m De bijzondere poes WÊ San m balm Voor wie van apart houdt.... KOKEN ZA TER DAG 7 NO VEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand Alles is mogelijk en modieus mits van smaak en van pas Aan alle schorpioenen en boogschutters matrassen V. ggV. Meeste iemkers in Oostenrijk en Wenen Europa's bijenrijkste stad In Grinzing resideren veel koninginnen''" ONS MENU VAN DE WEEK Verhaal voor de kleintjes Parijs, november '59. Wie van apart houdt in Let jeugdige, huiselijk sportieve genre heeft het dit seizoen maar voor het kiezen. Zo gek niet gedacht of het is mogelijk en modieus mits het van smaak en harmonie getuigt èn verzorgd van geheel is, alsook prima van pasvorm. Want één ding staat de nieuwe mode in haar sportieve, nonchalante kleding niet toe en dat is veronachtzaming in welke richting ook. Hoe informeel, hoe huiselijk of sportief, een modieus tenue is dit seizoen een uiterst ge soigneerd tenue, waarin geen herinnering te vinden is aan de opzette lijke smoezeligheid van de spijkerbroek, geen gedachte aan de algemeen geaccepteerde onfrisheid van mackintosh of regenjas. Alles, het hele tenue van top tot teen, is tot in de puntjes verzorgd. En wat dat betreft, maar ook wat stijl betreft, waait er beslist een nieuwe wind doör de mode der sportieve, huiselijke dingen voor de jongere garde, die deze winter de wijde rok en al haar petticoats opzij zet voor een eenvoudige rechte rok van tweed of andere dikke wollen stof en die om een lange trui (niet langer van broer of verloofde geleend!) een ceintuurtje bindt. Zoekt u, leden van de jongere gene ratie die u zonder schromen in de avant-garde der modevolgelingen schaart, voor de komende lange winteravonden en koude dagen iets nieuws, iets aparts, misschien dan bevalt u een van onze vijf modellen: ze zijn immers nieuw, ze zijn apart. En comfortabel. Ons eerste model is een gebreide trui - een die nieuw is, omdat hij veel „te lang" is en ook omdat hij van een dier nieuwe tweedachtige, bouclé brei- wolsoorten werd gemaakt. De bouclé- wol is in dit model voor het dwarse streeppatroon gebruikt, waartussen ge wone gladde breiwol werd verwerkt. Het effect van een dergelijke trui hangt voor een heel groot deel af van de kleurencombinatie, die U kiest. En het is wellicht nuttig te weten, dat vooral donkere, sombere maar mooie mengtinten en ook de combinatie van bruin, wit en zwart tot de uitverkoren tinten dezer mode behoren. Indien Uw tweekleurige boucléwol heel dun is, kunt U - en het kleureffect kan er zelfs heel wel bij varen - een draad effen wol meebreien, hetzij van de kleur, die U voor de gladde strepen ge bruikt, hetzij van een andere tint. De bies langs de ronde halsopening, de smalle boord langs de zoom en de manchetten zijn in ribbel gebreid (1 recht, 1 averecht), de trui zelf wordt geheel in tricosteek gebreid. Het tweede model vertaalt op flat teuze en aparte wijze de modevoorkeur voor overgooiers en overgooiereffecten. Het betreft hier een driedelig geheel, zwarte jersey pantalon, zwart wollen truitje met geribde rolkraag (welke niet strak tegen de hals valt), en daaroverheen een overgooier van oranjerode wollen stof (mohair, bou clé, tweed of ander rustiek materiaal) die tot halverwege het bovenbeen reikt. De overgooier is recht, heeft een brede maar zeer ondiepe boothals, bezit drie (valse steekzakjes) en is langs de Let opt Als uw eerste voornaam Olga is en als u bovendien geboren bent onder het teken van de schor pioen of de boogschutter, doch in ieder geval in de maand no vember schrijf dan nog heden aan de N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Afdt 1 Postbus tó, Leiden en u krijgt een charmante ver- jaardagssurprisel Opgeven per briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres. 9? (Van onze Weense correspondent) Onder de landen van Europa neemt Oostenrijk met zijn 38.000 iemkers en zijn half miljoen bijen volken de eerste plaats in, terwijl Wenen met 12.000 bijenvolken alle steden van Europa in de scha duw stelt. De bijenteelt wordt hier dan ook wetenschappelijk beoefend in twee inrich tingen, waarvan de ene aan het Lunzer-meer ligt en de andere in Grinzing, waar ook de wijn groeit. Men beoefent daar voor namelijk de rassen-ana lyse, die tot doel heeft de beste rassen te kweken. Daarvoor heeft men een natuurpark van acht bij zes kilometer gereserveerd, waar alle andere bijen worden tegengehouden om de zuiverheid van de teelt te waarborgen. De inrichting in Grin zing ziet er binnen als een chemisch laboratorium uit, doch met dit verschil dat men tussen de reageer buisjes en de microscopen glazen kastjes met zoe mende bijen ziet staan. Daarnaast zijn er aparte kastjes of residenties voor de koninginnen. Men experimenteert er met driehonderd zoge naamde proefvolken, die voor de voortplanting van de beste rassen worden gebruikt, dus van zulke soorten die het best tegen ziekte bestand zijn en die tevens de grootste hoe veelheid honing verzame len. Tegelijkertijd worden hier waarnemingen ver zameld, die de oude wijs heid bevestigen dat de bijen tot de meest intel ligente dieren behoren. Hoe meer bewijzen hier voor worden gevonden en dat gebeurt telkens des te meer stijgt de be- zoom met franje afgewerkt. Die franje is uit de stof gerafeld. Model 3 is weer een trui. Ook deze is naar moderne trant hyperlang. Hij is, in fantasiesteek, van dikke vier- draadswol gebreid in een sprekende kleur, blauw, groen, rood en wordt op een zwart fluwelen (of ribfluwelen) pantalon gedragen. De trui heeft, om een boothals, een hoge rolkraag. De driekwart mouwen hebben aan de on derkant een heel smal ribboordje, ter wijl de zoom van de trui afgewerkt is met kwasten van breiwol. De vierde suggestie is weer een va riatie op het zo moderne thema „over gooier". In dit geval is de overgooier bijna een mouwloze mantel, die zowel binnen vier muren als buiten dienst kan doen. Hij is gemaakt van wit en zwart geruite wollen stof of tweed. Zijn halsuitsnijding is u-vormig, zijn schouders zijn heel breed en reiken tot over de helft van de bovenarm. Een zwart leren ceintuur rimpelt het drie- kwartlange model ineen. Deze over gooier is het complement bij een zwart patentsteektrui met aangebreide capu chon en wordt bij een zwarte pantalon gedragen. Het laatste model is eveneens geba seerd op de overgooiervoorkeur van deze wintermode, doch is van geheel andere allure dan het voorgaande mo del. De overgooier is hier een lange trui met V-hals, heel brede schouders en armsgaten die tot even boven de taille reiken. Hij is toebehoren bij een klassiek truitje in dezelfde kleur en beide horen bij een rechte rok, even eens van dezelfde kleur en eveneens gebreid. wondering, maar des te groter blijft tenslotte he eigenlijke onverklaarde raadsel. De grootste gevaren voor de bijen zijn op het ogen blik de moderne chemi sche stoffen, waarmee bomen, planten en bloe men worden bespoten. Wanneer deze voorbehoed middelen nog niet zijn opgedroogd, betekenen zy de dood voor de bijen. Om nu te voorkomen, dat zy op de dag van bespuiting uitvliegen, wordt er voor het vlieggat van elke korf een blokje ijs opgehangen, waardoor de intrede van het winterseizoen wordt voorgespiegeld. De bijen reageren inderdaad op deze list door in de korf te blijven. De volgende dag is het gevaar voorbij, dan vliegen ze uit en ver zamelen meer honing om de schade in te halen. De minst brei-moedigen onder U kunnen de gebreide rok natuurlijk ge makkelijk door een stoffen rok vervan gen. Wie tegen het breien van de drie delen niet opziet, breit het truitje in tricotsteek uit (beige) driedraadswol, de rok geheel in gerstekorrel uit de zelfde wol, en de overgooier eveneens in gerstekorrel doch met twee draden wol tegelijkertijd. De boorden van het truitje en die van de overgooier wor den met één draad 1 recht, 1 averecht gebreid, die van het truitje zijn enkel, die van de overgooier worden dubbel gevouwen en gezoomd. J. V. Voor de huisvrouw moet de zondag zoveel mogelyk een dag van ontspan ning en rust zijn. Hierop moet de zon dagse maaltijd afgestemd zijn. Dit wil helemaal niet zeggen dat er daarom geen feestelijke maaltijd op tafel ge bracht zou kunnen worden! Toost met schelvislever b.v. is in een wip klaar gemaakt. Schelvislever is in blikjes in de handel verkrijgbaar. Terwijl de aardappelen en groente, die de vorige dag al schoongemaakt werden, koken, worden de toostjes met boter besmeerd en met de lever belegd en tot slot wordt daarna de biefstuk gebakken. MAANDAG: Stoofschotel van spitskool, tomaten en kaas; yoghurt met perenmoes. DINSDAG: Andijvie gevuld met gehakt, rauw gebakken aardappelen; Haagse bluf. WOENSDAG: Eierragoüt In rijstrand, tomatensla; appelmoespudding. DONDERDAG: Saucijsjes met bloemkool en aard appelen; rijstkoekjes. VRIJDAG: Gebakken bot, worteltjes, aardappe len; rijstkoekjes of kaaspannekoek; peterseliesaus, aardappelen, gemeng de sla; rijstkoekjes. ZATERDAG: Groentesoep j hamschotel. ZONDAG: Toost met schelvislever; gehakte biefstuk, prinsessenbonen, aardappe len; druiven. Recept: Gevulde appelen. 8 harde zure appelen, 50 g. krenten, 80 g. suiker, kaneel, 40g. boter, 2 dl. water. Appelen met water schoonborstelen. Het klokhuis er met een appelboor uitsteken en de appelen naast elkaar in een vuurvaste schotel leggen. Het water erover gieten, de krenten schoon maken en wassen en de holtes van de appelen ermee opvullen. De suiker en kaneel mengen, een gedeelte ervan in de holtes en de rest over de appelen strooien. De boter op de appelen ver delen en de schotel in de oven plaat sen. Af en toe de suikerstroop over de appelen gieten. Na Wz uur zijn de appelen gaar en kunnen ze opgediend worden. Recept: Hamschotel. 250 g. ham, 200 g. gaar vlees of soepvlees, 3 dl. melk of bouillon, 15 g. boter, 15 g. bloem, ui, peper, 1 ei, purée van ±1% pond aard appelen, paneermeel, 1015 g. boter. De fijngemaakte ui licht fruiten in 15 g. boter; bloem en bouillon toevoe- Adv 'rtentle Hier ben ik weer. Dit keer zou ik graag wat vertellen over het beschermen en activeren van de huid. Activeren.... dat doet U 's morgens met Vitamol Tonic, een heerlijk verfrissend begin van de dag. Een weinig Vitamol Tonic op een propje watten en daarmee het J. P. VAN DER BLOM gezicht luchtig bekloppen, Uw huid is er U dankbaar voor. Dan is de be scherming aan de beurt, want Uw ge zicht staat overdag bloot aan allerlei invloeden zowel thuis als buiten in weer en wind. Hiervoor zorgt de Vita mol dagcrème. Deze kan zonder meer op het gezicht worden aangebracht, zonder te masseren. Hebt U een moei lijke huid? Neem dan eens proef met de nieuwe Vitamol vochtinbrengende dagcrème, de Vitamol dagcrème Hy dratante. Deze crème zorgt ervoor, dat Uw huid niet te droog kan worden, want ook vocht is een voedingsstof. Het vochtgehalte van het huidweefsel wordt hierdoor op peil gebracht, resp. op peil gehouden. Is Uw huid erg vet, dan kun nen deze beide dagcrèmes ook als nachtcrème worden gebruikt. Huidverzorging met Vitamol, de Zwitserse vitaminecrème is dus werkelijk ideaal: eenvoudig, dus niet tijdrovend en voor iedere beurs betaalbaar. Komt U eens met ons praten? Wij staan U gaarne met deskundig advies terzijde. in Leiden uitsluitend verkrijgbaar bij: STEENSTRAAT 57 TELEFOON 21721 gen en een sausje ervan koken. De eidooier, het vlees en de ham (grof gehakt) en tot slot het stijfgeslagen eiwit erdoor mengen. Het geheel in een vuurvaste schotel overdoen. De puree erop leggen, bestrooien met paneer meel, bedekken met een paar kluitjes boter en in de oven bruin laten worden. MWe genieten na meer bewegingsvrijheid" „Vroeger, met die omslachtige methode, waren wij hele dagen maar een half mens. En wij voelden ons rampzalig Maar tegenwoordig? Dank zij de moderne o.b.-hygiëne doen miljoenen vrouwen weer aan alles mee: dansen, fietsen, uitgaan, sport. Altijd en overal zijn zij volkomen „safe" met o.b.-tampons, de Onmerkbare Bescherming, handig weggestopt in het kleinste tasje." J de moderne hygiëne per pakje van 10 tampons.voldoende voor maandelijks gebruik: Hormaal f Speciaal f 125 Maar weer iets bakken voor de kof fietafel voor Mammie en Pappie. Dan hebben we 7 plakken roze worst klaar gezet, 3 eetlepels bloem, ietsje zout, melk en een volle eetlepel boter. Er was eens een heel bijzondere poes. Zoals je op het plaatje wel kunt zien, zag hy er anders uit dan alle andere poezen. Hoe dat kan, en hoe dat kwam, dat weet ik niet. En de poes zelf wist dat ook niet.. Maar een feit is, dat hij een bijzondere poes was. De poes woonde in een stadje waar een heleboel poezen woonden. Dominee Pieters had een poes, en juffrouw Verbeek, en de bak ker had er één, en de dames Zijlemans, en Barendje de Boer, en ook freule Laeftinck maar dat was een Sia mese poes, die prijzen won op tentoon stellingen, en die telde dus eigenlijk niet mee. hebben willen zorgen maar die poes zag er allerminst armoedig of hongerig uit. Hij zag er goedverzorgd en vrolijk uit, alsof hij altijd net heel lekker gegeten had. Sommige mensen in het stadje zei den: ..Die poes is niet echt", en de kleermaker had zelfs bedacht, dat de poes aan een grappenmaker toebehoor de, die het dier elke dag met een sleu teltje opwond, en hem dan het stadje inzond. Een mechanische poes dus, een speelgoedpoes. Maar toen het brutale keffertje Bello van de notaris op een dag luid naar de poes blafte, en zelfs deed alsof hij de bijzondere poes wilde bij ten, toen bleek toch wel zonneklaar, dat die poes héél echt was. Je had hem moeten zien blazen. En zijn rug stond van woede zo bol als een Gelderse worst. Nee, hij was beslist geen speelgoedpoes, dat had de kleermaker niet goed bedacht. En wat vonden nu de andere poezen En van wie was nu die bijzondere poes? Dat was nu juist het gekkel De poes was van niemand. En van wie was nu die bijzondere poes? Dat is nu juist het gekke: die poes was van niemand. Niet van de dokter, niet van de slager, niet van meester Tysen die een hekel had aan katten en niet van Trientje Tadema. O, als die bijzondere poes er nu arm moedig had uitgezien, en hongerig, zouden de dokter of de slager of Trientje Tadema best toot die poes in het stadje van de bijzondere poes? Om je de waarheid te zeggen: ze waren in het begin een beetje bang voor hem, net zo bang als voor de Siamese poes van freule Laeftinck. Ze dachten, dat de bijzondere poes ook deftig was.. En was hij dat? Nee, hele maal niet hij was alleen maar bij zonder.. En hij wilde wat graag goede vrienden met de poezen van het stadje zijn. Toch duurde hek vrij lang voor hij dat was, en dat kwam voornamelijk door de oude poes van Teun de Scha- resliep. De oude poes van Teun de Scharesliep was in zijn lange leven evenals zijn meester vaak in zijn vrienden teleurgesteld, en daarom ge loofde hij nu niets of niemand meer. En dus geloofde hij ook de bijzondere poes niet, toen die zei, dat hij vriendje wilde worden met de poezen van het stadje. .^Je zult zien", zei de poes van Teun de Scharesliep somber, „dat hij alle muizen alleen opeet als we hem toestaan om onze vriend te worden. Je zult zien, dat hij de grootste vissen uit de viswinkel weet te verschalken zon der ons een hap te gunnen". Het was erg akelig, dat de poes van Teun de Scharesliep deze dingen zei, en het was nog akeliger dat de poezen van het stadje hem geloofden. De bijzondere poes liet zich wel, als dat toevallig zo uitkwam, door de in woners van het stadje aaien, ofschoon hij nooit lekkere hapjes aannam. Toen zei de poes van Teun de Scha resliep: „Je zult zien, dat dit dier zich in de gunsten van onze bazen dringt, zodat wij verwaarloosd worden." Maar gelukkig geloofden de meeste poezen van het stadje dat niet. Het waren de poezen van Barendje de Boer en Trientje Tadema die samen wel eens wandelden langs de dakgoten die op een goede dag de bijzondere poes die ook in een dakgoot liep toespraken en hem vroegen: ..Waarom ben je toch zo bijzonder? Waarom praat iedereen toch steeds over jou?" „Dat komt," zei de bijzondere poes opgewekt, „omdat ik modern ben. Jullie zijn nog gemaakt en gebouwd volgens de ouderwetse methode maar ik ben modern. Over vijftig Jaar zien alle poezen er zo uit als ik en dan "indt niemand dat bijzonder meer. Geen mens en geen kat". „En heeft over vijftig Jaar niet één xat meer een baas of bazin?" vroeg de poes van Barendje de Boer, die door Barendje nogal eens aan zijn staart werd getrokken, wat hij niet prettig vond. „Zo is het," zei de bijzondere poes. ,,Over vyftig jaar bestaan er slechts onafhankelijke katten, die een eigen voedselvoorzieningsdienst hebben opge richt een melk- en muizencentrale en die wonen in kattenflats." Hij knikte vastberaden naar de verbaasde poezen van Barendje en Trientje. „En wat nog meer?" vroeg de poes van Barendje de Boer. „Niets meer", zei de bijzondere poes, die dus eigenlijk niet bijzonder maar modern was. „De poezen houden dan, nog net als nu van zonnestralen en muizen. Er ver andert dus eigenlijk niets. En aan honden hebben ze veelal een hekel." De poezen van Barendje de Boer en Trientje Tadema vertelden dit aan alle andere poezen, die diep onder de in druk waren behalve dan de poes van Teun de Scharesliep, die wat in zichzelf zat te blazen. En ze besloten de bijzondere poes op te nemen in hun vriendenkring. Daar was de bijzondere poes heel blij om Want hij had zich in dat stadje wel wat eenzaam gevoeld. M. F. B. Ziezo, eerst de bloem in een diep bord, Kokkie, doe je er dan langzaam de melk en het zout bij? al roerende tot het mooi glad en dik ziet? De koekepan staat al klaar met de boter er in, die al goed warm is. Nu maar aan het bakken. Geef Je het bloempapje en de worst even aan, Jan? Hier heb je een vork, Dolf, prik er maar een plak worst aan, dompel die goed onder in de bloempap, even uit laten lekken en dan in de pan. Helpen jullie mee, Kok en Jan? De koekjes lichtbruin bakken en nuaan tafel. a rtvertenll* Hl'MiEliTiP

Leidsch Dagblad | 1959 | | pagina 15