJmuiden werd de hoofd- maat aangevoerd 8.4 miljoen kg voor 4..2 miljoen gulden. GROOTSTE AANVOER De grootste aanvoer kwam van de verse haring met 3.850.501 kg voor f. 1.125.414. (In 1958: 2.151.325 kg voor f. 691.330) Daarna kwam de gezouten haring" 3.805.914 kg voor f. 1.745 709 (v.j. 2.455.134 kg voor f. 1.077.867). De meeste Vissoorten lagen iets hoger in prijs dan In juli 1958, behalve verse haring, nu f. 0.29 per kg (v.j. juli f. 0.32), verse makreel f 0.27 (v.j. f. 0..28). Van de verse haring aangevoerd te IJmuiden ging 12% naar de vismeel- fabricage (v.j. 2%), te Scheveningen 8(2% (v.j. 1%, te Vlaardingen 13% (v.j. nihil). De uitvoer van gezouten haring be droeg in juli uitgedrukt in vaten met een netto visgewicht van 100 kg 18.977 vaten tegen 19.061 vaten in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De verzending vond om. plaats naar België, Denemarken. West-Duits land, Frankrijk en Noorwegen. Het bovenstaande lazen wij in „Visse rij-nieuws". In dit „KRSWRDRDSL" dienen de, woorden zonder klinkers te worden ge schreven. Vandaar de naam van deze opgave. Dat is niet anders dan „KRUIS WOORDRAADSEL" zonder klinkers. Horizontaal: 1. tegenvaller 8. opbrengst 9. tam 11. rivier 12. tegen 13. iemand van adel 15. als 16. gevat 17. niet op deze wijze 18. hijswerktuig 20. probleemstelling 21. afwateringssysteem 22. bloemen water geven 24. akelig 25. opgewonden 27. toeristische vaartuigen Verticaal: 1. wagen voerder 2. vreemde munt 3. aard 4. wapen met ver traagde werking 5. over en weer 6. toeval 7. belangrijke proble men van morele aard 10. gecompliceerde bocht 12. persoonlijk ervaren 14. onvoordelige factor 15. kenmerk van een kleuterbad 19. bestuurder van rijtuig 22. schoof 23. gewicht van de inhoud 25. prul 26. zeedier Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor woensdag a.s. te 9 uur v.m. in het bezit te zijn van de redactie. Witte Singel 1 te Leiden. Onder de goede oplossingen stellen wij een eerste prijs van f 5. en twee prijzen van f 2.50 beschikbaar waarnaar alleen abonnees kunnen mededingen. Oplossing rekenpuzzel Helaas is in de rekenpuzzel van vorige week een fout geslopen. Het was even wel zo duidelijk een fout, dat de puzze- Spaaroverschot Boerenleenbanken Bij de stichtingen spaarbank van de Boerenleenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coöperatieve Cen trale Raiffeisen-bank te Utrecht, be droegen de stortingen en terugbetalin gen in oktober resp. f. 1.51.800.000 en f. 120.200.000, zodat er een spaarover schot was van f. 31.600.000. In september bedroeg het spaarover schot f. 35.900.000. Diet jaccpiet en hoge hoed Uit protest tegen (te) hoge tramtarieven (Van onze Amsterdamse correspondent) Het gemeentelijk ver voerbedrijf in Amster dam, dat het monopolie bezit van het vervoer per bus en tram in de hoofd stad, heeft sinds gister middag concurrentie ge kregen in de vorm van een meer dan 100 jaar oude paardetram. Met dit vervoermiddel wil een zestal eerstejaars studen ten. van de Vrije Univer siteit „een eind maken aan de macht van het Amsterdamse trambe drijf". „Men moet de ver schijning van onze tram zien. als een protest tegen de ongehoord hoge tram- tarieven in de hoofd stad" zei ons de in jacquet geklede en hooggehoede student in de musicologie A Dunning. uit Arnhem, toen wii de openingsrit meemaakten in het open voertuigje, dat door twee gepluimde bierbrouwers paarden door de nauwe Weesperstraat werd ge trokken. „Wij hebben de wethouder uitgenodigd, maar deze heeft laten weten dat hij verhinderd was. De direoteur van de gemeentetram is ook uit genodigd, maar hij bleek evenmin erg enthou siast De start van de nieuwe tramlijn liep wat stroef, omdat een van de houten wielen (de tram rijdt niet in rails) niet wilde draaien. Na een kwistig gebruik van olie kon de dienst worden geopend. De dienstregeling? „Voorlopig is het een soort wilde vaart" aldus student N. Fokkema (bio logie) uit Overveen, die vergeefs trachtte het pu bliek in het oude vehikel te praten. Tenslotte stapte op het Rokin toch een dame met enkele schoolkinderen in. Maar alleen op de verzekering, dat de pas sagiers op deze eerste dag gratis vervoerd zou den worden. Daarna naar draagkracht. Geld is niet nodig Maar wel wat hooi of suikerklontjes voor de paarden of een glaasje bier voor de koetsier". Het idee van de paar detram is afkomstig van een student in de ge schiedenis J. Hollander uit Amersfoort. Met steun van een bierbrouwerij, werd bij de „Barendse Omnibus Maatschappij van 1702" deze oude wa gen gehuurd, die per op legger naar de hoofdstad is vervoerd. Dezelfde brouwerij stelde in ruil voor gratis reclame op de tramwagen twee paarden en twee koetsiers beschik baar. „Weg met de hoge tram tarieven" staat er op de wagen geschilderd. Vooralsnog gaven de Amsterdammers de voor keur aan de gemeente tram. „Neen. vergunning van de politie hebben we niet" aldus de heer Dun ning. „Wij stellen er eigenlijk niet eens prijs op. Of hebt U ooit ge- noord van een protest met vergunning En toen moest hij uit stappen om woedende automobilisten te sussen, want op het Spui had de oaardetram. het verkeer muurvast gezet. laars niet veel moeite hadden met het vinden van de goede oplossing. De oorspronkelijke vermenigvuldiging luidde aldus: 7 8 10 3 6 4 9 5 2 1 5 6 2 0 6 3 9 0 5 1 5 7 0 2 9 2 7 3 12 4 12 4 6 8 6 1 8 5072946056 De eerste prijs f 5.werd toegekend aan de heer H. van Lienden, Crone- steinkade 10 te Leiden, de twee prij zen van f2.50 aan mej. G. A. v. d. Velde, Emmalaan 77 te Oegstgeest en aan de heer J. van Weeren, Valken- burgerweg 10 te Rünsburg. De prijzen worden de winnaars toe gezonden. Veel belangstelling voor dahlia-prijsvraag De dahliatentoonstelling in de Lin- naeushof is weer ten einde. Aan de dahliaprijsvraag: „Bezoekers kiezen de mooiste dahlia in de Linnaeushof" werd dit jaar door meer liefhebbers deelgeno men dan in voorafgaande jaren het ge val was. De volgende variëteiten kregen de meeste stemmen: Julius Kerner van B. Hoogesteyn, Bennebroek; Piquante van G. v. d. Zwet, Bennebroek en Josephine Mense van C. Geerlings, Heemstede. Onder hen, die hun stem uitbrachten op de meest gekozen dahlia Julius Ker ner. werden 3 bloembollenpakketten ver loot. De trekking werd verricht door da burgemeester van Bennebroek. Miljoenenopdracht voor aannemersbedrijf Het Nederlandse aannemersbedrijf Za- nen Verstoep NV, Den Haag, heeft in combinatie met de firma A. Dodin te Parys, van de Franse regering de op dracht gekregen tot het maken van de uitbreiding van de haven van Duinker ken. De werken omvatten de bouw van een nieuw havenbassin en voorzien te vens in de behoefte aan .ileuwe indus trieterreinen. De aannemingssom bedraagt globaal 5.6 miljard francs, overeenkomend met 46 miljoen gulden. Halve ton verduisterd Een 53-jarige correspondent van een bank te Epe die enige maanden geleden werd aangehouden omdat hy ervan ver dacht werd ten nadele van zijn werk gever fraude gepleegd te hebben, heeft zo is uit een onderzoek gebleken, een be drag van minstens f51.000 verduisterd. Gebleken is dat de man al enige jaren geleden toen hij nog op het kantoor te Apeldoorn werkte, met zijn praktijken is begonnen. Hy zocht steeds persoonlijke relaties uit om van het geld van deze mensen een goed leven te kunnen lei den. Al spoedig moest hij het ene gt S met het andere stoppen.

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 17